BINNENLAND. ZEELAND. KERKNIEUWS. ONDERWIJS. WIER EN WIND, RECHTSZAKEN. NUMMER 149. TWEE BLADEN. WOENSDAG 27 JUNI 1934. EERSTE BLAD. 177e JAARGANG. HET HANDELSVERDRAG MET SPANJE. De Spaansche zuivelbereiders protesteeren. MIDDELBURG. AFSCHEID A. ILMER. Diefstal. Verkeersongeval. WALCHEREN. Een verbetering. ZUID-BEVELAND. WEER DE SPAANSCHE SCHATGRAVER. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Juni. Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. Juni. Acte L.O. fwtttcial* eldurgschc courant Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap V lissin gen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. fBy contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. goesche couqant£!2£ Uitgeefster Naaralooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 4325(5 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten by het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. by vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent tl NAAR GEZONDE ECONOMISCHE SAMENWERKING. Wetsontwerp ingediend inzake verbindverklaring van onder nemers-overeenkomsten. Bij de Tweede Kamer is ingediend 'n wetsontwerp, dat den minister van eco nomische zaken bevoegdheid verleent, aan overeenkomsten van ondernemers bindende kracht te verleenen en ook, schadelijke overeenkomsten onverbin dend te verklaren. In de memorie van toelichting wordt gezegd, dat zich reeds enkele tientallen jaren onder invloed van moderne pro ductie- en distributiemethoden, in ver schillende bedrijfstakken een toenemend streven openbaart, om door samen werking op economisch gebied zekere doeleinden te verwezenlijken, die langs den weg van individueel handelen niet of onvoldoende bereikbaar zijn. De laatste jaren was dit wel zeer sterk het geval. Voor menigen gevestigden be drijfstak kwam het tijdvak van expan sie, althans voorloopig, ten einde. Hier hebben buitenlandsche invoerbeperkin gen en de opkomst van. nieuwe con currentie uit jonge industrielanden met een aanzienlijk lager levenspeil een ge deelte van het marktgebied doen ver loren gaan, waardoor op het overblij vend afzetgebied en met name op de binnenlandsche markt de concurrentie tot groote felheid is aangewakkerd. Ginds is het de invloed van de langdu rige crisis welke vooral in de pro ductiemiddelindustrie ernstige storingen heeft veroorzaakt waardoor de afzet sterk is achteruitgegaan en de mede dinging zoodanige vormen heeft aange nomen, dat algeheele ontreddering dreigt. Elders zijn rationalisme en con centratie zoover gevorderd, dat zelfs bij gelijk gebleven afzet een belangrijke overcapaciteit bestaat, die onder den druk der hooge vaste kosten in plaats van tot inperking der productie tot een verdere overvoering van de markt leidt, waardoor de rendabiliteit wordt vernietigd. Weer elders komt gevaar van de zijde van een nationaal kartel, dat in elkaar bevechtende binnenlandsche producen ten gemakkelijke tegenstanders vindt, die het den een na den ander kan ver dringen. Deze en dergelijke verschijnselen heb ben in verschillende bedrijfstakken een sterke behoefte doen ontstaan naar re geling der onderlinge concurrentie, b.v. door het brengen van eenige uniformiteit in de verkoopsvoorwaarden, het voor schrijven van minimum-kwaliteiten, het' invoeren van een zekere arbeidsverdee- ling in productie en distributie, het te gengaan van prijsbederf en van overma tige investaties. Werd de behoefte aan dergelijke regelingen hier en daar reeds eerder levendig 'gevoeld, thans is zij in bepaalde gevallen tot een noodtoestand geworden, die vrij algemeen als zooda nig wordt erkend en in verschillende be drijfstakken het meerendeel der betrok kenen bereid heeft gemaakt, tot samen werking te besluiten. Bij herhaling doet zich echter het ver schijnsel voor, dat het tot stand komen of ten uitvoer leggen van .overeenkom sten. als bovenbedoeld, afstuit op den onwil van enkelen, die van het nut van samenwerking niet overtuigd, niet tot het prijsgeven van eenige vrijheid be reid zijn. Bij de bemoeiingen, die het Departement van Economische Zaken doorloopend met tal van bedrijfstakken heeft, kön meer dan eens worden vast3» gesteld, dat voor een dergelijk afzijdig blijven elke redelijke grond ontbreekt, of althans, dat de bezwaren, tegen toe treding mgebracht, niet onoverkomelijk waren. Niet zelden werd van de zijde der tot samenwerking bereidwilligen op de regeering een beroep gedaan om het overgebleven verzet te helpen overwin nen Dit en de bijzondere crisisomstandig heden maakten het vraagstuk voor de regeering acuut. Ze is van oordeel, dat thans de tijd van ingrijpen gekomen mag heeten. Op grond van het aanhanige wetsontwerp tot wijziging van de Landbuw-Crisiswe h o op t de regeering bin nenkort over de bevoegdheid 1 e beschi kk kenomophetdoo die wet bes tr eken gebie- toetreding tot organisaties verplichtend te stellen. Daar onder vallen, behalve land- en tuinbouw en visscherij, ook enkele landbouwpro- i ducten verwerkende industrieën en de op den landbouw steunende handel. Op het overige gebied van handel en nijverheid zijn de voorwaarden voor vrijwillige organisatie in het algemeen gunstiger dan in de agrarische bedrijfs takken en kan dan ook met een minder ver strekkende bevoegdheid worden vol staan. Hierin bedoelen nu de eerste arti kelen van het onderhavig wetsontwerp te voorzien; door de mogelijkheid te openen, dat vrijwillig aangegane ver plichtingen en samenwerking tusschen personen, die een bedrijf uitoefenen in eenigen tak van handel of nijverheid in den ruimsten zin, onder bepaalde voor waarden algemeen verbindend worden verklaard. De Regeering verwacht, dat deze be voegdheid, waarvan zij zich voorstelt, slechts gebruik te maken wanneer an dere deugdelijke middelen falen, haar in staat zal stellen, aan het streven naar gezonde economische samenwerking den noodigen steun en leiding te geven, indien daartoe in de betrokken bedrijfs- kringen een ernstige wensch bestaat. Met betrekking tot verscheidene ar tikelen is de toegang tot de eertijds vrije Nederlandsche markt thans aan een ze kere beperking onderworpen. Dit schept voor de binnenlandsche produ centen voorwaarden, die gunstig zijn voor pogingen tot marktbeheersching ten nadeele der consumenten. Boven dien moet aan de schadelijke werking van reeds bestaande monopolies thans, in verband met de verminderde koop kracht, grooter gewicht worden toege kend dan eertijds noodig was. Aan de zoo gewenschte gelijkmatige aanpassing van de verschillende kosten en prijzen aan een lager levensniveau kunnen mo nopolistische afspraken, met name in beschutte bedrijven, ernstig in den weg staan. Daarom is het van de grootste beteekenis, dat de Regeering de be voegdheid krijgt om dergelijke afspra ken te doorbreken. Art. 5. van dit wets ontwerp komt hieraan tegemoet. Naar de bladen melden is men iu Spaansche zuivelkringen erg veront waardigd over hetgeen Nederland t.a.v. zijn kaas in het onlangs met Spanje af gesloten handelsverdrag bereikt heeft. In de Spaansche Pyreneeën, Noord- Spanje en op de Balearen heelt men protestvergaderingen georganiseerd le gen deze naar men meent voor de Spaansche zuivelbereiders zoo nadeeli- ge verdragsbepalingen. Zoo zal men er 5ij de regeering krachtig op aandringen, dat het verdrag in zijn huidigen vorm niet geaccepteerd wordt. In het bijzon der wordt er <5p~ gewezen, dat Nederland door middel van uitvoerpremies e-d. steunmiddelen „dumpt". Men zou bij dit alles bijna gaan geloo- ven, dat door het bedoelde verdrag het in de laatste jaren zoo fameuze kaas- protectionisme in Spanje zijn einde na bij werd gebracht. De zaak ligt als volgt: In het onlangs tusschen ons land en Spanje geparafeerde handelsverdrag heeft de Spaansche reg'eerinjg, in ruil voor de noodige concessies van Neder- landschen kant, zich aan een zekere verlaging van het excessief hooge kaas- invoerrecht gebonden, wel te verstaan met deze beperking, dat het aldus tot 1 goud peseta f 0.48) per kg verlaagde tarief voor een douaneconting'ent van 1.000.000 kg zal gelden. Dit is een hoe veelheid, bij de vaststelling waarvan men zich klaarblijkelijk uitsluitend ge baseerd heeft op den import der aller laatste jaren. Het was echter juist deze import, die tengevolge der hooge in voerrechten tot ongeveer een derde van die vóór (929 ineengeschrompeld is om verbetering schreeuwde. En begrij pelijk was dan ook de teleurstelling in belanghebbende kringen in Nederland, toen men vernam dat de Spaansche re geering haar concessie aan een hoeveel heid had gebonden, waardoor met de eene hand werd teruggenomen, wat men met de andere gaf. Tegen zulk 'n com cessie loopen thans eenige kaasindustri- eelen in Spanje te hoop. De heer J. Zwertbroek heeft in een interview met een redacteur van de „Tribune" medegedeeld, dat men hem heeft geroyeerd als lid van de S.D.A.P. daar hij heeft geweigerd voor het lid maatschap der Anti-oorlogsliga te be danken. Van bittere vijanden trekt men meer voordeel dan van vleiende vrienden. Ter openbare terechtzitting der arr. rechtbank alhier is hedenmorgen af scheid genomen van den bode bij die rechtbank, den heer A. Ilmer, aan wien met ingang van 1 Juli a.s. eervol ont slag is verleend wegens verandering in den dienst. De president, mr. Jolles, mede spre kende namens den griffier, getuigde van de waardeering voor Ilmer's ijver, plichtsbetrachting, accuratesse en het vertrouwen, dat hij genoot. Het spijt den rechtbank, dat gij, aldus spr„ hePt ge meend te moeten vertrekken en dat dit vertrek zijn oorzaak vindt in de bezui- nigingsbacil. De minister van justitie heeft gemeend, dat de betrekkingen van bode en concierge aan deze rechtbank in één persoon te «ereenigen zijn. Later zal eerst kunnen blijken, of de belangen van den dienst daardoor zijn gebaat. Gij meendet uit overwegingen in het be lang van Uw gezin de gecombineerde betrekking niet te kunnen aanvaarden, waarna ontslag uit Uw betrekking op de meest eervolle wijze werd verleend. Het college heeft gemeend U een blijvend aandenken aan te bieden en heeft daar toe bestemd een klok, evenwel onder de voorwaarde, dat gij daarop niet zien zult om het verstrijken der uren na te gaan, doch daarop een aanwijzing te vinden van den juisten tijd, wanneer gij ander emplooy zult hebben gevonden om U daarheen te begeven. Moge ook het hooren der U aangeboden klok de herinnering levendig houden aan de 22 jaren die gij bij dit college met eere hebt gediend. Namens de balie werd het woord ge voerd door mr. J. F. van Deinse. Het doet ons leed, aldus spr., dat de heer Ilmer zijn betrekking als bode bij deze rechtbank gaat verlaten, en dat deze snelvoetige Hermes niet langer de bevelen der Goden aan ons zal over brengen. Spr, brengt den dank over van alle advocaten en procureurs bij deze rechtbank voor de diensten door den bode verricht. Het zij hem gegeven spoedig een nieuw emplooy te vinden. Namens de balie bood spr. aan den ver- trekkenden bode een enveloppe met in houd aan. De heer Ilmer heeft dank betuigd voor de gesproken woorden en voor het hem aangebodene. De jaren, doorgebracht in dienst van de Middelburgsche recht bank, zullen hem steeds in aangename herinnering blijven. Hij is dankbaar voor het groote vertrouwen, bij de uit oefening van zijn dienst ondervonden. De politie alhier heeft proces-verbaal opgemaakt tegen een loopjongen die geld, een bedrag van 40, ten nadeele van zijn patroon verduisterde. De jonge man is er een tijdje van door geweest. Bij de politie alhier werd aangifte gedaan van de vermissing van een zak je met geld, o p'n fabriek hier ter ste de. Vermoedelijk uit een kleeding- stuk gestolen. Op den Zuidsingel had gisteravond half negen een botsing plaats tusschen een auto en een motorrijwiel. De motor rijder bekwam schaafwonden aan het been, de motor werd beschadigd. De po litie stelt een onderzoek in. OOST EN WEST SOUBURG. De Raad dezer gemeente zal op Vrijdag 29 Juni a.s. des namiddags te half drie in vergadering bijeenkomen. Op de agen da komen o.m. voor Bouwverordening, beroepschrift A. Bosschaart bouwver gunning, en gebruik schoollokaal. VEERE. De bange droom van vele minnaars van het stedelijk schoon, mits gaders die der vroede vaderen dezer goegemeente is voorbij. De beruchte, veelbesproken waterbak tegenover den ingang der Ned. Herv. kerk is dézer da gen naar minder zichtbare spheren ver huisd, doordat men hem ettelijke me ters naar achter heeft verplaatst. Dat hier een verbetering tot stand gekomen is, zal iedereen moeten toegeven. De aanhouder overwint en wat eerst veel hoofdbrekens schijnt gekost te hebben, is nu radicaal verholpen. Nu komt de oude stadsmuur, althans de resten daar van, nog goed uit, terwijl de heer R., eigenaar van het pand daaraangren- zend, zijn muur heeft afgebikt en de mooie oude steenen heeft gevoegd en bijgewerkt, zoodat men hier een alles zins passend geheel zal gaan krijgen. WOLPHAARTSDIJK. Dinsdagavond deelde bij uitstedigheid van den burge meester het lid van de plaatselijke com missie de hr. M. Kloosterman de prijzen uit van den schietwedstrijd van de plaat selijke afdeeling van den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm, waaraan werd deelgenomen door 32 leden (totaal aan tal leden bedraagt 60). De burgemeester, voorzitter van de afdeeling had een wisselbeker beschik baar gesteld die na tweemaal door den zelfden schutter met het hoogste aantal punten te zijn gewonnen, nu diens eigen dom wordt. Ie pr. benevens wisselbeker A. Hoebeke 49 p.; 2e M. van de Kreeke 48 p.; 3e J. Zeegers 48 p.; 4e P. van Hek- ke 48 p.; 5e G. Snoodijk 48 p.; 6e J. Bliek 47 p.; 7e A. Kallemein 47 p,; 8e J, v, 't Linde 47 p.; 9e A. Kraak 47 p.; 10e Th. van Gemert 47 p.; lie J. van Strien 47 p.; 12 pr. P. de Regt 47 p.; 13e G. van Strien 46 p.; 14e J. Kloosterman 46 p.; 15e A. van Boven 46 p.; 16e A. van Keu len 46 p.; 17e F. Ossewaarde 45 p.; 18e F. Katte 45 p.; 19e C. Wagenaar 47 p.; 20e C. Remijnse 43 p.; 21e A. Arebout 43 p.; 22e P. den Herder 42 p.; 23e S. de Witte 42 p.; 25e P. Boone 41 p.; 25e D. Boone 41 p.; 26e H. v, d. Linde 39 p.; 27e de burgemeester 35 p.; 28e M. Gee- ne 34 p.; 29e D. Huison 33 p.; 30e J. de Jager 28 p.; 31e J. v. d. Voorde 23 p.; 32e C. Steenbakker 3 punten. De prijzen bestonden alle uit nuttige kunstvoorwerpen welke door een com missie waren aangekocht, van ingeza melde gelden bij de ingezetenen. De voorzitter sprak aan het adres van de milde gevers en van den burgemeester voor het schenken van den prachtigen wisselbeker namens de afdeeling een woord van dank en uitte de wensch, dat de afdeeling nog lang moge bloeien en de sympathie mag blijven genieten van de ingezetenen. Vervolgens werd besproken de Land- van den B. v. L. op Zaterdag a.s. te Vlissingen. Reeds gaven zich een 18-tal aanwezigen op om dien Landdag te be zoeken welk getal ongetwijfeld nog grooter zal worden. WOLPHAARTSDIJK. De Spaansche schatgraver heeft gemeend ook in deze gemeente zijn slag te kunnen slaan, door aan een ingezetene een schrijven te richten dat hij in Spanje in de gevange nis zit en daaruit verlost kan worden door zijn proces-kosten te betalen. Hij zal dan zijn in beslag genomen bagage terugkrijgen, en daarmee in het bezit komen van 1,200.000 pesetas. Den „be vrijder" wordt een derde deel van deze som beloofd. Naar wij vernemen is de geadresseerde echter niet op het lucra tive aanbod ingegaan. Hij heeft het ap petijtelijk schrijven bij den veldwachter gedeponeerd. Geref. Kerk. Ds. W. H. van der Vegt te Goes is be roepen te Zeist. Chr. Evang, Gem. Ds. P, Mieter predikant bij de Meth. Kerk te Antwerpen is beroepen te Nieuwvliet (toez.) Zij, die zich met ingang van 1 Juli a.s. per kwartaal op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschij nende nummers GRATIS INI Middelburg, 27-VI-'34. Dinsdag: hoog ste lucht temperatuur 19.9 °C (68 °F); laagste 15.5 °C (60 °F). Heden 9 h: 16.8 °C; 12 h: 18 °C. 4.5 mm regen. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 768 mm; laagste 766 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 767.3 mm te Nancy en Avord; laagste 754.0 mm te Thorshavn. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige wind uit W. rich tingen. Afnemende bewolking, weinig of geen regen. Overdag waarschijnlijk iets warmer. Zon op: 4 h 41; onder: 21 h 24. Licht op: 21 h 54. Maan op: 22 h 16; onder: 4 h 13. V.M. 27 Juni. (Zomertijd.) Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere is 38 min. later. (S Springtij.) Wo. Do. Vr. 27 28 29 Hoogwater. 1.49 14.17 2.42 15.05 3.31 15.54 Laagwater, 8.20 20.51 9.09 21.44 9.57 22.37 (Zomertijd.) Wo. Do. Vr. 27 28 29 Hoogwater. 3.45 16.19 4.39 17.11 5.31 18.01 Laagwater. 9.18 21.50 10.08 22.41 10.58 23.35 Geslaagd voor het voorloopig ma chinistendiploma de heeren P. C. van de Dood en H. Kappen, beide leerlingen van de „De Ruijterschool" te Vlissin gen. Geslaagd aan de Technische Hoo- geschool te Delft voor het ingenieuri- examen voor scheikundig ingenieur, de heer J. Corman te Wissenkerke. Voor het prop. examen civiel-ingenieur de heer W. H. van Doorninck te Mid delburg. Aan de Technische Hoogeschool te Delft slaagde voor het examen schei kundig ingenieur de heer J. Coumou te Kamperland. Voor het examen hoofdakte Chr. Fröbelonderwijs is te Rotterdam ge slaagd mej. L. de Vos te Middel burg; voor het praktijk-examen de da mes N. Wessels te Goes en J. van Wuyckhuisen te Wolfaartsdijk voor het theoretisch en het praktijk examen, allen leerlingen van den cursus voor Fröbelonderwijs te VI i s s i n g e n. Voor het eindexamen der Christelijke kweekschool te Middelburg slaagden de heeren J. Jobse, Middelburg; J. Joosse, Arnemuiden; M. van Kerkvoort, Middel burg; K. Melis, Serooskerke en N. Min- derhoud, Aagtekerke. Afgewezen één mannelijke candidaat. Arr, rechtbank te Middelburg, In de zitting van 27 Juni werden de volgende vonnissen uitgesproken: oplichting: E. B., 46 j., koopman, 's- Heer Arendskerke, 1 maand gevange nisstraf; idem: KI. S„ 44, j., visscher, Arnemui den, 1 maand gevangenisstraf voorw. proeftijd 3 jaar; idem L. S„ 36 j., werkman, Arnemui den, 1 maand gevangenisstraf, voorw. proeftijd 3 jaar; idem: J. de N., 43 j., visscher, Arne muiden, 1 maand gevangenisstr., voorw. proeftijd 3 jaar; valschheid in geschrifte: J. v. d. L., Jzn. 44 j., landbouwer, Rilland-Bath, vrijspraak; oplichting: A. H., 40 j., werkman, Oudelande, 1 maand gevangenisstraf, voorw. proeftijd 3 jaar; idem: G. V., 20 j., reiziger, Oud-Bei erland, 25 b. s. 10 d.h.; diefstal: J. P„ 40 j., zonder beroep, Goes; A. B., 31 j., werkman te Goes, beiden vrijspraak; heling: L. N.,. huisvr, F. A, V., 28 j., zonder beroep, Terneuzen, ontslagen van alle rechtsvervolging;

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1