BINNENLAND. STATEN-GENERAAL. ZEELAND. WIER EN WIND. KORT ZEEUWSCH NIEUWS. KUNST EN WETENSCHAP. NUMMER 163. TWEE BLADEN. VRIJDAG 13 JULI 1934. EERSTE BLAD. 177e JAARGANG. WERKLOOZEN EN ZIEKENFONDSEN. De gemeentebesturen mogen in de premiebetaling tegemoetko men. ONLUSTEN EN „TRIBUNE". EEN BEVOORRECHTE GEMEENTE. INVOER BELGISCHE KUIKENS. ROODE KRUIS. KLOETINGE. ABONNEMENTEN en ADVERTEN- TIEN voor dit blad worden aangenomen door den Agent MARINUS KOLE. SOES. MIDDELBURG. VLISSINGEN. ZUID-BEVELAND. SCHOUWEN-DUIVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. ZEEUWSOH-VLAANDEREN W.D. ROOKT 10SIGAREN IN ZILVERRIPSBLIK 30d Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Juli. Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. Juli. t0vïnciuU $eevw0cti* middeldurgsche courant dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per 'egel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bü contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. goesche courant^ 1 Uitgeefster Naamlooze Vennootschap ,,De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bg het Bureau voor Publiciteitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewij snommers 5 cent Men zal zich herinneren, dat een in zender in ons blad, onlangs vroeg of er niet iets aan te doen was, dat de werk- loozen niet noodgedwongen de zieken fondsen gingen verlaten. Naar aanleiding daarvan, zij vermeld dat de minister van sociale zaken thans een schrijven heeft gericht tot de gemeentebesturen in ver band met het feit, dat werklooze ar beiders, die lid van een ziekenfonds zijn, dikwijls niet meer in staat zijn de con tributie voor dat fonds te betalen. Daar door zijn zij genoodzaakt voor het lid maatschap van hun ziekenfonds te be danken. De minister erkent de groote betee- .kenis van het feit, dat een belangrijk aantal arbeiders zich voor geneeskun dige behandeling enz. heeft verzekerd. Bevordering van de instandhouding van het ziekenfondswezen acht hij een groot sociaal belang. De minister heeft er geen bezwaar te gen goed te keuren, dat gemeentebestu ren, indien zij hiertoe besluiten, de bo venbedoelde werkloozen in de premie betaling tegemoet komen door bijv. een gedeelte van de contributie voor hun ziekenfonds voor rekening der gemeen te te nemen, zoodat derhalve deze te gemoetkoming niet in mindering wordt gebracht op den steun ingevolge de steunregeling, doch ten volle boven de uitkeering wordt genoten. Uiteraard zal van Rijkswege geen subsidie in deze gemeentelijke bijdrage kunnen worden verleend, aangezien het hier een maatregel betreft, tengevolge waarvan eventueel hoogere uitgaven der gemeente voor kosten van gemeen telijke geneeskundige verzorging kun nen worden voorkomen. De minister neemt hierbij aan, dat te vens terzake een regeling met de Fond sen wordt getroffen, zoodat de lasten der verzekering worden verdeeld over de gemeente, de verzekerden en de fondsen. Van eventueele besluiten der gemeen tebesturen in bovenbedoelden zin wordt mededeeling aan het Departement van Econ. Zaken verzocht. In verband met de in Amsterdam plaats gehad hebbende onlusten, heeft het Tweede-Kamerlid de heer Wester man tot den minister van Staat den heer Colijn schriftelijke vragen gericht. Op de vraag, of de minister niet van oordeel is, dat een rechtstreeksch ver band bestaat tusschen de actie van de Communistische Partij Holland, gelijk deze zich den laatsten tijd heeft geopen baard in het dagblad ,,De Tribune" en de genoemde onlusten, antwoordt minis ter Colijn nu, dat hij het aannemelijk oor deelt, dat de opruiende taal in de arti kelen van het dagblad „De Tribune" het ontstaan der onlusten bevordert, hoewel niet met zekerheid valt te zeggen of er een rechtstreeksch verband bestaat. De vraag of de minister zou willen mededeelen of op grond van het voor gevallene een verbod van de Communis tische Partij Holland in overweging' zal worden genomen, beantwoordt minister Colijn aldus: „Het in deze vraag gestel de heeft blijkbaar betrekking op een aan vulling van de wet van 1855, daar ver- eenigingen, strijdig met de openbare or de, als in die wet bedoeld, verboden zijn. Het vraagstuk of het wenschelijk is die wet aan te 'vullen, heeft de aandacht der regeering". De gemeente-ontvanger heeft de re kening der gemeente Princenhage over het dienstjaar 1933 opgemaakt en aan het gemeentebestuur aangeboden. De rekening sluit met een bafig saldo van 33.702. Donderdagmiddag heeft minister Steenberghe in de Tweede Kamer me degedeeld, dat een ontwerp Koninklijk Besluit tegen den overmatigen invoer van Belgische kuikens de centrale com missie van advies is gepasseerd. De Ned. Mij. voor Nijverheid en Han del heeft, evenals ^ij den dood van H. M. de Koningin-Moeder een bedrag be schikbaar gesteld ten behoeve van de Ned. Centrale vereeniging ter bestrij ding der tuberculose, thans ter eere van de nagedachtenis van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, een bedrag geschonken aan de vereeniging het Ne derlandsche Roode Kruis.- In de Donderdagavond gehouden vergadering van de Eerste Kamer is zonder beraadslaging en zonder stem ming aangenomen het wetsontwerp be treffende aankoop van een gezant schapsgebouw te Londen. MEDIO-DOOZEN. Een fraai trommeltje met Middelburgsch wapen en gevuld met choc, stadhuispastilles. Alleen ver krijgbaar M. Peterse, L. Delft M'burg. (Ingez. Med.) TWEEDE KAMER. Een verzoek, van den communist L. d e Visser om de regeering over de onge regeldheden te Amsterdam te mogen in- terpelleeren werd niet toegestaan; het voorstel van den voorzitter, dit te wei geren wordt aangenomen met 58-24 stemmen. De communisten en soc. dem. waren er voor, den heer De Visser te la ten interpelleeren, of te wel nog op staatskosten propagande voor Moskou uit dit oproer te slaan. Toen was aan de orde het wetsont werp tot wijziging' der Landbouw- crisiswet 1933 en intrekking der tarwe- wet en den crisiszuivel- en varkenswet- ten. De heer Hi emstra (s-d.) vroeg in verband met de langdurige droogte meer hulp voor de veehouderij. Spr, wilde betere maatregelen voor de landarbei ders De heer S c h i 11 h u i s (v.d.) wen- schte, dat de regeering vertegenwoordi gers van handel en industrie meer dan tot nu toe zou doen medewerken aan de uitvoering der crisiswetten. De heeren Westerman (nat. her stel] en Eb els (v.d.) wenschten streng .optreden tegen fraude. De 'heer V ervoorn (platt'el.) be toogde, dat de landbouw is tegen intrek king van de tarwewet en der crisis-zui- vel- en -varkenswetten. Wegens de droogte moeten de teeltbeperking'en worden herzien De heer VanVoorsttotVoorst (r.k.) zag in het voorgestelde in het al gemeen een verbetering. De heer Loerakker (r.k.) bepleit te de belangen speciaal van het bloem- bollenbedrijf. De heer Van Rappard (lib.) wilde- o.m. beperking van den invoer van pluimvee uit België, daar de markt hier te lande sterk overvoerd is. De heer Duy s (s.d.) wenschte geen belanghebbenden in de crisisorganisaties. De heer Van D ij k (a.r.) vroeg of er eerlang reg'elen zullen komen om de steunmaatregelen voor den landbouw meer aan de arbeiders ten goede te doen komen- De heer W ij n k o o p (comm.) ver wachtte van den nieuwen minister niet veel voor de werkers van het boeren land. De heer v. Dis (staatk ger.) bepleit te meer vrijheid voor den landbouw en vermindering van aantal en macht der ambtenaren. Minüster Steenbeirghie acht te overleg inzake loonen der landarbei ders noodig. Handel en industrie zullen in de uitvoering der crisiswetten worden betrokken. Tegen knoeierij zal streng worden opgetreden. T-a.v. afname van zware varkens en kalverbeperking kan spr. geen bepaalde toezeggingen doen. Spr. zal zich zoo spoedig mogelijk in het vraagstuk betreffende benoeming van een directeur-generaal van den landbouw inwerken. Gestreefd wordt naar verdere centralisatie. Morgen worden de beraadslagingen voortgezet. De wetsontwerpen inzake contingen- teering van veekoeken en lucifers zijn vervolgens na eenige discussie aan genomen. In de school der ontbering leert men langzamerhand met veel moeite en droefheid de groote levenstaak van missen en afstand doen. A. S. C. Wallis. STICHTING KINDERZORG. Belangrijke gift. In verband met het feit, dat sinds eenige jaren geen weezen meer te ver plegen zijn is de Weezenverpleging voor Zuid- en Noord-Beveland ontbonden. In totaal waren nog 62 personen en cor poraties lid van deze stichting. Niet minder dan 61 leden hebben bepaald dat hun aandeel, totaal ruim f 12)000 moest worden geschonken aan de stich ting „Kinderzorg" te Middelburg. Het bestuur van Kinderzorg heeft deze belangrijke gift gevoegd bij het fonds tot aanleg en onderhoud van de centrale verwarming. Voor de ouden van dagen. Zij, die gisterenavond den voetbal wedstrijd met muziek organiseerden, hebben de commissie voor den rijtoer voor ouden van dagen al een bijzonder grooten dienst bewezen. Ruim f 125 was het financieele resul taat. Maar zij hebben ook hen, die naar het terrein waren gekomen een paar uur van vroolijkheid gegeven, omdat 't hier een wedstrijd gold tusschen twee veteranenclubs. Voor het eerst waagde een elftal van „de Oude Schoen" zich op het groene veld, en het vond daar als tegenstanders het elftal van de M.V.V.V. Reeds spoedig bleek dat laatsgenoem- de vereeniging profijt heeft van reeds enkele gespeelde wedstrijden; het resul taat van 81 in haar voordeel bewees dit ook wel. Het Middelburgsch Muziekkorps, dat door zijn muzikale wandeling nog ver schillenden aan het komend sporteve nement had herinnerd, bleef ook op 't veld belangloos zijn medewerking ver leenen. De burgemeester, de heer M. Fern- hout, toonde zijne belangstelling in den wedstrijd en het mooie doel door den aftrap te verrichten en gedurende de eerste helft met groote aandacht en kennis van zaken den wedstrijd te vol gen. Hedenmiddag had de rijtoer plaats met een groot aantal auto's en een kleine 200 oudjes. Het ging rond geheel Walcheren met als rustplaatsen Dom burg en het vliegvel Vlissingen. Morgen komen wij daarop terug. De Abdijuitvoring. Het programma van de uitvoering van het Middelburgsch Muziekkorps in de Abdij'.op a.s. Zondag van 12 tot 1, meldt, dat vóór het eigenlijke programma zal worden ten gehoore gebracht de Treur- marsch uit het Oratorium Samson" van G. F, Handel zulks als een In Mèmori- am Z.K.H. Prins 'Hendrik der Neder landen. Men zal dus goed doen te twaalf uur in de Abdij te zijn. Werkloosheid. De directeur der Districts-Arbeids- beurs te Middelburg doet ons het volgende overzicht toekomen van den stand der werkloosheid in zijn district per 30 Juni j.l.: MIDDELBURG 828; VLISSINGEN 764; GOES 152; Aagtekerke 3; Arne- muiden 190; Baarland 25; Biggekerke 13; Borssele 29; Colijnsplaat 54; Dom burg 25; Driewegen 16, Ellewoutsdijk 10; 's-Gravenpolder 8; Grijpskerke 7; 's-Heer Abtskerke 3; 's-Heer Arends- kerke 25; 's-Heerenhoek 42; Heinkens- zand 32; Hoedekenskerke 26; Ierseke 93; Kapelle 2; Kats 1; Kattendijke 0; Kloetinge 2; Kortgene 15; Koudekerke 64; Krabbendijke 1; Kruiningen 45; Me- liskerke 11; Nieuwland 0; Nisse 9; Oost- kapelle 22; Oudelande 27; Ovezande 26; Rilland-Bath 7; Ritthem 6; Schore 15; Serooskerke 14; St. Laurens 3; Sou burg 199; Veere 5; Vrouwenpolder 28; Waarde 10; Wemeldinge 15; Westka- pelle 212; Wissenkerke 126; Wolphaarts- dijk 29; Zoutelande 10. In totaal stonden per 30 Juni bij de Arbeidsbemiddeling ingeschreven als werkzoekende 3249 personen. Mussert spreekt. Ir. Mussert, de leider der N.S.B. sprak gisterenavond in Schuttershof, speciaal voor genoodigden. De Schouwburgzaal was geheel bezet. Ongeveer 550 perso nen waren aanwezig die de uiteenzet tingen van den spr. met aandacht volg den, en blijkens hun applaus, met het gesprokene instemden. Ged. Staten hebben goedkeuring verleend aan het besluit van den ge meenteraad van Vlissingen tot het aan gaan van een overeenkomst met de Ned. Indische Gas Mij. te Rotterdam voor de levering van gas in die gemeen te na het verstrijken der concessie met de Imperial Gas Association op 1 Juli 1935. KRUININGEN. Woensdagavond heb ben de oud-leerlingen afscheid genomen van het vertrekkende hoofd der Chr. School, den heer C. Hollestelle. Met auto's werd de fam. Hollestelle naar 't versierde Zondagschoolgebouw gebracht. Een der oud-leerlingen bood bloemen aan, terwijl namens de oud-leerlingen een divan met toebehooren als blijvend aandenken werd aangeboden. Zichtbaar ontroerd dankte de heer Hollestelle voor de blijken van waardeering van zijn persoon en werk. Menige toespraak werd gehouden, en herinneringen, vroo- lijke en ernstige opgehaald. Ruim een honderdtal nam op dezen warmen avond afscheid van hun „meester". Deze week viert de Coöperatieve „Ons Belang" haar „corporatiedag". Haar vlag wapperde heden van het ge bouw, doch bij de jeugd is het merkbaar ook, dat er wat op til is. Deze week ziet men overal rond de gemeente di verse vliegers. A.s. Zaterdag begint om 3 uur de vliegerwedstrijd en enkele kin derspelen voor schoolgaande kinderen op de weide van den heer J. Sinke, waar ook de kinderen getrakteerd worden. Ook een 140-tal kinderen uit Goes worden daar met autobussen verwachtt Van iemand die in de Ooster Schel de een bad nam is diens portemonnaïe uit zijn kleeren gestolen. De politie on derzoekt de zaak. y Gistermiddag zou een reiziger die in Hotel „Korenbeurs" gelogeerd had op de Markt zijn auto aanzetten, waar op de motor door kortsluiting in brand vloog. Met zakken en water voorkwa men rappe handen erger, zoodat alleen de motor schade bekwam. De alhier opgerichte zwemclub heeft aan de Westerschelde bij den zgn. „Schelphoek" vier kleedkamertjes doen aanbrengen, 2 voor heeren en 2 voor dames. Deze zijn thans in gebruik ge nomen; zij voorzien in een behoefte. OUDELANDE De Commissaris der Koningin heeft met ingang van 15 Juli a.s. aan M. Mulder, op eigen verzoek, eervol ontslag verleend als bezoldigd veldwachter in deze gemeente. Diefstal. KERKWERVE. De politie alhier heeft aangehouden en ter beschikking van de Justitie te Middelburg gesteld den koe wachter C- S., verdacht van diefstal. Samenvoeging van gemeenten. Naar het „Dagbl v. N.-Br." uit be trouwbare bron verneemt, zijn verschil lende' gemeentebesturen thans betrok ken bij de voorgenomen samenvoeging van gemeenten (Vogelwaarde) met het gemeentebestuur van Hontenisse, uitge- noodigd tot het houden van een bespre king' met Ged. Staten van Zeeland op 19 Juli a.s. over een .nieuw plan tot samenvoeging van vijf gemeenten (Hon tenisse, Ossenisse, Hengstdijk, Bosch- kapelle en Stoppeldijk). BIERVLIET. Onder leiding van den heer M. Maas had Dinsdag en W/oensdag een nadere bespreking, plaats over een te houden autotocht voor ouden van dagen. Besloten werd een regelingscommis sie te benoemen, heel de bevolking der (Ingez. Med.j Middelburg, 13-VII-'34. Vrijdag hoog ste luchttemperatuur 21.1 °C; (70 °F); laagste 15.9 °C (61 °F). Heden 9 h: 17.3 °C; 12 h: 19.3 °C. 0.5 mm regen of neerslag. Hoogste barometerstand te de zer stede, in het afgeloopen etmaal: 760 mm; laagste 759 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 764.8 mm të Vardoe; laagste 751.7 mm te Wisby. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige N. tot W. wind, half tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk nog enkele regenbuitjes en iets koeler. Zon op: 4 h 53; onder: 21 h 16. Licht op: 21 h 46. Maan op: 5 h 19; onder: 21 h 52. N.M.: 11 Juli. (Zomertijd.) Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere is 38 min. later. (S Springtij.) Hoogwater. Laagwater Vr. 13 3.25 15.36 9.42 22.13 Za. 14 S 3.59 16.09 10.15 22.46 Zo. 15 4.31 16.38 10.44 23.19 (Zomertijd.) Hoogwater. Vr. 13 5.18 17.35 Za. 14 5.51 18.07 Zo. 15 S 6.22 18.35 Laagwater 10.48 23.12 11.22 23.45 11.53 24.18 gemeente vertegenwoordigende. Bereids- was steun toegezegd door den burge meester, predikant en pastoor. Aan de ^.uto-eigenaars zal medewerking worden gevraagd en dezer dagen zal met lijsten geld worden ingezameld. Koning Leopold te Cadzand, CADZAND. Zondagvoormiddag zou Koning Leopold, die s'nds 5 Juni met zijn gezin op zijn villa nabij het Zwin heeft vertoefd, een tocht te paard hebben ge maakt over Cadzand-haven en door de duinen tot nabij het badhuis Denninck, zoo meldt het „Dagbl. van Noord-Bra bant". OOSTBURG. Verwijzende naar het bericht in ons blad van 15 Mei j.l. kon worden medegedeeld, dat op Woens'aag 3 October a.s, te Oostburg een fokvee- dag zal worden gehouden. Medailles 6n geldprijzen zullen worden uitgeloofd. Het aantal aangegeven gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 1 tot en met 7 Juli, in de provincie Zeeland bedroeg: Roodvonk: Arnemui- den 4 (in een gezin, waar de ziekte reeds voorkwam), Goes 1, Kruiningen 1, Vlissingen 1- Droomleven en waar-droomen, Dr. Greven, een bekende psycholoog, zal volgende week Dinsdag te Domburg spreken over de onderwerpen „De ziel en het droomleven" en „de waar- droom als belichting van gebeurtenis sen". Dr. Greven die oorspronkelijk de me dicijnen tot zijn vak gekozen had, werd vóór beëindiging van deze studie ge troffen door het ongeluk van algeheele blindheid. Om niettegenstaande deze handicap toch zijn gaven aan de ge meenschap te kunnen dienstbaar ma-

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1