VELO PUROL HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor IOcL Geneest il KRONIEK van den DAG. FORTINBRAS, BINNENLAND. zonnebrand RECHTSZAKEN. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN ZATERDAG 7 JULI 1934. No. 158. JNGEN lagere is nog (e oplei- Hoofd 8 uur. 9E KOOPMAN IN GELUK, WILLIAM LOCKE. FINANCIEEL ECONOMISCH WEEKOVERZICHT. doet uw wasch snel goed billijk laat tijd en lust voor uw gezin met t*sai PJ Is *11 Ie In ie tn ie is le ar Is pLe tv Een le brei- I van dit alle I korting. Middel- mooie stoelen, capstok- ledikant. meubel- plburg. merk |loek en |s is aan :ent per ct. J. v, Midd. |R, Vliss. ïren he- gelakte Vraagt JNGEN Mulo- nu ge- aang. breekuur in 7—8. /intigjes lote- Con- i.) Aan- a 1/25. I d. Blad. Mac Donald's vacantie. En Snowdens standpunt. Het ziekteverlof van drie maanden, dat de dokters aan Mac Donald hebben voorgeschreven, heeft aanleiding gege ven tot zooveel speculaties over zijn politieke toekomst, dat men bijna moest gaan gelooven met een diplomatieke ziekte van den Premier te doen te heb ben. Ik geloof niet, dat dit het geval is. De normale politieke gedachtengang, ontstaan in traditie die ouder is dan on ze grootvaders, geldt niet voor de be staande omstandigheden. Het zijn voorspellingen en voorstellingen ge weest van dezen normalen politieken gedachtengang', die Mac Donald's einde als Premier hebben aangekondigd of op zijn absurde positie als hoofd van deze regeering de aandacht hebben gevestigd. Maar geen politicus in dit land juist heeft zich vrijer gemaakt van oude poli tieke normen en oud politiek denken dan juist Mac Donald. Geen politicus heeft zoo grondig het verleden prijsge geven als de premier. Indien men aan deze feiten meer aandacht had geschon ken dan zou men zich van de gewaag de speculaties, welke naar aanleiding van het ziekteverlof zijn gehoord, heb ben onthouden. Volgens deze specula ties was het ziekteverlof het begin van het einde van Mac Donald's premier schap. De conservatieven wilden hem uit den weg hebben om rustig, onder Baldwin, de voorbereidingen te kunnen treffen voor het tot stand komen van een nieuwe nationale, lees conservatieve, re geering. Nu de regeering op het punt stond de strijdmachten te gaan verster ken, heette het verder, kon ook niet worden verwacht, dat Mac Donald, de ontwapeningsman bij uitnemendheid, be reid zou zijn aan het hoofd van een be- wapeningsbestuur te blijven. De con servatieven van de zuiverste samenstel ling, die men Diehards pleegt te noemen, waren het stoutmoedigst in hun voor stelling van de positie, die zij de moeder van hun wenschen maakten. Zij ver klaarden eenvoudig dat Mac Donald, nu hij eenmaal via zijn geliefd Lossiemouth op weg was naar het Canadeesch Rots gebergte, weliswaar van die hoogten zou terugkeeren maar niet meer naar het hoogste ambt van den staat. Er is echter alle reden aan te nemen dat Mac Donald, indien hij met genezen oogen en gesterkt gestel naar Engeland terugkeert, onverstoorbaar naar Dow ning Street 10 zal gaan om er zich even stevig te nestelen als hij er de laatste jaren genesteld is geweest. Hij heeft reeds zooveel oude beginselen prijsge geven, dat men mag aannemen dat h'j onder omstandigheden, welke zoo aan merkelijk verschillen van die van den oorlogstijd (toen hij tegen oorlog en voor vrede vocht en zich prijsgaf aan de verachting van zijn aan oorlogspsychose lijdende landgenooten) niet het minste bezwaar zal hebben tegen de leiding van een landsbestuur dat zijn ziel aan herbewapening heeft verpand, Mac Do nald is, als ik hem goed begrijp, niet de vulgaire renegaat, dien zijn tegenstan ders van hem willen maken. Hij laat geen gelegenheid voorbijgaan te betoo- gen dat hij nog socialist is en nog de kampioen van de arbeidende en de ne derige klasse. Indien zijn daden naar ge- gevestid politiek begrip niet in over eenstemming zijn met deze woorden dan is dat te verklaren uit zijn persoonlijke overtuiging dat radicale theorieën over regeering en maatschappij en over in ternationalen politieken en economi- schen opbouw onder de heerschende om standigheden in de wereld geen herberg kunnen vinden. Van praktisch socialist door 61} Van mijn ambtelijk standpunt be schouwd, zei Fortinbras, is dit de ideale gemoedstoestand. En met dat al heb ik het gevóél, een ruwe vlegel te zijn. Wat moet ik voor den duivel aan Bigourdin zeggen? Laat dat ma.ar aan mij over, zei Fortinbras, hij weet dat je een cliënt van mij bent en dat je mij niet alleen je vertrouwen schenkt, maar dat je ook mijn raad opvolgt. Als je mijn gezelschap aanneemt, dan ga ik met je mee naar het land van de Pharao's. Wat! riep Martin, ten hoogste ver baasd. U! Goede Hemel! Natuurlijk vind ik dat allerprettigst, zei hij, na zich hersteld te hebben van zijn ver-1 wondering. Zooals ik zei, vervolgde Fortin bras, zal ik je vergezellen en je verant woordelijkheid tegenover Bigourdin op mijn schouders nemen en tot mijn vol doening kan ik den droom van mijn le ven réaliseeren en die is om naar de Sfinx te gaan en te zeggen: Welnu, mijn beste, vertel me nu eens vertrouwelijk, onder vier oogen, wat lis eigenlijk je bedoeling? Later, toen Martin meer vertrouwd is hij slechts theoretisch socialist gewor den, gereed om de theorieën in praktijk te brengen zoodra de omstandigheden gunstig zijn, dat is dus thans niet Men moet verder aannemen, dat hij de belangen van zijn eigen volk m al zijn lagen en die van zijn land thans het best gediend acht met de wat reactionnaire politiek (waarin overigens indrukwek kende sociale zoo niet socialistische maatregelen worden geboren) van het nationaal bestuur. Tegenover Mac Donald, zooals wij dezer dagen schreven, staat Snowden, tegenstander en contrast. Waar Mac Do nald zich vrij heeft gemaakt van den traditioneelen politieken gedachtengang daar heeft Snowden, naar toen bleek, met een verknochtheid die bewonde renswaardig zou zijn indien ze niet zoo nutteloos was, zich opgeworpen als kampioen en handhaver van de oude politieke normen. BIJ MAAG- EN DARMKWALEN, te genzin in eten, tragen stoelgang, opge blazenheid, maagbranden, oprispen, be nauwdheden, pijn in het voorhoofd, nei ging tot braken, bewerken 1-2 glazen natuurlijk „F ranz-Josei"-bitterwater grondige reiniging van het spijsverte ringskanaal. Door med. t.z. aanbevolen. (Ingez. Med.). DE TRANSFERONDERHANDELINGEN MET DUITSCHLAND, Heden zal de slotzitting van de Duitsch-Nederlandsche 'fransferonder- handelingen worden gehouden. Men is het over een tweetal punten nog niet eens, doch het laat zich aanzien dat de ze moeilijkheden de volgende week in Den Haag zullen worden opgelost, al dus de Msb. Men is het er over eens geworden, dat een onderbreking van den transfer van de interest niet zal plaats vinden. De intrest zal echter niet voor het vol le bedrag getransfereerd worden. Er zal een verlaging van den te betalen in terest plaats vinden, die echter niet proportioneel zal geschieden bij de ver schillende leeningen. Voor vele leenin gen, waarvoor thans reeds een lage in terest betaald wordt, zal de interest volledig getransfereerd worden. De regeling heeft betrekking op een periode van 1 jaar en wel van 1 Juli '34 tot 1 Juli '35. De Dawes- en Youngleening vallen niet onder de tot stand gekomen rege ling, d.w.z. over deze beide leeningen moeten bijzondere onderhandelingen plaats vinden. DIRECTEUR DER R.H.B.S. DOOR DEN MINISTER GEREHABILITEERD. De minister van onderwijs, kunsLen en wetenschappen heefi op vragen van het Tweede Kamerlid Faber betreffende het instellen van een onderzoek van regee- ringswege naar m:rder gewenschte toe standen, welke aan de R.H.B.S. te Utrecht zouden bestaan, geantwoord: Naar aanleiding van de publicaties in Het Volk over de Rijkshoogeburger- schopl te Utrecht is een onderzoek in gesteld. Uit dit onderzoek is mij geble ken, dat de klachten en beschuldigingen, tegen den directeur dier school inge bracht, voor een deel niet op feiten be rusten en voor het andere deel onjuiste gevolgtrekkingen zijn. Aan deze school met 370 leerlingen in 14 klassen heerscht een streng regime, dat, zooals begrijpe lijk is, niet steeds bij allen gelijk waar- deering vindt. Een van de klagers, die ernstige beschuldigingen vagelijk heeft geuit, is in gebreke gebleven te ant woorden op een schriftelijk verzoek om althans eenige nadere aanduiding te ge ven, ten einde een onderzoek mogelijk te maken. Deze klager schreef mij, dat schorsing van den directeur de eenige weg was om de school voor een ernstig verloop van leerlingen te behoeden, On danks de publicaties van Het Volk heb ben zich dit jaar een honderdtal nieuwe leerlingen aangemeld. Verleden jaar wa ren het' er 80. De directeur is een uitstekend leider van de school. De aanlegger van de actie tegen de school heeft mij persoonlijk met wraak neming gedreigd. Voor mij is derhalve het gebeurde al leszins verklaarbaar. Onze financieele medewerker schrijft over d.d. 6 Juli uit Amsterdam." Op de Amsterdamsche beurs heeft de belangstelling zich opnieuw geconcen treerd op de obligatiemarkt. De daling van den rentevoet is daar vrijwel van week tot week te volgen; ze komt het duidelijkst tot uiting bij de leeningen met lagen rentevoet, die gestadig in koers oploopen. De 2)4 pet Nederland- sche Staatsleening b.v. noteerde in het begin van dit jaar nog geen 70 pet-; eind Februari was de noteering reeds ruim 71 pet.; eind Maart 73)4 pet.; eind April 74)4 pet., eind. Juni 76)4 pet.; waarop in de laatste week nog een verdere stijging tot 77% pet. intrad. De 3)4 pet. Nederlandsche Staatsleening heeft den parikoers met pet. over schreden en men vraagt zich af, of dit de rentevoet zal worden, waarop de Ne- derlandsch-Indische régeering tin staat zal zijn, de groote conversie-transactie met garantie van den Neklerlandschen Staat door te voeren. Nadat de vorige week voor het eerst een 4 pet- binnenlandsche leening boven pari was aangeboden (die der Provincie Noord-Brabant) komt thans de provin cie Zuid-Holland met een 3)4 pet. lee ning. Uitgifte a pari heeft men hierbij niet aangedurfd, en dit is ook begrijpe lijk, wanneer men zet, dat de oude 3)4 pet. leeningen van deze provincie in de afgeloopén week tot den koers van 98 pet. verhandeld zijn De koers van uit gifte is derhalve op 98)4 pet. gesteld, waardoor den belegger de mogelijkheid is geopend tot het behalen van eenige koerswinst wanneer de daling van den rentevoet nog iets meer mocht doorzet ten. Voor het oogenblik ziet het er inder daad niet naar uit, alsof het laagste punt is bereikt; voortdurend zoeken nog aanzienlijke bedragen, die wegens de geringe behoeften van het bedrijfsle ven elders geen emplooi kunnen vin den, belegging op de obligatiemarkt. De (Ingez Med. ongunstige ervaringen, die met buiten - landsche obligatiën in het algemeen zijn opgedaan, hebben tot gevolg, dat breede kringen thans de voorkeur geven aan belegging in het binnenland, dat het vertrouwen nog altijd waardig is ge bleken. Belegging in aandeelen komt bij de tegenwoordige positie en de vooruit zichten van het bedrijfsleven voor den doorsnee-belegger nauwelijks meer in aanmerking, in tegenstelling met de pe riode vóór de crisis, toen het als axio ma gold, dat iedere behoorlijk verdeel de beleggingsportefeuille een bepaald bedrag goede aandeelen" behoorde te bevatten, als hoedanig dan golden aan deelen Koninklijke Petroleum, Handels ver. „Amsterdam", e.d. Thans gaan hou ders van aandeelen, het wachten op 'n verbetering in de économische positie moede, veeleer óver tot verkoop van hun bezit; de hierdoor vrijkomende gel den zoeken eveneens belegging in vas te rente dragende fondsen en dragen tot de daling van den rentevoet het hunne bij. Van het resultaat der nieuwe emis sie Zuid-Holland, die slechts het betrek kelijk geringe bedrag van f 1.85 millioen omvat, en vermoedelijk ook als steek proef gedacht is, zal het afhangen, o* de rentevoet van 3)4 pet., die sinds 1911 op onze markt niet meer was voorgeko men, ook voor volgende emissies zal worden vastgesteld. Op de aandeelenmarkt zijn de koer sen, bij kalmen handel meerendeels iets ingezakt. Koersvariaties van eenige be- teekenis kwamen feitelijk slechts voor bij tabaksaandeelen, die tijdelijk aange boden waren, maar later een deel van 't koersverlies konden inhalen. Men heeft hierbij voornamelijk te doen gehad met winstnemingen, nadat het bevredigende resultaat der inschrijvingen voldoende in de koersen verdisconteerd werd ge acht. Een grooten omvang heeft de han del ook in den tabakshoek niet aange nomen. Rubberaandeelen zijn weinig in koers veranderd; van suikeraandeelen liep het hoofdfonds, H. V. A., ook rekening houdend met het detacheeren van het dividend van 5 pet., in koers terug, ter wijl de minder courante soorten nog een grooter koersverlies boekten, o.a. aan deelen Tjoekir op de mededeeling in het jaarverslag, dat over 1934 en 1933 ver- modelijk nog een ernstig verlies te ver wachten is, dat evenwel nog uit de re serves zal kunnen worden gedekt. De ontstemming in beurskringen over de weinige inlichtingen, die door t be stuur der Koninklijke Petroleum in de jaarvergadering zijn verstrekt en over de nonchalante wijze, waarop met klei ne aandeelhouders wordt omgesprongen, hebben op den koers van dit fonds geen invloed gehad. In aansluiting aan de al- gemeene stemming is ook de noteering voor Koninklijke iets afgebrokkeld. Hetzelfde geldt voor de leidende fond sen der industriëele afdeeling, waarin ook al weinig omging. Zoowel Philips' al Unilever, Ned. Ford en Aku trokken nagenoeg geen belangstelling; daarente (Ingez. Med.| was geraakt met dit verwonderlijke voorstel, maakten zij verdere reisplan nen. Jij, zei Fortinbras, je moet het er eens royaal van nemen, dat is noodig voor je évolutie. Je moet wonen in pa leizen en rijden in sierlijke karossen. Maar ik, reizende als wijsgeer, heb slechts noodig de schaduw van een palm boom, een handvol dadels en een dronk frisch water- Ik zal dus niet met je feest vieren, mahr ik zal altijd in je nabijheid zijn, en altijd tot je dienst bereid, zooals een getrouwe Geest. 't Is heerlijk en het is edelmoedig van u om het zoo in te richten, lachte Martin, maar ik begrijp volstrekt niet, waarom u dit doen zoudt, Fortinbras antwoordde eenvoudig: Ik ben een man, die ten doode toe vermoeid is, mijn beste jongen, en mijn ziel heeft behoefte aan een vacantie. En daarom maak ik gebruik van deze ge legenheid om mij te baden in zonne schijn. En over mijn aanbod om je met raad bij te staan, praten we niet, dat is onnoodig. Zijn laatste woorden waren in een waas van geheimzinnigheid gehuld. Zoo ver als het Martin betrof, was Fortinbras zoo vrij om te gaan, waarheen hij wilde Maar waarom was hij zoo bezorgd voor zijn welvaren? Waarom nam hij zooveel verplichting op zich? Hij gaf het raad sel spoedig op- Te veel opwindende ge dachten koersten door zijn brein. De brief, die hij aan Bigourdin moest schrijven, woog hem als lood. Hoe moest hij zijn weigering inkleeden, zonder van Lucilla te gewagen? Aan Fortinbras, zijn zieleherder, kon hij zijn krankzinnige liefde opbiechten en hij werd begrepen. Maar aan Bigourdin kon hij zich toch niet bloot geven als een ezel, door té zeggen: Uw bediende in zijn vettigen rok kan niet uw compagnon worden, want tot het einde der aarde moet hij de schoone jonkvrouw volgen, aan wie hij lamscoteletten heeft gepresenteerd. Zijn Britsche teruggetrokkenheid ge doogde dit niet. Al deed hij nog zoo zijn best, het ging niet. Den geheelen nacht was hij met den brief bezig". Al wat hij voe'de voor het Hotel des Grottes, voor Brantöme, had hij in den brief uitgestort, maar hij zou doen, wat Fortinbras be sloten had. hem geraden meer van de wereld te zien, vóór hij zich voor zijn leven vast zette. De geheele verant woordelijkheid wierp hij op Fortinbras met een onoprechtheid, die hem zelf hinderde. Fortinbras nam hem mee naar Egypte, waar deze het raadsel van de Sfinx op wilde lossen. Bigourdin wist welk een onuitputtelijk vertrouwen hij in Fortinbras had. Hij zond allen, ook Féli$e, zijn hartelijke groeten, 't Was de moeilijkste, akeligste brief, dien hij ooit te schrijven had gehad, Ondertusschen had Fortinbras, voor het eerst van zijn leven het ambtsgeheim schendend, het geheele geval in een langen brief aan Bigourdin medegedeeld. En Bigourdin, den brief lezende en hem vergelijkende met dien van Martin, zei: Bigre en Sacrebleu en vele derge lijke krachttermen. Eerst fronsde hij on- geloovig de wenkbrauwen, maar telken male, dat hij den brief las, werd dat min der en na de vijfde maal, verspreidde een glimlach van vertrouwen zich over zijn breed gelaat. Doch Félise, aan wie alleen werd medegedeeld dat Martin niet terugkwam, maar met haar vader naar Egypte ging, werd bleek en mager en zij haatte de dagen, die zij met Lu cilla had doorgebracht en met bittere tranen borg zij alles, wat zij van Lucil la gekregen had, japonnen en bont en ondergoed en snuisterijen in een grooten koffer, dien ze wegmoffelde op een zol derkamertje. En de plongeur van het Café de 1' Univers nam Martin's plaats in en verrichtte zijn dienst in Martin's afgedragen rok. En misschien was hij wel het meest onbezorgde mensch in het Hotel des Grottes. Martin bracht ook een kort bezoek aan Londen en op aanraden van Fortin bras nam hij zijn intrek in het Savoye hotel. Je moet je wennen aan het voorna me leven, had deze gezegd- Je kunt Egypte niet veroveren met de zich zelf verzakende nederigheid van den dienaar. Met op en neer te gaan met de welge- stelden, krijg je dat tikje arrogantie, dat je nu nog zoo totaal mist. Je zult er bv. ook door opmerken, wat voor sokken en dassen gedragen worden, wat in de mode is. Ijverig legde Martin er zich op toe om hier achter te komen en toen hij zijn geldzaken in orde had gebracht en een rekening-courant had geopend bij zijn bankier, bezocht hij magazijnen van wit te goederen en kleermakers en hoeden- magazijnen en schoenwinkels en hij be stelde van allerlei, dat hij had zien dra gen door de wereldlingen in het Savoye- gen konden Ned. Gist en Spiritusfa briek, met de Nederlandsche Kabelfa- briek behoorende tot de weinige divi- dendbetalende ondernemingen, neg een koerswinst boeken. Thee-aandeelen konden zich goed in koers handhaven; een enkel fonds, zooals Sedep Cultuur, was zelfs aanmerkelijk hooger, in aan sluiting aan de aanhoudend gunstige stemming op de theemarkt. Op de laat ste Amsterdamsche theeveiling werden voor eenige partijen zelfs weer iets be tere prijzen besteed. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop: DMi Lat. Mij. 147)4- 143—146—142)4. Deli Mij. 136)4—131%—132)4. Senembah 136)4130- H.V. Amsterdam 171)4 cum. div. 159 ex div. 160%, Javasche Cultuur 89)484. A'dam Rubber 104101%104% Kon. Petroleum 160%158% cum div. 152% ex div. Philips' 216—211%212%. Unilever 70%6970%. Aku 37%—36%. Ford 201—204—200%—204. Ned. Gist- en Spiritusfabr. 379399 Ned. Scheepvaart Unie 3533%. Doos30-60,Tube80ct (Ingez. Med 1 Oplichtmgs Varkenscentrale. De Amsterdamsche rechtbank heèft uitspraak gedaan in de zaak van den 34-jarigen koopman A. P., vertegen woordiger der Ned. Varkenscentrale te Brussel, die zich te verantwoorden heeft gehad wegens het opzettelijk voordeel trekken uit de opbrengst van door op lichting verkregen bacon. Zooals men zich herinneren zal werd A. P. ervan verdacht, dat hij tezamen met den Belgischen koopman H. C. v. d. E., (die eveneens terecht heeft ge staan, doch die door de Rechtbank is ontslagen van rechtsvervolging, omdat gebleken was, dat de in de dagvaarding ten laste gelegde feiten zich in België hadden afgespeeld, zoodat een Belg er hier ten lande niet voor gestraft kan worden) bacon die voor export naar België bestemd was verkocht zou heb ben aan Ned. slachters, die er het voor deel van hadden, dat zij deze bacon kon den betrekken tegen een voor export geldenden lageren inkoopsprijs, dan voor binnenlandsch gebruik bestemd was, werd berekend. Van dit voor de koopers voordeelige verschil zou 10 cent per kg aan van der E. en P. zijn ten goede gekomen. De rechtbank heeft P. wegens heling veroordeeld tot zes maanden gevange nisstraf. Eisch van het O.M. was één jaar ge vangenisstraf. hotel. En hij was opgetogen over alles, wat hij gekocht had; hij zag alles met Lucilla's oogen. Hij kocht een dasspeld een ding', dat hij nog nooit bezeten had, en ziende, dat een keurig gekleed jong- mensch, dat hij tot model ter navolging beschouwde, nooit twee dagen achter een dezelfde dasspeld droeg, kocht hij een tweede. Zijn eenvoud en zijn goede opvoeding, beletten hem een harlekijn van zich zelf te maken. Tusschen al de ze beslommeringen door bracht hij Co- rinna een bezoek. Zij woonde met een ander jong meisje op de vijfde verdie ping van een huis zonder lift in Wands worth. In de zitkamer, die juist groot genoeg gwas voor twee, zaten drie per sonen wel wat erg nauw. Toen Martin binnen kwam, verdween Corinna's vriendin, na een korte kennismaking, in een soort alkoof, die dienst deed als slaapkamer. Corinna zag er mager, bleek en afge vallen uit. Haar blouse was te wijd ge worden en haar blond haar zag er slecht onderhouden uit. De meubels in de ka mer waren zoo prullerig mogelijk. Cou ranten, pamfletten, losse papieren, maakten de kamer slordig. Martin keek eerst naar Corinna, toen naar de omge ving, toen weer raar Corinna. Mijn beste Corinna, zei hij, hoed, stok en handschoenen op een bamboe- lafcltje leggend wat voer je toch in 's hemelsnaam uit? (Wordt vervolgd

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 5