1 IN ZEELAND] MIDDELBURGSCHE i I ST00MWASSCHERIJ „ZEELAND" BIOSCOPEN. KUNST EN WETENSCHAP. KERKNIEUWS. ONDERWIJS. LAATSTE BERICHTEN. DE COURANT Di Langevielesingel D 197 - Tel. 637 Tarief per kilo en per stuk. Middelburg. Vlissingen. PERSKRONIEK. DE ERNSTIGE ONLUSTEN IN AMSTERDAM. t K. jaarwedde van den ambtenaar ter secre tarie H. Zweers met 15, in verband met het feit, dat het pensioenverhaal met ingang van 1 Juli op 10 pet. ge bracht is. Aan de orde was een voorstel van B. en W. tot wijziging van het besluit tot samenwerking der Noord-Bevelandsche Gemeenten inzake verordeningen op den keuringsdienst van Vee en Vleesch; De voorzitter deelde mede dat er klachten waren en ook dat niet aan den eisch der wet voldaan werd. Dientengevolge stel len B. en W. voor te Kortgene en Kats bureelen op te richten voor den keu ringsdienst. Voorstel van B. en W. tot verlaging van den huurprijs van den tuin van den veldwachter van de Vreug de en die te brengen op 0.50 per roe de. De heeren De Looff, Noordhoek en Kramer vinden het nog teveel en stel len voor 0.40 per roede, over het voor stel van B. en W. staakten de stemmen. Het bestur van den Vlietepolder is ge negen een waterleidingssloot te doen uitdiepen als werkverschaffingsobject, indien de gemeente 50 pet. toeslag gaf. Na eenige bespreking aldus besloten. In de rondvraag vroeg de heer Kra mer of de voorzitter wilde overwegen zulks met het oog op de werkloosheid om de werkgevers nogmaals op het hart te drukken, met 't oog op den oogst en kele menschen meer te werk te stellen. De voorzitter zegde: het door U be doelde ligt klaar ter secretarie. Middelburg. (Ingez. Med.) bereikt in een rechtszitting die een spannend sensationeel verloop heeft Dit laatste vooral door de uitmuntende regie. De dierentemmer. Clyde Beatty is een beroemd dieren- temmer, zoo wordt aangekondigd. De bioscoopbezoeker, zal, na het zien van deze film, wel moeten toegeven, dal Clyde in ieder geval een onverschrokken i kerel is, wien het aan moed en durf knallende zweepslagen en hypnotisee- renden blik niet ontbreekt. ELECTRO. Dinner at eight' Millicent Jordan zal een groot diner geven en ze heeft daartoe vele gasten geinviteerd. Om 8 uur zal het gezel schap aan tafel gaan. Doch voor het zoover is, heeft er zich heel wat afge speeld in de privé-levens van al deze menschen. Als een ragfijn netwerk loo- pen de levensdraden door elkaar en op elk kruispunt staat een mensch, die, hoewel uiterlijk den schijn ophoudend als of er niets gebeurd is, innerlijk ge heel omvergeworpen is. 't Is een merkwaardige milieu en zedenschildering, dat hier geboden wordt. De menschelijke fouten en deug den van alle tijden manifesteeren zich in enkele personen. Zoo nu en dan een beetje wrang, soms ook een ietsje spot tend, maar nimmer fel, en verbeten, zoo als we dat uit andere films kennen. Ieder heeft zijn eigen leven en staat als het ware onbewogen tegenover de nooden van de naaste. Ieder kent zijn eigen zorgen. Jordan: de zaak; diens vrouw: het diner; Packard: de begeerde macht; Carlotte Vance: het verleden; de dochter: haar liefde. En alles staat in onmiddellijke verhouding tot en met el kaar. In den beginne houdt men wel een beetje zijn hart vast om de overdaad van het goede dat geboden wordt in den vorm van een heele rij sterren van de eerste grootte aan het Hollywoodsche firmament, die ieder voor zich eigenlijk een heele film opeischen. Gelukkig blijkt die vrees ongegrond te zijn. Want het is integendeel een züiver afgerond en gaaf geheel geworden, waarin Marie Dressier ja, die vooral zoowel als John en Lionel Borrymore om maar enkele voornaamste te noemen 'n prachtig sa menspel te zien geven en van hun cre aties warme, bloedechte menschen ma ken. CITY. De dame met den zwarten sluier. De dame met den zwarten sluier sluipt omzichtig uit de woning van den rijken Buckhart, behoedzaam langs de huizen, de duisternis in. Vlak daarop klinkt een schot. Buckhart valt dooae lijk getroffen neer. Van dit oogenblik af, volgt men ge spannen, het onderzoek der detectives en andere belanghebbenden naar den geheimzinnigen moordenaar of moorde nares. Hoe kan het anders: de dame met den zwarten sluier wordt sterk verdacht. Maar wie is deze dame? Heeft zij het schot gelost? Een raaasef dat pas na vele emotioneele gebeur tenissen tot ontknooping komt. En, zoo als in een goede crimineele film be hoort, men blijft tot vlak voor het ein de in onzekerheid wie het fatale schot heeft gelost. Gisela, (Olga Tschechowa) is een van de verdachten. De bewijzen tegen haar zijn dan ook groot. Verlaten door haar echtgenoot, bij wien slechts zijn carrière hoofdzaak is, moet zij alleen den strijd aanpakken. Gelukkig schenkt de liefde haar een excellent verdediger. Geluk, verdriet, hoop en wanhoop, daarvan krijgt Gisele haar deel. Doch ook het alibi van de andere verdachten, waar tegen compromitteerende verklaringen werden afgelegd is niet in een paar tel len bewezen. De climax tenslotte wordt ALHAMBRA. De onzichtbare man. H. G. Wells, de bekende Engelsche schrijver, beweegt zich graag buiten de ietwat platgetreden paden waar de meeste schrijvers naar onderwerpen voor hun romans zoeken. Hij geeft daarmede blijk van originali teit en hij schept daardoor vaak merk waardige en interessante werken. Een der bekendste daarvan is wel „The in visible man" (de onzichtbare man). Wells stelde zich nl. het probleem: als de mensch zich, bv. door het innemen van een vergift, totaal onzichtbaar zou kunnen maken, hoe zou dat ja, „er uit zien" kunnen we moeilijk zeggen dus: in z'n werk gaan en verloopen Een boeiende roman werd het resultaat en, hoe gek het wederom moge klinken, de verfilming of het „zichtbaar" hier en daar dus „onzichtbaar" maken van dit gegeven, de omscheppjng in vi- sueele taal, maakte er een nog boeien der film van. Natuurlijk was de heele gereedschap penkist der moderne film-trucquage noodig voor het tot stand komen van deze rolprent. Men kan dan ook naar hartelust ge nieten van de griezelige en de grappige situaties, die hierdoor geschapen wor den. Het sloteffect, den lezers van het boek welbekend: de langzame zichtbaar wording bij het intreden van den dood als wij ons wel herinneren is hier eenige afwijking in details van Wells' boek is knap verfilmd: eerst een va ge omtrek, dan 't skelet, van de spier bundels, dan de geheele mensch Een zeer interessante film. Trein en auto. De „Standaard", het orgaan van min. Colijn, schrijft: De critiek op het onlangs door de Tweede Kamer aanvaarde Verkeers- fonds bevatte naast juiste ook onjuiste elementen. Een onjuist element was de eenvoudi ge, maar daarom onware voorstelling, dat men hier te doen had met twee con- curreerende bedrijven: de trein en de auto, en dat de Overheid nu beproefde het tekort voor het eene bedrijf te doen betalen door het andere. Wat dan als onbillijk werd gevoeld. Dit is natuurlijk niet juist. Want de trein vertegenwoordigt een publiek bedrijf, aan hetwelk door Over heid en volk zware eischen worden ge steld. Het moet zooveel3 mogelijk over al zijn, met of zonder goed rendement. Het heeft een aparte baan, die geheel door het bedrijf moet worden bekostigd. Het is aan strenge eischen voor het ver keer en de veiligheid gebonden. En als er; een tekort is, wordt dit gedragen door het Nederlandsche volk. De Staat is ga rant. Het is dus feitelijk het bedrijf van den Staat. M'et de auto staat het anders. De Overheid zorgt voor een goeden weg en het bedrijf is nagenoeg vrij. Hoe beter de Overheid voor den weg zorgt des te meers teunt zij de auto en maakt het tekort voor het eigen bedrijf grooter. Elke uitgaaf voert hier tot verminder de inkomst. Billijk is het dus, dat de uitgaaf voor den weg zooveel mogelijk door de autD wordt betaald, en dat ook haar de nood zakelijke eischen voor goed verkeer en veiligheid worden gesteld. Het Verkeersfonds wil dan ook twee ërlei: ten eerste een betere verhouding, wat de kosten betreft door de Overheid te dragen voor het verkeer, te schep pen, en ten tweede: een goede coördi natie van het verkeer te bevorderen. Men heeft nu het bezwaar opgewor pen, dat niet voldoende werd gezorgd voor de zekerheid van het bedrag, dat aan de verbetering van den weg moet worden ten koste gelegd. Aan dat be zwaar is de Regeering, naar men weet, tegemoet gekomen. Wij zeggen niet, dat nu alles, wat ge- wenscht kan worden, reeds werd be reikt. Men mag niet het uiterst moeilijke verkeers-probleem voorbij zien. Maar ter beoordeeling van dit pro- pleem is het noodig, dat wij de verhou dingen op dit gebied zooveel mogelijk zuiver zien. Mia Peltenburg. Naar wij vernemen, heeft onze vroe gere landgenoote, de zangeres Mia Pel tenburg, getrouwd met een Zwitser, het leven geschonken aan een dochter. In November denkt zij haar concerten weer te hervatten. Journalistiek. In het „Utr. Dagblad" deelt de heer M. C. van Mourik Broekman mede, dat hij ontslag heeft genomen als hoofdre dacteur van dit blad. Commissarissen hebben tot waarnemend hoofdredacteur benoemd den heer W. Graadt van Rog gen. Aan het Prov. kerkbestuur van Zuid-Holland is door ds. B. Nieuwburg, predikant bij de Ned. Herv. Gem. van Moordrecht (cl. Gouda), wegens voort durende ongesteldheid, eervol emeritaat aangevraagd met ingang van 1 October a.s. Ds. Nieuwburg stond van 1905 tot 1906 te S c h o o n d ij k e. Opruiende taal van de „Tribune". Het Tweede-Kamerlid, de heer Wes terman heeft in verband met de ern stige onlusten, te Amsterdam de aan dacht van den voorzitter van den Minis terraad gevestigd op den inhoud der ar tikelen, welke in den laatsten tijd in het dagblad „de Tribune" zijn verschenen, meer in het bijzonder van het artikel van Woensdagavond j.l., waarin op on dubbelzinnige wijze tot het verwekken van onlusten wordt aangespoord». Hij vraagt of de Minister onder deze omstandigheden niet van oordeel is, dat er een rechtstreeksch verband bestaat tusschen de actie van de Communisti sche Partij Holland, gelijk deze zich in de artikelen van het dagblad „de Tri bune" openbaart, en die onlusten. De heer Westerman vraagt tenslotte welke maatregelen door de Reg'eering zullen worden genomen, teneinde aan de door de Communistische Partij Holland open lijk gevoerde revolutionnaire actie een einde te maken. Zou de Minister in het bijzonder wil len mededeelen of op grond van het voorgevallene een verbod van de Com munistische Partij Holland in overwe ging zal worden genomen? Het Eerste Kamerlid, de heer de Savornin Lohman heeft eveneens eenige vragen gesteld, en wel aan den minister van justitie, in verband met de relletjes te Amsterdam. Hij wijst er op, dat in het nummer van 4 Juli j.l. van „De Tribune" tot driemaal toe de opmerking voorkomt, dat de bourgeoisie geen oogenblik met rust moet worden gelaten. Hij verzoekt dergelijke openlijke op hitsing tot burgeroorlog te verhinderen. Men meldt ons uit Amsterdam: Zaterdagochtend half vier is aan het Centraal Station te Amsterdam een ex tra trein uit Den Haag gearriveerd, waarmede een gedeelte van een der Haagsche infanterie regimenten is aan gekomen. Te Almsterdam is de gemeen telijke politie thans versterkt met 200 man marechaussee, die ook in normale tijden in en om de hoofdstad gedeta cheerd zijn, 250 man militaire politie, die uit verschillende plaatsen van het land naar Amsterdam zijn gedirigeerd, de genoemde infanterie uit Den Haag, alsmede genie en infanterie uit Arnhem en Amersfoort. Bij de troepen uit Amersfoort bevindt zich een speciale mitrailleurafdeeling, terwijl deze troe pen ook beschikken over drie pantser auto's en eenige rupsauto's. Zooals reeds werd gemeld, is gedu rende het nachtelijk optreden in ver schillende buurten ook gebruik gemaakt van de zoeklichten van de genie. Toen het Zaterdagochtend weer licht werd, bleek opnieuw, welk een treurig beeld, de meeste straten in de stadswijken, waar de onlusten haden gewoed, toon den. Zoowel in den Jordaan als in de Spaarndammerbuurt, in de buurt IJ IJ en in Oost moesten de stratenmakers opnieuw het plaveisel herstellen, wat op vele plaatsen slechts mogelijk was, nadat de opgeworpen barricaden waren opgeruimd. Ook de gemeentelijke elec- triciteitswerken hadden druk werk met het herstellen van de vernielde straat verlichting. Zoowel in den Jordaan als in de Spaarndammerbuurt bleef men den geheelen nacht patrouilleeren. In Oost was het pas laat in den nacht weer rustig. Tegen drie uur in den nacht hadden de oproerlingen aan het einde van de Molukkenstraat een tram huisje in brand gestoken, waarvoor de brandweer moest uitrukken. Het vuur was spoedig bedwongen. Aan het verslag in de „Msb." ontlee- ïren wij het volgende: In de Spaarndammerstraat wierpen oproerlingen een tramwagen van lijn 5 omver, waarin gelukkig geen personen zaten. Direct was de politie er bij. Met groote kracht werd er op ingeslagen. Revolvergeknal weerklonk tusschen de huizen en naar alle kanten vlogen de menschen uiteen. Op de Kattenburgergracht hebben de mariniers een mitrailleursnest ingericht, waarmede ze de geheele straat bestrij ken en waardoor niemand ongestraft kan passeeren. Men heeft de burgerwacht in het ge weer geroepen ter bewaking van de te lefooncentrales en andere openbare ge bouwen onder leiding van de politie. De hoofdcommissaris, de heer Versteeg, heeft de geheele burgerwacht te zijner beschikking. Om circa zes uur heeft een groote groep personen in de Eerste Gouds bloemdwarsstraat met steenen, schaat sen, bloempotten, en andere projectielen politie en militairen bekogeld. Zoowel de politie als de militairen ledigden hun revolvers in de richting van de daken, waarop de rebellen zich verschanst had den. Men dacht er niet meer aan, om verkeerd te richten, en de rebellen te sparen, er werd zuiver gericht, en het gevolg van deze salvo's was dan ook verschrikkelijk. Een man stortte, getrof fen door een kogel in het hoofd, neer. Hij werd in hoogst zorgwekkenden toe stand weggevoerd. De politie bestorm de vervolgens de huizen en haalde van de daken drie personen, die met steenen hadden gegooid. Ook op het Blauwe Zand aan den overkant van 't IJ was de toestand zeer kritiek, aldus de Msb. De schoten knal den overal, menschen vluchtten in ra zernij naar alle richtingen, doch niet al len konden aan het moordend vuur ont komen. Een salvo trof, vader, moeder en kind, die daar liepen. Ze zakten ineen en bleven hevig bloedend op de straat liggen. De G.G. en G.D, vervoerde de slachtoffers, die zwaar gewond waren, naar het gasthuis. Dat ook onschuldigen het slachtoffer van de onlusten zouden worden, stond reeds van te voren vast. Zoo werd een 82-jarige man, die aan het raam van zijn woning op het Spaarndammerplein zat, door een verdwaalden kogel getroffen en gedood. De „Telegraaf" laat een agent aan het woord: „De ontvangst was vreese- lijk. Het scheen of ieder huis leefde. Gil lende mannen en vrouwen hingen uit de ramen. Zij schreeuwden ons allerlei ver- wenschingen toe. Doch daarbij bleef het niet! Alle mogelijke voorwerpen vlogen naar buiten, Kachels, steenen, dakpan nen, vazen, hamers, stukken hout, ja, wat al niet. Hier en daar keerden ze eenvoudig potten met verf en vuilnis emmers om. Dan ging de revolver in de lucht natuurlijk! Voor de paarden was het een helsch karwei. De dieren wer den bekogeld en sommige gewond. In 'n gegeven oogenblik smeet men zelfs een heelen schoorsteen naar beneden. Wilde tooneelen speelden zich af.Wij schoten. Er moeten een paar gewonden gevallen zijn." Nader wordt nog bericht: In de Ochtenduren van heden was het in den Jordaan rustig. Allerwegen wordt gepatrouilleerd door militairen en politie. Op de eilanden was de rust nog niet teruggekeerd. Op Wittenburg werd hedenmorgen naar patrouilles met steenen uit de huizen gegooid, waarop met de vuurwapens werd geant woord. De nieuwe morgen gaf in de Bloemen- buurt aan de overzijde van het IJ waar het gisteravond zoo hevig had gespookt al spoedig wederom tooneelen te zien, welke er op wezen, dat een deel der be woners van deze buurt nog weinig ge leerd bleek te hebben van het krachtda dig optreden van den sterken arm. In verschillende straten werd het plaveisel weer opgebroken, teneinde nieuwe bar ricaden te vormen. De handhaving der orde was thans in handen der marechaussée, die in groe pen van zeven ruiters begeleid door een bereden agent, door de straten patrouil leerden. Op verschillende punten wer den samenscholingen uit elkaar gesla gen. Een poging van de zijde der onrust stokers, om aan een werk aan den Klap- rozenweg het personeel tot staking over te halen, werd door de marechaussée met kracht den kop ingedrukt. De gis teren voornamelijk in de houthaven uit gebroken sympathiestaking wordt he den voortgezet. Vanmorgen vroeg was reeds een groep communisten in de Tasmanstraat om de zich naar hun werk begevende haven arbeiders te bewegen vandaag den ar beid nog niet te hervatten. De opruiers hebben hun zin gekregen. Toen het later een betooging werd, is deze door de gewapende macht ver spreid. Ook het losse werkvolk bij de verschillende maatschappijen in de ha vens is van ochtend niet opgekomen. Het vaste werkvolk blijft rustig aan den arbeid. Ministers naar Amsterdam. Dr. H. Colijn en de minister van de fensie dr. L. N. Deckers zijn hedenmid dag te Amsterdam aangekomen. Naar V.D. verneemt is hedenmiddag te ruim 12 uur op het stadhuis, in de kamer van den burgemeester, een conferentie begonnen, ter bespreking van den toe stand in de hoofdstad. Aan deze confe rentie nemen behalve de beide minis ters deel, de burgemeester van Amster dam, dr. W. de Vlugt, de hoofdcommis saris van Amsterdam, de heer H. Ver steeg en de kolonel commandant van de brigade genadiers en jagers, J. J. G baron van Voorst tot Voorst en diens adjudant. In Amsterdam-Noord is het, wat de Bloemenbuurt betreft, den geheelen morgen zeer rumoerig' gebleven, terwijl het zich liet aanzien, dat het verzet der bevolking ook in der. middag zou voort duren, Marechausse-patro'uilles trokken voortdurend door de straten en straatjes in deze wijk. Open ramen werden, ge zien den opstandigen geest onder de be woners, nergens geduld. Overigens is de blokbebouWing in dit in hoofdzaak uit g'emeentewonmgen bestaande stadsdeel bij uitstek geschikt voor het voeren van een soort oorlog (denk om Weenenf Red.) en de bewoners maakten daar van dan ook dankbaar gebruik. Nauwe lijks was op een bepaald punt een groep onruststokers verjaagd, of op een ander punt werd het plaveisel weer opgebro ken. Marechaussee en politie trekken dan weer haastig naar de bedreigde plaats, doch voor zij daar kwamen had den de verzetplegers door tuintjes en stegen eqn goed heenkomen gezocht. Meermalen klonk het geluid van scho ten. Aan den Hazelaarsweg heeft het gepeupel een vleeschwagen aangehou den en den inhoud ervan geplunderd. Tegen twaalven kwamen er berichten over relletjes in de Van der Takstraat en aan den Hazelaarsweg. Een detache ment militaire politie trok naar dit be dreigde gebied. Om 12 .uur was nog niet bekend of er gewonden waren. In- Amsterdam-Oost en in het Wes- teliike deel der hoofdstad is de morgen vrij rustig verloopen. Op de bouwwer ken in de omgeving van den Adm. de Ruyterweg Waar gisteren werd gestaakt, alsook aan de Markthallen, is het werk hervat. Ook op de eilanden en in den Jordaan is het in de morgenuren vrij rustig geweest. Het feit dat de minister president en de minister van defensie een bezoek aan Amsterdam hebben gebracht wijst er op dat de regeering in elk geval een spoedig einde van de onlusten wenscht. In dit verband kan worden verwacht, dat bij een wederom ernstig oplaaien van het verzet, zonder pardon tegen de onruststokers zal worden opgetreden. Aan het Belgische Muziek-Collegë te Antwerpen slaagde voor de akte M. O. Cello de heer M. P. Ventevogel te Vlissingen. RECTIFICATIE. De samenstelling van de bijlage in de Middelburgsche en Goesche editie van ons blad, over „Goede en verkeerde verkeersborden", geschiedde vóór de nu- nistrieele beschikking ter zake versche nen was. Daarvoor werden gisteren plotseling enkele veranderingen in den tekst noodig. Men wordt verzocht als nog de volgende rectificaties aan te brengen. on Kolom 7, regel 7 v.o.: lees 26 ï.p.v. 20 Laatste kolom, regel 42 v.o.: „worden vervalt. Laatste kolom: regel 7 v.o.: „als moet zijn nu Laatste kolom: regel 6 v.o.: „eens vervalt Laatste kolom: regel 5 v.o.: „zal zijn m.z. is. VLISSINGEN. In de afgeloopen week zijn in het gewone bad 1827 baden genomen, waar van 951 door dames en 876 door heeren. In het volksTiad waren de cijfers 1559, 826 en 733. Hedenochtend is ten paleize Noord einde, een groote krans van rijkspresi dent Von Hindenburg aan den voet van de baar gelegd. Het défilé langs de baar van Z.K.H. den Prins, die in de vestibule van het Kon. Paleis Noordeinde zal zijn opge steld, zal op Maandag en Dinsdag te 9 uur aanvangen en te 4 uur eindigen. De minister van sociale zaken heeft medegedeeld, dat er zijnerzijds geen be zwaar tegen bestaat, dat Woensdag 11 dezer aan de ondersteunde werkloozen, wanneer 't betrokken gemeentebestuur daartoe aanleiding vindt, in verband met de teraardebestelling van den Prins, vrij stelling van stempelen wordt verleend. De minister-president en de mi nister van defensie hebben zich heden naar Amsterdam begeven, teneinde zich van den toestand aldaar op de hoogte te stellen. De door de rechtbank te Den Haag wegens valschheid in geschrifte en ver duistering tot 5 jaar gevangenisstraf ver oordeelde Haagsche notaris V. heett hooger beroep aangeteekend. Uok het O. M. is in hooger beroep gegaan. Me Sir bestu geve^ gen overl| beids pogin der Del ten houd: de lo| tot laats! weg maalj niet .stakil kracl loko| van den kou zich| dag El TIEj rige[ rear zijn evei] een een het man! ren van I ten, I buul der£ sloo weel E| de doel Tw| geel schif held fietl renJ OOI ver tee

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 2