Er is beschuit en Verkade's beschuit! VERKADE's BESCHUIT cent p.rol LANDBOUW. Transpireerende Voeten, PROVINCIALE ZEEUWSCHE VER. „HET GROENE KRUIS". Let goed op: er is beschuit en VERKADE's beschuit! Wij vragen U alleen maar dit: Vergelijkt U ieder willekeurig merk eens met de voortreffelijke beschuit, die Verkade sinds tientallen jaren voor U maaktnaar hetzelfde oude, beroemde recept, dat iedere Verkade's beschuit zoo verrukkelijk bros en zoo voedzaam doet zijn. Oordeelt zelf! - '4L" y meening'vah den heer De Visser: de landwegen zijn tegenwoordig veel beter onderhouden dan vroeger en staan, door de veel verbeterde afwatering van den polder niet meer onder water. De heer Wisse wees erop, dat toch bijna alle aangelanden het adres voor verharding hebben geteekend, wat voor hem aan leiding is voor het verzoek te stemmen. De V o o r z. bestreed de meening van den heer De Visser, dat verharding van landwegen eene luxe-uitgaaf zou zijn. Spr. zette het groote belang uiteen van verharde wegen en de mogelijkheid daardoor van eenvoudiger exploitatie -van het land, wees op soortgelijke be zwaren, die jaren geleden tegen derge lijke verhardingen zijn aangevoerd ter wijl thans die wegen onmogelijk meer zouden kunnen worden gemist. De heer Moens verklaarde zich te gen het aanbreng'en van de verharding, hij achtte het thans geen tijd om zulke kostbare werken uit te voeren, waar tegenover de heer P- de Visser er op wees, dat de kosten van bestrating thans juist zeer laag zijn en bovendien belang hebbenden, die het grootste deel beta len, er zelf om hebben gevraagd. De hr. S. de Visser wees erop, dat bij de be handeling van bijdragen voor electrische lichtleiding er juist op gewezen is, dat voor de inwoners buiten de kom ook wat moet geschieden, eenzelfde geval doet zich ook hier voor. De heer C. d e V i s- s er wees er nog op, dat deze weg bij zonder slecht is. De heer Moens zou het laatste gedeelte, langs de grens van Meliskerke, niet willen verharden. Na verdere uitvoerige beschouwingen waarin ook de mogelijkheid onder het oog werd gezien de gebouwde eigen dommen, aan den weg gelegen, in de baatbelasting te betrekken werd met 5 tegen 2 stemmen, die van de heeren W. de Visser en Kodde in principe beslo ten tot verharding van den Koekoeks- weg over te gaan. B. en W. werden ge machtigd verschillende maatregelen te nemen en zullen met nadere voorstellen komen voor de heffing van eene baat belasting, waarbij tot grondslag zal wor den genomen het door hen aan den Raad gedane voorstel en de heffing naar klas sen zal geschieden. APOTHEKEN. Te beginnen met den nacht van Zater dag op Zondag is des nachts, alsmede Zondag den geheelen dag te Middel burg geopend de apotheek van Mevr. Wed. J. W. v. d. Garde-Qammacher, Korte Noordstraat. De veulenskeuring te Middelburg, Gisteren kon de veulenskeuring op het Molenwater te Middelburg in twee deelen worden gesplitst. Het eerste deel was die van de Walchersche paarden- fokkersvereeniging „Hippos" en het tweede die van de veulens van den hengst Karei van Hengstdijk. Voor de vereenigingskeuring was een 60-tal dieren aan de lijn; de uitslag luidt als volgt: Merrieveulens, geboren in 1934: le Betsy, van J. H. Klap, Nieuwland; 2e Irma, van J. H. Janse, Kleverskerke; 3e Truus, van A. Wisse, Nieuwland; 4e Olga, van J. H. Janse; 5e Mirza, van J. H. Janse; 6e Liza, van A. Janse, Kle verskerke; 7e Bertha, van A. Janse; 8e Blondine, van E. Verlare, Nieuwland; 9e Elza, van H. Crucq, Nieuwland; 10e Henny, van A. P. van Nieuwenhuijzen te Oostkapelle; 11e Madame, van P. Dekker, 't Zand. Van deze veulens waren 2 en 5 door Condorus K 118; 4 door Janus K 1294, 11 door Lodewijk van Luntershoek en de overige door Karei van Hengstdijk. Hengstveulens geboren 1934: le Ka- rel, van A. A. van Nieuwenhuijzen, Nieuwland; 2e van J. H. Klap; 3e Al- bert, van A. P. van Nieuwenhuijzen; 4e Castor, van N. J. Mol te Nieuwland; 5e Lion, van C. Mesu, Nieuwland; 6e Leen- dert van Castor, van K, Huijsman, Oost kapelle; 7e Avenir, van H. Crucq; 8e Condor, van A. C. Voorn, Nieuwland. Van deze veulens is 6 door Castor, 8 door Janus en de overige door Karei van Hengstdijk. Jarige merries: 10 inschrijvingen, le Mina, door Simplon, van C. Mesu; 2e Cora v. d. Barrière, door Lion, van J. de Visser, Domburg; 3e Tulpina, door Mayeur de Water, van P. de Buck, Se- rooskerke; 4e Mirza, door Avenir van P. Louwerse, Oostkapelle; 5e Elza, door Simplon, van A. Hanse; 6e Nelly, door Janus, van P. Lampert, Middelburg; 7e Betsy van Puttendale, door Janus, van A. J. Klompe te Nieuwland. Jarige hengsten. 2 inschrijvingen: le Successeur, door Lodewijk van Lunters hoek, van W. Reijnierse, St. Laurens. Merries, geboren in 1931. 9 inschrij vingen: le Certine, door Certain van Lamswaarde, van A. A. van Nieuwen huijzen; 2e Lena, door Lion d'Or, van mr> M. C. van der Minne, Middelburg; u a'. door Franco, van A. J. Mol; 4e Hermine, door Manola's Karei, van A. van Nieuwenhuijzen; 5e Londine, door Janus, van A. C. Voorn. Merries met minstens twee afstamme lingen tot 4 afstammelingen: le, Martha met vier uniforme dochters, eigenaar A. Janse; 2e Flora van Luntershoek met twee dochters, eigenaar C. Mesu; 3e Milda met drie dochters, eigenaar N. J. Mol. De Hipposkeuring trok terecht veel belangstelling en te hopen is dat er groote propaganda van uit is gegaan voor goede fokkerij en aansluiting der fokkers. Bij de speciale keuring van 27 veu lens van Karei van Hengstdijk, was de uitslag: Merrieveulens, aanhoudingsbij- dragen: le Annie van H. C. Heijboer, 's-Gravenpolder; 2e Betsy, van J. M. Klap, Middelburg; 3e Truus, van A. Wis se; 4e Liza, 5e Bertha, beiden van A. Janse; 6e Blondine van Nieuwland, van E. Verlare; 7e Elza, van H. Crucq, en 8e Henny, van A. P. van Nieuwenhuij zen. Hengstveulens: le Karei van Nieuw en St. Joosland, van A. A. van Nieu wenhuijzen; 2e van J. M, Klap; 3e Albert van A. P. van Nieuwenhuijzen; 4e Castor, van N. J. Mol; 5e Avenir, van H. Crucq; 6e Lion, van C. Mesu, en 7e Adolf, van A. P. van Nieuwenhuij zen. Handen en Oksels behandele men met Purolpoeder. Dit is het meest afdoende middel. In bussen van 45 en 60 et- Alleen bij Apcth. en Drogisten, (Ingez. Med.J De jaarvergadering te Tholen. De Provinciale Zeeuwsche Vereeni- ging „Het Groene Kruis" hield Donder dag haar jaarlijksche algemeene verga dering in „Hotel Zeeland" te Tholen. De voorzitter, de heer C, E. Plug- g e uit Souburg, zeide in zijn openings woord, dat wanneer men in het kort na gaat, wat de belangen van de gezond heid en de voorzorgsmaatregelen voor een goede gezondheid ongeveer be oogen, men de voornaamste werkzaam heden van het Groene Kruis heeft be paald. Ze betreffen nl in de eerste plaats de gezondheidheid van het kind, daar na die van de kleuters, dan die der jon gelingen en ten slotte die der ouderen. Het Groene Kruis beoogt zooveel mogelijk weg te nemen en te belemme ren de oorzaken van zieken en dit zoo wel zelfstandig als met hulp der ge meenten, provincie en het rijk. Spr. noemt in dit verband de kinderhygiëne, de kleuterzorg, de bestrijding der t.b.c., geslachtsziekten, de zorg voor achter lijke kinderen en die der gébrekkigen en hulpbehovenden. Spr. stond in het bijzonder stil bij het schoolartsen-instituut. Hieraan wordt z.i. in Nederland nog veel te weinig ge daan; over het algemeen zijn de ouders nog huiverig, ja zelfs afkeerig om hun schoolgaande kinderen aan een school artsen-onderzoek te laten onderwerpen. Toch is er den laatsten tijd wel eenige ommekeer gekomen in deze zienswijze, maar helaas is deze verandering in en kele streken van ons land pas gekomen na droevige ervaringen bij schoolgaan de kinderen. Spr. bedoelt hier de be smetting met t.b.c. in vier plaatsen in het Noorden van ons land. Spr. wijst in dit verband naar de lezing die dr. Ger- brandy in den afgeloopen winter te Middelburg heeft gehouden voor de vereeniging tot bestrijding der t.b.c. Al zal wellicht spoedig een wettelijke re geling komen, toch blijft voor een groot deel de taak van den schoolarts om de eerste t.b.c.-verschijnselen bij 'n school gaand kind te constateeren en zoodoen de de rest te vrijwaren voor besmetting. Nu heeft de Zeeuwsche Groene Kruis- vereeniging eenige jaren geleden een uitgebreide propaganda voor het school artsen-instituut gemaakt. Maar helaas heeft dit niet veel uitwerking gehad. De gemeenten vonden het bijna alle te duur en thans is het zeker niet de beste tijd voor propaganda voor dit instituut, wa re het niet, dat in den laatsten tijd door de genoemde ervaringen eenige omme keer in de algemeene opinie gekomen ware. Bovendien is het de vraag, of werke lijk een schoolartsen-instituut zoo duur is, want men mag niet vergeten, dat de genezing en de maatregelen van preven tieve ontsmettingen oneindig veel meer kosten, dan het instituut. Nog daargela ten, dat de kans, dat menschenlevens aan de besmetting ten prooi vallen, niet gering is. Daarbij is het spreker bekend, dat in de kringen van Prov. en Ged. Staten velen symphatiek tegenover het school artseninstituut staan. Spr. vroeg ten slotte de kwestie nog eens goed in de afdeelingen te bespre ken en het hoofdbestuur er van in ken nis te stellen, hoe. men er over denkt, opdat dit kan overwegen of er aanlei ding is om het schoolartseninstituut nog maals krachtig ter hand te nemen. Spr. heette nu speciaal welkom ds.»J. Beijerman, secretaris-generaal der Alg. Ned. Ver. „Het Groene Kruis", zooals hij het later op den morgen ook den hoofdinspecteur der Volksgezondheid, dr. Bantjes kon doen. Spr. stelde het zeer op prijs, dat de groene kruisvlag was uitgestoken. Het jaarverslag van den secretaris, den heer M. Nieuwenhuijse, was reeds vooraf aan de afdeelingen toege- zonden. j Speciaal wordt erin herinnerd aan de nieuwe provinciale regeling volgens wel ke afdeelingen 5 in plaats van 3 jaar subsidie voor wijkverpleging kunnen krijgen, als zij een gediplomeerd ver pleegster hebben, die niet tevens vroed vrouw is en de gemeente ook 50 pet. bijdraagt. Het jaarverslag gaf aan den afgevaar digde van Souburg gelegenheid e:r nog eens op aan te dringen het nog vroeger aan de afdeelingen tot te zen den. De secretaris zeide, dat hij dit jaar het reeds vooruit zond, men moet nemen en geven kunnen. Hij zal doen wat hij kan, maar de afdeelingen moe ten ook de gegevens vroeg zenden. Dit onderschreef ook de heer Abra- h a m s e, lid van het hoofdbestuur, die zeide, dat de afdeelingen het werk van den Secretaris ten zeerste kunnen ver lichten. De afgevaardigde van Sou burg wilde in het verslag de afdeelin gen noemen, die nalatig zijn. De secretaris heeft dit reeds eer der toegepast, maar het helpt niets. De voorzitter zeide, dat de meeste afdeelingen zelfs niet het aantal leden opgeven. De secretaris zeide, dat de meeste heelemaal geen verslag zenden. De voorzitter geloofde niet, dat het in een andere provinciale vereeni ging zoo erg is, het is wel beschamend en spr, vroeg de afgevaardigden toch eens te zorgen voor wat meer activiteit. De rekening over 1933, aanwijzend een eind bedrag van 2163 met een ba tig slot van 419, dat bij het fonds- ontsmettingsdienst zal worden gevoegd, werd z.h.s. goedgekeurd, overeenkom stig het advies der afdeelingen Kruinin- gen, Hansweert en Schore, die de reke ning na zagen. Als plaats voor de volgende alge meene vergadering werd z.h.s. Zierik- zee aangewezen. Aan de beurt van aftreding als be stuursleden waren de heeren dr. C, E. Plugge, te Souburg, P. L. Abrahamse te Vlissingen en M. Nieuwenhuijse te Krab- bendijke. Alle drie werden bij acclama tie herkozen en namen de herbenoe ming aan. Op bezwaren uit de verga dering tegen het tegelijk aftreden van voorzitter en secretaris, werd geant woord, dat dit destijds bij loting zoo is uitgevallen, maar het hoofdbestuur zal trachten een weg te vinden om dit als nog te veranderen. Bij de behandeling van de begrooting vroeg de afgevaardigde van Z i e r i k zee of het quotum van 8 cent per lid niet verminderd kan worden. De V oorzitter zeide, dat natuur lijk de vergadering dit kan beslissen, maar het ware dan beter, dat de afdee lingen meer gebruik Trfaakten van den verkoop van Groene Kruisspeldjes. Doordat enkele afdeelingen het deden, kwam er in de algemeene kas reeds 60. De heer Duinker wees er op, dat bij 2 cent minder dit voor Zierikzee toch maar 12 verschil zou zijn. Ook spr. meende, dat men het moet vinden in een speldjesdag. De afgevaardigde van Zierikzee zeide, dat de moeilijkheid is, dat daar Groene Kruis en t.b.c.-bestrijding ge scheiden zijn en voor het eerste krijgt men geen geld, voor het tweede wel. Spr. zal echter geen voorstel doen om het quotum te verlagen. Samenvoeging met t.b.c.-bestrijding is om bijzondere redenen te Zierikzee niet uitvoerbaar. Bij de post 1000 subsidie van de provincie voor de afdeelingen, die aan de in het jaarverslag genoemde eischen inzake wijkverpleging voldoen, vroeg de afgevaardigde van e e r e of hij! 't nu goed heeft, dat men daar nu 5 jaar in plaats van 3 jaar subsidie houdt. Dit bleek juist te zijn. Namens Brui nisse werd dank ge bracht voor de royale wijze, waarop de subsidieregeling is toegepast. De afgevaardigde van Westkapel- 1 e vroeg of de provincie niet wat roy aler kan zijn en 1000 kon geven zon der beperkende" bepalingen. De Voorzitter antwoordde, dat als men dat aan Ged. Staten vraagt, deze zich beroepen op het vele geld, dat de calamiteuze polders kosten. Westkapelle vroeg wat dan toch 50 beteekent voor het bestrijden van geslachtsziekten. Na nog eenigen aandrang uit de ver gadering zeide de voorzitter toe, dat het hoofdbestuur een subsidie voor het algemeene werk der vereeniging zal vragen aan de provincie. St. Maartensdijk vroeg of wel alle afdeelingen voldoende doen om nieuwe leden te werven en of daarop bij het toekennen van subsidie wel wordt gelet. In deze afdeeling had men bij een ac tie weer 100 nieuwe leden. Bruinisse zeide bij 625 gezinnen, 47;5 leden te hebben en nog een 100 waarvoor de verschillende diaconiën bijdragen, V e e r e verzekerde ook alles te doen om leden te werven. Een reservepotje raakt op en zonder subsidie zou men de verpleegster niet kunnen houden. De Voorzitter wees ook Veere op het houden van een collecte. De afdeeling Waaide en Krab- b e n d ij k e deelden mede, dat ei j ook daar maar heel weinig personen geen lid zijn. 9 (Ingez. Med.) O u d-V ossemeer dankte voor de subsidie en zeide te meenen, dat men geen subsidie mag vragen als men zelt niet alles doet om leden te winnen. Bij de uitgaven kwam ter sprake het niet voldoende in orde zijn van de huisves ting van het Centraal-magazijn op Schouwen. De districtscommissie zal dit moeten nagaan. De subsidie voor bestrijding van ge slachtsziekten is pro memorie uitge trokken, omdat de commissie niet ver der komt met de werkzaamheden. Men zal nu de doktoren eens gaan opzoeken en trachten het eerst te Neu zen een consultatie-bureau op te rich ten. Van den post 50 als tegemoetkoming voor geïsoleerd liggende afdeelingen is nog nooit gebruik gemaakt. De begrooting werd z.h.s. goedge keurd. Hierna werd gepauzeerd. Na de pauze heette de voorzitter wel kom den burgemeester van Tholen, mr. A. J. van der Hoeven. De heer ds. B e ij e r m a n verkreeg daarop het woord en lichtte een te ver- toonen film kort toe. Na de eerste film die voor twee jaar te Middelburg draal de en wel in 100 plaatsen is vertoond, is nu een tweede film vervaardigd, waarvoor mevrouw Kerkhoven een sce nario schreef. Een film helpt alom mede om de be langstelling in het groene-kruiswerk te vergrooten. Hierna is deze goed geslaagde smal film vertoond. „Toos'", die wij spoedig leeren kennen, twijfelt als meer jonje meisjes aan haar levenskansen. Maar zij komt in aanraking met het mooie werk van een wijkverpleegster en spoe dig is het besluit genomen. Wij zien haar als leerling-verpleegster, als gedi plomeerde en dan spoedig, benoemd in een gemeente als wijkverpleegster. Daarbij komt natuurlijk het mooie groe- öe-kruis-werk„ ten volle tot zijn recut. Zulk een film moest in alle .afdeelin gen eens kunnen draaien en zeker daar waar nog velen buiten de vereeniging zijn gebleven. De voorzitter bracht onder ap plaus den heer Beijerman dank voor het gebodene en gaf hem nog eens. het woord voor een inleiding over: ,,De behartiging der Geestelijke Volksge zondheid." Spr. schetste hoe hij gehoopt had, dal men nu reeds het voorstel zou hebben gehad om ook in Zeeland dit werk ter hand te nemen door het stichten van "n provinciale commissie. Spr. wees er op, dat de sociale hygiëne ook moet om vatten den zorg voor hetgeen bepaalt, wat is de geestelijke gesteldheid van een individu. Er zijn veel meer geestelijke gebrek- kigen dan vermoed wordt. In 1932 wa ren er 44204 met lichamelijke afwijkin gen, 3822 blinden, 4357 doofstommen, 22922, die in psychiatische inrichtingen verpleegd wérden en dan zijn de niet geheel geestelijk volwaardigen niet te schatten. Het leven van deze laatsten is bijna steeds troosteloos geweest. Daarop maakten in de oude tijden alleen de narren wellicht een uitzondering. Daar bij komt dat er velen zijn, die zoowel geestelijk als lichamelijk onvolwaardig zijn. Velen dezer menschen dwalen doelloos rond. Veel is er wel verbeterd, maar toch moet men zich afvragen, wat is er voor de geestelijk en lichamelijke onvolwaardigen te doen. Het werk van het Groene Kruis heeft zich steeds uitgebreid, eerst een klein magazijn met verplegingsartikelen, toen wijkverpleging, t.b.c.-bestrijding en kin derhygiëne. Nu is er weer een „cri" na melijk in het belang der geestelijk on volwaardigen. De beweging is gekomen uit Ameri ka, van iemand, die zelf in een krank zinnigengesticht had gezeten en na zijn herstel, meende alles te moeten inspan nen voor hen, die nog te genezen zijn. Men kan de gevallen van geestelijke onvolwaardigheid in twee deelen split sen. Ten eerste de psychiatrische. Daar voor kan helpen de arbeids-therapie, maar ook door bezuiniging kunnen ve len eigenlijk te vroeg ontslagen zijn en dan hebben zij nog hulp noodig ook om aan het werk te komen- Ten tweede de psychologisch-paeda- gogische gevallen. Men heeft voor de zorg aan deze geestelijk onvolwaardigen, nu in Neder land een neutrale, een R. K„ een Ned. Herv. en een Geref. en een Joodsche organisatie, omdat bij deze personen de opvatting van hen en hun gezin op gees telijk terrein van zoo groote beteekenis is. Men zal dan ook consultatiebureaux van verschillende richting krijgen. Het werk der Groene Kruisvereeni- gingen, moet volgens spr. zijn het vor men van een commissie bestaande uit den arts, de wijkverpleegster en een dame of heer, die zich met de corres pondentie wil belasten. Het werk moet zijn, gevallen op te sporen en niet zelf een bureauu te stich ten doch de patiënten naar het bureau van hun richting te verwijzen. Een pro vinciale commissie moet worden opge richt en deze moet opwekken tot het stichten van plaatselijke commissies. Zoo mogelijk moet de provinciale commissie bestaan uit twee psychiaters van verschillende levensopvatting en en kele sociaal-voelende menschen. Het zijn nog geen reëele dingen en spr-, die zelf voorzitter is van de, federatie van vereenigingen voor geestelijke volksge zondheid, kan niet zeggen hoe er feite lijk gewerkt zal moeten worden. Men zal zich wellicht afvragen of men dat nu ook al aan de verpleegster moet opdragen en dat nog in een tijd, dat haar tractementen achteruitgaan. Spr. merkt op, dat juist de verpleegster in de gezinnen komt. De voorzitter vroeg machtiging' y.oor het bestuur om te trachten een provin ciale commissie op te richten, al is er in Zeeland maar één psychiater van één richting. De vergadering ging hiermede ac- coord- Het vergevorderde uur maakte dat 'n

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 7