HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor lOcl. ONDERWIJS. KUNST EN WETENSCHAP. RECHTSZAKEN. AFLOOP VERKOOPINGEN. LANDBOUW. DE ZIEKENHUISVERPLEGING OP WALCHEREN. MIDDELBURG. VOOROEFENINGSINSTITUUT. VLISSIRGEN. Kunstkring „Het Zuiden". ZUID-BEVELAND. Acte l.o. R.H.B.S' te Vlissingen, Openbare leeszaal te Middelburg. Briefgeschrief tusschen Jewannes uut Walchere en Jan de Smid uut Goesche Land. «a* Karelpolder A. P. Woutersen, Krabben- dijke; met 1 Augustus tot gezworene van het waterschap Poortvliet, M. W. Kloet, te Scherpenisse, uiterlijk tot het einde van het zittingsjaar, waarin hij 70 jaar zal zijn geworden, Ten einde de propaganda te verge makkelijken, is op de jongste vergade ring van de Vereeniging Ziekenhuisver- pleging op Walcheren toegezegd een circulaire te ontwerpen, en deze aan de afdeelingsbesturen ter beschikking te stellen. Thans is deze circulaire in druk ver schenen en aan de besturen toegezon den. In die circulaire wordt er o.a. opge- wezen, dat de vereeniging begon in 1928 met 10785 leden en er nu reeds ruim 23000 zijn. Gedurende haar vijfjarig bestaan heeft de vereeniging reeds betaald aan ziekenhuiskosten 135.000, vervoerkos ten 3850, operatiekamer 3250; bij komende kosten (sinds 1933) 2400. De contributie is voor volwassenen 5 ets per week. Van een kind beneden 16 jaar 3 cent tot een maximum van 10 ct, voor kinderen uit één gezin. Daarvoor krijgt men hoogstens 3.75 per dag voor verpleging in een zieken huis tot een maximum van 112.50 per jaar en per ziektegeval, vervoerkosten tot een minimum van 25; voor meer kosten bij verpleging voor besmettelijke ziekte maximum 15 en hoogstens 15 voor gebruik operatiekamer en gebruik van genees- en verbandmiddelen. Het is een goed propagandamiddel voor een goede zaak. Zij, die voor eerste oefening onder de wapenen moeten komen en van de ge legenheid om dien eersten oefentijd te* korten, gebruik willen maken, kunnen naar uit 'n advertentie in dit num mer blijkt. daarover inlichtingen be komen in het verbandbureau van het landstormverband „Middelburg" in het voormalig Militair Hospitaal. De kunstkring „Het Zuiden" zal dit seizoen weder haar gewone tentoonstel lingen houden, aanvangend op Zondag 1 Juli, met werken van in Zeeland wonen de kunstschilders. Vertegenwoordigd zijn ditmaal de da mes Mevr. Hendriks, Mevr. Dieleman, Mejuffr. Van der Harst en Mejuffr. An- derya, benevens de heeren Vaarzon Mo rel, Koets, Van der Haar, Frater, Melse, Maandag, Schönberg, De Vries, Westra- te, Bergsma en Jacobs. Aan deze ten toonstelling is een loterij verbonden, welke goedgekeurd is bij Ministrieel Besluit d.d. 19 Mei 1934 No. 808. Het aantal loten bedraagt 2000 en de prijs per lot 0.50. De prijzen bestaan uit schilderijen, welke uit de diverse in zendingen door een commissie, bestaan de uit Mevr. EversKeg en de heeren M. Laernoes en Gasinjet zullen worden aangekocht. Op deze wijze kunnen die kunstenaars welke door den nood der tijden getrof fen zijn, een weinig gesteund worden. Het bestuur hoopt dat deze loterij zal slagen en verwacht voor deze, zeer be zienswaardige expositie een druk be zoek, te meer, daar de toegang weder om vrij is. Men leze voorts de in dit nummer voorkomende advertentie. RAAD VAN SCHORE. SCHORE. Vrijdagmiddag vergaderde de Raad onder voorzitterschap van den burgemeester. Afwezig met kennisgeving de heeren van Nieuwenhuijzen en Bruijn- zeel. Ingekomen was de rekening over 1933 van den keuringsdienst voor vee en vleesch te Kruiningen met een ontvang van f 6024, een uitgaaf van f 5411 en een batig slot ad f 613. Met de nieuwe jaarwedderegeling voor burgemeesters, secretarissen enz. der Zeeuwsche gemeenten wordt op voorstel van B en W. accoord gegaan. Het be treffende adres van het gemeentebestuur van Philippine (bezwaren ten aanzien van de korting bij cumulatie van betrek kingen) werd voor kennisgeving aan genomen. Medegedeeld werd dat de heer M. Ka- relse zijn benoeming tot agent der ar beidsbemiddeling heeft aangenomen, dat de wijziging der keurloonen voor vee en vleesch is goedgekeurd en dat de heeren J. Beenhakker te Kloetinge en J. Bruijnzeel te Schore zijn toegelaten als volontair ter secretarie. Bij de rondvraag informeerde de heer G 1 e r u m naar den afvoer van het water van den Achterweg. De kop van den vangput ter plaatse ligt hooger dan hét terrein. De Voorz. zegde, dat de vangput goed ligt, doch het terrein (ge deelte voormalige gemeenteput) is ge zakt, B. en W. hebben reeds besloten het terrein ter plaatse wat op te voe ren. RAAD VAN OVEZANDE. OVEZANDE, Donderdag vergaderde de Raad. Afwezig de voorzitter wegens ziekte en het lid Stokx zonder kennis geving. De vergoeding voor de bijzondere scholen, ingevolge artikel 101 der L.O.- wet werden als volgt vastgesteld: a. voor de R.K. School op f 1830. b. voor de Chr. School op f 517. Met de door Ged, Saten ontworpen regeling der jaarwedden voor de burge meesters, secretarissen, ontvangers, wet houders en ambtenaren van den burger lijken stand werd accoord gegaan. Voor de kosten verbetering Achter- dijk en Platteweg zal een geldleening worden aangegaan. Tevens werd beslo ten deze wegen in beheer en onderhoud over te geven aan de provincie. De gemeente Zal hiervoor jaarlijks een be drag van f 150 aan de provincie moeten I betalen. Een verordening voor de Burgerwacht wordt vastgesteld. Schmullèr, A. Over muziek en musici. Talens-Ebbens, A. E. Moderne vrou wenkruistocht. Vriends, J. Met kijker, camera en loupe. ZENUWLIJDERS EN ZIELSZIEKEN verschaft het bij uitstek werkende na tuurlijke „Franz-Josef'-bitterwater ge- regelden stoelgang, goede spijsvertering en verhoogden eetlust. Bij Ap. en Drog. (Ingez. Med.) Geslaagd te 's Gravenhage voor het voorloopig machinistendiploma de heer J, Bus van Eindhoven, leerling van den machinistencursus verbonden aan de Ambachtsschool te M i d d e 1 b u r g. Geslaagd voor het bakerexamen (Staatsdiploma) mej. L. Westerbeke, Aagtekerke, mej, A. de Korte, Kortgene, en mej. Slabbekoorn te K a p e 11 e. Twee candidaten werden afgewezen. Eindexamen Christelijke kweekschool te Middelburg. Geslaagd de heeren M. Verburg te Goes; A. N. de Wolf te Veere en J. de Wolf te Serooskerke (W.). De examens zijn afgeloopen. Geslaagd voor het eindexamen afdee- ling B: J. D. A. Strijer; P. E. A. van Nieuwland; C. H. C. E. Meier; J. W. van Tijen; H. G. van Grol; B. Th. Matzinger; A. J. Hubregtse; H. J. Slagter; J, J. J, van de Griek; I. M. J. Doornbos; A. G, A. Verdonk; S- Hiegenlich; D. de Bruijn; J. E. D- Harts. Afgewezen 7 candidaten. Nieuwe aanwinsten van de openbare leeszaal en bibliotheek te Middelburg: Hoogewerff, G. C. Anna van Gebre. Marsman, H. De dood van Angéle De- groux. Nève, E. de. Kerels. Paula. Wie van U zonder zonde is Allen, H. De kleine madonna. Nemirowsky, I(rène). Het bal. Buck, Pearl S. The mother. Radel, Frieda. Die unbekannte Kaise- rin. Bakhuizen van den Brink, J, N. De Romeinsche catacomben. Geurtjens, H. Onder de Kaja-Kaja's. Hoyack, L. De toekomst der machine. In hooger beroep. J. de S., 34 j., wiedbaas te Koe wacht tegen een vonnis van den kan tonrechter Ter Neuzen, waarbij hij we gens openbare dronkenschap is veroor deeld tot 3 weken hechtenis; Idem door J. J. J. v. R., 26 jaar chauf feur te Axel, wegens overtreding van de Motor- en Rijwielwet veroordeeld tot 25 of 10 d, hecht en betaling van 50 schadevergoeding. De ambtenaar van het O. M. bij het kantongerecht te Middelburg tegen een vonnis van den kantonrechter waarbij Ga. Ma v. d. R., 30 zonder beroep te Ginneken, is veroordeeld tot 25 of 5 dagen hechtenis wegens overtreding van de Motor- en Rijwielwet. Door notaris E. C. van Dissel te Goes, werd Vrijdagmorgen, in café Meulpolder ten verzoeke van de erven wed. A. de Laat te Kloetinge pu bliek verkocht: het huis met schuur al daar a.d. Moolweg met erfpachtsrecht tot 25 November 2010,. groot 2 a 72 ca. Kooper hiervan werd de heer Jan Blomaard te Kloetinge voor 1785. VEERTIG MILLIOEN WINST PER JAAR DOOR UITBREIDING GRAANOOGST. Bij de debatten over de verschillende inleidingen op de Nederlandsche land- bouwweek te Wageningen werd de be staande teeltreigeling' aangevallen door den heer C. Zwagerman, die haar in vele opzichten te ingrijpend vond. De productiekosten worden voor de vee houders belangrijk verhoogd, terwijl hier geen compensaties tegenover staan. De beperkingen behooren in algemeene richting te gaan, Spr. wenschte o-m. een graanaccijns, zoodat de prijs der mais op f 8 a f 9 komt. Dit zou ook een middel zijn om den prijs van het vleesch op redelijk peil te houden. Met den binnenlandschen con sumptieprijs moet men voorzichtig zijn. De mogelijkheid van afzet naar Enge land wilde spr. handhaven. Hij vreesde voor een te ver doorgevoerde teeltreg'e ling, die hij als machtsmiddel onvoldoen de gefungeerd vond en wilde een dee der verantwoordelijkheid laten voor de boeren. De inleider vond het stelsel van den heer Zwagerman nog ingewikkelder dan het geldende. Naar aanleiding van een inleiding van den heer H- P. van Haaren te Tilburg, over: „De maatregelen genomen in het belang der pluimveeteelt", merkte de heer Zwagerman op, dat deze maatreg'e len voor 75 pet. steunen op ingevoerd graan. Het goedkoope ei in het binnen land geconsumeerd, concurreert met het rund- en het varkensvleesch. Rationee is, dat eerst het rundvleesch, daarna het varkensvleesch en dan het goedkoope ei komt. Spr. vroeg het vraagstuk eens van dezen algemeenen kant te bekijken en niet ieder onderdeel appart. De voorzitter prof. Bakker beluister de in alles wat de heer Zwagerman zei de, een zekere mate van eenzijdigheid hij beziet alles uit één gezichtshoek. Bij zijn propaganda van alles voor den boer ziet hij voorbij, dat hij treft een groote klasse van menschen, die bij zijn rege ling werkloos zou worden. Hooger rech ten op ingevoerd graan zou scheeps- en vrachtvervoer verminderen. Accijns op buitenlandsch graan als stimulans op den eigen verbouw rekent hij, dat 40 millioen zou opbrengen. Maar hoe lang kan dat Het eerste jaar 40 millioen maar reeds het vierde jaar zou men met Ieege handen staan en of de stimulans zobereikt zijn, is zeer de vraag. Te meer omdat men vandaag niet kan we ten hoe het morgen is. Welke richting voor steun men ook kiest steeds staat men voor conflicten, omdat men de om standigheden niet kan overzien. Het plan-Zwagerman zou nog meer proble men voor den landbouw op den duur tengevolge hebben. De heer Zwagerman antwoordde, dat de vraag is of de boerenstand kan blij ven bestaan. Invoer van graan zou voor den veestapel steeds noodig zijn, maar omzetting van 200.000 ha., weiland in bouwland zou noodig zijn voor graan- teelt en tevens zou de werkloosheid buitengewoon worden verzacht. Voor den invoer van 800 millioen kg graan is slechts weinig arbeid noodig, maar op het gescheurde land zouden 40.000 ar beiders werk vinden en - de 300 stede lijke, die er bijkwamen, zouden we er bij nemen. Spr. zeide, verder, dat als we de (Ingez. Med.) Middelburg, Juni 1934- Goeie vriend Jan! Jikkemièn ei je brief as aoltied ook wi prontjes geleze. En wa dienk je, da ze zei? 'k Wou, da Jan mer is een bitje leutiger schreef: ie ei wi z'n doenkeren bril opg'aod, oor. 'k Moch ze g'liek gee, Jan. Dae bin d'r een paer in 't krootje, die 't ook aoraè over den slechten tied Mer öort 'n d'er beter van? Kiek, Jan, moete me bie een zieken zeie: je bin vee b'roerd, je bin nog nooit zó ziek ge weest, je zü nog wel erreger öore, 'k aienke, da j' eigentlijk een kwaele eit? Vanself nie, Noe wi 'k daemee nie zeie, da m'n blind moete zien voo den teg'en- woördigen toestand, of da m'n aoles in een luchte vouwe moete slae. Ni, dat nie, mè me moete d'r is een stuitje over zwiege. Endrik wist dae nog een vaesje voo. „Maar 't ergst van alle plagen Zijn toch in onze dagen Die kennissen van Job. Het zijn me die meneeren, Die steeds jeremiëeren, Die altijd lamenteeren, Die 't weinig' goeds negeeren En eeuwig redeneeren Als kippen zonder kop." En jiè vertelt dae 't êen en ander van 't Igene, dat dien burregemeester ge schreven eit. Bè noe, 'k moe zeie, dat dien edelachbaeren meneer nie edel en nie achbaer gedaen eit, mit dat aoles in 't openbaer te vertellen: wae bluuft op die maniere den eerbied voo 't gezag? 'k Ope voo dat vrommes, da zó graog wil trouwe, dat de joengers, die naer eur wille stollesteere, zulle leze net as Jannetje, wan ze za toch ook wè liever een man die ze zó 'n bitje nae d'r and kan zette, as een dwaskop. En noe, van m'n eige. 'k Zat flee weke in m'n eentje op da bankje op 't oekje van de Loskaoie nae de zwemmers an den overkant te kieken. Joen, Jan, wa ploenste die lekker in 't waeter. Dae kwam in eênst een ouwen meneer nef- fen m'n zitte: ie wou wel is mi Jewannes praote. Ie ao ook z'n aordig'eid in de zwemmers. En dae vroeg 'n zó langs z'n neuze weg, of 'k wel is een domenie ao zie zwemme. Noe, 'k moch zegge, da 'k die eêre nooit g'aod ao. Ie wist te ver tellen, dat er jaeren gelee een medernen domenie 't in Middelburg wè gedaen a<5. Mè dat was dien man vreêd kwaelijk genome. En dan ao ienkelde jaeren t'rug een Luthersche domenie ook vee ge- zwomme. En dat dae toen, nie vee over gepraot is, was eensdeels een bewies, dat de menschen toen al een bitje wies der waere, mer anderdeels was t'er deu beweze, dat de Luthersche domenies in da soort van diengen meer vrieëid as de Griffermeerde of die van de staende kerreke. Mè g'liek as de domenies noe as g'ewone waerelsche menschen een garribaldie of een gleufoed en een kort jasje meuge draege en op een versiete nie mir oeve te praoten net asof ze preeke, zó zü z' ook nog wel is kunne zwemme, zonder da ze daedeur in op- spraeke komme. Mer ie zou 't in ielk geval nog is vraege an die meneer van 't Kristelijk vraogenuurtje en as die dae noe mè gauw een gunstig antwoord op geeft, dan zouwe ze van deze zeumer nog in 't waeter kunne. En ie zou 't eêl g'oed vinde, dat dan de domenies van aolderlei kerreken in ieleke plaese sae- men gienge. Noe as da gebeurt, za d'er nog wel is een prentje van ulder in een krante komme, dienk 'k. En waerom wou 'n dat? Bel, ie zei, dat, as ze me- kaore is lekker onderdouwe en as ze mekaore is flienk mi waeter gooie, dat er dan een eêl vrienschappelijke ver- oudienge tusschen ulder zou komme. En die za van de baemisse ard noodig zien tusschen de domenies van de staende kerreke en de Griffermeerde as de leste ulder feest zulle viere toet d'erdenkien- ge van de scheidienge van 1834. Dan zouwe d'er an den eênen kant verstan dige bedaerde schrievers en an den an deren kant welwillende lezers kunne zien. Van weerskanten zouwe ze dan eêrelijk en waer kunne bluve. Da zei die meneer en 'k moet 'm g'liek gee. Joen, Jan, 't zal anders nie makkelijk zien om nie uut te vaeren over de ver drukkers, as 't over de verdrukkiengen g'aet, dae de domenies de Cock en Scholte en zövee andere an bloot gestaer. 'k Bin bange, dat 't anders te vee za gae over 't staescreatuur van Konienk Willem I en over 't synodaole juk. Daer- om nog eêst: laete die domenies saemen gae zwemme, dan zü ze leere om aolder lei kerrekelijke kwesties ook mè te lae te zwemmen. Die man sproeng van den ak op den tak, wan in eênst vroeg 'n, of 'k nog meer plannen ao voo werrekverschaf fienge. Noe 'k kon er twee noeme, die ze m'n angeraoien aode, naemelijk de gasfabriek verplaese in Schellach en de fittieng in Welsienge en da zou dan vor- naemelijk zien, omdat ulder schouwen zövee vule rook over de stad uutgooie. Die meneer vond 't mè beste, da 'k die plannen mè stilletjes voo m'n eige zou ouwe. Noe 'k docht er a nè zó over, vornaemelijk omda 'k 't niks op die schriever van dien kwaejen brief an de ridducteur van de krante. Noe die me neer was 't ook eêlemaele nie seens mit die schriever. Ie zei, dat 'n ao moete bedienke, dat die plannemaeker 't goed meende, dat 'n de fout van z'n deugd ao. Dat moe je zoo verstae, Jan. die plan nemaeker wou vee en dat was goed, mer ie wou te vee en toen was 't abbuus. En as die schriever meende, dat 'n in z'n recht was, aod 'n moete bedienke, dat Vondel in Jefta schrieft: „Dies, schoon gij; regt hebt, trapt hem [niet op 't hart". Kiek, da von 'k goed gezeid: mekaore is op de têenen trappe, da kan d'er mee deur, mer op 't arte, da gae te verre. Mè die meneer zei, dat er in da gedicht ook nog ies voo die plannemaeker stienig en dat was: „Hij dwaalt niet heel, die zich wil laten [leeren". 't Speet m'n, dat er net iemen kwam, thans .ingevoerde 800 millioen kg graan zelf verbouwen, dit een nationaal gewin is De heer ir. S. L. Louwes meende, dat de heer Zwagerman twee cardinale fou ten maakt, le geeft het scheuren van 200.000 ha. weide geen 40.000 arbeiders werk. Dit gebeurt in het gemengd be drijf en zal veel arbeiders van hun werk berooven. Ook zal daardoor varkens-, rundvee- en kippenteelt verdwijnen. 2e Is er op het oogenblik een heffing van den prijs van het graan, die de heer Zwagerman tot 7 wil verhoogen, te gelijkertijd wil hij de veehouderij loo- nend maken, anders gaat de productie terug. Bij het systeem Zwagerman is de rund-, varkens- en kippenhouderij niet meer loonend en wij moeten er voor zor gen die loonend te houden. De heer Zwagerman hield tegenover zijn bestrijders zijn meening vol. De 40 milRoen winst op graan houden we, want die verbouwen we op eigen» bo den. Ook zijn andere inzichten hand haafde hij geheel. Wat de landprijzen betreft, verhooging zou hij toejuichen, maar hij voorzag die niét. WALCHEREN'S PAARDEN FOKKERIJ. De 19e show van „Hippos". Een deskundige medewerker schrijft ons: Wanneer men de verslagen der keu ringen van „Hippos", de vereeniging van Walchersche paardenfokkers, welke reeds 18 maal verschenen, objectief na gaat dan blijkt daaruit dat hoewel het eene jaar meer, het andere jaar minder, wordt gewezen op eene gestagen quali- tatieven groei. Waar thans voor de 19e maal „Hip pos" op het Middelburgsche Molenwater haar jaarlijksche show hield, rest ons daarvan een overzicht te geven en rijst de vraag: kan ook nu gewezen worden op een qualitatieve vooruitgang? We gaan nu eens beginnen, niet met de te keuren paarden, doch met de moe ders der in groote getale aangevoerde veulens. Deze moeders zijn daarom van belang omdat ze, met de aanwezige hengsten, moeten zorgen voor de latere opvolgers van hen. Deze moeders nu vormden een zeer goede kern fokmerries. Merries waaruit, wanneer men met zorg den passenden hengst weet te kiezen, de kwalitatieve verbetering vrijwel verzekerd is. Laat ons hier invoegen, dat we bij dat alles meer het oog hebben op een voort zetting in de vrouwelijke lijn Men stelle zich voorshands maar geen illusies, dat op die kern moederdieren even zoovele hengstenstammen kunnen worden ge grondvest. Over het algemeen ontbreekt daar toe in beide richtingen het voldoenQe geconsolideerd zijn. Moederdieren, zooais gezegd, vorm den een beste kern. Als eerste te keuren rubriek werd oudergewoonte aangewezen: merrieveu lens geboren 1934. Deze groep omvatte een 20-tal inschrijvingen. Hierbij werd Karei van Hengstdijk 13 maal als vader genoemd, Lodewijk van Luntershoek 3 maal, Janus 2 maal en Condorus 2 maal. Het geheel was niet onaardig. Hier bij nu viel voor den ingewijde op, dat men bij het kiezen zijner fokhengsten, terdege rekening moet houden met de meer of mindere geconsolideerdheid der afstamming der hengstenmoeders, de fokwaarde van Janus K 1294 heeft daar onder geleden, en het komt ons voor dat de moederlijn van Karei van Hengst dijk, n l. de lijn Pol II, Pol de Graesen, de oorzaak zal zijn, dat de zoo ge- wenschte gëzonkenheid, welke ook Ka- die dien meneer moch spreke, 'k Bin toen vanself deu gegae. Mè nog is wat anders. Jan, je weet vanself ook wè, dat de Nederlanders g'raog is wat waoge om deu 't blinde ge luk dik in de centen te kommen- Daevoo spikkeleert den eênen in graen, in juun of in aerepels, en een anderen in uzen of land en een derden in effecten en dan 't liefst van aol as een „echte" Neder lander in butenlansche pappieren. Mè dae bin d'er ook, die graog in de lote- rie spele. 'k Laete in 't midden of da spikkeleeren op 't geluk zonde is, 't is in ielk geval waer, dat er vreêd vee gin zonde in zie en daerom kan nae mien meênienge da spikkeleeren nie ver- jöojen öore, wan, Jan, een wet kan al- eên verbie, wat deu de groote mêerder- eid van de menschen as kwaed gevoeld oört. Mè noe eit de regêerienge een gröoten ekel an de vreemde loteriën, die uutlote op de trekkiengen van de staes- oterie. Da zü ze noe verbie. Z' g'liek. Mè dae bin d'er ook vee, die aol die vreemde loteriën zouwe wille laete ver- dwiene. En da kan nae mien meênienge deu z' eenvoudig dood te laete bloen. Laete ze mè gewoonweg ielk jaer drie dubbele staesloteriën ouwe en 't kom voo mekaore enmeneer Oud kneg driemei zövee centjes uut de loterie. Jan, mi 't oog op de verkieziengen voo de tweêde kaemer in '37, moe j'er om llepe disnke, dat ik da verzonnen oor, J'ebbe aolebei de groetenisse van ikkemien en je goeie vriend Jewannes.

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 6