GOISCHE COURANT^ binnenland, ZEELAND. WIER EN WIND. NUMMER 153. TWEE BLADEN. MAANDAG 2 JULI 1934. EERSTE BLAD. 177c JAARGANG. DE INDUSTRIE-BANK MIDDELBURG. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Hoog- en Laagwater te Wemeldinge, WALCHEREN. tftwitirteil* MIDDELBUQGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent- ichap Vlksingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. BÜ contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgscbe Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES; Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bü het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 11 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. by vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewysnommers 5 cent door E. HENNY. In Nederland heeft zich gedurende de laatste decennia een zeer krachtig in dustrialisatie-proces afgespeeld. Vol gens de beroepstelling van 1930 ver schafte onze nationale industrie aan ruim 1.235,000 personen werkgelegen heid, terwijl de landbouw aan slechts 639.000 arbeiders werk verleende. In de periode 18891930 is 't aantal arbeiders, dat in de industrie werkgelegenheid vond, gestegen van 500.000 tot 1,236.000, een vermeerdering van 147 pet. Het aan tal personen, dat in den landbouw werk zaam was vermeerderde in dezelfde periode van 525.000 tot 639.000, een ver meerdering van slechts 22 pet. En aan gezien de totale Nederlandsche be volking in diezelfde jaren met 76 pet. is toegenomen, blijkt uit deze cijfers vol doende, dat de industrieele ontwikke ling voor de Nederlandsche welvaart van fundamenteele beteekenis is. De werkgelegenheid in ons land hangt der halve grootendeels tezamen met den gang van zaken in de nationale industrie, Nederland is heden ten dage niet meer het spreekwoordelijke, boter- en-kaas- land van oudsher. Sinds geruimen tijd is de vraag gesteld of er, met het oog op deze industrieele ontwikkeling, in ons land behoefte bestaat aan een industrie- bank, een probleem, dat tegenwoordig wederom de algemeene aandacht vraagt, in verband met de krachtige pogingen, welke met name in Limburg worden aangewend om een industrie-bank in het leven te roepen, Zooals vanzelf spreekt vereischt iedere welgemeende poging tot leniging der nijpende werkloosheid heden ten dage de sympathie en de me dewerking van een ieder, mits van tevo ren vaststaat, dat de betreffende maat regelen aan het gestelde doel kunnen beantwoorden; m.a w., dat op deze wij ze een blijvende en loonende werkgelegenheid geschapen wordt. Blij vende en loonende werkgelegenheid kun nen uit den aard der zaak alleen en uit sluitend verschaft worden door renda bele ondernemingen. En wanneer men zich behoorlijk rekenschap geeft van de resultaten en de rentabiliteit onzer be staande industrieën, dan zal een ieder tegelijkertijd beseffen, dat de industri eele credietverleening een zeer moeilijk en veelomvattend probleem vertegen woordigt. De beurskoersen van het mee- rendeel onzer industrieele fondsen be wegen zich ver onder pari, een bewijs, dat de rentabiliteit der betreffende on dernemingen veel te wenschen overlaat. Sinds jaren gevestigde industrieën, wel ke niet alleen over een rijpe technische en commercieele ervaring, maar even eens over een kring van afnemers be schikken, kunnen tegenwoordig het' hoofd nauwelijks boven water houden, een situatie, die voldoende bewijst, dat een belangrijke verruiming van de werk gelegenheid in de nationale nijverheid, middels credieten Idoor een industrie- bank te verleenen, geen gemakkelijke taak zal zijn. En wanneer men de oogen naar het buitenland richt, en zich re kenschap geeft van de catastrophale re sultaten, welke b.v. in Oostenrijk, Duitschland, Frankrijk en Amerika be reikt zijn door een grootscheepsche in dustrieele credietverleening Kredit- anstalt, Danatbank, enz, dan bestaat er gereede aanleiding om ten aanzien van langdurige en immer speculatieve industrieele financieringen een groote voorzichtigheid aan den dag te leggen. Er is in ons land sinds vele jaren door vooraanstaande personen gediscussi eerd over de vraag of er in Nederland behoefte bestaat aan een industrie-bank; de gedachtenwisseling heeft echter niet tot een communis opinio mogen leiden. Financiering der industrie is synoniem met langdurige credietverleening, en de ze credietverleening op langen termijn behoort nu eenmaal niet tot de taak van ons bestaande bankwezen, dat de plicht heeft de deposito's, welke aan de ban ken worden toevertrouwd, zoo veilig en daarbij zoo liquide mogelijk te behee- ren. Het Limburgsche streven tot oprich ting eener industriebank wordt geïnspi reerd door het z,g. Economisch Techno logisch Instituut (E T.I.L.), dat door een weloverwogen systematisch onderzoek nagaat of de in Limburg bestaande in dustrieën kunnen worden uitgebreid of verbeterd, of nieuwe afzetmarkten voor hare producten kunnen worden opge spoord; en of er een oprichtingsmoge lijkheid voor nieuwe industrieën bestaat, Gedeputeerde Staten van Limburg heb ben aan Provinciale Staten voorgesteld met 100,000 deel te nemen in het aan deelenkapitaal der nieuw op te richten N.V. Industriebank in Limburg', terwijl, naar verluidt, de resteerende 400,000 opgebracht moeten worden door 123 Limburgsche gemeenten, waarbij gere kend wordt op een aandeel van 250 per iedere 300 inwoners. De financiering geschiedt hier dus door een beroep op de openbare middelen, i.e. de belasting betalers. Wij vreezen, dat een zoodanige opzet niet aan het gestelde doel zal be antwoorden, eenerzijds komen op deze wijze allerlei politieke factoren in het geding, hetgeen een objectieve en zuiver commercieele behandeling der te ver leenen industrieele <Sredieten niet zal bevorderen; anderzijds nopen de om standigheden tot ernstige versobering in onze staatshuishouding', en dientenge- volge getuigt het niet van wijs finan cieel beleid, wanneer de Provinciale en Gemeentelijke Ibegrootingen extta ge last door deelname in een industriebank, Maar bovendien is de Regeering met haar zestig millioen werkverschaffings programma doende al hare aandacht te besteden aan verruiming der werkgele genheid in onze nationale nijverheid, Het oprichten van provinciale of re gionale industriebanken levert boven dien het gevaar op, dat een provinciale autarkie in het leven wordt geroepen. Het is nl. geenszins denkbeeldig, dat de directie eener zoodanige instelling met het oog op provinciale werkverruiming credieten goedkeurt aan bepaalde locale industrieën, terwijl concurreerende be drijven in andere provinciën een moei lijken bestaansstrijd voeren. Het spreekt vanzelf, dat een dergelijke provinciale autarkie de economische moeilijkheden, waaronder ons bedrijfsleven gebukt gaat, alleen zal vergrooten, De sterke en goed geleide ondernemingen en indus trieën beschikken tegenwoordig over ruime liquide middelen, en ondervinden groote moeite om deze beschikbare mid. delen tegen een behoorlijke rente uit te zetten, en de vraag is dientengevolge ge wettigd of een industrie-bank in staat kan zijn de werkgelegenheid uit te breiden door crediet te verstrekken aan bedrijven, welke dit crediet n'iet Wan hunne bestaande bankrelaties kunnen verkrijgen, en waarvan de rentabiliteit dus problematisch is. Het financieren van nieuw op te richten industrieën brengt uiteraard nog grootere en on overzichtelijker risico's met zich mede. En aangezien eenerzijds nog niet is uit gemaakt, dat er thans in Nederland in derdaad een dringende behoefte bestaat aan een industrie-bank, terwijl ander zijds ruimschoots is bewezen, dat de in dustrieele credietverleening met zeer bijzondere risico's en moeilijkheden ge paard gaat, ware het uitermate onvoor zichtig' tot de oprichting eener industrie bank over te gaan middels een beroep op de belastingbetalers. De belasting- schroef is in ons land reeds meer dan voldoende aangedraaid, het Nederland sche bedrijfsleven zal uiteindelijk alleen gebaat zijn door een verlichting van den belastingdruk; onze moeilijkheden kun nen onmogelijk opgelost Kvorden door financieel-industrieele experimenten, welke geschieden ten koste der open bare middelen. Een gezonde en renda bele industrialisatie van 'ons land kal zich alleen kunnen voltrekken indien de benoodigde middelen door de kapi taalmarkt beschikbaar worden gesteld, en leidende persoonlijkheden uit het be drijfsleven aan dit veelomvattende vraagstuk hunne beste krachten te wij den. De Regeering' is intusschen diligent, laat ons dus eerst de resultaten van het 60 millioen werkprogramma afwachten, alvorens in deze richting stappen te on dernemen. DE ONGESTELDHEID VAN PRINS HENDRIK. Zondagavond om half elf werd het volgende communiqué omtrent den toe stand van den prins bekend gemaakt: De toestand van den Prins was he denavond wat minder gunstig, in ver band met een lichte temperatuursver- hooging. UITVOER VAN KREEFT EN GARNALEN NAAR FRANKRIJK. Naar wij vernemen heef't de Fran- sche regeering onverwachts ter kennis van de Nedetrlandsche regeering ge bracht dat de invoer in Frankrijk van kreeft, langoesters en garnalen, welke Wij moeten bouwen aan de loute ring van ons gemeenschapsleven, aan de opheffing van onze maatschappij tot gemeenschap van grooter recht vaardigheid. Mr. W. J. Keuskamp. aanvankelijk niet eerder dan eind Augustus 1934 mogelijk zou zijn, reeds met ingang van vandaag zal kunnen ge schieden, mits daarbij een Nederlandsch certificaat zal worden overgelegd. DE VERKOOPGELEGENHEID OP ZONDAG. Minister Steenberghe stelt een verzwakking van het amende ment Teulings voor. De nieuwe minister van eoconomische zaken (mr. Steenberghe) heeft een brief gericht aan den voorzitter der Tweede Kamer met betrekking tot de wijziging van de Winkelsluitingswet 1930. In dezen brief herinnert de minister er aan, dat, op verzoek van zijn ambts voorganger, dr. Colijn, de Tweede Ka mer op 24 Mei jl. de beraadslagen over genoemd wetsontwerp heeft geschorst, na aanneming van een amendement van den heer Teulings waardoor een alge meen geldende tijdelijke verruiming van de verkoopgelegenheid op Zondag voor sommige soorten van winkels in het le ven zou worden geroepen. De schor sing had ten doel de regeering de gele genheid te bieden, zich nader omtrent deze aangelegenheid te beraden. De regeering is thans tot de conclusie gekomen, dat de regeling, zooals die thans in 't ontwerp van wet belichaamd is, inderdaad verder gaat dan noodzake lijk is. Bepaaldelijk ziet zij er een be zwaar in, dat, verkreeg het ontwerp in dezen vorm kracht van wet, de verrui ming een algemeen karakter zou dragen en dat daardoor met de belangen van hen, die de verruiming niet wenschen, geen rekening zou worden gehouden. Teneinde aan dit bezwaar tegemoet te komen, zou tweeërlei gedragslijn kunnen worden gevolgd, en wel: öf in behandeling neming van het crisisont- werp, hetwelk dit bezwaar niet heeft, met gelijktijdige intrekking van het ont werp, dat beoogde eenige technische wijzigingen in de wet te brengen, en in diening van een. nieuw wetsontwerp, waarin de tijdelijke verruiming niet is opgenomen, öf wijziging van het laatst genoemd ontwerp in dier voege, dat daaraan alsnog de noodige bepalingen worden toegevoegd, welke een onvoor waardelijke toepassing van cfë daarin neergelegde crisisregeling kunnen voor komen. De minister heeft gemeend, met het oog op den te betrachten spoed, aan de laatste oplossing waarvan de voorberei ding reeds door zijn ambtsvoorganger is geschied, de voorkeur te moeten geven, ofschoon deze oplossing wellicht, uit le gislatief oogpunt bezien, minder fraai is. Daartoe stelt hij nu voor, in het wets ontwerp alsnog eenieg wijzigingen aan te brengen. De voornaamste is, dat tijde lijke verruiming van de verkoopgele genheid op Zondag alleen toepassing zal kunnen vinden, indien de ge meenteraad heeft verklaard van oordeel te zijn, dat de tegenwoordige buitengewo ne omstandigheden daar toe aanleiding geven. Zulk een verklaring door den gemeenteraad zal niet kunnen worden afgelegd, dan nadat de winkeliers uit het betrokken bedrijf zijn gehoord. T.a.v. winkels waar hoofd zakelijk tabaksartikelen ten verkoop in voorraad zijn en van winkels waarvoor een vergunning als bedoeld in art. 1 der drankwet geldt, mogen krachtens plaat selijke verordeningen, geen verder gaande afwijking gelden, dan openstel- ling gedurende ten hoogste twee achter eenvolgende uren, tusschen 8 uur v.m. en 8 uur n.m. N TWEESPALT IN DE N. S. B,? Het (s.d.) „Volk" meldt, dat zich „sen- sationeele" gebeurtenissen in de N.S.B. zouden afspelen. Uit het geheele land, aldus het blad, stroomen de bedankjes van leden binnen. Niet alleen te Am sterdam is de uittocht begonnen, doch ook in de provincie en vooral in Utrecht verlaten de leden de Mussertbeweging. Onder hen bevinden zich zeer invloed rijke personen. Voorts verneemt het blad, dat de „de serteurs" een nieuwe fascistische partij zouden stichten, waarvan men verwacht, „dat deze met tenminste 200 leden zal beginnen en dat zij een sterke zuig kracht op de N. S. B. zal kunnen uit oefenen". (Als men even over dat cijfer van 200 nadenkt (de N.S.B. heeft meer dan 10.000 leden) lijkt het bericht, zachtjes gezegd, wel wat overdreven.) DE KWESTIE-ZWERTBROEK. De commissie tot onderzoek van de kwestie V.A.R.A.-Zwertbroek heeft, al dus het Volk, aan het partijbestuur der S.D.A.P. rapport uitgebracht. De com missie is tot de conclusie gekomen dat het algemeen optreden van Zwertbroek in het V.A.R.A.-bedrijf, alsmede zijn houding tegenover het personeel van dusdanigen aard waren, dat zijn ontslag als onvermijdelijk moet worden be schouwd. Voor wat de groote lijnen betreft van de door de V.A.R.A. gevolgde politiek bestond er volledige overeenstemming tusschen Zwertbroek en de overige be stuurders, ook ten aanzien van de hou ding van de V.A.R.A. tegenover de re geering. Van eenig aandringen van de zijde van het partijbestuur of eenigerlei ande re instantie der moderne arbeidersbe weging, om Zwertbroek uit het V.A.R, A.-bedrijf te verwijderen, is niets geble ken; evenmin van de zijde van minister De Wilde of van de regeering. Voorop stellende de noodzakelijkheid van het ontslag als zoodanig, acht de commissie de wijze, waarop het ontslag tot stand gekomen is, niet bevredigend. Het optrfeden van Zwertbroek tegen over de arbeidersbeweging, na zijn ont slag, verdient ernstige afkeuring. In vele kerken is gister tijdens de godsdienstoefening Prins Hendrik in het gebed herdacht en is voor herstel zijner gezondheid gebeden. H.M. de Koningin woonde den avondgodsdienst in de| Bethlehemskerk bij, waar ds. Westen burg voorging. Naar de „Courant" verneemt heeft Prinses Juliana afgezien van haar aan vankelijk voornemen, om haar verblijf te Londen af te breken. INBRAAK. In den nacht van Zaterdag op Zondag pl.m. 1 uur is ingebroken in de woning van G. aan den Segeerssingel. De bewo ners werden wakker, waarschijnlijk van het geluid, ontstaan door het opschui ven van een raam. Ook buren meenen dit gehoord te hebben. De heer G. ging op onderzoek uit en ontdekte, dat uit een lade in zijn winkeltje aan den ach terkant der woning een bedrag van 80 a 90 was gestolen. Het ongewensch- te bezoek bleek inderdaad door het opschuiven van een raam te zijn binnen gekomen. De politie is bezig zoo mo gelijk klaarheid in de zaak te bren gen. WANHOOPSDAAD. Een 23-jarige werklooze, die bij ver schillende ingezetenen om ondersteu ning placht aan te kloppen, heeft Zater dag tegenover het politie-bureau een ruit ingeworpen, blijkbaar met de be doeling, om aangehouden te worden. De politie rekende hem in en nam hem mee naar het bureau, waar hij een tijdlang geweldig tekeer is gegaan. Na verhoor heeft men hem aan de justitie overge leverd. In pand Balans E 111 naast de So ciëteit St. Joris houdt de firma H. Both uit Rotterdam een expositie van Perzi sche tapijten De bezoeker vindt hier een uitgebreide collectie in Govovan, Meshed, Afghan enz. uitgestald, in al lerlei soorten en prijzen. Divanloopers, tapijten, kussenkleeden enz. enz. zijn smaakvol geëxposeerd. Werkloosheid. Bij de arbeidsbeurs te Middelburg stonden Zaterdag ingeschreven: Geheel werkloos: 749 mannen en 5 vrouwen; Gedeeltelijk werkloos: 63 mannen en 4 vrouwen; Niet werkloos: 7 mannen. Algemeen totaal vorige week 817, bij gekomen 41, afgegaan 30, over 828. De j.l. Vrijdag alhier gehouden col lecte voor het Nederlandsch Bijbelge- nootschap heeft opgebracht 94, Middelburg, 2-VII-'34. Zaterdag en Zondag: hoogste luchttemperatuur 20 °C (68 °F); laagste 13.3 °C (56 °F). Heden 9 h: 14.5 °C; 12 h: 19.7 °C. Geen regen of neerslag. Hoogste ba rometerstand te dezer stede, in het af- geloopen etmaal: 772 mm; laagste 770 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 771.7 mm te Blacksod; laagste 754.2 mm te Hapa- randa. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige, later wellicht toe nemende W. tot N.W, wind, licht tot hall bewolkt, later toenemende bewol king, aanvankelijk nog droog weer, Ia- ter kans op onweer, aanvankelijk war mer. Zon op: 4 h 44; onder: 21 h 23. Licht op: 21 h 53. Maan op: 23 h 55; onder: 11 h 43. L.K. 3 Juli. (Zomertijd.) Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere is 38 min. later. (S Springtij.) Ma. Di. Wo. Ma. Di. Wo. Juli. Hoogwater. 2 6.07 18.24 3 6.57 19.14 4 7.50 20.10 Laagwater. 12.22 1.09 13.14 1.59 14.11 (Zomertijd.) 2 3 4 Juli. Hoogwater. 8,02 20.22 8.46 21.05 9,33 21.50 Laagwater. 1.16 13.33 2.06 14.25 2.58 15.22 Molenwaterconcert. Vrijdagavond geeft het Middelburgsch Muziekkorps weder een uitvoering op het Molenwater. Het tweede deel van het programma, omvat Vaderlandsche liederen. ARNEMUIDEN. Zaterdagavond gaf, o.l. van den hr. F. Buijs de muziekver- eeniging „Arne's Genoegen" haar twee de zomerconcert op de Kade. Ondanks de wind, welke daar op die open ruimte zich liet gevoelen, genoten de hoorders volop van de muzieknummers. GRIJPSKERKE. Van Geref. zijde worden alhier gelden ingezameld tot aankoop van boeken, om dezen te schenken aan de leesbibliotheek bij -de herdenking van het eeuwfeest van de afscheiding. GRIJPSKERKE. Vrijdagavond hield het Musschengilde haar jaarvergade ring. Uit het verslag bleek, dat in 1933 werden ingeleverd 1608 musschen. De penningmeester bracht het financieele verslag uit en deelde mede, dat er een batig slot was van ruim f 410. De voorz. de hr J. H. Geschiere nam ontslag wegens hoogen leeftijd. Gekozen werden tot bestuursleden de heeren A. Dommisse en W. Coppoolse. De secre taris sprak eenige waardeerende woor den tot den scheidenden voorzitter. VEERE. Het smokkelscheepje, dat dezer dagen de haven van Zierikzee is ingesleept en daar is aangehouden, is aan het einde der week naar Veere ge bracht, waar het voorloopig achter de sluizen ligt te wachten op een beslissing van hoogerhand. RAAD VAN WESTKAPELLE. De bijna ondragelijke druk der personeele belasting blijft. WESTKAPELLE. Vrijdag vergaderde de Raad, onder voorzitterschap van jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. Alle leden waren tegenwoordig. Voorgelegd werd een schrijven van den minister van Sociale Zaken, waarin werd medegedeeld, dat het eindbedrag der begrooting voor kosten van den cursus ontspanning en ontwikkeling van werkloozen voor het geheele jaar 1934 dient te worden vastgesteld op 800 en dat in genoemd bedrag een nader vast te stellen subsidie zal worden verleend. In het schrijven werd verder mede gedeeld, dat het aantal leerlingen van een bepaalden cursus ten minste 15 moet bedragen en dat wanneer het ge middelde aantal bezoekers, gedurende 't

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1