LAATSTE BERICHTEN. INGEZONDEN STUKKEN. BENBSTNERWMETER van Donderdag. GEMENGD NIEUWS. IEURS- EM WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, 21 Juni. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 31 1000-4 101%—101%. Ned. 33 1000-4 101%—101% Ned. 34 1000-4 101%—101%. Certificaten-3 87%88. O. Indie 32 1000-5 100%—100%. O. Indie 26 1000-4% 100%—100%. O. Indie 34 1000-4 99%—99%. Denemarken Oblig. 1926-5 88%—87%. Duitschl. 100-7 34%—34. Engeland 1960-90 4 71—71%. Zwitserl. oblig'. '24-5 99 Zwitserl. Staatssp. 1927-4 99 Amsterdam 1933-5 101% 's-Gravenhage 1929-4% 100%101 Rotterdam 1926-1930-4% 98%—98% Berlijn 1925-6 21%—21% Zeeuws. Hyp. B-)5 100 Zeeuws. Hyp. B-4% 100%100% Cities Service Cy. P. 1958 5 28%- A Amsterd. Bank 98%93%. C Rott. Bankver. 74%—74%. A Twentsche Bank 76% A Pref. Gruyter Zn. A 124% A Pref. Jurgens A 92%92%. A Ned. Gist- en Spiritusfabr. 381382% A De Schelde N.B. 18% A Ver. Papf. v. Gelder 5759%. C Am. Car Foundry 13%13% Am. Smelt Ref. 25%—25 Farbenind. I.G. 48—48% Stand. Brands 13%13 U. States St. C. 25%—24% North Am. Cy. 11%—11% Born. Sum. tl.M. 123%123 Linde Teves en Stokv. 62%63% A Ned. Wol Mij. 79—79% A XSingkep Tin M. 8886%. A J. C. Japan Ln. 25%25%. A Rotterd. Lloyd 31%32%. A S. M. Nederland 31%—31%. A Amst. Thee C.M. 53%. A Houth. Alberts 30%—30% C Baltimore Ohio 14%14% A Southern Rlw. 16%16 C Union Pac. Rr. 74%75% C Int. Nickel Cy. 16%16% Duitschl. 30 1000-5 34%—34%-35% A Koloniale Bnk. 5049% A N.I. Hbk. 1000 56—55 C Ned. H. M. 1000 37—36 A Alg. Kunstz. U. 38%—38%-% A v. Berkels Pat. 15%—15% C Calvé-Delft 49%49% A C. Suiker Mpij. 24%24% A Ned. Ford A.M. 203%—205% A Philips Gem. B. afg. 215%—215-14 C Unilever 70%—70%-70 C Anaconda Cop. 9%9% C Bethlehem St. 21%—21%-% C Kennec Copper 13%—13%-% C Un. States Leather 5%5% A A.N.I.E.M.N.B. 207—202% A Kon. Petr. Mij. 161%—160%-% C Contin. Oil Cy. 11%11% C Shell Union O.C. 5%5% bij dit requisitoir te kunnen aansluiten, hoe vreemd het ook moge lijken. Pleiter vroeg n.l. Konings veroordee ling, omdat deze haar zelf verlangt. Verd. Koning maakte dan gebruik van 't laat ste woord om voor de laatste maal een felle aanval op Onnes te doen. Hij zegde o.a., dat het Hof hem de satisfactie zal geven, die de rechtbank hem heeft ont houden. Daarop werd Witbraad uitgenoodigd om in het verdachtenbankje plaats te nemen. De officier bepaalde zich in zijn zeer kort requisitoir tot het vragen van vrijspraak voor Witbraad, aangezien de rechtbank de ten laste gelegde oplich ting aan Onnes niet had bewezen ver klaard. Van de „verhuizers" waren alleen Maag en Van Binsbergen ter zitting ver schenen. Grotjohan wandelde op de gang. Tegen dit drietal requireerde de offi cier van justitie eveneens vrijspraak. Af gezien van de vrijspraak van Onnes zou een veroordeeling van de „verhuizers" toch al moeilijk zijn. MARKTBERICHT. Middelburg, 21 Juni. Op de vei ling waren 35.000 eieren aangevoerd. Gewone kipeieren: 5254 kg 1.69; 54 —56 kg f 1.79; 56—58 kg 1.95; 58—60 kg 2.19; 60—62 kg. 2.45; 66—68 kg. 2.63; bruine: 5860 kg 2.27; 6062 kg 2,41; eendeieren 1.83; kalkoen eieren 3.54 en poelepetaateieren 2.95 alles per 100 stuks. DE PAARDENMARKT TE MIDDELBURG. De jaarlijksche paardenmarkt veroor zaakte hedenmorgen reeds vroeg bijzon dere drukte op het Molenwater, waar vele paardenkoopers rondliepen en ge legenheid kregen uit 309 aangebrachte dieren een keuze te doen. Er was voor de dieren extra gezorgd door de vereeniging tot bescherming van dieren, die voor goede bakken met drinkwater had gezorgd, waarbij perso neel der reiniging goede diensten be wees. De handel was niet vlug, mede door de moeilijkheden bij den uitvoer speci aal naar Duitschland. Voor veulens is 75 tot 125 be-' taald; voor jaarlingen 140f 200; voor tweejarige 200—'/ 275, driejari gen 250275 en voor vierjarige en oudere paarden 300ƒ475, VERKIEZING POLDER WALCHEREN. Heden zijn bij enkele candidaatstel- hng gekozen als commissarissen van den Polder Walcheren:-voor het ongebouwd de heeren C. Wisse Pz. te Souburg in plaats van den heer P. Wisse aldaar en de heer P. W. M. Hoegen van Hooge- lande te Serooskerke in plaats van den heer mr. P. J. van der Feen te Domburg. Beide aftredenden hadden "hun ontslag genomen. Herkozen werden bij enkele candi- daatstellingde heeren C. Franse, jhr W. Z. van Teijlingen, C. A. van Woelde- ren. J. Castel, Chr. Volkers en C. Wisse Pzn. VERDRONKEN. TER NEUZEN, Hedenmorgen wilden de politieagent A. J, Hage met zijn neef E. Bakker, chauffeur, per roeiboot gaan hengelen in het kanaal van Ter Neuzen. Hij had, om zich een eind te laten mee- sleepen, de boot vast gemaakt aan de sleepboot „Raymond' welke het stoom schip „Ierland" begeleidde. Toen de hengelaars los gooiden, kwamen zij; met hun bootje terecht voor den steven van het stoomschip, dat hen overvoer» De inzittenden geraakten daardoor te wa ter. Personen, die in de onmiddellijke nabijheid per roeiboot aan het teeren van ducdalven bezig waren, konden Ha- ge nog te juister tijd redden, doch öe 23-jarige chauffeur Bakker, afkomstig uit Zierikzee, is verdronken. DE TERREUR IN OOSTENRIJK. Volgens berichten uit Weenen, is de laatste nachten opnieuw een groot aan tal bomaanslagen in Oostenrijk gepleegd. Vooral in Vorarlberg moet het bar ge weest zijn. Drie electrische centrales moesten tijdelijk het bedrijf stop zetten. Verder zijn de telefoon- en telegraafver bindingen hier en daar verbroken. Te Innsbrück heeft een helsche machine de woning van een ambtenaar van de re cherche in puin gelegd. Hierbij, vielen echter geen slachtoffers. „MINSTENS 33.000 UITGESPAARD." Middelburg, 19 Juni 1934. Zeer geachte Redactie! Mag ik hiermede een beroep doen op uw welwillendheid, om onderstaande re gelen in uw veel gelezen blad op te ne men, waardoor het nog mogelijk wordt, den vinger te leggen op een wonde plek, waarop in uw nummer van 29 Mei 1.1. eenigszins eenzijdig de aandacht geves tigd wordt. Het comité van actie inzake kolen- prijzen heeft voor haar verslag het mot to gekozen „Minstens 33.000 uitge spaard"; vastgesteld dient te worden, dat zij tot dit cijfer komt aan de hand van „ontbrekende" juiste gegevens, die zij door veronderstellingen vervangt of aanvult om toch vooral naar buiten uit een resultaat van haar werken vast te leggen. Of dit werken beschouwd mag worden in goeden of in kwaden zin, dit geheel ter beoordeeling van den lezer; gelukkig bezit het grootste deel der le zers zooveel gezond verstand, dat zij zich onmiddellijk, zonder na te denken, afvragen, of de mededeelingen van het comité niet als de laatste pogingen om een verloren zaak te redden, werden ge lanceerd. Om op de gepubliceerde cijfers in te gaan, wil ik een oogenblik aannemen, dat de geschatte hoeveelheden van 11000 ton en ook de winst van 3 per ton juist zouden zijn; dan dient men in één adem te vermelden, dat deze 11000 ton ongeveer 155.000 hl brandstoffen verte genwoordigen; er is dus 20 cent per hl voor hun leden „uitgespaard" en tegelij kertijd 20 cent per hl „winst" onttrok ken aan den kolenhandelaar, hetgeen de opzet is van het comité. Wanneer men in het algemeen derge lijke „actie-comité's" beschouwt, valt het >op„ dA alles hiervan meerendeel tweeslachtig is, zoowel hun samenstel ling, hun denken, hun handelen, hun be oordeeling enz. Veelal werken de leden overdag bij hun patroons, soms ook in openbare diensten, en 's avonds zetten zij zich aan de tafel en zijn dan de organisators van een grootsche beschermingsactie of voor vrijheid (door hen zelf maar al te veel misbruikt) of tegen den kolenhandelaar; zij strijden aan den eenen kant voor be tere „arbeids" ovorwaarden en behoud van loon, omdat elke „arbeider" zijn loon waard is, en aan den anderen kant bestrijden zij de verdienste of te wel het loon van een kolenhandelaar, die wel „arbeider" is, maar zich toch niet in hun vriendschap mag verheugen. Of dit laatste een gevolg is van het feit, dat de kolenhandelaar wellicht door ihet om gaan met kolenstof, of wellicht van huis uit, een minder roode kleur heeft dan de arbeiders, die zitting hebben in het comité, is ons onbekend. Het is verre van mij om op- of aan merkingen te maken op de loonen van de leden van het comité, maar de waar heid dient men onder de oogen te zien; zeer veel kolenhandelaren kunnen aan het einde van hun dagtaak niet, zooals de comité-leden, zeggen „dit is ver diend", maar zij zijn dikwijls verplicht te constateeren, dat zij „niets verdiend" hebben. De comité's voeren in den regel brand stoffen aan, die direct uit het schip of uit den wagon bij de afnemers thuisbe zorgd worden, de betaling is reeds te voren gegarandeerd door wekelijksche bijdragen aan de vereenigingen; de ko lenhandelaar daarentegen heeft mis schien één keer van de honderd gevallen een dergelijk buitenkansje, om uit den wagon of uit het schip te leveren. De kolenhandelaar moet de brandstoffen uit het schip of uit den wagon naar het door hem gehuurde pakhuis vervoeren en daar opslaan; later moet hij kleine hoe veelheden b.v. 5 of 10 hl (soms ook 1 of 2 hl) franco in de bergplaats van den afnemer bezorgen. Bij het opslaan en af leveren ontstaat altijd vergruizing, het gruis zelf wordt waardeloos. Maar dit is nog niet alles, dikwijls mag hij de re kening meermalen presenteeren, tot ein delijk of in 't geheel niet betaald wordt. Het is onnoodig te vermelden, dat in het laatste geval de winst van ettelijke hl wordt opgeslokt. Bovendien gaat er in den kolenhan del, vooral in den zomer, bijna niets om, en wanneer de handelaar in de stille maanden wil leven, dan moet hij, dit doen van zijn verdienste in den winter. Wanneer men zich van alle moeilijkhe den rekenschap geeft, .dan zal het nie mand verwonderen, dat dan ook ieder een in den kolenhandel, zoowel in het groot als in het klein, verlangend is naar een regeling, waardoor ten minste een bestaansmogelijkheid wordt gescha pen. Reeds veel pogingen werden hier toe aangewend, tot nu toe echter met weinig resultaat, waarschijnlijk zal al leen een wettelijke regeling uitkomst kunnen brengen, hoewel het idee reeds voor den vrijen kolenhandelaar minder sympathiek is. Dat de Huisbrandcommissie uit de Ko- lenconventie ontbonden zou zijn als een gevolg van het optreden van het Comité van actie voor Wlalcheren en mede door de sterke hulp van de organisaties, zoo als de Handelskamer en het Centraal Bureau uit het Ned. Landbouwcomité, is niet juist. Een dregelijke bewering doet mij den ken aan de uitlatingen van een aspirant held in korte broek, die zegt, dat hij heel alleen de kamer donker had ge maakt door met bolle wangen naar het electrische licht te blazen, terwijl toch zijn grooter broertje het knopje om draaide. De oorzaak van de ontbinding der Huisbrandcommissie ligt ergens anders, waarover ik met het oog op de beschik bare ruimte niet verder uitweiden mag Ook de mededeeling van het comité, dat haar verzet verwarring heeft ge sticht onder de handelaren, is bezijden de waarheid, wel zal de houding van het comité binnen niet al te langen tijd heil zaam werken om de handelaren meer gesloten bijeen te brengen. Indien dan later door samenwerking het bestaan van dergelijke comité's in het gedrang komt, dan zullen de laatste niet kunnen schrijven, dat zij hieraan geheel on schuldig zijn. Het comité kent zeker niet het ge zegde „Suum cuique", hetgeen een ron de Zeeuw in mijn schooljaren zoo kern achtig duidelijk vertaalde en aanvulde als: „Ieder het zijne en den kwade nie mendal". U, Mijnheer de Redacteur, dankzeg gend voor de verleende plaatsruimte, Steenkolenhandel. NlUUIUiOSS C Tide Water Ass. Oil 7%7%. A K.N. Stoomb. Mij. 43%. A Ned. Scheepv. U. 32%32. A H.V. Amsterdam 171%172-168. A Java Cult. Mij. 89%90%. A N.l. Suiker U. 70 A Deli Batavia 147%—147%-146%. C Deli Mij. 1000 137—136%-137%. A Senembah 141140%-141%. C Chicago Milw. 3%3%. A Amst. Rubb. C. 105—104%-103%. A Deli-Bat. Rubb. 62—62. A Hessa Rubber 4341. A Serbadjadi S.R. 52%52%. Prolongatie 11. WISSELKOERSEN. 20 Juni 21 Juni. Londen 7,42% 7,43% Berlijn 56,07 56,16 Parijs 9,73% 9,72% Brussel 34,44 34,44 Zwitserland 47,91 47,93 Kopenhagen 33,17% 33,20' New-York 1,4|7% 1,47% Industrie BUITENMAN BEROOFD. In den nacht van Maandag op Dinsdag is een buitenman in een pand aan de Aert van Nesstraat te Rotterdam beroofd van twee bankbiljetten van duizend gulden In verband met deze berooving zijn aan gehouden en in arrest gesteld de 38-ja rige mej. C. S. de V. en de 25-jarige D K. Bovendien nog de twee kooplieden de 30-jarige J. K, en de 40-jarige J. M Het geld is niet teruggevonden. EEN AVONTUUR DAT GOED AF LIEP. Gisteren vermoedde men, zoo als gemeld, dat op het meer Flevo de gebroeders P. uit Amsterdam door het omslaan van hun boot waren verdron ken. Het blijkt echter, dat alles goed is afgeloopen. De jongens zijn veilig in hun ouderlijke woning teruggekeerd. Zij waren Dinsdag onder het eiland Pampus terechtgekomen. Het roer van hun boot was gebroken, zoodat deze on bestuurbaar ronddobberde. De boot sloeg tegen een krib en de jongens wis ten hun vaartuig over den dam heen in stil water te brengen. Zij trachtten door hun scheepsroeper de aandacht van de voorbijvarende schepen te trekken, wat echter niet gelukte. Den nacht hebben zij doorgebracht aan den dijk. Gisteren ochtend voer er een schip voorbij, dat per tram naar hun woning terugkeer- zij konden praaien. De schipper bracht het tweetal naar Muiden, vanwaar zij per tram naar hun woning terugkeer den. WEER EEN ZWARE BRAND TE VLIJMEN. Woensdag heeft te Vlij men wederom een zware brand ge woed, die ditmaal drie huizen in de asch ïeeft gelegd. Omstreeks zes uur des avonds is het vuur door onbekende oorzaak ontstaan in de boerderij van den landbouwer B. Aangewakkerd door den wind, sloegen de vlammen weldra naar de boerderijen van de landbouwers W. K. en A. B. over en al spoedig stonden ook deze laatste twee boerderijen in lichte laaie. De be woners konden zich tijdig in veiligheid stellen. De drie boerderijen, alsmede de schuren die achter deze boerderijen stonden, waren weldra in de asch gelegd. De inboedels gingen alle verloren. Een hooimijt brandde geheel uit. Een koe kwam in de vlammen om. KORDATE JONGEN. Dinsdagavond omstreeks elf uur, heeft een onbekend gebleven man getracht door te dringen tot 'n woning op 't Willem van Noortplein te Utrecht en zich niet ontzien om 'n 17 jarig jongmensch door 'n slag met een hard voorwerp op het hoofd onschade lijk te maken. Zijn toeleg is evenwel mis lukt en de man heeft zich, nadat hem gebleken was, dat de jongen genoeg te genwoordigheid van geest vertoonde, om zich te verdedigen en het binnendringen van de woning te beletten, uit de voe ten gemaakt. Tegen elf uur verlieten de ouders van den jongen het huis, om nog een eindje te wandelen. Eenige oogenblikken later werd tegen de ruiten getikt. De jongen dacht, dat zijn ouders terug waren en ging naar de voordeur om hen in te la ten. Toen hij de deur geopend had, stond een man voor hem met een hard voor werp in de hand. Nog voordat de jongen had kunnen vragen wat men van hem verlangde, kreeg hij een klap op het hoofd. Hij deinsde terug en struikelde daarbij over een fiets, die in de gang stond. Toch had de knaap nog zooveel tegen woordigheid van geest, dat hij de deur dichttrapte. De man is toen verdwenen. Onmiddellijk waarschuwde men de politie, die een onderzoek instelde, ech ter zonder resultaat. ITALIAAN BIJ INBRAAK DOOD GESCHOTEN. Terwijl een tweeta wachtmeesters der Kon. Marechaussee te Hulsberg Woensdagnacht op sur veillance waren stietten zij in het ge hucht Aalbeek op een drietal personen die naar de omstandigheid te oordeelen klaar stonden inbraak te plegen in de woning van den heer G. W De marechaussee's gelastten hen de handen omhoog te steken, waarop een van hen, gewapend met een schoenma kersmes een dreigende houding aannam Toen hem gesommeerd werd dit mes af te geven, sloeg hij op de vlucht in de richting Hulsberg. Men zond hem drie schoten achterna, waarvan één schot doodelijk bleekk te zijn. De man vie" na ongeveer 50 meter geloopen te heb ben neer en gaf den geest. De tweede van het drietal was inmid' dels 'door een der wachtmeesters ge boeid, terwijl de derde kans zag te ont komen. Het slachtoffer S, E. genaamc bleek, evenals de beide anderen, een Italiaan te zijn. De arrestant is naar de Hulsbergsche marechaussee-karzerne overgebracht Hij weigerde den naam. van zijn ont vluchten kameraad mee te deelen. VERKEERSONGELUKKEN. Te Asten is Woensdag de 60-jarige land bouwer Lomans, die per fiets op den weg naar sluis 11 reed, door een vracht auto overreden en op slag gedood. Hij laat een talrijk gezin na. Woensdagmiddag is het 7-jarig zoontje van den heer W. H'. te Oude haske door een personenauto aange reden en op slag gedood. VOET AFGEKNEPEN IN EEN KIN DERDRAAIMOLEN. Woensdag avonc had op de kermis te V e n 1 o een vrij ernstig ongeluk plaats, dat op het druk ke kermisterrein heel wat opschudding teweeg bracht. De 36-jarige A. V., kermisreiziger van beroep en als knecht in dienst bij den kermisexploitant van Recken, bediende de machine van den kinderdraaimolen Op een moment, dat de caroussel geheel met kinderen was bezet, is V. met 'n voet tusschen de rails van de caroussel en dé draaischijf van de machine geko men. De linkervoet werd hem boven den enkel af gekneld, terwijl hij boven dien nog een ernstige beenbreuk opliep. Van de kinderen, die in den draaimo len zaten, begon het meerendeel luid keels te schreeuwen, anderen namen ge heel ontdaan de vlucht, hetgeen een groote consternatie veroorzaakte, SCHOONVADER SCHIET OP ZIJN SCHOONDOCHTER. Woensdagmid dag heeft zich in een perceel in de Blok- straat te Zwolle een drama afge speeld. In dit huis, bewoond door het gezin L., bestaande uit man, vrouw en 80-jarigen vader van den man, bestond den laatsten tijd dikwijls oneenigheid. Tefhaaldelijk was er hoogloopende ru zie, maar tot nu toe bleef het bij be dreigingen. Woensdagmiddag tijdens afwezigheid van den man is wederom een heftige twist ontstaan tusschen den ouden va der en zijn schoondochter. Blijkbaar heeft de oude man daarbij de vrouw met een revolver gedreigd. Zij vluchtte den tuin in, achtervolgd door haar schoon vader, die onderwijl een schot op baar loste. De vrouw liet zich met een. gil op' den grond vallen, waarop de vader, in de meening zijn schoondochter vermoord te hebben, het wapen op zichzelf richt te en met een Schot door het hoofd éen einde aan zijn leven maakte. A^an de op de schoten ijlings toege snelde buren en politie bleek evenwel, dat de vrouw geheel ongedeerd was. VALSCHE MUNTERS ONSCHADE LIJK. De valsche muntersbende, waarvan wij melding maakte, is, naar men mag aannemen, thans zoo goed als zeker geheel onschadelijk gemaakt, al thans voor zooverre het betreft de uit gifte van valsche bankbiljetten van f 100 in Nederland. De hoofdpersonen zijn gearresteerd, n.l. acht personen in België, o.w. de Ant- werpsche makelaar, die de zaak finan cierde, de teekenaar van de biljetten, de drukker en enkele andere personen, die deel uitmaakten van het complot. Onder deze acht personen bevinden zich twee Nederlanders, die in België opgesloten blijven. Voorts zijn, te Venlo nog twee Neder landers gearresteerd, die de biljetten al daar hadden uitgegeven. Verder zijn nog drie personen te Eindhoven in arrest gesteld, van wie men vermoedde, dat zij met het valsche munterscomplot in contact stonden en die biljetten te Eindhoven hadden uit gegeven. Deze zijn echter later weer op vrije voeten gesteld. De geschiedenis van de uitgifte van de valsche bankbiljetten van f 100 in Ne derland dateert eerst van de vorige week Vrijdag. Het eerste biljet is in Den Haag is een winkel uitgegeven. Aan gezien de biljetten zoo goed nagemaakt waren, dal men deze op het eerste ye- zicht zeer moeilijk van echte bank- biljetlen kon onderscheiden, is het den winkelier in den Haag niet opgevallen, dat hij een valsch biljet van f 100 in ont vangst had genomen. Dit is hem eerst gebleken, toen reeds uit Venlo en Eind hoven berichten over de circulatie van valsche biljetten bekend werden. Zaterdag zijn in Eindhoven twee val sche biljetten van f 1000 uitgegeven. Op grooter schaal ging men tot uitgifte Maandag op de kermis te Venlo over* Daar werden vijf stuks uitgegeven, zoo dat dus in totaal acht valsche biljetten in omloop waren g'ebracht. Verder zijn nog twaalf valsche biljet ten gevonden op den persoon, die op en kele kilometers van de Belgische grens slapend met z'n collega's in een auto werd gevonden. In totaal zijn nu twintig valsche biljetten in beslag genomen. Gedrukt werden in de uitstekend voor dit doel ingerichte drukkerij te Antwer pen 5300 biljetten van f 100 elk. De eer ste 5000 vonden de makers echter te slecht nagemaakt, zoodat men ze niet in omloop bracht, maar vernietigde. Wat er met de nog vermiste 280 biljetten is gebeurd, is op het oogenblik nog' niet vastgesteld. Men weet niet, of deze ge- Suiker - Aku Unilever Koninkl. Philips Markt Tabak Rubber Amerika Schepen Mijnen (Wettig gedeponeerd.)

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 2