11 FRIESCHE BAA110,13 en 15 ct. HANDEL EN NIJVERHEID. RECHTSZAKEN. FINANCIEELE BERICHTEN. Voor kleine tuinen. KUNST EN WETENSCHAP. BUITENLAND. Hy smookt dêr in forkearde piip mei (hij rookt er een Jeelijke pijp mee) zeiden ze vroeger in Friesland. Dat kan tegenwoordig niet meer, want ze stoppen de pijp met IERSEKE. Door de sterfte dezen win ter van de zoo gevreesde slipper lim ped was bij oesterkweekers de ver wachting opgewekt, dat het euvel veel minder was geworden. Maar hoe is cie verwachting beschaamd. Oesterkwee- kers, die de laatste dagen hun oester- perceelen inspecteerden zijn letterlijk geschrokken van de reuzen val der slip- per-limpeds. De beste perceelen b.v. Koeiegat en Westgat, plaatsen waar an ders reuzen veel Oesterbroed viel, is nu geheel vol met de slippers en ze zijn reeds zoo groot als koffiebooaen! Ook de jongste proefpannen zitten daar mede vol! DE STERRENHEMEL 11—18 JULI 1934, 23 h MT. (24 h ZT.) ZUID BELGIE. FRANKRIJK. ENGELAND. DUITSCHLAND. 21 (Ingez. Med.j ke prooi der vlammen. De oorzaak is nog onbekend. Tegen vier uur was men den branc! reeds aardig meester. KROOS VOOR GRAS AANGEZIEN. In het Jan van Galenpark te A m- sterdam was een Woensdagmorgen een twaalfjarig meisje met een paar kin deren waarbij haar broertje 2 K jaar in dit park aan het spelen. Plotseling was het knaapje van de andere kinderen weg. Men zocht in het park en in de bosch- jes maar kon het kind niet meer vinden, waarop het züsje schreiend naar huis liep om den vader te halen. Het kleine jongetje bleek in een sloot achter een begroeid boschje verdronken te zijn. Die sloot ligt vol kroos en men kan wel aannemen, dat het kind dit voor gras heeft aangezien en zoo te water is ge raakt. Er zijn nog geruimen tijd pogingen aangewend om door kunstmatige adem haling de levensgeesten op te wekken, maar het was te laat (Arb. P.) EEN WISSELLOOPER BESTOLEN. Dinsdagmiddag liep te Amster dam een 70-jarige kantoorlooper van een wijnhandel op de Passeerdergracht. De man, was belast met het innen van kleine posten. Hij liep met zijn porte feuille, waarin een bedrag van onge veer f 40' onder den arm op de brug over de Lijnbaans- en de Leidschegracht,. toen hij plotseling van een man met een stuk hout van achteren een slag op het hoofd kreeg. De man rukte hem de portefeuille onder den arm vandaan en wist op de fiets, snel te ontkomen. EEN NIEUW DOUANE STOPTEE- KEN. Tijdens het bezoek van minis ter Oud aan de Mijnstreek was verzocht om een nieuw douanestopteeken. Het roode lampje zoo oordeelde men te recht kan door on,bevoegden wor den misbruikt. Thans reeds is een nieuw waarschu- wing6teeken voor den avond ingevoerd, namelijk een ronde aluminium schijf, verlicht door een lampje, dat gevoed wordt door een batterij in het handvat. Deze schijf, verlicht zijnde, toont hét opschrift „halt-douane", OVER DE SCHREEF GEGAAN! Dinsdag heeft een viertal chauffeurs uit Winschoten, die geregeld de te- werkgestelden naar en van het werkver schaffingsterrein te Jipsinghuizen ver voeren, een kort bezoek over de grens gebracht. Zij werden aangehouden en door de grenswachten gearresteerd. Hierbij bleek, dat een der chauffeurs in het bezit was van een exemplaar van het communistisch dagblad „De Tribu ne". Alle vier zijn naar de gevangenis te Papenburg overgebracht. burg de heer C. C. Mantz aldaar en als ambtenaar van den Burgerlijken Stand te Zaamslag de heer J. Scheele aldaar. Kantongerecht te Middelburg. De kantonrechter te Middelburg heeft veroordeeld wegens: te Goes met een motorrijtuig staan op een weg: C. J. L. Goes 5 b. s. 5 d, h.; met een motorrijtuig of rijwiel 'n weg in verboden richting berijden: J. N. Ril- land-Bath: geen straf; H. V. Arnemui- den, C. A. de B. Middelburg:, P. B. St. Laurens ieder 2 b. s, 2 d. h.; A. "de N. Veere, K. B. Goes ieder i b. s. 1 d. h.; met een rijwiel een verboden weg be rijden: A. S. Goes 1 b. s. 1 d. h.; met een motorrijtuig rijden zonder ten minste twee onafhankelijk van elkander krachtig werkende remmen: C. W. F. Tilburg 5 b. s. 5sd. h.; met een rijwiel rijden zonder licht: F. J. P. Vlissingen en A. P. L. A. v. H. 's- Heerenhoek ieder 5 b. s, 5 d. h,; een rijwielpad anders berijden dan met een rijwiel: J. C. K. Middelburg 2 b. s. 2 d. h.; niet op eerste vordering nummer of rijbewijs vertoonen: A. J. S. Breda, M. N. Goes, J. A. S. Amsterdam ieder 5 b. s. 5 a, h.; H. S. A. B. Amsterdam 3 b. s. 3 d. h.; L. D. W. A. v. D. Dor drecht 2 b. s. 2 d. h.; als eigenaar van een tweejarigen hengst niet hiervan bij den burgemees ter aangifte doen binnen een maand na dat de hengst twee jaren is geworden: C. M. Nieuw- en St. Joosland 1 b. s. 1 d. h.; als schipper een Rijkskanaal bevaren de niet voorzien zijn van de daarvoor voorgeschreven reglementen: A. v. H. gedomicilieerd te Antwerpen, F. K. ge domicilieerd te Nierstein, N, L. te Duis burg gedomicilieerd: ieder 1 en 2 x 0.50 b. s. 1 d. h. voor iedere boete; A. W. Rupelmonde gedomicilieerd: 2.50 b. s. 0.50 b. s. 1 d. h. voor iedere boe tè; te Arnemuiden op den openbaren weg om geld spelen: I. v. B„ J. v. B. en L v. B. allen te Arnemuiden: ieder beris ping. Valsche munter ij. B. K. reiziger te Leeuwarden is aan gehouden en in het huis van bewaring opgesloten, verdacht van medeplichtig heid aan het vervaardigen en uitgeven van valsche rijksdaalders en guldens Voor dit misdrijf is tegen den 34-jarigen J. P., rijwielhandelaar te Irnsum, door de rechtbank te Leeuwarden een gevan genisstraf van drie jaar gevraagd. De slipper-limped. Hooger beroep. Door E. B.f 46 jaar, koopman te 's- Heer Arendskerke is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis dei- rechtbank te Middelburg van 27 Juni j.l. waarbij hij wegens oplichting is veroor deeld tot 1 maand gevangenisstraf. Ter civiele openbare terechtzitting der rechtbank te Middelbürg van 1 heden is beëedigd als vertaler voor de Duitsche taal de heer W. Sanderse, cor- respondent bij de N.V. Kon. Maatschap pij „De Schelde" te V 1 i s s i n g e n. ambtenaar van den Burgerlij ken Stand te Oost- en Wes t-S o u- Surséance van Betaling. Bij beschikking der arrondissements rechtbank te Middelburg, Kamer van Vacantie, van 1 Juli is aan Johannes Cornelis van Rompu, wonende te Ter Neuzen aan de Westkolkstraat al daar, handeldrijvende onder den firma naam Johan van Rompu, in steenkolen en bronwateren, surséance van betaling verleend voor den tijd van anderhalf jaar, ingaande 25 Juni 1934 met benoe ming van den heer mr. G. Tichelman, advocaat en procureur te Ter Neuzen, tot bewindvoerder teneinde met den schuldenaar het beheer over zijn zaken te voeren. Ter vergadering van schuldeischers werd door 2 crediteuren voor schuld vorderingen tot een bedrag van 8189,70 gulden tegen het verleenen der gevraag de surséance van betaling gestemd, ter wijl door 10 crediteuren voor schuldvor deringen tot een bedrag van 27479,78 voor het verleenen der gevraagde sur séance van betaling werd gestemd. Zomersnoei van houtgewassen. De bloeitijd van het meerendeel der houtgewassen ligt weer achter ons. Nog bloeien jasmijn of Philadelphus en Deut- zia, maar ook deze beginnen reeds te ruien en zullen spoedig zijn uitgebloeid. Dit zijn dan wel de laatste van de groo- te groep van heesters welke op overjarig hout bloeien. Tot deze groep behooren o.a. Ribes, Forsythia, of Chineesch klok je, Weigelia, Malus of sierappel, Prunus serrulata of Japansche sierkers, Vibur num of sneeuwbal, sommige Spiraea- soorten e.a. Aan deze heestersoorten zien we nu krachtige jonge scheuten welke een volgend jaar zullen bloeien. Aan deze heesters snoeien we in den winter bij voorkeur niet. Toch is 't vaak noodig in verband met beperkte plaats ruimte of om andere redenen deze hees ters wat kleiner te maken. Waar snoei en noodig is doen we het nu. We nemen dan«perstens de uitgebloeide takken, en verder zoonoodig een gedeelte der zwa re takken weg, daarbij zorg dragende dat voldoende jonge scheuten behouden blijven. Daarbij zullen natuurlijk een ge deelte der jonge scheuten worden opge offerd, maar datgene wat overblijft zal zich des te krachtiger ontwikkelen. Aan heesters die voldoende ruimte hebben, snoeien we weinig. Alleen kan het dan wel eens wenschelijk zijn te dichte exemplaren wat te dunnen, of oude heesters een verjongingskuur te doen ondergaan. De heesters, die nu of straks nog gaan bloeien worden nu vanzelfspre kend niet gesnoeid. Het zijn Hibiscus, Buddleya, Ceanothus, Hydrangea, Spi rea Bumalda, S. Douglasii, S. Semperflo- reus, Hedysarum, Sorbaria, Indigofera, Hypericum e.a. Bij deze zien we de bloe men aan de uiteinden der scheuten, die dit jaar groeiden, of wel de bloemen ko men aan korte zijtakjes of rechtstreeks uit de oksels der bladeren op deze scheuten. Deze soorten kunnen we in den winter alle kort terugknippen. Wie nu goed oplet kan zijn kennis van snoei en verrijken. Uit de uitgebloeide Rho- dodendrums breken we nu de bloemres- ten. Doe dit vooral voorzichtig, want vlak eronder bevinden zich reeds jon ge zijscheutjes, die gemakkelijk mee af breken. Indien de planten te hoog wor den kan men ook deze eenigszins terug knippen, maar bij voorkeur doen we dit direct na den bloei, opdat weer nieuwe knoppen kunnen worden gevormd voor den bloei in een volgend jaar. Deze ont staan namelijk nu reeds en zijn voor den winter al sterk ontwikkeld. Zorg vooral dat uw Rhododendrums nu niet van droogte lijden. Ge merkt dat spoedig aan de dan hangende bladeren. Geen of slechte knopvorming zou er het gevolg van zijn. A. G. Ster w/d 3e grootte» of kleiner Ster v/d 2e grootte. Ster "/i 1' gr. Z'-- Melkweg Wettelijk ingeschreven bij het Bureau "U Industrieelen Eigendom onder No. 6 4 2 2 2 Op 65-jarigen leeftijd is te Den Haag overleden, de architect Jan Stuit, bekend door zijn kerkenbouw in ver schillende gemeenten van ons land, en de Heilige Landstichting bij Nijmegen. Japan- a Milden schenker. Sedert 1922 bevindtzich als bruik leen in het Rijksmuseum te Amster dam .een reeks van vier omstreeks 1550 te Brussel vervaardigde tapisse rieën met voorstellingen uit de geschie denis van Rebecca en Elieëzer, welke geteekend zijn met het merk van Wil lem de Pannemaker. Veriifemende, dat deze stukken voor het museum verloren dreigden te gaan, heeft een vriend van het Rijksmuseum die ongenoemd wenscht te blijven, ze aangekocht en aan den Staat der Neder landen ten geschenke aangeboden. De minister van O,, K. en W. heeft deze kunstwerken, die voor het mu seum van groote waarde zijn, gaarne aanvaard en den milden schenker den oprechten dank der regeering betuigd. Rembrandt en het leven van Jezus, et sen en teekeningen van Rembrandt, be geleidende tekst van H, Rendtorff, uit het Duitsch bewerkt door E, H. ObermanGraanboom, Libellen-Serie K, Bosch Keuning, Baarn. Prijs 0.90- Wie in 't buitenland zegt, dat hij uit het Land van Rembrandt komt. wordt dadelijk als Hollander begroet: Rem brandt, de „koning der schilders", lan g'e jaren de schilder bij uitnemendheid, is een figuur van alle eeuwen en hij spreekt een taal van alle tijden, maar ook van alle volken onzer cultuur net als ja - als Jezus. Er is nóg een over eenkomst: de eenvoud van die taal, dat recht-uit, recht op den man afkomende, niet tot het verstand, maar tot het hart sprekende zijner „woorden". Zijn groot heid als kunstenaar en als diepvoelend mensch verschaffen hem den interna tionalen roem, maar die men zou wil len zeggen „zwijgende" eenvoud en hartelijkheid is Nederlandsch, Noord- Nederlandsch: Hollandsch. Het is dezelf de innigheid, die vele werken onzer land- genooten karakterizeert, in tegenstelling met b.v- onze Zuiderburen, de Zuid- Nederlanders. Russell zegt ergens zoo aardig: „wanneer Rubens een zaal bin nenkomt, wordt hij aangekondigd door herauten en klaroengeschal en een vorst, méér dan een schilder treedt binnen; terwijl Rembrandt, na een zacht aan kloppen de kamer binnenkomt en U de hand drukt. Over Rembrandt's kunst zijn bibliothe ken geschreven en de kostbare Rem- brandt-bijbel, destijds door Bredius en Hofstede de Groot uitgegeven, behoort tot onze 'beste Rembrandt-boeken. Er bestaat een iDuitsche Rembrandt-bibel in 2 deeltjes, waarin de bijbeltekst met schilderijen, etsen en teekeningen. is ver lucht, 'i Is dus een goede gedachte der uitgevers Bosch Keuning geweest als nr. hunner voortreffelijke goed ge ïllustreerde Libellenserie (onder 't mot to: cum libello in angello „met een ïjoekske in een hoeköke"), waarvan de prijs niet hooger is dan van een bios coopbiljet, een 36 afbeeldingen naar et sen en teekeningen op te nemen, zij het ook met navertelden bijbeltekst. Er zijn beroemde bij: de Verkondiging aan de herders, de 3 Kruizen, de Graflegging, de honderdguldenprent en ook vele prachtige minder bekende ieekeningen, zooals: het "Wondere breed-ruimtelijke Avondmaal, de Olijfberg, de Aanbidding der herders. De tekst is naar 't Duitsch uitstekend bewerkt door Mevrouw Oberman- Graanboom. We vragen ons desondanks af, of er geen Nederlandsch schrijver te vinden ware geweest, om bij 't werk van 'dezen bij uitstek Nederlandschen kun stenaar de bijbelplaatsen na te vertel len, hoeveel lof we ook hebben voor schrijver en bewerkster. Ook zouden €)eeesiekw ©V0IIEMMN O LAATSTE KVARI1EB NIEUWE NMN VENUS MAKS JUPITER Q SATUfeNUS Sterretijd 18 h 17 min. In drukletters vermeld zijn de namen van de sterrebeelden; de eigennamen van een aantal der helderste sterren zijn in schrijfletters geteekend. Dit kaartje is maanloos. we gaarne in den index der afbeeldin- ftJJEUW- EN ST. JÖOSLAIjD. gen de numeratie van Bartsch en Hof- stede gezien hebben, waardoor men was j Abonnementen en Advertentien voor te weten gekomen! waar de origineeledit blad worden aangenomen uuor bladen bewaard worden. We wenschen den uitgevers succes met deze aardige uitgave, die wij gaarne in handen van vele pas aangenomenen en van vele andere Nederlanders zouden zien. 4 Juli 1934. D- v. d, H. I. Afzenders onbekend stuk in de prul lenmand. 2. Briefwisseling wordt over inge zonden stukken geplaatst of geweigerd niet gevoerd. 3. De kopij wordt niet teruggezonden. 4. Maakt het kort! Geachte Redactie, Kennis genomen hebbende, in uw blad van 10 Juli j.l. van het telegram van het Ministerie van Hervormde Predikanten te Amsterdam aan den Voorzitter van den Ministerraad, dr. H. Colijn, inzake de steunuitkeeringen aan werkloozen, is het mij een behoefte openlijk te ge tuigen van mijn blijdschap over deze daad. Ik hoop van harte dat er door alle predikanten in het land een sterke aan drang in deze richting zal uitgaan op de Regeering, opdat aan deze sociale on gerechtigheid een einde zal worden ge maakt, voordat duizenden eerlijke ar beiders, die werken willen maar niet kunnen tot volslagen pauperisme zullen vervallen zijn. Sociale gerechtigheid verhoogt een volk, maar deze zonde is een schandvlek der natie. De uitkeerin- gen die thans gedaan worden zijn van dien aard, dat er in de gezinnen der werkloozen niet alleen armoede, maar ook gebrek geleden wordt, ja, hier en daar zelfs honger, en dat is ten hemel schreiend in een land waar nog tiendui zenden in welvaart leven. De politiek, die de Regeering ter de zer zaken voert, moge gebaseerd zijn op goede liberale economische principes, maar ze is in volkomen strijd met de eischen van het Woord Gods, dat wil, dat allen zullen zijn voor allen en el kanders lasten zullen dragen. U beleefd voor deze regelen een plaatsruimte vragend in uw blad, dank ik U bij voorbaat voor opname, en ik noodig alle collega's in deze stad en in Zeeland uit eveneens adhaesie te betui gen met het telegram der Amsterdam- sche collega's. Hoogachtend, Uw dw. L. Nieuwpoort, Predikant bij de Geref. Kerk in H. V. te Middelburg. den i.Jcnt I. JOOSSE. ZON, ZEE EN ZAND VOOR 'T JONGE VOLKJE! Het is onder bovenstaande leuze, dat wij dit jaar een beroep doen op het pu bliek, om een kleinigheid te offeren ter gedeeltelijke bestrijding der onkosten- Ons werk kent men wel; een zoo groot mogelijk aantal kinderen der la gere scholen trekken onder behoorlijke gele:de 2 maal per week naar 't strand, spelen en stoeien daar naar hartelust en genieten zoo op een uitstekende wijze van hun vacantie. Waarvoor bijna allen die tochten de eenige „reizen" zijn die zij in hun vacan tie kunnen maken en het percentage van deelnemenden waarvoor niet het volle bedrag der kosten kan worden be taald dit jaar grooter is dan ooit, roepen wij aller hulp in om Zaterdag door 't koopen van een bloempje ons werk ook dit jaar weer mogelijk te maken. Comité Middelburgsche Vacantie- School, P. Ph, Paul, Voorzitter. C. Roelants, Secretaris. Bibliotheca Albertina. De inzame ling voor de Bibliotheca Albertina te Brussel, die als nationaal blijk van hul de aan de nagedachtenis van koning Al- bert zal worden gesticht, heeft tot dus ver ruim 1.620.000 frcs. opgebracht. Ernstige botsingen te Antwerpen, Woensdagavond werd een optocht ge houden, uitgaande van de Fronters ter viering van den 11 den Juli (guldenspo renslag). Bij dezen stoet wilde een groep Dina- so's zich aansluiten, maar zij werden door de Fronters geweerd, waarop de Dinaso's terugkeerden naar hun lokaal, gelegen in de Lange Beeldekenstraat. Zij werden echter achtervolgd door een paar honderd socialisten. In de Lange Beeldekenstraat geko men, werden de Dinaso's door de soci alisten overvallen. Er ontstond een ge vecht, waarbij niet alleen met steenen werd geworpen, doch waarbij ook tal van schoten vielen. Enkele vechtenden werden tamelijk ernstig gewond. De Dinaso's sloegen op de vlucht, doch de socialisten haalden hen in en voor de tweede maal ontstond een ver woed gevecht. Deze botsing had dicht bij het clublokaal van de Dinaso's plaats, die naar binnenvluchtten en zich barri cadeerden. Tegen half elf rukten een sterk de tachement politie uit, om de orde te herstellen. Voorloopig zal het evenwel nog niet rustig zijn; Geen entree voor Monte Carlo. Met ingang van 1 November zullen de bezoekers van Monte Carlo gratis wor den toegelaten tot de gewone speelza len van het Casino. Dit is de laatste maatregel der casino-autoriteiten in de bestrijding van de gevolgen der crisis, die geaccentueerd zijn, doordat de Fran- sche casino's vergunning hebben gekre gen voor het laten spelen van roulette, waarvoor Monte Carlo jarenlang het monopolie heeft gehad. -J, Toe maar Het Engelsche ministe rie van luchtvaart heeft opdracht gege ven tot den bouw van een aantal mo derne bombardementsvliegtuigen voor nachtvluchten- Het betreft hier de eer ste eendekkers die door de Engelsche luchtmacht gebruikt zullen worden. De vliegtuigen hebben een groote snelheid en bestrijken een groot gebied. Bosch- en heidebranden. In Enge land hebben gisteren weer tal van bosch- en heidebranden gewoed, ten gevolge van de hitte. Duizenden vogels en andere dieren zijn in de vlammen omgekomen. Ondanks alle inspanning van militairen en brandweer grepen de vlammen verder om zich heen. Een groote heidebrand is uitgebro ken, weer in de nabijheid van het exer citieveld Aldershot. Het vuur wordt hier bestreden door 8000 met helmen en gasmaskers uitgeruste soldaten. Het blusschingswerk werd van vliegtuigen uit geleid. Goebbels is boos. Rijksminister dr. Goebbels heeft Dinsdagavond om 8 uur

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 7