STURM'S BOEKHANDEL BUITENLAND. INGEZONDEN STUKKEN. BURGERLIJKE STAND. INTERNATIONAAL BELGIË. DUITSCHLAND. FRANKRIJK. OOSTENRIJK. ZWITSERLAND. POLEN. BULGARIJE. MEXICO. CHILI. ZUID-AFRIKA. VEREENIGDE STATEN. drie agenten getracht door toepassing van kunstmatige ademhaling de levens geesten weder op te wekken, helaas zonder resultaat, AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. De arbeider E. te Z e d d a m, is Woensdag met zijn arm in een koek- breekmachine geraakt en dezer dagen aan de bekomen verwondingen overle den, DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Maandagmiddag is de 23-jarige onge huwde slager V. uit Breda op den onbe- waakten overweg bij Princenhage door den trein RotterdamBreda gegrepen en op slag gedood, VERDACHTE INBREKER AANGE HOUDEN. De verdachte van de in braak in het kantoor der directe belas tingen te Apeldoorn is te Amster dam aangehouden. NIET VERMOED WAT HEM BOVEN HET HOOFD HING. Zaterdagavond zat P. S. te Maastricht, rustig op straat zijn courant te lezen, niets ver moedende van het hem dreigende ge vaar. Op een der daken van het belendende huis was men n.l. bezig een antenne te spannen en daartoe werd de draad vast gekoppeld aan een der schponsteenen. Deze kon de spanning niet houden en viel omver. De steenen rolden van het dak en troffen S. op het hoofd, waardoor hij een schedelfractuur en een lichte hersen schudding op liep. SMOKKELEN AAN DE BELGISCHE GRENS. Het smokkelen aan de Bel gische grens wordt steeds moeilijker en wel door verscherping van de grensbe waking' en de bepaling, dat herhaalde lijk bekeurden smokkelaars het verblijf in de grenszone kan ontzegd worden, wat op meerderen reeds is toegepast- In de laatste dagen is er nog een nieuwe moeilijkheid bijgekomen voor de smokkelaars. De smokkelwaar werd gekocht bij handelaren, die even over de Neder- landsche grens wonen. Maar nu bestaat in België de Patentwet, welke iedereen, die bedrijf of nering uitoefent, verplicht een patent te vragen. Nu zijn de langs de grens wonenden, meestal niet gepatenteerde handfelaars en oefenen zij hun bedrijf uit met ont duiking van het patentrecht. Dezer dagen is onder deze hande laars een razzia gehouden in België, met gevolg, dat velen werden verbaliseerd en hun voorraden zagen in beslag geno men. De Nederlandsche smokkelaars moeten verder België in om hun waren te koo- pen, maar ook dit brengt zijn gevaren mede, want ook België heeft zijn grens strook, binnen welke ongedekt vervoer verboden is. Verdronken. De 15-jarige J. S. te Rotterdam is heden bij het zwemmen in de Schie verdronken. Het lijk is opgehaald. ONTVANGEN BOEKEN. „Het liberale Jodendom". Grond stellingen en ontwikkeling, door dr. Claude G. Montefiore. Geaut. vertaling van F. Heilbut-Kalker. Verschenen bij de N.V. Hollandia-Drukkerij te B a a r n. „Legenden langs de Noordzee" door S. Franke. Een reeks van volksver tellingen uit Zeeuwsch-Vlaanderen en eindigende in Noord-Friesland. Dit boek bevat ook zeer vele vertellingen uit Z. Vlaanderen en de Zeeuwsche eilanden. Met illustraties van Willem Backer. „De Pensioenwet 1922", toegelicht door M. Ort en mej. C. E. van Nieuwen- huizen. Verschenen bij de N.V. Uitge vers Mij. P. den Boer te Utrecht. „Godsdienstonderwijs op overheids- scholen in het buitenland". Een onder zoek, eenige beschouwingen en wen- schen. Brochure, uitgegeven door het hoofdbestuur van de Vereen, van Chris ten-onderwijzers aan overheidsscholen en particuliere onderwijsinrichtingen op overheidsstandpunt. Alle boeken kunnen wij U leveren L. Kerkstr. 5 - Tel. 319 - Goes 2 (Ingez. Med.). Duitschland terug naar Genève? Een Fransch blad weet te melden, dat Duitschland zijn terugkeer naar Genève voorbereidt. Bijzondere afgezanten van tlitler zouden naar het buitenland ver trokken zijn, om daar poolshoogte te ne men, hoe de desbetreffende Duitsche plannen ontvangen zouden worden. Bij e besprekingen zou van Duitsche zijde op de ontwrichting van de S.A. gewezen worden, waarvoor dan als compensatie concessies inzake de Duitsche herbewa pening verlangd zouden worden. Bij deze besprekingen verdient vol gens het blad ook de rol, welke de vroe gere rijkskanselier dr. Brüning speelt, de aandacht. Brüning moet n.l. bij zijn be sprekingen tijdens zijn verblijf te Londen de mogelijkheid hebben aangeduid, dat hij eerlang weer deel zal uitmaken van 'n regeeringscombinatie in Duitschland. Ter gedachtenis. Op den Brabant- dam te Gent, is door de zorgen van het Vaderlandsch Verbond der gewezen po litieke gevangen van Oost-Vlaanderen een museum geopend dat gewijd is aan de nagedachtenis van tijdens den oorlog door de Duitschers gefusileerde politie ke gevangenen. In de verschillende uitstalkasten lig gen o.m. tentoongesteld brieven van ter dood veroordeelden en voorwerpen wel ke zij in de gevangenissen hebben ver vaardigd, in afwachting van het fatale oogenblik, dat hun leven aan den exe- cutiepaal zou eindigen, (Msb De werkloosheid. Naar het rijksbureau voor de arbeidsbemiddeling en werkloo- zenverzekering meldt, is het aantal werkloozen in Juni weder verminderd met 47,000 tot rond 2,582,000. Oraniënburg. Het bekende politie ke concentratiekamp te Oraniënburg is grondig gereorganiseerd. De speciale zwarte garde van Goering heeft thans de vroegere bruinhemden vervangen. Torgler is gezond. Dr. Goebbels dementeert met beslistheid alle berich ten volgens welke de vroegere commu nistische rijksdagafgevaardigde Torgler niet meer in leven zou zijn. Hij bevindt zich nog steeds in de gevangenis te Te gel, waarnaar hij na zijn vrijspraak in het Rijksdagbrandproces te Leipzig is overgebracht. Hij is bovendien gezond. Ter dood veroordeeld, De 34-jari- ge Afghaansche ingenieur Syed Kamal, verdacht van den moord op den Afghaanschen gezant te Berlijn, Sirdar Mohammed Aziz Khan, is door de recht bank te Berlijn ter dood veroordeeld. Syed Kamal had, naar men zich zal herinneren, zich toegang tot het Afghaansche gezantschap te Berlijn we ten te verschaffen. Tijdens een onder houd met den gezant schoot hij dezen met een revolver neer. B'anke slavinnen handel, Aan boord van het Duitsche ss „Kap Arco- na dat op weg naar Buenos Aires Maandag te Boulogne voor anker is ge gaan, bevindt zich een minderjarige Franpaise, die door handelaars in blan ke slavinnen naar Zuid Amerika zou worden gebracht. De pas van mej. Soi- ret was echter in ordé en haar leeftijd was met 21 jaar aangegeven, zoodat haar vertrek niet verhinderd kon wor den. Later is echter gebleken dat de pas valsch was en dat een zekere Bat- testi, een vroegere medewerker van Stavisky, die zich bezig houdt met den handel in blanke slavinnen, het meisje aan boord gelokt had, onder voorwend sel dat hij haar in Argentinië een be trekking als privé-secretaresse kon be zorgen. Het Franschë consulaat te Bue nos Aires heeft opdracht gekregen het meisje bij aankomst daar in bescherming te nemen en onmiddellijk naar Frank rijk terug te doen gaan. Een garantie-fonds voor Auto-onge lukken. De verzekeringscommissie van de Kamer heeft een voorstel 'goed gekeurd tot het oprichten van een ga rantiefonds, waaruit slachtoffers van auto-ongelukken een schadeloosstelling zal worden uitgekeerd. In Frankrijk bestaat geen verplichte verzekering tegen schade aan derden, en zelfs wanneer men dit zou invoeren, zou het toch niet voldoende helpen, daar er altijd automobilisten zijn, die hun pre mie niet betalen. Automobilisten, die een ongeluk ver oorzaken, zullen een zeker bedrag in het garantiefonds moeten stortjen, terwijl alle automobilisten verplicht zijn hierin jaarlijks een klein bedrag1 te storten. „Per spoor kampeeren." Kort na den oorlog kon men in Frankrijk op vele plaatsen spoorwegwagons vinden, waarop met ruwe letters geschreven stond: „Veertig man of acht paarden". Deze wagons waren gebruikt om men- schelijk en dierlijk oorlogsmateriaal naar het front te transporteeren. Tegenwoordig kan men in diezelfde wagons maar dan natuurlijk met het grootste comfort naar ieder vwlle- keurig deel van Frankrijk reizen. Want „per spoor kampeeren", zooals het ge noemd wordt, is het laatste snufje op het gebied van vacantie houden. Men huurt een wagon en die wordt gekoppeld aan den eersten den besten trein, die het station verlaat. De route, welke gevolgd moet worden, kan de huurder van den wagon zelf bepalen. Hij kiest het station uit, waar zijn pri- vé-wagon afgekoppeld moet worden en daar wordt de wagen op een zijspoor gezet. Indien hij dat verlangt, kan zijn wa-, gon aan den volgenden passeerenden trein worden gekoppeld naar het vol gende uitverkoren station. De huurprijs van zoon wagon be draagt ongeveer f 1,80 per dag plus de helft van een gewoon eerste klasse-bil jet voor den per spoor afgelegden af stand. Op het spoorwegemplacement buiten het station St. Lazare staat de eerste sectie van deze oude wagons. Zij zijn schoongemaakt en opnieuw geschilderd en van hun wanden zijn de woorden uit den oorlogstijd verdwenen, die zoo overbekend waren aan de troepen. Zij zijn thans vlekkeloos wit geschilderd en wachten op de eerste kampeerders, die bezit van ze zullen nemen met hun kampbedden, kampeerkachels, ligstoelen Een miniatuur-oorlogsschip. Op het oogenblik wordt te St. Nazaire, zoo meldt een Engelsch blad, een nieuw miniatuur-oorlogsschip voor de Fransche marine geprobeerd, dat de verbazende snelheid van 55 knoopen per uur kan behalen. Het nieuwe vaartuig heet „Padvinder B. 10". Het is ongeveer 12 meter lang, beeft twee torpedubuizen en loopt op een motor van 200 J pk. \Het moet hoofdzakelijk dienen om blokkades te verbeteren of troepen transportschepen aan te vullen. Zijn snelheid en geringe omvang beveiligt het teg'en bomaanvallen en artillerievuur en door zijn geringen diepgang vormen mijnen voor dit vaartuig geen gevaar. Daar de kosten ;voor dit „super vestzak-oorlogsschip" betrekkelijk ge ring zijn, is te verwachten, dat de Fran sche marine spoedig dit type in massa gaat aanbouwen, om daarmede de an dere landen voor een nieuw probleem inzake hun vloot te stellen.... Een veeltalig bedelaar. Te Wee- n e n heeft de politie een man aangehou den, die op heeterdaad van bedelarij be trapt was geworden. Wanneer men hem ondervroeg, bemerkte men, dat hij vloei end Duitsch, Fransch, Engelsch en Ita- liaansch sprak Ik spreek dertien talen, verklaarde de bedelaar. Het was een gewezen Turksch diplo maat, die tijdens den wereldoorlog in Rusland geinterneerd was geweest. Hij werd tot twee maanden gevange nisstraf veroordeeld.... maar werd tot taalman benoemd in de Weensche po litie, met een schoon salaris. De Persoorlog, In de Zwitsersche bladen wordt bijzonder scherpe com mentaar geleverd op het besluit van de Duitsche regeering om drie der grootste Zwitsersche bladen in Duitschland te verbieden voor den tijd van zes maan den. „Der Bund" uit Bern schrijft o.m., dat de ware redenen, die tot dit verbod aanleiding hebben gegeven, zijn ten eer ste, dat verhinderd moest worden, dat Duitsche lezers kranten in handen kre gen, die volkomen vrij stonden in hun berichtgeving en ten tweede dat ook een motief gelegen is in kleinzielige wraakzucht. De zoogenaamde moreele verontwaardiging van Goebbels is niets anders dan bluf evenals de moreele ver ontwaardiging over den „ontmaskerden" Roehm en zijn consorten, met wie men jaren lang onder één hoedje speelde, vóór men merkte hoe vuil het daaron der was. De „Neue Zuercher Zeitung" consta teert, dat de buitenlandsche bladen ge noodzaakt geweest zijn groote lacunes in de officieele Duitsche berichtgeving aan te vullen met verslagen van eigen correspondenten in Duitschland, De bondsraad zal zich in zijn eerstvol gende zitting bezig houden met de ver scherping van het Zwitsersch-Duitsche persconflict. De moord op minister Negalowski, De „Gazeta Polska" publiceert een on derhoud met den minister van justitie, Negalowski, over den stand van het on derzoek inzake den moord op den mi nister van binnenlandsche zaken Pieraci. Volgens dit onderhoud is met zekerheid uitgemaakt, dat de aanslag' is georgani seerd en uitgevoerd door de geheime Oekraïnische nationalistische organisa tie. O.m. heeft het onderzoek van de bommen, die door de aanslagplegers wa ren achtergelaten, uitgewezen, dat deze bommen waren vervaardigd in het ge heime laboratorium dezer organisatie, dat in den nacht van 31 Juni te Krakau is ontdekt. Op het oogenblik bevinden zich drie leden der organisatie, van wie één deel heeft gehad aan de uitvoering van den aanslag, in handen der autori teiten. De moordenaar zelf bevindt zich, naar de meening van den minister, in het buitenland. Een kruitfabriek in de lucht gevlogen. Zaterdagmiddag is de kruitfabriek „Ammonal", die op 6 kilometer van.de stad Varna aan den oever van een meer ondergebracht was in onderaardsche ruimten, in de lucht gevlogen. Door nog onbekende oorzaak kwamen 3500 kilo gram kruit tot ontploffing, waardoor in een omtrek van 15 kilometer, dus ook in de stad Varna zelf, alle vensterruiten sprongen, talrijke muren instortten en vele muren beschadigd werden. Wonder boven wonder zijn geen men- schertjevens verloren gegaan, daar op het oogenblik van de exploisie in de fabriek niet gewerkt werd. Rebellen overvallen dorp. Zondag zijn een dertigtal rebellen het dorp Pes- queira Chia binnengerukt en eischten de geldqn op, die zich in het bezit be vonden van den ontvanger der staatsbe lastingen. Nadat hun het gevraagde geld was uit geleverd, verlieten de rebellen met me deneming van wapens en paarden het dorp. Regeeringstroepen achtervolgen de roovers, die bij het dorp Gonzalez ■Werden ingehaald, waarna de bende, met achterlating van verscheidene doo- den, verstrooid werd. Overste Marmaduke Grove is tege lijkertijd met een senator en twee afge vaardigden te Santiago gearresteerd, onder beschuldiging van verwikkeld te zijn in de communistische onlusten der laatste dagen. Zooals men zich herinnert had Grove, die de zoon is van een Ier- schen emigrant, zich in 1932 uitgeroe pen tot dictator van Chili, doch hij werd reeds na elf dagen gearresteerd en eerst in September 1933 weer op vrije voeten gesteld. Grove is toen tot senator geko zen. De ongelukkigste vlieger ter wereld. De jonge Zuid-Afrikaansche vlieger Smith, die wegens zijn talrijke vliegon gelukken den bijnaam heeft gekregen van „de ongelukkigste vlieger ter we reld", is op een vlucht van zijn geboor testad George naar Kaapstad in een af gelegen streek bij Outshoorn neerge stort. Volgens verklaringen van ooggetuigen is het neergestorte vliegtuig onmiddel lijk in vlammen opgegaan. Omtrent het lot van den vlieger is nog niets bekend, daar een reddingsco lonne, die onmiddellijk naar de plaats van het ongeval vertrokken is nog niet is teruggekeerd. Gelyncht. Te Bastrop in den Staat Louisiana is weer eeh geval van lynch justitie voorgekomen. Een opgewon den volksmenigte drong in de gevangen nis binnen en maakte zich meester van een jongen neger, die zich zou hebben vergrepen aan een blank meisje. De ne ger werd naar de binnenplaats van de gevangenis gesleept en opgehangen aan een tak van een eik. I. Afzenders onbekend stuk in de prul lenmand. 2. Briefwisseling wordt over inge zonden stukken geplaatst of geweigerd niet gevoerd. 3. De kopij wordt nie; teruggezonden. 4. Maakt het kortl HET LEGER DES HEILS IN MIDDELBURG 45 JAAR. Donderdag 12 Juli a.s. is het reeds 45 jaar geleden dat het Corps van het Le- g'er des Heils te Middelburg is gesticht of gevormd. Het spreekt van zelf dat deze gebeur tenis in ruimer kring' dankbaar zal wor den herdacht. Immers voor 't geestelijk en stoffelijk welzijn van tallooze velen is dit 'n groote zegen geweest, gelijk nog 't betrekkelijk kleine corps rijken zegen voor menigeen verspreidt. Het getuigt dan ,ook van een oprecht begrijpen en waardeeren van het gees telijk en maatschappelijk werk van het Leger des Heils, dat het hoofd der ge meente, de burgemeester, op den eer sten herdenkingsavond 12 Juli in de Concert- en Gehoorzaal, Singelstraat alhier, wil spreken. In deze vergadering zal o.a, ook ge sproken worden door den Commandant van het Leger in Nederland. Uit den kring van het corps zelf zal mr- Dieleman een toespraak houden. Muziek en zang staan onder de bui tengewoon kundige leiding van Adju dant Claeys, een erkend en ervaren mu sicus en componist. Het is hartelijk te hopen dat tal van Middelburgers, uit hoogeren en lageren kring, zoowel als uit den middenstand zich Donderdagavond naar de Concert zaal spoeden. Men gaat er zoo dikwijls heen voor genot, verheffend en opvoed kundig of niet, laat men nu er heen gaan om blijk te geven van zijn waardeering voor den eenvoudigen arbeid van het Le ger, die in alle nederigheid met groote toewijding gegeven wordt aan en voor allen, zonder onderscheid van rang of stand, van kerk of partij, overeenkom stig' het groote voorbeeld van Jezus Christus, wiens blijde boodschap het Le ger in zooveel duistere, vertwijfelende, aan zondige hartstocht verslaafde har ten heeft gebracht. De burgemeester der stad, de Com mandant van het Leger zelf, gaan voor. Christenen, vrienden, belangstellenden van en in alle kringen ook al is het een mooie avond het moge U geen opoffering' zijn daar heen te gaan en is het dat wel, welnu, dan zal het U ver heffen zich eens op te offeren en ook door dit blijk van medeleven en sym pathie en waardeeren de eenheid van het volk te openbaren in zijn zorg en liefde voor het verlorene, in zijn liefde ook voor het eenvoudige en waarachtige, waardoor ook maatschappelijke ver schillen en schrijnende tegenstellingen worden verzacht en menige klove kan worden gedempt. Iedereen is van harte welkom! God zegene de stad onzer inwoning. Middelburg, Juli 1934. Het Middelburgsche Corps van het Leger des Heils- DOEL VOOR EEN SCHOOLREISJE. Domburg, 7 Juli 1934. Mijnheer de Redacteur, Een vijftigtal kinderen van de open bare school te Domburg maakten Vrij dag j.l. (6) een uitstapje naar Brabant- We zouden van dat feit geen melding gemaakt hebben, gezien de algemeen heid van zulke reisjes. Ook is het on- noodig, aan Uw lezers te vertellen, hoe ze in de mastbosschen van Breda en in de Wouwsche Plantage genoten hebben. Maar een apart nummer van het dag programma was een bezoek aan de steenfabriek „De Vijver" te Hoog'erhei- de, gemeente Woensdrecht. Door een gelukkige relatie kon het hoofd der school zich van de welwillendheid ver zekeren van den directeur, den heer A. Kostermans. De fabriek was in werking, toen we in den namiddag het terrein bereikten- De hartelijke en kundige directeur legde zijn gasten de fabricage der steenen uit van a tot z. Hij wees hun de blootge graven leembanken, de hoopen verwee- rende klei, het transport naar de maal derij, de geperste en gesneden blokken, de drogende steenen in verschillende stadia. Zelfs nam de vriendelijke geleider de jongens en meisjes mee in en op den zolder van zijn oven. Voorts werd de ma chine bezichtigd en verklaard. 9®en vraag bleef onbeantwoord, geen moeilijk heid onverduidelijkt. We waren zelf een dankbaar toehoorder en leerling van den heer Kostermans en verblijdden ons over het vertrouwen van den directeur in zijn bedrijf en over zijn mededeeling, dat er in deze echt Hollandsche fabriek geregeld en onverkort wordt gewerkt. Daar de heer K ons bij het afscheid verzekerde, dat belangstellende bezoe kers hem altijd welkom zijn, besloten we, op die mooie gelegenheid eens de aandacht te vestigen, Hoogachtend, Uw dw. dnr., M- A. Romijn. Oostkapelle. Van 29 Juni6 Juli. Ondertrouwd: J. van Moolenbroek, jm. 23 j. en C. den Hollander, jd 21 j. Overleden: P. Rooze, 67 j., vrouw van J. Minderhoud. Nieuw en St- Joosland, Over de maand Juni. Bevallen: A. W. Pleijte, geb. Karelse, d. Breskens. Van 27 Juli. Getrouwd: J. J. de Meester, 23 jr^, jm, en S. L. Mookhoek, 22 jr., jd. Aardenburg. Van 30 Juni7 Juli. Getrouwd: J. A. Kroeders, 32 j en P- A. Cauwels, 21 j. Bevallen: A. A. Kousemaker, geb, An- thonise, d.; E M. v. Rie, g'eb. Beausaert, z. Overleden: A. A. v, Rie, 2d. GEVONDEN VOORWERPEN TE MIDDELBURG. Belastingmerk, Inkman, L. Delft B 123; Port. met inhoud, J. Jilleba, N. Vliss. weg E 164; Nappa Dameshand- schoen, Koets, Schoolplein Veere 29; Damestaschje, La Lau, Veerschesingel S 71; Huissleutel, B. v. P., Rijwiel, Den Boer, St. Pieterstraat; IJzeren gewicht, H. Scheijbeler, Oude Kerkstraat B 81; Slalepel en vork, R. Kampman, Damp. singel F 197; Padvindersriem en strop das, Zwemmeester, Zwemschool Haven- dijk; Zilveren Vulpotlood, C. Vogel, Se- geerssingel V 45; Zwempak, Mej. Vader, Gem. Zwemschool. Belastingmerk, A. v. d. Welle, Veerschesingel S 75, Vul pen, A. Klap, Vlasmarkt L 9; Kettingtje met medaljon, J. Meerman, Wagenplein P 9; Dekkleed, Louwerse, Emmastraat W 103, Kinderport. met inhoud, J. Taal, Markt C 2. Vulpotlood, De Koning, Ka poenstraat A 15. Straalbreker, B. v. P.; Paar gymnastiekschoentjes, v. d. Hofste de, Noordweg B 26; Broche, B. v. P.; Bril in étui, J. den Exter, Gravenstr. I 191; 20 Aardbeienmandjes, Nijpjes, Veerscheweg F 262a; 50 postzegels, Mej. De Witte, L. Delft bij Vriesman B 144; Ondermuts, C. Aarnoutse, Gaping© B 20; Badhanddoek en pak, Jellema, Eigenhaardstr. P 219; Jongensjasje, B. v. P.; Badlaken, v. d. Toom, Dampoortsin gel T 175; Twee schorten, C. Buis, Eigenhaardstr. P 212; Damesrijwiel, Buijse, Teerpakh.straat P 28; Koperen passer, J. Tollenaar, Leliestraat S 149; Gouden armband, Fastenau, L. Delft H 20.

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 7