RECHTSZAKEN. WALCHEREN. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. ZUJD-BEVELANI TH0LEN. lijke wijze als tot dusver zal blijven ver vullen, In 't belang der ingezetenen van Land en stad en dorp In 't belang van onze geheeie Volks gemeenschap U zult me wel willen toestaan M, d. V., zoo straks dezen namens het ge meentebestuur van Middelburg geuiten wensch, met een dronk gewijd aan de Broederschap en aan hare uit verschil lende deelen des Lands hier bijeenge komen leden, te bezegelen. De voorzitter van de Broederschap, dr. Ph. B. Li bourel, beantwoordde de toespraak van den burgemeester en zeide, dat de Broederschap er een hoo- ge eer in stelt, te worden ontvangen in het prachtige Stadhuis van de historisch rijke stad Middelburg. Zeer dankbaar zijn de aanwezigen den burgemeester voor de woorden van groote waardee ring voor de Broederschap en de dragers van het mooie ambt. Het was een groo te bewondering waard, de diepgaande kennis, die de burgemeester bleek te bezitten van het ambt van notaris. Mid delburg is een mooie stad en telkens weer komt men onder de bekoring van haar oude gebouwen. Het bezit dier ge bouwen is stoffelijk van groote waarde, maar ook groot van geestelijke waarde. Zij getuigen van de noeste vlijt der voor ouders, die toch ook wel in minder goede tijden aan die gebouwen zullen hebben voortgebouwd en men kan er dus een voorbeeld inzien, dat men ook nu niet mag tobben, maar samen de moei lijkheden moet overwinnen- Met de beste wenschen voor Middelburg en zijn gemeentebestuur besloot spr. Hierna werd iets te drinken aangebo den en hadden de aanwezigen gelegen heid het plakkaat van Karei V, waar over de burgemeester gesproken had, te bezien, zooals het in het archief van de stad nog aanwezig is. Hoewel het reeds donker begon te worden en in de oudheidskamer en de vierschaar geen kunstlicht aanwezig is, werden beide de ze belangrijke deelen van het stadhuis toch bezocht. Op de bovenzaal van de sociëteit „De Vergenoeging", had vervolgens de ont vangst door den ring in meer intiemer, kring plaats, gevolgd door een samen zijn in de sociëteit zelve. Intusschen had het bestuur van Vreemdelingenverkeer de attentie ge had de belichting van het stadhuis te doen ontsteken en konden de congres sisten ook van dit mooie sthouwspel genieten. Hedenmorgen had de vergadering plaats onder leiding van dr. Ph. B. Li- bourel. Aan de orde kwamen o.m. prae-ad- viezen van mr. J. Leopold, notaris te Rotterdam en prof. mr. F. G. Scheltema, hoogleeraar te Amsterdam over de rech ten van tweede en verdere hypotheek houders. Walchersche Landdag van den B. V. L, Zaterdag zal te Vlissingen op het sportterrein aan den Koudekerkschen weg de Walchersche Landdag van den bijzonder vrijwilligen landstorm plaats hebben. Des middags om half twee heeft de officieele ontvangst der autoriteiten plaats op het stadhuis en daarna zai op de achterplaats van de Arsenaal-ka zerne opgestelde stoet van landstormers uit geheel Zeeland met muziekkorpsen uit Vlissingen en Middelburg en vaan dels voorbij het stadhuis en door een deel der stad haar het sportterrein trek ken. Daar zal de burgemeester van Vlissingen een openingswoord spreken, terwijl verder als sprekers zijn aange meld de voorzitter der Nat. landstorm commissie, de luitenant-generaal b.d. 0. 0. 0. 0. 0.0. 0. 0. 0. 0. Ongeregelde opstellen over ongewone onderwerpen, opvallende ontdekkingen of opmerkenswaardige onderzoekingen. L. F, Duymaer van Twist; ds. J. A. van Selms over „De Geesterijke achter grond van den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm" en de heer J. W. Vienings over „De B. V. L, en het gezag." Verder verleenen het Westkapelsche Dameskoor en het Zuid-Bevelandschè a capella koor medewerking. De marine zal zorgen voor gymnastische afwisse ling en een vaandelwedstrijd heeft plaats. Men denkt te ruim kwart over vijl met gezamenlijken zang van het „Wil helmus" te kunnen besluiten. RAAD VAN N. EN ST, JOOSLAND, Kennismaking met den nieuwen burgemeester, NIEUW EN ST- JOOSLAND. Maan dag hield de Raad een openbare ver gadering', onder voorzitterschap van wethouder de Goffau, wnd. burgemees ter. Alle leden waren aanwezig. Allereerst kwam aan de orde het aan gehouden voorstel van B. en W., om de jaarwedde van den gemeentewerker met f 100, te verlagen waarover de stemmen hebben gestaakt. Nadat een lid van het hoofdbestuur van den Centralen Neder- landschen ambtenaren bond voor den Bond van personeel in overheidsdienst, bezwaren had ingebracht tegen deze verlaging, werd het voorstel aangenomen met 4 tegen .3 stemmen. Tegen stemden de heeren Polderdijk, de Kater en Klompe- Aan den heer Schwartzenberg, den vorigen burgemeester, werd eervol ontslag verleend als bezoldigd ambte naar v. d. burgerlijken stand. De aanslag van A. Goverse in de hondenbelasting over 1934 werd terug gebracht van de eerste tot de tweede klas. Op het ver zoek der gemeente Middelburg om de' verordening op het keurloon van vee en vleesch zoodanig te wijzigen, dat voor afgekeurd vee de helft van het betaalde keurloon wordt terug betaald, werd af wijzend beschikt, omdat de Raad het billijk vindt, in dat geval geen keur loon te heffen. Op zijn verzoek werd aan C. Reijnoudt Az. vermindering verleend van het door hem te betalen kaaigeld voor opgeslagen boomen. Het van Ged. Staten ontvangen con- cept-jaarwedderegeling voor burgemees ters, secretarissen, ontvangers en wet houders, zal aan de leden ter inzage worden rondgezonden. Met de regeling door dat college .voorgesteld voor de jaarwedden van de ambtenaren van den burgerlijken stand ging de Raad accoord. Besloten werd evenals vorige jaren we der een bedrag uit de gemeentekas be schikbaar te stellen van 2.10 per werk- looze voor extra steun aan 25 personen. Het bedrag der vergoeding volgens art. 101 der Wet op het L. O. voor de Bij zondere school in deze gemeente over 1932 werd vastgesteld op 776. Bij de rondvraag kwamen nog ver schillende onderwerpen ter sprake, ter wijl enkele vragen werden gedaan die door den v o o r z. werden beantwoord en toegelicht. Terwijl men hieraan bezig was, kwam de nieuwbenoemde burge meester een bezoek brengen. Hem werd een hartelijke ontvangst bereid, en een aangename kennismaking volgde. Besloten werd op verzoek van den heer De Kater, een circulaire te zenden aan de landbouwers met verzoek óm zooveel mogelijk werkloozen uit deze gemeente te werk te stellen. RAAD VAN SEROOSKERKE. Kwestie met Ged- Staten over schaatsenrijden op Zondag. SEROOSKERKE. Dinsdagmiddag ver gaderde de Raad voltallig onder voor zitterschap van burgemeester Dregmans. Onder de ingekomen stukken was o.a. een schrijven van Ged. Staten, dat zij hun beslissing ten aanzien van het raadsbesluit van 4 Juni 1.1. tot verkoop Vein grond aan de IJsvereeniging ver daagd hebben, omdat het bepaalde sub. 4 het verbod om des Zondags schaats te rijden hun te ver gaat. Zij ver zoeken B. en W. te willen bevorderen dat deze voorwaarde wordt ingetrok ken. B. en W. stelden voor, de voor waarde te schrappen, nu in de statuten dier vereeniging een artikel is opgeno men, waarin het rijden op Zondagen is verboden, welk artikel bovendien voor verandering niet vatbaar is. Bij even- tueele vervreemding van den grond is daarenboven nog de toestemming van den Raad noodig. In verband hiermede meenden B. en W. dat er tegen intrek king geen bezwaar kan zijn. De heer H o e g e n zegde, dat hij de zienswijze van Ged. Staten niet kan begrijpen. Naar zijn meening wordt, indien sub. 4 van dit besluit wordt ingetrokken hel optreden van den Raad 'egen overtre ding van het rijden op Zondag krachte loos gemaakt. Wel is waar, dat de Raad de bevoegdheid heeft een dergelijke be paling op te nemen in de politieveror dening, doch dan afhankelijk van rechter. Door de Raad het heft ui stendiging spreek sluit zoo duidelijk zich wel tweemaa eer overtreding w stelde ten dien ei te verzoeken rede zen, waarom het c s'aat. Met algemeene voorstel aangenoir B. en W. stelde aanvaarden het c treffende de jaarvi meesters, secret; ontvangers en amt gerlijken stand. Bi V o o r z. een schri; meentebestuur va dit verzoekt adhés om te trachten de ambtenaren der k zulk een aanmerk doen ondergaan wordt voorgesteld. Het schrijven we aangenomen, waan B. en W. z.h.s. den Bij de rondvraag Melis W z. de aa op overhangend h Vrouwenpolderschei heer H o e g e n op gewas bij den inri pelschen straatweg Oranjezon. De V o o r z. zegt nooit met de Justitie in aanraking ge weest. De operatie van het slachtoffer is vrij goed gelukt. Echter konden de ko gels niet worden verwijderd. Maandag avond kon het slachtoffer nog niet dooi de politie worden gehoord. Verdachte is zeer kalm en schijnt uit noodweer te hebben gehandeld. De ontvangst van den Oranjetrein in Zeeuwsch-Vlaanderen. Onder groote belangstelling van wel haast de geheele bevolking arriveerde gisteren de Oranjetrein te Hulst. Nadat de trein onder luide bijvalsbetuigingen was binnengeloopen, werd de organisa tie onder de lustige tonen van de Kon. Harmonie, naar het gemeentehuis geleid, waar het feit, dat de eerste Nederland- sche trein Zeeuwsch-Vlaanderen be zoekt, feestelijk werd herdacht. De heer Truffino, burgemeester van Hulst, opende met een hartelijk welkom aan organisatie en exposanten, terwijl Annr Ai-*3 - Arrondissements-Rechtbank te Middelburg, Zitting van Dinsdag 26 Juni 1.1. De volgende zaken werden behandeld.'' F. v, B., 40 jaar, arbeider te Clinge, werd verdacht dat hij in het jaar 1934 te Cling'e (Zeeland) heeft weggenomen een vijftigtal haagplanten, toebehoorende aan J. L. Vullaert. Eisch 14 dagen gevangenisstraf. A- B., 34 jaar, koopman te Axel, was op 24 April door den Kantonrechter te Ter Neuzen veroordeeld tot f 15 of 15 dagen hechtenis, wegens overtreding van de Motor- en Rijwielwet te Hontenisse op 5 Maart. De verdachte wsa in hoo- ger beroep gegaan. Deze zaak is aangehouden tot 7 Sept. sele op 7 April. De verbeurdverkla- J. K., 37 jaar, werd beklaagd dat hij op 22 Mei te Noordgdouwe heeft weg genomen een rijwiel, toebehoorende aan M. van der Est. Ftcrli -fTirrtrt I nen worden benoemd, in dienst zal zijn getreden. De raad verleende den heer PAUL toestemming de gepubliceerde vragen te stellen aan B. en W. Nog brengt spr. ter tafel een voor stel om voor 4% pet. a pari op een schuldbekentenis te converteeren een leening groot 308.000 gulden zulks met 1 October, zoodat bijtijds de loopende leening kan worden opgezegd en is het renteverlies tot een minimum te beperken. Nog is een onderhandsche leening van 100.000 onder dezelfde voorwaarde door dezelfde commissie aangeboden. Dit is de beste manier voor verschillende kapitaal-uitgaven. Er is verder aan te nemen, dat ook Ged. Staten dit goed zullen vinden. De heer MONDEEL vindt 4% pCt. nog een hooge rente, gezien 4 pCt. obli gaties Nederland en anderen, die toch ook tot pari stijgen. Een groot bezwaar is ook, dat men de eerste 5 jaar niet zal mogen aflos sen. HANSWEERT. copile, kap. van Mi< nenvaren van de s deur geraakt, waard schadigd werd en bekwam. Daar dit was, kon het schip reis naar Antwerpe HANSWEERT. E Goes heeft alhier de sleepschip „Josephii gelegd. THOLEN. Inzake^ alhier verneemt de 2 verhouding tusschen J. reeds lang niet be in de Voorstad en v< te gevreesd, door zij] tig karakter. De ver WEERVOORSPELLING. Eigenlijk behoort men niet van een weerv oorspelling, doch van een weersv er wachting te spreken. Het verschil is, dat een verwachting, die niet uitkomt, minder erg is dan een voorspel- ling. Hei. is wetenschappelijk juister en voorzichtiger, te zeggen; op grond van de bekende gegevens verwachten wij dit of dat, dan iets te voorspel len, Want een voorspelling moet eigenlijk uitkomen. En dat kan alleen in de sterrekunde en dergelijke volstrekt exacte weienschappen. Er zijn verschillende methoden, welke alle leiden tot een weersverwachting: b.v. stekende eksteroogen, op ondervin ding berustende kennis van lieden, die veel met de natuur in aanraking komen en haar gedragingen plaatselijk obser- veeren, en de verwachtingen, welke door wetenschappelijk geschoolde weerkundi gen worden uitgesproken op grond van een zéér omvangrijk waarnemingsmate riaal. Deze laatste zijn natuurlijk de beste, al zal de man met de eksteroogen wel eens een enkele maal een regenbui voor speld hebben, waarop men in De Bilt niet bedacht was. De wetenschappelijke methode van het opmaken eener weersverwachting ge schiedt aan de hand van een z.g.n. synoptisch overzicht of een synop tische kaart. Dat beteekent, dat men een kaart van een groot deel van Euro pa teekent, waarop lang's ingenieuzen weg de weerstoestand van een bepaald oogenblik in beeld gebracht is. Men ziet dan waar de barometer hoog, waar laag staat; inen ziet hoe de wind waait in heel Europa op dat moment, waar het regent, stormt, hagelt, onweer, mist of nevelig is. De ervaring heeft geleerd, dat een ervaren man, als regel met vrij groote trefkans, uit zulk een synoptisch weer- kaartje een redelijke verwachting om trent den komenden weerstoestand ter plaatse der waarneming kan opmaken. Een in 1919-'20 vanwege het K. N. M. I. ingesteld streng onderzoek heeft uitge wezen, dat de Nederlandsche weersver wachtingen gemiddeld voor 80 pet. uit kwamen; (te weten ten aanzien van de windkracht 86 pet., windrichting 72 pet., bewolking 77 pet., neerslag 88 pet., tem peratuur 82 pet.) Dat is nog'al heel aardig, zou men zoo zeggen. De niet op cijfers doch vaak op zeer globale indrukken berustende waardeering van het pu.bliek voor De Bilt's weervoorspellingen is vermoede lijk en blijkbaar ten onrechte vér bene den de 80 punten. Wat kan de belang ter zélf aan redelijk doen? Behalve de c spit heeft hij weinig glas en het weerhuisje, tegenwoordig weermannetje met het blauwe broekje. Het weerglas of de barometer geeft den luchtdruk aan. En, indien men den verzetbaren wijzer steeds bijhoudt, dan .is de verandering van den luchtdruk, n.l. of de barometer daalt of s t ij g t, er ook aan af te lezen. Het ouderwetsche weerhuisje be vatte een houten manneke en "n vrouw tje. Kwam de een naar buiten dan was regen op komst, de ander, dan droog weer. De vochtigheid van de damp kringslucht bewerkstelligde de wisseling hier. Den laatsten tijd zag men alom ver breid een chemische weervoorspel- ler; het was een vochtigheidsbepaler, vermoedelijk samengesteld uit de een of andere kobaltverbinding. Is er veel vocht in de atmosfeer, dan wordt deze stof bleekrood; met de afname der voch tigheid van de dampkringslucht veran dert de kleur via paars tot hard don kerblauw bij droogte. Op grond van de kleur dezer stof (meestal een jongetjes broekje of 'n meisjes rokje) werd dan droogte of re gen verwacht. Een meteoroloog, dr. Curry (ons ove- digens onbekend), is op het lumineuze idee gekomen, dezen luchtvochtigheids- meter, die met eenvoudige kleurveran deringen werkt, aan te wenden tot het De heer HA'RTHOO.RN js het niet met den heer Mondeel eens. Men geeft het geld het' liefst nog maar aan den staa.t en een gemeente als Middelburg zal niet makkelijk leenen tegen 4 pCt. De heer PORTHEINE meent, dat de heer Mondeel te veel verzekert, dat men leent op een schuldbekentenis. Spr. is bang om te leenen op laligen termijn, en acht ook vooral een bezwaar dat men de eerste 5 jaren niet mag af lossen. Na nog eenige discussie wijst de VOORZITTER er op, dat juist z.i. het groote voordeel is, dat men niét voor dubbele rente zal komen te staan. Spr. acht dit voor Middelburg de veiligste weg. Het voorstel wordt aangenomen met de aanteekening dat de heer MON DEEL heeft tegen gestemd tegen de con versie, maar niet tegen de leening van 100.000. 3. Onderzoek geloofsbrief nieuw Raadslid. Nadat de heeren Portheine, Den Hollan der en Wondergem de geloofsbrief hadden onderzocht, werd op hun advies besloten tot toelating van den heer J. W. Kögeler tot lid van den Raad. 4. Vaststelling nieuwe schoolgeld-ver- ordening Gymnasium. Dit voorstel werd aangehouden omdat B, en W. het rapport van financiën nog nader onder de oogen willen zien. 5. Overneming grond Beddewijkstraat Het voorstel wordt z.h-st. aangenomen. 6. Verhuring gemeente-grond Schoor steenvegerssingel. Aangenomen zonder discussie of h.s 7. Verhuring gemeente-grond Kareis gang. Ook z.h.s. aangenomen. 8. Bijdrage in kosten ontwikkelings werk werkloozen. De heer PAUL vraagt waarom minder beschikbaar is dan verleden jaar. De heer ONDERDIJK zet dit uiteen, men hield toen rekening met het aantal werkloozen op een bepaald oogenblik en tegen 3.50 per werklooze. Men re kende nu voorloopig op evenveel als verleden jaar. Nu heeft de minister een heel ander systeem toegepast, en heeft deze alle aanvragen bezien en gezien het totaal beschikbare bedrag, over de gemeenten verdeeld, naar aanleiding van de begrooting. Dit is niet billijk te genover een plaats als Middelburg, waar men reeds rekening hield met de nood zakelijkheid tot bezuinigen ook op de zen post tegenover andere die zooveel begrootten. Er blijft nog de mogelijk heid op 'n suppletoire begrooting, ai verwacht spreker geen groot bedrag meer. De heer PAUL meent, dat dus de deugd niet altijd beloond wordt. Het voorstel wordt z. h. st.a aangeno men. 9. Voorloopige vaststelling jaarreke ning 1933 Reinigings- en Ontsmet- tingsdienst. Z. h. st. vastgesteld zooals voorgesteld. 10. Voorloopige vaststelling jaarreke ning 1933 Vee- en Vleeschkeuriügs- dienst. Z.h.s. vastgesteld. 11. 13e (eind) wijziging Gemeente-be grooting 1933. De heer MONDEEL krijgt ten ant woord, dat bij het opmaken van dit voorstel de bijdrage van het rijk over 933 in de werkverschaffing nog niet bekend was. De obligaties van „de Gouden Zon." De heer MES is teruggekomen op zijn wensch om deze kwestie in geheime vergadering te behandelen. De heer MONDEEL brengt hulde aan B. en W. en „Hendrick de Keyser", die zorgde dat Middelburg het gebouw be houden zal. Het voorstel werd z. h. s. aangenomen. 12. Nadere vaststelling verordening openstelling van winkels op Zon dagen. De heer v. d. FELTZ acht nog niet de oplossing gevonden. Men gaat nu iets dat de raad niet in de verordening vast mag stellen overlaten aan B. en W. De oplossing die de raad wenscht, is blijkbaar niet mogelijk. Er is nu een maal bepaald, in het werktijdenbesluit, dat er dan ook personeel aanwezig mag zijn. De zitting duurt voort. Want, bij de lekenvoorspelling van het te verwachten weer wordt thans niet meer uitsluitend met één factor (een luchtdruk of de vochtigheid der damp kringslucht) rekening gehouden, doch met een aantal factoren. Men dient daar toe evenwel, om het volle profijt van dit aardige instrumentje te trekken, ook -een eenvoudig barometertje tot zijn be schikking te hebben. Zelfs dan echter nog „kan een kind de wasch doen" met dezen weervoorspeller. Dr. Curry's apparaatje bestaat, als meteorologisch instrument, uitsluitend uit den chemischen lucht- vochtigheidsmeter. Voor het overige is 't een grafisch- mechanische methode tot het in reke ning brengen van den plaatselijken ba rometerinvloed en de windrichting. Bv.: het driehoekje is donkerblauw (droog) Men stelt dit in op den blauwen kleursector van den voorspeller; zoekt vervolgens het vakje „luchtdruk stijgt" en daarin „wind: N(oord)". Onmiddellijk leest men nu in het vakje weervoorspel ling af: „Mooi weer". Of: het driehoekje is vaal-rose (zeer vochtig); barometer daalt, wind West. Voorspelling: „regen, koud en stormach tig". iugiouic rvciiiiiö jlö uvuruuuig, Nu versta men ons wel: dit instru mentje heeft z'n groote beperkingen, en het zal met z'n 40 verschillende stan daard-voorspellingen nimmer in de scha duw kunnen staan van de weerverwach- tingen, opgemaakt door den deskundige die met veldheersblik, het heele waar nemingsgebied van N.W. Europa met honderden verschillende factoren op z'n synoptisch weerkaartje overziet. Maar dat bedoelt het ook niet, dunkt ons Het wil slechts de populaire weers verwachtingen, die men vroeger op grond van barometer of vochtigheids aanduiding alléén vaag formuleerde, langs eenvoudigen, mechanischen weg zoo goed mogelijk combineeren en aan vullen met een derden factor: de wind richting. Indien in de aldus geformuleerde kor te verwachtingen, gebaseerd op de vari aties in deze drie factoren, inderdaad, zooals het prospectus aangeeft, de erva ring van verschillende vooraanstaande weerkundigen is verwerkt, dan betee kent dit handige en goedkoope instru mentje een groote vooruit gang in de populaire weer voorspelling.

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 8