KERKNIEUWS. HANDEL EN NIJVERHEID. KUHST EH WETEHSGHAP. 4 «■J*! is!* H DE ERNSTIGE ONLUSTEN IN AMSTERDAM. Geniet Uw vacantie met Briefgeschrief tusschen Jewaimes vut Walchere ea Jan de Smid uut Goesche Land. !Ess|« &8gs4 ÏJ fe-Sw C.OJ3T1 a sgss* C Al h •g s- U C -as «H |g I* «A 4 dooden en ten minste 50 ge wonden het Gezag meester van den toestand. Zooals werd gevreesd hebben de on lusten in de hoofdstad zich Vrijdag avond herhaald, en zelfs over een groo- ter deel der stad uitgebreid. Het gezag, dat thans beschikte, behalve over de po litie, over een voldoende macht militai re politie, marechaussee, infanterie, ca valerie en militaire hulpmiddelen (als drie tankwagens, schijnwerpers en een mitrailleurafdeeling) is gedurende den geheelen avond en ook in den nacht den toestand volkomen meester gebleven. Hoewel de toestand zich Vrijdagavond ernstig liet aanzien, was het niet noodig, de mitrailleurafdeeling m dienst te stellen- De voornaamste plaatsen waar de onlusten Vrijdagavond hebben gewoed, waren op nieuw de Jordaan en de overzijde van het IJ. In tal van andere wijken, de Staats lieden buurt, een gedeelte van de buurt IJ IJ, de Dapperbuurt en de Indische buurt, kwamen onlusten van minder grooten omvang voor. De politie stond voor een zeer moei lijke taak, daar het gepeupel zonder eenig redelijk doel, waar het kans zag, het plaveisel trachtte te vernielen en barricades op te richten. Hier en daar was er een roode vlag op geplant. De Jordaan werd Vrijdagavond het eerst schoongeveegd. Het leek hier een oorlogstoestand, met voortdurend af en aan rijdende militaire auto's .en troe pen. In zeer korten tijd was de geheele wijk schoon geveegd, waarbij van de vuurwapens gebruik werd gemaakt. Hier en daar werden menschen van de daken gehaald, en in een onbewoond huis vond men op de tweede verdieping een man, gewapend met een zware re volver. Zeven arrestaties hadden plaats. De ambulance auto's reden af en aan, en tal van gewonden moesten naar de ziekenhuizen worden vervoerd. Om streeks 10 uur was de Jordaan wel absoluut gezuiverd, en vertoonde zich nagenoeg niemand meer op straat. Ge durende den geheelen nacht bleef de militaire macht aanwezig. De Genees kundige dienst, ook thans weer onder ieiding van den directeur, dr. Heyer- mans, had een moeilijke taak alle ge wonden te vervoeren, temeer daar ook aan de overzijde van het IJ een speciale dienst moest worden ingericht, want ook daar hebben gisteravond de onlusten een grooten omvang aangenomen. Zoowel in het Vogelkwartier, als in het Tuindorp Oostzaan, moesten de mi litairen ingrijpen. Hier hadden de op roerkraaiers boomen en lantaarnpalen omver getrokken met prikkeldraad om wikkeld en op de wegen geworpen, en bovendien tal van straten opgebroken. Dreigend zag het er eenigen tijd ook uit in de Staatsliedenbuurt met de Van Beu- ningenstraat als centrum. Het gezag was hier echter den toe stand spoedig meester. Later op den avond lokten de onwillige elementen botsingen met de politie uit in de Indi sche buurt, Dapperbuurt en buurt IJ IJ. Hoewel door deze tactiek om op tal van plaatsen onlusten te veroorzaken, de overheid een zeer moeilijke taak had, kon het gepeupel nergens iets anders bereiken, dan onnoodige materieele schade aan te richten en de levens van zich zelf en anderen in gevaar te bren gen. Hedenmorgen vroeg konden nog geen juiste gegevens omtrent het totaal aan tal slachtoffers worden verkregen. Het staat echter vast, dat er gedurende den geheelen dag van Vrijdag en gisteravond ten minste vier dooden en een 50-tal ge wonden van wie eenigen zeer ernstig, te betreuren zijn. Bovendien moeten er tal van gewonden zijn, die niet door den Geneeskundigen dienst zijn behandeld en dus niet zijn meegeteld. Zaterdagmor gen vroeg zijn opnieuw militaire verster kingen in de hoofdstad aangekomen. De toestand in de stad was hedenmorgen echter volkomen rustig. Bij het aanbreken van den dag zijn de openbare diensten bestratingen en electriciteitswerken begonnen de aan gerichte schade te herstellen. Ned. Hery. Kerk. Ds. M, Bons te Colijnsplaat heeft be dankt voor het beroep naar Bruinisse (toez.) Onder vreemde vlag vertrokken. Dezer dagen is, onder haar nieuwen naam „Le Norvégien II", van Amster dam naar Madagascar vertrokken het vroegere vrachtschip „Protheus" van de Kon. Ned. Stoomboot Maatschappij, dat aan een Noorsche reederij is verkocht. Het schip had een lading kolen in, die op Madagascar zal worden gelost. In zijn nieuwen staat zal het dienst gaan doen in de kustvaart. gezonde tanden. Laat deze daarom van te voren nazien en vooral: borstel ze steeds met Ivorol, de tandpasta met haar ongeëvenaard reinigingsvermogen. Dan zullen geen zieke tanden Uw va cantie bederven. IVOROL, De Nederlandsche Tandpasta. (Ingez. Med.) Een tweede overwintering op Nova-Zembla. Acht en twintig' mannen zijn uit Ar changel met het schip „Onrga" ver trokken naar Sjelanjakap, het Noorde lijkste punt van Nova-Zembla. Zij zullen daar 18 maanden blijven en veelzijdigen wetenschappelijken arbeid velrrichten. O.a. zullen zij meteorologische en aero- logische waarnemingen doen. WAT OVER HET WATER VLIEGT. Een wondere harmonie vormt het wa terlandschap van wind en ruimte, van golvenspel en rietgeruisch, van geur en bloei en roep en lied. Niet alleen wat aan en in het water groeit !en bloeit, ook wat er roept en vliegt en zingt en speelt en zwemt en duikt maakt mede een onmisbaar deel uit van den rijkdom van het watergebied, dat in de veenplassen wel zijn meest bloeiende en veelzijdige ontplooiing vindt. Zooals de waterlelies en de veenwor- Poeldurp, Juli 1934. Vriend Jewannes! Noe zu me komme, dae me weze mot te. 'k Leze in de krante'n affertensie: „schoenen met steun-zolen". Dae mö 't nae toe: aolles \steun-steun-steun! Steun-sigeretten, steun-bioskoop, steun dit, steun dat! En oevee rie d'r nie in 'n autoo, merk Steun, zou je dienke! Steun- zeulen! Over 'n stuitje oor je nog van steun-fantezie-sokken. Nee mè, Jewan nes, noe 'k toch motte lache. Je weet wè, oe da' je tegenwooreg zoowat over- aol kedoos biekriegt- 'k Meene, da ze d'r bie de sigeretten mie öp g'ouwe bin. Afijn, noe mi j' oore. Ko Kwiel die ei 'n zuster en die is etrouwd mie 'n erre- beier. Mie vast werk. Die ei je 'r nie vee Dat wuuf is nog a 'n bitj' oog' in d'r wae. pens en Sondags ete ze dikkels poddek. En wat dienk je: dae koop ze voe 'n stuitje zoo'n paksje mie goed, dae ze poddek van koke en. dae zat 'n paer sokken in. Van die dinne Wat moste ze dae mie beginne! Um kus ze nie draege en op 'n ende ze ze an de zeune van de schaepwachter egeve. Wan die draeg ie neturelik wè. Die zeune bedoel 'Jt. Is dat noe mie aol die kedoos geen onzin? Dan bin de menschen stom genoegt om te dienken, da' ze die voe niks kriege! M'n goeie man, je most is wete, waffoe rommel of de menschen dae mie in uus slepe: aolderleie kleedjes, naemaek zui vere lepels en vurkens. Bie Joosje Koe koek schuve z' ielke mirreg de petaten mie d'r iesdere vurkens uut de scheutel in d'r diepe borren en voe 'n stuitje ver telde 'n in de smisse, da z'n wuuf op de bonnen voe de koffieboonen 'n.... pe- tatelepel evrogen a! O ja, da 's waer ok, ik was begonne mie steun-steun-steun. Dae bin d'r ier in de buurt' ok, die a flee jaer aerebemezen en die verkochte z' over de veilege (noe magge ze nie an ders) en van 't voorjaer kwam d'r bie de scheeve Kees 'n autoo en dae zatte twee eeren in. En die a groote pampie- ren bie d'r, dae Kees z'n naem op zette most. Toen kreeg 'n twinteg eele centen steun. Dae kwaeme twèè eeren voe mie 'n autoo! En dae waere d'r, van zeven stuvers en van negene- As dat noe toch geen gekkewerk is, dan mo je 't mè zeg ge. Begriepe de menschen 't noe nóg nie, dat agauw eel de bemoeïege van de re- geerege an de striekstok bluuf ange?! tels, de ranonkels en de veenwortel- aren, de fonteinkruiden en de rietplui men, de plompebladen en de gentianen de tooi van het water vormen, zoo is er ook een koor van stemmen, dat over de wateren roept en zingt en zonder welke dat water een aanzienlijk .deel van zijn schoonheid en bekoring missen zou. Daar is de roep der roerdompen en het lied der rietzangers, dat uit de riet velden langs de oevers klinkt. Zij leven niet op het water in engeren zin, maar over de golven en het stille spiegelvlak van een windstillen dag klinkt toch hun geluid. Zooals ook de kievitsroep en de klank der tureluren er klinkt en zooals de vlucht der kiekendieven er over gaat. Maar wat over 't water vliegt en roept in engeren zin, tot dat kleinere koor be- hooren en ook verschillende en verschil lende interessante vogels. Ik denk aan de fuut, den rappen duiker, dien prach- tigen vogel van de plassen, die aan den eenen kant wel schuw is en wegduikt bij al te nabije nadering van menschen, maar die aan den anderen kant zich toch weet aan te passen aan drukte van wa tersport op het domein dat hem en de zijnen van ouds toebehoort. En van de koet geldt hetzelfde, den zwart-en-wit- ten meerkoet met zijn keffend geluid uit de biezenvelden, die in groote troepen vele plassen bevolkt, die soms wel eens wat al te talrijk wordt, maar die toch een onmisbare stoffage der wateren vormt. Aantrekkelijker verschijning is het stillere waterhoentje, bekoorlijke vliegers over de plassen zijn ook de sterntjes, de donkere zwarte stern en 't sierlijke vischdiefje, beide alleraantrek kelijkste verschijningen voor den doler over het watergebied. De wilde eenden mag ik niet vergeten en de aalscholvers zal ieder, die hier zwerft, graag zien. Zijn oog zal zich mede vergasten aan den blauwen reiger, die aan den oever staat of overvliegt, en als hij op of rondom het onvolprezen Naardermeer zijn waterdooltochten houdt, zullen de zeldzame gestalten van purperreiger en lepelaar hem in verrukking brengen kunnen. En als ik hier maar enkele van de voornaamste verschijningen, die over 't water vliegen, heb genoemd, dan heb ik nog alleen maar aan de vogels ge dacht. Maar andere gratievolle wiekers en drijvers door de pittige aromatische lucht, die over de wateren hangt, onder het wolkenspel aan den blauwen zomer hemel, zijn er ook. Kleine en grootere libellen hooren al mede tot de sierlijk ste schepselen dezer ontzaglijke aarde, die ook en juist in het kleinere vol weergalooze schoonheid is. Torren hoo ren er toe en vlinders, gedierte groot en klein, en als ze niet zoo lastig wa ren en ons den stillen zomeravond niet zoo konden bederven, dan zou ik ook de muggen met eere vermelden kupnen en hun gonzend spel, dat toch ook vol gratie is in het dalend zonnegoud. Zoo vormt het alles tezamen, wat er bloeit en geurt en glanst en groeit, met wat er vliegt en drijft en zingt en roept te midden van de blinking en ruisching der wateren en onder de schittering van de zon van den vollen zomer één groot- sche manifestatie van het rijk gescha keerde zomerleven, dat over de wate ren zich ontplooit. Het is er ook in bosch en duin, in het park en op de heide, op den akker en in de wei, het is er overal, maar het is er stil bekorend Ei j' eleze, Jewannes, oe dat 'r in de gemeenteraed van 'n durp ier in de buurte, eklaegd is over „de onwelvoeg-1 lijke kleeding van sommige meisjes". Over de getrouwde wuven durfden ze ze ker niks zegge. Dae za 't in dat durp dan zeker a butengewoon schandaoleg weze. Me zitte in ons landje om zoo te zeggen begraeve onder kerken van aolder leie soort; Kristelikke scholen en nog bin de misjes zoo vreeselik onwelvoege- lik, da ze d'r in de gemeenteraed kwae- lik van worre. Noe is 't ok verschrikke- lik. Stel je'n eigen is voor Jewannes, dat jie 'n ouwe jonge jongen was (want dae werkt die onwelvoegelikeid al èèl erg op) en je zat, bie wieze van spreken op je fiets en dae kom je zoo 'n onwel- voegelik misje tegen! Je kiekt 'r nae. Want waffoe fersoendelik mensch draait 'r z'n ood om as 'n 'n jonk misje tegen komt! Je kiekt 'r nae en as je d'r verbie bin, dan draai je je'n eigen om en.je stuukt mie pak en zak onderste boven. Ongelokken zouwe d'r van komme! Van zukke 'n onwelvoeg'elik-eid bedoel 'k. En noe zulle ze d'r opdat durp de boven meesters van de scholen voè spanne. Meesters spanne z' overaol voe en die motte d'r dan voe waeke, dat om te be- ■gunnen, de guus nie aols te vee van d r vèl laete kieke. En weet je Jewannes, wat of je noe kriege za? Dat za' 'k je zegge. Zoo 'n gemeenteraedslid vlast 'r op. dat 'r konterleurs zulle komme voe wel voegelik-eid en dan is üm t eeste anbod. As noe 'n bovenmeester .voe n onwelvoegelik-eidsgeval komt te staen, dan zeit 'n: „Jennie, of Kittie of Mie mie, gae jie is even nae de konterleur en laet je 'n eigen keure!" Dat misje vort en 't kom bie de konterleur en dae oort 't: ,,ie is petaten uut gae doe mè om aolf viere komt 'n 'n stuut 'ete en dan mo je mè is vrom komme". Of ie is wel tuus en dan wor zoo'n kind öf-ekeurd, óf 't krieg 'n bewiesje van wèl voegelik- eid. En zoo za 't op are durpen ok gae en meschien bie julder in Middelburg ok wè. Vandaeg' of merge begunt 'r dae m de gemeenteraed ok een over. vv ant dae bin z'ok nie voe de poes. Zoo kom me d'r wee nieuwe amtenaers bie en over 'n stuitj' oor je, oe da' ze gae knoeie mie bewiesjes van wèl vocéelikke jes- Net as bie de terve. 'k Bin mè blieë da' ze dat nie ienkeld in Zeeland edaen Je stae anders zoo alleeneg! Mae nae da' 'k uut de krante verneme ze d r in Brabant ok areg' de slag van beet. Knoeie mè jongers! Zoo vee amtenaers en tochnog slummere knoeiers! Zie je 't noe Jewannes, dat 't waer is, wa 'k voe 'n stuitje schreef: oe meer dat de regeerege regelt, oe grooter ge knoei. Dat za' je mie die welvoegehk- eid ök is gewaer worre. 'k Mot aerebemezen trokke zei netje Ze doe julder de groetenisse. Ik Je vriend *'f* 4 4» Jan de Smid.

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 6