KRONIEK vaa den DAG. FORTINBRAS, BINNENLAND. ZEELAND. LEVENSVERZEKERING-BANK betaalt f 10.000 TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEÜWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN MAANDAG 25 JUNI 1934. No. 147. De resultaten van de 18e zitting der Internationale Arbeidsconfe- rentie. Amerika zal toetreden. ROTTERDAM na 35 jaar of bij Uw eerder overlijden - indien gij van Uw 30s,e jaar af, gedurende hoogstens 35 jaar. jaarlijks 211,- stort (Ingez. Med.) DE BELGISCHE MISSIE. FEUILLETON. DE KOOPMAN IN GELUK, DE KONINGIN NAAR ZWITSERLAND. MIDDELBURG. DE BELASTINGONTDUIKING De navordering zal voor Middelburg bedragen 3864' DE WERKEN AAN DE ORANJEZON. BIJDRAGE VOOR DE R.H.B.S. HET WERK DER VERKEERS- COMMISSIE STOP GEZET. DE GOUDEN ZON. (Woedt ▼•rrolgd.) Zaterdag is te Genève de 18e Interna, tionale Arbeidsconferentie gesloten. Drie weken heeft de bijeenkomst ge duurd. Er werd ontzaglijk veel gepraat het gevaar, de crisis te helpen bestendi gen Eén groep van werknemers valt bui ten de conventie n.l. de landarbeiders, De meerderheid der gedelegeerden bleek het eens te zijn met de opvattingen van den Nederlandschen reg'eeringsgedele- geerde, mr. Joekes, dat de landarbei ders in geheel andere omstandigheden verkeeren dan de industrie-arbeiders Zi) kunnen zelf nauwelijks wenschen on zonder dat zulks echter naar evenre- g der een internationale regeling te val- digheid zoden aan den dijk zette. Over het belangrijkste punt der agenda, dat der 40-urige arbeidsweek, hebben we het de vorige week reeds even gehad Zooals vooruit was te voorzien, vie daar weinig mee te beginnen. Tegen in ternationale invoering van de 40-urige arbeidsweek bestaat zooveel verzet, dat aanneming van een ontwerp-conventie niet het minste uitgewerkt zou hebben De meeste landen willen er nu eenmaal niet aan en zouden zoo'n conventie toch niet geratificeerd hebben. Zooals men weet hadden de arbeidersvertegenwoor- digers in de commissie ad hoe weten door te zetten, dat er een tot stanc kwam. Doch in plenaire zitting raakte ze van de baan, doordat meer dan de helft der gedelegeerden (de werkgevers- en de meeste regeeringsvertegenwoor- digers) zich van stemming onthielden Men was daardoor met deze zaak op 'n dood punt beland, doch Zaterdag heeft men kans gezien, toch weer over dat doo- de punt heen te komen. Met 65 tegen 37 stemmen is toen n.l, een resolutie aan genomen, waarin wordt overwogen, dat de verkorting van den arbeidstijd, hetzij als middel ter bestrijding van de werk loosheid, hetzij ials methode, om den arbeider van de weldaden van den tech- nischen vooruitgang te laten profitee red een der voornaamste opgaven van de internationale arbeidsorganisatie blijft. Met het oog hierop nu, wordt het Internationaal Arbeidsbureau uitgenoo- digd de zaak verder te bestudeeren en haar opnieuw op de ag'enda der Interna tionale Arbeidsconferentie 1935 te plaatsen. Dat komt dus hierop neer, dat men er het volgend jaar weer over aan 't beraadslagen zal gaan- Als de om standigheden niet heel erg veranderen, komt daar ook dan natuurlijk niets van terecht. Maar enfin, misschien zal ook hier op den duur gelden, dat de aan houder wint. De conferentie heeft zich voor het overige in deze achttiende zitting voor al bezig gehouden met de internationale sociale wetgeving. Het voornaamste, dal zij op dit gebied tot stand gebracht heeft was een conventie inzake de werkloos heidsverzekering, welke met 80 tegen 8 stemmen werd aangenomen en waar in zekere internationale grondregelen zijn gesteld, waarnaar alle staten zich ten opzichte van hun werkloözen zullen hebben te gedragen. Voor West-Europa bevat de conventie niet veel nieuws; ze legt alleen de daar beslaande praktijk, die iederen werklooze in den een of an deren vorm ondersteuning verschaft, vast. Voor de rest van de wereld, kan ze echter nuttig worden. Tot de tegen stemmers behoorde o.m., de Nederland- sche werkgevers-gedelegeerde Cort van der Linden, die het onbillijk vond, dat de uitkeering aan werkloozen als zui veren b ij stand over één kam ge schoren wordt met de schadever goeding, welke de arbeiders ontvan gen, dlie zich te'gen de gevolgen van eventueele werkloosheid verzekerd heb ben. Hij achtte het onjuist op die wijze de eerstgenoemde uitkeeringen, die als een crisis-verschijnsel aangemerkt moe ten worden, tot een normalen maatre gel te stempelen. Men loopt daardoor len, die speciaal met het oog op de in dustrie-arbeiders is gesloten. Met alge- meene stemmen is daarop een resolutie aangenomen, uitsprekende, dat ook een conventie, speciaal voor de landarbei ders, spoedig in behandeling dient te komen. Hoewel alles bij alles de feitelijke re sultaten der achttiende zitting dus niet bepaald verbijsterend zijn, is men Zater dag toch in een lichtelijk feestelijke stemming uiteengegaan. Dit in verbanc met het feit, dat de Ver. Staten tot de internationale arbeidsorganisatie jzullen toetreden. Het Amerikaansche Congres heeft president Roosevelt daartoe ge machtigd. Men had gehoopt, dat zulks nog tijdens deze zitting zou geschieden en stelde daarom de verkiezing van le den voor den Raad van Beheer van het Internationaal Arbeidsbureau zelfs een paar dagen uit. Dan zou misschien ook nog een Amerikaan benoemd kunnen worden. Het viel echter tegen. JEerst Vrijdag kwam er een telegram van Roo sevelt, dat Amerika bereid was toe te treden; het moest daartoe dan even wel officieel uitgenoodig'd worden, met uitdrukkelijke vermelding, dat de Ver. Staten er op geenerlei wijze door aan den Volkenbond gekoppeld zouden wor den. Haastig heeft men zoo'n uitnoodi- ging naar Washington geseind, doch er was Zaterdag nog geen antwoord, zoo dat de verkiezing voor den Raad van Beheer geen Amerikaan in dat lichaam heeft kunnen brengen. Men heeft er alevel iets op gevonden: de regeerings- groep koos o.m. den Mexicaanschen ver tegenwoordiger en die nu zal plaats maken voor een Amerikaan, zoodra de toetreding der Ver. Staten in kruiken en kannen is. Het is begrijpelijk, dat de conferentie met de Amerikaansche toezegging erg' in haar nopjes was. Haar positie is er aanzienlijk door versterkt en de kans op ratificatie van haar conventies zal er veel grooter op worden. Tot dusver had het werk der conferentie meermalen te lijden van Amerika's afwezigheid. Tenslotte dient nog melding gemaakt van het feit, dat het aantal leden van den Raad van Beheer is uitgebreid van 24 tot 32, zulks om de overzeesche ge westen een belangrijker aandeel in het internationaal arbeidsoverleg t'e kunnen geven. Ook dit zal de positie der orga nisatie ten goede komen. ATI O NA LE wachtkamer van het station heeft Zij eenige minuten vertoefd, gedurende wel ke Zij zich met den burgemeester heeft onderhouden. Toen H. M. de wachtkamer verliet om in het gereedstaande salonrijtuig te stap pen, hebben de talrijke belangstellenden op het perron Haar luide begroet. De burgemeester deed H. M. tot aan het rijtuig uitgeleide. Het publiek zong twee verzen van het Wilhelmus, en onder le vendige hoera's vertrok de trein op den vastgestelden tijd. De Koningin heeft aan de leden van de Belgische missie voor de plechtige aankondiging van de troonsbestijging van Leopold III de volgende onderschei dingen toegekend: burggraaf Van de Vij- vere is benoemd tot grootkruis in de Orde van den Nederlandschen Leeuw, graaf De Brouchoven de Bergeyck tot grootofficier in de orde van Oranje-Nas- sau, senator Goddine en kapitein Van den Heuvel tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau en de heeren Ma- hieu en Hallet tot officier in de Oranje- Nassau-Orde. sche Handelshoogeschool benoemd mr. T. J. Verschuur, oud-minister van Oeco- nomische Zaken, die deze benoeming heeft aangenomen. De Nederlandsche vereeniging voor vrouwenbelangen en gelijk staatsburger schap heeft in een adres aan den mi nister van justitie verzocht te bevorde ren, dat de vrouw tot kinderrechter be noembaar worde. door WILLIAM LOCKE. 50.* Ze spraken niet verder over Corinna. Maar Martin voelde, dat zijn metgezel lin dezelfde diagnose als hij had ge maakt over Corinna's hardnekkig' wan begrip: haar overtuiging, dat het heelal zich wentelde om Corinna Hasting als middelpunt. Zij begrepen elkaar goed, zijnlde van dezelfde JjeeslesgesteldheidL In haar eigen familie werd het servet van den bediende ook niet geminacht. En toen ze haar bekoorlijk hoofdje ach terover wierp en met een diepen zucht zei: Wat is het hier verrukkelijk! voelde hij zich verrukkelijk dicht bij haar. En toen ze even later bij de rotswoningen kwamen, legde ze even haar handje op zijn arm. Wal zijn dat voor huisjes? Hij vertelde het haar en beschreef haar het leven van de bewoners. Op den terugweg deelde hij haar zijn ontmoeting met Boucabeille mede. Ge woonlijk verlegen en zoekend naar zijn woorden, schilderde hij haar nu in le vendige bewoordingen en met kernach tige beelden het bestaan van deze men- schen, want hij voelde haar dank schul dig te zijn voor haar allerliefst gezel schap. Haar glimlach, haar sympathie, De Koningin, vergezeld van freule Schimmelpenninck, hofdame, en kapi tein Phaff, adjudant van dienst, is Za terdagavond per auto van Het Loo te Utrecht aangekomen en van het Cen traal Station aldaar per trein te 19.48 over Geldermalsen naar Brig (Zwitser land) vertrokken. Bij de aankomst op het Stationsplein te Utrecht, waar mr. dr. G. A. W. ter Pelkwijk, burgemeester van Utrecht, H. M. verwelkomde, heeft het publiek de Koningin luide toegejuicht. In de haar belangstelling, 't strijken van haar bonten mantel langs zijn arm, als ze zich voorover boog om te luisteren, dit alles bracht hem in een toestaand van opge wondenheid. Hij isprak over Frankrijk zijn aangenomen vaderland, dat door wisselvallige regeeringen niet geschaad zou worden, met groot enthousiasme en met haar melodieuze stem zei zij: Ik vind het heerlijk om u zulke din gen te hooren zeggen, 't Is zoo mooi door te kunnen dringen tot de volksziel. Hij lachte wat onnoozel, verblind door een gevoel van geluk. Zij hadden nu den steilen weg bereikt die naar het Hötel des Grottes voert. Ze wuifde met haar hand naar de in den maneschijn liggen de brug, waar ze elkaar ontmoet had den. Dacht u aan deze dingen, toen ik u meetroonde voor een wandeling. Hij lachte weer. Neen, bekende hij, ik verwonderde er mij eigenlijk over wat ik daar deed. In de vestibule vonden zij Bigourdin een sigaret rookende, op de rieten stoel liggen. Hij ging altjjd het laatste ter rus te, iets wat Martin vergeten had. Met een rood kleurtje van het loopen, dat zelfs in de weinig verlichte vestibule zichtbaar was, ging Lucilla statig in haar bontmantel naar de trap. Buiten vond ik Monsieur Martin, zei zij, en ik heb hem opgeëischt als ge leider om mij de omgeving te laten zien. Ik hoop niet dat ik verkeerd heb gedaan. Hij kon niet weigeren. Martin ie beier van Brantöme op de hoogte dan de meeste Brantömers zelf, zei Bigourdin, Boven aan de trap verscheen Céleste. De Koningin heeft een gift doen toekomen aan den voorzitter van het plaatselijk steuncomité te Velddriel, ge meente Driel, waar een felle brand heeft gewoed, waardoor 15 woningen in asch zijn gelegd. De Koningin heeft Zaterdag ten paleize Het Loo den nieuwbenoemden Minister van Oeconomische Zaken, mr. M. P, L. Steenberghe, ter beëediging ontvangen. Prins Hendrik is Zaterdag naar het buitenland vertrokken. In den ouderdom van 72 jaren is overleden de heer G. C. D, d Aumale baron van Hardenbroek, oud-lid van de Eerste Kamer en oud-lid van de Pro vinciale Staten van Utrecht. Hij behoor de tot de anti-revolutionaire partij. Dr. F. M. Wibaut, lid der Eerste Kamer en oud-wethouder van Amster dam, werd Zaterdag 75 jaar. Het Tweede Kamerlid Th. M. Ke telaar, lid van den Amsterdamschen Raad, vierde Zaterdag zijn 70en verjaar dag. Vele vrienden en bewonderaars kwamen hem gelukwenschen. De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Rotterdam heeft ter ver vulling van de vacature, ontstaan door het aftreden als zoodanig van mr. B. C. J. Loder, tot curator van de Nederland- Lucilla ging naar boven. Bigourdin sloot en grendelde de voordeur. Dit vertrouw de hij niemand toe, zelfs niet aan Mar tin. Toen wendde hij zich tot zijn onder geschikte: Ben je naar het café geweest? Neen, antwoordde Martin. Ik heb met Mademoiselle gewandeld, die, zoo als ze u misschien verteld heeft, een vriendin is van Mademoiselle Corinna. Ja, ja, dat heeft zij mij verteld, zei Bigourdin. Uitleggingen zijn niet noodig, vriend. Maar ik ben blij, dat je niet naar het café bent gegaan. Ik had je moeten waarschuwen. We moeten heel terugge trokken zijn tegen de Viriots. Van een huwelijk is geen sprake meer. Félise wil het niet. Haar vader heeft het verboden. Ik wil niemand ongelukkig maken. En zoo is het. 't Huwelijk is uit. En ik heb nog* niets tegen de Viriots gezegd. En ik kan niets zeggen, voordat Monsieur Vi- riot er tegen mij over begint. Zoo is de toestand; het is een buitengewoon teere zaak. Ik vertel je dit, mon cher Martin, omdat je bekend bent met onze intieme familieaangelegenheden. Maar, en hij be woog zijn wijsvinger vermanend heen en weer, doe tegenover de Viriot's alsof je niets weet. Laat mij maar begaan. Martin beloofde te zullen zwijgen. Wat had hij te maken met die buitenge woon teere zaak tusschen Bigourdin en de Viriot's? De arme kleine Félise, maar hij wist dat niet, lag wakker, ten prooi aan droe vige gedachten, en kon den slaap niet vatten. Eindelijk dan was er in zijn leven een vrouw gekomen, een vorstelijke vrouw, een schoonheid, met een melodieuze De inspecteur der registratie en do meinen alhier bericht, dat de opbrengst voor de gemeente uit de navordering van inkomstenbelasting 3864 zal be dragen. Bij de op 5 Juni gehouden aanbeste ding van een pompgebouw, transforma torruimte, als mede rioleeringswerken ten behoeve van de uitbreiding van het pompstation, waarvoor in totaal 27.000 crediet is toegestaan, was de laagste in schrijving groot 14.190 van de firma C. E. de Rijk en A. Minderhout te Middel burg, zulks bij een raming van ongeveer 12.500. B. en W. hebben toen prijsop gave gevraagd van de N.V. Bredasche Beton Maatschappij v.h. H. Vriens te Breda, die 14.250 voor den geheelen bouw en 3100 alleen voor den beto nen onderbouw opgaf. De firma De Rijk en Minderhout is bereid het werk, zonder den betonnen onderbouw uit te voeren voor 10.400. B. en W. stellen voor haar dat op te dragen en aan de genoemde betonmaat- schappij den onderbouw, samen dus voor 13500 of 680 minder dan waar voor De Rijk en Minderhout aanvanke lijk hadden ingeschreven. Naar aanleiding van de vraag van den heer Mondeel over de hoogere bijdrage van de gemeente voor de R.H.B.S., dee- len B. enW. thans mede, dat sedert '29 de gemeente per leerling betaalt en dat bedrag dan verminderd met een be paald percentage van de getaxeerde waarde van het gebouw der R.H.B.S. in 1922 208.282).. Over 1932 bedroeg 't totaal 10,807. Het in 1932 belangrijk hooger zijn der bijdrage dan in 1931 had tot oorzaak: le. dat het totaal aantal leerlingen over 1932 vrij belangrijk lager was dan over 1931 (16) waardoor de kosten per lèerling stegen met 27. stem, en met dat warme, echt vrouwe lijke over zich. En de anders zoo keuri ge MartiüPgooide zijn kleeren door de kamer en stapte toen op en neer in zijn ondergoed, tot een niesbui hem terug voerde tot de werkelijkheid en de win- tersche koude, HOOFDDSTUK XIV. Den volgenden dag hadden zij weer een gesprek met elkaar. Ofschoon De cember, leek het een warme herfstdag te zijn. Het eene einde van het terras baadde in zonneschijn; daar lag Lucilla, in haar bontmantel gedoken, in een la ge, rieten stoel, die uit het winterkwar tier te voorschijn was gehaald, rustig te lezen. Het kopje van het Pekineesje kwam van onder een plaid te voorschijn; de kleine, mong'oolsche oogjes staarden afkeurend de koude, tochtige wereld in. Martin, die een vrij uurtje had, kwam naar buiten geslenterd en zij, hoorende dat hij vrij was, vroeg hem haar wat ge zelschap te houden, Als ik nu een goede Amerikaansche was, zei zij, moest ik in mijn auto de streek rondvliegen, maar het is zoo ver leidelijk om rustig in de zon te zitten. En ik heb de stad al gezien, ik ben er met Monsieur Bigourdin geweest. Hij is heel trotsch op Brantöme, be weerde Martin. Ik heb mijn hart aan hem verloren, zei zij. Hij is zoo groot, zoo rustig, zoo oprecht, en hij praat over geschiedenis als een dichterlijke professor. Hij is een eenig' type van een hotelhouder, Ik houd veel van Bigourdin, zei Martin, maar dat type is niet zoo zeld 2e dat blijkens de definitieve bere kening over 1931, nog een aanvullings- bijdrage van ruim 2700 verschuldigd was. Na de op 23 Maart j.l. ten stadhuize gehouden gedachtenwisseling omtrent eene verkeersregeling voor deze ge meente, is een exemplaar van het ver slag toegezonden aan de verkeerscom- misie met verzoek over de daarin ver melde beschouwingen en opmerkingen nader rapport te willen uitbrengen. Bij de bespreking van een en ander in de op 27 April gehouden vergadering der commissie zijn intusschen zoodanige meeningsverschillen naar voren geko men, en is gebleken van zoo weinig overeenstemming tusschen den voorzit ter en een aantal leden der commissie, dat een vruchtbare samenwerking naar het oordeel van een 4-tal leden, bij de huidige samenstelling uitgesloten is te achten. Waar bovendien eene verdere oplossing van het verkeersvraagstuk, in verband met de reeds getroffen maat regelen voor de Lange Burg, Lange Delft en Korte Delft niet meer van zoo'n groote urgentie is, en de in het rapport der Commissie voorgestelde: maatregelen door de thans opgetreden stagnatie in den arbeid der commissie voor het zomerseizoen 1934 geen ef fect zoude kunnen sorteeren, lijkt het* wenschelijk, dat de werkzaamheden der commissie voorloopig worden opge schort. B. en W. hebben het voornemen in dien zin aan de commissie van hun gevoelen te doen blijken. Enkele weken geleden deelde het be stuur van de vereeniging „Hendrick de Keijser" mede, dat het zich zeer gaarne den eigendom zou verzekeren van het beroemde, voor openbaren verkoop aan gewezen huis „De Gouden Zon" c.a. in de Langedelft, doch daartoe alleen zon* kunnen overgaan, wanneer uit de ge meente financieele medewerking zou worden toegekend in dien zin, dat een aantal obligaties van 1000, ten laste der Vereeniging zou worden genomen. De kasmiddelen der vereeniging zelve veroorloofden namelijk den aankoop niet. B. en W. meenden in den geest van den Raad te handelen door zich tot de verzochte medewerking bereid te verklaren. Nadat een 5 tal particulieren (w.o. 2 vereenigingen) in de gemeente toezegging hadden gedaan voor het ne men van een obligatie waarvoor B. en W. hun gaarne openlijk hulde en dank brengen verklaarden zij zich genegen, aan den Raad voor te stellen om, onder voorbehoud der te verleenen goedkeu ring van Ged. Staten van Zeeland, voor de gemeente ten hoogste vijf 414 pCt. zaam in deze oude hotels van Frankrijk vooral niet in die, welke gedurende vele geslachten in een familie zijn geweest. In Périgueux is een hotelhouder, die een studie heeft gemaakt van voor-histori sche oudheden. Dat is heel interessant, zei Lucilla, maar hij kan niet zijn wat Bigourdin is. Dit is het zonderlingste hotel, dat ik ooit gezien heb. Er is hier zoo'n aardige geest in huis. Ik veronderstel, dat u niet uw heele leven hier in betrekking zult blij ven, zei zij. Hij beduidde haar, dat deze veronder stelling juist was. Wat bent u van plan te doen? vroeg zij. Hij had willen zeggen: U volgen tot het eind der wereld, maar zijn ge zond verstand gedoogde dit niet. Zij suggereerde hem, dat hij moest gaan reizen. U moest naar Egypte gaan en voe len wat een nietig korreltje we slechts zijn als de eeuwen zoo op ons neerkij ken. Dat is zoo gezond voor ons. Ik ga ér heen in het begin van het' volgend jaar. Ik wil probeeren de woestijn te schilderen. En voor Martin's g'eestesoog verrezen kameelen en pyramiden en zandvlakten en mooie zonsondergangen en hij zei, dat hij zijn ziel zou willen geven om Egypte te zien. Egypte is wel een ziel waard, lachte zij.

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 5