N N GOfSCHE COURANT^ N IG BINNENLAND. ZEELAND. KORT ZEEUWSCH NIEUWS. KERKNIEUWS. ONDERWIJS. RECHTSZAKEN. WEER EN WIND. HANDEL EN NIJVERHEID. GEMEHGD NIEUWS. INTERNATIONALE TENTOONSTELLING dat AND, NUMMER 162. TWEE BLADEN. DONDERDAG 12 JULI 1934. EERSTE BLAD. 177e JAARGANG. ONLUSTEN IN NEDERLAND. Prof. Groenewegen. MIDDELBURG. VLISSINGEN. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. een ïedé I aller» in Ja* fagjèi luté's de keus reeds deze daar alle deze ligt U aA in joden |>rdt ge- leubel- >n van Ihypoth. ie stich- MIDDELdUQGSCHE courant Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, ïngez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewij snommers 5 cent DE NIEUWE SPELLING Aanvulling der lormuleering Minister Mar chant schrijft ons, dat in het gepubliceerde besluit van den mi nisterraad inzake de nieuwe spelling de aanhef ontbrak. Deze luidde: „Men volgt de schrijfwijze van De Vries en Te Winkel met de navolgende afwijkingen". Verder luidt de 5e regel: De naamsvalsuitgang-n bij lidwoorden, voornaamwoorden, bijvoeglijke naam woorden of daarmee gelijkstaande ver buigbare woorden, wordt uitsluitend ge bruikt bij de namen van mannelijke per sonen en bij de namen van mammlijke dieren in de gevallen dat voor de aan duiding van het mannelijke dier een af zónderlijk woord wordt gebruikt. In staande, geijkte uitdrukkingen, die zich in het spraakgebruik hebben ge handhaafd met een naamvals-n, blijft deze geschreven; Uit den boze, te dienenden dage, het aan den stok heb ben, enz. 6. .Bij de voornaamwoordelijke aan duiding van de zelfstandige naamwoor den en bij het gebruik van den genitief richt men zich naar het beschaafde spraakgebruik. Het vet gedrukte ontbrak in de voor- loopige mededeeling. BATA EN DE INVOER VAN LEDER. Verschenen is een nota van den minis ter van Economische Zaken naar aanlei ding van het Verslag der Tweede Ka mer inzake het wetsontwerp regeling van den invoer van leder. Op de vraag van eenige leden of de kort geledpn op gerichte Bata-schoenfabriek te Best vergeefs bij de regeering op een bijzon der contingent voor leder heeft aange drongen, antwoordt de minister, dat na de afkondiging van de desbetreffende contingenteering een dergelijk verzoek niet is binnengekomen. Aan de onder neming is vóór de oprichting duidelijk gemaakt, dat zij al de consequenties, aan invoerbeperkingen verbonden, zal moe ten aanvaarden. De minister kan de ver leening van bijzondere toewijzingen voor leder aan genoemde fabriek niet be vorderen, daar het doel der contingen teering niet mag worden gemist. Bij de Bata-fabriek te Best zijn geen Duitsche meisjes in dienst. Een beperking van den invoer van runderhuiden ligt niet in het voornemen. In de Dinsdagavond gehouden raadsvergadering van B e v er w ij k werd besloten, dat B. en W. tot de Kroon het verzoek zullen richten om maatregelen te nemen, leidend tot sa menvoeging van de gemeenten Bever wijk en Wijk aan Zee en Duin. Hedenmorgen is het postvliegtuig de Snip van Schiphol naar Indië ver trokken. Een passagier voor Bagdad, een voor Karatsji en een voor Batavia bevinden zich aan boord. Dr. Fokko Sonies, directeur van het Nederlandsch Sanatorium te Davos, in welke functie hij 1 December 1909 werd benoemd, treedt op 8 September a.s. ais zoodanig af. I Amsterdam. In de geheele stad Amsterdam is de rust weergekeerd, behalve in Noord, 'n Aantal mannen heeft hedenmorgen in de Hazelaarstraat weer het plaveisel open gebroken, en een groote oranjedoek op gehangen, waarop stond: „In naam van Oranje worden wij vermoord". Dit doek is verwijderd en de maréchaussee heeft elf mannen gearresteerd in de perceelen waaraan het doek was bevestigd. Rotterdam. In de Crooswijkbuurt te Rotterdam wordt nog steeds door militairen en po litie gepatrouileerd. Aan den ingang van verschillende straten zijn gister avond ook weer zoeklichten opgesteld. Incidenten van eenigg beteekenis zijn echter niet voorgekomen. Er werden ge regeld huiszoekingen gedaan. Eenige arrestaties zijn reeds verricht. In de Ruusbroekstraat werd een poging ge daan om de straat op te breken. De mili tairen grepen onmiddellijk in en de her riemakers werden verspreid. Later heeft een aantal opgeschoten jongens in de Catharinastraat vlak bij Crooswijk met steenen geworpen. De politie kreeg deze jongens te pakken en stelde hun in arrest. In de binnenstad en op de linker- Maasoever bleef het rustig. Utrecht. Groepen jongelui hebben het Woens dagavond de politie te Utrecht weer erg lastig gemaakt. Op de sommatie van de politie verspreiden zij zich niet. Daar een der straten was opgebroken en de steenen als barricaden waren opgesta peld, vreesde de politie het ergste en werd onmiddellijk flink opgetreden. Een groot aantal agenten van Zuilen zoowel als van Utrecht voerden eenige charges uit, waarbij rake klappen werden uitge deeld. Ook werden eenige waar schuwingsschoten gelost. Een" jongeman is gearresteerd. Twenthe. In Twente zijn de laatste dagen her haaldelijk opruiende pamfletten ver spreid van de communistische partij. O.a, werd aan de stempellokalen te Ensche de een gecyclostyleerd vlugschrift uitge reikt waarin verschillende opruiende passages voorkwamen. De justitie heeft uitgebreide maatregelen genomen. Huis zoeking is verricht in eenige perceelen te Enschede, waarbij veel materiaal in beslag is genomen- Drie communisten zijn gearresteerd. Groningen. Aan den Noorderbuitensingel te Gro ningen heeft de politie een onderzoek ingesteld naar de cyclostyle-machine waarmede opruiende pamfletten waren vervaardigd die in de stad werden ver spreid. In de Tuinstraat heeft men ten huize van een aldaar wonenden commu nist succes gehad. De cyclostyle-machi ne werd hier aangetroffen benevens een groot aantal pamfletten. Een en ander werd in beslag genomen. Arrestaties werden niet verricht. Een Zwitsersche Persstem. Men meldt aan verschillende Neder landsche bladen uit Genève: Over de onlusten die in de afgeloopen dagen in Amsterdam zijn voorgekomen, schrijft het „Journal de Genève" een uitvoerig artikel onder het opschrift „Roode bedreiging voor Nederland". Het blad schrijft o.m.: „De bloedige relletjes van Amster dam hebben verrast door hun plotseling ontstaan, hun ernst en het geweld der onderdrukking. In verband met dit laat ste wijst het blad er op, dat dit optre den noodzakelijk was in verband met de gesteldheid van het terrein waar de on lusten plaats vonden, daar door de nau we straten en stegen, de bruggen en de grachten de oproerige elementen in een bijzonder gunstige positie verkeerden voor verzet. Uitvoerig gaat het blad dan in op de rol, die door het blad „De Tribune" bij de voorbereiding van de relletjes is ge speeld. In dit verband merkt het blad dan op, dat Nederland sedert maanden het voorwerp is van een zeer speciale aandacht van den kant van de Kommin- tern, Moskou, aldus het blad, heeft in Nederland zijn propaganda krachtig ont wikkeld en er zelfs eenige zijner inter nationale bureaux gesticht, o.a. een ge camoufleerd persbureau onder den naam „Vrienden van den Sowjet Unie". In het binnenland gebruikt de Sowjet- propaganda talrijke methodes. Voor de arbeiders worden Marxistische scholen gesticht, die evenals in Zwitserland eïi elders in zekere intellectueele milie doordringen door de Pacifistische ge voelens uit te buiten, maar vooral wendt de propaganda zich tot de werk- loozen. Er bestaat een verband tusschen de ze agenschappen eft de bloedige resul taten die zij hebben weten te bereiken, en de richtlijnen, die vastgesteld zijn op het onlang's gehouden congres van Praag waar besloten werd de roode propagan da onder de werkloozen op te voeren, en vooral beslaat er verband met de be sluiten die in Januari in Moskou door de Kommintern zijn genomen. Men kan slechts lof hebben voor den eersten minister Colijn, die strenge maatregelen heeft bevolen en iedere zwakheid heeft veroordeeld. Het blad wijst er verder nog op, dat het voorwendsel van de communisten gezocht is in de ernstige economische moeilijkheden van Nederland. Wat dit laatste echter betreft, is het blad van meening, dat zekere teekenen op een herstel wijzen. Dank zij de koloniën be schikt Nederland over verschillende eco- Al wat onze ziel vergadert aan ver heffing en wijdingskracht, helpt ons, onze richting in het leven te bepalen; en onnaspeurlijk en misschien onbe wust, maar niettemin ontwijfelbaar werkt het mede, tot al het goede, dat wij volbrengen en beoogen. nomische fronten en kan nuttige en spoedige compensaties vinden. Men mag hopen, aldus het blad, dat het doode punt van de crisis in Nederland reeds achter den rug is. Daarom komen de communisten dan ook in beweging. Hun pogingen zullen echter vergeefs blijven. De goede gezindheid van het Nederland sche volk zal overwinnen, heeft reeds overwonnen". MEDIO-DOOZEN een nieuwe specialiteit van Middelburg. M. PETERSE, Patissier, Lange Delft B 126 Middelburg. (Ingez. Med.) Het Roode Kruis. Kringcommissaris, Bestuur en leden der Middelburgsche Transportcolonne hebben zich gisteren ten getale van ruim 40 personen, allen in uniform of met band en pet, naar Den Haag begeven, waar zij zich aan het Spui hebben op gesteld als laatste eerbewijs aan Prins Hendrik. Naar men aan de Vlissingsche Crt. meldt heeft het bestuur van het zieken fonds Walcheren uit 300 sollicitanten benoemd tot bode bij genoemd zieken fonds de heeren H. Kesteloo en K. S. Pieterse. Concert. Het muziekgezelschap „St. Caecilia" geeft Vrijdagavond een muziekuitvoe ring op den Boulevard Evertsen. Bezoek uit Antwerpen. De Landelijke Bedienden Centrale der Provincie Antwerpen brengt 15 Juli a.s. per s.s. „Mercator" een bezoek aan Vlissingen en Middelburg. De terugreis gaat langs Veere 'en de Ooster-Schelde. HEINKENSZAND. Op de aanbeveling voor de betrekking van Gemeente secre taris alhier komen voor no. 1. J. Meu- lendijk ambt. ter secretarie en Gemeen te ontv. te Kloetinge; no. 2. J. de Blok, ambt. ter secretarie te Hulst. Voor het spoorwegpersoneel. TERNEUZEN. Naar men aan de Tern. Crt. bericht, heeft de Ter Neuzensche Bestuurdersbond tot B. en W. dezer ge meente het verzoek gericht, om aan den Minister van Sociale zaken te verzoe ken, om de werkloozensteunregeling in deze gemeente ook geldig te willen ver klaren voor ontslagen spoorwegperso neel, zooals dat o.a. geschiedt voor de gemeenten Almelo, Amersfoort, Roosen daal, Nispen en Zuilen. GROEDE. Met het warme weer der laatste dagen komt er vrij veel publiek aan het strand te Groede, wat met de komende vacanties nog wel zal toene men. Een autodienst van Groede naar 't strand is reeds ingericht. De V. V. V. doet ook het hare om het strandbezoek aan te moedigen. ZUIDZANDE, Het bestuur van de maatschappij tot Bevordering van Ooft- en Tuinbouw in West Zeeuwsch-Vlaan deren besloot, o.m., wijl Prinses Juliana verhinderd is de tentoonstelling te ope nen, deze nu te doen plaats hebben op 22, 23 en 24 September. Nu Prinses Ju liana niet komt, zal bok de Cadzandsche Boerenbruiloft niet doorgaan. De tentoonstelling zal een oppervlak te van 1200 m2 hebben. De Marechaussée J. C. Heemskerk van de brigade te C 1 i n g e is als zoo danig. verplaatst naar de brigade te Sluis. Voor de beste aangevoerde veu lens en' paarden ter paardenmarkt te Oostburg op 20 Juli a.s. zijn een twintigtal prijzen uitgeloofd ten bedra ge van f 150. Geref. Kerk. Tweetal te O. en W, Souburg ds. C. B. Vavinrk te Hoek en ds. J. Bavinck te Gramsbergen. Bevordering Hoogere Burgerschool A (Hoogere Handelsschool) te Middelburg. Bevorderd werden: van de le naar de 2e klas: A. B. Crucq, J. Droogers, J. Jngepier, Sijtske Jonker, L. Lagaay, P. C. Ludikhuize, J. P. Luteijn, W. Meer kamp van^ Embden, Th. Meloen, H. Moor, Ja. Ca. v. d, Reest, J. J. Segboer, H. Persant Snoep, R. de Steur, E Vaar- zon Morel, M. de Vos, J. le Due. Afgewezen 3. Van de 2e naar de 3e klasse: J. Brou wers, J. H. Dubois, W. Loomans, D. Lo- rier, R. Siegers, E. Visser, H. Wilderom, P. Wilderom. Afgewezen 6. Van de 3e naar de 4e klasse: Aa. Dronkers, J. Goedbloed, C. van Hee, L. Henning, C. J. Janssen, Chr. Minder- houd, J. Remijnse, J. Waverijn, D. Weststrate. Herexamen Engelsch: J. de Meijer. Afgewezen 4, Van de 4e naar de 5e klasse: A. Bakker, J. Bakker, J, Brakman, J. Dom misse, Da. Groffen, A. Hamelink, J. J. v. d. Harst, F. v. Hoorn Ja. Huijsman, P. Hendriks, B. Koene, A, v. Liere, Ma van Loo, G. Loomans, Ja. Minderhoud, H. Mos, P. Mulder, M;. v. Oosten, J. v. d. Putte, G. Rijkeboer, Willy Schippers, O. Szües, J. v. d. Vies. Afgewezen 5. Mulo-examen. Geslaagd bij het Mulo-examen te Goes voor diploma B: F. v. Anraad; W. J'. de Korte, J. A. Ampt, J. C. van As. Diploma A: M, Beaufort, L. Dootjes, C. v. Fraassen, J. Goedheer, M. D. Min naar, J. H. Verhage, J. Viergever, S. J, Leenhouts, P. Maljers, A. C. Naerebout, G. H. te Roller, S. J. Rozemond, H. Tal man, M. P. A. Kievit, F. C. Smit, J. J. Nieuwenhuijzen, D. H. Muller, M. M. Step, A. J. F. v. Bergen. Met ingang van 1 October a.s. is dr. G. J. Renier, vroeger te Terneu- zen benoemd tot lector in de Moderne Geschiedenis aan de Universiteit te Londen. Woensdag werd J. v. d. V., koop- taan te Zierikzee, wegens overtre ding van het crisissuikerbesluit veroor deeld tot f 300 boete subs. 10 weken hechtenis. Auto-ongeval met doodelijke afloop. Voor de Utrechtsche rechtbank is vrij spraak gevorderd voor den 23-jarigen chef-monteur P. F. L. B. te Rotterdam, wegens het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel den dood tengevolge hebbende. Verdachte was op 31 Maart op den rijksstraatweg bij Woerden bij het uit wijken van een vrachtauto, die plotse ling in beweging kwam, met de door hem bestuurd wordende auto in de sloot terecht gekomen. Hij zelf en de heer B., die naast hem in de auto zat, werden in ernstigen toestand naar hqt ziekenhuis overgebracht waar B. spoedig overleed. Verdachte zelf was langen tijd buiten kennis geweest en kon zich niets meer herinneren. Uitspraak over 14 dagen. Stel Uw bezoek aan de te TILBURG niet uit. I ER IS VEEL BELANGRIJKS TE ZIEN A.s.Zondag F, Int. Sterrit, Muziekfestival, enz. (Ingez. Med.) Middelburg, 12-VII-'34. Woensdag hoog ste luchttemperatuur 26 °C; (79 °F); laagste 16.1 °C (61 °F). Heden 9 h: 17.7 °C; 12 h: 20.8 °C. Geen regen of neerslag. Hoogste barometerstand te de zer stede, in het afgeloopen etmaal: 766 mm; laagste 760 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 775.9 mm te Vardoe; laagste 851.8 mm te Reykja vik, Verwachting tot morgenavond; Zwakke tot matige wind uit N. tot W. richtingen, toenemende bewolking, toe nemende kans op regen, of onweer, waarschijnlijk koeler overdag. Zon op: 4 h 53; onder: 21 h 16. Licht op: 21 h 46. Maan op: 5 h 19; onder: 21 h 52. N.M.: 11 Juli. (Zomertijd.) Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere is 38 min. later. (S Springtij.) Juli. Hoogwater. Do. 12 2.47 15.02 Vr. 13 3.25 15.36 Za. 14 S 3.59 16.09 Laagwater. 9.07 21.36 9.42 22.13 10.15 22.46 (Zomertijd.) Juli. Hoogwater. Do. 12 4.38 17.01 Vr. 13 5.18 17.35 Za. 14 5.51 18.07 Laagwater. 10.11 22.35 10.48 23.12 11.22 23.45 Niet visschen na 15 Juli. IERSEKE. Vanwege het bestuur det Visscherijen op de Schelde en Zeeuw- sche Stroomen is bij het bestuur der Kreeftenvisscherijvereeniging bericht in» gekomen dat het verzoek om langer te mogen visschen dan 15 Juli niet is toegestaan en dat Kreeftenkorven den avond van den 16 Juli uit het water moeten zijn. BRAND OP DE LEUSDERHEIDE. Op de Leusderheide tusschen Amers foort en Doorn, heeft gedurende Woensdagciddag 'n felle heidebrand ge woed, waardoor ongeveer twintig a vijf en twintig hectaren heide verbrand zijn. Het verbrande terrein behoort gedeel telijk aan de gemeente Leusden, gedeel telijk aan particulieren. Het bosch van de houtvesterij Austerlitz kon gespaard blijven. DOOR DE WARMTE BEVANGEN. - Aan de Kon. Metaalwarenfabriek v. h. J. N. Daalderop en Zonen te T i e 1 kreeg de werkman P. v. B., 24 jaar ver moedelijk door de warmte een flauwte, waarbij hij in de stamperij met zijn hoofd op een pers viel en een ernstige hersenschudding en bloeduitstarting in de hersenen bekwam. In hopeloozen toe stand is de ongelukkige naar het zieken huis vervoerd, waar hij kort daarna is overleden. BRAND BIJ VOSSEN FARMER; 'N WASCHBEERTJE ONTSNAPT. Woensdagavond is brand ontstaan in 't huis van den vossenfarmer A. B. te B e r- k u m bij Zwolle. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat niets kon worden gered. Een hond kwam om het leven, terwijl een van de waschbeertjes, die in t

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1