PRINS HENDRIK PLOTSELING OVERLEDEN. LAATSTE BERICHTEN. BUITENLAND. DEN HAAG. HEDENMIDDAG IS Z. K. H. PRINS HENDRIK DER NEDERLANDEN PLOTSELING OVER LEDEN. De gebeurtenissen in Duitschland. BELG IE. FRANKRIJK. POLEN. VEREENIGDE STATEN. ,V!£ .«TM .J. Nog hedenochtend meldden de telegrammen, dat de toestand meer bevredigend werd geacht, aange zien de temperatuur van den pa- tiën iets lager was dan gisteren. En nu komt in zijn doodelijke nuchterheid het radiogram, dat Prins Hendrik plotseling is over leden Men mag gerust zeggen, dat aan Nederland, door dit zoo onver wachte sterigeval, een in velerlei opzichten sympathieken Prins-ge maal is ontrukt. Prins Hendrik bleei, door het leit, dat hij Prince-consort was, uiteraard iets meer op den achter grond van het publieke leven dan zelfs met een kroonprins het geval zou wezen. Maar hij wist zich daar in te schikken en zocht andere ter reinen, waarop hij zijn activiteit kon ontplooien. Zonder twijfel heeft zijn hoofdgebied van werk zaamheid gelegen bij 't Roode Kruis, waarvan hij niet alleen in naam, maar ook in werkelijkheid de hoogste leider was. Daarnaast nam Prins Hendrik on ze Koningin vele representatieve plichten uit handen, en het is be kend hoezeer de Koninklijke gast zich op tentoonstellingen, diners en andere officieele plechtigheden door zijn amicaliteit en jovialiteit bemind wist te maken. Ons Vorstelijk gezin tot voor zoo korten tijd uit Moeder, Vader, Grootmoeder en Dochter bestaan de wordt wel snel achtereen zwaar door den Dood getroffen: Grootmoeder en Vader zijn niet meer, en slechts onze regeerende Koningin met haar Dochter, onze Kroonprinses, zijn er nu alléén overgebleven Hertog Heinrich Wladimir AI- brecht Ernst van Mecklenburg- Schwerin werd geboren den 19den April 1876, als jongste zoon van een in 1883 overleden groot hertog Frederik Frans II uit diens derde huwelijk met prinses Marie van Schwarzburg-Rudolstadt, bezocht het Vitzthumsche gymnasium, en daarna de krijgsschool te Metz. In 1894 deed hertog Hendrik een lan ge reis naar Azië en Amerika en trad vervolgens in Pruisischen krijgsdienst. Den 16den October 1900 ver loofde hij zich met Prinses Wilhel- mina der Nederlanden. Reeds voor het huwelijk, dat den zevenden Februari 1901 is gesloten, werd Hertog Hendrik generaal-majoor van het Nederlandsche en Indische leger, admiraal der Nederlandsche vloot, prins der Nederlanden en lid van den Raad van State. Op menig gebied van 't gemeene welzijn heeft de Prins het initiatief genomen tot practische maatrege len of steun verleend aan derge lijke maatregelen. Men herinnere zich slechts zijn bemoeiingen op het gebied van landbouw en ont ginning en ten opzichte van het reddingswezen. Wat dit laatste be treft, zal bij velen zijn blijven voortleven de heugenis aan zijn doortastend optreden bij de schip breuk der „Berlin" aan den Hqek van Holland, den 21 en Februari 1907. Vele schipbreukelingen dank ten daaraan hun leven. Op 's Prinsen initiatief werd in 1908 de „Kon, Ned. Landbouwver- eeniging" opgericht. Voorts is Prins Hendrik een groote stuw kracht geweest voor het „Roode Kruis" en de Padvindersbeweging. In verband met het overlijden is de zitting der Provinciale Staten van Zeeland hedenmiddag ge schorst tot nadere bijeenroeping. De Commissaris der Koningin uitte de bede, dat de Koningin en de Prinses verder voor groote droeve verliezen mogen worden gespaard en kracht mogen vinden in dit tweede verlies te berusten. sen voor anderen. Niet aan het maken van een chaos zullen spreker en zijn fractie mede helpen, maar hij heeft wel niet veel, maar toch nog hoop dat Ged. Staten Kun voorstel nog wat zullen wijzigen. Huurtoeslag is toch feitelijk een deel van het salaris. Na drie jaar heeft, vol gens het voorstel, de griffier 89 en zoo gaat het door, met voor den inge nieur daarentegen 64 meer. Een arbeider zal niet meer dan 295 achteruit gaan, maar ook zijn pensioen. De directeur van den Stoombootdienst gaat 143 vooruit, maar de kapitein en de machinist ruim 400 achteruit, en zoo zijn er verschillende bedragen van achteruitgaan. Reeds in 1929 werd bij een aangehouden voorstel, gezegd, dat de salarissen zeker niet te hoog waren. Als het ook nu een technische herzie ning geldt, dan begrijpt spreker niet waarom ook de bureel-ambtenarfen er in betrokken worden. Destijds is de huurtoeslag ook reeds besproken. Toen hebben Ged. Staten ook reeds gesproken van eens verkre gen rechten. Alleen de heer Van 't Hoff was in de Staten voor verdisconteering van de huishuurtoelage in het salaris. Een half jaar geleden sprak mr. Van Dusseldorp ook over verkregen rechten en nu praat het College heel anders. Zij beroepen zich ook op het rapport- Schouten. Vergelijkingen met andere provincies waren toch wel te doen en behoefde men niet alleen met het rap- port-Schhouten te rekenen. De provin cie is niet zoo arm, als andere en het rapport-Schouten spreekt toch ook van de waardeering van ieders arbeid. De hoofdcommies heeft verantwoor delijkheid, maar toch ook zeker niet minder een kapitein en trouwens ieder ambtenaar heeft verantwoordelijkheid. Als men bij lageren zegt, dat men er net zooveel kan krijgen als men wil, dan geldt dit nu voor iedere functie, ook voor ingenieurs en dergelijke. Aiieen de verantwoordelijkheid is toch geen reden enkelen in salaris te verhoogen. Spr. geeft vergelijking met de rijks salarissen en tracht daaruit aan te too- nen, dat bij lagere ambtenaren de sala rissen beter zijn bij het Rijk, voor de hoogere juist bij de provincie. Spr. kan niet begrijpen waarom het bootperso- neel zwaarder getroffen moet worden dan ander personeel. Spr. wil verwarring voorkomen door voor te stellen te bepalen het personeel niet meer te verlagen dan 10 pet., ook in de jaren later dan 1935. Dit sluit ook aan bij de wenschen van het georgani seerd overleg. De heer MOELKER zeide, dat men nu 6 jaar leeft in een tijd van depressie en de tijd dwingt met-ambtelijke perso nen tot versobering; en sommige artike len zijn in prijs gedaald tot voor die van 1914. In jaren van hoogconjunctuur was het te begrijpen, dat ook de salarissen naar boven gingen, maar nu is het wat an ders. Zij, die een academischen graad hebben behaald, hebben veel gekost en eerst op 25-jarigen leeftijd beginnen ze te verdienen. Dit geldt niet voor ande ren, die reeds op 15 of 16 jaar beginnen te verdienen. In tijden van hoogconjunc tuur zijn de hoogere salarissen niet zoo veel procenten naar boven gegaan als bij lagere, die soms met 150 procent ste gen. Spr. wil stuk voor stuk nagaan of de salarissen niet te veel dalen, doch eerst bij de artikelsgewijze behandeling. De heer GOOSSENS verbaasde zich er over, dat men maar steeds naar zijn motie verwijst. Deze motie is zeker niet beperkt bedoeld, maar men kan er ook te veel beteekenis aan toekennen. Men wilde van zijn motie niets weten bij Ged, Staten. Nu neemt men niet alleen de verkregen rechten weg, maar men gaat nog veel verder. Het gaat niet aan zich maar steeds te beroepen op de tijdsomstandigheden. Men mag niet vergeten, dat bij hoog conjunctuur de overheid steeds achter aan gaat. Maar spr. meende als ambtenaar dat er van Onaantastbare rechten geen spra lie is. Spr. meende, dat ambtenaren goed betaald moeten worden, maar zij behoe ven niet verre boven andere uit te ste ken. Spr. stond verbaasd over de groote verlaging van het bootpersoneel en in het bijzonder voor de agenten. Spr. geeft vergelijkingen met z.i. gelijk te stellen rijksambtenaren. Principieel is spr. voor kindertoeslag maar niet met het begin bij het derde kind; omdat dan een gezin zonder en een met twee kinderen geheel gelijk zou den staan. Het is voor spr. niet mogelijk de juis te kosten te berekenen. Maar toch zou hij gaarne vernemen wat het verschil is tusschen beginnen bij het derde of wel bij het eerste kind. De heer VIENINGS zag in het voor stel meer dan gelijk strijken van plooi en; maar het heeft hem wel getroffen dat men voorstelt velen te verlagen, maar alleen de griffier en de ingenieurs te verhoogen. Dit heeft in sprekers om geving ontevredenheid gewekt en men mag de vox populi niet verwaarloozen. Ged. Staten hebben niet het psycho logisch oogenblik van dit vo'orstel ge vonden. Lief zijn spr. de griffier en de hoofd ingenieur, maar nog liever is hem de waarheid. Spr. komt op tegen het groote verschil voor het bootpersoneel. Inzake den kindertoeslag is spreker er tegen het eerste en het tweede kind uit te sluiten, maar spr. heeft geen gege vens ontvangen over het verschil in kosten. De heer KODDE zeide, dat de sala risregeling steeds een zeer moeilijk en nauwkeurig werk is. Spr. betreurde het, dat men moet verlagen, maar dan toch enkele wedden te verhoogen, acht spr. toch wel erg. Spr. bestrijdt een verhooging, alleen op grond van verantwoordelijkheid, die toch ieder heeft. Men moet ook rekening houden met huurtoeslag en kindertoeslag. Spr. is tegen verhoogingen om econo mische redenen; men vergeet wel eens niet alleen van versoberingen te moeten spreken, maar het voor zich zelf toe te passen. Het gaat niet aan de ambtenaren te vergelijken met het particulier bedrijf. Als spr. wel medegaat met verlagin gen, dan is dit om de ambtenaren niet ver boven anderen te laten staan. Het voorstel is niet een van algemee- ne procentsgewijze verlaging, Als men voorgesteld had ook de hoo- ge salarissen te verlagen, had spr. ook voor de lagere wel willen medehelpen. Hirena werd gepauzeerd tot 2 uur. HET SPELLINGVRAAGSTUK. In de heden gehouden vergadering van den ministerraad heeft het spelling vraagstuk een onderwerp van bespre king uitgemaakt. Een beslissing daarom trent is echter aangehouden tot een vol gende vergadering van den Raad van ministers. WORDT VON PAPEN DOOR GOERING VERVANGEN? De terechtstellingen Naar verluidt zou het Duitsche kabi net heden bijeenkomen teneinde te be raadslagen over de maatregelen, welke thans na de gebeurtenissen der laatste dagen genomen worden om den feite lijken toestand te consolideeren. Een der voornaamste punten van beraadsla ging bij deze kabinetszitting zou naar verluidt zijn, de positie van den heer von Papen wiens veiligheid op uitdruk kelijk verlangen van von Hindenburg zou zijn gewaarborgd Men acht het waar. schijnlijk, dat von Papen zal worden ver vangen door Goering, en dat men dan voor von Papen, een of andere diploma tieke functie zal zoeken teneinde hem zonder hem te desavoueeren uit te schakelen uit de directe regeering. Ver der verluidt dat het zeer wel mogelijk is, dat nog verdere kabinetswijzigingen zullen worden aangebracht met dien verstande dat de zgn. conservatieve groep daardoor zou moeten worden ver zwakt Zoo zou de mogelijkheid overwo gen worden, van een vervanging van den tegenwoordigen minister van financiën, graaf Schwerin von Krosigk. Omtrent de verschillende terechtstel lingen verluidt nog, dat o.m. is gefusil leerd een lid van het gevolg van den kroonprins, von Müldener genaamd Verder is ter dood gebracht, een der oudste S.A.-leiders, de groepsleider Gehrt, een oorlogsvlieger die groote be kendheid heeft verworven door zijn on verschrokkenheid bij luchtgevechten, en die daarvoor is gedecoreerd met de orde Pour le Mérite. Het speciale spoed-ge rechtshof dat de zaken heeft afgehan deld, van de terechtgestelden, bestaat naar verluidt uit den leider van de S S en van de politieke politie, Himmler, als voorzitter, bijgestaan door een oude S.S.-leider en een actief generaal, van wien echter niet duidelijk is, of hij bij het leger dan wel bij de politie dient. Men acht het niet waarschijnlijk dat deze generaal lid zou zijn van de rijks- weer tenzij de veronderstelling juist mocht zijn, volgens welke een aantal der gevangenen, voormalige officieren van het leger waren. De indruk op het volk blijit gunstig. De S.Aj. wordt vermoedelijk ingekrompen tot 450.000 man. Het nieuws dat vrijwel onafgebroken uit Duitschland komt toestroomen, heeft over 't algemeen niet veel om 't lijf. Sommige berichten zijn sensationeei genoeg, doch ze berusten kennelijk op veronderstellingen of geruchten en ma ken daarom een goede kans door een tegenspraak achterhaald te worden. Mén doet dus goed een en ander met een korreltje zout tot zich te nemen. Omttent den dood van den hoofd aanstichter, Roehm, verneemt de N. R. C. nog, dat men hem een pistool ter be schikking. had gesteld, om zich daarmee het leven te benemen. Hij heeft er echter geen gebruik van willen maken en is toen door een peleton veldpolitie gefu silleerd. Hij zou den dood moedig in de oogen hebben gezien. Ook de andere gefusilleerden moeten zich gelaten In hun lot hebben geschikt. Alleen de S. A.-leider Ernst zou over zijn zenuwen heen geweest zijn. De zuiveringsactie van de S.A. moet ten gevolge gehad hebben, dat honder den aanvoerders zich thans in arrest bevinden. Veel meer dan geruchten verneemt men daaromtrent echter i\jet. 60 opstandelingen gefusilleerd? De Asoc. Press meldt, dat in een oude cadettenschool in een voorstad van Berlijn 60 opstandige S,A.-lieden zouden zijn geëxecuteerd, nadat ieder van hen, gedurende drie minuten gele genheid had gekregen, zich te verant woorden. De executie vond plaats door een vuurpeleton, en de veroordeelden werden niet geblinddoekt, terwijl trom geroffel de schoten grootendeels on hoorbaar maakte. Dit bericht meldt verder nog, dat tal van geëxecuteerden, onmiddellijk voor de schoten knalden, welke een einde aan hun leven zouden maken, uitriepen; „Ik ben onschuldig. Heil Hitler-Duitsch- land". Nadat de eerste 60 executies wa ren voltrokken, werd het vurpeleton af gelost, daar de mannen volkomen uitge put waren. Er verluidt dat nog tal van rebellen meer gefusilleerd zijn. O.a. ook de bekende Gregor Strasser, eertijds een van Hitler's intiemste volgelingen, doch die later ruzie met den Führer kreeg. Van andere zijde wordt intusschen be weerd, dat Strasser gevlucht is. Omtrent de Hohenzollern-prmsen wordt thans tegengesproken, dat een hunner August Wilhelm ook bij het avontuur betrokken zou zijn geweest. Wel moet Goering hem aan een scherp verhoor hebben onderworpen, doch hij bevindt zich op vrije voeten. De ex- kroonprins heeft Duitschland in tegen stelling met wat gisteren verluidde, niet verlaten. Hij resideert te Postdam. Von Papen, de vice-kanselier, is gelijk bekend, eerst gearresteerd, maar vervol gens tot zekere grens weer op vrije voeten gesteld. Hij heeft om zoo te zeg gen huisarrest en mag niet telefoneeren, geen bezoek ontvangen. Hij staat onder „eervolle" bewaking. Drie medewerkers van hem, die anders gemakkelijk te be reiken waren, schijnen in denzeltden toestand te verkeeren. Men beschuldigt den vice-kanselier van reactionnair streven, zij het ook reactionnair streven, dat niet met het complot van Roehm in verbinding stond. In alle geval gieken, men onder bestaande omstandigheden er niet mede, dat von Papen lid van het kabinet blijft. Onder de kerkvorsten, zoo wordt uit Rome gemeld, is groote ontsteltenis ge wekt door de bloedige gebeurtenissen in Duitschland. Vooral diepe indruk heeft het feit gemaakt, dat de leider van de katholieke actie in Duitschland, Klausner is gedood. Er wordt met nadruk op gewezen, dat Klausner niet de hand aan zich zelf heeft geslagen, gelijk in verschillende berichten uit Duitschland wordt ge meld. Naar aanleiding van geruchten dat generaal von Fritsch de aanvoerder der rijksweer zou zijn gefusilleerd wordt door het rijksweerministerie medege deeld, dat dit gerucht volkomen uit de lucht is gegrepen. Hetzelfde geldt van geruchten betreffende den katho1 Heken bisschop van Berlijn, die zelf Maandagavond een communiqué heeft gepubliceerd, dat hij in den besten wel stand van een reis naar Pommeren te Berlijn is teruggekeerd. De indruk bij het Duitsche volk. De indruk op het groote publiek in Duitschland blijft naar de correspondent van de N.R.C. meldt, alles dooreen ge nomen uiterst gunstig. Wat men ook verder van de toekomst moge denken, welke beoordeelingen men ook voor zich zelf in zijn binnenste moge koeste ren, deze indruk is in Duitschland zelve en in allen gevalle bij de als reaction nair bekend staanden, ook voor het bui tenland van belang. In allerhande milieu, ook in zoodanige gelijk belangstellende kringen om krantenverkoopers, m kroe gen van de meest onderscheiden stan ding, dus op plaatsen, waar men hoort, wat het volk zegt, verneemt men over al uitlatingen, welke een eenvoudig S. A.-man aldus samenvatte: Nu zie je pas, wie Hitler is Voorwaar, ook in Duitschland zullen er wel worden gevonden, die innerlijk dit systeem niet van ganscher harte wel willend gezind zijn, en die nu min of meer triomfantelijk uitroepen: Zie je nu wel, welk een toestand dit is ge weest Maar deze soort van miesma- cherei, heeft thans geen succes meer. Men heeft onder het volk niet alleen be wondering voor het snelle ingrijpen van Hitier, gelijk dit in officieuze redevoe ringen in het licht is gesteld, maar men is Hitier ook dankbaar uit overweging, dat hij het niet zoover heeft laten ko men, dat de groote massa der volgelin gen werd gemassacreerd, terwijl de aan stichters en aanvoerders buiten schot bleven; doch door zijn optreden heeft hii integendeel verleiders laten bloeden en dc groote massa heeft hij gespaard: Voorts is iedereen tevreden met het vooruitzicht, dat het nu afgeloopen is met het nevenregeeren van onderaan voerders, en men verwacht, dat het ge heel Duitschland ten goede zal komen, dat aldus de autoriteit van den Leider en van de regeering is gestegen. De S-A. wordt nu gereformeerd en gereduceerd, niet alleen de groepen van- welke de ontevredenen en kankeraars leiders waren, maar alle groepen wor den aan een streng uitziftingsproces on derworpen. Er zullen waarschijnlijk slechts 450.000 man overblijven. De grens is versterkt. In den mi nisterraad van Maandag heeft de mi nister van Buitenlandsche Zaken, Jas- par, een lange uiteenzetting gegeven over de mogelijke gevolgen van de ge beurtenissen in Duitschland voor de in ternationale politiek. Jaspar is van oordeel, dat deze gebeurtenissen met groote aandacht dienen te worden ge volgd. Hij deelde mede, dat gendarme rie-versterkingen naar de Duitsche grens zijn gestuurd om een eventueel over de grens komen van ongewensch- te Duitsche vluchtelingen te beletten. Tragisch verlovingsfeest. In de Pa- rijsche voorstad Colombes vierden Zon dag twee families een verlovingsfeest. In den middag werd een boottochtje op de Seine gemaakt. Toen zij evenwel om een eilandje voeren, werd hun bootje door een motorboot geramd. Het gehee- le gezelschap, bestaande uit zes perso nen, kwam in het water terecht en al leen de 25-jarige verloofde wist zich te redden. Zijn beide broertjes van 10 en 12 jaar, een 25-jarige nicht, zijn 19-ja- rige bruid en ',haar broertje, kwamen in de golven om. De Oceaanvliegers gearriveerd, De beide Poolsche Oceaanvliegers, de ge broeders Ardamowitz, die zooals reeds gemeld op hun vlucht van New-Found- land naar Warschau een noodlanding in Frankrijk hebben gemaakt, zijn giste ren van Parijs naar Polen vertrokken. In Duitschland, nabij Crossen a. d. Oder hebben de vliegers opnieuw een nood landing moeten maken. Nadat zij hun motor gerepareerd hadden konden zij echter doorvliegen en zijn zij tegen den avond té Warschau geland. Op 't vlieg veld aldaar waren ongeveer 50.000 men- schen bijeen, die de vliegers geestdriftig toejuichten. Dorp in asch gelegd. Door een grooten brand is Maandag het geheele dorp Raszkoetang in Oost-Polen in de asch gelegd. 63 woonhuizen, 157 schu ren, Stallen enz. zijn afgebrand. Ook een deel van het vee kon niet meer worden gered. O.a. zijn 300 varkens in de vlam men omgekomen. 340 bewoners zijn dak loos geworden. Stakingsrelletjes. Maandag' heeft een 60-tal stakers een aanval gedaan op hel gebouw van een olie-maatschappij te Seattle. Zij drongen door de afzetting heen en werden ontvangen door de wachtposten van de maatschappij, die een hunner doodde. Dit feit heeft onder de stakende havenarbeiders groote ver bittering gewekt, zoodat men vreest, dat nog verdere ongeregeldheden hiervan het gevolg zullen zijn. Er verluidt dat de sta. kers een nieuwe aanval willen onderne men op de gebouwen van de olie-maat schappij. Dillinger gesignaleerd. In een schietpartij tusschen bandieten en poli tie na een overval op een bank, herken de een detective den beruchten bandiet John Dillinger. In het gevecht werd een politieman gedood en vier werden er gewond. Dil linger moet eveneens gewond zijn. De vijf bandieten wisten met 20.000 dollar te ontkomen. SCHRIKBARENDE CIJFERS. Zondagnacht om twaalf uur eindigde het Amerikaansche begrootingsjaar 1934. In dit jaar is een record voor vredestijd van uitgaven bereikt ten bedrage van zeven milliard dollar, waarvan meer dan de helft is besteed aan steun en herstel. De uitgaven overtroffen de inkomsten met. vier milliard. Dit is derhalve het vierde jaar, dat de regeering niet in staat is geweest de uitgaven door de in komsten te dekken. Het geheele deficit van bijna vier milliard is direct geleend van Amerikaansche beleggers en ban ken, zoodat de openbare schuld de re cord-hoogte heeft bcre;kt van 27 mil liard vergeleken met 22 milliard aan het einde van het vorige belastingjaar. mm

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 3