*2* GOESCNE COUBANT^ co Aa9 J. F. WOLSKY - M'BURG Gem. ZEEVAARTSCHOOL ZEELAND. BINNENLAND. WEEN IN WIND. IT GRATIS H DINSDAG, WOENSDAG en DONDERDAG MIDDELBURG. SOES. G R;0 N I N G;E'M Stuurm., Mach., Rad. Tel. met INTERN A A T. VLISSINGEN. Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlfcsingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 38 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lagerj tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bq het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent Zij, die zich met ingang van 1 Juli a,s. per kwartaal op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschij nende nummers HET DREIGEND CONFLICT IN DE MIJNEN VOORLOOPIG VAN DE BAAN. Bij de Zaterdag gehouden besprekin gen met den rijksbemiddelaar hebben de directies der mijnen in Zuid-Limburg en de vakbonden gelegenheid gehad, hun standpunt t.a-v. de loonsverlagingen uit een te zetten. De rijksbemiddelaar heeft er bij de betrokken partijen op aange drongen nader onderling overleg te ple gen. Daarbij heeft hij de aandacht der directies inzonderheid gevestigd op het bezwaar der verzuimdiensten. De direc ties hebben reeds eerder de moeilijk heid erkend, om de loonsverlaging toe te passen op de arbeiders, die werkzaam zijn op de mijnen, waar veel verzuim diensten voorkomen. Zij hebben zich te genover den rijksbemiddelaar bereid ver klaard de kwestie der verzuimdiensten opnieuw onder het oog te zien, en na te gaan welke maatregelen kunnen worden getroffen om te komen tot een meer ge regeld werk op alle mijnen. In afwach ting van dit onderzoek hebben de di recties besloten de thans geldende loon regeling tot 1 Aug. a.s- te bestendigen. Zij voegen hieraan toe, dat in haar overtuiging, dat een verlaging der loo- nen noodzakelijk is, geen verandering is gekomen. De directies hopen in J!uli met de vakbonden overeenstemming te krijgen omtrent een op 1 Aug. ingaande nieu we loonregeling. Na deze verklaring is niet veel meer gesproken over de han gende kwesties, daar deze tot de vol gende maand is opgeschort. De door 'den R. K. Mijnwerkersbond voor morgen uit geschreven stemmingen in de afdeelin- gen, om al of niet te staken, gaan in verband met bovenstaande verklaring niet door. Profiteert van goede stollen tegen kAAAA lage prijzen AAAAI (Ingez. Med.) Provinciale Staten. De heer J. W. Vienings te Clinge heeft zijn benoeming tot lid van de Pro vinciale Staten van Zeeland aangeno men. BEZUINIGING OP DRUKWERK Drukkerspatroons adresseeren aan de raadsleden. Betreffende het voorstel van B. en W. om in plaats van verschillend werk voor de gemeente te doen drukken, het ver menigvuldigen op te dragen aan een daartoe aan te stellen ambtenaar op een daarvoor aan te schaffen schrijfmachine en cyclostyle, zij nog gemeld, dat vol gens den Raad overgelegde cijfers de kosten van bedoeld drukwerk thans be dragen J 6548, volgens nader ingeko men aanbod van de drukkerspatroons 4406 en op de cyclostyle 2013, al- zoo volgens het laatste systeem 2393 minder dan bij drukken, terwijl ook nog 800 op ander drukwerk ware te Bezui nigen, alzoo totaal 3193. De drukkerspatroons zonden naar aanleiding van een en ander een adres aan de raadsleden, waarin zij er op wij zen, dat het bij het voorstel van B. en w. om eene oogenschijnlijke bezuini gingsmaatregel gaat, die, werd hij door den Raad aanvaard, op noodlottige wij- .ze ingrijpt in het reeds met ernstige moeilijkheden kampende drukkersbe- drijf. Dat adressanten begrepen hebben, dat de gemeente moet bezuinigen, getuigt h.i. het schrijven aan B. en W. naar aan leiding van het onderhoud op 20 Febru ari j.l. De totale kosten van de daarin genoemde werken, zouden alsdan bedra gen 4264. Nu lijkt het voorstel van B. en W. voor het aanschaffen van 2 ma chines (cyclostyle- en schrijfmachine) voor 1000 en het aanstellen van een ambtenaar van 1200 en het daarbij be rekenen van een steunbedrag rond 600 voor een uitkeering werklooze ty pograaf (totaal f 2800) een bezuiniging. Maar inderdaad zal het volgens adres santen geen bezuiniging géven. Afgezien van het minderwaardige karakter van cyclostyle-werk (slecht leesbaar en vele fouten) tegenover boekdruk, zal het op timistische plan van B. en W. bij de uit voering ongetwijfeld op tal van moei lijkheden stuiten. Eén ambtenaar zal on mogelijk op bepaalde tijdstippen de snel toestroomende kopij tijdig en accu raat kunnen verwerken. Een 2e cy clostylemachine zal spoedig noodzake lijk blijken. Papier dient toch ook bere kend te worden. Bovendien zullen de raadsleden de handelingen tweede af- deeling (het verslag der raadszittingen Red.) niet meer ter correctie ontvangen. Ten slotte zal ook blijken, dat de ge noemde cijfers van aanschaffing van een deugdelijke cyclostyle- en schrijfmachi ne te laag zijn berekend. Is echter een maal tot aanschaffing besloten, dan zal de Raad steeds nieuwe en hoogere uit gaven moeten voteeren. Verder strekkende nadeelige gevolen zullen evenmin uitblijven. Vergeten mag men niet, dat door de zen maatregel aan verschillende druk kerijen hier ter stede belangrijke werken worden ontnomen, waarop zij technisch geheel zijn ingesteld en de gezonde bouw van hun bedrijf mede rust. In ieder £,eval zal deze maatregel, werd hij aan genomen, het ontslag van 2 typografen medebrengen. Adressanten vragen zich daarom af of deze werkvernietig'ing, ver meerdering van werkloosheid en onder mijning van bedrijven door de voorge stelde bezuiniging met haar aangetoon de bezwaren, sociaal-economisch wordt gerechtvaardigd. Zij gelooven van niet. In hun voorstel van 20 Februari, waar bij zij prijzen opgaven beneden hunne kosten, zijn adressanten de gemeente in haar streven naar bezuiniging, tot het uiterste tegemoet gekomen. Waar de overheid haar uiterste best doet, de be drijven in de crisis door de moeilijkhe den heen te heipen, meenen adressanten, dat de gemeente niet onnoodig de druk kerijen werk behoort te ontnemen. Zij hopen, dat de raadsleden deze overwegingen zullen willen overdenken en door hun stem aan het voorstel te onthouden, uitdrukking willen geven aan het h.i. juiste denkbeeld, dat de gemeen te aan het in stand houden van gezonde bedrijven moet medewerken, indien zoo als in dit geval doeltreffende en sociaal- economische gerechtvaardigde bezuini ging niet bereikt wordt. In het schrijven aan B. en W. naar aanleiding van het onderhoud op 20 Febr. deelen adressan ten o.a. mede, dat zij tegen zeer lage prijzen het werk willen aannemen om hunne machines niet onbenut te laten staan en hun arbeiders aan het werk te kunnen houden. Zij verhelen zich niet, dat de mededeeling, dat zij zich thans bereid verklaren beneden kostprijs te leveren, door oningewijden in twijfel zal worden getrokken en dat men zich zal afvragen of de drukkers dan door een zoo sterk gemeenschapsgevoel zijn be zield, Adressanten stellen er daarom prijs op te verklaren, dat de juistheid dezer mededeeling g'aarne door onpar tijdige deskundigen zal worden beves tigd, doch dat het belang van adressan ten bij deze zaak uitsluitend hierin ligt, dat werken als deze, die reeds sinds on heugelijke tijden door Middelburgsche drukkerijen worden geleverd, pijlers vor men, waarop de verdere bouw van za ken rust, Zij behoeven daartoe slechts te wijzen op de Handelingen, die thans haar 60sten jaargang beleven en nog' al tijd door dezelfde zaak worden geleverd, die ook den eersten jaargang verzorgde. Wanneer een dezer pijlers wordt weg geslagen zou dit de oorzaak kunnen zijn van de ineenstorting van het geheele gebouw en waar in dezen tijd op econo misch terrein ook in Middelburg' toch reeds zooveel wordt ondermijnd, voelen adressanten dat zij, zelfs ten koste van groote offers, moeten trachten te voor komen, dat deze werken voor hen en voor de gemeente verloren gaan. Zij zijn daartoe gegaan tot de uiterste grens. Woorden zijn gelijk aan blaren; Wadr zij 't dichtste zijn gezaaid, Daar plukt men de minste vruchten, Wordt een schrale oogst gemaaid. Pope. NOG EENS SCHOOL G. Namens een 20-tal ouders van leerlin gen van school G, is door J. L. A. ba ron van Ittersum en ds, M. van Em- pel een afschrift toegezonden van wen door Gedeputeerde Staten gezonden request met verzoek goedkeuring te ont houden aan het raadsbesluit tot ophef fing van de vijfde klasse van school G. Adressanten wijzen er in dat request op, dat de klasse weinig kost en er ge bruik van wordt gemaakt, zoodat er geen sprake is van luxe. Men denkt er toch ook niet aan het gymnasium, dat zij, die er geen kinderen op kunnen heb ben, wellicht ook luxe achten en dat veel geld kost, op te heffen. Het is geen overdadige weelde, als aan meisjes van 15 en 16 jaar gelegenheid wordt gegeven om zich verder te ontwikkelen en door nauwer contact met de onderwijzeressen gevormd te worden voor haar leven in de maatschappij. Het onderwijs op school G, dat steeds van groot belang was en buiten Middel burg ook hoog stond aangeschreven, is ingesteld op een cursus van 5 jaar en men berooft haar van haar eigenlijk ka rakter als haar de 5e klasse ontnomen wordt. Als om noodzakelijke bezuiniging ook op onderwijsgebied reeds zoo vee verdwijnen moet, vertrouwen adressan ten, dat Ged. Staten, nu hier deze nood zaak niet bestond, Middelburg deze on- derwijs-inrichting zullen doen behouden De Abdijuitvoering. Niettegenstaande het mooie weder, dat lokte naar buiten, waren gisteren toch honderden naar de Abdij gekomen om te genieten van de uitvoering van het Middelburgsch muziekkorps en een bezoekster uit Nederland benoorden de groote rivieren uitte ons haar bewon dering over de rust, die er bij deze uit voeringen heerschte en over het rustig stil staan van allen tijdens de verschil lende nummers. Onder deze nummers was een nieuw: „Des pas dans l'ombre" van E. Caludi, dat de heer A. Calatz gearrangeerd heeft. Het maakt naast nummers als „Lore ley-paraphrase", „Siziliëtta", „Herzen und Blumen" enz. een goed figuur op de programma's van deze uitvoeringen. BESTRIJDING DER T.B.C, Verleden, week is tot tweemaal toe een beroep gedaan op de liefdadigheids zin onzer stadgenooten. Donderdag ten bate van „Herwonnen Levenskracht" en Zaterdag ten bate van „Zonnestraal". De opbrengst was resp. 253 en J 327. RAADSVERGADERING. De Raad van Goes zal Donderdag 28 Juni a.s. des n.m. twee uur in open bare vergadering bijeen komen. Gasthuisbestuur. B. en W. bieden den Raad de volgen de aanbeveling aan voor de benoeming van een lid in het Gasthuisbestuur ter voorziening in de nog bestaande vaca ture: Daar wij, aldus schrijven B. en W„ aan geen der beide aanbevolenen speciale voorkeur geven, hebben wij de opgave in alphabetische volgorde samengesteld. 1. de heer G. M. den Herder; 2, de heer J. Steketee. Aanschaffing vuilniswagen. Na de jongste vergadering van den Raad, waarin het voorstel van B. en W. om over te gaan tot aanschaffing van een automobiel-vuilniswagen werd aan gehouden, heeft de directeur van ge meentewerken nogmaals zijn standpunt te dezer zake uiteengezet voor B. en W. en h.i. op overtuigende wijze aan getoond, dat door aanschaffing van een voertuig als hier bedoeld, werkelijk be zuiniging te bereiken is. B. en W. handhaven dan ook volledig hun voorstel om tot aanschaffing van een vuilnisauto te besluiten. Mocht onverhoopt de Raad hiertoe niet bereid wezen, dan verzoeken zij, hun het benoodigde crediet toe te staan voor de aanschaffing van 'n nieuwen paardenvuilniswagen en twee paarden, j (Deze aanschaffing komt op plm. 2100 waarbij dan het personeel met 1 man uitgebreid moet worden. (Red.) Onderwijzeres school C. B. en W. bieden den Raad de volgen de voordracht aan voor de benoeming van een onderwijzeres aan school C.: 1. A. de Haan, te Raalte, 2. H. B. Rensman, te Amsterdam, 3. P. J. W. Brand, te Rotterdam. Bestrating Groote Markt en Koepoortterrein, B. en W. geven den raad in overwe ging te besluiten tot bestrating der Groote Markt. De kosten worden ge raamd op rond 6000, waarvan f 1630 door de werkloozen verdiend kan wor den. Tevens stellen B. en W. voor het Koe poortterrein te bestraten. De kosten worden geraamd op rond 3000. Hier voor zullen oude keien kunnen dienen, die gemeentewerken nog beschikbaar heeft. Hiervan zal plm. f 400 door werk loozen verdiend kunnen wordenf Parkeergelegenheid om Groote Kerk, De directeur van Gem. werken schrijft o.m. aan den Raad. „Tenslotte wensen ik nog nader on der de oogen te zien, in hoeverre een oplossing te verkrijgen zou zijn, betref fende de moeilijkheid van passage rondom de Groote Kerk (Singelstraat), speciaal op Marktdagen. Het is m.i. niet tegen te spreken, dat de toestand op marktdagen, tusschen 11 en 3 uur, aldaar onhoudbaar wordt en dat het zeer gewenscht zou zijn, om die parkeergelegenheid speciaal voor vrachtrijders geheel op te heffen en voor een andere standplaats te zorgen De groote moeilijkheid is echter, dat de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Kerk van dit parkeeren de revenuën trekt en daarop recht heeft; dat die opbrengst meer dan 900 per jaar beloopt en bij verbod van aldaar parkeeren, door de gemeente Goes vergoed zou moeten worden en de financieele toestand der gemeente in deze depressie-jaren zulks niet kan gedoogen. Hiervoor is dan ook op dit oogenblik geen oplossing te vinden en meen ik Uw College te moeten adviseeren deze zaak voorloopig te laten, zooals de toe stand nu is en af te wachten, hoe een en ander zich in de naaste toekomst verder zal ontwikkelen." Verhuring Schuttershof. B. en W. stellen den Raad voor, Schuttershof opnieuw aan den heer J. Brandenburg te verhuren voor den tijd van 1 jaar voor f 1000 plus f 430 weg'ens de aangelegde gasverwarming. De eerste overeenkomst luidde: f 1000 ivoor Ide eerste 3 jaar en f 1500 voor het 4e en 5e jaar. De verlaging, die het voorstel thans inhoudt, meenen B. en W. dat gerecht vaardigd is door de minder gunstige re sultaten, waarvan de verhuurder de be wijzen heeft overgelegd. Verbetering oude Singel. B.ijkens adres verzoekt de firma W. J. van de Weert Zonen om van gemeen tewege te dempen en te rioleeren een gedeelte sloot langs den Ouden Singel, waartegenover zij ongeveer 103 centi aren grond gratis aan de gemeente wil afstaan. Daar B. en W. het voorstel in het be lang' der gemeente achten en hiermede tevens een object voor werkverschaffing al is het klein is aangegeven, stel len zij den Raad voor, op de aanbieding van adressanten in te gaan. (Bedoeling van de fa. W. J. van de Weert en Zn. is, om in een gedeelte van den tuin van het perceel A. J, kade< 24 gelegen aan den Ouden Singel eenige woningen te bouwen. Red.). Subsidie Schoolmuseum. De ver. „Schoolmuseum" te Middel burg verzoekt den Raad terug te komen van zijn besluit haar geen subsidie meer te verleenen. B. en W. schrijven o.a. „Erkend moet worden, dat de subsi dies, welke deze gemeente verleent, in getal en in grootte zeer gering zijn, maar waar ook andere bijdragen be snoeid zijn moeten worden, daar zijn er o.i. geen voldoende termen aanwezig om een anderhalf jaar geleden geheel af geschafte subsidie opnieuw toe te ken nen. Mochten evenwel de omstandighe den zich in gunstigen zin wijzigen, dan ware te overwegen, of het mogelijk zou zijn om bovengemelde instelling, die I zeer zeker niet van belang ontbloot is Inlichtingen cur<ussen H. J. Bartelings. Directeur school en Internaat. (Ingez. Med. Middelburg, 25-VÏ-'34. Zaterdag en Zondag: hoogste lucht temperatuur 23.3 °C (74 °F); laagste 13.4 °C (56 °F). Heden 9 h: 18.7 °C; 12 h: 21.3 °C. Zaterdag/Zondag 6 mm, Zondag/Maan dag 0,2 mm regen. Hoogste barometer stand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 768 mm; laagste 763 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied'. 768.1 mm te Wisby; laagste 749.9 mm te Reykja vik. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige wind uit Z. rich tingen, betrokken tot zwaar of half be wolkt, kans op regen of onweer, waar schijnlijk koeler. Zon op: 4 h 40; onder: 21 h 24. Licht op: 21 h 54. Maan op: 20 h 21; onder:. 2 h 12. V.M. 27 Juni. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. (Zomertijd.) Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veeie is 38 min. latex (S Springtij.) Ma. Di. Wo. 25 26 27 Juni. Hoogwater. 12.38 24.59 13.28 1.49 14.17 Laagwater 6.37 18.59 7.30 19.55 8.20 20.51 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. (Zomertijd.) Ma. Di. Wo. 25 26 27 Juni. Hoogwater. 1.48 14.26 2.49 15.22 3.45 16.19 Laagwater 7.35 20.06 8.29 20.58 9.18 21.50 ook voor het onderwijs in deze ge meente wederom te steunen". Monumentenzorg, Vijf ingezetenen hebben bezwaar ge maakt tegen plaatsing van hun eigen dommen op de lijst, bedoeld in art. 1 van de verordening op de monumenten B. en W. gehoord de monumenten com missie, stellen voor op alle verzoek schriften afwijzend te beschikken. Reclames vergunningsrecht. Naar aanleiding van een aantal inge komen reclames met betrekking tot het vergunningsrecht voor den kleinhandel in sterken drank, deelen B. en W. aan den Raad mede, dat deze aanvankelijk collectief waren ingezonden, hetgeen niet geoorloofd is. Nadat B, en W. adres santen daar op gewezen hadden, recla meerden zij elk afzonderlijk opnieuw, doch deze reclames werden pas ter secretarie ontvangen, toen de tijd om te reclameeren verstrekken was. Adres santen zijn daarom niet in hun beroep ontvankelijk. Ten aanzien van de adressanten C. Breen en R. Verhoeven, vereenigen B. en W. zich met het advies van den schatter, die handhaving van den aan slag adviseert op grond van het feit, dat de opgaven van adressanten niet voldoende volledig zijn om een conclu sie te kunnen trekken. BEZOEK VAN MINISTER DECKERS, De minister van Defensie, mr dr. L. N. Deckers, hoopt Zaterdag a.s. den landdag van den Bijzonderen Vrijwilli- gen Landstorm te Vlissingen bij te wo nen. Een gouden jubileum. De Kon. Scherpschuttersvereeniging te Vlissingen herdacht Zaterdag haar 50- jarig bestaan en mocht daarbij vele blij- ken van belangsteling in ontvangst ne-

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1