GOESCHE COUBANT^iS» ZEELAND. KORT ZEEUWSCH NIEUWS. KERKNIEUWS. BINNENLAND. WEER EN WIND, ONDERWIJS. RECHTSZAKEN. NUMMER 156. TWEE BLADEN. DONDERDAG EERSTE BLAD. 176e JAARGANG. Het overlijden van Prins Hendrik. MIDDELBURG. VLISSINGEK. WfiiSHEREH. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. Hoog- en Laag water te Vlissingen. (Zomertijd.) Hoog- en Laagwater te Wemeldinge 5 JULI 1934. MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg etf" Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. By contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten by het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1 J regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriei „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. mei „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent P. T. T. Ie kw. 1934. De diensten der P. T. T. hebben over het eerste kwartaal 1934 opge bracht: Posterijen 9.004.116, Telegra fie 1.Ö72.903, Telefonie 6.011.189 en Postchèque- en Girodienst 1.528.772, Totaal 17.616.980 is 460.251 meer dan vorig jaar. De opbrengst van de verschillende dienstonderdeelen vertoonden in het af- geloopen kwartaal een gunstig beeld. Vergeleken met 1933 gaven vrijwel al le onderdeelen van den Postdienst een langzame verbetering te zien. De op brengst van het bedrijfsonderdeel Tele fonie kwam eveneens boven de raming, al bleek uit de verkeerscijfers van het interlocale verkeer dat het verre-af stand-verkeer nog gedrükt was, wellicht ten gevolge van slapte in het handels verkeer als reactie op de invoering van de omzetbelasting en eenigermate door de telefoonstoring te Amsterdam, wel ke omstreeks 10 Februari was opgehe ven. Ten einde het radio-telefoonverkeer met schepen, dat sedert de opening op 9 November 1931 vrijwel stationnair is gebleven te bevorderen, is het tarief met ingang van 15 Maart j.l. belangrijk verlaagd. De kosten van een gewoon gesprek van 3 minuten zijn terugge bracht van 3.70 tot 2.10, eventueel verhoogd met de aan boord geldende scheepstaks. In hoofdzaak komt deze verlaging ten goede aan de Nederland sche visschersvloot. In verband met de belangrijke gebeur tenissen welke in ons land plaats gre pen, hebben de Rijksradiozenders in het afgeloopen kwartaal nog een belangrijke taak tot een goed einde gebracht, n.l. de uitzending van de begrafenisplechtig heid van H. M. de Koningin-Moeder en eenige dagen daarna de toespraak van H. M. de Koningin. Zoowel uit Oost als West kwamen talrijke dankbetuigingen en berichten van uitstekende overkomst in. Het aantal luisteraars neemt nog steeds toe, in vergelijking met het le kw. 1933 steeg het aantal luisteraars per 1000 inwoners van 70 op 99 en waren in het le kw. 1934 501.120 aangegeven radio-ontvang inrichtingen en 323.759 aangeslotenen op radio-centrales. De belangrijke toeneming van het aan tal luisteraars in het eerste kwartaal 1934 is een gevolg van eenige proces- senverbaal opgemaakt wegens het hou den van een niet aangegeven radio-ont vangtoestel, welke andere overtreders blijkbaar wakker hebben gemaakt en hen in snel tempo tot de verplichte aan gifte hebben gebracht. PENSIOENEN DER OUD-MILITAIREN. Ingediend is een suppletoire begroo ting van Defensie voor 1934, waarin voorzien wordt in de mogelijkheid van hoogere uitkeeringen aan oud-gepensi- onneerde militairen van zee- en land macht. De middelen hiertoe worden ge vonden in de 40.000 overgebleven door de beperking der uitkeeringen aan mobilisatieslachtoffers. BESCHERMING VAN DE OPENBARE ORDE. In de memorie van antwoord op het V.V. der Eerste Kamer over het wets ontwerp, houdende nadere voorzienin gen, ter bescherming van de openbare orde, zegt de minister, dat hij van deze wet vooral preventieve werking ver wacht. De verschillende in dit ontwerp genoemde termen toelichtende zegt de minister o.m. dat ook het zich uitlaten m beleedigenden vorm over communis ten, sociaal-democraten, .yrijmetselaren en neo-malthusianisten in de toekomst strafbaar kunnen zijn. De mogelijkheid van preventieve hechtenis bij het misdrijf van formeeie beleediging van het openbaar gezag, openbare lichamen of openbare instel lingen acht de minister noodzakelijk. Het misdrijf kan onder omstandigheden een zeer ernstig karakter bezitten. Bo vendien kan het gevaar voor herhaling juist bij dit delict groot zijn. Het K. L. M.-vliegtuig ,,De Kwar tel" is hedenmorgen van Schiphol naar Indië vertrokken. Vier passagiers bevin den zich aan boord. De begrafenis, In den middag zijn er op het Paleis langdurige besprekingen gevoerd over de uitvaartplechtigheid op Woensdag a.s. Evenals bij de teraardebestelling van de Koningin-Moeder is de begrafe nisonderneming Innemée en Zoon te 's Gravenhage weder met de teraarde bestelling belast. Het personeel van den Prins, dat op het Loo was, is gisterenmiddag in Den Haag aangekomen en tot de sterfkamer toegelaten. De hoofdcommissaris van politie, de heer van 't Sant, wien de Prins een groote genegenheid toedroeg, en die eerst dezer dagen uit het ziekenhuis is gekomen, heeft met speciaal verlof van zijn arts een bezoek aan het faleis ge bracht om nog eenmaal den Prins te zien. Uit alle deelen van het land. komen er blijken van belangstelling. Onder de vele kransen was ook een groot bloemstuk van de Orde van Vrij metselaren. De bijzetting van het stoffelijk over schot van Prins Hendrik zal plaats vin den op Woensdag 11 Juli a.s. te Delft. Woensdagmiddag hebben J. H. F. graaf Dumonceau, baron van Harden- broek, jhr H. J. Repelaar van Driel ver gezeld van den burgemeester van Delft, fden architect H. van der Kloot Mey- Durg en eenige vertegenwoordigers van monumentenzorg, een bezoek gebracht aan de Nieuwe Kerk te Delft ter be spreking van maatregelen t.a.v. de bij zetting. Het stoffelijk overschot van Z. K. H. is opgebaard in de sterfkamer, waar 'n rustige, voorname rouwversiering is aangebracht en ook eenige kransen zijn neergelegd. Z. K. H. is gekleed in admiraalsuni form met den steek in de handen. Het uiterlijk van den Prins maakt een rusti- gen, kalmen indruk alsof hij zoo juist is ingeslapen. Ofschoon de Prins bij zijn afsterven, gedurende een drietal minuten, ernstige benauwdheden heeft gehad, hebben de gelaatstrekken zich weder geheel ont spannen en vertoont zijn gelaat in het geheel niet het karakter van een doo- denmasker. Een plechtige, indrukwekkende rust heerscht in de sterfkamer. Geen klokgelui in Den Haag. Naar wij vernemen is vanwege het Departement van Binnenlandsche Za ken een circulaire verzonden aan Ged. Staten der provincies, waarin wordt me degedeeld, dat de gemeenten worden vrijgelaten in het al of niet luiden der klokken. Het is evenwel de wensch van de Koningin, dat althans in de residen tie de klokken niet worden geluid. Reeds eerder een hartaanval gehad. Naar thans gemeld wordt, heeft de Prins reeds eerder een aanval van hart zwakte te doorstaan gehad. Dat was op de reis, die hij kort na zijn terugkeer uit bad Gastein, waar Z. K. H. voor een kuur eenigen tijd heeft vertoefd, naar Hannover maakte. De Prins was naar bad Gastein gegaan om een vermageringskuur te ondergaan. Blijkbaar heeft die behandeling hem te sterk aangegrepen. Hij maakte daar op voorschrift van de behandelende ge- neesheeren langdurige geforceerde wan delingen, die urenlang duurden. Klaar blijkelijk is dat te vee.l voor het reefls niet al te sterke hart van den Prins ge weest. Personen uit zijn onmiddellijke omgeving spraken er na den terugkeer van hem hun ongerustheid over uit, dat de Prins er zoo slecht uitzag, en ook de Prins zelf klaagde er over, dat hij zich slap en vermoeid gevoelde. Desondanks en tegen welgemeende raadgevingen in wijdde hij zich na zijn terugkeer onmiddellijk met volle ambi tie aan besognes. Na enkele dagen ver trok de Prins naar Hannover om er aan eenige plechtigheden deel te nemen. Tijdens de treinreis, di^ hij in gezelschap van zijn adjudant maakte, kreeg hij plotseling een aanval van hartzwakte. Daaraan is, ten einde niet ongerustheid te wekken geen verdere ruchtbaarheid gegeven, te meer niet, daar de Prins, na in zijn coupé wat gerust te hebben, zich spoedig opgeknapt gevoelde en verder geen last meer had. Na zijn terugkeer uit Hannover heeft de Prins enkele zeer drukke dagen ge- Spreek geen kwaad van iemand, wanneer gij niet zeker weet, en wan neer gij het zeker weet, vraag u zelf dan eerst af: waarom zou ik het ver tellen? had. Z. K. H. wilde persoonlijk de be grafenis van baron d'Aumale van Har- denbroeck tot Hardenbroeck te Neer langbroek bijwonen. Daarbij heeft hij geruimen tijd moeten staan en dit heett hem zeer vermoeid. Vervolgens heeft hij, gelijk gemeld, een bezoek gebracht aan den ex-keizer te Doorn en daarna nog een bezoek aan het klooster te Woer den, waarheen de Prins zich op uitnoo- diging van pater Borromeus de Gree- ve, vdor wien hij een groote vriendschap koesterde, begaf. De Prins was, toen hij van dezen druk bezetten dag aan het Paleis Noordeinde terugkwam, zeer vermoeid. Desondanks gunde hij zich geen rust en Donderdag begaf hij zich naar het Gebouw van het Roode Kruis, om daar besprekingen te voeren over de jaarvergadering, die deze instelling den volgenden dag te Bever wijk zou houden, en waar hij als voor' zitter de openingsrede zou uitspreken Voorts wilde de Prins nog een groote hoeveelheid correspondentie betreffen de zijn functie voor „Het Roode Kruis afhandelen. Terwijl hij zich in zijn werk kamer bevond, werd hij toen te midden van zijn werkzaamheden overvallen door den hartaanval, die hem ten slotte ten grave zou sleepen. Aanvankelijk nam het ziekteproces een eenigszins ongunstige wending doch daarna trad een verbetering in, welke niet deed vermoeden, dat het einde nog zoo snel zou komen. In de Belgische Volksvertegen woordiging. Bij den aanvang van de Belgische Ka mervergadering, Woensdagmiddag, heeft de president Poncelet door de afgevaar digden rechtstaande aangehoord, hulde gebracht aan de nagedachtenis van Prins Hendrik. Wij vergeten niet, zoo zei hij daarbij, welk groot aandeel Nederland heeft genomen in onzen rouw, toen het afsterven van koning Albert, België zoo zwaar beproefde. Onze levendige erken telijkheid gaat naar dit land met het welk wij heden eensgezind zijn in de droefheid dat dit het treft. In den Senaat heeft de als president fungeerende socialistische vice-voorzit- ter Vinck, ongeveer in dezelfde termen de gedachtenis van Prins Hendrik ge huldigd. Minister-president de Broque- ville heeft zich voor de regeering van harte bij deze rouwhulde aangesloten, en hij wees daarbij op de groote qua- liteiten van den overleden, in Neder land zeer populairen Prins. DE RADIODISTRIBUTIES. De Radioraad deelt mede, dat Donder dag en op den begrafenisdag, de radio centrales in Nederland alleen de Ne derlandsche programma's mogen door geven. Op Vrijdag en verdere dagen voor den begrafenisdag mogen buiten- landsche programma's worden doorge geven op derde programmamogelijklïeid met dien verstande, dat dit beperkt blijft tot passende programma's in over eenstemming met den nationalen rouw, b.v. geen dansmuziek. C. A. SCHULTE. f De ter aarde bestelling van wijlen den heer C. A. Schulte, van wiens over lijden wij gisteren melding maakten, is bepaald op morgenmiddag te één uur op de begraafplaats „Moscowa" te Arn hem. Het mag wel als treffende bijzon derheid worden vermeld, dat de heer Schulte te Arnhem is geboren en slechts enkele dagen aldaar logeerde en juist gisteren naar Nijmegen zou zijn gegaan Middelburgsche Vacantieschool. De vacanties naderen snel, en het be stuur van de Middelburgsche Vacantie school maakt alles gereed om de uit stapjes der kinderen als vorige jaren te doen slagen. Een der eerste werkzaam heden is het krijgen der opgaven van hen, die mede willen gaan. Spoedige aangiften is zeer gewenscht en daarom verwijzen wij voor dagen, plaats en uur van aangifte naar de advertentie in dit nummer. RIJTOER OUDEN VAN DAGEN. Wel deelnemers, nog niet vol doende auto's en geld. Reeds een kleine 200 „ouden van da gen" hebben zich opgegeven voor deel name aan den rijtoer op Vrijdag 13 de zer. De commissie hoopt niemand teleur te moeten stellen, maar dan moet zij an derzijds ook kunnen rekenen op rfieer auto's, dan tot nu toe, ter beschikking zijn gesteld, en moet voor de verdere kosten de kas ook nog goed versterkt worden. De heeren W, Vermeulen JrDwars- kade en J. Verhage, Lange Noordstraat zien gaarne toezeggingen tegemoet. DE ZWEMWEDSTRIJD. De Zwemwedstrijd op Zaterdag a.s. zal doorgaan. Tegen uitstellen warén te veel bezwaren. KRAAN NAAR BENEDEN KEKOMEN. Hedenmorgen is een der kranen van de Kon. Mij, „de Schelde" afgebroken op het voor de fabriek liggende stoomschip „Nieuwkerk" neergekomen. Ernstige persoonlijke ongelukken zijn er niet bij voorgekomen, doch wel is veel materieele schade aangericht. Een man kwam in het water terecht en een werd licht gewond Het vertrek van het schip, dat op hedën bepaald was, is uitgesteld. De voltooiing nadert. VEERE. Woensdagmiddag hadden wij de gelegenheid een kijkje te nemen in de oude Vierschaar van het stadhuis, welks restauratie haar voltooiing snel nadert. De Vierschaar zal, zooals vroe ger, weer worden ingericht tot oud heidskamer, waarmee men trouwens reeds zoover gereedg komen is, dat de ze heden voor de bezoekers openge steld zal worden. De porceleinverzame- ling van wijlen burgemeester Richel, van Borsselen, zal geheel apart tentoonge steld worden, terwijl een en ander uit de oudheidskamer verdeeld zal worden over andere vertrekken van het stad huis om een betere verdeeling te ver krijgen. De hoofdzaak van het oude mu seum zal echter in de Vierschaar blij ven. Dit vertrek is uitstekend gerestau reerd. De prachtig gebeeldhouwde be schotten komen door het schoonmaken nu geheel tot hun recht, terwijl de bete gelde vloer veel meer in overeenstem ming is met het oorspronkelijke dan de tot voor kort hier gelegen hebbende houten vloer. Vooral ook de schouw, die in zeer verwaarloosden toestand verkeerde, is nu bijzonder mooi uitgeko men, terwijl de geheele Vierschaar veel grooter toont, dan ooit tevoren. Een vliegveld te Philippine Naar het „Dagbl. v. N.-Br." verneemt, bestaan er plannen om te Philippine een vliegveld te krijgen. Men heeft reeds naar een terrein uitgezien. Ook zijn er opmetingen voor dit doel gedaan. Een geschikt terrein zou hier 40 ha groot moeten zijn. Reeds eerder meldden wij, dat plan nen elders mislukt waren, te Sluiskil o.a. in verband met belemmerende hoo- ge gebouwen, en dat men nu o.a. het oog op Philippine had laten vallen. Het aantal aangegeven gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 24 tot en met 30 Juni, in de provin cie Zeeland bedroeg Roodvonk: Arne- muiden 2, Stavenisse 1, Vlissingen 1, Hulst 1. Diphtherie: IJzendijke 1. Poli omyelitis: Goes 1. De Nieuwe Kerk te Delft- Kerkvoogden der Ned. Herv, Gemeen te te Delft verzoeken den gemeenteraad een subsidie ven 27.500 te mogen ont vangen als bijdrage in de kosten der restauratie der Nieuwe Kerk, die in to taal ongeveer 550.000 zullen beloopen. M'burg, 5-VII-'34. Woensdag: hoog ste luchttemperatuur 21.7 °C (71 °F); laagste 12.9 °C (55 °F). Heden 9 h: 14.8 °C; 12 h: 22 °C. Geen regen of neer slag. Hoogste barometerstand te dezer stede in het afgeloopen etmaal 773 mm; laagste 770 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 766.8 mm te De Bilt en Den Helder; laagste 756.3 mm te Memel. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige N. tot O. wind, licht tot half bewolkt, droog weer, iets warmer. Zon op: 4 h 47; onder: 21 h 21. Licht op: 21 h 51. Maan op: 24 h 39; onder: 16 h 07. N.M. 11 Juli. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere is 38 min. later. (S Springtij.) Juli, Hoogwater. Laagwa'et Do, 5 8.53 21.16 2.54 15.11 Vr. 6 10.02 22.26 3.57 16.19 Za. 7 11.12 23.35 5.00 17.29 (Zomertijd.) Juli. Hoogwater. Laagwater Do, 5 10.28 22.50 3.54 16.21 Vr. 6 11.34 23.57 4.55 17.28 Za, 7 12.43 6.02 18.37 Ned. Herv. Kerk, Ter voorziening' in de vacature-wijlen ds. B. Tichelman in de Ned. Herv. ge meente te Scheveningen werd een zes- tai geformeerd, waarop o.a. voorkomt ds. J. A. Raams te K 1 o e t i n g e. Geref. Gem. H. Ligtenberg, cand. te Rotterdam is beroepen te Bruinisse. De heer J. M. Willemsen te Schoondijke slaagde aan de Uni versiteit te Leiden voor het candidaats- examen theologie. Een vrouwenhandelaar te Aalten. Dezer dagen stond voor de rechtbank te Zutfen terecht H, P. uit Winterswijk, verdacht, van vrouwenhandel te Aalten. Hij zou een 19-jarig Duitsch meisje een betrekking in Holland hebben voorge spiegeld. In Aallen zou hij haar in een verdacht huis hebben afgeleverd. Een groot aantal getuigen werd in de ze zaak gehoord, o.a. het bewuste Duit- sche meisje en vrouw D. uit Aalten, ei genaresse van het verdachte huis, die sedert Mei in voorarrest zit, verdacht van chantage. Verdachte H. P. ontkende het hem ten laste gelegde. Hij zeide niet te we ten, dat het huis, waar hij het meisje tij delijk ondergebracht heeft, als berucht bekend stond. Getuige vrouw D. ver klaarde, dat verdachte hier wel mee op de hoogte kon zijn. De officier van justitie eischte twee jaar gevangenisstraf onder aftrek van preventief. Woensdag veroordeelde de rechtbank verdachte tot één jaar gevangenisstraf onder aftrek van preventieve hechtenis. De verdachte teekende hooger beroep aan. Valsche munter. G. H. T., 40 jaar, arbeider te Vlagt- wedde, is door de rechtbank te Gronin gen veroordeeld tot 4 jaar gevangenis-^ straf wegens het vervaardigen van val sche rijksdaalders en guldens, en het in voorraad hebben van grondstoffen en voorwerpen, noodig voor het vervaardi gen van deze valsche munten. De proc- generaal bij het Gerechtshof te Leeuwar den vroeg een gevangenisstraf van 4 jaar. Thans is verdachte door het Ge rechtshof veroordeeld tot 3 jaar gevan genisstraf. i

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1