bioscopen. onderwijs. kerknieuws: rechtszaken. landbouw. handel en nijverheid. 1 DUBBEL ZUIGVERMOGEN - NEDERLANDSCH FABRIKAAT LAAGSTE PRIJS - BUITENGEWONE CONDITIËN VRAAG DEMONSTRATIE FILIAAL VELO WASCHMACHINE Mij. ZUID-BEVELAHD. Middelburg: Vlissingen. DOMBURG'S JUBILEUM. DRIEWEGEN. De Raad vergaderde Donderdag. Behalve de Voorzitter die wegens ziekte afwezig was, waren alle leden present. De rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1933 wordt vastgesteld, in ontvang op f 7035 en in uitgaaf op f 4581, een goed slot van f 2454. Het besluit tot aankoop van gronden voor verbetering van den Smitsweg en Korteweg wordt vastgesteld. In het Ambtenarenreglement werden eenige wijzigingen aangebracht (uniform verbod enz.), In verband met het verhoogde pen- sioenspremieverhaal met 1 Juli 1934 werd besloten de verhoogde aftrek voor pensioensbijdrage te compenseeren door een salarisverhooging van 1J4 pet. Met de door Ged. St. ontworpen re geling betreffende verlaging der jaar wedden van den burgemeester, secreta ris, ontvanger en ambtenaar van den burgerlijken stand ging de Raad accoord. Voor de kosten wegens het verbete ren van den Platteweg zal eene geld- leening worden aangegaan. Besloten werd het onderhoud van den Platteweg over te dragen aan de Provincie; hier voor moet jaarlijks een bijdrage van f 121 worden betaald. HEINKENSZAND. Met ingang van 1 Juli a.s. is benoemd tot rijksveldwach ter alhier de heer C. M. van der Zande thans in gelijke betrekking te Heerlen. Auto tegen een boom. KLOETINGE. Vrijdagavond kwam D. uit Baarland met zijn auto op den Ka- pelschen weg tegen een boom terecht, waardoor hij ernstige verwonding opliep aan zijn h°°fd, terwijl de auto eenige schade opliep. De oorzaak ligt vermoe delijk hierin, dat de bestuurder te veel aan Bacchus geofferd had. De politie heeft van een en ander proces-verbaal opgemaakt. Na door dr. Wouda verbon den te zijn is de bestuurder per auto naar huis vervoerd. RAAD VAN YERSEKE, Achttien woningen aange kocht. Bij het Rijk zal worden aangeklopt om steun. YERSEKE. Vrijdag kwam de Raad in openbare vergadering bijeen. Medege deeld werd, dat van H.M. de Koningin een dankbetuiging was ingekomen voor de betuigde deelneming bij gelegenheid van het overlijden van H.M. de Konin gin-Moeder. Verder dan de begrooting van het gasbedrijf 1934 door Ged. Staten is goedgekeurd, onder voorwaarde, dat voor 1935 een extra afschrijving plaats vindt. Ged. Staten hebben o.m. goedgekeurd het Raadsbesluit tot heffing van 45 op centen op de fondsbelasting. De v o o r z, deelde mee, dat de Ge zondheidscommissie is geliquideerd en dat de batige sloten zijn verdeeld; Yer- seke ontving 168. De v o o r z. deelde verder mee spoedshalve door B, en W. namens het gemeentebestuur adhaesie is betuigd aan het verzoekschrift van den Chr. Bestu renbond Goes e.o. aan den Minister van Waterstaat om te bevorderen dat bij de uitvoering van werken in Zeeland ar beiders uit de provincie worden te werk gesteld; dat B. en W. hebben besloten een gas lantaarn te plaatsen in de Groeninx van Zoelenstraat hoek C. L, de Meulemees- terstraat; dat het raadsbesluit van 5 Juni tot aankoop van 18 Woningen, in de Emmastraat van den heer C. M. L a b a n door Ged. Staten is goedgekeurd. (Be sluit der laatste geheime raadsvergade ring), Van het gemeentebestuur van Krui- ningen werd bericht ontvangen dat het goed slot van den keuringsdienst voor vee en vleesch een batig saldo heeft op geleverd van 613. Ged. Staten stellen voor per 1 Jan 1935 de tijdelijke kortingen op de sala rissen van burgemeester, secretaris, ontvanger en amb. burgerl. stand te ver vangen door een verhoogde vaste kor ting van 12 op 15 pet. en voor de wet houders van 4 op 6 pet- De heeren D. Bom, M. A. Bom en W. Hoogstrate verzochten een sloot bij hun erven té rioleeren.. B. en W. stelden voor, om op voorwaarde dat de aanvra gers de buizen betalen, hieraan te vol doen. Aan A. Tramper, grafdelver, werd met ingang van 1 Juli a.s. wegens ziekte eervol ontslag verleend. B. en W. stel den voor hen te machtigen om de werk zaamheden op de begraafplaatsen in openbare inschrijving aan te besteden De heeren Cornelisse en Koe man vroegen eenige inlichtingen. De heeren H a g e wilde liever een bedrag vaststellen en daarvoor sollicitanten op roepen. De heer Bom ondersteunde het voorstel B. en W. Tenslotte werd met 6 tegen 5 stem men besloten niet in te laten schrijven maar sollicitanten op te roepen. De grond aan de Vierstraat van den heer J. C. Waverijn werd aangekocht voor f 10 per m2. Bij een voorstel tot wijziging der be grooting 1933 vroeg de heer Ha g e, hoe het komt dat de gemeente voor leerlin gen van het bijzonder Mulo onderwijs wel moet betalen en voor die bij het openbaar mulo niet. De V o o r z. zal dit onderzoeken. De heer K o o m a n infor meerde, of men niet spoedig wederom met de werkverschaffing moet beginnen, De werkloosheid is zeer groot en een steunregeling is niet ingevoerd. Het par ticulier bedrijf vraagt geen werkkrach ten en de menschen moeten toch wat verdienen. Een steunregeling, waarvan de raad zeer afkeerig is, zou ten zeerste gewenscht zijn. De kas van het Burger lijk Armbestuur raakt zoo langzamer hand uitgeput. De V o o r z. wees op de financieele moeilijkheden voor de ge meente; er werd reeds veel meer uit gegeven dan uitgetrokken was. De heer H i r d e s informeerde, of deelnemers aan de werkverschaffing die geld of goed hebben op gelijken voet behandeld worden als niets-bezittenden. De heer H a g e zou gaarne aandringen op rijkssubsidie voor werkverschaffing, waarop de V o o r z. antwoordde, dat dit gezien den financieelen toestand der ge meente onmogelijk is. Rijkssubsidie zou de onkosten niet goedmaken. De heer M o 1 merkte op, dat de belastingen nog veel verhoogd kunnen worden. De V o o r z. zal .informeeren of de regee ring genegen is een specialen steun voor deze gemeente toe te staan, zulks met het oog op de crisis in de oester- en mosselcultuur. Een voorstel in dien geest werd met algemeene stemmen genomen. Het salaris van den gemeente-genees heer werd met het oog op de nieuwe pensioenheffing met 40 verhoogd. De heer Cornelisse wilde het salaris van den eersten ambtenaar ter secreta rie ook eenigszins verhoogen. De heer Hi r d e s achtte het voldoende. De V o o r z. merkte op, dat iedereen een .veer moet laten, daar is niet aan te ontkomen. Bij de rondvraag werd geïnformeerd naar de straatlantaarns bij de Meule- meesterstraat. Waarom branden bij de kruispunten de lantaarns niet? Dat )s dringend noodig. En hoe zit het met het schuilhuisje bij de haven en het nieuwe havenreglement? De heer Kooman wilde de werkloozen eenige ontspanning geven. Waarom mochten de ijsventers van el ders op den dag van het zangconcours geen ijs verkoopen? Op welke gronden werd dat verboden? vroeg de heer H a- g e. De V o o r z. zeide ten aanzien van de lantaarnkwestie voorziening toe. De ijscoventers kregen geen vergunning om dat ze de Ierseksche dito te veel be concurreerden. Ze waren overbodig. IERSEKE. Het bestuur der vereeni- ging voor ziekenhuisverpleging afdeeling [erseke is als volgt samengesteld: I. Willemsen, Voorzitter; J. Ossewaar- de, Secretaris; C. M. van Oeveren, Pen ningmeester; G. de Jager, 2e Voorzit ter; C. Hage, 2e Secretaris; Jer. Vette, 2e Penningmeester; Willem Póley, com missaris van toezicht en L. J. Soeters, Bode. 't Mosselen halen. IERSEKE. Het halen van mosselen van de Zuiderzee is bijna geheel gestopt. Daar de soorten die gehaald kon worden niet gewenscht zijn. Bovendien is het toezicht zoo streng dat niet mogelijk is groote mosselen mede te brengen. En de mossels die wel gehaald kunnen worden zijn voordeehger te verkrijgen in Zee land. Dit seizoen is geen fijn zaad ge haald, daar geen plaats waar dit lag, be kend was. WEMELDINGE. Vrijdag kwam alhier binnen een Amstel vrachtboot van de firma Van Zwieten te Amsterdam, die op de Ooster Schelde een gedeelte van zijn deklast, bestaande uit vaten olie ten gevolge van den hevigen wind had ver speeld. ELECTRO, Miss Fane's baby ontvoerd Een van de ergste crimieele verschijn selen in de Ver. Staten, het befaamde kidnapping (ontvoeren van baby's en groote menschen, wier familie in staat is ontzaglijke losprijzen te betalen) is het onderwerp dezer film. In engeren zin be doelt ze natuurlijk propaganda te ma ken tegen dezen vorm van misdrijf als hoedanig men haar a priori op prijs dient te stellen. Het onderhavige geval lijkt geïnspi reerd op de ontvoering van de baby van Lindbergh, doch men zou niet met een Amerikaansche rolprent te maken heb ben, als Eet niet tot een gelukkiger ein de kwam dan dat drama. Het kindje van een beroemde filmspeelster wordt ge stolen. De actrice wil aanvankelijk de politie er buiten houden, om begrijpe lijke redenen. Doch in wanhoopstem- ming, na martelend wachten zonder uit komst, belt ze het gezag eindelijk totch maar op. En dan begint de propaganda De politie zet haar gansche apparaat in werking, allergeweldigst op z'n Amen- kaansch .Vliegmachines daveren ten langen leste over het land, uit dewelke met formidabele luidsprekers, het ge ronk der motoren vele malen overstem mend, elkeen wordt opgeroepen, de ge stolen baby te helpen terugvinden. En dat helpt. Ergens in een verlaten oorc woont een jonge vrouw met man en VELO STOFZUIGER Jl\ (Ingez. Med.) kroost op een schamel boerderijtje. Ze kreeg eens 'n foto-met-opdracht van de filmster en bewondert haar deswege j zeer. In haar nabijheid wonen sinds kor- ten tijd in een even schamele hut twee mannen en een vrouw met een baby. De vliegmachine-propaganda zet haar aan het mediteeren. Het gedrag der nieuwe buren komt haar opeens verdacht voor. Ze wil er het hare van hebben en. ontvoert de baby, die natuurlijk de ge- stolene is, op haar beurt onder dave rende omstandigheden; en brengt hem der gelukkige móeder terug. Er zit spanning in deze film, ook al voelt men, waar het heen gaat. Das Lied der Sonne Een vlot gedoetje, met prachtige foto's van het zonnige Venetië en andere Ita- liaansche lustoorden, een zingende „hèl- den-tenor", een hij en een zij, die me kaar krijgen, en een impressario, die het geheel met komische intermezzi ver kwikt. CITY. Vader worden is niet moeilijk, Sonnekampf, de industrieel, leidt een eentonig privé-leven; er is weinig, dat rem afwisseling brengt na zijn opge wonden zakendebatten. Op zekeren dag komt er plots een ommekeer. Bij zijn thuiskomst treft hij een vroolijke, ge zellige jongedame aan. Zij blijkt Sonne-* kampf's dochter te zijn, van wier be staan hij niets afwisE daar de moeder stierf toen hij aan het front was; de char mante jongedame weid toen geadop teerd door familieleden. Nu schijnt het eenzame leven voorbij, en nieuw geluk aan le breken. Doch hoe komt dit anders uit. Uila is verliefd. Zij Demint een vlieger, die evenwel haar oprechte liefde en vertrouwen niet waard is. Het loopt dan ook spoedig op niets ui!. Doch de liefde heeft nu een maal haar intrede gedaan bij UUa, en de genegenheid des harten openbaart zich nu voor een ander. Meer en meer gaat nu blijken dat de gevoelens van de doch ter voor den vader en van den vader voor de dochter inniger zijn dan ge- oonlijk. De genegenheid voor elkan- en de hartelijke kameraadschap jonge en liefelijk-spiritueele vrouw, ma dame Paulin, een treffende en levens- ware uitbeelding van de ruwe schil met het gouden hart. Het geheel is op juiste wijze samenge steld: een tikje humor hier en daar, een weinigje dramatiek, soms even heel eré en schrijnend zooals het leven zelf ook zijn kan maar nergens overdreven, nergens gechargeerd, steeds sober, teer, beheerscht en fijn. „De Bewaarschool" is een dier films, welke men moet gaan zien, omdat zij iets méér te zeggen hebben dan de middel maat. Deze buitengewone film heeft zelfs belangrijk véél meer te zeggen. er gaan langzaam maar met vasten tred over in hartstochtelijke liefde. De koelheid en terughoudendheid van haar „kameraad" is voor Ulla een bit tere teleurstelling en een volkomen raadsel; voor Sonnekampf is de liefde voor cle dochter een wanhopige en schijnbaar onoplosbare sjftuatie. Er is maar één weg die kan voeren tot het happy end. En dien weg volgt deze film. Welke dit is moet U echter zelf gaan zien. Een boeiend gegeven dat in deze film op delicate wijze wordt behandeld. Har ry Liedtke speelt met ernst en sober heid de rol van vader. Hij beheerscht de hoofdrol uitstekend. Louise Ullrich dwingt door haar frissche, jeugdige ver schijning en haar natuurlijk, ongedwon gen spel alle bewondering af. Een fnan van de daad. Voor liefhebbers van Wild-West films met rennende cowboys op hun snelle paarden, en spannende jachten op vee dieven, om hun hart aan op te halen. Tom Mix is de held van de ranch. Een handige slimme kerel, die vele avontu ren beleeft en voor geen kleintje ver vaard is. ALHAMRA. DE BEWAARSCHOOL. Er draaien in iedere bioscoop zoo ongeveer 52 films per jaar. Dal kun nen niet allemaal buitengewone films zijn, want dan bleven er geen gewone over. En een gewone film kan aan z'n doel ook zeer wel beantwoorden. De films die buiten het gewone vallen, kunnen in zeer verschillenden zin bui tengewoon zijn. Grootsch van opzet x million dollar films en ook: rolprenten die aesthetisch boven de maat zijn. Zoo min-of-meer avant-garde films, al raakt dat begrip ook al weer uit den tijd, om dat de vaste legermacht de avant-garde inhaalt, „De Bewaarschool" (La Maternelle) heeft de merkwaardigheid, dat zij eener- zijds voldoet aan de eischen, die de avant-garde vroeger stelde, andererzijds een speelfilm met ongekende aantrek kingskracht voor het publiek is. De be richten omtrent prolongeeren in Neder- landsche bioscooptheaters van „De Be waarschool" overtreffen talles wat tot dusverre op dit gebied vernomen werd. Dit is zeker gerechtvaardigd. Alles wat naar sensationaliteit, film romantiek en valschen gevoelsschijn, zweemt is deze film vreemd. Zij munt uit in soberheid te dezen opzichte. Daarentegen is het kinderleven in een Parijsche achterbuurt, het heele wel en wee dezer kleinen met een rijkdom aan fijne en teere details geobserveerd en geteekend, die tot ieders gemoed moe ten spreken. En zulks, blijkens de reac tie van het publiek, ook doen. Door deze kinderwereld schrijden twee figuren, grootsch in hun eenvoud: Rose en madame Paulin. Rose, geen uitzonderlijk mooie maar Te Utrecht slaagde voor 't docto- raal-examen geneeskunde, de heer A. I. Vos te Nieuwdorp. b®* Aan de Kweekschool De Klokken- berg te Nijmegen slaagde voor het exa men Handenarbeid de heer D. T. Desmet te Breskens, De heer P. J. M. van Loon te Hansweert, klerk ter inspectie te Goes, is geslaagd voor het examen rijks klerk der Directe Belastingen. Geslaagd aan de Universiteit te Utrecljt voor het doctoraal examen ge neeskunde de heer W. F. van Meeren- donk te De Bilt vroegei te Middel burg. BEGRAFENIS Ds. J. B. NETELENBOS. In allen eenvoud is Donderdagmiddag op het stille, vredige kerkhof, even bui ten de thans goeddeels geslechte wallen van het oude stedeke Groenlo het stof- ielijk overschot van wijlen Ds. Netelen bos, laatstelijk Ned. Herv. Pred. te Groenlo, en daarvóór o.m. predikant bij de Geref, Kerk te Middelburg (1912 1920) ter aarde besteld. Te ongeveer half drie vond in het Middeleeuwsche, laat-Gothische Kerkge bouw een rouwdienst plaats, waarvan de leiding berustte bij ds, C. P. Boorsma, Herv, Pred. te Eibergen. Door onge steldheid was ds. Ploos van Amstel uit Rekken, die aanvankelijk dezen dienst zou leiden, verhinderd. Voor deze plech tigheid bestond zeer groote belangstel ling. Van heinde en ver waren verwanten en vrienden naar het zoo mooi gelegen Groenlo g'etogen, om van de uitvaart ge tuige te zijn. O.m. waren in de Kerk aan wezig de burgemeester, de hr. Kraak man, en vele andere notabelen, ringpre- dikanten, dr. Geelkerken, Geref. Pred. (H.V.) te Amsterdam, ds. Milo, Geref. Pred. te Almelo, de vroegere voorgan gers van Groenlo, ds. mr. Bartels en ds. ter Haar van Diepenveen, ds. C. F. Nol- te, namens de Ev. Luth. Gem, te Middel burg en Vlissingen. Terwijl onder het luiden der klokken en zacht orgelspel van Gez, 197 de kist door Kerkeraadsleden, gevolgd door fa milie, de Kerk werd binnengedragen en voor de preekstoel werd opgebaard, be steeg ds. Boorsma den kansel. Hij liet zingen Gez. 3: 2, las vervolgens de Ge loofsbelijdenis, alsmede Psalm 90 en Openbaar 21: 1-7, waarna de aanwezigen opnieuw een gezang (252. 3), een der lievelingsliederen van den ontslapene, aanhieven. Daarna bepaalde hij zijn ge hoor bij Hebr. 13 7-8: „Gedenkt uwer voorgangeren, die U het woord Gods ge sproken hebben; en volgt hun geloof na, aanschauwende de uitkomst van hunnen wandel. Jezus Christus is gisteren en he den dezelfde en in der eeuwigheid". Onder ademlooze stilte, terwijl in me nig oog een traan blonk, werd deze rede, waarin duidelijk de groote sympathie van den spreker voor den overledene uitkwam, beluisterd. Staande werd ten slotte gezongen Gez. 274: 8 (Niet lang zal 't lijden duren Onder deelneming fan de g'ansche (overwegende R.K. bevolking) werd daarna de kist de kerk uitgedragen en het stoffelijk overschot toevertrouwd aan de schoot der aarde. Daar op ver zoek van de familie geen toespraken werden gehouden, bepaalde ds. Boor sma zich tot het voorlezen van enkele schriftgedeelten. De oudste zoon be dankte voor de belangstelling'. Nadat ds. Boorsma „Onze Vader" had uitge sproken, verliet de zeer talrijke schare, diep geroerd, den doodenakker. Geref, Genr, Ds. A. Verhagen te Middelburg is be roepen te Werkendam. De schoonste bloem in Zeeland's tuin viert nu een jubilé. Het is het eeuwfeest van het bad in Domburg aan de zee. Het ligt zoo rustig en zoo mooi, het ligt er zoo charmant. Het ligt zoo stil en stemmig aan den zilten waterkant. Er is een sfeer van stillen trots, Van exclusiviteit, en toch is 't alles eenvoud daar en onbevangenheid. Daar werd thans honderd jaar [geleên tt* op 't blanke Noordzeestrand de eerste badkoets, hecht en sterk,, bij 't water neergeplant. Dat instrument met paard-en-al ging ver de golven in. Een zeebad was een statig iets zoo heel in het begin. Een eeuw is nu voorbijgegaan, de badkoets uit den tijd, en 't badbedrijf (daardoor wellicht) gestadig uitgebreid. Er kwamen golf-links, tennis-courts, hotels te kust, te keur. De auto kwam, de bus verscheen, benzinedamp-odeur. Maar wat ook de moderne tijd met zich heeft meegevoerd, het stemmige, 't aparte bleef, de sféér bleef onberoerd. En als een wensch gesproken wordt bij Domburg's jubilé, dan zij die wensch voor het behoud van 't stille dorp aan zee. Lange Jan. Hooger beroepen. De ambtenaar van het O. M. bij het kantongerecht te Middelburg heeft hoo ger beroep aangeteekend tegen een von nis van den kantonrechter waarbij Fr. G. 41 j„ koopman teSerooskerke, ter zake van overtreding van de Motor- en Rijwielwet is veroordeeld tot f 25 of 10 dagen hechtenis met ontzegging van de bevoegdheid om motorijtuigen te bestu ren voor den tijd van 3 maanden, De verdachte kwam eveneens in hoo ger beroep. P. S., 33 j., bode te Biggekerk e, heeft hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van den kantonrechter te Middelburg, waarbij hij wegens overtre ding van de Motor- en Rijwielwet is ver oordeeld tot f 25 of 20 dagen hechtenis. Idem H. H. huisvr. W. F. de R., 38 zonder beroep te VI i s s i n g e n, te gen een vonnis van den kantonrechter te Middelburg, waarbij zij, wegens over-: treding van de Politieverordening te Vlissingen is veroordeeld tot f 15 of 10 dagen hechtenis. Smokkelaars veroordeeld. De politie-rechter te Middelburg heeft Vrijdag 57 personen uit verschil lende plaatsen in Zeeuwsch-Vlaanderen of uit België en één uit Vlissingen we gens „verboden vervoer of nederlage van suiker of sigaretten-papier" veroor deeld tot straffen varieerende van 5 boete subs 1 dag hechtenis tot twee maal 30 boete subs 2 maal 10 dagen. Een inwoner van Zonnemaire werd wegens niet aangeven van 135 liter ben zine veroordeeld tot 50 boete subs 10 dagen hechtenis, Faillissementen. De arr. Rechtbank te Middelburg heeft Vrijdag failliet-verklaard: A. G. Verest, schoenmaker te Goes, Pape gaaistraat 17. Rechter-Commissaris mr. A. van der Hoop; Curator mr. Ph. R. Hugenholtz te Goes. DE WERKING DER CRISIS-MAATREGELEN. I. Uit het aan de Staten-Generaal aangeboden verslag over de werking der maatregelen gedurende het tijdvak Fe bruari, Maart en April 1934 geven wij het volgende weer: „De richtprijs der tarwe, voor het oogstjaar 1934 is op 11 gesteld en heeft de strekking aan belanghebbenden de zekerheid te verschaffen, dat de on misbare productiekosten althans eenï- germate gedekt zijn". Althans eeniger- mate de productiekosten gedekt! Men moge hieruit zien, hoe krap in Den Haag gemeten wordt, want niet van el ke ha tarwe wordt 4000 kg geoogst. (Ge middeld was 't in '33 2900 kg en dat was een buitengewoon goed oogstjaar.) Ons dunkt, met bovenstaande kunnen alle bezwarende bepalingen, die men aan den steun wil vastkoppelen, worden weggeredeneerd. Zoo niet, dan kan het volgende jaar nog dienen: „Dat tot een verhooging van den richtprijs tot 11 werd overgegaan, vindt haar oorzaak in de omstandigreid, dat thans ook andere gewassen dan tarwe min of meer stéun ontvangen, zooals gerst en rogge Het inzakken van de noteeringen van buitenlandsche gerst en rogge is oorzaak geweest, dat helaas geen redelijke prijs bereikt is kunnen wordenHieruit blijkt dus, dat hetgeen men zich als compen satie voor den verlaagden tarwe-prijs had gedacht, mis is geloopen. Op de

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 2