E en KRONIEK van den DAG. POKOI1 FORTINBRAS, kunstmest! i BINNENLAND. ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. |}E GOESCHE CRT.) VAN ZATERDAG 30 JUNI 1934. No. 152. AN; BOND. FEUILLETON. BE KOOPMAN IN GELUK, FINANCIEEL ECONOMISCH WEEKOVERZICHT. |JlPBW^fiJ<onfciL.NaAfc!en 3- ■■v voor mens. iddel- ntanL 9S1E 4ÏIR' alle jrting. iddel- on- of in so- 32.50, or uw t trijp MicTd, soort soort „ange- 22. 12 en uteuil- lon ta- J. H. ïlburg. AAL" brand je van a 10 mijsen, rg- ll!3«« II1IS NION, aan ;eltuin Ge- garde plaats an C, erking tingen tfrouw 278, é- alche- 6-pers. tarief. 4. i'burg. Na de herroeping der droog legging in Amerika De vrouw aan de bar De „boot legger" niet uit het veld ge slagen. Het is nu ruim een half jaar geleden dat in Aimerika de drooglegging werd herroepen. De autoriteiten hebben sindsdien enkele kromme sprongen ge maakt, die voor den niet-Amerikaan nogal interessant moeten zijn. Men vreesde aanvankelijk n.L, dat verschil lende misstanden, dronkenschap ,etc., die in 1919 tot de drooglegging aanlei ding gaven, terug zouden keeren. Daar om werd naar onze New-Yorksche cor respondent ons meldt, een heele serie bepalingen in het leven geroepen, om aan deze euvelen paal en perk te stel len. Was het vroeger gewoonte, dat elke straathoek een kroeg of drankwinkel bvatte, nu werd de bepaling gemaakt, dat zij minstens 1500 voet of 500 m van elkaar af moesten liggen. Dit gold dan voor een straat, maar de leden van de Alcoholic Board vergaten, dat er ook zoo iets als zijstraten bestaan en dus Is het nu zeer goed mogelijk door het om slaan van een hoekje van de eene ge legenheid in een andere te wandelen. Een ernstig bezwaar van de oude „sa loon" {dus voor de drooglegging) was de gedwongen maskeering van straat af. Een en ander als gevolg van de fanatie ke puriteinen, die aan het eind van de vorige en bij het begin van deze eeuw wel niet hun zin kregen inzake wettelij ke geheelonthouding, maar die gedaan "kregen, dat een bar of een kroeg zich moest verschuilen achter matglas, gor dijnen enz. Het kwaad ontstond dan pas goed, doordat men zich veilig voelde te gen afkeurende blikken. Nog een nadeel was het drinken, staande voor de tap kast, op een elboog geleund en met een voet op een koperen rail, waar dan de eene hartige dronk de andere volgde, de heeren onder elkaar waren en dus alle beschaafdheid ver, zeer ver te zoe ken was, terwijl de slijters, bazen of bar tenders niet ophielden met schenken, totdat het slachtoffer rijp was om door een „bouncer" of uitsmijter op straat gezet te worden, hetgeen afliep met een dut in de goot. Herhaling van al deze dingen nu meende men te kunnen voorkomen, door allerhande straffe voorschriften, althans te New-York. Alle gelegenheden, waar geestrijke dranken geschonken werden, moesten opeens open en vanaf de straat zichtbaar zijn. Geen matglas meer, geen houten schotten, die den inkijk beletten, maar licht, groote spiegelramen en ta feltjes vlak voor het raam! En pal daar op kwam het bevel, dat niemand staande drinken mocht. Alleen maar zittend! Daar is heel veel over gelachen en even veel tegen geprotesteerd, want de Ame- rikaansche man, die in de „speakeasy" den droogen tijd getrotseerd had, was de oude gewoonte trouw gebleven en voel de er niets voor om voortaan zijn cock tail of whiskey in een clubfauteuil te con- sumeeren. Hij had echter buiten den waard gerekend! „Hoogerhand" beval het aldus en aldus gebeurde. Iedereen werd gedwongen zich in een stoel bij een ta feltje neer te vleien en daar zijn bestel ling te doen. Al spoedig werden er natuurlijk mid delen uitgevonden, om de bepalingen te ontduiken, terwijl herhaaldelijk bleek hoe raar de maatregelen in de praktijk eigenlijk werkten. Eenig'e weken gele den heeft dit de New-Yorksche autori teiten nu aanleiding gegeven, om het ge- heele gevalletje te herroepen. Men schijnt plotseling tot de ondtekking te zijn gekomen, dat het er zonder ook wel goed kan gaan. En dat gaat het inder daad- Eigenlijk is de geheele drinkkwes- tie een meevaller geworden. Naar 't schijnt, door het feit, dat vrouwelijk Amerika zich niet meer op den achter grond houdt, maar overal komt, waar ook de mannen heengaan. Zij voelen zich de gelijke van het sterke geslacht en stappen overal binnen, waar het vroeger een Heilige Halle nur fiir Herrn was. Wat is het gevolg hiervan geble ken in een simpele twee weken? Dat J de zeden sterk verzacht zijn, dat de heeren zich buitengewoon onbehagelijk voelen voor de toonbank van een café, omdat zij een lid der zwakke sekse als buur hebben en derhalve niet hun hoed op durven houden, niet durven te vloe ken of gewaagde moppen durven te ver tellen, evenmin gebruik maken van de kwispeldoors en allerminst meer durven te drinken, dan goed is voor hun consti tutie. De heele drinkpartij is, dank zij de vrouw, teruggebracht tot een vrij on schuldige tijdpasseering en de autoritei ten wrijven zich in de handen, dat het aantal beschonkenen zoo ver beneden de schatting blijft. Maar daarmee is men nog niet met de heele geschiedenis klaar. De federale autoriteiten hadden zich in hun hoofd gehaald, om zooveel mogelijk accijnzen te heffen, ter stijving van de schatkist. De belasting*, die op de geïmporteerde whiskey, jenever, wijn, champagne, li keuren en wat er verder uit de overige wereld toestroomde gelegd werd, was niet mis! Voor sterke drank, als Schot- sche whiskey en Schiedamsche jenever, werd de invoerbelasting niet minder dan 5 per liter, zoodat een klein kruikje van nog geen volle liter Schiedammer op ruim vijf dollar kwam te staan en wie had er dat voor over? Hetzelfde ge beurde met echte geïmporteerde whis key en wat was het gevolg? Dat de ge weldige clandestien gestookte voorraad, die klaar lag, verkocht werd met of zon der toevoeging van belasting, en nog liever zonder, zoodat de ouderwetsche veel gevreesde bootlegger, (dranksmok kelaar) die de schatkist in die veertien jaren millioenen dollar gekost heeft, nog steeds bestaat en dezelfde whiskey le vert voor een dollar per pint, terwijl men er in de bona fide winkels 1 70 voor betaalt, inclusief de somma die des Cae sars is. Nu wil het geval eenmaal, dat het menschdom altijd aan het voordeel van zijn eigen portemonnaie denkt en der halve krijgen de bootleggers hoe langer hoe meer klandizie en ziet het gouver nement zich beroofd van een belangtijke- bron van inkomsten, waarop het gere kend had om de begrooting sluitend te maken- Het eenige wat er op zit is, om de veel te hooge invoertarieven en ac cijnzen sterk naar beneden te laten ko men en zelfs de 50 pet., die president Roosevelt kan laten vallen, zullen nog niet genoeg zijn. Niet voordat men hier begrijpt, dat het publiek en niet de wet ten of bepalingen het sterkst zijn, komt er ook op het terrein van een glas bier of een cocktail volkomen normaliteit. Boer-. door WILLIAM LOCKE. 55) En overmorgen zou hij naar Parijs gaan om raad te vragen aan Fortinbras, den „Marchand de Bonheur". En wat zou deze beslissen? Te wachten tot een wenteling van het rad der Fortuin hem in staat zou stellen zijn leven te veran deren en te zwerven over de wereld of om alles vast te leggen in een veilige maar roemlooze toekomst? Op beide wijzen zouden banden verscheurd wor den. Maar Bigourdin, die het Hotel des Groltes met bouten en grendels bevei ligde, floot onderwijl „Malbrouck s' en va-t'en-guerre", een bewijs dat hij in zijn schik was. Hij .twijfelde er niet aan wat Fortinbras raden zou; hij had dienzelfden dag' een brief van hem gekregen, want hij had Fortinbras van zijn voorstel ver teld, dat gegrond was op een huwelijk tusschen Martin en Félise, zoodra de -eerste in een conditie was om een meis je ten huwelijk te vragen, wat hij nu als man van eer niet doen kon. Ze denken, dat ^k zoo blind ben als een mol, had hij aan Fortinbras geschre- "ven, maar op vele punten, heb ik cie de oplosbare M t I Toor Cactussen, Blad-en Bloelende planten. Verkrijgb. in fles- ■chen k 40 ct. met gratis kleurenfoto's I Tan planten met aanwijzingen der ver- I «orging bij de Bloem- en Zaadwinkels. (Ingez. Med.) Gouddekking der marken tot een minimum gedaald Ge rechtelijke beslissing inzake de goud-clausule opnieuw uitge steld Ongeanimeerde stem ming op de aandeelenmarkt. In een voortdurende afvloeiing van goud uit Duitschland, waardoor de goud voorraad tot ca Mk 70 millioen is ver minderd, weerspiegelt zich de critieke positie van de mark, die nog slechts voor 2.3 pCt. door goud is gedekt. Wan neer de handel in marken vrij zou zijn, zou deze ontwikkeling natuurlijk wel in den wisselkoers tot uiting komen. Nu Duitschland het grootste deel van het buitenlandsche markentegoed heeft ge blokkeerd, komt er echter bijna geen materiaal aan de markt, tenminste wat de zgn. „vrije" marken betreft. De eigenlijke handel heeft plaats in regis ter- en sperrmarken. Deze konden in de laatste dagen een lichte verbetering boeken, waardoor de noteering .voor re- gistërmarken op ca 40 kwam, die voor crediet-sperrmarken op ca 30 en voor effecten-sperrmarken op ca 22, terwijl reismarken tegen 42 cent worden ver handeld. De verbetering is aan technische oor zaken te danken geweest; de toestand in Duitschland zelf geeft tenminste in 't geheel geen aanleiding voor meer opti mistische opvattingen. De verhouding tot de buitenlandsche crediteuren wordt hoe la.nger hoe meer gespannen. Enge land heeft door de aanneming van een clearingwet aangetoond, dat het dit land ernst is met zijn dreigement van een ge dwongen clearing; wanneer de rente op de Dawes- en de Youngleening niet wordt voldaan. In de dezer dagen be gonnen onderhandelingen zal moeten blijken, of een compromis mogelijk is, waardoor de clearing met de daaraan gepaard gaande verdere belemmering van den goederenruil zal kunnen wor den vermeden. De kans op een bevredigende rege ling voor de Nederlandsche crediteuren van Duitschland is er in de laatste week niet op verbeterd. De besprekingen met de Nederlandsche vertegenwoordigers te Berlijn schijnen zelfs te zijn vastge- loopen en het heet, dat de partijen ver der van elkander verwijderd zijn dan ooit te voren. Achter de schermen moet intusschen nog overleg worden gepleegd, zoodat alle hoop op overeenstemming niet opgeheven behoeft te worden. Offi- cieele mededeefingen omtrent het ver loop der conferentie ontbreken. Naar echter verluidt, zou Nederland bereid zijn, toe te stemmen in een verhooging van den Duitschen „zusatzlichen" ex port, terwijl men tevens een verlaging der rente tot 4% pCt. zou willen accep teeren. Zelfs onder deze voorwaarden zou Duitschland niet de volle 100 pCt. van de alsdan verschuldigde bedragen willen transfereeren. Met deze beper king van de transfer zou de Nederland sche delegatie echter niet accoord gaan. Onder deze omstandigheden is het niet uitgesloten, dat het toch nog zal moeten komen tot een gedwongen clearing tus- schen ons land en Duitschland, al mag men aannemen, dat onze regeering hiertoe eerst in het uiterste geval zal overgaan. De handel in Duitsche obligatiën is wegens de heerschende onzekerheid met betrekking tot de transfer slechts van weinig heteekenis; de stemming' blijft gedrukt en de meeste koersen zijn in de afgeloopen week nog verder ingezakt- oogen van een valk. Waarom heeft Fé lise opeens Lucille Viriot geweigerd? Waarom was Martin zoo triestig, toen zij de laatste keer weg was? En nu Fé lise, opeens van meisje veranderd in dat geheimzinnige wezen, vrouw; waarom is hun omgang zoo stijf en zoo beleefd ge worden? En waarom moet Martin die lange reis maken om Félise's vader te spreken? Vertel me dat eens. Mon vieux Daniël, vertrouw op het solide ver stand van Gaspard Bigourdin als er ware diplomatie bij te pas komt. En hij floot „Malbrouck s'en. va-t-en guer re" en de gedachte aan de schoone Amerikaansche kwam niet bij hem op, en ook niet de regel: Ne sais quand reviendra. (Malbrouck trekt uit ten oorlog. Weet niet, wanneer hij zal terugkeren). Maar het liep alles anders dan men ge dacht had en het was Bigourdin, die naar Parijs ging, en niet Martin. Ma petite Félise, zei Bigourdin den volgenden morgen, ik heb een te- legram uit Parijs gekregen, dat ik da delijk voor een ernstige zaak over moet komen. Ik zal drie of vier dagen afwe zig zijn en Madame Chauvinet komt die dagen hier logeeren voor de betame lijkheid. De fijne diplomaat glimlachte, en toen ze hem vroeg, wat dat voor een ernsti ge zaak was, zei hij, dat hij een advo caat moest spreken en zij nam die uit legging aan. Miaar aan Martin zei hijj met innig bedroefd gelaat: 's Is de moeder van Félise. Ze is stervende. Een verval van krachten. Félise mag het niet weten. ze zou dan mee wilen gaan en dat ïs onmogelijk. Martin had een onbevangener oordeel over de zaak. Waarom? vroeg hij, ze is nu toch een volwasen meisje en kan haar deel van 's levens tragedie dragen met moed en verstand. Waarom laat u haar niet meegaan en de waarheid vernemen? Bigourdin maakte een gebaar van wanhoop. Evenals jij haat ik deze misleiding. Liegen ligt niet in mijn aard, evenmin als in die van jou. Wat wil je? In de tragedie van mijn zwager is iets jam merlijks en iets verhevens. En in zulk een geval is het bevel van een vader heilig. Die arme. Cécile, zei hij, met de hand langs zijn oogen strijkende. Wat was ze een knap meisje, twintig jaar geleden! Ze had een moeilijk en vreemd karakter. Maar ik hield meer van haar dan van mijn zuster Clothilde, die alle deugden bezat. En hij zuchtte diep. Maar het is wellicht ergens goed voor en ik aanvaard deze reis dus met moed. Na een sigaret aangestoken te heb ben, vervolgde hij: 't spijt me, dat je verlof uitgesteld moet worden, maar het is slechts voor een dag of wat en ik laat Félise achter onder de goede hoede van jou en van Madame Chauvinet. Bigourdin ging naar Parijs en gaf zijn valies af in een klein hotel in een zij straat van den Boulevard Sébastopol, waar alle Bigourdin's gelogeerd hadden 1 Daarentegen waren Fransche leeningen vast, vooral de dollarleeningen, waarvan b.v. de 5% pet. Paris-Orleans Spoorweg verder opliep van 90 tot 93% pet. De dollarleeningen der Koninklijke en der Bataafsche Petroleum Mij. werden wei nig beïnvloed door het uitstel der be handeling van het g'oud-clausule-proces tot 12 Juli a.s., al betreurt men het, dat door dit uitstel de onzekerheid omtrent het al of niet betalen van de coupons op goudbasis nog aanhoudt. Niettemin hoopt men, dat de maatschappijen in 't ongelijk zullen worden gesteld, ook al omdat hun positie verder verzwakt is door het feit, dat de goudpariteit van den dollar door de Amerikaansche re- geering ook wettelijk is (verlaagd. De debiteuren zullen er zich dus niet lan ger op kunnen beroepen, dat zij door uitbetaling in dollars van het tegenwoor dige goudgehalte voldoen aan de goud clausule, waarbij gestipuleerd is, dat betaling 'van rente !en aflossing moet plaats vinden in dollars van het destijds geldende goudgehalte of het equivalent daarvan. De gunstige stemming vfeor binnen- landsche beleggingswaarden kon zich ten volle handhaven, zij het ook, dat de verdere daling gvan den rentevoet, tot uiting komende in een stijging der koer sen, het animo tot belegging' van vrij komende gelden in prima beleggings fondsen wel wat vermindert. Dit neemt niet weg, dat de koers van de 4 pet. In dische gegarandeerde leening de 100 pet. heeft overschreden, terwijl eenige hy potheekbanken den koers van afgifte hunner 4 pet pandbrieven verder tot pa ri hebben verhoogd. Voor het eerst is voor een 4 pet. binnenlandsche leening de emissiekoers boven de 100 pet. ge steld. De provincie Noord-Brabant geeft n.l. een 4 pet. leening uit a 100% pet. ter converteering van de 414 pet. leeningen van 1925 en 1926, De koersen van Ne derlandsche staatsfondsen en gemeente obligatiën hebben zich in de afgeloopen week op het verhoogde peil goed kunnen handhaven. Op de aandeelenmarkt was de handel wederom zeer gering. De koersfluctua ties beperken zich tot enkele percenten en aan het einde der week. weken de noteeringen dan ook meest slechts wel nig af van die der vorige week. Van in- dustrieele fondsen waren Aku's per sal do wat hooger, daar de mededeelingen omtrent een belangrijke vermindering van de voorraden en een bevredigende ontwikkeling van den afzet in 1934 een gunstigen indruk maakten. Deze ver hooging van den afzet heeft een goeden invloed op de productie-kosten, waar van een verdere verlaging ook alleszins wenschelijk is, met het oog op de con currentie van Japan, dat zijn kunstzijde productie voortdurend uitbreidt. Aan- deelen Philips' werden slechts tijdelijk gunstig geinfluenceerd door de verdere uitbreiding van het aantal arbeiders tot 15000 man. Daarentegen was de stem ming voor Unilever gedrukt, op de pes simistische uitingen, in het jaarverslag van de Duitsche dochtermaatschappij, de Van den Bergh Margarine A.G., die in 1933 geducht den invloed heeft be speurd van de maatregelen der regee ring op het gebied der vetstoffen-voor ziening, bestaande o.a. in een beperking van de margarine-fabricage tot 60 pCt. het heffen van belasting op margarine en de controle van de grondstoffen, de productie en den afzet. Aandeelen Koninklijke Petroleum wa ren goed prijshoudend. Voor de voor uitzichten der Amerikaansche petro leumindustrie is het weliswaar weinig gunstig, dat de pogingen, om het congres een wet tot regeling der petroleumpro- ductie te doen aannemen, hebben ge en waar een Engelschman als gast den hotelhouder zou verbazen; waar de bed den keurig zijn, de cuisine onberispelijk is en waar alle andere dingen van gfoo- te, onhygiënische ouderwetschheid ge tuigen. Als een provinciaal in Parijs komt, neemt hen nooit het air aan Parijizenaar te zijn; hij blijft provinciaal en logeert in het Hotel de la Dordogne. Na dus zijn valies afgegeven te heb ben, begaf Bigourdin zich eerst naar de Rue Maugrabine. Hiji was er nog nooit geweest en evenals bij Félise zonk het hart hem in de schoenen, toen hij, de kille, vuile trappen opklom en het appartement van Fortinbras zocht. Zijn zuster Clothilde met streng ge zicht en in diepen rouw gekleed, deed hem open, gaf hem een koude omhelzing en bracht hem in de armoedige zitka mer, waar Fortinbras in zijn kale jas en smoezelige witte das klaar stond om hem te ontvangen. - Helaas, mijn beste Gaspard, zei Fortinbras, kom je te laat. Hij opende de wrakke deur in het dunne beschot. Bigourdin trad de slaap kamer binnen en daar, achter gesloten gordijnen, lag met brandende kaarsen aan hoofd en voeteind al wat over ge bleven was van Cecile Fortinbras. Hij kwam spoedig terug, terwijl hij zich de oogen afwischte, want herinnering aan de kinderjaren had tranen te voorschijn geroepen. Hij schudde Fortinbras har telijk de hand. - Dit is het treurige einde, mon faald, maar daartegenover staat, dat de Pacific-petroleumindustrie op instigatie van den petroleum-dictator, den Minis ter van Binnenlandsche Zaken Ickes, 'n overeenkomst heeft geteekend ter sta bilisatie van de petroleumindustrie, ter voorkoming van overproductie en op hooping van voorraden en daardoor het drukken der olieprijzen. De raffina- deurs hunnerzijds hebben er in toege stemd., om geen olie te koopen, te ver voeren of raffipeeren, welke geprodu ceerd is boven het door de regeering toe gestane kwantum en eveneens om de verkoopprijzen voor benzine vast te stellen. Indien aan deze overeenlcómst de hand wordt gehouden, zou voor een belangrijk gebied in de Ver. Staten een verbetering kunnen intreden. De belangstelling voor cultuurwaarden was weder miniem, ook voor tabakken, van welke Senembah eenige percenten in koers terug liepen. Hieronder volgt een overzicht van 't koersverloop: Aku 3739%38%. Philips 213% 216%-213%. Unilever 70%69%-71. Kon. Petr. 158%—160—157%—159%. H.V. „Amsterdam" 168%171170% Deli Bat. Mij. 149—147%—146%. Deli Mij. 138—135%—137. Senembah 141134%136. A'dam Rubber 102%—104—102%. NIEUWE VERKEERSREGELEN GAAN 16 JULI IN. Het tijdstip van inwerking treding van het K. B. tot nadere wijziging van het motor- en rijwielreglement, is be paald op 16 Juli a.s. Er moge hierbij even worden herin nerd aan de voornaamste wijzigingen, welke in dit besluit zijn opgenomen: a. Indien men stoplichten heeft, moeten die oranjekleurig zijn; b. het snijden zal worden verboden; c. eveneens het in halen op bepaalde weggedeelten; d. ge luidssignalen worden beperkt; e. auto deuren moeten dusdanig worden ge* opend, dat er geen gevaar ontstaat; f. stilstaande auto's moeten lichten ver- toonen; g. driewielige bakfietsen wor den aan beperkende bepalingen onder worpen; h. de sirene wordt vervallen verklaard voor den buitenweg. WATERSCHAPPEN. Bij Kon. Besluit zijn benoemd, met 1 Augustus tot dijkgraaf van het water schap St. Annaland, C. M. P. W. Hans- sens te St. Annaland; met 1 Augustus tot voorzitter van het dagelijksch be stuur van het waterschap der Sluis aan de Wielingen P. Erasmus te Oostburg met 4 Augustus tot dijkgraaf van den Elizabethpolder (Biervliet) C. A. C. Ca- lon te Biervliet; tot dijkgraaf van den Oranje polder J. Crucq te Arnemuiden; met 1 Augustus tot gezworene van den (Ingez. Med.) vieux Daniel, van een leven, dat zeer tragisch was, maar met voldoening kun je terugzien op je langdurige toewij ding en teederheid. Clothilde Robineau schudde al snuf felend het hoofd. Ik zie niet veel teekenen van die twee hoedanigheden. Je verwijten, Clothilde, zijn even juist als de troostwoorden van Gaspard edelmoedig zijn, zei Fortinbras. Ik ben blij dat je dit erkent, want jij bent het die mijn ongelukkige zuster in deze ellende heeft gebracht. Fortinbras gaf hierop geen antwoord. Levens als het zijne moet men begrij pen en vergeven, zooals Bigourdin ge daan had. Niets, wat hij'ook zeggen kon, zou den toorn van Clothilde verzachten, den toorn, dien hij had opgewekt door met haar zuster te trouwen. En of men al pleitte, dat de .verkwisting van zijn vrouw en haar onmatigheid hem had gedreven tot het knoeien met anders mans geld (geld, eerlijk terugbetaald, maar toch een tijdlang onrechtmatig ge bruikt), waardoor hij van de advocaten- rol in Engeland was geschrapt en het land in oneer had moeten verlaten, ant- woorde zij, dat als hiji niet zoo'n nei ging had gehad voor geestrijke dranken en niet zooveel theaters en restaurants bezocht had, Cecile sober en arbeid zaam zou zijn gebleven, zooals zij zelve en Gaspard. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 5