BINNENLAND. KERKHIEUWS. ZEELAND. WEER EN WINO. HET OVERLIJDEN VAN PRINS HENDRIK. Het défilé langs de baar. Stopzetting der werkverschaffing. Rijksdiensten. De wacht bij den grafkelder. DE ONLUSTEN IN DEN LANDE. TE AMSTERDAM. Een agent aangevallen. TE ROTTERDAM. Een politiepaard gedood op de politie geschoten. OP ANDERE PLAATSEN, TELEGRAM DER HERV. PREDIKANTEN. Op een marechaussee geschoten. HUISVESTING DER RIJKS COMMISSARISSEN. WERKVERSCHAFFING IN AMSTERDAM. EEN NIEUW STADHUIS TE LEIDEN. Geref. Gem, Ned. Herv, Kerk. Geref. Gem. Sinds 75 jaren het echte ZEEUWSCHE PROFETENBROOD. M. Peterse fa, Gravestein Patissier. Hofleverancier L. Delft, Middelburg. (Ingez. Med.J Een waarschuwing. Benoeming. MIDDELBURG. Abdijuitvoering. Brandweer-onderscheiding, SOES. MUSEUM VOOR ZUID- EN NOORD-BEVELAND. Middelburg, 10-VII-'34, Maandag hoog ste luchttemperatuur 26.1 °C; (79 °F); laagste 15.1 °C (59 °F). Heden 9 h: 17.3 °C; 12 h: 24.6 '°C. Geen re gen of neerslag Hoogste barometer stand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 772 mm; laagste 769 mm. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige N.O. tot N.W. wind, licht tot half bewolkt, waarschijnlijk droog weer, iets koeler overdag. VLISSINGEN. WALCHEREN. RAAD VAN ARNEMUIDEN. Pensioenbijdragen ambtenaren. NUMMER 160. DINSDAG 10 JULI 1934. 177e JAARGANG. MIDDELdURGSCHE courant Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. By contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. goesche coupant£!2£ Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 1 Postrekeni ng no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten b{j het Bureau voor Publiciteitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. by vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewysnommers 5 cent Het défilé langs de baar van Z. K. H. Prins Hendrik is gistermiddag met on verflauwde belangstelling doorgegaan. Om vier uur werd de toevoer van dege nen die den Prins Gemaal een laatsten groet wilden brengen afgesloten en toch liep het tegen half zeven eer de laat ste bezoeker het Paleis verlaten had. Veel, heel veel bloemen werden mee gebracht en besteld. Een geurende schat stapelde zich in de groote hal op. Ook des middags vertegenwoordigden verschillende deputaties onderscheiden vereenigingen, zooals de Graal, de Kon. Ned. Jachtvereeniging, de Algemeene Senatenvergadering, 't Kon. Ned. Gym nastiek Verbond, het Indo Europeesch Jongeren-Verbond, de Scherpschutters- vereeniging Rotterdam, het Nationaal Jongeren-Verbond en „de Princevlag". Vele duizenden, naar schatting 15.000, zijn gisteren de baar gepasseerd. Andere duizenden zullen vandaag volgen. De minister van sociale zaken heeft door de inspecteurs voor de werkver schaffing aan de gemeentebesturen doen mededeelen, dat, zoo het gemeentebe stuur daartoe besluiten wil, er zijner zijds geen bezwaar tegen bestaat om op den dag der begrafenis van den Prins, de werkverschaffing stop te zetten. De gebruikelijke vergoeding wegens ver zuim kan alsdan worden uitgekeerd. Hoewel de Rijksdiensten buiten Den Haag en Delft op den dag der begrafe nis niet gesloten zullen zijn, ligt het in de bedoeling van den minister het per soneel, voor zoover het de begrafenis plechtigheid wenscht te gaan bijwonen, en de belangen van den dienst er zich niet tegen verzetten, daartoe in de ge legenheid te stellen. Aan de plechtigheden verbonden aan de bijzetting van wijlen Prins Hendrik op 11 Juli a.s. zal door het 14e reg. infanterie worden deelgenomen door 'n detachement bestaande uit 1 Officier, 1 Onderofficier en 12 dpi. Korporaals en Soldaten. De Delftsche politie heeft opnieuw de wacht betrokken bij den ingang van den Koninklijken Grafkelder. De zware steenen zijn verwijderd, en voor den in gang van den kelder zijn de gordijnen dicht geschoven. De rouwgang van den ingang der kerk af, waar .straks de lijkbaar zal worden ingedragen, is tot in het Koor bijna ge reed gekomen. Veel wit en muisgrijs is aangebracht, mogelijk zal met nog wat lila een afzet ting worden uitgevoerd. Naar we vernemen zal het orgel in de Nieuwe Kerk tijdens de bijzettingsplech tigheid worden bespeeld door den orga nist dier kerk, den heer J. H. Storm. Wanneer het stoffelijk overschot het gebouw wordt binnengedragen,' zal^ de organist eerst preludieeren waartus- schen Het Mecklenburgsche Volkslied wordt gespeeld. Wanneer de Grafkelder is bereikt, wordt door bazuinen onder leiding van Joh. Wagenaar treurmuziek gespeeld. Vervolgens vangt de rouwdienst aan. Eerst wordt door de genoodigden ge zongen Gezang 189 vers 4 en 6; verder worden gezongen Gezang 271 vers 7 en 8; Gezang 202 vers 1, 2 en 3; Gezang 209 vers 1 en 3. Onder het laatste Gezang zal de kist den Grafkelder worden ingedragen, waarna de bazuinen het Wilhelmus spe len. De Haagsche correspondent van het „Hbld. meldt aan zijn blad, dat de lijk wagen, waarmee het stoffelijk overschot van Prins Hendrik van het Koninklijk Paleis aan het Noordeinde naar de Nieu we Kerk te Delft zal worden overge bracht, dezelfde is, als die waarmee 't stoffelijk omhulsel van H. M. de Konin gin-Moeder naar haar laatste rustplaats is gegaan. De lijkwagen is echter, overeenkom stig den wensch van Prins Hendrik thans geheel wit geschilderd. Op de vier hoe ken zijn pluimen van witte struisveeren aangebracht. In het midden boven op den hemel is een zilveren kroon ge plaatst. De lantarens op de vier hoeken zijn omkleed met witte rouwhoezen. Ter weerszijden van den bok is het Nederlandsche wapen aangebracht in zilver. Over de kist wordt een wit lijk kleed gelegd, dat tot op 20 cm van den grond zal neerhangen. Over dit witte lijkkleed komt de Nederlandsche drie kleur te liggen. De lijkwagen zal worden getrokken door acht zwarte paarden met witte dekkleeden en witte manenkappen. De paarden zullen van den bok af worden gereden en bestuurd worden met wit- wollen leidsels. Ondanks de volstrekt gunstige wen ding welke met betrekking tot de onge regeldheden in de hoofdstad sinds Zon dag te constateeren valt, en die mede geleid heeft tot het vertrek van het ba taljon grenadiers en jagers, laat de ai- geheele terugkeer tot normale toestan den nog op zich wachten. In bepaalde volkswijken blijft een groot deel der bewoners een terrorisee- seerende houding aannemen, welke zich uit in het openbreken van plaveisels in vernieling en plundering. In den namiddag heeft een 34-jarige werklooze twee surveilleerende agenten aangevallen. De man kreeg onmiddellijk hulp van een aantal kornuiten, met het gevolg dat de beide politiemannen van alle kanten besprongen werden en op straat geworpen werden. Een der agen ten loste een schot, dat den hoofddader in de zijde trof. De geneeskundige dienst heeft het slachtoffer, dat ernstig gewond was, naar het Wilhelminagasthuis ver voerd. Omstreeks 10 uur ontstonden nieuwe wanordelijkheden in den Jordaan. Ook Wittenburg werd toen weer afgezet. De nacht is echter in het algemeen rustig verloopen. In de Borgerstraat is omstreeks 11 uur nog een poging tot plundering van een kruidenierswinkel .gedaan, welke ech ter kon worden verhinderd. Gisteravond is het op twee plaatsen in Rotterdam zeer rumoerig geweest- Vooral na het vallen van de duisternis zijn hier geruimen tijd vrij ernstige on geregeldheden voorgevallen. Voor zoo ver bekend is, zijn er geen gewonden te betreuren. Na de aanhouding van het bestuur der O.S P. te Rotterdam is de centrale recherche er ook toe overge gaan om bestuursleden van de C.P.H. te arresteeren, in verband met het ver spreiden van een pamflet waarin op ruiende taal voorkwam. Na 12 uur is het verzet in de Croos- wijkbuurt opnieuw opgelaaid. Vast' is komen te staan, dat in twee straten op de politie is geschoten. Een paard van een politiemajoor werd door een schot in den hals getroffen en moest worden afgemaakt. Geen der politiemannen werd gewond. Bij een charge in de Crooswijkbuurt is een 16-jarige jongen in het dijbeen geraakt en naar het zie kenhuis gebracht. Op den linker Maasoever zouden twee personen zijn gewond. Ook in de binnenstad was het gerui men tijd zeer rumierig. Tot na midder nacht duurden in verschillende buurten de ongeregeldheden nog voort. Zaterdag werd te Zuilen een be kend communist gearresteerd wegens opruiing. Dit is aanleiding geweest om gisteravond te Utrecht eenige bel letjes uit te lokken. De politie voerde charge uit en loste schoten in de lucht. De Utrechtsche politie verscheen met een 20-tal manschappen en de motor brigade- De rust keerde spoedig weer terug. Voorzoover bekend zijn er geen ge wonden. Ook in Enschede hebben gister avond ongeregeldheden plaats gehad, die echter niet van ernstigen aard wa ren. Tie Glanerbrug waar het ook woelig was, is een man gearresteerd, die met een roode vlag mét sikkel en hamer op straat rondliep Het Ministerie van Hervormde Predi kanten te Amsterdam heeft, naar de Ar beiderspers meldt, het volgende tele gram gezonden aan den voorzitter van den ministerraad, dr. H. Colijn: Het Ministerie van Hervormde Predi kanten te Amsterdam, voor zoover te genwoordig op zijn vergadering van he den, diep getroffen door de droeve gebeur tenissen der laatste dagen, 'n Gek spreekt; 'n wijze denkt. gezien den nood, die in breede krin gen wordt geleden, welke nood zoove- len lot verbittering heeft gebracht en waarvan zij uit eigen ervaring dagelijks kennis nemen, wendt zich hierbij tot Uwe Hooge Overheid met het dringend verzoek de steunuitkeeringen, die dreigen beneden 't bestaansminimum te komen, op hun vo rig peil terug te brengen, ook al moet dit tot scherpere bezuinigingen en verzwa ring der belastingen van de hoogere in komens aanleiding geven. Het Ministerie van Predikanten doet dit in het besef, dat Overheid en Volk te zamen naar het Woord Gods hebben te hooren, erkent in den huidigen toestand mede schuld der Kerk, ook betreurende, dat het zich niet eerder in dezen tot Uwe Overheid heeft gewend, doch acht het nochthans heden zijn plicht U zijne stem in dezen alsnog te doen hooren en met allen ernst bij u op voornoemden maat regel aan te dringen. Vannacht toen een aantal marechaus sees naar de cavalerie-kazerne in de Sarphatistraat terugkeerde, kwam hen in die straat een auto achterop rijden, die in snelle vaart passeerde. Tijdens dat passeeren is uit de auto op de mare chaussee geschoten, zonder dat echter een der manschappen werd geraakt. En kelen hunner schoten terug en men slaagde er in het nummer van den auto te noteeren. Er is onmiddellijk daarop een achter volging van deze auto door de stad be gonnen. Men schrijft uit Den Haag aan „De Tijd": De Witte was in rep en roer. Het ging over twee huizen van den heer Kröller op den Voorhout, door het Rijk gehuurd voor 't Colleg'e van Rijks commissarissen voor den crisissteun. Er was ruimtegebrek aan het Bezui- denhout, waar twee aaneengrenzende huizen voor den crisisdienst in gebruik waren. De oudgediende Goeree was van oor deel, dat met toevoeging van het derde aangrenzende pand, dat leeg stond, de heeren alleszins behoorlijk zouden zijn gelogeerd Het geheele geval zou dan circa 5 mille aan huur hebben gekost, wel te verstaan voor de drie huizen. Maar de heeren Rijkscommissarissen wa ren daarmee niet tevreden en de drie Kröller huizen schijnen nu gehuurd te zijn, niet voor 5 mille, maar voor meer dan 15 mille. De nettere Voorhoutstand schijnt den doorslag te hebben gegeven. De consumenten zullen het wel be talen B. en W. van Amsterdam ziin voor nemens om het groote plan tot uitvoe ring van verschillende werken ter be strijding der werkloosheid, zulks als uit vloeisel van het 60 millioen plan der re geering, nog voor de vacantie ter goed keuring aan den Raad voor te leggen. De gemeenteraad van Leiden heeft Maandagmiddag zonder hoofdelijke stemming besloten over te gaan tot uit voering van het stadhuisplan van den architect C. J. Blaauw te Haarlem. Na des voormiddags door ds. L. Oranje uit Groningen bevestigd te zijn met een rede uit Exodus 30 vers 6 tot 8 hield de heer J. M. van Dijken, candi- daat te Groningen Zondagmiddag zijn entréerede in de Ger. Kerk te O o s t- k a p e 11 e. Hij had tot tekst Jesaja 6 vers 5 tot 8. Beide keeren was het kerkgebouw ge- *heel gevuld. Na des morgens bevestigd te zijn door ds. De Haas uit Utrecht deed des namiddags ds. G. Derksen, overgeko men uit Oudelande, zijn intrede bij de Ned. Herv. Gemeente te G r o e d e. Hij bepaalde zijn hoorders bij Col. 4 46. (Ingez. Med.l Na de gebruikelijke toespraken werd nog het woord gevoerd door ds. Caste- leijn namens den Ring IJzendijke, Da. Dufour namens de Luth. Gem., ds. Vrij land namens de Evangelisatie te Oost burg, ds. Visser uit Cadzand namens den vriendenkring „Eucharista" en ds. Kelder uit Breskens, waarna toegezon gen werd Gez. 224 :1. Benoemd tot hulpprediker te Ter- neuzen de heer H. M. J. van Duijne te Amsterdam. Tweetal te Tholen, ds. M. Hoffman te Krabbendijke en cand. Lichtenberg te Rotterdam. Cand. Lichtenberg van Rotterdam is beroepen te Iers eke. Nu de vacanties weer naderen, zullen velen wel weer een bezoek gaan bren gen aan de Belgische badplaatsen. Het is ons gebleken, cat er nog altijd per soren zijn, die denken, dat men daar heen kan gaan zonder pas of bewijs van Nederlanderschap, omdat het dikwijls voorkomt, dat niemand er haar vraagt. Dezer dagen waren wij er getuige van, dal dit wel degelijk gebeurt en daarom raden wij nog eens aan, voorziet u van pas of nationaliteitsbewijs alvorens de grens te passeeren. Met ingang van 10 Juli 1934 is aange steld tot Rijksveldwachter-brig.-majoor de Rijksveldwachter brig. C. de Jonge te Goes, tevens is hij verplaatst van Göes naar Haamstede. Het Middelburgsch Muziekkorps geeft Zondag a.s. van 12 tot 1 uur weer een uitvoering in de Abdij. Ter gelegenheid van het Brandweer congres van den Koninklijken Belgischen Brandweerbond, gehouden op 7, 8 en 9 Juli te Eupen (België), is het Kruis van verdiensten verleend aan de heeren H. Bierman, Commandant, en E. Visscher, Inspecteur der Brandweer alhier. Op de te Zeist gehouden groote Nat. Vakwedstrijden behaalde J. Ph. Sa- lomé alhier met zijne inzending Luxe Kleinbrood eene eervolle vermelding. Zaterdag had de algemeene vergade ring van de leden der Vereeniging „Mu seum voor Zuid- en Noord-Beveland"' onder voorzitterschap van den heer Joh. Pilaar plaats. De rekening van ontvangsten en uit gaven werd goedgekeurd. De heer T. van Heel werd als lid van het bestuur herkozen. De voorzitter bracht dank aan de hee ren A. M! Vessels en H. T h. Nieuwenhuysen voor al het geen zij in het afgeloopen jaar als con servators van het museum gedaan heb ben. De voorz. deelt vervolgens mede, dat ook dit jaar voortdurend bij de vereeni ging „Hendrick de Keyser'1' te Amster dam, eigenares van het Gothische Huis aangedrongen is, om toch eindelijk eens tot restauratie van den prachtigen gevel over te gaan. Tot zijn spijt moest hij constateeren, dat geen restauratie, ja zelfs geen noodzakelijk onderhoud heelt Hoogste barometerstand in het Eu- ropeesche waarnemingsgebied: 767.2 mm te Finn; laagste 755.4 mm te Hapa- randa. Zon op: 4 h 51; onder 21 h 18. Licht op: 21 h 48. Maan op: 3 h 06; oncfer 20 h 57. N.M. 11 Juli. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. (Zomertijd.) Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere is 38 min. later. (S Springtij.) Juli. Hoogwater. Laagwater, Di. 10 1.27 13.46 7.46 20.14 Wo, 11 2.07 14.23 8.28 20.56 Do. 12 2.47 15.02 9.07 21.36 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. (Zomertijd.) Juli. Hoogwater. Laagwater. Di. 10 3.11 15.37 8.53 21.16 Wo. 11 3.56 16.19 9.32 21.56 Do. 12 4.38 17.01 10.11 22.35 plaats gehad en dat de voorgevel steeds bouwvalliger wordt. Hij deelt ten slotte mede, dat eenigen tijd geleden door het Bestuur van het Museum een rapport van een deskundige is opgezonden, waarin betoogd werd, dat het bovenge deelte van den topgevel gevaarlijk be gint te worden. Evenals verleden jaar gaven de aan wezige leden hun afkeuring te kennen over de nalatigheid van de vereeniging Hendrick de Keyser. In verband met het veilig verkeer in de stad wegens de kermis, zal de electrische tram naar het station van Woensdag 11 Juli tot en met Woensdag 25 Juli niet verder rijden dan het Betje Wolffplein. ARNEMUIDEN. Maandagnamiddag vergaderde de Raad- Afwezig de hr. J. K. Crucq. De Voorz. memoreerde het overlij den van 4en Prinsgemaal. De Voort deelt o.a. mede, dat de veerboot bij verkooping f 3 heeft opgebracht. Aan de orde is het ontwerp jaarwed- deregeling en verhaal pensioenbijdra gen der gemeenteambtenaren. Uit de toelichting die de V o o r z. hierop geeft blijkt dat de ontvanger alleen in jaar wedde achteruitgaat. De oorzaak hier van is, dat de gemeente sinds korten tijd aan inwonertal de 2300 zielen heelt overschreden, zoodat hier voor den burgemeester en secretaris thans een hoogere norm geldt. Vervolgens zal nu inplaats van een aftrek van 814 pet. voor pensioen een aftrek van 10 pet. worden vastgesteld. De Raad gaat hiermede accoord. De post steunregeling der begrooting 1934 moet met ongeveer f 1000 worden verhoogd omdat bij het opmaken der begrooting niet gerekend is, dat de garnalenvisschers over zulk een langen termijn zouden worden gesteund. Vastgesteld wordt een heffingsveror dening ingevolge de wet op besmette lijke ziekten; voor vervoer en verple ging zijn hierin normen vastgelegd; en

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1