22* GOESCHE COUBANÏ^ ZEELAND. BINNENLAND. H' NUMMER 148. TWEE BLADEN. 26 JUNI 1934. EERSTE BLAD. 177e JAARGANG. Hoog- en Laagwater te Vlissingea, WALCHEREN. I1" li fe it lie r11 lie fen Is le - |h- ir. rr" Lai len ltin \er F. pre |H. ]rer F. lal ze len' jm. BWS van ad. 22, 6— ers 19, J-21, per un der urg DINSDAG WtommcinU MIDDELBURGSCHE COURANT iöagbjad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vikslngen 2.30, eiders 2.50 per kwartaa! VVeek-abonn. in Middelburg en Goes 13 et. p. -w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. By contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten by het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rnhri»i „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. n?e! „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommevs 5 een? PRINSES JULIANA IN ENGELAND. Prinses Juliana heeft het week-end doorgebracht bij Lord Salisbury. Zij zal deze week eenige malen de gast zijn van onzen gezant, jhr. De Marees van Swin- deren. Vanavond zou zij na op de Ne derlandsche legatie te houden den maai tijd te hebben gebruikt de avondrecep tie bij lady Mildred Fitzgerald in Dor chester hotel bijwonen. Morgen is het diner en bal der Nederlandsche legatie. (N. R. C.) DE RIJWIELBELASTING. De federatie van Ned. rijwielpadver- feenigingen, waarbij zijn aangesloten. Ver. voor aanleg en onderh. van rijwiel paden in Gooi- en Eemland, en de rij wielpadver eenigingen Noord-Kennemer- land, Twente, U.M.O. Walcheren en West-Veluwe, heeft in verband met het wetsontwerp tot verhooging van de rijwielbelasting van f 2.50 op f 3, een adres gericht tot den minister van fi nancien, met het verzoek alsnog een ar tikel in bedoeld wetsvoorstel te willen opnemen, waarbij wordt bepaald dat een zeker percentage van de opbrengst dezer belasting als subsidie wordt uit gekeerd aan de rijwielpadvereenigingen, aangesloten bij de Federatie. CHR, FEESTDAGEN ZIJN GEEN ZONDAGEN. J De Hooge Raad heeft in een arrest uit gesproken, dat algemeen erkende Chris telijke feestdagen niet kunnen worden beschouwd als Zondagen; dit ten aan zien van de toepassing van de Winkel sluitingswet. De Zondagssluiting geldt op de feestdagen dus niet. DE NEDERLANDSCHE WEERMACHT. Bezorgdheid in Noord-Brabant en Limburg. Namens een op 20 Juni te Eindhoven gehouden bijeenkomst van burgemees ters uit verschillende deelen van N. Brabant en Limburg, hebben de burge meesters van Maastricht, Tilburg en Weert een adres aan den ministerraad gezonden, waarin ernstige bezorgdheid wordt geuit over de vraag of van de Nederlandsche weermacht bij de thans reeds doorgevoerde en nog te vreezen bezuinigingen bij een onverhoopt even tueel conflict wel een zoo groote en in het bijzonder preventieve kracht zal uitgaan dat de neutraliteit van ons va derland zal worden ontzien en geen en kel van ons territoir zal worden ge schonden. Zij wijzen er voorts op dat het lang niet denkbeeldige gevaar dat bij een treffen van tegen elkaar staande mach ten het terrein van den strijd zal lig gen op Noord Brabantschen en Lim- burgschen bodem, alleen kan worden afgewend, wanneer onze weermacht zoodanig sterk is, dat van haar een krachtige preventieve werking uitgaat. Daarom dienen naar hun oordeel in de eerste plaats als voorzorgsmaatregelen te worden genomen: verhooging van de weerbaarheid, de sterkte en de kracht van onze weermacht, zoomede het op hoog peil brengen en houden van haar uitrusting en bewapening en het nalaten van die bezuinigingen, welke de waarde van de weermacht zouden kunnen scha den. Adressanten verzoeken derhalve de regeering alle maatregelen te nemen die de weerkracht van ons .tegenwoor dig leger zoodanig zullen opvoeren dat het door zijn preventieve werking in staat zij', eventueele gevaren van, een buitenlandschen inval te voorkomen en de onafhankelijkheid van land en volk te handhaven. CRITIEK VAN DEN HEER BRAUTIGAM. Gisteren is te Utrecht het twee-jaar- lijksche congres van den Centralen bond van transportarbeiders begonnen, dat vandaag en morgen wordt voortgezet. In zijn openingsrede oefende, de voor zitter, het Tweede Kamerlid J, Brauti- gam, felle critiek uit. Met een starheid die aan blindheid doet denken, aldus zeide hij, zetten de werkgevers, met de regeering aan het hoofd, den veldtocht voort naar al grooter versobering, naar al sterker ver mindering, naar al dieper loonpeil en el lendiger arbeidsvoorwaarden. De mid delen, die in andere landen toepassing vinden, men heeft er geen oog voor. Het feit, dat in andere landen andere wegen tot herstel worden ingeslagen, is oorzaak, dat Nederland het middelpunt der oeconomische depressie is gewor den. Indien het roer niet wordt g'ewend, zal Nederland het centrum der depressie blijven, tot schade van land en volk. Want men vergete niet, zeide spr., dat het doel, waarnaar de regeering en de werkgevers streven, nog lang niet be reikt is. De aanpassing, die zij begeeren, is gelegen in een loon, dat in goud gelijk is aan, of op een lager peil staat dan het loon in de ons omringende landen, die den gouden standaard vaarwel zeiden. Het doorzetten van deze politiek betee- kent een loon van 35 pet. tot 40 pet. be neden het loon van 1929. Waarom dat alles? Spr. antwoordde hierop: Omdat de regeering van Neder land en allen, die met haar de lakens uitdeelen in dit land, „in aanbidding zijn neergezonken voor het gouden kalf, voor den harden, cynischen, koelmetalen, vei- ligen gulden". De geschiedschrijver zal de regeering van Colijn schetsen als den tijd van een ramp, waarin aan star con servatief inzicht, aan verouderd finan cieel kapitalistisch beleid, de werkelijke belangen van het land zijn opgeofferd. Spr. wees er verder op, dat de klacht over onmenschelijke lange arbeidstijden in het transportbedrijf nog steeds is ge bleven. Achtereenvolgende regeering'en, ook de regeering-Col'jn doen niets. De regeering blijft afwijzend staan tegen over alle groote gedachten tot bestrij ding van de werkloosheid en de leniging van den nood van het volk. GEEN VERHOOGING VAN DEN PRIJS DER RIJWIELBELASTINGMERKEN. Naar wij vernemen zal de rijwielbelas ting voor het nieuwe belastingjaar, dat op 1 Aug- a.s. ingaat, niet zooals oor spronkelijk in het voornemen der re geering lag, tot f 3 worden verhoogd. De belasting zal ook voor het a.s. belasting jaar op f 2.50 gehandhaafd blijven. DE ORANJETREIN-1934. Gistermorgen is te Bergen op Zoom door den Commissaris der Koningin in Noord-Brabant, mr. dr. van Rijckevor- sel, de Oranjetrein 1934 geopend. Talrijke autoriteiten, o.m. prof. Car- noy, oud-minister en senator van België en de garnizoenscommandant, overste Van Beugen Bik, voordien te Middel burg, woonden de opening van den 2en Nederlandschen T entoonstellingstrein bij. De heer Meuteling's, de algemeene or ganisator heeft allen welkom geheeten. Spr. noemde den Oranjetrein een nuttige moderne schakel in de zakenwereld. Immers door het inschakelen van het particulier initiatief wordt vanzelf de individueele verantwoordelijkheid be vorderd. In den handel moet beweging zijn en deze beweging helpen bevorde ren, m.a.w. de merken en fabrikaten van onze eigen handel en industrie onder het publiek helpen brengen, dat is het doel van den Oranjetrein. Nadat de burgemeester van Bergen op Zoom nog het woord had gevoerd, heeft de Commissaris der Koningin in Noord-Brabant den trein voor geopend verklaard. Nog eenige sprekers hebben daarop het woord gevoerd, waarna de diverse exposities werden bezichtigd. De trein vertrok daarop naar Zeeuwsch-Vlaan- deren. De ingezetenen van Hulst zou den heden de primeur hebben, zij kon den het eerst den trein bezichtigen. Ai wat gij ziet, oordeelt het niet al wat gij hoort, gelooft het niet al wat ge weet, zegt dat niet al wat gij moogt, doei het niet. Waterschappen, Bij Kon.besluit zijn benoemd: met 31 Juli tot dijkgraaf van den Katspolder, H. van der Maas te K a t s; met 5 Augustus tot dijkgraaf van den Koudepolder J. van Wijck, te Hoek, uiterlijk tot het einde van het zittingsjaar, waarin hij 70 jaar zal zijn geworden; met 31 Juli tot plaatsvervanger van den dijkgraaf van den Katspolder, L. M. de Vos te K ats; met 1 Augustus tot gezworene van het waterschap Waarde, M. van Fraassen te W aarde; met 1 Aug. tot gezworene van het waterschap Oud-Vossemeer, B. J. van Westen te O u d-V ossemeer; met 1 Aug. tot gezworene van den pol der Vierbannen-van-Duiveland, J. N. Bouman te Nie uw e r k e r k, uiterlijk tot het einde van het zittingsjaar waar in hij 70 jaar zal zijn geworden; met 1 Augustus tot gezworene van den polder Vierbannen-van-Duiveland, G. J. van Westen te Nieuwerkerk; met 1 Aug. tot lid van het bestuur van het water schap voor de uitwatering door de Sluis- in-de-Piet, J. Lindenbergh te W o 1 - phaartsdijk; met 1 Augustus tot ge zworene van den Dreischorpolder N, A. Deïst Jzn. te Dreischor; met 1 Aug. tot gezworene van het waterschap Ru- moirt A. van Strien te A n n a-J a c o - bapolder; met 1 Augustus tot lid van het dagelijksch bestuur van het wa terschap der Sluis aan de Wielingen, H. M. van de Vijver te Biervliet en A, J Dhont te Sint Kruis; met 1 Aug. tot gezworene van het waterschap De Vrije Polders onder Tholen, K. Giljam, te Tholen, uiterlijk tot het einde van het zittingsjaar, waarin hij 70 jaar zal zijn geworden; met 1 Augustus tot gezwo rene van den Oud-Noord Beveland pol der M. de Regt Marczn te C o 1 ij n s - plaat; met 1 Augustus tot gezworene van den Willem Leopoldpolder (Ned. ge deelte) J. Risseeuw te Retranche- ment; met 1 Augustus tot gezworene van het waterschap St. Maartensdijk, A. P. Geluk te St. Maartensdijk en P, J. Melisse te St. Maartensdijk; met 1 Aug. tot gezworene van het wa terschap De breede watering bewesten Yerseke, M. in 't Anker te S c h o r e, M. Nieuwenhuyse te Nisse en A. Lin denbergh te Wemeldinge; aan G. J. de Wilde te Groote Lindt (gemi' Zwijndrecht) is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als plaatsvervanger van den dijkgraaf van den van Haaften- polder (provincie Zeeland). HIDDELB m®, BEZUINIGING OP DRUKWERK Ook de werknemers adresseeren. Het Comité van Onderzoek, gevormd uit de vier samenwerkende werknemers organisaties in het Typografisch Bedrijf, n.l. de afdeelingen van den Alg. Ned. Typografenbond, den Ned. Grafischen Bond, den Ned. Christ. Grafischen Bond en den Ned. Kath. Grafischen Bond hebben thans ook een adres tot den Raad gericht, naar aanleiding van het voorstel van B. en W. inzake het ge meente-drukwerk- Hoewel het comité in het algemeen er van overtuigd is, dat ook op de gemeente-financiën zooveel mogelijk moet worden bezuinigd, ver zoekt het met den meesten aandrang' dit voorstel van B. en W. niet te aanvaar den en wel om de volgende redenen: dat de aanbieding van de drukkers patroons, reeds een zoodanige bezuini ging beteekent, dat dit alleszins de voorkeur verdient boven het laten cy- c'ostyleeren van het werk. Boekdruk toch biedt een veel gemakkelijker lees baarheid en is veel overzichtelijker dan cyclostyleerwerk. Bovendien zal het voor de Raadsleden een ongerief blijken te zijn, dat zij de Handelingen, tweede afdeeling niet meer ter correctie zullen ontvangen; dat dit drukwerk aan twee gezellen gedurende een geheel jaar werk biedt en het onttrekken van de handelingen aan een drukkerij, die hierop geheel is ingesteld en deze reeds gedurende. 60 jaar mocht drukken voor deze drukkerij funeste gevolgen kan hebben; dat naar de meening van het comité de door B. en W. berekende bezuiniging van f 3193 als zeer geflatteerd moet wor den beschouwd, omdat er geen rekening is gehouden met afschrijving van schrijf machine en cyclostyle, kosten benoodigd papier en niet te vergeten de hoog'e kos ten van de voor cyclostyle benoodigde stencils. Men mag zeker aannemen, dat de schrjmachine, die dan geregeld in bedrijf zal zijn, zeer spoedig versleten is en het werk daardoor een onooglijk en onleesbaar aanzien zal krijgen. dat, wanneer het voorstel wordt aan genomen, in de naaste toekomst het ont slag van twee werknemers het gevolg zal zijn en als men dan rekening houdt met het steunbedrag, dat dan zal moeten worden uitgekeerd, de Raad, gelet op de andere hiervoren aangevoerde bezwa ren, tot de conclusie zal moeten komen, dat de voorgestelde zgn. bezuiniging in werkelijkheid geen bezuiniging betee kent; dat het comité verder van oordeel is, dat het tot de taak der overheid be hoort, mede te helpen de bestaande be drijven in stand te houden, en niet door het onttrekken van een belangrijk ge deelte werk deze bedrijven nog verder te ondermijnen; dat het comité verder als haar over tuiging uitspreekt, dat voor een salaris van 1200 geen volwaardige arbeids kracht zal kunnen worden verkregen en het bovendien onmogelijk zal blijken, dat deze ambtenaar het vele werk alleen op tijd zal kunnen leveren, zoodat mis schien binnenkort B. en W. zullen moe ten voorstellen een tweeden ambtenaar aan te stellen. Gelet op de aangevoerde bezwaren, legt het comité met gerustheid de beslis sing van het desbetreffend voorstel in handen van den Raad. STEUNNORMEN. De heer Paul acht verlaging on-j gewenscht. De heer Paul heeft aan den Voorzitter van den Gemeenteraad het volgende schrijven gericht: Gaarne zou ik in de op 27 dezer te houden Raadsvergadering in de gele genheid worden gesteld den Raad ver gunning te vragen tot B. en W. de vol gende vragen te mogen stellen en deze toe te lichten: le. Hebben B. en W. van den minis ter van sociale zaken een circulaire ont vangen inzake door te voeren wijzigin gen (verlaging der normen) in de be staande steunregeling voor werkioozen? 2e. Zoo de eerste vraag bevestigend wordt beantwoord, zijn B. en W dan niet van oordeel, dat verlagingen van de thans hier bestaande steunnormen rekening houdende o.a. met de thans reeds lage uitkeeringen, ongewenscht is en is het college dan bereid onderhan delingen met den minister van sociale zaken te voeren ten einde thans verla gingen der steunuitkeeringen hier te 3e. Heeft bedoelde circulaire B. en W. nog niet bereikt, is het college dan ge negen na ontvangst der (circulair.e te handelen als in vraag 2 bedoeld? Ned, Bijbelgenootschap, Onder verwijzing naar de advertentie van het N.B.G., waarin mededeeling wordt gedaan van een op 29 Juni a.s. te houden buscollecte in deze gemeente, meldt men ons, dat deze collecte door het hoofdbestuur van het Nederlandsch Bijbelgenootschap is voorbereid in ver band met de herdenking van zijn 120- jarig bestaan, ten einde den nood van het genootschap aan ons volk voor oogen te stellen, onder aanbieding der bus. Men hoopt, dat dan zal blijken, hoe breede kringen van ons volk zijn arbeid waardeeren. Verder zal Donderdagavond a,s. voor de microfoon der N.C-R.V. het woord worden gevoerd door prof. dr. F, W. Grosheide en ds- A. Klinkenberg J. Azn, en op Vrijdagavond a.s. voor de micro foon van den V.P.R.O. door ds. F, Dijke- ma. Natuurverschijnsel, Men schrijft ons: Gisterenavond aanschouwden wij met, jammer genoeg veel te weinigen, op de Hooge brug een natuurverschijnsel dat om zijn schoonheid waardig is even ge boekstaafd te worden. Over dat mooie stukje van ons mooie eiland dat daar ligt tusschen brug en Schelde hing een onweerslucht, die be schenen werd door de stralen van de ondergaande zon, waardoor een zachte rood-bruine kleur ontstond, die zich over het landschap verspreidde en dit een ongekend schoon aanzien verleen de. Alle groen was verdwenen. Een tweetal meeuwen steeg omhoog in blin kend gewaad, alsof zij van zuiver zil ver waren. Van den hemel uit daalde een wol kenzuil neer tot achter Rammekens, die aan één kant de kleuren van den regenboog vertoonde. Aan den einder voer een oceaanstoomer de Schelde op. Het duurde niet lang, maar het was een tafereel dat om de wondere beko ring die er van uitging door degenen die het zagen niet gauw vergeten zai worden. GOES. Aan den dienstplichtige Hendrik Barends der lichting 1934 is voor één jaar vrijstelling van den dienstplicht ver leend wegens kostwinnerschap. De collecte voor het plaatselijk crisiscomité heeft deze week 61.40 opgebracht. VLISSINGEN. Alhier is binnengekomen het En- gelsche stoomschip „Teakwood" met een lading olie uit Zuid-Amerika- Zij, die zich met ingang van 1 Juli a.s. per kwartaal op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschij nende nummers HF* GRATIS weer ii mm. Middelburg, 26-VI-'34. Maandag: hoog ste luchttemperatuur 24 °C (75 °F); laagste 16.4 °C (62 °F). Heden 9 h: 18 °C; 12 h: 17.5 °C. 2.7 mm regen. Hoog ste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 766 mm; laagste 763 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 768.0 mm te Toulouse; laagste 749.1 mm te Reyk javik. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige W. tot Z. wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen re gen, iets warmer overdag. Zon op: 4 h 41; onder: 21 h 24. Licht op: 21 h 54. Maan op: 21 h 28; onder: 3 h 02. V.M. 27 Juni. (Zomertijd.) Westkapelle is 28 min. en Domburs 23 min. vroeger; Veeie is 38 min. later (S Springtij.) Juni, Hoogwater. Laagwater Di. 26 13.28 7.30 19.55 Wo. 27 1.49 14.17 8.20 20.51 Do. 28 2.42 15.05 9.09 21.44 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. (Zomertijd.) Di. Wo. Do. 26 27 28 Juni. Hoogwater. 2.49 15.22 3.45 16.19 4.39 17.11 Laagwater 8.29 20.58 9.18 21.50 10.08 22.41 Werkioozen. Het aantal werklooizen daalden van 764 tot 761, van wie 120 bij de werkver schaffing te werk zijn gesteld. AAGTEKERKE. De jaarlijksche col lecte van het Fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden bracht alhier bijna 7 op. NIEUW- EN ST. JOOSLAND. Over den nieuwen burgemeester dezer ge meente lazen wij in de Nederlander nog het volgende: De heer G. A, Harff 4 Juni 1898 te 's Gravenland geboren werd oorspronkelijk opgeleid voor den handel in verband waarmede hij vele buitenlandsche reizen maakte. Daar de heer Harff zich zeer tot administratie ven arbeid aangetrokken gevoelde, ver liet hij den handel waarna hij op de secretarie van een kleine gemeente m Utrecht geplaatst werd. Deze werk kring verwisselde hij al spoedig voor dien bij de secretarie van een grootere gemeente. De verdiensten van den heer Harff bleven niet onopgemerkt en al spoedig volgde zijn benoeming aan het departement van Binnenlandsche Za ken. De afdeeling, waraan de heer Harff was verbonden ging in 1933 naar Soci ale Zaken over. De heer Harff interesseert zich zeer voor reclasseeringsarbeid en voor pol derzaken. Eenige jaren geleden werd hij benoemd tot hoogheemraad en tot be stuurslid van een tweetal polders. De heer Harff is Ned. Herv. en aangesloten bij de C.-H. Unie. IUÏB-BEVELAND. YERSEKE Maandagavond vergader de de afdeeling Yerseke van dé Chr. Ver. tot Verzorging van Krankzinnigen in Zeeland in de consistorie der Ned. Herv. Kerk. Voorzitter ds. Engelsma. De secretaris en de penningm. brachten hun verslagen uit. Ontvangsten 127, uit gaven 126. De aftredende bestuurs leden de heeren Jan van Putten, C. van Iwaarden werden herkozen. Ter gele genheid van de 25 jarige hei denking zal men een bezoek aan de stichting per autobus brengen. Afgevaardigden zijn de heeren J. C. Cornelisse, C, van Iwaarde en H. Vendeville plaatsvervan-

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1