01 f KRONIEK van den DAG. BINNENLAND. FORTINBRAS, ONDERWIJS. ZEELAND. betaalt f 10.000 TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN DINSDAG 3 JULI 1934. No. 154 Het duistere drama in Duitsch- land, Een warnet van mee ningen. Pertinax spreekt van een vulgaire moord. „Was de slag reeds geruim en tijd voor bereid? FEUILLETON. DE KOOPMAN IN GELUK, DE „TWEESPALT" IN DE N.S.B. aan Uw erven- -indien gij van Uw 30ste jaar af jaarlijks 167,stort (Ingez. MedJ DE IEPENZIEKTE. KARTELLEERING IN DE MAALINDUSTRIE, Nuttige Handwerken. Boottocht naar Zierikzee. KONINKLIJKE SCHERPSCHUTTERS- VEREENIGING VLISSINGEN. (Wordt vervolgd.) Zoo'als gebruikelijk bij daverende aangelegenheden, wordt er een stroom van perscommentaren vergoten aan de dramatische gebeurtenissen, die zich in Duitschlano hebben a'gespeeld. De hee- le wereld en hoe zou het anders is door h'l geval in beroering gebracht Maar de meeningen er over loopen kriskras dooreen. Wanneer men een bloemlezing van de opvattingen, die de wereldpers ten beste geeft, doorneemt, komt men pas goed tot de ontdekking, hoe nevelachtig het gebeurde eigenlijk is- De een verklaart het zus, de ander zoo. Deze veronderstelt, dat Hitler's dagen thans geteld zijn en een bewind van de conservatieve kringen aanstaan de moet worden geacht; een ander daarentegen oordeelt, dat de Führer nooit vaster in den zadel heeft gezeten dan op 't oogenblik en een derde ver wacht, dat Duitschland een bangen tijd, een tijd van opeenvolgende revolution- naire bewegingen tegemoet gaat. Het stuipachtigst, en dat viel te ver wachten, reageert men in Frankrijk op het drama. Zoo schrijft de bekende Fransche journalist Pertinax het volgen de: „De komende maanden zullen voor het Duitsche volk buitengewoon zwaar worden. Door de opschorting van de transfer, die vandaag in werking treedt heeft 't rijk de Eng.elsche schuldeischers tegen zich in het harnas gejaag'd. Bo vendien wordt het thans blijkbaar ge regeerd door authentieke gangsters (=r misdadigers! Red.) want indien de exe cuties .van München, waaraan 'zelfs geen summier vonnis voorafgegaan is, nog te verklaren zijn door de onwaar digheid van de slachtoffers, het uit den weg ruimen van generaal Von Schlei cher, van zijn vrouw en de twee secre tarissen van Von Papen is niet anders dan een vulgaire moord. O Een land, dat' zich passief neerlegt bij zulk een serie gruweldaden, kan van buiten af op niet den minsten steun re kenen, filet hoeveel toegevendheid men het ook in de laatste achttien maanden behandeld heeft. Het zal dus gedwongen zijn van meesters te veranderen. De passiviteit van het Duitsche volk is schrikwekkend. Dat het zich aan Hit- Ier heeft overgegeven was reeds een teeken van een zoodanig gebrek aan politiek begrip, dat men kon aannemen, dat het zich t.ot de dolste avonturen zou laten verleiden. Sinds 15 jaren hebben in Duitschland politieke moorden plaats en telkens schijnt het volk die te aan vaarden. Het merkwaardigste is echter wel, dat het niettemin blijft snoeven op zijn imperiale roeping en zijn geschikt heid om Oost-Europa te civiliseeren, en dat het waarlijk voor deze pretenties nog crediet vindt ook!" Er is het een en ander in deze be schouwing, dat men zou willen onder schrijven. Maar uit den mond van een Franschman had men het in dezen vorm toch maar liever niet vernomen, gezien de gruwelijke gebeurtenissen in Febru ari in Parijs, het Stavisky-schandaal en wat dies meer zij. Wat de opvatting van Pertinax inzake den dood van generaal Von Schleicher betreft, daarmee staat hij intusschen allesbehalve falleen. Van verschillende kanten hoort men thans twijfel 'uiten aan de lezing, welke daaromtrent van officieele zijde wordt verstrekt. Het wordt vrij algemeen zeer onwaarschijn lijk geacht, dat de generaal een revolver getrokken zou hebben, toen men hem kwam arresteeren. Ook in Duitschland zelf schijnt daar heel wat over gefluis terd te worden, al verneemt men voor het overige, naar de correspondent van het „Hbld." uit Berlijn meldt, weinig deernis met het bloedig einde der sa menzweerders. De spaarzaamheid der berichtgeving over het gebeurde werkt natuurlijk het ontstaan van allerhande geruchten en daarop gebaseerde veronderstellingen in de hand. Ze is ook vrij verdacht, als men I in het oog houdt, hoe overvloedig de re geering met haar mededeelingen inzake het particuliere jleven van Roehm en consorten was.Hoewel dat met het com plot als zoodanig eigenlijk weinig te ma ken kan hebben. Dat er bij de S. A. weerzinwekkende misstanden keeifsch- ten, was al lang bekend. Waartoe dat zoo breed uit te meten, terwijl er op ander gebied zooveel in het duister wordt gelaten? Wij hebben het gisteren reeds betoogd, een bewijs van macht kan men daar moeilijk in zien. Als men op de voorbije weken terug blikt, neigt men tot de conclusie, in te genstelling met <Je teerste ^indrukken, dat de slag reeds geruimen tijd was voorbereid. Het „ziekte-verlof" van Roehm en de S. A.-vacantie komen nu in een merkwaardig licht te staan. Het lijkt zelfs niet ondenkbaar, dat Hitier en zijn medewerkers daarmee de tegen standers tot handelen hebben willen dwingen, voordat dezen goed en wel ge reed voor de putsch konden zijn. Merk waardig bij dit alles is intusschen, dat de voornaamste raddraaiers in een situ atie werden aangetroffen, die in geen enkel opzicht aan actieve samenzwering doet denken Roehm zat in zijn villa 'n eind buiten München, hoewel de S. A. in die stad de straat op gestuurd zou zijn, om alarm te maken. En een andere rebel zou naar verluidt op het punt gestaan hebben, een vacantie-reis- je naar het buitenland te ondernemen, toen hij gearresteerd werd en korten tijd daarnadoodgeschoten. Dat is dan toch twel een beetje eigenaardig. Men kan er zwaar op gaan zitten pieke ren, maar komt er niet- uit. En het lijkt niet waarschijnlijk, dat dergelijke din gen binnen afzienbaren tijd opgehelderd zullen Worden. Er hangt een ondoor- zichtbare nevel over het gebeurde. Wat kan daar nu nog uit te voorschijn ko men? door WILLIAM LOCKE. 57) Big'ourdin nam zijn glaasje Armagnac op, maar hij vergat te drinken en zette het weer neer. Wat ik je nu ga zeggen, zei hij, zal je erg cynisch voorkomen, doch het is alleen maar gezond verstand. Je moet de Rue Maugrabine niet verlaten, vóór je gezocht hebt in alle hoeken en gaten, elke doos, elk kleedingstuk, elk meubel moet je onderzoeken. Zoeken? Waarnaar? Naar de kleine spaarduitjes van Cécile, zei Bigourdin. Fortinbras maakte een afwerend ge baar. Zijn instinct kwam hiertegen op. Onmogelijk, zei hij. Bigourdin hield vol. Ofschoon je lang in het land hebt gewoond en zelfs getrouwd bent ge weest met een Fransche vrouw, weet ie niet zoo goed als ik, die het in mijn aderen heb, waartoe het Fransche boe renbloed in staat is, waar het geld be treft. Het is onmogelijk zooals je mij getoond hebt, dat Cécile jaarlijks vijf Naar aanleiding van het bericht in „Het Volk" omtrent tweespalt in de N.S.B., verneemt de N. R. C. uit Am sterdam o.m. het volgende: De leden van de beweging van Mus- sert kunnen in drie categorieën worden verdeeld. De eerste wordt gevormd door hen, die door verschillende wantoestan den een anderen regeeringsvorm wen- schen en intens fascistisch voelen. De tweede groep zijn H.B.S.-ers en andere scholieren, die in fascistisch regime voor -zoover zij dat beoordeelen kunnen een betere maatschappelijke toe komst zien. De derde categorie wordt gevormd door hen, die door middel van een blijkbaar in opkomst zijnde bewe ging, een goed betaalde betrekking, of ander materieel voordeel, hopen te ver krijgen. De laatste categorie nu schijnt den laatsten tijd in de N.S.B. meer en meer in omvang te zijn toegenomen en op den voorgrond te zijn getreden, daarbij iede re activiteit van de eerste groep, van de werkelijk fascistisch voelenden, met kracht onderdrukkend. Een en ander heeft veel kwaad bloed gezet. Daarbij komt nog, dat breede kringen in de beweging allerminst tevre den zijn met hun „algemeenen leider". Verschillende malen is het reeds voor gekomen, dat bevelen van den „leider" door kringleiders niet werden opgevolgd, doch Mussert versaagde steeds met kracht in te grijpen. Heftig verzet men zich oogenschijn- lijk tegen cumulatie van functies, doch dit verhindert niet, dat verschillende be taalde functionarissen reeds uit anderen hoofde behoorlijke inkomens hebben. Tenslotte bevalt ook de houding, die Mussert aanneemt ten aanzien van de Vrijmetselarij maar weinigen. Een en ander heeft tot gevolg, dat vooral den laatsten tijd, velen voor het lidmaatschap van de N.S.B. hebben be dankt. Wat nu betreft het oprichten van een nieuwe Nationaal Socialistische Partij door gewezen N.S.B.-ers, vernamen wij, dat de heer Feiten, de vroegere direc teur van Mussert's tooneelgezelschap Fascio, inderdaad een dergelijk voorne men heeft gekoesterd. Hij is echter bij het treffen van voorbereidingen daartoe in relatie gekomen met den bekenden jhr. E. Groeninx van Zoelen, den leider van de Fascistische Unie, Na eenig heen- en weer gepraat zijn deze beide heeren tot overeenstemming gekomen, die zal leiden tot een „wedergeboorte" van de Unie, onder den naam „Nederlandsch Volksfascisme", dat zich vooral de be langen van de arbeiders zooals zij dat zien voor oogen schijnt te heb ben gesteld, Voorloopig begint men in de steden Amsterdam, IJmuiden, Hilver sum en Utrecht, onder algemeene lei ding van jhr. Groeninx van Zoelen. De Directeur van het Staatsboschbe- heer te Utrecht en het hoofd van den Plantenziektenkundigen Dienst te Wa- (Ingez. Med.) duizend francs verteerd zou hebben. Je hebt je zelf overtuigd, dat zij het geld ontvangen heeft. Wat heeft ze er mede gedaan? Hij leunde over de tafel en met zijn langen wijsvinger tikte hij Fortin bras op den schouder. Ze heeft het ver borgen. 't Is daar, in de Rue Maugrabine. Fortinbras schudde zijn leeuwenhoofd. Het was bespottelijk! In vroegere dagen, toen ze het geld had, had ze het toen niet roekeloos uitgegeven? Bigourdin stemde toe. Maar daarop, zei hij, kwam de te genspoed, armoede. Heb je toen geen verandering bij haar opgemerkt in haar gewoonten, haar karakter? We hebben er natuurlijk dikwijls over gesproken. De uiterlijkheden van de bourgeoisie ver dwenen en de paysanne hernam haar rechten. Gedurende vele jaren heeft mijn vader de moeder van mijn moeder onderhouden, een boerin uit La Beauce, die voorwendde geen stuiver te bezit ten. Toen ze gestorven was, vonden ze haar matras opgevuld, als het ware, met een klein fortuin. Het bloed van grand mère Didier stroomde door de aderen van Cécile. En Cécile, evenals iedereen in de familie wist van de erfenis van grand' mère Didier. Alles, wat bij Fortinbras in halve ver getelheid was geraakt, begraven onder de indrukken van latere jaren, kwam weer in protest. Zijn liefderijk verzorg de kinderjaren, zijn vredig leven in En geland, zijn eerzaam anglo-indische vader, generaal-majoor Fortinbras, die 's morgens en 's avonds alle bedienden vereenigde voor gebed en bijbellezing, zijn schooljaren, Winchester, met haar mooie traditie, alles, wat zooals de Engelschen dat verstaan een gentle man maakt. Dan zal ik het doen, zei Fortin bras. Ik ben geen anti-semiet, maar ik vind het jammer om een joodschen op- kooper, die het heel ruim heeft, vele duizenden francs cadeau te doen. Dat zou te onnoozel zijn. Big'ourdin dronk zijn glas Armagnac op, riep den bediende, wierp de geld stukken voor de afrekening op tafel en stond op. Laat ons gaan, zei hij. Fortinbras, uitgeput naar ziel en li chaam, volgde hem. Een autotaxi bracht hen naar de Rue Maugrabine. De dood moede en uitgeteerde femme de jour- néé was bezig de woning weer zoo wat op orde te brengen. Bigourdin gaf haar een tienfrancstuk. Kom over twee uur terug', dit is voor u. De vrouw ging; de twee mannen ble ven alleen in de ellendige kleine kamer, waar de armoede hen aangrijnsde van het gescheurde en verschoten behang, van den kalen vloer, van de stoffige rustbank, met een kapotten poot, die in een oud zalmblikje stond- Fortinbras wierp zich op deze rust bank en bedekte zijn oogen met de han geningen vestigen er de aandacht van belanghebbenden op, dat een aantal iepen thans duidelijk toont, dat zij door de iepenziekte zijn aangetast. Dit blijkt uit de plotselinge verdorring van een groot deel hunner bladeren, die er uit zien, alsof ze geschroeid zijn. De kans dat juist deze boomen nog dit jaar een groot gevaar voor besmetting van de omgevende opleveren, moet zeer groot worden geacht, aangezien zij een ge- schikten voedingsbodem vormen voor de iepenspintkevers. In verband hiermede wordt een be roep gedaan op alle eigenaren van iepeboomen om de aangetaste exem plaren onmiddellijk te vellen en te ontschorsen en de schors te verbranden. Indien dit voor 15 Juli is uitgevoerd, kan worden verwacht, dat de besmettings kansen voor de omgevende boomen be langrijk zijn verminderd. Nadrukkelijk wordt er op gewezen, dat velling zonder ontschorsing vol strekt niets helpt, daar in gevelde, maar niet ontschorste boomen de iepen- spintkever zich evengoed ontwikkelt als in op stam staande. Het gaat er juist om, de ontwikkeling van dezen kever te verhinderen. Dit wordt uitsluitend bereikt door de gevelde boomen volle dig te ontschorsen en de .schors te ver branden. Daarvoor wordt ieders mede werking met aandrang verzocht. Naar de „N. R. C." verneemt, is en kele weken geleden de Coöperatieve N.V. Meelfabrieken der Nederlandsche Bakkerijen voor den gezamenlijken aan drang der vereeniging van particuliere meelfabrikanten en de regeering ge zwicht en is een overeenkomst in de maalindustrie aangegaan tot beperking van de productie- Voor alle ondernemin gen zijn verschillende productie-percen tages vastgesteld. Aan de fabrieken mag geen verdere uitbreiding worden gege ven. Alles op straf van boete. Prijsaf spraken zijn niet getroffen. Hetgeen na tuurlijk niet beteekent, onder deze om standigheden van beheersching van het aanbod, dat de prijzen niet hooger wor den. Oprichting' van een nieuwe onder neming zal nu ook wel onmogelijk wor den gemaakt, aangezien anders de be perking van de productie en de verdee ling daarvan geen doel zou treffen. Aan de St. Gerarduskweekschool voor Onderwijzeressen te Bergen op Zoom slaagden voor het examen nuttige handwerken de dames: E. v. d. Bunder, te Middelburg en N. Boënne te Hulst. Aan de H. B. S. te Rolduc slaagde voor het eindexamen afd. A, de heer Th. Hendrikse te Y z e n d ij k e. den. Een kwarteeuw is een lange tijd, mijn beste Gaspard, zei hij. Een kwart eeuw intiem samenzijn dag en nacht met een ander menschelijk wezen laat een diepen indruk na in je ziel. Ik heb me heel ongelukkig gevoeld, dat is waar, maar ik ben nooit zoo hopeloos onge lukkig geweest als nu. Laat me dat rus tig' zeggen. Mijn hoofd is als bedwelmd. Mijn arme kerel, zei Bigourdin op zachten toon. t Hij keek om zich heen en zag een de ken, die Clothilde gebruikt had, netjes opgevouwen op een stoel liggen. Deze legde hij over Fortinbras heen, zeggen de: je bent geheel uitgeput. Blijf daar liggen en probeer te slapen. De doodmoede man sloot zijn oogen. Twee uren daarna kwam de femme de journée terug. Bigourdin, met' den ving'er tegen zijn lippen, wees naar den slaper, en zei haar den volgenden morgen weer terug te komen. Het was toen zes uur in den namiddag. Bigourdin, die zich ge wikkeld had in wat hij maar vinden kon, dat warmte gaf, sluimerde een paar uren in een rieten stoel, tot Fortinbras met een schok wakker werd. Ik moet in slaap zijn gevallen, zei hij- Dat spijt me geducht. Hoe laat is het? Bigourdin keek op zijn horloge en zei. Middernacht. Fortinbras stond op en streek met beide handen over zijn witte haar. Aan de Chr. Kweekschool te Mid delburg slaagden voor het examen- nuttige handwerken de dames: J. Nae- rebout, Vlissingen; A. M. van Nieuw- kerk, Lewedorp; N. M. Smit, Koudeker- ke; H. v. d. Waa, 's-Heer Arendskerke; R. v. d. Zee, Goes en H. Zeijger, Vlis-- singen. Gisteren hebben een 30-tal personen, van wie het grootste deel te Middelburg aan boord van de „Koningin Emma" kwam, gebruik gemaakt van de gele genheid om de eerste boottocht mede te maken, die de Provincie op de Maan dagen in Juli en Augustus organiseert van Vlissingen, Middelburg, Vetere en Katsche Veer naar Zierikzee. Begun stigd door prachtig weer werd de reis gemaakt. De deelnemers hadden vijf kwartier om de oudheden van Schouwens stad te bewonderen. Buitenom Walche ren is naar Vlissingen kunnen worden- terugg'evaren. Met groote dankbaarheid voor het genotene kwamen allen welge moed te kwart over vijf te Vlissingen terug. De uitslag van den door de Kon, Scherpschuttersvereeniging Vlissingen' gehouden schietwedstrijd op 15, 16, 22 en 23 Juni, ter gelegenheid van de her denking van het 50-jarig bestaan dier vereeniging luidt als volgt: Korps wedstrijden: 200 Meter, max. 250 punten. 1, Korps Hr. Ms. Wacht schip te Vlissingen (medaille van H. M. de Koningin) 215 punten; 2. Burgerwacht te Vrouwepolder 201 p.; 3. Korps Mo- tordienst, afdeeling Zeeland 195 p. 100 Meter, max. 250 punten. 1. Korps Hr. Ms. Wachtschip te Vlissin.gen (medaille H.K.H. Prinses Juliana). 216 p., 2. Onderofficiers Ver. „Ons Genoe gen", Bergen op Zoom 214 p.; 3. Bur gerwacht te Vrouwepolder 211 p.; 4. Schietver. „Domburg" te Domburg 205 p. 5. Schietver. „Wilhelminate Kou- dekerke 193 p. Buks, max. 500 punten. 1. Schiet- vereeniging „Domburg' te Domburg (medaille Commissaris der Koningin in Zeeland) 490 p.; 2. Schietvereeniging „Tot Oefening en Ontspanning", 't Zand 473 p. Cylinder/K.S.O., max. 300 punten. 1, Schietvereeniging „Domburg' te Dom burg (medaille Z.K.H. Prins Hendrik der Nederlanden) 288 p.; 2. Korps Motor- dienst, afdeeling Zeeland 284 p.; 3. Bur gerwacht te Gapinge 279 54 p.; 4. Schiet vereeniging „Soranus' te Oostkapelle 279 53 p. Bekerwedstrijden „Pro Patria. 200 Meter: Burgerwacht te Vrouwepol- Evenals Clothilde heb ik ook in twee of drie nachten geen oog dicht ge daan en opeens overviel mij de slaap. Laat eens zien, zei hij, de hand tegen zijn hoog voorhoofd leggende, je hebt' me hier met een of ander doel terugge bracht- Ja, zei Birgourdin, kom mee. Hij nam de lamp van de tafel en bracht zijn zwager in de slaapkamer. Ik heb 't je wel gezegd, zei hij, naar het bed wijzende. Het beddetyk was geheel losgetornd. En daar aan den kant waar Cécile gele gen had, waren vijf of zes kleine nestjes gemaakt, en elk nestje was stijf opge vuld met bankpapier en goud. 't Is allemaal voor jou, zei Fortin- bras. Bigourdin, zwaaide met zijn sterke ar men, schoóf Fortinbras op zijde en noem de hem een onnoozelen hals. 't Is het eigendom van Cécile. Ik heb er niets mede te maken. Ik ben een eerlijk man en geen schurk, 't Behoorde aan Cécile, Nu behoort het aan jou. Ze bleven er lang over redeneeren tot de honger hen verdreef. En soupeerende in een klein restaurant, bleven ze rede twisten, tot eindelijk Big'ourdin dood moede naar het Hotel de la Dordogne ging en Fortinbras, terugkomende in de Rue Maugrabine, tegen wil en dank de bezitter werd van circa tweeduizend pond.

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 5