Rotterdammer tilZHIXER A fNIYEA VERKADE's BESCHUIT KRONIEK van den DAG. FORTINBRAS, STATEN-GENERAAL. IS spoil, minematofsodawater, al of met met suiker, en een s heutje BINNENLAND. Verkade blijft Verkade TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN VRIJDAG 6 JUU 1934. No. 157. over' FEUILLETON. DE KOOPMAN IN GELUK, OoA bij dames zeer yt/tt/d Nooit heeft Verkade iets verminderd aan de in heel Nederland beroemde kwaliteit van zijn knap- perig-brosse beschuitl Daarom blijft Verkade's beschuit wat samenstel ling, voedzaamheid en brosheid aangaat, ge makkelijk aan de spits. Vergelijkt U maar eensl S/A ux iitkt. (uikten zon! Een ingewikkeld en moeilijk vraagstpk. Waarom zouden we Roemenie's argumenten ook niet eens overwegen? Een der i.ngewikkeldste vraagstukken van dezen tijd is dat van de verhouding van een staat tot bolsjewiekenland: dat is dus tot de Unie van Sovjet-republie ken Rusland. Ingewikkeld is dat vraagstuk, omdat er zooveel kanten aan zitten, en om dat de verbindingen tusschen al die facetten elkander onderling weer krui sen. Moeilijk, schier onoplosbaar is het, omdat zelfs na ontrafeling en scherp- stelling van het probleem een logische, ons zedelijk en ons economisch gevoel evenzeer bevredigende, oplossing onmo gelijk blijft. De knapste kop, de beste kenner van Russische toestanden, be zield met oprechte liefde voor z'n eigen vaderland, zal niet in staat zijn een ver houding tot Rusland te scheppen, waar mede elk moreel èn economisch voe lend en denkend mensch, volledig zou kunnen instemmen. In 't kort gezegd ligt de moeilijkheid hier: ,,wie economisch redeneert, loopt de kans zedelijke belangen te verwaar - loozen. Wie moreel redeneert, loopt de kans economische domheden te be gaan. Rusland heeft groote hoeveelheden Europeesch kapitaal verzwolgen. Finaal verteerd het is weg. Zij, die, te goeder trouw, dat geld fourneerden, kunnen er nu naar fluiten zoo ze althans nog adem om te fluiten hebben. Want de Russische financieele débacle heeft eco- nomisc.he dooden, en zelfs zelfmoorden op z'n geweten had, In Rusland regeert de positieve god deloosheid, erger nog, de actieve anti godsdienst. Hbt is daar een goed werk God en gebod te bespotten op een wijze, welke ieder weldenkend mensch, hoe hij ook over de laatste dingen der men- schelijke kennisse moge oordeelen, met walging moeten vervullen. Verraad, corruptie, slavernij in Z'n ergsten vorm, wreedheid in perverse beestachtigheid men vond en vindt het, naar luid der berichten, in het hui dige Rusland. Op grond van dit nog zeer onvolledi ge requisitoir reeds moet de zedelijke mensch zeggen: met zulk een beesten bende wil ik niets van doen hebben. Dat is het eene uiterste. De middenmaat der salon-bolsjewiki, die een misschien wel wat overmatige waardeering aan den dag leggen voor de zonder twijfel nieuwe en de aandacht waard zijnde uitingen der tegenwoordi ge Russische kuituur, slaan we ditmaal Dan komt de keerzijde der medalje. Rusland is een ontzaglijk groot rijk. Het is economisch en uit een technisch-cul tureel oogpunt nog zéér achterlijk ondanks opgemelde circusstukjes van voorlijkheid. Rusland kan héél veel ge bruiken, heeft, economisch gezien, ge weldige hoeveelheden grondstoffen, half fabrikaten en producten noodig. Het wi en, naar 't schijnt, kan, daarvoor beta len. f Er is werkloosheid en crisis in lan den, welke naar sommiger oordee ook Nederland aan Rusland zouden kunnen leveren. Hier zegt de econoom, misschien zelfs de staatsman: is het dan geen donqui chotterie om der wille der zedelijke verontwaardiging géén economische banden, die ons g e h e e 1 e eigen volk voordeel zouden kunnen brengen door WILLIAM LOCKE. 60) Toen Fortinbras opstond van het kou de terras van het Café Cardinal op den hoek van de Rue Richelieu en den Bou levard des Italiens, hun afgesproken plaats van samenkomst, en Martin be groette, was zijn glimlach buitengewoon vriendelijk, en in zijn handdruk had iels vaderlijks. Zij traden 't café-restaurant binnen en gingen zitten aan een van de tafeltjes, die nog niet voor het déjeuner gedekt waren, want het was nog maar elf uur. Fortinbras in zijn gewone zwar te costuum, zag er netter en welvaren der uit. Boord, manchetten en das wa ren van onberispelijke helderheid. De zijden hoed, die hij voorzichtig had op gehangen, was gloednieuw. Hij vroeg naar de gezondheid van de menschen in Brantöme en bestelde een opwekkende drank voor Martin en een glas limonade voor zich zelf. Toen zei Martin: Ik ben uit Brantöme gekomen om u te raadplegen over een zaak, die voor mij van het grootste belang is. 't Gaai om mijn heele toekomst. Hij legde een vijffrancstuk op tafel, dat Fortinbras vegschof. Mij beste jongen, dit is een familie aangelegenheid. Ik weet er aïies van. Ik ben voor jou niet. langer de Mar- niet alleen of uitsluitend geldelijk voor deel met dat Rusland aan te knoo- pen Al zijn het dan naar onze gevoe lens zedelooze en dus slechte men schen al kleeft er martelarenbloed aan Ruslands hout Is het niet een héél moeilijk vraag stuk, zélfs als men aanneemt, dat poli tie en geheime dienst in eigen land te gen de agitatie en ondergrondsche ma chinaties van Russische en Nederland- sche bolsjewieken volkomen opgewas sen is Roemenië stond er tot dusverre in één opzicht net zoo voor als wij: tot een maand geleden onderhield het met Sov jet-Rusland geen diplomatieke betrek kingen. En al grenst dit land nu onmiddellijk aan Rusland, terwijl Nederland er heel wat verder vandaan ligt, en al zijn Roe- menies overige omstandigheden in tal van opzichten hemelsbreed verschillend van die in Nederland, dat neemt niet weg, dat het voor ons der moeite waard kan zijn eens te overwegen, wat Roeme nië thans geleid heeft tot den stap, dien het nu genomen heeft. En dien wij mis schien toch ook nog wel eens zullen kunnen moeten nemen. 1 itoelescoe, de Roemeensche minister van buitenlandsche zaken, heeft in de Roemeensche Kamercommissie voor de zaken van zijn departement een uiteen zetting gegeven over deze aangelegen heid. Roemenië, zoo zeide hij, had tot 9 Juni 1934 geen betrekkingen met zijn voor- naamsten buurman, terwijl deze sinds 1932 steeds meer contact in internatio naal opzicht had gezocht, deelnam aan internationale conferenties en waar schijnlijk ook binnenkort een zetel in den Volkenbond zal krijgen De noodzakelijkheid van het herstel van normale betrekkingen was, zoo zei- de Titoelescoe, te grooter, aangezien vermoedelijk het tot stand komen van twee belangrijke pacten op handen is, een pact der Middellandsche Zeestaten en een Oostelijk Locarnopact, waarbij Frankrijk, Tsjechoslovakije, Polen, Roe menië en Rusland geïnteresseerd zijn. De minister legde er vervolgens den nadruk op, dat het voordeel van de overeenkomst met Rusland is, dat de Sovjet-Unie thans, doordat zij Roeme- nië's souvereiniteitsrechten over Bess- arabië heeft erkend, tevens Bessarabië als Roemeensch bezit heeft erkend, ter wijl nog in 1932 te Riga de Russische onderhandelaars verklaarden, dat zij nimmer een verdrag zouden onderteeke nen, waarin Bessarabië'als Roemeensch bezit zou worden aangeduid. Wat het gevaar betreft van commun- nistische propaganda, dat door de her vatting van de betrekkingen met Rus land zou kunnen ontstaan, Titoelescoe haalde in dit verband Italië, Turkije en andere landen aan, die, ondanks de her vatting der betrekkingen met de Sovjet- Unie, geen last van de communistische propaganda hebben gehad. De liga voor christelijk-nationale ver dediging, de dissidente liberale partij en de nationale agrarische partij spraken zich, na deze uiteenzetting van Titoeles coe desalniettemin, tegen de hétvatting der betrekkingen met Rusland uit. Goga, leider der agrariërs, verklaar de zich wel is waar met het herstel van fljormale betrekkingen in principe ac- coord, doch hij wenschte, dat allereerst de kwestie zal worden geregeld van den Roemeenschen goudschat, die bij het chand de Bonheur. Als u dat niet meer bent, zei Mar tin, dan weet ik voor den duivel niet, wat ik doen moet. En met zijn vingers legde hij het geldstukje tusschen hen in. t Mijn goede kerel, zei Fortinbras, het iets naar Martin toeschuivende, als je het wenscht, dan zal ik ambtshalve met je spreken. Maar daar een advo caat of een dokter geen honorarium aanneemt, waar het familieleden be treft, zoo kan ik ook van jou geen be taling aanvaarden. Bigourdin, over wiens karakter je ampel en breed kunt oordeelen, heeft je aangeboden om deel te nemen in zijn zaak. Als advocaat en als man van de wereld zeg ik: neem het aan. Zoolang als Brantöme bestaat, en het zal niet van de aarde verdwijnen, zullen handelsreizigers en toeristen het Hotel des Grottes bezoeken. En zoo lang de Europeesche beschaving be staat, zullen er truffels en Paté de foie gras gegeten worden, die nu door de fa- brique van het hotel naar Calcutta, Mos kou, San Francisco, Bayswater en Bue nos Ayres verzonden worden. En als Marchand de Bnoheur, zooals je mij* graag noemt, kan ik je openhartig ver klaren, dat je er je geluk in zult vinden als je het' voorstel aanneemt. Hij dronk een slokje limonade. Martin schoof het geldstukje iets naar hem toe. t Is volstrekt niet zoo'n eenvoudi ge zaak als u schijnt te denken, vervolg de Martin. Dan zou ik Bigourdin's edel moedig aanbod dadelijk hebben aange nomen. Ik ben niet dwaas. En ik ben innig aan Bigourdin gehecht, omdat hij met zijn goede hart mij behandelt als een uitbreken van den oorlog naar Moskow is overgebracht. Hl Men ziet uit het vorenstaande: er zijn specifiek Roemeensche argumenten pro en contra, maar ook alg'emeen-geldende, zooals het gevaar voor de communisti sche propaganda en de verloren goudschatten Ook Nederland verloor via Russische papiertjes z'n goudschat ten in Rusland Maar de quaestie is en blijft moeilijk, welhaast onoplosbaar. HERDENKING PRINS HENDRIK. De Eerste Kamer heeft gistermiddag een vergadering gehouden waarin de voorzitter, mr. baron De Vos van Steen- wijk het ov'enlijden van Z K.'H, den Prins heeft herdacht. Spr. zeide o.m.: „Uit den vreemde tot ons overgekomen heeft de hooge overledene van stonde af zijne nieuwe nationaliteit van gan- scher harte omhelsd, zich een oprecht Nederlander betoond en de kiesche, veelal zoo moeilijke, stelling van Prins gemaal met grooten tact en toewijding' ingenomen. De natie treurt over het heengaan van den Prins. De Eerste Ka mer der Staten Generaal ziet met in nig medegevoel op naar Koningin en Kroonprinses Haar in deze nieuwe be proeving den alleen troostenden bijstanc van den allerhoogste toebiddende. Alle aanwezigen hoorden de rede staande aan. De vergadering werd ver volgens gesloten. De Tweede Kamer heeft gistermiddag eveneens een vergadering gehouden waarin de voorzitter, jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck, een herdenkingsrede heeft gehouden. Den rouw nog diep in het hart werd het vorstelijk Huis op nieuw met smart bedeeld. De Prins, be mind gemaal der Koningin en Vader die zoo zeer den weg te vinden wist naar het hart ook van de dochter, die de Koninklijke echt ons schonk, ging uit' dit leven heen. Het Nederlandsche volk voelt den nieuwen slag in al zijn zwaar te. Het deelt als immer in het leed dat door Oranje wordt gedragen. En het gedenkt met eerbied wat de Prins volbracht aan arbeid voor wat goed en edel is, arbeid die getuigde voor zijn liefde vo,or den naaste. God, weten wij, leidt het al ten goede. Die zekerheic is troost. In beide vergaderingen werd besloten op de Koninklijke boodschap behelzende het overlijden van Prins Hendrik te ant woorden met een adres van rouwbeklag, Dé ministers waren bij deze herden kingsplechtigheden tegenwoordig, even eens alle Kamerfracties, uitgezonderd, de Tweede Kamer, de communisten en de rev.-soc. Sneevliet. de ideale iomerdrank. CAIl f- roojmanitfu GRONINGEN. (Ingez. Med.) broeder. Ik ben niet gekomen om als man van zaken met u te spreken. En u moet geen gewetensbezwaren hebben omdat Bigourdin een familielid van u is Weer verschoof hij het geldstukje. Ik wil u alleen raadplegen als den Marchand de Bonheur in de grootste cri sis van mijn leven, nu ik ten prooi ben aan allerlei tegenstrijdige aandoeningen. Daar zijn verwikkelingen, waarvan u niets weet. Verwikkelingen? Fortinbras stak vriendelijk de hand uit. Is er misschien een teeder gevoel in het spel? Hij glim lachte in de veronderstelling dat de lief de, dien de jonge man voor Félise koes terde, hem belette vrij uit te spreken. Je kunt geheel openhartig tegen mij: zijn. 't Is veel meer dan een teeder ge voel, riep Martin met ongewone heftig heid. Lees dit eens. Uit zijn zak haalde hij een verkreukeld briefje, dat hij op tafel wierp. Fortinbras zette zijn bril op en las fiet. Hij zette zijn bril meer af en gaf den brief terug. Zijn gezicht was impassibel geworden en hij zag Martin aan met doffe, vermoeide, blauwe oogen. Je belofte. Hoe was die? Om naar Egypte te gaan. Waarom zou je Lucilla Merriton in Egypte ontmoeten? Met wild gebaar hief Martin beide handen omhoog. Begrijpt u dat niet? Ik ben er fel op om naar Egypte te gaan of naar Kaap Hom of naar de hel, om haar maar te ontmoeten. Maar ik heb verstand ge noeg over om u eerst te consulteeren. Fortinbras zag hem strak aan en* DOODEN IN DEN JORDAAN. Het werd ernstig in Amster dam. Hulp der militaire po litie ingeroepen. Een op stand in optima lorma in den Jordaan. De relletjes die de laatste dagen voor namelijk onder invloed van communis tische elementen te Amsterdam hebben plaats gevonden, hebben Donderdag avond tot een ernstigen toestand ge leid, waaraan eerst een einde kon wor den gemaakt nadat de hulp van de mi litaire politie was ingeroepen. Na de relletjes van gistermiddag was het gedurende eenigen tijd vrij rustig. In den vooravond echter lokten oproerige elementen op verschillende plaatsen in de stad, in het bijzonder in de Jordaan en Amsterdam Noord boven het IJ bot singen met de politie uit. Vooral in den Jordaan werd de toestand zeer drei gend, doordat de oproerkraaiers in tal van straten en stegen het plaveisel op braken en barricades oprichtten. Wanneer de politie trachtte dit tegen te gaan, werd zij met een regen van steenen en andere voorwerpen ontvan gen. Een drietal bruggen, die toegang ge ven tot den Jordaan werd opgehaald. Tegen het invallen van de duisternis was de. toestand nog ernstiger gewor den. In een groot gedeelte van den Jordaan, v.n.l. tusschen de Westerstraat en de Lijnbaangracht werden alle straatlantaarns vernield. Deze wijk lag geheel in het duister. Ook in Amsterdam Noord werd in het gedeelte waar de arbeiderswoningen zijn gelegen, de straatverlichting vernield. Toen de duis ternis was ingevallen moest de politie zich uit den Jorda.an terug trekken. Zij concentreerde zich bij het politiebureau Westerstraat,, waar tevens voorberei dingen werden getroffen, voor het ge val er slachtoffers zouden vallen. De directeur van den geneeskundigen dienst, dr. Heyermane had een ambu lance-dienst ter plaatse ingericht en eenige dokters van zijn dienst waren met voldoende hulpmiddelen aanwezig.^ Intusschen was de hulp van de mili taire politie ingeroepen. Omstreeks middernacht werd een aanvang gemaakt met het schoonvegen van den Jordaan en dreef de militaire politie, 45 man te paard, allen die zich nog op straat be vonden uit deze wijk. In tal van straten en stegen werd geschoten- Bij deze manoeuvre vielen echter geen slachtof fers. Deze waren reeds te betreuren bij de botsingen die in den loop van den middag en den avond met de politie hadden plaats gehad. Twee personen werden daarbij doodelijk gewond. Een van hen is reeds overleden. Verder zijn er naar schatting nog ongeveer 12 ge wonden, o.w. een inspecteur van de electriciteitswerken, die bij het ver richten van zijn werkzaamheden in de buurt werd getroffen en wiens toestand ook ernstig is. Omstreeks half twee in den nacht was de politie den toestand meester en waren de meeste barricades in den Jordaan gedeeltelijk opgerqjmd. Gedurende den geheelen nacht heeft de militaire politie in den Jordaan gepa trouilleerd. Ook in het overige deel der stad', vnl. de arbeiderswijken, bleef het een groot deel van den nacht rumoerig- De burgemeester heeft een waarschu wing tot de bevolking gericht, waarin de goedgezinde burgerij wordt verzocht zich niet te bewegen naar plaatsen waar de politie haar moeilijk werk moet ver richten. Hij waarschuwt voorts een ieder zich voor lijfsgevaar te vrijwaren. Bij het knikte eenige malen met het hoofd; toen, zonder de oogen van hem af te wenden, strekte hij zijn hand uit naar het vijffrancstuk, dat hij in zijn zak liet glijden. Dat, zei hij, geeft een ander aan zicht aan de zaak. HOOFDSTUK XVIII. Het fijn gesmeede plan was in elkaar gestort door het uitvallen van den hoeksteen, Félise. Het was niet langer een familie-aangelegenheid. Fortinbras luisterde naar den jongen man met de objectiviteit van zijn ambt, en onder vroeg hem op handige wijze. Martin antwoordde, tot hij zijn eerlijke, opge wonden ziel geheel had blootgelegd. En toen zei Fortinbras met zijn vriendelij ken glimlach: Laten we ons na al dezen arbeid eens wat gaan verkwikken. Ik zal mij vandaag de weelde veroorloven, wat ik in jaren niet gedaan heb, een gast te onderhouden. Je gaat met mij lunchen. En als we dan weder gesterkt zijn naar lichaam en ziel, gaan we weer aan den arbeid. Laten we aan een andere tafel gaan zitten. Ze lunchten samen. Fortinbras sprak over menschen en dingen en boeken! Hij was de volmaakte gastheer, tot de eerste sigaret gerookt was. Toen leunde hij achterover in zijn stoel en staarde voor zich uit. Zijn gezicht geleek een masker. Martin, die naast hem zat, durf de hem niet te storen. Hij had Het ge voel in tegenwoordigheid van een ora kel te zijn. Het orakel bewoog zich, ging weer rechtop zitten, kreeg weer (Ingez. Med.) aanbreken van den dag werd een aan vang gemaakt met het opruimen der barricades en het verrichten van de herstelwerkzaamheden. iDe aangerichte schade, ook aan particuliere huizen en winkels waarvan een aantal werd ge plunderd, is aanzienlijk. HET 750-JARIG BESTAAN DER STAD 's HERTOGENBOSCH. Voor de herdenking van het 750-jarig bestaan der stad 's Hertog'enbosch heeft men thans de medewerking verzocht en verkregen van een oud-Bosschenaar, den heer Herman van den Eerenbeemt te Amsterdam. Deze heeft de plannen, sa mengevat tot één geheel. Rond de beroemde St, Janskathedraal zijn de plannen opgebouwd. Het bouw werk zelf wil men bij avond in flood light zetten; den bekenden jaarlijkschen Maria-omgang, thans reeds een proces sie, welke door duizenden en duizenden bezocht wordt, wil men uitbouwen, in de. breedte en in de diepte. Voorts ligt het in het voornemen in de Kathedraal de Missa in Die Festo van Alph. Diepen- brock te doen uitvoeren. In het Plantsoen is geprojecteerd een Oud-'s Hertogenbosch, in logisch ver band met grootsche uitvoeringen van Beatrijs, waaraan eenige honderden Bosschenaren hun medewerking zullen verleenen. Deze uitvoeringen worden g'egeven in een tot dit doel te verbouwen manege. De daar beschikbare ruimte zal het mogelijk maken heele ridderstoeten e.d„ komende door de straten van Oud- 's Hertogenbosch langs de toeschouwers te leiden. De Parade, het ruime plein aan den voet van de Kathedraal zal worden hèr- schapen in een bloementuin, waar in een fantastische omgeving voor de kinderen sprookjes vertoond zullen worden. De heer Van den Eerenbeemt heeft zich voor de artistieke leiding de mede werking verzekerd van Hans van Meer- ten van het Groot-Nederlandsch Too- neel. Buiten het hier geschetste zullen tal V (Ingez. Med.) iels menschelijks over zich en op zijn gezicht verscheen weer de glimlach. Mijn beste Martin, zei hij, terwijl hij met de eene hand over zijn grijs haar streek, ik heb de zaak geheel overdacht en ik zie nu duidelijk den weg, die voor jou naar het geluk voert. Zooals mijn goede vriend Montaigne zegt, en ik heb je geraden zijn geschrif ten te lezen. Wat ik gedaan heb, zei Martfn. Fortinbras knikte verheugd. Niemand is rijker in echt menschelijkheid. Met zijn woorden zeg ik: Mijn onderricht be staat. in vrijheid en de naakte waar heid. Ik neem de menschelijke ziel, zoo als zij is, en ontdoe jouw ziel van de kluisters van grof stoffelijke welvaart en uiterlijke tevredenheid. Ik zie haar het misschien onbereikbare ijverig na jagen, in alle geval najagend het Schoo- ne en dat is iets heerlijks voor de ziel. Vrijheid en naakte waarheid zijn de eenige wachtwoorden. Neem een ge deelte van je kapitaal op, steek je net-' jes in de kleere.n, ga naar Egypte en geef je ziel een kans. Ik hoef u .wel niet te zeggen ze! Martin, na een kort oogenblik, dat ik hoopte, dat u mij dit zoudt raden, "t Lijkt allemaal zoo vreemd, maar toch. Hij stak een sigaret aan, die hij onder Fortinbras woorden tusschen zijn vin gers had gehouden. Zoo is het en het kan me niets schelen, wat er daarna met me gebeurt. ÖS's (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 5