KUNST EN WETENSCHAP. LAATSTE BERICHTEN. RECHTSZAKEH. Tr HAHDEL EH NIJVERHEID. LAKDB0UW. VERKEERSWEZEH P. T. T. BEURSTHERN01EÏËR van Vrijdag. SPORT. «£UR$- EN WISSELKOERSEN. V HET OVERLIJDEN VAN PRINS HENDRIK. De rouwkapel. Eén krans van heel de weer- macht. EEN GEPAST ANTWOORD. NOG MEER ONLUSTEN IN DE HOOFDSTAD? NOG MEER SLACHTOFFERS. Politierechter te Middelburg. Kreeften. Arbeidsvoorwaarden landbouwbedrijf. EEN NIEUWE MOTOR- EN RIJWIELBESCHIKKING. De lang verwachte nieuwe in ternationale verkeersborden. 100.000 kilometer autobuslijnen. Geen voetbal op Zondag. AMSTERDAM, 6 Juli. net eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 31 1000-4 101%101 Ned. 33 1000-4 101%—101%. Ned. 34 1000-4 101%—,101%. Certificaten-3 90%92%, O. Indie 32 1000-5 100%—100%. O. Indie 26 1000-4% 100%—100%. O. Indië 34 1000-4 100%—100% Denemarken Oblig. 1926-5 8989% Duitschl. 100-7 33%—33% Engeland 1960-90 4 72% Zwitserl, oblig. '24-5 99%99% Zwitserl. Staatssp. 1927-4% 100—100 Amsterdam 1933-5 101%—101% 's-Fravenhage 1929-4% 101% Rotterdam 1926-1930-4 99%—99% Berlijn 1925-6% 21—20% Zeeuws. Hyp. B-5 100%—100% Zeeuws. Hyp. B-4%' 101—101 Cities Service Cc. P. 1958 5 27%27% A Amsterd. Bank 98%98% C Rott. Bankver. 74%75 A Twentsche Bank 75% A Pref. Gruyter Zn. A. 123%123% A Pref. Jurgens A 93%94 A Ned. Gist- en Spiritusfabr. 390'394 A De Schelde N.B. 18% A Ver. Papf. v. Gelder 5454% C Am. Car Foundry 12%12%, C Am. Smelt Ref. 25%—25%. C Farbenind. I.G 52% C Stand. Brands 12%—12% e,(L C U. States St. C- 23%—23%. C North Am Cy. 10%10% ex st, div. A Born. Sum. H.M. 122%123%, A Linde Teves en Stokv. 6261%. A Ned. Wol Mij. 72%68. A Singkep Tin M. 87 A J. C. Japan Ln. 25%24% A Rotterd. Lloyd 33%33% A S. M. Nederland 3333% A Amst. Thee C.M. 57% Lindenbergh, allen Wemeldinge; J. Hannewijk, Driewegen; J. Hollestelle, Kruiningen; J M. Ie Clercq, Kapelle; C. P. van Velzen, Krabbendijke. Te Amsterdam is Donderdagavond op ruim 81-jarigen leeftijd overleden de bekende actrice mevr. Riek de la Mar- Kleij. Hedenmorgen is te Den Haag aange komen de hertogin van Mecklenburg, echtgenoote van hertog Adolf. De Prin ses, die omstreeks half elf in het paleis Noordeinde kwam, begaf zich met den hertog per auto naar het station om haar tante te begroeten. Inmiddels was ook H. M. ten paleize Noordeinde aan gekomen en ontving de hertogin. De chapele ardente welke in de ach ter-vestibule van het paleis wordt in gericht, zal morgenochtend gereed ko men. De inrichting zal sober, doch stijl vol zijn. De groote schilderijen welke de wanden sieren, zijn weggenomen. Al les zal in het wit worden gehouden. De doorgangen worden eveneens door witte draperienë bedekt. De kist met 't stoffelijk hulsel van den Prins zal in het midden worden geplaatst. In de chapel- le zullen voorts alle kransen en bloem stukken, welke tot dusver in de biljart zaal zijn gelegd, rond de baar gerang schikt worden aangebracht. Ook bij de inrichting van deze chapelle is getracht zooveel mogelijk rekening te houden met den wensch van den Prins, welke hij reeds jaren geleden geuit had. Naar wordt vernomen zal er, naar de aanwijzingen van den minister van de fensie, namens de Koninklijke marine, en de Kon. Ned. Landmacht, een krans aan het paleis Noordeinde worden aan geboden, door» den commandant van het veldleger en den commandant der ma rine in Den Helder, vergezeld van hun adjudanten en van een onder-officier en een mindere, respect, van de Kon. Land macht en de Kon. Marine. Aan alle tot de bovengenoemde gedeelten der weer macht behoorenden, zal de gelegenheid worden gegeven eene bijdrage voor dit doel te schenken. In verband daarmee kunnen onder volle waardeering van eventueel te dezen bestaande voorne mens en bedoelingen, het aanbieden van kransen of bloemstukken door afzon derlijke korpsen, vereenigingen of per sonen de weermacht betreffende in deze algemeene hulde begrepen worden ge acht en kan van zulk een voornemen worden afgezien. Naar wordt vernomen zal ook ditmaal langs den weg welke de begrafenis stoet op Woensdag a.s. zal nemen, een groot aantal burgemeesters van Neder- landsche gemeenten kunnen plaats ne men. De plaats waar de burgemeesters zich kunnen opstellen is nog niet vast gesteld. i Voor den kerkdienst, welke heden avond in de Groote Kerk te Den Haag zal worden gehouden ter herdenking van den Prins der Nederlanden zijn^ o.m. genoodigd alle ministers, leden van den Raad van State, de Hooge Raad, het Hoog Militair Gerechtshof, de voorzit ters der beide Kamers der Saten Gene raal en het Hoofdbestuur en andere heeren van het Ned. Roode Kruis, de commandant van het Veldleger, gouver neur der residentie, de chef van den marinestaf, de Commissaris der Konin gin, B. en W. benevens de secretaris der gemeente Den Haag, voorzitter en secretaris van de Svnode der Ned. Herv. Kerk, het provinciaal kerkbestuur, de gezant Van Zuid Afrika, de Duitsche gezant, de predikant der Duitsch evan gelische gemeente, de voorzitter en de secretaris van den Radioraad, leden van den kerkeraad, kerkvoogden en npta- belen. Dinsdagavond a.s. zal pastoor Herbst in de Duitsche kerk te Den Haag een rouwdienst leiden. Zoo ,men weet ging Z.K.H. de Prins bij pastoor Herbst zeer vaak ter kerke. De omroepvereenigiogen hebben van den minister van binnenlandsche zaken mededeeling ontvangen, dat op Woens dag 11 Juli a.s. alleen de plechtigheden bij de begrafenis van Prins Hendrik mogen worden uitgezonden, en dat de omroepvereenigingen het verdere ge deelte van den dag moeten zwijgen. Thans wordt officieel medegedeeld, dat er op Maandag en Dinsdag a.s. 'n défilé voor de kist met het stoffelijk overschot van Prins Hendrik zal plaats hebben. DEN HAAG. De heeren De Visser en Wijnkoop hebben in hun kwaliteit van Kamerlid, den minister van sociale za ken gevraagd hem te mogen spreken over de ingegane steunverlaging. De minister heeft Ren mondeling geant- woor.d, dat een onderhoud met de.hee ren onmogelijk is, zoolang zij niet de thans in Amsterdam plaats hebbende ongeregeldheden desavoueeren. Het ge sprek was daarmee geëindigd. AMSTERDAM. De dag van heden schijnt een herhaling te zullen worden van dien van gisteren. Reeds in den loop van den morgen zijn de onlusten in de Jordaan weer begonnen. Wanneer stratenmakers een gedeelte van een straat herstelden, werd in een ander deel het plaveisel al weer opgebroken. Overal groeptede bevolking weer sa men; daartegen is de politie opgetreden. Uitrukwagens en motorzijspannen zijn de opgebroken straten binnen gedron gen en met de revolver in de vuist zijn de oproerige elementen van verschil lende plaatsen verdreven. Het revolver- geknal klonk in verschillende straten. Aan den overkant van het IJ te Am sterdam waren hedenmorgen ook weer relletjes. Op den Klaprozenweg en in de straten van Zomers Buiten zijn de stra ten opgebroken om het verkeer te be lemmeren en wel in hoofdzaak het bus verkeer naar Noord-Holland. Een wa gen die met vleesch van het abattoir kwam is leeggeplunderd. De politie is overal tegen de relletjes-verwekkers opgetreden en heeft ze verspreid. Op de schepen in de Houthaven en in de Minervahaven is vanmorgen onder de havenarbeiders een proteststaking uit gebroken. Op de acht houtbooten die in beide havens liggen, ligt het werk voor- loopig 24 uur stil. Ook aan de kisten fabriek van de firma Hofman, gelegen aan de Houthaven, is het werkvolk met de stakende bootwerkers meegegaan. In het andere deel van de havens gaat het werk rustig door. De verschillende bouwwerken (in hoofdzaak die aan den buitenkant van de stad) zijn reeds van morgen vroeg bezocht door groepen werkloozen, om te trachten de werk lieden over te halen uit protest te gaan staken. Er is een aantal werklieden ge weest, dat zich heeft laten overhalen maar het meerendeel bleef, voor zoover kon worden nagegaan aan den arbeid De burgemeester van Amsterdam, dr, W. de Vlugt heeft in den loop van den morgen telefonische besprekingen ge voerd met den minister van justitie en den minister van defensie, welke be sprekingen de eventueele van rijkswege te treffen maatregelen golden naar aan leiding van de ernstige ongeregeldheden in de hoofdstad. Reeds hedenmiddag' zou een groot de tachement bereden militaire politie in de hoofdstad aankomen. Deze ruiters zullen in samenwerking met de bereden politie patrouille-diensten door de op* roerige stadsgedeelten verrichten. De burgemeester van Amsterdam, waarschuwde hen die zich aan ongere geldheden schuldig maken, daarmede op te houden, aangezien de overheid deze ongeregeldheden op de meest krachtda dige wijze zal tegengaan. A Houth. Alberts 3131. C Baltimore Ohio 13% A Southern Rlw. 14%14%. C Union Pac. Rr. 71%71% ex div. C Int. Nickel Cy. 15%15% ex div. Duitschl. 30 1000-5% 35%—35%-35. A Koloniale Bnk. 42%44%. A N.I. Hbk. 1000 55—56. C Ned. H M. 1000 37—37%. A Alg. Kunstz. U. 37—37-37%. A v. B.etke.s Pat. 20—19%. C Calve-Delft 47%49%. A C Suiker Mpij. 2525%, A Ned. Ford A.M. 204-204-% A Philips Gem. B. afg. 212%—213-14 C Unilever 7069%-68% C Anaconda Cop. 8%9%-8% Bethlehem St. 20%—20%-% C Kennec Copper 1313%-% C Un. States Leather 4%5 A A.N.I.E.M.—N.B. 210%—209% A Kon. Petr. M. 152% e.d.—152%-54% C Contin. Oil Cy. 11-11%-% C Shell Union O.C. 55 Naar wordt vernomen zullen in ver- :>and met de ongeregeldheden 200 man maréchaussée en 100 man militaire po- itie naar de hoofstad gedirigeerd wor den. Deze troepen worden nog heden middag te Amsterdam verwacht. BERLIJN. De „Timed1* meldt uitj M|ümchen, dat nog drie namen bekend zijn geworden van slachtoffers van de gebeurtenissen van Zaterdag. Een van hen is dr. Glaser, leider van de nazi's in Beieren in 1924, en een goed vriend van Gregor Strasser, die te Berlijn werd doodgeschoten. De tweede is dr. Fritz Gerlich, in Beieren goed bekend als uit gever van de „Grader WegM, een blad dat steeds critiek op de nazi-methoden uitoefende. Het derde slachtoffer is Müjhler, een vooraanstaande r.-kathio- lieke persoonlijkheid, die in November reeds werd gearresteerd en tijdens de gebeurtenissen van Zaterdag en Zondag op geheimzinnige wijze is gestorven. In r.-katholieke Duitsche kringen heer^cht hierover groote verontwaardiging. In de zitting van 6 Juli werden de vol gende personen gedagvaard: Ca. D., 30 jaar, zonder beroep, Baar land, wegens mishandeling van Louisa Harthoorn, door deze een klap te ge ven te Baarland op 6 Jütïi. Eisch en uitspraak f 10 b. s. 5 d.h. Ka. van B., zonder beroep, 20 jaar, Arnemuiden, wegens beleediging van. Jacoba van Belzen te Arnemuiden op 18 Mei. A. W., 22 j., freeser, Koudekerke, wegens mishandeling van K. W. Meul- meester te Vlissingen op 5 Mei. Eisch en uitspraak f 10 b. s. 5 d.h L. van der H., 21 j., arbeider, Oos- terland, wegens diefstal van een be drag van f 16.45%, toebehoorende aan J. Doeleman te Dreischor op 2 Juni. Eis.ch 1 maand gevangenisstraf; uit spraak 14 dagen gevangenisstraf. D. P. v. .V., 20 jaar, werkman, Zierik zee, wegens diefstal van een hoeveel heid aardappelen, toebehoorende aan M. C. Wielaard, te Zierikzee op 9 Juni. Eisch 1 maand gevangenisstraf. Uit spraak 1 maand gevangenisstraf voor waardelijk pr. 2 jaar. K. v. d. L., huisvr. K. S., 33 j., zonder beroep, Brouwershaven, wegens mis handeling van Neeltje van Beveren, te Brouwershaven op 4 Juni. Eisch en uitspraak 10 of 5 dagen. P. W., 21 jaar, werkman, Zierikzee, wegens het uittrekken en vernielen van aardappelplanten, toebehoorende aan H. Saman, te Zierikzee op 11 Juni. Eisch 20 of 10 d. Uitspraak 15 of 10 dagen. L. D„ 21 jaar, landbouwersknecht te Zoutelande, wegens beleediging van den gemeente-veldwachter Munter, toen deze surveilleerde te Meliskerke op 22 Mei. Eisch en uitspraak 15 of 10 dagen. C Tide Water Ass. Oil 6%6%-7. A K.N. Stoomb. Mij. 3%3%. A Ned. Scheepv. U. 33%33%. A H.V. Amsterdam 160%165%-66%, Java Cult. Mij. 8484. N.I Suiker U, 7173, Deli Batavia 142%143%-44%. Deli Mij. 1000 131%—131-32% Senembah 131131-32 Chicago Milw. 2%—3 A Amst. Rubb. C. 103%—104%-05% A Deli-Bat. Rubb. 63%—65%-64% A Hessa Rubber 43%43% A Serbadjadi S.R. 5555%-56% Prolongatie 11 WISSELKOERSEN. Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Kopenhagen New-York 5 Juli 7.45 56.46% 9,72% 34.45 47,98% 33.27% ,1.47%; 6 Juli 7.44 56.45 9.72% 34.46 47.98% 33.25 1.47% sturen der landbouw-crisisorganisaties voor Drenthe, Overijssel en Gelderland, daar ook in deze provinciën in verschil lende gemeenten landbouworganisaties niet tot overleg bereid zijn. (Ingez. Med.) Men meldt ons uit Ierseke: Met de vangst van kreeften gaat het beter dan geweest is. De prijs is ook nogal op prijs gebleven; er wordt door elkan der f 1,40 per kg besteed. Gelijk men weet is de eigenlijke tijd voor ophouden 15 Juli maar de gezamenlijke kreeften- visschers hebben bij het Bestuur der Visscherijen een verlenging van visch- tijd aangevraagd. Ze hebben goede hoop dat hun zulks zal worden toegestaan. Nu is de vangst juist goed; terwijl in het voorjaar de eerste weken in het geheel niets opleverden, terwijl er vis schers zijn die dan heelemaal niet wil len visschen daar het dan niet loonend Men schrijft ons: Nu verscheidene afdeelirigen van de landbouwmaatschappijen in Zeeland, Z.- Holland en Noord-Brabant aan de land arbeidersbonden hebben medegedeeld, bezwaar te maken tegen overleg voor de' afsluiting van loonovereenkomsten omdat zij geen werkgeversvereenigin- gen zijn, hebben de arbeidersorganisa ties besprekingen aangevraagd bij de besturen van de landbouw-crisisorgani saties in genoemde provinciën. Krach tens de crisisorganisatiebeschikking 1934 II zijn namelijk de bij die organisa ties aangesloten landbouwers verplicht omtrent de arbeidsvoorwaarden der bij hen werkzame georganiseerde arbeiders overleg te plegen met de moderne, chr. en r.k. landarbeidersbonden. Soortge lijke besprekingen hebben de landarbei dersbonden ook aangevraagd met de be- Als bijvoegsel tot de Nederlandsche Staatscourant ontvingen wij hedenmoi- gen de uitvoerige wijziging van de Mo tor- en Rijwielbeschikking, noodig ge worden door het inwerking treden op 16 Juli a.s. van het gewijzigde Motor- en Rijwielreglement. Aan deze beschikking zijn de volgende voornaamste wijzigingen, ten deele reeds eerder bekend geworden, ontleend: Wordt ter aanduiding van het voor nemen om plotseling snelheid te ver minderen of stil te houden, een stop licht gebezigd, dan moet dat stoplicht ontstoken worden, wanneer de bestuur der zich van de voetrem bedient. Het stoplicht moet achterwaarts oranje licht uitstralen, het moet zich te rekenen van 1 Januari 1935, bevinden op een afstanc van ten hoogste 30 cm. van het roode achterlicht van het motorrijtuig. Richtingaanwijzers moge te rekenen van 1 Januari 1935, niet hooger dan ter schouderhoogte van den bestuurder zit ten. Zij moet rood of oranje van kleur zijn Bij verlichting' moet, te rekenen van 1 Januari 1935, de seinarm over het grootste gedeelte van zijn lengte rood o: oranje licht geven. Bij de regeling van het verkeer op de wegen moeten de verkeersagenten ge bruik maken van uitvoerig voorgeschre ven genormaliseerde teekens en hand bewegingen; teneinde het rijdend verkeer, dat hen van voren nadert, te dóen stilhouden, strekken zij den linkerarm ongeveer horizontaal zijwaarts uit totdat het eerst aankomend verkeer tot stilstand is ge komen; teneinde het rijdend verkeer, dat hen van achteren nadert, te doen stilhouden strekken zij den rechterarm ongeveer horizontaal zijwaarts uit, totdat het eerst aankomend verkeer tot stilstand is gekomen; Wanneer tot regeling van het ver keer lantaarns worden gebezigd, moe ten deze voldoen aan verschillende be palingen. Indien voor de aanduiding van vlucht heuvels welke aan weerszijden voorbij gereden mogen worden, gebruik wordt gemaakt van verkeerszuilen, moet de zuil worden aangebracht aan dat uit einde van den vluchtheuvel, vanwaar het verkeer, dat den vluchtheuvel aan weerszijden voorbij mag rijden, nadert; Koninkl. H.V.A. Amerika Industrie Rubber Tabak Markt Ford Suiker Philips Aku Unilever Schepen Mijnen (Wettig gedeponeerd.) het is geoorloofd, tevens aan het andere uiteinde van den vluchtheuvel een zuil aan te brengen. De zuil moet aan de voorzijde voor zien zijn van een groen vierkant en groene rechthoeken, welke tusschen een half uur na zonsondergang en een half uur vóór zonsopgang door middel van transparanten een helder groen licht moeten uitstralen etc. etc. De lantaarn welke op een motorrij tuig op meer dan twee wielen, dat zich tusschen een half uur na zonsondergang en een half uur vóór zonsopgang op een weg bevindt, aan de achterzijde moet zijn bevestigd, mag niet hooger dan 1.25 meter boven het wegdek zijn aan gebracht en niet meer dan 0.50 meter verwijderd zijn van het meest naar links uitstekende gedeelte van het motorrij tuig. Déze bepaling is tot 1 Januari 1935 niet van toepassing op motorrijtuigen, waarvan de lantaarn aan de linkerach terzijde is aangebracht. Tensloftte bevat de beschikking als zeer voornaam punt een volledige uit een zetting omtrent vorm, teekening en kleur der borden, welke ter aanduiding van verboden, aanwijzingen, verplichtin gen e.d. zullen moeten worden gebruikt op Rijks-, Provinciale- en Gemeentewe gen; de thans geldende borden worden daarbij, naar het blijkt, vervangen door de internationaal vastgestelde borden der Geneefsche verkeersconferentie. Men meldt aan de N. R. C. uit Stock holm: De concurrentie tusschen trein en autobus is in Zweden wellicht niet zoo groot als in verscheidene andere lan den, omdat veelal de autobussen en de vrachtauto's tevens het vervoer verzorgen op trajecten, waar vroeger geen geregelde verbindingen bestonden en ook nu het motorische verkeer nog het rijk alleen heeft. Dit is wel vooral het geval in Norrland, waar voor de zeer verspreid wonende bevolking de autobus het ideale en het eenige ver keersmiddel is en waar sedert de komst der autobussen nieuwe vestigingen mo gelijk werden. In de Zuidelijke deelen des lands is er echter wel sprake van concurentie, van moordende concurren tie zelfs naar de betrokkenen zeggen, en van beide zijden wordt er dan ook al jaren lang op een regeling van over heidswege aangedrongen, waardoor de taak der spoorwegen en die der moto rische transportmiddelen duidelijker om lijnd zou worden en beider rechten werden omschreven. Op het congres van de eigenaars van autobussen, dat thans gehouden wordt, zal men deze aangelegenheid bespreken en zullen onderhandelingen gevoerd wor den met vertegenwoordigers der pos terijen over verbetering van het postver voer met autobussen en vrachtauto's. In verband hiermede heeft een der bestuursleden in 'n persgesprek gewe zen op de groote beteekenis, die het. verkeer per autobus de laatste jaren in dit land van groote afstanden gekregen heeft. Bij de autobusdiensten zijn thans 5000 man personeel in vasten dienst, die tesamen ongeveer 15 millioen kronen per jaar aan loon ontvangen. Het aantal autobussen in geregelden routedienst is circa 3000 en de waarde van dit ma teriaal bedraagt thans ongeveer 40 mil lioen kronen. .De lengte van alle auto mobieldiensten in Zweden tezamen is nu goed 100,000 kilometer, waartegen over staat, dat de lengte der spoorlij nen in totaal 17,000 kilometer bedraagt. De wedstrijden vanwege den Koink- lijken Nederlandschen Voetbalbond, welke a.s. Zondag zouden worden ge houden, zijn in verband met het over lijden van Z.K.H. den Prins uitgesteld. Op het tennistournooi te Wimble don (Engeland) hebben mej. ^ac0^.® (Amerika) en mej. Round (Engeland) de finale dames-enkelspel bereikt. Het Nederlandsche heeren-dubbel Timmer— Koopman werd geslagen.

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 2