WEER Eli WIND. Om hals gebracht. BINNENLAND. m m NUMMER 150. TWEE BLADEN. DONDERDAG 28 JUNI 1934. EERSTE BLAD. 177e JAARGANG. PT GR ATÏS RAADSOVERZICHT MIDDELBURG. Hoog- en Laagwater te Vlissmgen. (Zomertijd.) Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. v itïcitite M DDELBUBGSCHE COURANT Oagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. S2* GOESCHE COUQANT^ Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten by het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 11 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. mei „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewy snommers 5 cent Toen minister Marchant destijds met forsch gebaar de spellingkwestie aan pakte, dachten en hoopten wij, dat er nu eindelijk eens orde geschapen zou worden in den chaos. En het leek er naar, of Marchant zou doorzetten, desnoods tegen alle kabaal in. Dat zou ook moeten, want zonder ontzettend veel lawaai is een ordening hier, naar de historie leert, nu eenmaal niet mogelijk. Toen de ministerraad op het onzalige denkbeeld kwam, het compromis te pu- bliceeren „teneinde de publike opinie gelegenheid tot kritiek te geven", hiel den wij ons hart vast. Dat was een uit- noodiging van regeeringswege om een heidensch kabaal tegen het compromis te ontketenen. Er is met lust en ijver ge- volg gegeven aan die uitnoodiging, en dat vond tenslotte een weerklank in de Kamer, welke eindigde in een stemming 4843, tégen het compromis. Natuurlijk stemden alle liberalen prompt tegen, zich daarmede scharende aan den kant der conservatieven, die de zaak zelf niet 'grondig bestudeerden, doch zich door de (wetenschappelijk niet vol te houden) gevoelsargumenten der tegenstanders lieten meeslepen. Wanneer minister Marchant zich bij deze uitspraak der Kamer neerlegt, dan is de zooveelste en de krachtigste, veel- belovendste poging tot aanpassing onzer spelling aan den modernen tijd om hals gebracht. En dan is voor langen tijd de zaak wel van de baan. Wij zullen hier niet als onze meening stellen, dat minister Marchant, of de mi nisterraad, de motie maar naast zich neer moest leggen. (Het zou ons om de zaak verheugen overigens). Maar wel willen we dit stellen: als de regeering zich niet naar de motie richt, en, mede in verband met de motie- Moller inzake strenge exameneischen, tóch het compromis op de scholen zou willen toelaten.... dan dient zij stellig dit compromis ongeschonden door te laten. Het bevat minder dan de minimum- eischen der vereenvoudigers, en is dus wel degelijk naar zijn aard een com promis. Daaraan is de regeering onzes inziens gebonden. En raakt het compromis heelemaal van de baan, dan stellen wij de vraag, of nu niet de tijd rijp is voor een g e- 1 e i d e 1 ij k e invoering van de spelling der „Vereniging tot vereenvoudiging van onze schrijftaal" het Kollewijnsch), school voor school, gemeente voor ge meente, zooals het al in 1908 in het Noorden begonnen zou zijn? Toen toch reeds had de gemeenteraad van Winschoten besloten deze nieuwe spelling in te voeren op de scholen, en Groningen, Enschedé en andere gemeen ten stonden klaar om dit voorbeeld te volgen. Dan was in enkele jaren het pleit radicaal beslecht geweest. Maar minis ter Heemskerk jr., die H.M. de Konin gin moest adviseeren omtrent een ver zoek van enkele Winschoter burgers, die vernietiging van dit Raadsbesluit, als strijdig met het algemeen belang, vroe gen, zeide: „neen", en uit was het met de spellingvereenvoudiging. Al de misère van een kwart eeuw la ter is feitelijk aan dit ongelukkige be sluit te danken. Merkwaardigerwijze was het dr. Wartena wees er in ons blad destijds °P de vader van minister Heems kerk, die in 1866 en 1871 niet tegen de toen nieuwe spelling van De Vries en Te Winkel optrad, schoon „de pu blieke opinie", die toen natuurlijk voor behoud van het Siegenbeek- wa_., 4at ook van dezen ministp' vroeg. DE KONINGIN IN ZWITSERLAND- Omtrent de reis en het verblijf van Koningin Wilhelmina in Zwitserland meldt de „Msb. nog, dat H. M. van Basel naar Göschenen reisde, waar drie hofauto's gereed stonden voor de ver dere reis naar Brig. Van Göschenen, dat aan den Noordelijken ingang van den St. Gotthard-tunnel ligt, reed men naar Andermalt, vervolgens door het Urse- rendal en dan door den Furka-pas, Van daar ging de tocht door het Rhóne-dal naar Brig. H. M., reist onder den naam van Gra vin Van Buren en het is haar uitdruk kelijke wensch dat ook in Zwitserland het incognito volledig geëerbiedigd wordt- De bevolking van het plaatsje bleek volkomen met Haar wensch reke ning te houden. De Koningin kon zich zoo goed als onbemerkt naar de voor Haar gereserveerde vertrekken in het hotel „Couronnet Poste" begeven. H. M. zal tot 4 Juli in Brig verblij ven en van dit in het hooggebergte ge legen centrum uit verschillende uitstap jes in de omgeving maken. Daarna ver trekt de Koningin naar het 1000 meter hooger gelegen Zinal 1678 meter bo ven den zeespiegel om daar de ver dere vacantie door te brengen. In het begin van Augustus zal H. M'. uit het buitenland terugkeeren en dan eenigen tijd op Het Loo verblijven. Brig is de hoogst gelegen plaats van de talrijke steden van het kanton Wallis. Het beheerscht #den Simplon-pas en ligt te midden van het prachtigste Alpen landschap, Het stadje telt met de twee nabij gelegen genu enten slechts onge veer 8000 inwoners Het hotel „Couronne et Poste" ligt in het centrum der stad. Het vormt het architectonisch middenpunt der ge meente, Het is een oud, doch uitstekend onderhouden gebouw, rondom in de bloemen en heeft vele balcons en ter rassen, die een schitterend uitzicht bie den op de schoonheid der natuur in alle richtingen. Het vormt een geheel met een schilderachtig kapelletje. PRINSES JULIANA. Naar verluidt zal H.K.H. Prinses Ju liana zich na haar bezoek aan Londen naar Zwitserland begeven. Prinses Ju liana reist naar Brig, waar op 't oogen- blik de Koningin vertoeft. Koningin en Prinses zijn voornemens van Brig ui't op 1 of 3 Juli .verder te reizen naar Zinal in de Vallei d/Anniviers. Prinses Juliana heeft zooals gemeld, aangezeten aan het diner, dat te harer eere is aangericht in de Nederlandsche legatie te Londen. Met betrekking tot den maaltijd bij het Nederlandsche gezantschap meldt de correspondent van het Handelsblad te Londen nader: In het met bloemen en groen ver sierde legatiegebouw waarin de blauwe delphini en hortensia's met de witte en de roze rozen in vele schakeeringen een schitterenden aanblik opleverden hebben onze gezant en mevrouw De Marees van Swinderen bijgestaan door hun schoonzoon en dochter kapt. en mevrouw Hoyer Miller Prinses JulTana een mooien en aangenamen avond be reid. Onze Prinses die er buitengewoon in nemend uitzag was gekleed in wil en zilverbrocaat, met een ruche van witte tule. Zij droeg een schitterenden dia deem. Onze Prinses werd vergezeld door prinses Alice en den graaf van Athlone. Aan het banket waren de gasten over vier tafels verdeeld, die waren versierd met theerozen, lelies en andere bloe men in oranje gele tinten. Aan de hoofdtafel was Prinses Juliana gezeten naast den Prins van Wales, aan wiens, andere zijde mevrouw Van Swinderen zat. Tegenover haar onze gezant, narist prinses Alice. Aan de partij; die volgde, namen vele honderden genoodigden deel, onder wie de ex-koning van Grie kenland en zijn jonglte zuster, prinses Alexandra, het geheele diplomatieke corps was vertegenwoordigd, voorname lijk door de hoofden van missies en hun ne dames. Ook lady Oxford kwam ter receptie. Reuter weet nog te berichten, dat Prinses Juliana bij haar aankomst aan het Nederlandsche gezantschap door een groote menigte luide werd toegejuicht. ONBRUIKBAAR MAKEN VAN TARWE. L :zer dagen zou te O u d - B e ij- e r 1 a n d, ten aanschouwe van verschiN lende personen, die daarover hun erger nis te ennen gaven, 100 ton tarwe voor mensch lijk voedsel onbruikbaar zijn gemaal Door den heer Duymaer van Twist is aan den minister van Economische Za ken g vraagd, of zulks juist is en zoo ja, op grond van welke overweging dan deze handeling plaats heeft gehad? Schuilt, zoo vraagt hij verder, in het onbruikbaar maken van tarwe, met het oog op 't feit, dat van den nieuwen oogst nog niets bekend is, of zij voldoende broodgraan voor ons volk zal opleve ren, niet het gevaar, dat zich gebrek aan tarwe zal kunnen voordoen. De aard van iemands arbeid beïn vloedt zijn karakter en bepaalt den algemeenen kijk dien hij op de dingen krijgt. DIRECTEUR NEDERLANDSCHE GRAANCENTRALE. De Minister van Economische Zaken heeft met ingang van 1 Mei 1934, als directeur van de Nederlandsche Graan- centrale benoemd ir. C. C. C. van Stolk te Rotterdam. MINISTER MARCHANT ZWIJGT. Minister Marchant was niet bereid zich thans uit te laten over de houding, welke hij zal aannemen, nu de Tweede Kamer de motie-Tilanus heeft aanvaard. Hij wenschte te zwijgen, daar de quaestie Dinsdag a.s. in den minister raad zal worden besproken. INTERNATIONALE TENTOONSTELLING TE TILBURG. Hedenmiddag is te Tilburg door den minister van economische zaken, mr. M. P. L, Steenberghe, bij verhindering van minister-president dr. H. Colijn, de in ternationale tentoonstelling voor' handel en industrie „Stad Tilburg 1934", ge opend. Vele autoriteiten woonden de openingsplechtigheid bij, o.a. de Com missaris der Koningin in Noord-Brabant, mr. dr. Van Rijckevorsel, oud-minister dr- Posthuma, dr. Moller, lid der Twee de Kamer en verier tal van vooraan staande personen uit de kring'en van' handel en induHtie De heer S Majoie, voorzitter var het dageljjksch bestuur iheette aljlen wel kom in 't bijzonder minister Steenber ghe. Spr. hoopte dat de tentoonstelling, die zoo goed is voorbereid, een machtig middel zal blijken te zijn, om nieuw le ven en nieuwe energie op te wekken. De minister van economische zaken heeft daarna de tentoonstelling met het uitspreken van een rede, geopend. De minister zeide deze demonstratie te zien als een nieuw bewijs van de ac tiviteit en van den wil tot onderlinge samenwerking der industrieelen. On danks vele ongunstige factoren bloeide de industrie hier betrekkelijk vroeg. Spr. g'ing dan na hoe de industrie zich ge leidelijk heeft weten te moderniseeren, zoodat men thans kan zeggen dat in Noordbrabanl alle vormen van nijver-" heid worden aangetroffen. Spr. schetste verder de moeilijkheden die de nijver heid thans ondervindt, na de bloeiperio de die tot 1929 duurde. Wij moeten ons vertrouwd maken met de gedachte, aldus de minister, dat die jaren in werkelijkheid niet normaal wa ren en een verleden vertegenwoordigen, dat waarschijnlijk niet meer terugkeert; althans niet in afzienbaren tijd, Spr. sprak er tenslotte zijn groote waardeering over uit, dat men deze ten toonstelling heeft tot stand gebracht. Nadat burgemeester Vonk de Both nog had gesproken werd een rondgang' over de tentoonstelling gemaakt en een beJ zoek gebracht aan het ontspannings park Klein Venetië. NEDERLANDSCHE SCHOLIEREN NAAR AMERIKA, Elf jongens en elf meisjes, uit de ver schillende Nederlandsche provincies zul len op 18 Juli met het s.s. „Statendam" van de Holland Amerikalijn een bezoek aan New York brengen. Deze afvaardi ging' van Nederlandsche scholieren gaat de scholieren van New York ontmoeten. De reis is in elkaar gezet in samenwer king met de Nederlandsche autoriteiten en de Holland-Amerika Lijn. Van het oogenblik van hun aankomst tot hun terugkeer op 31 Juli zullen zij vele merkwaardigheden bezoeken van ge schiedkundige, nationale en industrieele beteekenis. Onderwijsmannen en burger lijke autoriteiten in Nederland hebben de medewerking der H-A.L. verkregen bij het uitkiezen van deze elf jongens en elf meisjes, die van 14 tot 17 jaar oud zijn. De kinderen zullen twee weken in New York blijven. Indachtig het feit dat Nederland aan de Ver. Staten twee be roemde presidenten van Hollandsche af komst heeft geschonken, zullen deze 22 jongens en meisjes, hulde brengen aan den Roosevelt van gisteren, door een krans te leggen op het graf te Oyster- bay en hulde brengen aan den Roose velt van heden, door een bezoek te brengen aan de moeder van den presi dent te Hyde Park. Gedurende hun ver blijf te New York zullen zij hun hoofd kwartier in het Edison hotel hebben. De voornaamste uitvoerindustrieën van Amerika hebben zich bereid verklaard, aan dit gebaar van internationale vriend schap mede te doen door den kinderen monsters van de artikelen die zij ma ken, ten geschenke te geven, o.m. de Eastman Kodak Comp. Waterman's Fountain Pen Comp. enz. Zij, die zich met ingang van 1 Juli a.s. per kwartaal op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschij nende nummers 28-VI-1934. Een van de aderen, waaruit in Nederland het fascisme zijn sappen toevloeien, is die der publieke ergernis over parlementaire breedsprakigheid en pietluttige wijdloopigheid, welke voert tot verslapping van de regeerkracht. In Middelburg loopt het vooralsnog met 't fascisme niet al te hard van sta pel. In verband met de in den aanhef ge uite stelling, zou men kunnen zeggen: dat komt dan zeker doordat de tribune van onze Raadszaal te klein is! Want waarlijk, indien telkenmale dat de Raad bijeenkomt om over het wel en wee van onze goede stede te beraadslagen, een paar honderd Middelburgers de vergadering van begin tot einde zouden bijwonen, dan zou er zeker na elke Raadsvergadering een stijging in het le dental der zwarthemden waar te ne men zijn. Wij bedoelen niet te zeggen, dat wij zulks zouden aanbevelen of helpen wen- schen; wij leiden slechts iets af uit wat wiji rondom ons in Europa en in eigen land hooren en zien gebeuren. Het was gistermiddag schoon we in den loop der jaren zoö een en ander gewend zijn dan ook eens weer een recht genoeglijke bedoening. Neem bijvoorbeeld de fontein. Het heugt ons niet meer, wanneer dat spelletje met die fontein op de Balans begonnen is. We zullen ook geen namen noemen, want daar gaat het ditmaal niet om. Op een kwaden dag dus kwam een Raadslid op het denkbeeld: hoe spuit dat ding nou eigenlijk, op de waterlei ding of met 'n pompje Een normaal mensch in een normaal bedrijf zou even naar den afdeelingschef loopen, en vragen: hoe zit dat Maar neen: hier werden vragen in den Raad gesteld. En of 't met een pompje niet goedkooper was. Op die vragen kwamen antwoorden van B. en W., en naar aanleiding van die antwoorden ontstonden debatten, en weer nieuwe vragen, en nieuwe ant woorden van B. en W. in volgende ver gaderingen, en wijdloopiger debatten, in andere Raadsvergaderingen. En nu begonnen we er vanmiddag wa rempel weer over. De een vroeg, of de fontein, die blijkbaar nog niet gespoten heeft van 't jaar, wellicht met Kerstmis zou spuiten, waarop de voorzitter, in den grappigen geest dezer vraag, met een onschuldig grapje antwoordde, en toen stegen des vragenden Raadslids ha ren ten berge van verontwaardiging over zulk een onbehoorlijk lachwekkend antwoord op toch zoo'n ernstig bedoel de vraag. Waarop prompt een ander Raadslid de zaak opnam en een boom opzette over verloren water in 't riool en circuleerend water in de fontein bedoeld Raadslid moest de wet van be houd van materie en energie maar eens in z'n natuurkundeboek naslaan, dan zou hij inzien, dat het uiteindelijk (om nu óók eens zwaar op de hand te wor den) slechts om een verandering in den cirkelgang der agregatietoestanden gaat en dat er, de zaak dus beziende, van geen verloren gaan van water sprake kan zijn en vervolgens bracht dit Raadslid zelfs de „kapitaalvorming" het electromotortje) er nog aan te pas. En dat allemaal bij punt 2: „Ingeko men stukken" Of neem het geval met de winkelopen stelling op Zondag. Men weet, dat er tenslotte door B. en W. een pietepeuterig verordeninkje is voorgesteld, waarbij heel enkele win kels in heel enkele straten gedurende heel enkele maanden des jaars heel en kele dingen op heel enkele uren van den Zondag zullen mogen verkoopen. Dat is verder echter ook een weinig verheffend politiek gedoe. De wet zegt: in een seizoenplaats mo- Middelburg, 28-VI-'34, Woensdag: hoogste luchttemperatuur 20.1 °C (68 °F); laagste 15.1 °C (59 °F). Heden 9 h: 15.9 °C; 12 h: 18 °C. 15.2 mm regen. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 769 mm; laag ste 764 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 767.3 mm te Jan Mayen en Ingö; laagste 758.7 mm te Shields. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige, W. tot N.W. wind, gedeeltelijk bewolkt, waarschijnlijk wei nig of geen regen, later iets warmer. Zon op: 4 h 42; onder21 h 24. Licht op: 21 h 54. Maan op: 22 h 49; onder: 5 h 40. L.K. 3 Juli. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere is 38 min. later. (S Springtij.) Juni, Hoogwater. Laagwater Do. 28 2.42 15.05 9.09 21.44 Vr. 29 3.31 15.54 9.57 22.37 Za. 30 S 4.21 16.40 10.46 23.27 (Zomertijd.) Juni. Hoogwater. Laagwater. Do. 28 4.39 17.11 10.08 22.41 Vr. 29 5.31 18.01 10.58 23.35 Za. 30 S 6.23 18.47 11.49 24.27 gen, bij Raadsbesluit, seizoenplaatswin- kels open zijn. Eerst zei de Raad: dwaasheid, Mid delburg is geen seizoenplaats. Aangezien dat toen kwalijk in allen ernst vol te houden is, herzag de Raad deze uitspraak, maar: hij wilde toen de consequentie hiervan niet volledig aan vaarden. Consequente aanvaarding nl. betee- kent: openstelling zónder restrictie ten aanzien van het personeel. Dat wilde de S.D.A.P. niet. Drijverij of stokpaardjesrijderij na tuurlijk, omdat in feite bijna of in 't ge heel geen personeelbelangen hierbij be trokken zullen zijn, maar de S.D.A.P. dreigde niettemin halsstarrig: als het met de wet strijdige verbod van per- soneelsarbeïd rechtstreeks, zijdelings of desnoods langs de kromste kronkelwe gen niet aanvaard wordt, dan keeren wij alsnog den teugel van het stok paardje en galoppeeren met de rechter zijde mêe, tegen het verordeninkje.. Het was, schoon interessant, aller minst verheffend hoe men in dit moe rasje met spitsvondigheden scharrelde, om er toch maar zonder kleerscheuren uit te komen. Tenslotte zijn we nu na een paar jaar modderen zoover, dat het verordeninkje aangenomen is; dat de minister van so ciale zaken bij voorbaat zijn zegen heeft geschonken aan dit kindje, maar dat er nu nog alle kans is, dat de justitie zich met de zaak bemoeit, en dat alsdan nog zal blijken dat het ukkepukkie aan een scharrelpartijtje en niet aan een vol maakt wettige echtvereeniging ontspro ten is. Als wanneer het, zoo wil 't die Spartaansche wet, weer meedogenloos om hals gebracht zal worden Neem tenslotte het cyclostyle-drama. 's Raads voorzitter heeft „in een an dere gemeente" (lees: in Kampen) goe de en bezuinigende ervaringen opge daan met het vermenigvuldigen, door middel van de cyclostyle, van veel der zaken welke wij in Middelburg nog drukken. Een zijner wethouders, de hr. Boas- son, is klaarblijkelijk door het Kamper betoog van onzen burgemeester gewon nen voor dit denkbeeld. De andere wet houder, de hr. Onderdijk, niet. Wij scharen ons ditmaal met volle instemming achter weth. Onderdijk. Wij kunnen dat vrijelijk doen, omdat onze

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1