RECHTSZAKEN. BUITENLAND. BEVOLKING. BURGERLIJKE STANB. BELGIE. OVER PRENTKUNST. DUITSCHLAND. ENGELAND. RUSLAND. ZWEDEN. CHINA. BRITSCH INDIE. WAAR IS WERK? Verkoopingen - Verpachting» In Zeeland. en dan soms onder den jagenden wol kenhemel grootsch en geweldig, het is er in ons plassenland in wel zeer rijke mate. A. L. B, T arweschandaal. Voor den kantonrechter te Hoorn hadden zich Woensdag te verantwoorden een elftal bakkers, die betrokken waren bij het beruchte Hoornsche tarwe- schandaal. Zij haden n.l. van een Hoorn- schen meelhandelaar tarwemeel betrok ken onder den naam van gerstemeel, waarvoor geen verplichting bestaat tot boeking in het tarweregister. De amb tenaar van het O.M., mr De Bruys Tack, hekelde deze knoeierijen fel en eischte tegen tien der verdachten, even als tegen de vijftien bakkers, die de vorige week in dezelfde affaire te Alk maar terecht hadden gestaan, f 100 boe te, subs. 50 dagen hechtenis. Hij deel de hierbij mede, dat de hoofdpersoon, de meelhandelaar, tegen wien 1 maand hechtenis, subs, f 10.000 boete was ge ëischt, weliswaar op juridische gronden was ontslagen van rechtsvervolging, doch dat een nieuwe dagvaarding tégen hem aanhangig zou worden gemaakt. De waarn. kantonrechter veroordeel de tien van de elf bakkers tot f 35 b s. 20 dagen hechtenis. Voor een der bakkers, die veel tegenwerking had be toond, was de uitspraak f 50 of 30 da gen. (Hbld.) België's leger wordt uitgebreid, De Belgische Senaat heeft heden met 67 tegen 43 stemmen het door de Ka mer reeds aanvaarde wetsontwerp aan genomen, dat beoogt het legercontin- gent te doen toenemen met 6000 man en een 4e infanterie-regiment te vor men. In antwoord op de vraag van een Senator, of België in geval van een nieuwen vijandelijken aanval den steun zou krijgen van oude bondgenooten zeide de minister van Defensie Devèze „Wanneer BelgiëTs grondgebied mocht worden geschonden, zullen wij een be roep doen op alle bevriende mogendhe den, en ik twijfel er niet aan of allen zullen ons opnieuw te hulp snellen. In de volle onafhankelijkheid van onze souvereiniteit zijn wij gerechtigd onzen naburen te vragen: Op welke wijze zult gij ons in geval van een aan val te hulp komen? Ik heb reeds de formeele toezegging verkregen, dat de Airdensche Jagers, die de Oostgrens be waken, gesteund zullen worden door de vereischte strijdkrachten." Max Cosljns vrijgesproken. Men meldt aan 't Handelsblad uit Brussel d.d. heden: Aan den vooravond van zijn nieuwen stratosfeertocht heeft Max Cosijns zich in hooger beroep te verantwoorden ge had ter zake van het feit, dat in Aug. verleden jaar de luchtdichte gondel, waarmede hij en onze landgenoot De Bruyn naar de stratosfeer wilden opstij gen, bij een drukproef was ontploft, waardoor een arbeider gedood en een tweede ernstig gewond werd. Max Cosijns en de ingenieur, die met het ne men van de drukproeven was belast, werden te dezer zake in eerste instantie tot fr. 350 boete en uitbetaling van een schadevergoeding van fr. 10.000 aan den gewonden werkman veroordeeld. Tegen dit vonnis hadden de beide beklaagden verzet aangeteekend en zijn ze door het Hof van Beroep te Brussel vrijgespro ken. De eisch van den gewonden werk man tot schadevergoeding werd afgewe zen. Tot het gering aantal belangstellen den in de rechtszaal behoorde prof. Pic- card, die onmiddellijk na de uitspraak van het Hof op de beide vrijgesproke- nen toetrad en hen hartelijk geluk- wenschte. Max Cosijns verklaarde destijds aan Reuter, dat de proefneming met den luchtdruk was geschied op initiatief van den constructeur, die de gondel had ge bouwd. (Herplaatsing wegens misstelling) De graphische technieken, die tegen woordig gebruikt worden, zijn al van ouden datum: L/e houtsnede werd, naar men thans aanneemt, reeds vóór de 6e eeuw na Lnristus in Voor-Indië toege past en wel voor den patroondruk op geweveri stoffen; de gravure dateert van de 15e eeuw en is een uitvinding der Italiaansche wapensmeden, die om te kunnen nagaan, hoever hun ornament op harnassen en wapens gevorderd was, van tijd tot tijd een afdruk op papier maakten. Van iets jonger tijd is de ets terwijl de benjamin der druktechnieken de steendruk is, die Alois Senefelder (17711834) tot geestelijk vader heeft. Het Grieksche woord „graphein" be- teekent „krassen!" en dan: „schrijven". Wij gebruiken het woord „graphisch" nóg in die beteekenis,*) maar meer nog in den zin van vermenigvuldigde teeke- ning, dus drukwerk, prentkunst. Het drukken van tekst en beeld moet vrij laat in de middeleeuwen begonnen zijn, althans de oudste ons bekende Eu- ropeesche houtsnede wordt gedateerd 1423. De oudste boeken (zgn. blokboe ken, waarvan dus voor elke bladzijde een houtblok gesneden werd, tekst en afbeelding in één houtsnede) waren bij bels, bijbelsche prentenboeken voor; groote menschen met maar weinig ver- klarenden tekst, ,,'s Duivels prenten boek", 't kaartspel, volgde al spoedig en nog lang werden zulke boeken gemaakt, ook toen de .uitvinding'" der boekdruk kunst al was gedaan. Die „uitvinding", („Graphische" voorstelling). Den Duitschen groet geweigerd. Bij den aanvang van de zitting vag den strafsenaat van het Rijksgerechtshof te Leipzig, weigerde de als verdediger op tredende advocaat dr. Gustav Melzer, den binnentredenden senaat met den Duitschen groet te ontvangen. De voorzitter sommeerde hem twee maal, de rechterhand op te steken Toen dit niet gebeurde, trok de senaat zich terug om na korte beraadslaging de volgende mededeeling te doen: „Het weigeren van den Duitschen groet on danks herhaalde sommatie beteekent een ernstige storing der zittinjf in den zin van par. 176 van de wet op de rech terlijke organisatie. Advocaat dr. Mel zer wordt derhalve van verdere deelne ming aan de zitting uitgesloten". Gefusilleerd. Naar de Msb. bericht is de officier van den officieelen Duit schen inlichtingen dienst, von Trepow, te Aken gearresteerd en gefusilleerd. Von Trepow zou, toen het bericht van de gebeurtenissen te München be kend werd, met een zeer gewichtig dos sier naai Parijs hebben willen vluchten. Op het oogenblik, dat hij in den trein naar het buitenland wilde stappen, werd hij gegrepen, met den bovenvermelden roodlottigen afloop. Bewapeningsplannen. De geheele Britsche pers wijdt groote aandacht aan de Engelsche bewapeningsplannen, en bespreken druk de verklaringen, die t.a.v. de bewapening, door deskundigen of regeeringspersonen worden geuit. Zoo deelt de Daily Mail mede, dat het door deskundigen opgestelde en goedgekeur de bewapeningsprogram bestaat uit den bouw van zeshonderd vliegtuigen en aanvulling van de vloot tof den „Beatty- standaard", hetgeen beteekent» dat de komende twee of drie jaar minstens twintig nieuwe kruisers gebouwd moe ten worden. Verder behelst het program de ver plaatsing van het legerarsenaal Wool wich, nabij Londen, naar het midden van het land, daar het arsenaal, waarin 20.000 arbeiders werken, op het oogen blik door vliegtuigen en zelfs door ge schut van het Europeesche vasteland af bereikt kan worden. Vliegende met een trapfiets. De raad van beheer van de Russische lucht vaartmaatschappij „Ossioviachinl" heeft een speciale commissie ingesteld, om 't vraagstuk te bestudeeren van vliegen met behulp van menschelijke spier kracht. Het eerste vliegende rijwiel is op het oogenblik in aanbouw en zal in Sep tember bij de wedstrijden voor zwief- vliegers te Koktebel in de Krim wor den vertoond. Volgens het plan van de bouwers zal het toestel door hei klap pen der vleugels, welke, in beweging worden gezet door de beenspieren van den piloot, als een vogel door het luchtruim vliegen Men zal goed doen dit als een der vele fantastische Russische reclamebe richtjes te zien; de wetten der aërody namica laten zich nog niet op zij zetten. De drankbestrijding. Te Moskou is de vereeniging tot drankbestrijding ont bonden. In het vervolg zal de dranK- bestrijding op meer drastische wijze worden gevoerd. Arbeiders, die onder invloed van sterken drank op hun werk komen, zul len streng worden gestraft en dien dag geen loon ontvangen. waarover de prioriteitsstrijd der geleer den nog steeds voortduurt, en die ge woonlijk met 't jaartal 1454 in de rij der 15de eeuwsche uitvindingen wordt ver ankerd, bestaat uit het denkbeeld om elke letter afzonderlijk uit hout te snij den. Zeer merkwaardig is het nu, dat deze eerste drukken direkt van een groote schoonheid zijn, en voorbeeldig om de goede verdeeling van zwart en wit (de „mis-en-page"). Deze eerstelin gen van een nieuwe techniek worden incunabelen (wiegedrukken) genoemd,, omdat toen de boekdrukkunst nog in de wieg lag. De afbeeldingen werden in die dagen apart gesneden en alsof zij 'n groote letter waren tusschen de letter- regels ingespannen. De kleuren werden er „van hand" met water of dekverf in gezet, evenals de miniaturen, die aan de manuscripten der vorige eeuwen zoo'n luister hadden gegeven. De houtsnede heeft al spoedig groote kunstenaars gevonden, die voor haar teekenden, zooals Holbein d.J„ Dürer Beham, Aldegrever, in de 16de eeuw. In de 17de eeuw werd ze evenwel spoe dig overvleugeld door de gravure, die beter dan de liniaire houtsnede aan de licht- en-schaduw-eischen der 17de en 18de eeuw kon voldoen. Het mag dan ook geen verwondering wekken, dat in ons land, dat toen den toon aangaf in de schilderkunst, maar weinig houtsnij ders doch veel graveurs en later ook etsers gevonden werden. Pieter Breug- hels schoonvader, Pieter Coeck van Aalst, bezat in de 16de eeuw 'n uitge verij van architectuurwerken, en pren- tenseries in gravure, waarvoor bekende schilders en architecten, vooral degenen die Italië bereisd hadden, de teekenin- gen leverden. 50® jaar Parlement. Bijna 500 jaar geleden, namelijk op 13 Januari 1435, is de eerste rijksdag bijeengekomen in het stadje Arboga. In verband met dit heugelijke feit heeft men besloten den 500sten verjaar dag in Mei 1935 te vieren. Reeds zijn plannen ontworpen voor feestelijkheden en plechtigheden, die drie dagen in be slag zullen nemen- Vier-en-veertig jaar zwerver. Tot groote verwondering van zijn bloedverwanten is dezer dagen de 73- jarige Julius Westerström, die sinds 44 jaar vermist werd en in dien tijd reeds twee maal dood was verklaard, plotse ling weer komen opduiken. Westerström, die van zijn prille jeugd af bekend had gestaan om zijn zwerf lust voor de natuur, werd ontdekt door de politie in Elvdalen in Noord-Zweden. Ongeveer een halve eeuw geleden was hij begonnen te vagebondeeren en sindsdien had hij het grootste deel van zijn leven doorgebracht, zwervende door de Noorsche bergstreken. Daarbij over nachtte hij vrijwel altijd onder de open lucht. De thans bejaarde man is de zoon van een vooraanstaand burger uit het kleine stadje Motala in Midden-Zwe den. Nog slechts twee halfbroers van hem zijn in leven. Reeds als jongen liep hij herhaalde lijk van huis en van school weg, ver* dween dan voor geruimen tijd en keer de niet eerder terug, dan wanneer hij volkomen uitgehongerd was en 'bijna geen draad meer aan het lijf had. Een medicus, die hem thans onder zocht heeft, constateerde dat zijn ge zondheid perfect was. In den loop der tijden had zijn fami lie tweemaal e.en onderzoek ingesteld naar zijn verblijfplaats, doch beide ma len was men tot de conclusie gekomen, dat hij vermist was en „overleden." In de staatsvliegtuigenfabriek te Nanking is door Chineesche construc teurs een groot vliegtuig gebouwd, dat den naam „Java" draagt. De kosten voor dit vliegtuig ten bedrage van 50 duizend dollar, zijn nl. bij elkaar gebracht door op Java wonende Chineezen. Te Ellore zijn 1.000 rammen en geiten en 1500 vogels geofferd, om de „Godin van de pokken" gunstig te stem men. Deze offerande, de tweede binnen een maand, werd door duizenden men schen bijgewoond. De dieren werden door speciaal aan gewezen mannen geslacht en de koppen der beesten werden met gekookte rijst voor de beeltenis van de Godin ge plaatst, die verondersteld wordt, naar bloed te dorsten. Om middernacht werden nog 16 buf fels gedood en hun bloed overal in de stad verspreid, waardoor men gelooft, dat de pokken niet zullen terugkeeren. In de gemeente GOES Zijn in de tweede helft van Juni Ingekomen: Wed. Ph, Monteau-Deurloo, zonder beroep, van Poortvliet, Lange Vortstr. 6; L. C. M. Hoornick, verpleegster, van Vlissingen, Geraniumstraat 10; Joha- Looij, dienstbode, van Ellewoutsdijk, Klokstraat 5; J. P. Sturm, steenhouwer, van Middelburg, Middelburgschestraat 3a; C. C Sturm-Caljouw, zonder beroep, van Middelburg; Wa. Verheule, huis houdster, van Sluis, 's H. H.kinderenstr. 25; Wed, L. D. Strengholt en gezin, van Amsterdam, Rommerswalestraat 10; W. A, Smit, analiste, van Oud-Beijerland, Wijngaardstraat 13; C. P. G, A. de La- voir, dienstbode, van Terneuzen, Violen straat 15; J. Bartelse, zonder beroep, van Solo (N. Indië), M. Smalleg. buurt 25. Vertrokken: A. Kole en gezin, arbeider N S., naar Vlissingen, Piet Heinstraat 12 bis; M. J. Verbeemen-Bookelaar, zonder beroep, naar Steenbergen, geslicht „Charitas"; C. J. Th, Giling, reiziger, naar Middel burg, Londenschekade H 69; P, J. Fait, winkelbediende, naar Dordrecht, Dup- pertstraat 51; J. Kole, dienstbode, naar Ierseke, Dominicusstraat B 374; N. G van Vijven, verpleegstar, naar Middel burg, Heerengracht M 36 E; C. Lokerse, dienstbode, naar IWemeldinge, Wilhel minastraat B 169; J, van Schravendijk en gezin, winkelchef, naar Ginneken, Valkenierslaan 135; M. Minnard, dienst, bode, naar Rotterdam, Esschenlaan 56; M, Th, van Rompu, dienstbode, naar Kruiningen, Hansweert N. Kerkstraat C 353; L. M. en H. de Koster, dienstboden, naar Graauw en Langendam, de Paal; A. I. Lamain en gezin, arbeider, naar Se- rooskerke, Oostkapelschestraatweg A 200; A. L. J. Herrebout, arbeider, naar 's Gravenhage, Atjehstraat 109; M, L. van Kleunen, dienstbode, naar Katten- dijke A 34; F. Eschen, kapper, naar Alk maar, Kraanbuurt 8 bij Mart, Olie; J- M de Kok, koopman, naar Haarlem, Bakkerstraat 6; M. J, Noordhoek, zon der beroep, naar Wissenkerke, Geers- dijk; J. D, Jansen, leerl. verpleegster, naar Bloemendaal, Prov. Ziekenhuis; C. C- Noordhoek, zonder beroep, naar St Maartensdijk, Markt 31 A; J, F. Buise, slager, naar Wijk aan Zee, Voorstraat 28; A. J. Constandse, secretaris vlas- trale, en gezin, naar 's-Gr.hag'e, Dr. Lelykade 312; T, E. Overhoff-Smits en gezin, zonder beroep, naar Apeldoorn, Driehoek 10; A. C. Snoodijk, dienstbode, naar 's-H. Hendrikskinderen, Pastorie; J. F. Polfliet, arbeider, naar Bristol, Noord-Amerika; J, S. Krijger, winkel juffrouw, naar Nijmegen, Dommer van Polderscheveldweg 321; P. van Wel, winkelchef, naar Öostburg, Brouwerij straat 6; D. J. Nieuwenhuijse-Zuidijk, zonder beroep, naar Lewedorp, F 193; A. M. van Weele en echtgen. stuurman groote. vaart, naar Schiedaml, Vondel laan 43, In de Noordelijke Nederlanden waren het Goltzius en Lucas van Leijden, die den koperburijn wisten te hanteeren, zij het ook onder sterken invloed der Ita lianen en van Albrecht Dürer, den Ifüirnberger meester. In onze gouden eeuw heeft welhaast iedere schilder ge- etst; men denke aan de prachtige etsen van v. Ostade, v. Ruijsdael, Potter, van de Velde, Zeeman en vooral van Rem brandt. Het „verwaarloosde hoofdstuk" onzer kunstgeschiedenis, zooals Jan Veth het noemde, mag zich nog steeds niet in al te groote belangstelling ver heugen, ofschoon juist in deze op de hand te genieten „klein" kunst schat ten zijn te delven van groote geestelijke waarde. De houtsnede en houtgravure, de ko pergravure en de ets hebben tot aan het eind der 19e eeuw, toen de photogra- phische camera het moest winnen door haar nauwkeurigheid en het gemak, waarmee ze toegepast kan worden, de behoefte aan prenten kunnen bevredi gen. Daarnaast was de steendruk in de boekdrukkerijen maar een zwak con current, daar deze eigen persen en ei gen personeel eischt, terwijl het bout- blok tegelijk met het zetsel kan afge drukt worden en zelfs ook op de rotatie pers, sedert de uitvinding der stereo typie, die vlakliggende drukvormen in cylindervormige matrijzen verandert. Al hoewel ook van den steen met behulp van den offset (waar de steenteekening op een rubberrol overgebracht wordt) rotatiepers-werk gemaakt kan worden, blijft toch het bezwaar van extra bro cheerwerk en de noodzaak van twee maal drukken bestaan. Tot aan het eind der 19de eeuw wer den dan ook bijna alle illustraties en re- Vlissingen. Van 28 Juni5 Juli. Ondertrouwd: A. H. Jonker, 26 j. en J. P. van der Meulen, 25 j. W. A. Schuit 27 j. en C. Tienpond 23 j. Getrouwd: M. Boellen, 24 j. en J. van Eenennaam, 21 j J. Sturm, 26 j. en M. M. Verhage, 22 j. P. Smit, 23 j. en C. E. A. Groosman 24 j. C. Verheul 38 j. en J. L, Roelse 28 j. G. J. C. de Graaff, 24 j. en L. J. Vermeulen, 19 j. P. Rab, 26 j. en A. E. Dekker, 23 j. Bevallen G. F. Bakker, geb. Van Steenes, z.; N. A. R. de Poorter, geb. Verstraete, d. P. C. M. Reijerse, geb. De Jager, z.; M. J. Geluk, geb. Mesu, z.; A. S. G. Herkemij, geb. Joosse, z.; L. van Rijswijk, geb. De Rijk, z.; J. van Hese geb. Van Belzen z. (levenl.) Overleden: C. Tellier, 64 j., man van P. Koppejan. producties van witlijn houtgravure ge drukt, zooals b.v. Doré's Bijbel-illustra ties, Menzels illustraties bij 't leven van Frederik den Grooten, tijdschriften als The Graphic, de Leipziger Illustrirte Zeitung en ook leer- en schoolboeken en reproducties van kunstwerken. Van den Engelschman Bewick tot de imitatie- ve kunststukjes van onzen Duitschen tijdgenoot Hoenemann is er een lange opgaande weg van virtuositeit maar 'n neergaande, als men de normen voor een kunstuiting aan zuiverheid van tech niek wil ontleenen. We verdeelen de druktechnieken ge woonlijk in 3 hoofdgroepen: le de hoog druk, 2e de diepdruk, 3e de vlakdruk, en nemen dan als moedertechniek ach tereenvolgens: houtsnede, gravure en steendruk. In de 2de linie komen dan voor le houtgravure, boekdruk, lijn cliché, autotypie linoleumsnede, onder 2e: drogenaald, ets en steengravure met als machinale techniek: de koper diepdruk en onder 3e steenteekening of lithographie en offset. Trachten we deze technieken zeer in 't kort te beschrijven. Bij den hoogdruk drukt alles, wat hoog ligt, m.a.w. men moet uit het houten blok al datgene, wat in den druk wit moet blijven, weg snijden en de lijnen of stippen, die zwart moeten worden, uitsparen. De diepdruk vraagt het omgekeerde: wat zwart op het papier moet zijn, moet uit 't koper staal of zink weggekrast of uitgebeten worden; gekrast met 'n naald, wanneer het een „droge naald?", gestoken met een burijn, wanneer 't een gravure zal worden. De ets heeft de ingewikkelste „cuisine": Na het ontvetten van het me- (18de eeuw). De Dietricts-Arbeidsbeurs voor de ge meenten tusschen Ooster- Wester Schelde, zendt ons de volgende aanvra gen: Binnenland. EINDHOVEN: bekw. electrisch, te vens autogenisch lasscher, loon nader overeen te komen. TILBURG: vrouwelijke kantoorbe diende, die stenogrammen kan opnemen in de Nederlandsche taal en brieven kan opnemen in de Fransche, Duitsche en Engelsche taal, dadelijk, loon nader overeen te komen, voor vast. SITTARD: voor winkel in damescon- fectie, bekwaam chef-winkelbediende, voor vast, loon f 1.50 tot f 1.70 per mnd., zonder inwoning, reiskosten nader over een te komen, datum indiensttreding 1 September a s. moet bekwaam etaleur zijn en bekwaam verkooper zijn, en in staat zijn de zaak zelfstandig te kun nen leiden. SNEEK: le klas rijwiellakker, bekend met biezenmaken, bij voorkeur onge huwd, voor terstond, loon nader over een te komen, bij gebleken geschiktheid voor vast. Aanvragen: Buitenland. ENGELAND. LONDEN: schweitsers(sters) (speciaal voor autolampen), insmelters en ballon blazers, genegen om minstens 6 maan den te Londen te werken, zonder in dien tijd naar Holland te gaan. Aanbiedingen uitsluitend aan de or ganen der Arbeidsbemiddeling. Juli. 10 Westkapelle, land, Loeff. 11 Haamstede, Inspan, de Regt. 12 Zuiddorpe, Hofsteden, Callenfels. 13 Zoutelande, land, Loeff. 13 Kapelle, Hofstede, v. d. Harst en Verbist. 14 Biezelinge, Inspan, Willeboordse, 16 Kruiningen, Huis, Van Dijke. 16 Oudelande, Hofstede c.a. Jonkers. 17 Middelburg, Boedels, Notaris huis- 17 Meliskerke, land, Loeff. 18 Biggekerke, Inspan en veldvruchten, Terpstra 19 Middelburg, geb. en mach., Terpstra. taal wordt op de verwarmde plaat een asphaltlaagje gerold of gestreken, dan wordt op dit beschermende laagje de teekening gemaakt, zoodat deze in me taalkleur komt bloot te liggen. Na het bad in het metaalaantastend „etswater" wordt de plaat schoongepoetst weer verwarmd enl „geïnkt"', waarna alle druk- verf verwijderd wordt, behalve, die in de uitgebeten groefjes zit en het druk ken kan beginnen. Het beginsel van den steendruk berust op de eigenschap van vet, dat dit water afstoot. De met litho- graphische inkt of krijt beteekende Solnhofener kalksteen, die bij Solnhofen in Beieren wordt gehouwen, ondergaat na verschillende wederwaardigheden 'n lichte etsing, die alleen de onbeteeken- de deelen aantast en wordt bij 't druk ken natgehouden, zoodat de vette druk inkt alleen daar blijft zitten, waar het krijt was. De beperkte ruimte laat he laas niet toe over het verzamelen en over onze moderne graphische kunst veel te zeggen. Het huis „In de Steen- rotse" in Middelburg is 'n bezienswaar dige en voor "t publiek toegankelijke collectie moderne graphiek rijk, in het Museum van het Zeeuwsch Genootschap zijn een paar kostelijke handschriften met miniaturen te vinden en van tijd tot tijd heeft de Provinciale Biblio theek in haar leeszaal een zeer leerrijke en mooie tentoonstelling van oud druk werk, miniaturen, boekbanden en pren ten ingericht, waarbij ook eenige ge reedschappen en drukvormen zijn die de technieken beter verklaren dan woorden. 28 Juni '34. D, v. d. H,

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 7