GOESCHE COUQANT£!2£ I zoo'n Flanellen Costuum BINNENLAND. ZEELAND. WEER EN WIND. 1 NUMMER 154 TWEE BLADEN. DINSDAG 3 JULI 1934. EERSTE BLAD. 177e JAARGANG. DE GEBEURTENISSEN IN DUITSCHLAND. MIDDELBURG. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. GOES. - >1 '7 I Ing 1 uur! I kg. 12—19, -17, sui- sen 12— ide Blan- Volgers e kersen 10—26, sen 78, alles per land- en ssiersvei- rdbeien I ps 2742 I 18—26, -12 per roode I 18— Ronanen 18. Roode de bessen n 14—18, 24—30, al- MIDDELBUBGSCHE COURANT dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent Dr. P. J, Bouman te Middelburg schrijft ons: De dagbladen zullen in de komende dagen nog vele kolommen wijden aan de gebeurtenissen in Duitschland en uit ve le tegenstrijdige berichten zal het mis schien mogelijk zijn ons een beeld te vormen van hetgeen zich in korten tijd heeft afgespeeld. Moeilijker is het ech ter tot een interpretatie van de feiten te komen, tot den achtergrond van Hitler's krachtdadig optreden door te dringen. Toch willen wij een poging wagen, de vraag naar het „waarom" te beantwoor den, voor zoover het althans mogelijk is conclusies te trekken uit de ons beken de literatuur. Het ie in onze pers een gemeenplaats geworden, dat Hitier als leider is tegen gevallen. Hij zou n.l. het heft niet meer geheel in handen hebben en in menig op zicht zijn volgelingen naar de oogen moeten zien. Nu valt het te betwijfelen of deze opvatting juist is. Inderdaad heeft Hitler in de afgeloopen maanden zijn vol gelingen meer ontzien dan oogenschijn- lijk toelaatbaar was, doch wat bewijst dit? De rijkskanselier heeft nog steeds een enormen aanhang, maar en dit is van de grootste beteekenis deze vormt geen homogene massa. In de na- tionaal-socialistische partij zijn vele stroomingen uitgemond. De breedste en machtigste stroom wordt gevormd door de voormalige sociaal-democraten. In dien men zich afvraagt hoe het toch mogelijk was, dat de machtige S.D.A.P. in enkele weken door Hitier en de zijnen werd vernietigd, is slechts één antwoord mogelijk: de groote massa der socialis tische arbeiders was reeds tot het na tionaal-socialisme overgegaan. Na het opnemen van deze groep begon in de S.A, een linksche oriënteering, welke door Hitier niet zonder zorg werd gade geslagen. Gevaarlijker dan deze socialis- tisch-denkende menigte was echter de conservatief-liberale Stahlhelm, die we liswaar tot het nationaal-socialisme overging, maar zonder de principieele gevoelens, die Hitler van zijn volgelin gen eischte. Even onhandelbaar waren een tweetal figuren, vooral von Papen en von Schleicher, die de revolutie voor hun politiek spel trachtten te benutten. Men zou hun rol het best kunnen schet sen als het optreden van mannen, die, de zwakte van het bestaande régime kennend, tijdig maatregelen troffen om hun aftocht te dekken. Zij voorzagen dat de ondragelijke spanningen in de S.A., waarin het socialistisch element steeds sterker werd, tot een tweede revolutie moest leiden. Von Papen streefde er naar de oppositie aan het woord te la ten. Het leek hem beter een uitlaatklep voor de ontevredenheid toe te staan, dan het bederf in de kern te laten voort woekeren. Von Schleicher, meer intri gant van nature, besloot een noodbrug te slaan naar het nieuwe régime, dat hij verwachtte. De eerste waarschuwing, dat Hitier niet van plan was een al te sterke op schuiving naar links te dulden, was de verbanning van Otto Strasser. Deze maakte propaganda voor een zuiver so- cialistischen staat op nationalen grond slag'. Hitler, die in „Mein Kampf" erkent geen verstand van economie te hebben, raadpleegde vooral Feder (sedert Juni 1933 onderstaatssecretaris voor econo mische zaken). Merkwaardig is, dat Fe der in Nederland nog zoo weinig bekend is. Slechts zij die zijn boek „Der deut- sche Staat auf nationaler und sozialer Grundlage" kennen (waarvan Hitier schreef „Das Schrifttum unserer Bewe- gung hal damit seinen Katechismus be- kommen"), kunnen vermoeden, welken invloed Feder op de sociale denkbeel den in Duitschland. heeft uitgeoefend. Het socialisme, dat Feder voorstaat, is van gematigden vorm. In beginsel wenscfct het zooveel mogelijk het parti culier eigendom en het ondernemers- initiatief in stand te houden, echter on der vocitdurende scii'rpe controle van den staat, welke er voor moet zorgen dat het stelsel der „Bedarfsdeckung" in de plaats van dat der rentabiliteit komt. Aan het kapitaal wordt een redelijke be looning (rente of winst) toegestaan, maar steeds binnen zekere grenzen. Strasser kwam tegen een dergelijk compromis in verzet en moest voor de combinatie Hitler-Feder wijken. In de S. A. bleef echter de invloed van Strasser's denkbeelden zeer groot, vooral onder de voormalige sociaal-de mocraten. Zoo begon men te spreken over een tweede omwenteling, een so ciale revolutie. Vermoedelijk zijn enkele onderaan voerders van Hitier onder den indruk geraakt van de linksche oriën teering en hebben zij het noodig geoor deeld de noodige relaties aan te knoo- pen met een aantal leiders van deze strooming. Onder deze .„overloopers" bevond zich de beruchte Röhm, het ty pe van den intrigant, die revoluties voor persoonlijke doeleinden tracht te gebruiken. Het zou Hitier niet moeilijk gevallen zijn reeds eerder met hem af te rekenen, indien hij niet vermoed had, dat ook eenige hoogst bekwame man nen van de rechterzijde in de oppositie werkzaam waren. Bovendien, de gisting in de S. A„ zijn trouwste hulptroepen, kennende, was het van veel belang geen ontijdige maatregelen fe nemen. Als er geslagen moest worden, moest dit snel en doodelijk geschieden. Voorloopig ziet het er naar uit, dat Hitler met zijn staatsgreep volkomen succes heeft ge had. De komende jaren zullen antwoord geven op de vraag of Hitier werkelijk als dictator kan optreden. De dood van eeriig'e onderaanvoerders zal geen einde maken aan de oppositie. Eenerzijds zal de conservatief-kapitalistische invloed blijven bestaan, aan den anderen kant blijven communistische neigingen en zuiver i socialistische opvattingen be staan. Hitier wil den middenweg volgen, dien van het nationaal-socialisme in de letterlijke beteekenis van het woord, 't Is de weg door Feder en Darré aange wezen. De consequentie daarvan kan 'n telkens oplaaiend verzet zijn, waardoor Hitier gedwongen is beurtelings de linksche en de rechtsche groepen forsch aan te pakken. Of hem dit op den duur gelukken zal? Waarschijnlijk zal de activiteit van de centrale leiding in de ze „Jahre der Entscheidung" gesteund worden door de Reichswehr. Het is reeds geruimen tijd geleden door Speng- ler (Jahre der Enscheidung I, blz. 135) voorspeld: „Der vollendete Casarismus ist Diktatur, aber nicht die D'iktatur einer Partei, sondern die eines Mannes gegen alle Partèien, vor allem die eige ne Jede revolutionare Bewegung kommt mit einer Avantgarde von Pratorianern zum Sieg, die dann nicht mehr brauch- bar und dann nur noch gefahrlich sind. Der wirkliche Herr zeigt sich in der Art, wie er sie verabschiedetj rücksichtslos, undankbar, nur auf sein Ziel blickend, für das er die richtigen Manner erst zu finden hat und zu finden weiss". Speng- ler heeft er echter niet bij g'ezegd of Hitier deze dictatuur zou brengen. Het begint er anders wel op te lijken! BUITENGEWOON CHIC en dan voor 16,50. HOOFTMAN Jr., Vlasmarkt, M'burg. (Ingez. Med.) PRINSES JULIANA TE LONDEN. De Prinses heeft Maandagmiddag, ver gezeld van haar Kamerheer baron Baud en freule Van Tets en begeleid door on zen gezant en mevrouw De Marees van Swinderen, een bezoek gebracht aan de Holandsche hofjes in Charlton. Zij werd ontvangen door de matrone, mevrouw Van Bakel en ds. en mevrouw Van Dorp, de leden van den kerkeraad en door me vrouw Van Rosenthal. De oudste der verpleegden, juffrouw De Roo, bood haar een mooien ruiker aan, waarna de Prin ses al de woningen der oudjes, die in de hofjes verpleegd worden, bezocht en zich vriendelijk met alle gezinnen onder hield meldt het „Hbld." Zij gaf aan alle oude vrouwen een mooien ruiker rozen en aan de mannen pakjes tabak. Haar bezoek duurde bijna een uur. Na afloop heeft zij nog het atelier be zocht van mevrouw Van Bakelen haar schilderijen bewonderd. Na afloop werd de thee gebruikt. OMZETBELASTING OP FRUIT. Het Centraal Bureau der Tuinbouw veilingen te 's Gravenhage heeft van den Minister van Financiën bericht ontvan gen, dat aangezien in den prijs, die bij verkoop van fruit aan de veiling wordt bedongen, ook begrepen zijn eenige be dragen die niet door de Omzetbelasting behooren te worden getroffen, gelijk b.v. de kosten van het vervoer naar de vei ling, de Minister goedkeurt, dat tot na der order voor hel oogstjaar 1934 de omzetbelasting, niet geheven wordt over Uit hetgeen sterfelijke handen zaai en, ontkiemt het goede zoowel als het kwade, doch alleen het goede blijft onsterfelijk. den geheelen verkoopsprijs van het fruit, doch over den verkoopsprijs verminderd met 12y> pet. voor zooveel betreft ap pels, peren, pruimen en bessen en met 25 pel. voor kersen. DE SPELLINGQUAESTIE. De uitzondering „eelen" en „eeren" vervalt. Een be perkte naamvals-n behouden Van welingelichte zijde verneemt de „Maasbode", dat minister Marchant zijn bijzondere aandacht wil wijden aan de uitvoering van de motie-Moller, wel ke de Tweede Kamer na het spelling- débat met schier algemeene stemmen heeft aangenomen. Deze motie, mede warm ondersteund door mr. Goseling en dat deel der ka tholieke fractie, dat overigens niet met het voorgestelde spelling-compromis meeging, vroeg verbetering van het on derwijs in de Nederlandsche taal. In een dezer dagen, bij de opening van een ka tholieke school 'te 's-Gravenhage ge houden rede, heeft minister MarcRant al op de uitvoering van deze motie- Moller gezinspeeld. Het is duidelijk, zoo werd de „Msb." meegedeeld, dat deze motie niet kan worden uitgevoerd door verlenging van den schooltijd of door uitbreiding van de, inzonderheid op de kweekscholen, reeds overladen leerplans. De door de Kamer gewenschte verbetering van het moedertaal-onderwijs kan alleen plaats hebben, indien meer tijd aan goed lee ren spreken en schrijven besteed wordt en minder tijd aan de grammatica, over de studie waarvan prof. Van Ginneken reeds in 1917 in zijn bekende brochure: „Als ons moedertaal-onderwijs nog ooit gezond wil worden" heeft geschreven „Het was tijdverkwisting, en we leer den niets uit die heele grammatica' (bl. 40). Naar men het blad mededeelde, zou minister Marchant in den Ministerraad zijn plan ontvouwen. Dit zal, zooals „De Residentiebode" dezer dagén reeds meldde, hoogstwaarschijnlijk gaan in de richting van het compromis, zooals dit door de meesten aanvaard is, dus zon der aantasting' van de buigings-n. Wel echter schijnt het in het voornemen van den minister te liggen, deze vereenvou digingen dus enkele e, behalve in woorden als loochenen; géén ch, waar die niet wordt uilgesproken, b v. in vis- schen met 1 September as. door te voeren voor het onderwijs. Tot zoover de „Msb.". Wij kunnen daar aan toe voegen, dat hetgeen deze bladen melden, juist is. Wij beschikken n.l. reeds enkele dagen over inlichtin gen uit de best mogelijke bron, waaruit het volgende blijkt: Minister Marchant zou in de heden middag hierover te houden ministerraad voorstellen de moties-Moller en -Tila- nus als volgt uit te voeren: „Eenerzijds verscherpen van het compromis door de uitzonderingen „eelen" en „eeren" te laten vervallen, anderzijds het verzwakken op het peni bele punt van den naamvals-n, door de ze alleen te handhaven voor woorden die een sexueel mannelijk persoon aandui den, of een mannelijk dier, mannelijk krachtens eigen naam (hengst, stier, haan enz.) „De keuze tusschen twee schrijfwijzen vervalt. „In de pronominale aanduiding wordt het spraakgebruik gevolgd". Deze inlichtingen waren ons vertrou welijk bekend, maar door 't klaarblijke lijk uitlekken van 's ministers voorne mens achten wij ons ten aanzien van dat deel der ons geworden mededeeling ge rechtigd tot publicatie. (Zie verder: laatste berichten). EEN GOED FRUITJAAR. Blijkens het overzicht van den stand van het fruit en van warmoezerijge- wassen op 22 Juni hebben vrijwel alle soorten vruchtboomen in het voorjaar een rijken bloei vertoond. De vrucht zetting evenwel heeft tengevolge van de zeer droge weersgesteldheid, volg'end op de bloeiperiode, eenigszins te wen- schen overgelaten. In de meeste streken waar de fruitteelt van beteekenis mag worden genoemd, worden klachten ver nomen over het afvallen van vruchten, welk euvel gedurende de laatste weken met bladafval gepaard ging. In verband met de nog steeds aanhou dende droogte is de stand van het fruit, welke zich aanvankelijk zeer gunstig liet aanzien, dan ook achteruitgaande. Nochtans moet de stand van de meeste fruilsioorten als aanzienlijk boven nor maal worden beschouwd. Boomgaarden, welke op behoorlijke wijze zijn bemest en bespoten, verkeeren in goede con ditie- Met uitzondering van enkele produc ten, welke onder glas worden geteeld, is de stand der warmoezerijgewassen in veel ernstiger mate dan die van het fruit door de langdurige droogte bena deeld. DE NOODTOESTAND IN HET SLAGERSBEDRIJF EN DEN VLEESCHHANDEL. De Commissie van Overleg, samenge steld uit den Ned. Slagershond, den Ned. R.K. Hanzebond van Slagerspa troons en den Ned. Grossiersbond voor den Vleeschhandel heeft dezer dagen met de hoofdbesturen van de bij haar aangesloten landelijke bonden verga/- derd in een der zalen van het Jaar beursgebouw te Utrecht. Besloten werd een telegram te zen den aan den minister van oeconomische zaken waarin wordt geconstateerd dat het vleeschverbruik onder den druk der crisisheffing in het eerste kwartaal .1934 met 23 pCt. is teruggeloopen In vergelijking met het eerste kwartaal 1932, terwijl sinds Mei 1934 de omzet in het slagersbedrijf nog steeds slinkt, waardoor het bestaan van slager en vleeschgrossier ernstig wordt onder mijnd. Adr. doen een dringend beroep op den minister het daarheen te leiden, dat de crisisheffing op rund- en kalfs- vleesch worde afgeschaft of indien zulks niet mogelijk is, tot op de helft worde verminderd, gelijk door de ver tegenwoordigers van haar besturen op een bespreking bij de Crisis-Rundvee- Centrale op 23 April is voorgesteld, op welk voorstel echter nog steeds geen beslissing is genomen. Adr. wijzen er op, dat een teruggang van de slachting voor runderen, kalve ren en varkens voor het binnenlandsch gebruik met Y\ deel een ernstige be lemmering en verlies is voor de veehou derij en varkenshouderij en dat de ge- heele teeltregeling tot mislukking wordt gedoemd wanneer deze teruggang in 't vleeschverbruik verder voortschrijdt. DE DUITSCHE SCHULDEN. Naar wordt vernomen zijn de bespre kingen die thans te Berlijn door de Ne derlandsche delegatie met Duitschland worden gevoerd inzake de transferrege ling der Duitsche schulden, in 'n zoo danig stadium gekomen, dat zeer bin nenkort resultaat kan worden verwacht- Bijzonderheden zijn momenteel nog niet mede te deelen. (Msb.) KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE JAARBEURS. Mr. M. P. L. Steenberghe, minister van economische zaken, heeft het eere voorzitterschap van de Koninklijke Nederlandsche Jaarbeurs aanvaard. Gistermiddag is in een buitenge wone vergadering van den gemeente raad van Den Haag, mr. S. J. R. de Mon- chy geïnstalleerd als burgemeester van 's Gravenhage. De minister van Financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist is ontvangen: wegens over vorige jaren te weinig betaalde belas-# ting bij: den ontvanger der directe ber lastingen, enz. te Axel 28.50, 8.78; 2.10; Hulst 37,60, 31,96, 14,58, 9.98, 5,52, 4,97; te K o r t g e ne 1.96; te Sas van Gent 15.10; te Terneuzen 36.88, 13.65, 11.51, 3.90, 3.40. Paard te water. Gistermorgen schrok een voor een wagen gespannen paard, in de Nieuwe Poortstraat, waar het voor het pakhuis de Hoop stond van een passeerende auto. Het dier sloeg op hol, liep in de richting van den Kinderdijk en recht uit met wagen en al het water in. De la moen van den wagen brak af en zoo ROOKT lOSIGAREN INZILVERRIPSBLIK 30<l (Ingez. Med.J Middelburg, 3-VII-'34. Maandag: hoog ste luchttemperatuur 21.6 °C (71 °F); laagste 13 °C (55 °F). Heden 9 h: 15.6 °C; 12 h: 19 °C. Geen regen of neer slag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 774 mm; laagste 772 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 771.8 mm te Valentia; laagste 751.3 mm te Stock holm. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige N.W. tot N. of N.O. wind, half tot zwaar bewolkt, droog weer, weinig verandering in tempera tuur. Zon op: 4 h 45; onder: 21 h 22. Licht op: 21 h 52. Maan op: 24 h 08; onder: 13 h 05. L.K. 3 Juli. (Zomertijd.) Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere is 38 min. later. (S Springtij.) Di. Wo. Do. 3 4 5 Juli. Hoogwater. 6.57 19.14 7.50 20.10 8.53 21.16 Laagwater. 1.09 13.14 1.59 14.11 2.54 15.11 (Zomertijd.) Di. Wo. Do. 3 4 5 Juli. Hoogwater. 8.46 21.05 9.33 21.50 10.28 22.50 Laagwater 2.06 14.25 2.58 15.22 3.54 16.21 kwam het paard vrij. Het kon al zwem mende naar de werf van Mak worden geleid en daar op het droge komen. Het dier had gjeen letsel bekomen; de scha- de bepaalt zich tot wagen en lading. Volgens de in dit nummer voorko mende advertentie zal het Tweede Ka merlid W. Drop op Zaterdag 7 Juli een zitdag houden in onze Provincie n.l. te Neuzen en te Middelburg. De inspecteur der directe belastin gen, enz. K. Bosch, toegevoegd aan het hoofd der directe belastingen te Am sterdam, is verplaatst naar Goes en aangewezen als hoofd van de inspectie der directe belastingen aldaar. Volksconcert. Op het concert door de Harmonie „Euphonia"1 dir, de hr P. de Rooij Vrij dag a.s. half negen te geven zullen de volgende stukken ten gehoore worden gebracht: „Blue Devils" March Ch. Williams. „Sous les Tilleuls" ouverture Dela- drève. „Fragmenten uit de Opera „Martha Flotow-Gadenne. „Suite Féérique (4 deelen) A. T. Rous seau. "f Pauze. The Graham Paige Legion, Marsche A. Prijor. „Hochzeit der Winden Walzer J. P. Hall. o La Pluie d'Or, (clarinet solo solist G. Temmerman), F. Bouillon. „Valse populaire" BrookhouseDe Rooij. Finale, GEVONDEN VOORWERPEN. In de maand Juni 1934 zijn aan het bureau van politie te Goes onderstaan de voorwerpen als gevonden aangege ven en zijn aldaar verdere inlichtingen betreffende deze voorwerpen te beko men. Twee vulpenhouders, één padvinders- fluit, vier huissleutels, zeven rijwielbe- lastingmerken 1933-1934, één knipmes, vijf portemonnaie's met inhoud, één zil veren polshorloge, één damesschoen, één

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1