PRINS HENDRIK EN ZEELAND; KERKNIEUWS. ONDERWIJS. ERLUKE STAND. met eer. nu nog wereldbekenden for- schen inzet: de ramp van de „Berlin". Den 22 Februari 1907 strandde tijdens een zwaren storm het stoomschip „Ber lin" een der Harwich-booten op den verraderlijken pier aan den Hoek van Holland Er waren 144 menschen aan boord en 129 daarvan iieten bij de ze scheepsramp het leven. Van de pas sagiers werden 10 man gered, 5 leden der bemanning. Prins Hendrik heeft een werkzaam aandeel in deze redding gehad. Van den aanvang af woonde hij het reddingswerk bij, niet op een beschut plekje maar aan boord van loodskotter en reddingsboot, waarmede de Prins zich toen onvervaard in zee waagde. „Het Volk" van die dagen mocht daar van en van de den Prins geworden hul de schrijven: „Het is exploitatie van menschenwee ten bate van het koning schap", feit is toch, zoo voegt de „Maas bode" hieraan toe, dat de toenmaals 30- jarige Prins door zijn onmiddellijke aan komst, zijn onvervaard de zee opgaan, door zijn organisatorisch talent, zijn aan moedigen en aanvuren een Koninklijk voorbeeld heeft gegeven, dat door het volk op hooge waarde is geschat en dat den Prins een geweldige populariteit heeft doen verwerven. Men moet trouwens zelf zoo ver volgt het blad met de mannen van redingsboot .„Hellevoetsluis", „Wodarg' en van Hudwig en Pieters gesproken hebben. Dan krijgt men een volledig in zicht, hoe de Prins optrad en juist, over eenkomstig zijn eigen aa.rd en karakter, liefde voor den evenmensch, met woord en handdruk op prijs toonde te stellen. De laagsten in rang ontgingen hem heusch niet." Op de „Hellevoetsluis'', volgde de Prins, die reeds eerder al met de „Jan Spanjaard" de zee was opgeweest, de groote redding door de „President van Heel". Doch de reddingsboot was te klein om allen te bevatten. Op "s Prin sen bevel werden de geredden toen aan boord van den loodskotter gebracht en van de eerste hulp voorzien. Daarbij was de Prins zelf in volle actie. Dan kwam de loodskotter in het ge zicht van de Hoeksche Haven. „De Maasbode" uit die dagen schreef o.a.: „I j gS&feACt;I vb.■»p-ffsn> ■■tfUMftftiVIINMi m UV JUrw^ijj „Toen er vijf gewonden aan wal wa ren gebracht, kwam de Prins de loop plank over en een lang geluid plantte zich voort langs de lijnen van menschen- hoofden: „Leve de Prins, hoera Nooit is een vorst met zooveel warmte maar ook met zooveel dankbaarheid toege juicht. Het was daar op de kaai een in ternationaal verbroederingsfeest, waar de juichstemmen een hymne zongen van hulde aan den Prins-Gemaal der Neder landen, die de harten zijner onderdanen en de sympathie der buitenlanders voor altijd heeft gewonnen". Toen de ,,Berlin"-ramp een kwart eeuw geleden was heeft de dochter van een der geredde vrouwen nog eens aan de verschrikkelijke gebeurtenissen herinnerd. Zij schreef in een Engelsch blad: „Veel vergeet men in een kwart eeuw, maar nimmer zal mijn moeder de moedige redders vergeten en het dappe re gedrag van den Nederlandschen Prins" Dinsdag 5 Maart kwam namens het Koninklijk Huis de Prins de bemannin gen huldigen en onderscheidingen ver- leenen. Niet echter in een openbaar festijn, neen met de boot de zee op vlak bij het wrak; slechts één verslaggever werd toe gelaten. „We hebben tezamen veel doorleefd- Ik ben er zelf getuige van geweest dat jullie je leven hebt gewaagd voor de schipbreukelingen", aldus sprak de Prins. Des avonds gewerd Z.K.H. zelf de En- gelsche onderscheiding der Bath-orde. Sindsdien heeft het reddingswezen aan Op den zevenden Februari 1901 vond in de Groote Kerk te 's- Gravenhage de inzegening plaats van het huwelijk tusschen de 20- jarigen Koningin Wilhelmina en den 24- jarigen hertog Hendrik van Mecklenburg Prins Hendrik in padvindersuniform. de Nederlandsche kust 's Prinsen actie ve belangstelling behouden. DE PRINS EN DE PADVINDERIJ. Prins Hendrik was beschermheer van misschien welhaast tallooze vereenigir.- gen. Maar zijn beschermheerschap van „De Nederlandsche Padvinders" was heel wat meer dan een eeretitel, dien Z.K.H. zich had laten welgevallen. Vele malen toch zag men den Prins in ver kennersuniform: kuitbroek, bloote knie ën, sportkousen, slappe hoed en padvin ders-hopman jas. Aan de hernieuwing of her-oriëtee- ring van de padvinderij in 1927 had de Beschermheer zeker zijn aandeel en ook nadien bleef de Padvinderij behooren tot een zijner meest op prijs gestelde hobby's, om 't nu maar eens huiselijk te zeggen. De belangstelling van den Prins Ge maal in Zeeland is gedurende de ruim 33 jaar, dat hij Nederlander was, steeds groot geweest en het aantal bezoeken, dat de Prins, het zij aan de zijde van de Koningin, al of niet met Prinses Ju liana; of wel alleen aan ons gewest bracht, is groot. Zoo talrijk zijn deze geweest, dat een poging om ze in chro nologische volgorde te vermelden zeker tot onvolledigheid zou leiden. Trouwens vele bezoeken waren van korten duur en hadden bijv. een bezoek aan een der landbouwtentoonstellingen of een vergadering van het Nederlandsch Roo- de Kruis, welke te Middelburg plaats had, tot doel. Een der eerste, zoo niet het eerste bezoek van d.en Prins aan Zeeland, gold de eerste steenlegging voor de Zeevaartschool „De Ruijterschool" te Vlissingen, op 23 Maart 1907, in hetzelf de jaar dus, dat de overledene zich spande voor het mooie reddingswerk aan den Hoek van Holland met de ramp van de „Berlin". Nog datzelfde jaai zag geheel Zeeland den Prins voor het eerst aan de zij Ce van zijn Gemalin, toen op 12, 13 en 14 September het Vorstelijk echtpaar zich onder de Zeeuwsche bevolking begai. Behalve Walcheren deelden ook Schouwen en Duiveland, Zuid-Beveland en de beide deelen van Zeeuwsch-Vlaan- deren in de eer van het hooge bezoek. In het over dit bezoek geschreven ge denkboek, lezen wij aan het slot o a.: „Ook Prins Hendrik hééft men niet meer als vreemdeling ontvangen; ook hij deelde diep mede in de algemeene hul de en heeft zich een blijvende plaats veroverd bij de Zeeuwen." Zooals hierboven reeds gemeld, meer malen is de Prins met Vrouw en Doch ter nog in Zeeland geweest. Wij denken aan de eerste maanden na den oorlog, in de tijden van dreigend annexatie-gevaar; ook aan tijden van rustiger aard. Aan de herdenking van het 25-jarig regeerings- jubileum, en de 350-jarige viering van de verlossing' van het Spaansche juk Aan bet bezoek op 5, 6 en 7 Augustus 1924, toen de enorme betooging op het Molen water plaats had, toen het openlucht spel te Middelburg zulk een overweldi genden indruk maakte en alle deelen van Zeeland werden bezocht, alleen St. Philipsland uitgezonderd. Dit bezoek zal zeker ook bij Z-K.H. in herinnering zijn gebleven als eer groot bewijs van de aanhanke'ijkheid van de Zeeuwen aan Hun Oostelijk vorstenhuis. Wij herinne ren o4>k nog aan het Koninklijk bezoek aan ^eeuwsch-Vlaanderen nu een paar jaar geleden, toen in iedere plaats zulk- een groote hulde is gebracht; of aan het bezoek aan de groote 'andbouwtentoon- stelling te Vlissingen. Ook bij de open-na; van de haven te Vliss ngen, in April 1932, vergezelde de overleden Prins de Koningin. Bij het 25- jarig bestaan derZeevaartschool, waar voor hij den eersten steen had gelegd, was de Prins echter a.leen en dit was ook hel geval bij zijn laatste bezoek aan Vlissingen, toen hij op de werf der Kon. Maatschappij „De Schelde" de naar hem genoemde motorveerboot van den Pro vincialen stoombootdienst op de Wes- terschelde te water liet. Zooals gezegd: het is niet bij de hier opgenoemde bezoeken gebleven, maar deze greep uit onze herinneringen, is ïeeds voldoende bewijs, dat wij met lecht kunnen spreken van een groote belangstelling van den Prins ook voor Zeeland, voor haar bevolking en de be langen daarvan HET OVERLIJDEN VAN DEN PRINS. Alle wedstrijden afgelast. Alle wedstrijden van den Haagschen Voetbalbond zijn wegens het overlijden van Z. K. ,H. den Prins, afgelast. Postduiven. De Postduivenvereniging de Storm vogels te Ierseke hield 'n wedvlucht van Cre'l uit 272 km-, los 8.20. Ie, 4e en 5e prijs M. Bom; 2e en 6e P. Minnaara. Eerste duif 1 24 7. Laatste duif 2 53 10. Het Koninklijk gezin, toen de Prinses 8 jaar was. Ned, Herv. Kerk. Ds. M. Bons te Colijnsplaat heeft bedankt voor het beroep naar Bruinisse. Gerei, Kerk, Ds. A. H. Oussoren te Ambt Vollen- hove is beroepen te Middelburg. leerkracht aan een O. L. school te Am sterdam. Geslaagd voor le Stuurman, de heer J. W. J van der Velden. Leerling van de de Ruijterschool te V 1 i s s i n- g' en. araHat^awxtsrietfris^^ Prins Hendrik bij een bezoek aan een der Nederlandsche oorlogsschepen. Te Goes werd in hotel „Centraal" examen afgenomen voor stenografie en machineschrijven vanwege den alge- meenen bond ter verspreiding van het stenografiestelsel-I. Pitman. Voor diploma-machineschrijven slaag den de dames: P. M. Olree, M. W. C. v. d. Burgh't, beiden te Yerseke; de heer P. Knuist te 's-Heer Arenskërke, mej. E. M. Aarts, P. van der Wiele, C. Vis ser en mej. P. D. Molhoek, allen te Goes en D. van den Ouden te Terneuzen. Voor diploma A Stenografie slaag den: mej. P. D. Molhoek te Goes, mej. E. van Leuven te Zierikzee en de heer P. Knuist te 's-Heer Arendskerke. Voor diploma kantoorstenograaf (130 lettergr. p. m.) de heer C. J. de Visser te Zaamslag. Al deze personen zijn leerlingen van de Pitmanschool te Goes, In de Examencommissie Land- en Tuinbouwkunde L. O. is o.a. tot lid be noemd de heer ir, A. v. d. Plassche te Goes. Deze examens zullen te W a- geningen worden afgenomen. Aan de R.H.B.S. te Bergen op Zoom slaagden voor het examen de heeren M. C. Bil te St. Maarten s- d ij k, P. J. Bruijnzeel te Rilland Bath en C. Stuffers te T h o 1 e n. Te Utrecht slaagde voor het exa men Vereen, van Raden van Arbeid de heer C. H. Kruijsse te Middelburg. De heer L. de Bree, vroeger onder wijzer aan de O. L. school te K o r t- g e n e, afkomstig uit Middelburg, en met ingang van 1 April j.l. op wachtgeld gesteld, is thans benoemd tot tijdelijke Aagtekerke. Van 130 Juni, Getrouwd: A. Wat- tel, 22 j. en J. Wisse, 27 j. Bevallen: M. de Visser, geb. de Vis ser, d. Overleden: J. Zwemer, 88 j„ ong. d. Vrouwenpolder. Van 2430 Juni. Overleden: W. den Hollander, 47 j., echtg. van J. M. M. de Bruijne. Kloetinge. Van 24 Juni1 Juli. Gehuwd: C- van de Zande, 29 j. jm. en N. C. Kramer, 25 j jd. Bevallen: J. C. van de Velde, geb. van Boven, levenloos kind. Sint Laurens. Over de maand Juni. Bevallen: J- Pouwer-Baljeu, z.j P. C. Baas-Willemsc-n, d. Overleden: J. Wisse, 72 jr., echtge- noot van J. de Klerk; M. Verhage, 64 jr., echtgenoot van M. Bostelaar. Oudelande- Van 130 Juni. Bevallen: S D. Remijnse-de Smit, z.; S J. Harthocrn-Remijnse, z.; C, Kloos terman- Mol, d- Getrouwd: A. Jansen, 27 j. te Kloe tinge en M. Kareise, 27 j. Overleden: Ca. de Beste, 56 j„ vrouw van A. Schipper Middelburg, 3 Juli. Op de vei ling deden: b auwe eigenheimers 4—6 c„ drielingen 2,5 c„ poters 2 c„ aardappelen 44,5 c.. groeve 4 c„ drielingen 2—,3 c„ no,<,« 2 C alles per kg. Alles zonde heffing.

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 6