twitïcinfc ELBUR05CHE COURANT GOISCHE C0UBANT£££ cA v BINNENLAND. ZEELAND. WEER EN WIND. KERKNIEUWS. ONDERWIJS. NUMMER 157. TWEE BLADEN. VRIJDAG 6 JULI 1934. EERSTE BLAD. 177e JAARGANG. MIDDELBURG. GOES. ZUID-BEVELAND. NOORD-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. ROOKT 10 SIGAREN IN ZILVER RIPS BLIK 30ri Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per (kwartaal Week-abonn. in Middelburg en 'Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. 8Ü contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux t Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten by het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten 'hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewysnommers 5 cent HET OVERLIJDEN VAN PRINS HENDRIK. Het stoffelijk overschot gekist. Het stoffelijk overschot van Prins Hendrik is gisterenmiddag gekist. Waar schijnlijk zou de kist hedenmiddag in de chapelle ardente, welke in de ach tervestibule van het paleis Noordeinde wordt ingericht, geplaatst worden. De lijkkist is vervaardigd van in de was gezet blank eikenhout. Ze is, even als die van H. Mi. de Koningin-Moeder van z.g.n. Engels model, d.w.z. met ge broken lijnen, ter hoogte van de schou ders het breedst. Een looden kist met wit satijn be kleed en gecapitonneerd is er in ge plaatst. De houten staatsiekist heeft zwaar verzilverd-koperen beslag en schroeven in den vorm van kronen. Gisteravond om tien minuten over ne gen zijn H. M. de Koningin, H. ,K. H. Prinses Juliana en Z. D. H. Hertog Adolf van Mecklenburg opnieuw ten Paleize Noordeinde gekomen om nog 'n bezoek aan de sterfkamer te brengen. Prinses Juliana bracht een tuil witte en roode bloemen mee. Prachtige kransen en bloemstukken werden in den loop van den dag be zorgd o.m. een van ex-keizer Wilhelm, Staatsraad Rambonnet, hoofdverkenner van de Nederlandsche Padvinders, kwam met een kleine deputatie een krans leggen bij de baar van den ge- vierden beschermheer. Van de overige bloemstukken noemen we dat van de Noord-Zuid-Hollandsche Reddingmaatschappij, van verschillende afdeelingen van het Roode Kruis, van 'n groot aantal liefdadigheidsvereenigingen, van het Alg. Nederlandsch Verbond, van den Sultan van Langkat etc. De overlijdens-akte. Gisteren is op het stadhuis te Den Haag de aangifte gedaan voor den Burgerlijken Stand van het overlijden van Z.K.H. Prins Hendrik. De akte luidt als volgt; Heden den vijfden Juli negentien honderd vier en dertig verschenen voor^ mij, Ambtenaar van den Burgerlijken Stand der gemeente 's-Gravenhage: Zijne Excellentie Meester Willem Ja cob Baron van Lynden, oud vijf en vijf tig jaren, Opperkamerheer .van Hare Majesteit de Koningin en Jonkheer Wil lem Laman Trip, oud zes en vijftig ja ren, Kolonel van den Grooten Staf, Ad judant en Secretaris van wijlen Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Ne derlanden, beiden wonende te 's-Gra- venhage, die verklaarden, in opdracht van Hare Majesteit de Koningin der Ne derlanden, dat op den derden Juli ne gentien honderd vier en dertig, des na middags ten een ure en vijf en twintig minuten te 's-Gravenhage is overleden: Zijne Koninklijke Hoogheid Hendrik Wladimir Albrecht Ernst, Prins der Ne derlanden, Hertog van Mecklenburg, Vorst van Wenden, Schwerin en Ratze- burg, Graaf van Schwerin, Heer van de Landen Rostock en Stargard, enzoo- voorts, enzoovoorts, in den ouderdom van acht en vijftig jaren, wonende te ""s-Gravenhage, geboren te Schwerin, echtgenoot van Hare Majesteit Wilhei- mina Helena Paulina Maria, bij de Gra tie Gods Koningin der Nederlanden, Prinses van Oranje Nassau, Hertogin van Mecklenburg, enzoovoorts, enzoo voorts, zoon van wijlen Zijne Konin klijke Hoogheid Friedrich Franz II, Groot Hertog van Mecklenburg, Vorst van Wenden, Schwerin en Ratzeburg, Graaf van Schwerin, Heer van de Lan den Rostock en Stargard, enzoovoorts, enzoovoorts, en van wijlen Hare Konin klijke Hoogheid Marie Caroline Augus- te Prinses van Schwarzburg. Hiervan is deze akte opgemaalct, die na voorlezing is onderteekend. (w.g.) v. d. MEULEN. (w.g.) VAN LYNDEN. (w.g.) LAMAN TRIP. Naar het Handelsblad ter oore komt wordt ook prins Felix van Luxemburg voor de begrafenis van Prins Hendrik verwacht. NA DE RELLETJES. Men meldt ons uit A m s t e rd a m Een warme zon die haar baan trok (langs een vlekkeloos blauw hemeldak heeft vanmorgen met haar felle stralen, het beeld der ravage in de Jordaan on barmhartig bloot gelegd. Toen wij dit stadsbeeld binnentrok ken stuitten wij vrijwel onmiddellijk op de stomme getuigen van den verbitter den strijd, welke zich gisteravond en in den afgeloopen nacht, in volslagen duis ternis heeft afgespeeld tusschen het ge peupel en de politie. In het gansche straten- en straatjescomplex in de Jor daan werd het oog getroffen door op gebroken plaveisel, barricaden, 'verniel de venster- en winkelruiten, volledig vernielde booglampen, scheef staande straatlantaarns en geblindeerde winkels. Met dat al de vreeselijke kenmerken van een volslagen volksoproer. Te mid den van deze ravage voor de vervallen huizen en hangend uit de 'vervelopze vensters de Jordaanbewoners, van wie velen hun bed niet hebben gezien, en die het gebeurde van de jongste uren bespreken. De politie komt er niet goed af, Ffell© verbitterde woorden worden geuit aan het adres van hen, wier plicht het was de orde te handhaven. Opval lend is overigens in deze morgenuren de totale afwezigheid van den sterken arm in deze omgeving. Ook van militair vertoon was geen sprake. Op vele plaat sen worden met bekwamen spoed de ga pende wonden in het wegdek weer ge dicht, en ook zij die de sporen van de ontketende woede van duizenden werk- loozen zoo ,goed mogelijk onzichtbaar maken weten niet wat ons nog te wach ten staat. De zoogenaamde eilanden Katten burg, Wittenburg en Oostenburg, dies er meestal bij betrokken zijn als er rel letjes in de hoofdstad zijn, hebben ook in den afgeloopen nacht hun deel gege ven. Ofschoon het in de avonduren ta melijk rustig was gebleven kwam het niet tot ongeregeldheden. Na elf uur nam het rumoer toe en barstte om streeks middernacht op Wittenburg in volle hevigheid uit. Toen politie-assis- tentie arriveerde kwam zij ook hier te staan voor opengebroken straten, die in het duister lagen. Van een winkel in kruidenierswaren werden de ruiten in geworpen, daarna werd de zaak geplun derd. Met revolverschoten werd de be volking in huis gejaagd. Tegen half drie sloegen plotseling vlammen op van de brug aan het Wittenburger hoofd, wel ke met petroleum was overgoten en daarna in brand gestoken. De brand weer had het vuur spoedig onder de knie. Alleen de balustraden hadden van de vlammen te lijden. Dit was ongeveer hef laatste incident in die buurt. (Men zie ook het Tweede Blad.) PROVINCIALE STATEN. Naar wij vernemen, zal de vergade-1 ring van de Provinciale Staten van Zee land, die Dinsdag jl. is geschorst wegens het overlijden van Prins Hendrik, op Vrijdag 13 Juli worden voorgezet. HET OVERLIJDEN VAN PRINS HENDRIK. De afdeeling Middelburg van het Roode Kruis herdenkt den overleden algemeenen voorzii- ter. Gisterenavond kwamen in het lokaal Den Boer, in de Giststraat het bestuur van de afdeeling Middelburg van het Nederlandsche Roode Kruis, dames helpsters en leden van de transpoftco- lonne samen, in verband met het over lijden van Prins Hendrik. De voorzitter van de afdeeling, mr. R. M. van Dusseldorp, deed voorlezing van het schrijven van het dag. bestuur der vereeniging, waarin kennis wordt gege ven van het overlijden van den voorzit ter. Men was volgens den spreker bij een om te herdenken wat de overledene voor geheel Nederland, maar vooral voor het Roode Kruis heeft gedaan. In de eerste plaats gaan echter aller ge dachten thans tot de Koningin, die nu binnen 4 maanden voor de tweede maai door een ernstigen slag is getroffen. Nog maar eenigszins hersteld van den schok van het overlijden van haar Ko ninklijke moeder, heeft Haar ten tweede male een schok getroffen nu Haar ge maal is heen gegaan. Spr. uitte de bede, dat God de Koningin en ook de Prinses kracht moge geven om het droevig ver lies te dragen. Want ook naar de Prinses gaan de gedachten van ieder uit, men wist dat Zij een kinderlijke liefde voor Haar Va der gevoelde, met Wien Zij zoo gaarne samen was, als geen representatieve plichten beide daarin verhinderden. De grootste fout, die men in de op voeding pleegt te begaan, is de jeugd niet aan eigen nadenken te gewennen. In 1901 in Nederland gekomen heeft dg Prins zich meer dan men had ver wacht in zijn nieuwe vaderland inge leefd. Hij deed dit met eenvoud en be reidwilligheid tot helpen en dit laatste vooral bracht hem en het Roode Kruis samen. Zoo kwam het, dat deze ver eeniging' hem in 1907 tot voorzitter koos. Direct was de Prins daarvan in de ja ren voor den oorlog een stuwende kracht en tijdens den oorlog trok hij van Noord tot Zuid en van Oost tot West om tot doorzetten aan te vuren. Hij deed ook veel organisatorisch werk. Na den oorlog wijdde hij zich steeds aan het nog mooiere vredeswerk van het Roode Kruis. Niet alleen de direct bij het Roode Kruis betrokkenen maar allen moeten hem erkentelijk zijn voor wat hij voor deze stichting heeft gedaan. De overle dene had ten volle zijn plaats begrepen, hield zich buiten de regeeringsaangele genheden, maar leefde evenmin alleen voor zijn genoegen. Hij vervulde een taak, en zelfs tot zijn laatste levensda gen toe, voor het Roode Kruis. Ten slotte is besloten een telegram aan de Koningin te verzenden waarin aan H. M. en H. K. H. Prinses Juliana een eerbiedig bewijs van deelneming in het geleden verlies wordt gegeven. De aanwezigen hebben de woorden van mr. Van Dusseldorp staande aange hoord. Verder heeft men de plannen bespro ken om samen a.s. Woensdag naar de begrafenisplechtigheid te gaan om een laatsten groet aan den overleden alge meenen voorzitter te brengen. De firma Helder étaleert een goed gelijkend portret van den overledene in een passende omgeving. TELEGRAMMEN VAN DEELNEMING, De deelneming van den kant van Zeeuwsche gemeentebesturen en andere officieele, semi-officieele en particuliere instanties, zich uitende in telegrammen van rouwbeklag aan Hare Majesteit de Koningin, is groot. Telkens bereiken ons daaromtrent berichten en slechts de plaatsruimte belet ons, daarvan melding te maken. Men hoort den laatsten tijd weer meermalen van verdwaalde zwermen bijen, die hier of daar in een tuin neer strijken. Hedenmorgen koos zulk een zwerm een minder zachte plaats en nes telde zich op de straatkeien op de Wal. De diertjes trokken daar veel bekijks, Het muziekgezelschap Crescendo zal in verband met het overlijden van Prins Hendrik voorloopig g'een muzikale wandeling maken en heeft ook zijn re petitie niet doen doorgaan. Uitgestelde concerten. In verband met het overlijden van den Prins zullen de concerten, welke op 6 en 10 Juli a.s. op de Groote Markt zouden gegeven worden resp. door de vereenigingen „Euphonia" van Goes en „Excelcior" van Kloetinge nielt door gaan. Zonder de vrouwen naar Tilburg. KAPELLE. In algemeene ledenverga dering kwam de vereeniging Handelsbe langen onder voorzitterschap van den heer H. Blok Sr. in het lokaal Obadja bijeen. Na verschillende besprekingen, den handel betreffende, werd besloten om de tentoonstelling te Tilburg te bezoe ken. Een voorstel van den heer J. van Oosten om de vrouwen wel in cfe gele genheid te stellen om mee te gaan werd ondersteund, maar met meerderheid van stemmen verworpen. De aftredende bestuursleden werden herkozen, in de vacature F. van Zonneveld (secretaris) werd gekozen de heer H. Duivewaarde en als bode werd in de vacature J. van Boven benoemd de heer A. Blok. KRUININGEN. Alhier is een comité van oud-leerlingen der Chr. School ge vormd, om bij het vertrek van het hoofd der school, den heer C. Hollestelle, hem, in een daartoe te beleggen ver gadering, een blijvend aandenken aan te bieden. In het comité namen zitting de heer M. de Borst, voorzitter; de dames M. Wiskerke en C. Verschuure en de hee- ren Aug. Lokerse, J. Harthoorn, O. Koster en D. Waverijn, secr.-penning- meester. DROEVIG ONGELUK. Een kindje doodgereden. OVEZAND. Donderdagnamiddag had alhier een ernstig ongeluk plaats. Op de hofstede van den landbouwer J. B. kwamen veekooplui met een auto; terwijl de auto stilstond, was een kind van ongeveer 14 maanden, hetwelk met een ander kind bij de schuur speelde, achter de auto gekropen. Toen de chauf feur moest vertrekken reed hij eerst achteruit, om te kunnen keeren; daar bij werd het kindje over het hoofd ge reden, en 't was onmiddellijk dood. Daar de chauffeur de kleine niet had kunnen zien, treft hem geen schuld aan dit droevig ongeluk. Door den drank. WISSENKERKE. Woensdagmiddag reed de reizend koopman A. de P., ver blijf houdende te Middelburg, per rij wiel van Kamperland naar 't Kamper- landsche Veer, Bij het begin van den Onrustpolder kwam genoemde P. te val len en bleef bewusteloos liggen. Op advies van dokter Bruijnzeel werd P. naar Wissenkerke vervoerd. Blijkens omstandigheden is de val erger dan heit zich liet aanzien. Tot heden Donderdagmiddag was bij P. het bewustzijn nog niet teruggekeerd en dokter Bruijnzeel achtte overbrenging naar een ziekenhuis noodzakelijk, waar op genoemde P. naar het ziekenhuis te Goes is overgebracht. Alcohol schijnt de oorzaak van den val te zijn geweest. RAAD VAN TER NEUZEN. TER NEUZEN. Gedeputeerde Staten berichten aan den gemeenteraad, dat zij geen goedkeuring kunnen verlee- nen aan het raadsbesluit tot wijziging van art, 26 der Bouwverordening, waar door buiten del kom aaneengesloten bouwen weer mogelijk zou worden. Ver schillende sprekers protesteerden tegen deze weigering. Men berekent, dat door de bepaling' dat tusschen de woningen een ruimte moet zijn van 5 m de bouw kosten voor een arbeiderswoning met minstens 400 verhoogen, waardoor voor velen 't bouwen onmogelijk wordt. De Raad besloot met algemeene stem men in beroep te gaan bij de Kroon- Het voorstel tot het aanbrengen van verbeteringen aan de openbare school te Sluiskil, geraamd op 2060 vond van verschillende zijden bestrijding, besloten werd alleen het noodzakelijkste te doen en daarvoor een crediet van 600 be schikbaar te stellen. Bij het voorstel tot verlenging der steunregeling voor werkloozen kwam in bespreking de verlaagde steunmorm, door plaatsing dezer gemeente in de 7e klasse. Algemeen werden de toe te ken nen steunbedragen te gering geacht. B. en W. werden uitgenoodigd er bij den Minister op aan te dringen dat de ge meente in de 5e klasse zal worden ge plaatst, opdat de bedragen ongeveer overeen zullen komen met de bestaande, of, mocht dit niet gelukken, een voor stel te doen tot het uitkeeren van een huurtoeslag'. Een 88-jarige ontvanger-griffier. In de Dinsdag gehouden vergadering van ingelanden van den Eugeniapolder werd aan den heer Nolson, ontvanger griffier, op verzoek eervol ontslag ver leend. De heer Nolson is thans 88 jaar oud en heeft 57 jaar zijn functie vervuld. Tot zijn opvolger werd benoemd de heer H. de Caluwé te Westdorpe. (Z Sectie-onderzoek. Donderdag j.l. vertoefde de justitie uit Middelburg in bijzijn van dr. Hulst uit Leiden, te Westdorpe ten einde een plaatselijk onderzoek in te stellen en de gerechtelijke schouwing te doen verrichten op het lijk van den dezer dagen aldaar bij een brand omgekomen man. Sporen van misdaad zijn niet ge vonden. AARDENBURG. Door het vertrek van zr. Pacifique is als wijkverpleegster bij het Wit-Gele Kruis benoemd zr. Gregoria. (Ing. Med.) Middelburg, 6-VH-'34, Donderdag hoog ste luchttemperatuur 23.8 °C; (75 °F); laagste 13.9 °C (57 °F). Heden 9 h: 16.5 °C; 12 h: 22 °C. Geen regen of neer slag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 771 mm; laagste 769 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 769.7 mm te Röst; laagste 751.3 mm te Memel, Verwachting tot morgenavond! Zwakke tot matige N. tot O. wind, tij delijk toenemende bewolking, droog warm weer, behoudens geringe onwéers* kans. Zon op: 4 h 47; onder 21 h 21. Licht op: 21 h 51. Maan onder: 17 h 01. N.M. 11 Juli. (Zomertijd.) Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere is 38 min. later. (S Springtij.) Juli. Hoogwater. Laagwater. Vr. 6 10.02 22.26 3.57 16.19 Za. 7 11.12 23.35 5.00 17.29 Zo. 8 12.10 24.36 6.06 18.32 (Zomertijd.) Juli. Hoogwater. Laagwater. Vr, 6 11.34 23.57 4.55 17.28 Za. 7 12.43 6.02 18.37 Zo, 8 1.07 13.52 7.06 19.37 Kerkrestauratie stopgezet. Het kerkbestuur van de St. Wille- brorduskerk te Hulst heeft, naar de „Telegr." meldt, besloten de restaura tiewerken stop te zetten wegens gebrek aan de benoodigde middelen, zulks met ingang van 1 October a.s. De oorzaak is gelegen in het feit, dat de bisschop van Breda geen toestemming wenscht te verleenen voor het sluiten van verdere geldleeningen om de restauratie uit te voeren. Aan de circa 40 arbeiders is door den uitvoerder dezer werken ontslag aange zegd- Het zuidelijk (vroeger Protestantsche) gedeelte is thans geheel gerestaureerd, terwijl het Westelijk deel in volle be werking was. In de kraamvrouwenkliniek „Fran- kenslag" te Den Haag is geslaagd voor het diploma kraamverpleging zuster L. P. J. Sinke Ca. te I e r s e k e. Examen nuttige handwerken. Aan de Rijks Kweekschool te Mid delburg slaagden voor het examen nut tige handwerken de dames: F. C. van Oorschot, S. M. de Reij; J. Ridder, M. E. Seijmoer, M. S. H. Tazelaar, allen te Middelburg; A. N, A, Bakker, E. Dek ker, M. R. Quasters, G. S. Sturm, G. H. Smit, N. E. van Splunder, allen te Vlis singen; M. van Belois, C. T. Swart, T. C Swart, allen te Goes; S. J. van Baal, Wemeldinge; A, C. Buijn, Koudekerke en L. S. Sturm, 's Heer Arendskerke. Afgewezen één candidate. Eindexamen R.H.B.S, te Goes. Geslaagd voor het eindexamen Afd. B. Geëxamineerd 19 candidaten. Geslaagd'. M. C. van Damme, L. Franken, Wa. M. den Herder, J F. Jansen, Ma. Ca. Ko ning, Ha. Ka. Kranenborg, G. van Riet, J. H- Roose, alJen te Goes; B. Zuidema, J. J. Bak, beiden Wissenkerke; A. v. d. Boomgaard, J. E. de Bourgraaf, Ga. Ma.

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1