GOESCHE COURANT^ Neem 'n "AKKERTJE" BINNENLAND. ZEELAND. KORT ZEEUWSGH NIEUWS. WEER EN WIND. VERKEERSWEZEN P. T. T. .er NUMMER 145. TWEE BLADEN. VRIJDAG 22 JUNI 1934. EERSTE BLAD. 177e JAARGANG. prinses juliana op de ascot- races. vrouwenarbeid in fabrieken en werkplaatsen. de troonsbestijging van leopold hl vereeniging van calvinistische burgemeesters. uit zoo'n nieuw handig zakdoosjé bij Migraine, "Kaler", Hoofdpijn.) op reis. MIDDELBURG. VLISSINGEN. ZUID-BEVELAND. raad van borssele. WGRATIS* Hoog- en Laagwater te Viissingen. Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. ROOKT IN ZILVER in ver in MIDDELBUQGSCHE COURANT Jagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Viissingen 2.30, elders 2.50 per •zwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per zegel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. By contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten by het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. by vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewysnommers 5 cent Prinses Juliana heeft gisteren in de Koninklijke Loge de Gold Cup-races te Ascot bijgewoond. Deze races vormen elk jaar het hoogtepunt van de paarden sport in Engeland en zijn tevens een soort van mode-show. De rennen duren vier dagen, doch de belangrijkste dag van de vier is die, waarop om den Gold Cup wordt gereden. De bekendste ren paarden uit verschillende landen be kampen elkaar dan deze Ascot-trophec. Het was teleurstellend, dat het vrijwel den ganschen dag regende. Prinses Ju liana bevond zich in gezelschap van de Engelsche Koninklijke familie. Verder waren in de Koninklijke Loge aanwezig de Koning en de Koningin van Siam, de Prins van Wales, Prins George en Prins Berfil van Zweden, benevens de tante van Prinses Juliana, de gravin van Ath- lone. De Prins van Wales heeft zich eenigen tijd met Prinses Juliana onder houden, waarbij, hij de verschillende bij zonderheden van de rennen verklaarde. DE nieuwe minister van economische zaken. Naar de Msb. verneemt is de nieuwe minister van Economische Zaken, mr. M. P. L. Steenberghe, die Woensdagavond laat uit Cannes in zijn woning te Goir- le is teruggekeerd, vandaag naar den Haag vertrokken, waar morgen, Zater dag, zijn officieele beëdiging zal plaats vinden. Maandag neemt de nieuwe minister zijn departement van minister Colijn over. Donderdagavond is mr. Steenberghe in zijn woonplaats Goirle door de bevol king op spontane wijze gehuldigd. Ver schillende personen spraken den nieu wen minister toe. Minister Steenberghe zeide in zijn dankwoord buitengewoon getroffen te zijn door deze spontane hulde. Hij hoop te met Gods hulp een goeden minister te zullen zijn. Eén ding beloof ik, aldus spr. ik zal in de allereerste plaats alle krachten inspannen om de werkloosheid in Nederland te doen verminderen. DE spellingkwestie. Keuze inplaats van dwang. In de Tweede Kamer heeft gistermid dag minister Marchant in antwoord op de interpellatie-Tilanus meegedeeld, dat het in de bedoeling ligt, dat hij, voor zoover hij bevoegd is per 1 September 1934 ten aanzien van de schrijfwijze de scholen de keuze zal laten tusschen De t ries en Te Winkel en het compro mis. erder gaf de minister als zijn mee ning te kennen, dat nog meer verwar ring hierdoor niet te vreezen is. Even min zou er voor de uitgevers van school boeken ernstige financieele schade ont staan. Men zie het Kamerverslag in 't Twee de Blad. Het Tweede Kamerlid de heer H. Her mans heeft aan den Minister van Sociale Zaken, de volgende vragen gesteld; Is het juist, dat door de Arbeidsinspec tie een onderzoek werd ingesteld naar aard en omvang van den vrouwenarbeid in fabrieken en werkplaatsen? Z°° ja, is de Minister dan bereid, het resultaat v^n dit onderzoek te publi- ceeren of althans aan de Kamer bekend te maken? Gisteravond is te Den Haag aangeko men een Belgische missie, voor de plech tige aankondiging van de troonsbestij ging van Koning Leopold III. Deze missie bestaat uit burggraaf Van de ijvere, ambassadeur, de senatoren graaf De Brouchoven de Bergeyck en Godding, de kapitein Van den Heuvel, ordonnans-officier van Z. M1., en de hee- ron Louis Mahieu en Robert Hallet. Op t perron bij de Koninklijke wacht kamer waren ter begroeting aanweziu gep. luitenant-kolonel A. Ruys, adjudant i- b. d. van de Koningin, toegevoegd als eeredienst aan den ambassadeur, en le luitenant R. Römer, ordonnans-officier van de Koningin. o ®or*s was °°k nog tegenwoordig de Belgische gezant, de heer Maskens. Voor het station stonden drie gala- hofrijtuigen gereed. In het eerste rijtuig nam burggraaf Van de Vijvere plaats met luitenant-kolonel Ruys. Bij aankomst aan het paleis Noordein de werden de heeren van de missie be groet door den hofmaarschalk, baron De Smeth, terwijl de wnd. intendant zich in de vestibule bevond. De hofmaarschalk geleidde den am bassadeur naar zijn vertrekken in het Koningskwartier, terwijl de wnd. inten dant de heeren der ambassade den weg naar hun kamers in het Engelsche kwar tier wees. Donderdag werd te Nijmegen onder leiding van den heer 0. P. I. Dommisse, oud-burgemeester van Maassluis de jaar- lijksche vergadering gehouden van de vereeniging van calvinistische burge meesters, wethouders en gem.-secreta rissen „Groen van Prinsterer". Het jaarverslag van den secretaris, burgemeester P. A. Colijn van Alphen a, d. Rijn, maakt melding van een ledental van 165 en 65 begunstigers. Hierna refereerde de heer P. A. Colijn over „Werken voor steun". Na repliek van den inleider sloot bur gemeester M. Fernhout van Middel burg de vergadering mei gebed. (Ingez. Med.) Nu over een paar weken de vacan- tiekaarten weer verkrijgbaar zullen zijn, is het wel goed eens te melden, dat die ook geldig zijn op de D-treinen, waarin directe wagens van Amsterdam naar Viissingen zijn geplaatst. In die wagens kan men trouwens ook met een gewoon kaartje zonder D-trein-toeslag reizen. Ko de Voogd 80 jaar. Een bij ieder Middelburger en bij honderden vreemdelingen bekende per soon viert heden in goede gezondheid zijn 80sten geboortedag. Wij doelen op Ko de Voogd, die op zijn origineele wij ze zulk een groot aandeel heeft in de bevordering van het Vreemdelingenver keer. Wie kent niet den kleinen man, die speciaal op Donderdag, maar meer malen ook op andere dagén over Markt en Botermarkt wandelt in zijn oud-Wal- chersch costuum met de hooge „tunne" en de steenen „pupe", het vele zilver en den korten broek. Ieder kind kent „Ko" Maar niemand zou denken, dat deze nog zoo krasse man, die naar zijn uitlatin gen nog wel lust heeft in een vliegtoch- tje naar Engeland, natuurlijk als propa gandist voor bezoek aan ons eiland op 22 Juni 1854 te Middelburg is geboren. Bij de eerste tentoonstelling van Zeeuwsche kleederdrachten in de zalen van het Provinciaal bestuur, nu al weer meer dan 20 jaar geleden, deed Ko voor het eerst in zijn alom bekend costuum dienst als contrabureaulist en sinds dien is hij nog steeds een levend historisch stuk. De laatste zeven jaar is De Voogd suppoost bij het Burger Armbestuur, als hoedanig hij op zijn stuk weet te staan. Het zal zeker op den Noordweg R 200 den jarigen vandaag niet aan belang stelling ontbreken. Moge hij nog jaren met evenveel op gewektheid zijn propagandistische kracht aanwenden ten voordeele van het bezoek aan Walcheren. Niet vergeten. De liefhebbers van muziek denken er zeker wel aan, dat het Middelburgsch muziekkorps hedenavond een concert geeft op het Molenwater en Zondagmid dag van 12 tot 1 uur in de Abdij musi- cieert? Het aantal op Donderdagmorgen met de lijn» Breskens-Viissingen overgezette passagiers, van wie het leeuwendeel voor den Middelburgschen marktdag be stemd was bedroeg 400. Er zijn 25 auto' overgezet. Welk een geluk als men ontvanke lijk is voor kunst; dubbel leeft, die daarmee leeft. heer P. Snoep de functie van orgeltrap- j Zij, die zich met ingang van 1 Juli a.s Trr/\».*F»fl S J Y #*v Irvirntilnnl /vm »-v m Lin J n n amm Laat den rijweg vrij. Hei is zeker begrijpelijk, dat men nog al eens moppert over het onverschillig rijden van automobilisten en wielrijders, maar ook hebben deze dikwijls aanlei ding te mopperen over personen, die zonder eenige noodzaak den rijweg ge bruiken voor het afdoen van zaken of cm een gezellig praatje te maken. Zulk een praatje op den rijweg was gisteren oorzaak van een ruzie op de Markt tusschen een taxi-chauffeur en een voetganger, waarbij het zelfs tot hand tastelijkheden kwam Toen de woede wat over wai, begreep toch ook de voet- gtnger, dat hij verkeerd had gedaan en wilde de zaak verder maar „blauw, blauw". Ter waarschuwing maken wij er hier melding van. Nog eens het rijden in de Lange Delit. Er is nog altijd een deel van de auto bestuurders en wielrijders (en daaronder verschillende stadgenooten), dat maar niet op de borden in de Langedelft let en er niet aan denkt, dat men Donder dags tusschen 11 en 6 uur en Zaterdags tusschen 4 en 10 uur niet in de richting Dam-Markt mag rijden. Het kostte gisteren aan 34 personen een proces-verbaal. Een aanrijding. Gistermiddag kwam in de Langeviele de heer C. uit Goes met zijn auto in botsing met den tram. De auto was aan de voorzijde vrij; erg beschadigd, maar persoonlijke ongelukken kwamen er niet bij voor. Pas op de fiets. Gisteren is een rijwiel, dat onbe heerd op de Markt had gestaan, er zon der eigenaar van door gegaan. Wellicht heeft een ander zich over het karretje ontfermd. Een huurder van een ander rijwiel, vergat tot heden het gehuurde terug te brengen of is wellicht het adres van den verhuurder vergeten, Houdt toch rechts. Op den hoek van de Brakstraat en de Rotterdamsche Kade had gisteren een aanrijding plaats tusschen twee wielrij ders, van wie een links reed. De andere kreeg schade aan zijn rijwiel en zijn kleeren, doordat hij kwam te vallen. Niet geschikt voor het modern verkeer- Gister geraakte in de Nieuwe Kerk straat een groote Belgische reiswagen bekneld tusschen het daar staande pot huis en het waarschuwingsbord op den hoek van de Langedelft. Dit bord moest worden verwijderd alvorens het vehikel uit de beknelling verlost kon worden. Diefstal. De firma Littooy en Olthoff alhier deed aangifte van diefstal van geld uit het bureau op het kantoor. De politie heeft twee jonge mannen aangehouden, van wie een bekende den diefstal te hébben gepleegd, terwijl de andere zich aan medeplichtigheid blijkt te hebben schuldig gemaakt. Aangehouden. De politie alhier hield zekeren V. aan, wiens opsporing was verzocht door den burgemeester van Kruiningen; hij wordt verdacht van oplichting. Muziekuitvoering. Zondagavond te 8 uur geeft „Ons Ge noegen" een muziekuitvoering op den Boulevard. KAPELLE. Op de landbouwtentoon stelling te Kruiningen behaalde W. D. Schrier, alhier, een eersten en een tweeden prijs met een inzending Blauwe van Beveren konijnen. KRUININGEN. Aan het orgel in de Ned. Herv. Kerk alhier is electrische windvoorziening aangebracht. De instal latie is geleverd door de firma Berg- meijer, opvolger van firma Van Dam, welke ook het orgel geleverd heeft in 1899. Voordien was er geen orgel in de kerk. Gedurende die 34 jaar heeft de per vervuld. Wegens vergevorderden leeftijd vroeg hij ontslag, wat aanleiding gaf tot de aanschaffing van de nieuwe installatie. KRUININGEN. Woensdag geraakte een op particulier terrein staande auto in brand. Het vlugge optreden van om standers wist het vuur tot den motor te beperken. KRUININGEN. Woensdag reed B. met zijn bus bij het uitwijken voor een auto in de waterleiding bij het Station. Hij maakte een heele buiteling. Wonder bo ven wonder was er geen averij. Er zaten geen passagiers in de bus. KRUININGEN. In de vergadering van oud-leerlingen van Land- en Tuinbouw- cursussen welke in de „Korenbeurs" al hier gehouden werd, hield de heer Jan- sen-Verplanke een bespreking over het voordeel der bespuiting in boomgaarden en het nut van motorsproeiers, Een commissie van onderzoek tot aanschaf fing van deze laatste werd benoemd. Be sloten werd een excursie te houden naar den Wilhelminapolder op 28 Juni, en in Juli naar Noord-Brabant, en dezen zo mer de boomgaarden alhier te bezichti gen. IERSEKE. In verband met de ver grooting van de haven aan den kant van den Burenpolderdijk, hebben de groote ijzeren motorschepen een nieuwe lig plaats gekregen. Op deze ligplaatsen zal er meer ruimte ter beschikking zijn, ter wijl de schepen dan natuurlijk bovendien geen gevaar zullen opleveren voor de booten. Een 25-tal groote vaartuigen zal zoodoende op één rij komen te lig gen en bovendien zullen vele andere schepen beter ligplaats bekomen, daar zij nu soort bij soort liggen en gelijk aan den grond komen. BORSSELE. In de Donderdag alhier gehouden voltallige Raadsvergadering, kwam eerst ter tafel een verzoek van J. Walhout Tz. om verlaging van het door hem te betalen tarief voor het leiding water, in verband met zijn lagere ver diensten in dezen crisistijd. Het werd aangehouden tot het einde van dit jaar, daar ieder jaar de tarieven voor de wa terleiding <n December voor het volgen de jaar worden vastgesteld en dan .al leen reclameeren mogelijk is. B. en W. stelden voor een g'eldleening aan te gaan, ten bedrage van f 16000 in verband met het te betalen aandeel in de kosten van verharding van den Monsterweg, 't Voorstel is z.h.st. aangenomen, terwijl men besloot de leening aan te gaan bij de N.V. Maatschappij voor Gemeentecre- dieten te Amsterdam, tegen 4pet. De door Ged. Staten voorgestelde nieuwe salarisregeling voor burgemeester, se cretaris, gemeente-ontvanger en ambte naar burgerlijke stand werd aangeno men. Algemeen was men echter van oor deel, dat de verlaging voor den gemeen te-ontvanger te groot is en dat een aan- vangsjaarwedde van f 390 beslist te laag moet heeten. Dit zal aan Ged. Staten worden medegedeeld. De Raad trok zijn vroeger genomen besluit om 5 pet. te korten op de jaar wedden der ambtenaren, die meer dan 250 bedragen in en nam eveneens met algemeene stemmen aan een voorstel tot verhooging van de ambtenaars salarissen, beneden een bedrag van 250, zulks in verband met het ver plichte pensioenpremieverhaal van 10 pet.. Bij de afrekening voor de bijdrage aan de bijzondere school over de afge- loopen drie jaar, bleek nog 101 door de gemeente te betalen. Het voorstel om dit jaar aan die school 80 pet. van de verplichte bijdrage als voorschot te ver strekken (neerkomende op een bedrag van 1214) werd goedgekeurd. Na afloop eener besloten zitting deel de de v o o r z. mee, dat de Raad zal po gen met den Polder „Borssele" tot over eenstemming te komen, om voor geza menlijke rekening de sluiskom „de Vis- scherij" te doen uitbaggeren door werk- loozen. nt per kwartaal op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschij nende nummers De garnalenhandelaren uit Zeeland en Zuid-Holland hebben te Bruinisse ver gaderd. Aan den Minister van Oecono- mische zaken werd een telegram ver zonden, verzoekende, maatregelen te Middelburg, 22-VI-'34. Donderdag: hoogste lucht temperatuur 18.8 °C (66 °F); laagste 14.2 °C (57 °F). Heden 9 h: 15.6 °C; 12 h: 18 °C. 7.2 mm regen. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 764 mm; laag ste 757 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 786.7 mm te Toulouse; laagste 744.8 mm te Shields. Verwachting tot morgenavond: Krachtige tot matige, later afnemen de, W. tot N,W. wind, betrokken tot zwaar bewolkt, later opklarend, aan vankelijk nog regenbuien met kans op onweer, iets koeler. Zon op: 4 h 39; onder: 21 h 24. Licht op: 21 h 54. (Zomertijd.) Westkapelle is 28 min. en Domburf 23 min. vroeger; Veere is 38 min. later. (S Springtij.) Juni. Hoogwater. Vr. 22 9.42 22.03 Za. 23 10.45 23.09 Zo. 24 11.45 24.04 Laagwater 3.35 15.55 4.40 17.00 5.43 18.02 (Zomertijd.) Vr. Za. Zo. 22 23 24 Juni. Hoogwater. 11.12 23.36 12.15 24.43 13.26 Laagwater. 4.30 17.03 5.35 18.06 6.38 19.09 (Ingez. Med.) treffen in het belang van den garnalen- handel, tevens adhaesie betuigende aan het telegram, dezer dagen voor den ge meenteraad van Brouwershaven verzon den. -f Met ingang van 15 Juli is benoemd tot burgemeester van Ossenisse de heer L. A. C. van Esbroeck, thans bur gemeester van Hengstdijk. Een vliegtuig voor schoolkinderen. Donderdag werd op het vliegveld Waalhaven bij Rotterdam de 'aatste hand gelegd aan 'n vliegtuig, speciaal gebouwd voor vliegtochtjes met school kinderen. Het is het gewone passagiersvliegtuig van de K.L.M. echter heeft men een groot aantal kleine zitjes ingebouwd, niet alleen langs de wanden, doch ook, zigzagsgewijs in het middenpad. Achter in bevindt zich de plaats van den onder wijzer of geleider. Het ligt in de bedoeling met het toe stel vliegtochtjes boven Rotterdam te organiseeren tegen een minieme bijdra ge van de kinderen zelf. Vuurpijlpost. De invoering van de vuurpijlpost zal de Britsche postmeester-generaal over wegen voor het overbrengen van de post naar eilanden, waar het moeilijk is om deze op andere wijze over te bren gen of waar deze door mist, ijs, enz. moeilijk bereikbaar zijn. De vuurpijlpost is een uitvinding van den Duitschen in genieur Gerhard Zucker. De geschatte snelheid van een vuurpijl bedraagt 1500 km per uur en het grootste gewicht, dat op die wijze kan worden overgebracht

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1