4 f Reisplannen I KBBSTIERWMEia van Dinsdag. KORT ZEEUWSCH NIEUWS. KERKNIEUWS. KUNST EN WETENSCHAP. UNDERWIJS. Z1 1 1 BEURS- EN WISSELKOERSEN. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. NOORD-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D Mijnhardt's Laxeertabletten PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. fl §<fl s| tl 'I Hiin.miiw. 'i s "^^avs^Cr - 3-d< AMSTERDAM, 3 Juli. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 31 1000-4 101 10134. Ned. 33 1000-4 101%—101%. Ned. 34 1000-4 101%—101 Certificaten-3 89%—-89%. O. Indie 32 1000-5 100% 100%. O. Indie 26 1000-4% 100%—100%. O. Indie 34 1000-4 100%—100. Denemarken Oblig 1926-5 88 88%. Duitschl. 100-7 33%—30. Engeland 1960-90 4 71%—71%. Zwitserl. oblig. '24-5 99 Zwitserl. Staatssp. 1927-4% 100 Amsterdam 1933-5 101% 's Gravenhage 1929-4% 101%101. Rotterdam 1926-1930-4% 99%99%, Berlijn 1925-6% 21 Zaeuws. Hyp. B-5 100—100%. Zeeuws. Hyp. B-4% 101—101. Cities Service Cy. P. 1958 5 27%27%. A Amsterd. Bank 9999- C Rott. Bankver 74%74%. A Twentsche Bank 76% A Pref. Gruyter Zn. A. 123124%. A Pref. Jurgens A 94%94. A Ned Gist- en Spiritusfabr. 379 A De Schelde N.B. 18% A Ver. Papf. v. Gelder 55%54 C Am. Car Foundry 12%12% C Am. Smelt Ref. 25%25 C Farbenind. I.G. 57% C Stand. Brands 12%12% C U. States St. C. 23%—22% C North Am. Cy. 10%—10% A Born. Sum. H.M. 118121 A Linde Teves en Stokv. 62%62% A Ned. Wol Mij. 77—76% A Singkep Tin M. 8585 A J. C Japan Ln. 25% A Rottterd. Ll,pyd 35%34 A S. M- Nederland 35%-34% A Amst. Thee C. M. 56%57% sleuteltje van een Armenië-busje, één lederen riem met bellen, één zilveren rijksdaalder, één bordje gemerkt „Nat", één paardenversiersel met bel, één taschje met inhoud, één zilveren ring, één zilveren kinderarmband, één honden- riem, één hond, één nikkelen horloge, één nikkelen sierspeld, één handschoen, één kindersokje, één zweep, één bad- schoen, één kussen, één wandelstok, één portefeuille, één tandenborstel, één sleu teltje, één ulster, één koperen gewicht, twee mutsen, één zilveren vulpotlood, één damesparapluie, één hoornen dames armband, één dop van een auto en een heerenrijwiel. De wekelijksche collecte van het plaatselijk Crisiscomité heeft opgebracht f 79. VROUWENPOLDER. Bij het agent schap der arbeidsbemiddeling alhier stonden op 1 .Juni j.l. als werkzoeken den ingeschreven 19 personen, gedu rende Juni werden ingeschreven 9 per sonen en afgeschreven 0 werkzoeken den, zoodat op 1 Juli stonden ingeschre ven 28 werkzoekenden, allen te werk gesteld bij de werkverschaffing. (Aan leg waterleiding- IERSEKE- De Zeeuwsche vereeniging van gemeente-veldwachters is voorne mens een excursie te houden naar Ierse- ke op 13 Juli a s. Ze willen een bezoek brengen aan de oesterputten en kreef tenbewaarplaatsen en daarna per IJE 19 (een motorvaartuig) een rondvaart doen op de Schelde, o.m. om de Ramses", H.M. politievaartuig te bezichtigen. KRUININGEN. Dezer dagen maakten de leerlingen der vijfde klasse van de „School met den Bijbel" een reisje naar Antwerpen, aangeboden door Hille's Koek- en Beschuitfabriek. Dé leerlingen der hoogste klassen, sloten zich hierbij aan. Als verrassing ontvingen allen een pak Hille's Zaansche Korstjes, die zich best lieten smaken. Het was voor de kinderen een heerlijke dag en voor Hille een goede reclame. KORTGENE. In deze gemeente is men wel is waar in het gelukkige bezit van een goed werkende motorspuit, doch de brandweer is tot nog toe wei nig geoefend. Bovendien beschikt men niet over voldoende kleeding enz., kort om de Kortgeensche brandweer is ver re van modern geoutilleerd, B. en W. van Kortgene hebben dit euvel ingezien, en hebben daarom Maandagavond een vergadering in het gymnastieklokaal bijeen geroepen, om te komen tot de oprichting van een Vrijwillige brand- weer-vereeniging. De burgemeester mr. J. D. Koster opende den avond. Hét deed hem veel genoegen, dat zoo vele ingezetenen tegenwoordig waren. Spr. vertelde, dat de heer J. M. de Kater sinds Mei j.l. brandmeester is. Deze heeft in Goes een cursus gevolgd, en daar geleerd hoe een nieuw systeem van werken in deze gemeente noodza kelijk zou zijn. Daarom vroeg hij veran dering in manier van werken en wel door het invoeren van een vrijwillige brandweer. Daarna kreeg de heer Bierman uit Middelburg het woord. Spr. schetste den toestand in vroegere tijden. In som mige plaatsen bestaan nog toestanden die herinneren aan het iaar 1650, toen Jan van der Heijden een reuzen succes had met zijn slangenbrandspuit. Spr. vertelde krasse staaltjes van primitivi teit o.a. hoe in een zekere gemeente in- plaats van één keer per jaar, nu twee keer per jaar zal worden geoefend Dat men de motorspuit op Kortgene niet zóó gebruikt, als het zou kunnen, komt, om dat men nooit oefeningen onder des kundige leiding gehad heeft. Men kan op Kortgene zelfs geen slang oprollen zooals het behoort. Spr. ried aan om hier het z.g. ,,sneeuwbal"-systeem in te voeren. Van leden der Vrijwillige brand weer moet men zoo maar niet Jan, Piet en Klaas nemen. Op de eerste plaats moet een goed brandweerman nooit met de politie in aanraking geweest zijn; op A Houth. Alberts 3131, C Baltimore Ohio 14%13%. A Southern Rlw. 14%14, C Union Pac- Rr. 73%72% C Int. Nickel Cy. 1615% Duitschl. 30 1000-5% 33%—32%-33% A Koloniale Bank 44%43% A N.I. Hbk. 1000 55%—54% C Ned. H. M. 1000 37—37% A Alg. Kunstz. 37%—37-% AfV. Berkels Pat. 18%18% C Calvé-Delft 49%—48 A C. Suiker Mij- 24%24% A Ned. Ford A.M. 202—204 A Philips Gem. B. afg. 214%— 212%-li C Unilever 69%69% -69 C Anaconda Cop. 98%-8% C Bethlehem St, 2ft%-^-19%-% C Kennec Copper 13%13. C Un. States Leath.er 4%4%. A A.N.I.E.M.—.N.B. 210—208% A Kon. Petr. Mij. 160157%-58% C Continent. Oil Cy. 11%10% C Shell Union O.C. 5%5 C Tide Water Ass. Oil 6% A K.N. Stoomb. Mij. 3%3 A Ned. Scheepv. U. 3534 A H.V, A'dam 166% e.d.164%-62% A Java Cult. Mij. 88 A N.I. Suiker U. 72%71. A Deli Batavia 147%143-46 C Deli Mij. 1000 136—135%-31% A Senembah 134%131%-32% C Chicago Milw. 32% A Amst. Rubb. C. 102%—101%-01% A Deli-Bat. Rubb. 62%62 A Hessa Rubber 41%42% A Serbadjadi S.R. 53%52% Prolongatie 11 WISSELKOERSEN. de tweede plaats moet men een dok tersadvies voor geschikheid bezitten, en op de derde plaats moet men tactisch op kunnen treden, geen last van duizelin gen hebben en goed na kunnen denken. Spr. achtte het onverantwoordelijk dat men op Kortgene geen rookmaskers bezit; ook de hoofdbedekking met zuid westers achtte spr. uit den booze. Dit moeten helmen zijn, tegen het vallen van pannen en steenen. De Voorzitter vereenigde zich met dit alles. Later zullen er oefeningen gehou den worden. Eén der eersten zal onder leiding van den heer Bierman plaats vinden. Voor deze oefeningen zal de ge meente een zekere som gelds beschik baar stellen. Voorloopig gaven zich 11 personen als lid op. Tot Zaterdag a.s. is de inteeke- ning opengesteld. Later zal men onder ling vergaderen, om tot een vrijwillige brandweervereeniging over te gaan. KORTGENE. Aan den toren alhier is een installatie bevestigd, waar de ge bruikte en natte brandslangen aan op gehangen kunnen worden. Vroeger sloe gen deze slangen altijd in de ruitjes van den toren. WISSENKERKE. Op 't nationale so listenconcours te Rotterdam behaalde in de eere-afdeeling de heer A. Verburg, bariton-blazer "n eersten prijs met hoog ste onderscheiding met 133 punten en de heer E. de Looff, kleine fluit, 'n eersten prijs met 118 punten. Ze werden op de piano begeleid door den heer P, A. van Damme. Het maximum te behalen punten was 140. De drie muzikanten zijn leden van het harmonieg'ezelschap „Apollo" alhier. De Oranjetrein vertrokken. Naar de Tern. Crt. verneemt is j.l. Zaterdagavond het volgende telegram verzonden aan de Koningin. Mede namens de Kamer van Koop handel en Fabrieken en de betreffende burgemeesters van Zeeuwsch-Vlaande- ren betuigen wij bij het verlaten van het Zeeuwsch-Vlaamsche grondgebied, na het historisch bezoek van den Oranje- trein, aan Uwe Majesteit trouw en aan hankelijkheid en zijn overtuigd, dat dit bezoek het saamhoorigheidsgevoel heeft versterkt. NEUTELINGS, Alg. Organisator Oranjetrein Lijk aangespoeld. TERNEUZEN, Zaterdag werd de ge meentepolitie verwittigd, dat aan den oever van den Nieuw Neuzenpolder een lijk was aangespoeld. Bij onderzoek bleek dit lijk in verregaanden staat van entbinding te verkeeren. Het bevatte geen enkel jflentiteitsteeken. Als klee ding droeg het een broek, met een touw opgehouden en een trui. Vermoedelijk is het een stoker, een zeeman. Geruimen tijd geleden is een signalement opgege ven van een op de Schelde vermisten zeeman, een Italiaan, doch dat klopte niet met dat van het aangespoelde lijk Aangezien het lijk was aangespoeld op grondgebied der gemeente Hoek, heeft de gemeentepolitie den burgemeester van Hoek verwittigd die de noodige maatregelen heeft doen nemen voor het begraven van het lijk, dat, in verbanc met den staat waarin het zich bevond heeft plaats gehad op een stuk land van den landbouwer C- Wolfert, in den Nieuw Neuzenpolder. SLUIS. Bij den Zaterdag gehouden Landdag van den Bijzonderen Vrijwilli- gen Landstorm (B.V.L.) te Vlissingen behaalde de afdeeling alhier in den vaandelwedstrijd den eersten prijs voor W. en O.Z. Vlaanderen en den 3en prijs van geheel Zeeland. Het vaandel dat verkregen is door vrijwillige bijdragen van de burgerij, be staat uit een dundoek van de Sluischié kleuren rood-wit en in den linkerbo venhoek het Sluische wapen, terwijl in het midden „B.V.L." is geborduurd. Onze afdeeling wachtte 's avonds een aangename verrassing. Toen ze Sluis met de autobus binnenreed, werd ze af gehaald door het muziekgezelschap „Apollo" en ging het in optocht naar marktplein. De burgemeester zette daar na in een korte kernachtige rede de beteekenis van den B.V.L. uiteen, welke rede door den voorzitter van het mu ziekcorps werd beantwoord en die de afdeeling feliciteerde met het behaalde succes, in 't bijzonder haar vaandeldra ger B. van Gassen. De muziek speelde lierop het „Wilhelmus" en daarna werd nog een rondgang door de gemeente ge maakt met de muziek voorop. Met ingang van den datum van in functietreding is benoemd tot rijksveld wachter in vasten dienst ter standplaats Wissenkerke, de gemeente-veld wachter C. Verhage te Koudekerke. Op last van de justitie is in vrij- ïeid gesteld zekere S. verblijvende te Bresken s, die onlangs werd aange- louden als verdacht van te zijn betrok ken geweest bij een smokkelaffaire on der de gemeente Cadzand. In de morgenvergadering zal de heer W. A. van Wijk, hoofd der christelijke school te Wolphaartsdijk spreken over:| Paedagogiek en Schoolpraktijk." In de middagvergadering houdt ds. I T. W. de Kluis, Ned. Herv. Pred. te Vlissingen een referaat over „Erfge namen" van Körmendy, Denk er aan dat verandering van lucht, storend op Uw stoelgang werkt. Een ideaal afvoermiddel, dat zonder kramp of pijn regelt, is Doos 60 ct. Bij Apothekers en Drogisten. (Ing. Med.) Mej. Ch, Slotemaker de Bruine, de oudste dochter van den minister van Sociale Zaken, zal voor het Ned. Zen deling-Genootschap, dat ten deze sa menwerkt met den Vrouwen Zendings- bond, in het begin van 1935 als zende ling naar Oost-Java met standplaats Malang vertrekken. Geref, Kerk. Beroepen te Meliskerke, candidaat Ligtenberg te Rotterdam. Geref. Gem. Op het tweetal te Lisse komt voor ds A, Verhagen te Middelburg. Kunstzijde uit suikerriet. Het „Soer. Handelsblad" verneemt dat in het Proefstation der Java—Sui ker-industrie te Pasoeroean (Java) zeer geslaagde laboratorium-proeven zijn ge nomen in het bereiden van cellulose uit suikerriet-ampas, voor de vervaardiging van kunstzijde. Professor De Vooys en de directeur van de A. K. U. te Ede keurden het product reeds goed. Het Proefstation vangt thans aan met het nemen van practische proeven. 2 Juli 3 Juli. Londen 7,44 7,45 Berlijn 55,90 56,32% Parijs 9,72% 9,72 Brussel 34,42 34,42 Zwitserland 47,93% 47,94 Kopenhagen 33,25 33,27 New-York 1,47% 1,47% Unilever Industrie Aku Tabak Amerika Koninkl, H.V.A. - Suiker Philips Ford Young Markt Rubber Schepen Mfaen Wettig gedeponeerd.) Vergadering van Dinsdag 3 Juli. Voorzitter de Commissaris der Ko ningin. Aanwezig 40 leden. Afwezig de heer Overhoff. De VOORZITTER herinnerde en aan, dat de heer C. B. Dumoleijn, die ontslag nam, gedurende 31 jaar lid der j huurtoeslag als éénmaal verkregen recht, Staten is geweest, en dankte hem voor waaraan maar niet ter wille van een de prettige samenwerking en vriend-1 technische herziening der salarissen schap in dien tijd, daarbij voegende de I mag worden geraakt. Andere leden deel- jeste wenschen voor zijn verder leven. den dit gevoelen niet en meenden dat er Nieuw lid, De geloofsbrieven van den heer J. W. Vienings werden onderzocht en tot zijn toelating besloten, waarna hij werd ge ïnstalleerd en de VOORZITTER hem geluk wenschte. Ingekomen stukken. Een adres van Patrimonium inzake de jaarwedden, werd bij het betrokken voorstel gevoegd. De adressen van Schuttevaer inzake ook daaraan getornd mag worden. Doch weer andere meenden dat ook hier ver andering' van den termijn van doorvoe ring gewenscht is en deze liever ge bracht moet worden op 5 jaar. Ged. Staten antwoordden in de afdeelingen, niet te onderschrijven, dat men aan den huurtoeslag niet mag komen. In meer dan een afdeeling is instem ming betuigd met „Kindertoeslag" al vindt men het vreemd en weinig sym- verlaging van de rechten van het ver-1 pathiek, dat met het 3e en niet met het voer per schip; dat van den heer H. C A. Roosa, inzake schadeloosstelling in verband met zijn ontslag bij de P. Z. E. M. en dat van den Nederl. Bond van Koffiehuis- en Restauratiehouders enz. «*•- v van den hoofdingenieur-directeur vin den Rijkswaterstaat. Juist de lagere sa larissen zijn in Zeeland aan den hoQgen kant en dit had de toepassing van het kortingswetje op Zeeland tengevolge. Dit gold voornamelijk het bootpors^- neel. Een lid van Ged. Staten zegt nog, dat het college inderdaad de versobe ringstheorie huldigt, wijl het nie.ts ver wacht van de toepassing der vïrrui- mingstheoriën, gezien de ervaring hier mede opgedaan in het buitenland De lagere salarissen zijn soms meer dan 200 pCt. en de hoogere slechts met on geveer 3 pCt. verhoogd. Bij de repliek is er o.a. op gewezen, dat de groote drukte van den hoofdingenieur aan hem zelf te wijten is, omdat die alles zelf wil doen. Verschillende leden beschouwden den eerste kind wordt begonnerf. Ook ver schillende leden verklaarden zich tegen kindertoeslag en sommigen zien er In een bedenkelijke afwijking van het ge zonde principe „loon naar Arbeidspres- om geen subsidie aan jeugdherbergen, I tatie") Namens Ged. Staten luidde het die ook andere personen toelaten, wer-1 antwoord, dat destijds een principieel den in handen gesteld van Ged. Staten I besluit tot invoering van den ltinder- om advies. I toeslag is genomen. Mededeeling was ingekomen, dat del Mede naar aanleiding van opmerkin gemeenten Driewegen en Ovezande, be-1 gen bij de artikelsgewijze behandeling sloten een gedeelte van den weg Ove-1 jn (je afdeelingen merken Ged. Staten zandeDriewegen in beheer en onder-ljn hun antwoord op het algemeen ver houd aan de Provincie over te dragen. I siag 0pt. dat zij als datum van inwerking De wijziging der ambtenaren- treden der regeling 1 Juli 1934 hebben bezoldiging. I gekozen, omdat dit, naar h.un oordeel Het voorstel vanned. Staten tot wij- in het belang der ambtenaren is. Als ziging der verordening tot regeling vanl1^011 bijv. 1 Januari 1935 nam, dan zou de bezoldiging van de ambtenaren in I dit tot gevolg hebben, dat van Juli dienst der provincie, waarbij enkele! 1934 op de jaa.rwedden der ambtenaren jaarwedden worden verhoogd, maar de I behalve de tijdelijke korting van 5 pC meeste verlaagd, gaf in alle afdeelingen aanleiding tot uitvoerige besprek! Vele leden hadden bezwaar tegen de verhooging van Sommige, salarissen, ter wijl men de vraag stelde of de ver door gevoerde verl.aging der salarissen de koopkracht niet zoo zal verlagen, dat dit niet bevorderlijk kan zijn aan de op Geslaagd voor het Practijk diplo ma Boekhouden afgenomen door de Vereeniging van Leeraren in het Boek houden de heer J. Rijn te Goes. Aan de Kweekschool voor onder wijzeressen te Arnhem slaagde voor het examen Nuttige Handwerken mej. N. A van de Velde te Vlissingen, f Geslaagd te 's-Gravenhage voor het voorloopig machinistendiploma, de heer J. Lipjes van Vlissingen, leer ling van den machinistencursus der am bachtsschool te Middelburg. Chr, onderwijzers in Zeeland, De provinciale vergadering van Chr. onderwijzers en onderwijzeressen in Zeeland zal dit jaar te Goes worden gehouden op Zaterdag 7 Juli a.s. ingevolge het Statenbesluit van Juli 1933, nog bovendien een pensioenkor ting van 10 pCt. zou worden toegepast. Zij vinden dan ook geen termen om op dit punt wijziging te brengen in hun voorstel. Ten einde tegemoet te komen aan de opmerkingen, inzake het wegvallen van lossTng' ^Tan "de "économische* crïsisT Ver-1 de tegemoetkoming in de huishuur, stel- schillende leden vreezen, dat dit voor-|len ZÖ nader voor dit over 5 jaar stel met zijn contrasten, indien aange- doen plaats hebben, door toekenning nomen door de Staten, in de Provincie I in 1935 van 80 pCt, 1936 60 pCt., 1937 een zeer slechten indruk zal maken. N pCt en 1938 20 pCt. Al zeggen zi, door Vele leden meenen, dat men aan een de gemaakte opmerkingen over de wij- salarisverlaging niet kan ontkomen, U^ng van art. 12 slaande op de toeken- maar deze acht men in het algemeen «mg van persoonlijke verhoogingen, met te ver gaand. Ook de periode van door- zijn overtuigd, nemen Ged. Staten die voering def verlaging, in het voorstel wijziging teyug- gesteld op 3 jaar, vindt men vrij alge-I Zij verduidelijken art. 15 bis, dat in - meen te kort en zag men liever gesteld I zake den kindertoeslag, waardoor dui- op 5 jaar. Het Rijk achtte het toch niet j delijker uitkomt, dat als het derde kind noodig voor Zeeland op salarisverlaging I geboren is, ook pas van af dat derde aan te dringen. Waarom vragen vele I kind toeslag wordt genoten, In verband leden, moet de verlaging zoo zwaar 1 met de bezwaren tegen het instellen drukken op het bootpersoneel, dat toch I van den rang van referendaris geschiedt een verantwoordelijke taak heeft. En-[niet dan in zeer bijzondere gevallen, kele leden vinden, dat, zooals het voor- Aan het art. 44 par. 3 wordt het stel daar ligt, het zeer wel te accep- woord tijdelijk voor de persoonlijke toe- teeren is, daar h.i. er een juiste waardee- lage voor het verschil met 90 pCt. van ring over ieders werk spreekt. Een I het oude salaris geplaatst, opdat voor lid wil de salarissen over d.e heele li-[dat verschil geen pensioenpremie zal nie verlagen, dus ook de hoogere. Een I worden betaald en het ook niet mede spreker achtte elk salaris boven f 50001 telt voor den pensioengrondslag, te hoog, op grond waarvan hij de voor-j £)e heer (ONDERDIJK bestreed het gestelde verhooging bestreed. Ged. Sta-1 voorstel uitvoerig en wees er op, dat ten antwoordden in de afdeelingen, datjmen reeds verleden jaar is opgekomen aan deze salarisregelin.g reeds gewerkt tegen het meer aftrekken van de lagere werd voor de indiening der motie-1 Jan van de hoogere ambtenaren. Het Goossens. De felle salarissen, moetes Ged. Staten als zijnde ongegrond, terug wijzen. Men heeft iets goed te maken en komt met dit voorstel op een juiste basis; het werk van den Grifier is van zoodanigen aard, dat het moet gelijk gesteld worden met een directeur-gene raal van een departement en de hoofd ingenieur der Provincie met de positie gaat nu ook niet aan verhooging van hoogere salarissen, ten koste van de la ger bezoldigde ambtenaren. Spr. is niet tot een conclusie gekomen over hetgeen in het georganiseerd óverleg naar voren is gekomen. Men had toch allicht een deel der notulen kunnen overleggen. Het G. O. heeft geen bezwaar gehad tegen enkele verhoogingen, maar dan niet ten kóste van veel te lage salaris- seifl val fra nit Stj wil val gel zo nil acj Dl gal del ac e <m de uil wl b( b<l om hl SÊ M cH I

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 2