GOISCHE COULANT MORGEN WITTE WEEK BÜ WIENER BINNENLAND. ZEELAND. MIDDELBURG WEED EN WIND, NUMMER 159. TWEE BLADEN. MAANDAG 9 JULI 1934. EERSTE BLAD. 177e JAARGANG. PERSKRONIEK. MIDDELBURG. SOES. VUSSIHGER. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Hoog- en Laagwater te Wemeidinge (Zomertijd.) MIDDELBUQGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. BÜ contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten by bet Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent MBM—O HUI iWHBttBgj HET OVERLIJDEN VAN PRINS HENDRIK. De ex-keizer heeft Zaterdag zijn vleu gel-adjudant, majoor von Ilsemann, naar Den Haag gezonden, om uit zijn naam en namens zijn echtgenoote, eén krans bij de baar van den Prins der Neder landen neer te leggen en de hartelijke deelneming te betuigen met het verlies dat het Koninklijk Huis getroffen heeft. H.M. de Koningin heeft de treurige mededeeling op Huize Doorn bekend laten maken door Haar opper-kamer- heer, baron Van Lynden. Hooge gasten. Met den trein zijn hedenochtend in Den Haag aangekomen, de groot-hertog van Mecklenburg, de groot hertogin van Mecklenburg en hertog Christiaan Lodewijk. Aan het station werden de hooge gas ten ontvangen door Prinses Juliana. Mede waren ter begroeting aanwezig hertog Adolf met zijn echtgenoote, de adjudant van den Prins, jhr. Laman Trip, de gouverneur der residentie, jhr. Roell, kolonel Diemont en de burgemeester. De Prinses nam met den Groot-her tog en diens gemalin en hertog Chris tiaan Lodewijk in de eerste auto plaats. Zij begaven zich naar het paleis Noord einde. V? Défilé. Hedenochtend is het défilé langs de baar van Z.K.H. den Prins aangevangen. De politie had uitgebreide ordemaatre gelen getroffen. Geruimen tijd voor het vastgestelde uur stond er reeds een lan ge file van wachtenden. In het paleis staat de kist op een katafalk in de ach ter-vestibule. Boven de kist brandt een groote luchter. Adjudanten en personeel' vormen een eere-wacht. De kist wordt gedekt door een wit lijkkleed, waarop ,de admiraalssteek, twee gekruiste sa bels en de decoraties van den Prins ge legd zijn, met een kleinen tak rozen. Er is een schat van bloemen en kran senneergelegd. De menschen worden één voor één binnengelaten en trekken vlak langs de kist. Het Haagsche ge meentebestuur heeft het défilé geopend. De burgemeester, alle wethouders, de gemeentesecretaris en de chef van het kabinet hebben zich naar het paleis be geven, vergezeld van twee boden, met een krans met linten in de Haagsche kleuren, dien de burgemeester neerleg de. Daarna kwamen het bestuur van den Ned. Journalistenkring, de Haag sche Journalistenvereeniging en de Ned. R.K. Journalistenvereeniging. Voorts défileerden het politiecorps en ontelbare vereenigingsbesturen. Velen brachten bloemen. Vier oude redders van dë „Berlin" defileerden ook. DE BEGRAFENISPLECHTIGHEID IN DE RADIO. Naar wij vernemen, heeft de regee ring, evenals bij de begrafenisplechtig- heden van H.M. de Koningin-Moeder het geval was, de vier groote omroep-orga nisaties (A.V R.O., K.R.O., N.C.R.V. en V.A.R.A.) bereid gevonden, de radiouit zending van de begrafenisplechtigheden van Z.K.H. den Prins der Nederlanden als volgt te doen plaats hebben. Ie De Nederlandsche Omroep ver zorgt gezamenlijk die uitzending onder de leiding van den voorzitter van den Radioraad. 2e. Te 's-Gravenhage, Rijswijk en Delft zullen in totaal vier reportagepos- ten worden ingericht. 3e Vóór en na het ooggetuigenverslag zal een korte toepasselijke toespraak worden uitgesproken. 4e. De uitzending geschiedt over de beide Nederlandsche zenders alsmede over de Phohi- en Kootwijkzenders, zoo dat ook de luisteraars in Oost- en West- Indië de droeve plechtigheid kunnen volgen. 5e Het tijdstip van den vermoedelij- ken aanvang is 9 uur. 6e De technische dienst van het hoofd bestuur der P.T.T. verzorgt met gebruik making van materiaal der omroepver- eenigingen, het technische gedeelte oer uitzending bij welke verzorging dank baar gebruik zal worden gemaakt van de welwillende medewerking van den 's- Gravenhaagschen Gemeentelijken Tele foondienst. 7e, Andere uitzendingen dan het ge noemde ooggetuigenverslag zullen op 11 Juli door de beide Nederlandsche zen ders niet plaats hebben, terwijl de radio centrales niets anders zullen mogen doorgeven dan dit ooggetuigenversl ig. Eventueel zullen dien ochtend om 8 uur mededeelingen worden gedaan, op het ooggetuigenverslag betrekking heb bende. DE ONLUSTEN IN DEN LANDE. Zondagavond. Wel bracht de Zondagavond in Am sterdam eenige verkoeling na den war men dag, maar de gemoederen van de bevolking op Wittenburg waren toch weer zoodanig verhit, dat de politie we derom met de vuurwapenen heeft moe ten optreden. Tc rmm kwart over zeven moest een troep onruststokers uit elkaar gehaald worden, die bezig was met het opbre ken van de straat. Ook werden er eeni ge belhamels gesignaleerd, die in lan taarnpalen waren geklommen om de straatverlichting te dooven. Bij de char ges welke de agenten ondernamen werd van de revolvers gebruik gemaakt, met het noodlottig gevolg, dat een vrouw door een schot in de buik werd getrof fen. Zij is naar het gasthuis vervoerd. In verband met het weder oplaaien van het verzet heeft het bureau Kat tenburg weer versterking gekregen van 30 mariniers. In de overige stadsdeelen was het Zondagavond te half tien naar omstandigheden rustig. Alleen in de Kinkerstraat moest de politie eenige charges uitvoeren tegen groepen onrust stokers, die daar trachtten het plaveisel op te breken. Men meldt ons nader: De ongeregelheden op de eilanden hebben Zondagavond tot ongeveer 12 uur geduurd. Toen kwamen Kattenburg en Oostenburg van zelf tot rust. Op Wittenburg bleef het verzet in vrij ernstigen vorm voortduren. Tenein de verdere actie der oproerlingen on mogelijk te maken, en het verzet te iso- leeren, besloot de politie tegen midder nacht, Wittenburg geheel te blokkeeren. Alle toegangswegen werden door poli tieposten, versterkt met mariniers, af gesloten en niemand mocht Wittenburg weer verlaten of kon deze buurt betre den. Op wie zich op straat vertoonde werd geschoten. Er zijn echter zoo goed als geen schoten gevallen, aangezien ce bevolking het wijzer oordeelde onder deze omstandigheden in de huizen te blijven. In de overige deelen van de hoofdstad was het rustig. Op sommige politiebureaux ligt welis waar nog een kleine militaire bezetting, doch in de meeste stadswijken zijn de militairen van de straat terug getrok ken. Er wordt echter nog altijd ver scherpte surveillancedienst, weer uit sluitend door de Amsterdamsche politie verricht. Met uitzondering van Amster dam-Noord, waar de politie nog geza menlijk met de militaire politie patrouil leert. In den loop van den avond bereikte de politie de mededeeling, dat in een drietal huizen in den Jordaan wapens en munitie opgeslagen zouden zijn. Een politieman, versterkt met marechaussee, begaf zich naar de genoemde adressen en bezette de huizen, waarna huiszoe king in alle drie perceelen werd ver richt. Deze huiszoekingen leverden ech ter geen resultaat op. De vrouw die vroeg in den avond door een schot in de buik op Witten burg was getroffen, was het eenige slachtoffer waarover de G. G. D. zich Zondag moest ontfermen. Ook de Tribune Jr. in be- slaggenomen. De „Tribune" waar Zaterdagmiddag huiszoeking is gedaan en waarvan de bureaux zijn gesloten, is Zaterdagavond nog verschenen in klein formaat, ge maakt op een cyclostyle. Ook in dit blaadje staat opruiende taal. Dit heeft aanleiding gegeven om te onderzoeken waar dit blaadje is vervaardigd. Als ge volg daarvan is door de politie een in val gedaan in de Jacob van Lennep- straat 70. Op de tweede verdieping vond men daar het materiaal waarmede dit verkleind formaat „Tribuné" is vervaar digd. De cyclostyle en de papieren zijn in beslag genomen. Hedenmorgen was het in de stad al gemeen rustig, behalve in Noord, waar even voor negen uur op het Mosplein een winkel van Simon de Wit is ge plunderd. De plunderaars zijn door de politie verdreven. In het overige deel van de stad doet de politie weer ge woon dienst. Militairen vertoonden zich hedenmorgen niet op straat. De staking in de Houthaven, die Vrijdag is uitgebroken, is geëindigd. Alle bootwerkers zijn hedenmorgen aan het werk gegaan. Het is lastiger één traan te drogen, dan er duizend te schreien. Relletje in Alphen a. d. Rijn. Bij de steunuitkeering aan het secreta riegebouw is het Zaterdag ook te Alphen ad. Rijn eenigszins rumoerig geweest. Een groepje steuntrekkenden scheen voornemens relletjes te verwekken en en hunner, zekere V. vervoegde zich tot dat doel aan het loket waar hij een der ambtenaren het hem uitgekeerde steungeld in het gelaat wierp. De man werd daarna door de politie uit het lo kaal verwijderd. Op straat wilde hij een der politiemannen te lijf, waarop deze zijn sabel trok en V. een klap toediende, met het gevolg, dat diens oor gedeelte lijk werd afgeslagen. Het verzet was daarmede tevens ten einde. De onlusten in Amsterdam. De „Neue Freie Presse" een der voor aanstaande Weensche bladen, bespreekt in een hoofdartikel de onlusten in Ne derland. Het blad betoogt, dht Neder land altijd heeft gegolden voor een der meest voorbeeldige landen op het ge bied van den socialen vrede. Nederland heeft op ieder gebied der sociale wet geving, voortreffelijke dingen gepres teerd. Bij de kolonisatieplannen voor arbei ders uit de steden van vele landen is het Nederlandsche voorbeeld toonaan gevend. Ook thans nog leeft de arbei dersklasse van Nederland, ondanks de crisis, in betere situatie dan die van menig an der land, (Spatieering van ons. Red. M.C.) Weliswaar is de crisis ook aan Nederland niet onopgemerkt voor bijgegaan; zij is daar wat later begon nen, maar zij vermindert dan ook in langzamer tempo. De politieke gevolgen van deze ontwikkeling zijn in de beide laatste jaren steeds meer merkbaar ge worden. Het blad herinnert dan aan zekere re sultaten der extreme partijen, bij de verkiezingen, en aan de radicaliseering die tot uiting is gekomen bv. bij de mui terij op de „Zeven Provinciën". De oor zaak der huidige onlusten is-de korting op den steun. Het blad komt tot het resultaat, dat de straatgevechten te Amsterdam in dit oer-beeld der patriciërssteden, in dit ge bied van rijkdom en pioniersarbeid, die de wereld bestrijkt, een ernstig teeken des tijds is. Het blinde radicalisme moet verdwijnen, indien men wil dat Euro.pa gered wordt. De gebeurtenissen in Ne derland moeten voor het verscheurde Europa een nieuwe Waarschuwing zijn, dat het zichzelf niet verder moet uit putten door doodelijke gevechten. Hoeveel politieke en cultureele stroomingen hebben niet hun weg juist door Amsterdam genomen? Hoeveel Westersche ondernemingsgeest en Euro- peesche energie zijn niet van deze stad uitgegaan? De bloedige onlusten zoo besluit het blad, kenteekenen weer eens het gevaar waarin ons werelddeel ver keert. De heer C. Sanders alhier behaalde op de groote Bakkerijtentoonstelling te Zeist, waar 4000 inzendingen waren, een eervolle vermelding voor water brood. Overlijden Prins Hendrik. Naar wij vernemen zullen Woensdag a..s., ter gelegenheid van de teraarde bestelling van Prins Hendrik, alle scho len, w.o. ook de R.H.B.S. gesloten zijn. Afscheid mejuffrouw V. d. Vliet, Zaterdagmorgen had in het gemeen telijk gymnastieklokaal te Goes, het afscheid plaats van mejuffrouw T. D. M. v. d. Vliet, onderwijzeres aan de Openbare School voor U.L.O., die met ingang van 1 September e.k. het onder wijs wegens huwelijk gaat verlaten. Om ongeveer 11 uur vereenigden alle leerlingen zich met de leerkrachten in (Ingez. Med.) het gymnastieklokaal. Mede aanwezig waren de beide wethouders en de se cretaris der gemeente Goes, benevens een vertegenwoordiger der Oudercom missie. Het hoofd der school, de hr J. W. Stassen, bracht mej, V. d. Vliet dank, voor datgene wat ze gedurende acht jaar voor het openbaar U.L.O.-onder- wijs in Goes had gedaan en wenschte haar voor het verdere leven alle goeds. Verder heeft een der leerlingen, Maat je Minnaard van Wemeldinge aan „de juffrouw" namens alle leerlingen den dank overgebracht en de scheidende onderwijzeres eenige cadeaux aangebo den, waaronder vooral opviel, datgene, wat de meisjesleerlingen op de hand werklessen zelf hadden vervaardigd. Namens het gemeentebestuur sprak de oudste wethouder, de heer Van Melle. Hij roemde het resultaat,, dat mej. v. d. Vliet met haar lessen had gehad. Spr. begreep uit de toespraak namens alle leerlingen en de geschenken, die hij be wonderde, dat ook mej. v. d. Vliet, de harten der leerlingen had gewonnen. De scheidende onderwijzeres, wie het spreken heel moeilijk viel, dankte voor het gesprokene en de cadeaux. Na de gebruikelijke tractatie werd deze mooie bijeenkomst door den heer Stassen gesloten. Een krans van de „De Ruyterschool" De Vereeniging „De Ruyterschool" alhier heeft een krans naar Den Haag verzonden met het opschrift: „De Ruy terschool Vlissingen aan haar bescherm heer Z.K.H. den Prins der Nederlan den". De krans bestaat uit laurierbladeren met witte anjers en een lint in de Vlis- singsche kleuren. ARNEMUIDEN. Werd voorheen de Ned. Herv. Kerk des avonds verlicht door petroleumlampen, thans is deze kerk, dank zij de offervaardigheid der leden, geëlectrificeerd. Vrijdagavond werd door den heer C. den Hollan der, President-kerkvoogd voor 't eerst de schakelaar omgedraaid waardoor de kerk dra in 't volle licht stond. Toen bleek dat deze verandering een groote verbetering was. Ook de consistorieka mer werd ruim verlicht door een kroon- lamp, een geschenk van den heer H. Vermeer, installateur alhier, die de geheele electrische installatie der kerk gemaakt heeft. WEMELDINGE. Bij het invaren van de sluis bleef het anker van het sleep- schip „Comptoir'" achter een voor de sluis liggenden telefoonkabel zitten. Met vereende krachten werd de kabel van het anker losgemaakt en toen kon deze weer, in een eenigszins beschadig den toestand, op dezelfde plaats wor den neergelaten. 25-jarig bestaan van „Udi". WOLPHAARTSDIJK. Zaterdag hield de Gymnastiekvereeniging „Uitspanning door inspanning" een wedstrijd waaraan werd deelgenomen door een 4 tal zus terverenigingen n.l. „Oefening kweekt kunst" van Kortgene, „Sport staalt spie ren" van Kloetinge," „Zeelandia" van Kattendijke en de feestvierende vereeni ging „Udi" welke haar 25-jarig bestaan vierde, in het gebouw tavenu werden de van elders komende verenigingen wel kom geheeten door den voorzitter van de regelingscomrmssie den hr. J. C Koert, verder werd gemarcheerd naar het ge meentehuis, waar de verenigingen na mens het gemeentebestuur werden ont vangen door de w.nd. burgemeester, den heer N. Valkier en thee werd aan geboden, Op een weiland van den heer Middelburg, 9-VII-'34. Zaterdag en Zondag hoogste lucht temperatuur 27.7 °C; (82 °F); laagste 15.8 °C (61 °F). Heden 9 h: 18.2 °C; 12 h: 23°C. Geen regen of neerslag. Hoogste barometer stand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 773 mm; laagste 771 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 769.7 mm te Shields; laagste 757.8 mm te Memel. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige N.O. tot N.W. wind, toenemende bewolking, weinig of geen regen, iets koeler overdag. Zon op: 4 h 50; onder: 21 h 19. Licht op: 21 h 49. Maan op: 2 h 13; onder: 20 h 16. N.M.: 11 Juli. (Zomertijd.) Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere is 38 min. later. (S Springtij.) Juli. Ma. Di. Wo. Hoogwater. 9 13.01 10 1.27 13.46 11 2.07 14.23 Laagwater 7.00 19.30 7.46 20.14 8.28 20.56 Juli. Hoogwater Laagwater Ma. 9 2.17 14.48 8.04 20.34 Di. 10 3.11 15.37 8.53 21.16 Wo. 11 3.56 16.19 9.32 21.56 Joh. Driedijk vonden de navolgende wedstrijden plaats n.l. wedloop heeren 100 m 1ste prijs J. de Loof van „O.K.K." \21ls sec., 8oo m heeren le prijs J. G. de Jager van „Udi" 2 min 22 sec., 3000 m heeren le pr. J. G. de Jager, „Udi" 11 min. 82/5 sec. Verspringen heeren le pr. J, de Loof „O.K.K." 5,89 m, loshoogsprin- gen le pr. J. de Loof „O.K.K." 1,50 m. Polstok hoogspringen heeren le pr. J. G de Jager „Udi" 2.90 m„ speerwerpen heeren 1 pr. J. G. de Jager „Udi" 35.89 m. Kogelstooten heeren le pr. J. G. de Jager „Udi" 9.93 m., Olympisch estafet te heeren le pr. „Udi" 4 mm 24,/5 sec. 80 m. wedloop dames le pr. M. Schuil- werve „O.K.K." 12 sec-, verspringen da mes 1 pr. M. Schuilwerve „O.K.K 4.44 m.; Loshoogspringen dames le pr. M. Schuilwerve „O.K.K." 1.15 m. Estafette dames le pr. „O.K.K." 53 sec. 80 m meis jes 1 pr. J. Schippers „O.K.K." 123/s sec. 80 m. balwedstrijd meisjes le pr. J. Schippers „O.K.K." 5 strafpunten. Verspringen meisjes J. Schippers „O. K.K." 3.59 m, 80 m. wedloop jongens groep A 1 pr. J. Lindenbergh „Udi" l2Vs sec. 80 m. jongens groep B le pr. H. van Iwaarde „Udi" 132/s sec., 80 m. hindernis jongens groep A 1 pr. P. Ka- relse 17Vs sec., 80 m. hindernis jongens groep B le pr. D de Blaaij „Udi" 202/s sec,, Verspringen jongens groep A le prijs A. Primus 4.16 m., Verspringen jon gens groep B. le pr. P. van de Linde 3.16. Uitslag puntentelling voor den beker van Zeelandia „Udi" 6514, „Zeelandia" 57, „O.K.K." 5614; puntentelling beker van den burgemeester van Wolphaarts- dijk „Udi" 10114, „O.K.K." 8514, „Zeel." 8214, „S.S.S." 3814; beste houding in den optocht „Udi" 8114, „O.K.K." 7214, S.S.S. 3814- Een en ander had plaats met medewerking van de muziekver- eeniging „Advendo" alhier directeur M. Haartsen. Van den burgemeester werd door de vereeniging „Udi" een telegram van ge- lukwensch ontvangen.

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1