KORT ZEEUWSCH NIEUWS. ONDERWIJS. KERKNIEUWS. HANDEL EN NIJVERHEID. FINANCIEELE BERICHTEN. LANDBOUW. SEURSTHERiöÜËTEi van Woensdag. RECHTSZAKEN. LAATSTE BERICHTEN. SEURS- EN WISSELKOERSEN. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. A Alg. Kunstz. U. 39%—39-38%. A v. Berkels Pat. 15%15%. C Calvé-Delft 50%49%. A C. Suiker Mpij. 24%24%, A Ned lord A.M. 205-204-03%. Pbdip: Gem. B. 216%216-14%. C Unilever 7271%-70%. C Anaconda Cop 9%9%-9%. C Betthlehem St. 22%21%-%. C Kennec Copper 14%13%-%, C Un, States Leather 5%5%. A A.N.I.E.M.—N.B. 207—207 A Kon. Petr. Mij, 163160%-61%. C Contin. Oil Cv. 12%—11%-12 C Shell Union O.C. 5%—5% Eendracht maakt Macht. Geref, Gem. DS. J. B. NETELENBOS f Een belangrijke opdracht voor de Nederlandsche industrie. ALGEMEENE VERGADERING B.V.G. Over de suiker. DE TENTOONSTELLING DER Z.L.M. TE KRUININGEN. H.V.A. Young INSTALLATIE. VLISSINGEN. VRIJSPRAAK GEëlSCHT, VIJF BOERDERIJEN EN ZES SCHUREN IN VLAMMEN. AMSTERDAM, 20 Juni. Ned. 31 1000-4 101%—101%. Ned. 33 1000-4 101 101%. Ned. 34 1000-4 101%—101%. Certificaten-3 88%87%. O. Indië 32 1000-5 100%—100%. O. Indië 26 1000-4% 100%—100%. O. Indië 34 1000-4 99—99%. Denemarken Oblig. 1926-5 87%88%. Duitschl. 100-7 35%—34%. Engeland 1960-90 4 71%—71%. Zwitserl. oblig. '24-5 99 Zwitserl. Staatssp. 1927-4% 99- Amsterdam 1933-5 101% 's-Gravenhage 1929-4% 100% Rotterdam 1926-1930-4 98%—98% Berlijn 1925-6 21%—21% Zeeuws, Hyp. B-5 100100 Zeeuws. Hyp. B-4% 100%100% Cities Service Cy. P. 1958 5 28% A Amsterd- Bank 98%98%. C Rott- Bankver. 7474%. A Twentsche Bank 7676%. A Pref. Gruyter Zn A. 124% A Pref- Jurgens A 9291%. A Ned Gist- en Spiritusfabr. 388381. A De Schelde N.B, 18% A Ver. Papf- v .Gelder 5857. C Am. Car Foundry 14%13%. C Am. Smelt Ref. 26%—25%. C Farbenind. I.G, 48%48. C Stand. Brands 13%13%. C U. States St. C. 26%—25%. C North Am. Cy. 11%—11%. A Born. Sum. H.M. 123%—123%. A Linde Teves en Stokv. 6362%. A Ned. Wol Mij. 78—79. A Singkep Tin M. 8988. A J. C. Japan Ln. 26 A Rotterd. Lloyd 32%—31%. A S. M. Nederland 32%31%. A Amst. Thee C.M. 54%—53%. A Houth. Alberts 3130%. C Baltimore Ohio 15%14%. A Southern Rlw. 1716%. C Union Pac. Rr- 74% C Int. Nickel Cy, 16%16%. Duitschl. 30 1000-5 35%—34%-34. A Koloniale Bnk. 5050. A N.I. Hbk. 1000 57%—56, C Ned. H. M. 1000 38—37. te Goes is de man aan de bekomen ver wondingen bezweken. (Reeds gedeeltelijk in een deel der vorige oplaag opgenomen geweest). ELLEWOUTSDIJK. Door samenwer king van alle openbare lichamen in de gemeente, kan binnen enkele dagen de werkverschaffing, welke ondanks de groote werkloosheid der landarbeiders, wegens het ontbreken van de noodige middelen moest worden stopgezet, wor den hervat. Een bedrag van ongeveer 1000 is thans weer beschikbaar. Bij Kon. besluit zijn opnieuw be noemd met ingang van 1 Juli a.s. tot burgemeester der gemeente Duiven- dijke J. Padmos, secretaris dier ge meente; met ingang van 20 Juli a.s. tot burgemeester der gemeente K1 o e t i n- g e C. Zandee. De heer E, F. J. van den Bossche van Oostburg, werkzaam als commies der directe belastingen ter inspectie te Terneuzen, is benoemd tot ont vanger der invoerrechten en accijnzen te Putte (N.-B.) Ds. Netelenbos was lid var. het Zeeuwsche Genootschap der Weten schappen. De begrafenis zal Donderdag plaats hebben. Ds. M. Hofman te Krabbendijke roepen te Werkendam. is be- Gisteren slaagden te Utrecht voor het examen tuinbouwvakonderwijzer de heeren J. de Jager te Kapelle voor fruitteelt en M. Wattel te Middel burg voor fruit- en groententeelt. Mej. M- J. Kloppenburg, tijdelijk onderwijzeres aan de school der Ger. Gem. 'te A a g' t e k e r k e, is met in gang van 1 September a.s. benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. school te Drachten. Aan de Universiteit te Amsterdam slaagde Dinsdag voor het candidaats- examen in de wis- en natuurkunde (hoofdvak scheikunde) de heer P. W Haaijman te Oostburg (cum laude). Zooals we gisteren nog in een deel der oplaag meldden, is te Groenloo in den ouderdom van 55 jaar overleden, ds. J. B. Netelenbos, predikant der Ned. Herv. Gem. aldaar. Bij velen zal dit overlijden ontroering wekken. Ds. Netelenbos was algemeen een zeer gezien en geliefd predikant, vooral ook in Zeeland. De overledene was aanvankelijk Ge reformeerd predikant. Hij diende de kerken te ,0 o s t k a p e 11 e, Heeren- veen en kwam 21 April 1912 te Mid delburg. Toen hij! te Middelburg stond, kwam hij in conflict met de Geref. Kerken. De eerste aanleiding was het optreden van ds. Netelenbos in de algemeene predikantenvergadering té Utrecht, oj> 18 April 1917, waar hij een en ander zeide over de Christuservaring der ge- loovigen, dat in den Middelburgschen kerkeraad enkele vragen en breede k'er- keraadsdiscussies uitlokte. In Juni 1917 nam ds. Netelenbos in de Geref. Kerk te Den Haag een beurt waar, naar aanleiding waarvan de Haagsche Kerkeraad dien te Middel burg op ds. Netelenbos' onrechtzin nigheid volgens de gereformeerde be ginselen opmerkzaam maakte. De classis te Middelburg benoemde 14 Nov. van dat jaar een commissie ad hoc (dr. A. A. van Schelven, ds. G. F Kerkhof en ouderling Geschiere). De zaak groeide toen tot een ernstig kerkelijk geding met na vele vergade ringen het classisbesluit van 13 Mei 1919, waarin de classis ds. Netelenbos schorste wegens de „verdenking" aan gaande de zuiverheid in de leer. Eenige maanden later werd de schor sing definitief verklaard. Op 19 Nov. 1919 zette de classis hem, wegens zijn ethisch beginsel af. De in 1920 te Leeuwarden gehouden generale synode besloot tot. een nieuw onderzoek hoofd zakelijk loopend over Netelenbos' Schriftbeschouwing. Ook Genesis 2 en 3 kwamen hierbij ter sprake. Dit had tot uitkomst dat de synode met. eenparig heid van stemmen de afzetting van den Middelburgschen predikant bekrachtig de. Ds. Netelenbos werd daarop lid van de Ned. Herv. Kerk. Een jaar na zijn afzetting, in Novem ber 1921, is ds. Netelenbos Herv. predi kant geworden te Heinkenszand. Hij stond verder achtereenvolgens te Roermond en Groenloo. Zijn publicaties, vnl. uit den tijd van 't conflict zijn o.a. „Ethisch Gereformeerd", „Verzoening", „Dat ze allen een zijn" „Ben ik Ge reformeerd", „De grond van ons geloof". Naar wordt medegedeeld, heeft de Turksche regeering aan de Nederland sche Mij. voor Havenwerken, hiervoor samenwerkende met de werf Konrad, Heemaf en de machinefabriek gebrs Stork en Co opdracht verleend de plan nen te ontwerpen voor den bouw en uit rusting van een marinehaven te Güldjük nabij Stamboel. Het volledig project moet in 14 maanden gereed zijn. Hier mede is de beslissing gevallen in een kwestie die de Turksche regeering reeds sedert tal van jaren bezig houdt Het weekblad „Handelsbelangen' publiceert o.m. de crediteurenlijst in het faillissement E. Daniëlse, handelaar in hout en stroo te Middelburg. Ze telt 22 crediteuren met een totaal passief van 63.493, waarvan preferent 37.978 Inmiddels is een accoord aangeboden De voornaamste crediteuren zijn: W, Reinierse, geldleening rente en kosten gedeeltelijk preferent 23.544. Twent sche Bank N.V. saldo rekening crt. pre ferent 21.722. De Bond van Vereenigingen van Ge diplomeerde oud-leerlingen van land en tuinbouw-wintercursussen kwam he den Woensdagmorgen in algemeene ver gadering bijeen in de „Prins van Oranje te Goes. Voorz. de heer De Buck. De voorz. deelt, na afhandeling van eenige ingekomen stukken, mede, dat de bond voortaan in het landbouwblad van de Z.L.M. een eigen rubriek zal hebben Er is een commissie van redactie be noemd met aan het hoofd de heer Blok te Kloetinge. In de verschillende dee len der provincie zijn correspondenten aangezocht. Spr. hoopt dat alle leden indien ze iets op 't hart hebben, van de eigen rubriek gebruik zullen makeij. De heer C. Kousemaker, van Kloetin ge*, hield hierna een lezing „Over de suiker". Spr. zegt dat het suikervraagstuk op 't oogenblik in het midden der belang stelling staat. Men beweert, dat de sui kerbiet, evenals b.v. de meekrab, ge doemd is om te verdwijnen. Dit vraag stuk is van zeer veel belang voor den Zeeuwschen landbouwer, daar niet min der dan 21 pet, van den Zeeuwschen giond met suikerbieten bezaaid placht te zijn. C Tide Water Ass. Oil 7%7%. A K.N. Stoomb. Mij. 44. A Ned. Scheep v. U. 32%32%. A H.V, Amsterdam 176%173-170. A Java Cult. Mij. 9189%. A N.I. Suiker U. 72%70. N A Deli Batavia 148%147%. C Deli Mij. 1000 138%—138-136. A Senembah 141142-40 C Chicago Milw. 3%3% A Amst. Rubb. C 106%—105%-04% A Deli-Bat. Rubb. 62%62 A Hessa Rubber 4443 A Serbadjadi S.R. 51%52% Prolongatie 11 WISSELKOERSEN. Vervolgens geeft spr. een beknopt ïistorisch overzicht van de suikerwin ning eerst uit het suikerriet in de Oos tersche landen, en daarna uit de beet wortelen. De laatste cultuur datteert van 1786. Aanvankelijk konden de beet wortelen het niet tegen het suikerriet uithouden. Men moest de beetwortel-in dustrie steunen. In Nederland breidde de verbouwers zich geleidelijk uit van 6000 H.A. in 1870 tot 69000 H.A, in 1912. In de laatste jaren werd meer beetwortel suiker dein rietsuiker geproduceerd. Er kwam een groote overproductie waar door men, in 1902, tot de bekende Brus- selsche suikerconferentie kwam. Spr. noemt de bepalingen, die de landen, die tot de conventie toetraden, aanvaarden. Deze conventie kwam ten goede aan de beetwortelsuikercultuur. De oorlog werkte echter remmend op de bietsui kercultuur en de rietsuikercultuur kreeg een voorsprong. Na den oorlog werd de suikercultuur weer opgevoerd, doch de rietsuiker behield haar voorsprong. Er kwam weer overproductie en elk land ging de eigen industrie steunen en be schermen. Tot 1930 hield de Nederland' sche industrie het zonder steun uit. In 1931 sloten een aantal landen een over eenkomst en beperkten hun productie met 40 pet. De niet toegetreden landen vermeerderden echter de productie met 20 pet. Toch daalde de productie meer dan de consumptie, maar daarnaast daalde de suiker toch tot een prijs waarvoor niet geproduceerd kan wor den; zelfs Java niet, dat de laagste kostprijs heeft, Amerika heeft thans de binnenland- sche markt gecontingenteerd, en er be staat nu voor dit land geen reden meer om buiten de internationale overeen komst te blijven. Zou men, algemeen, tot een internationale overeenkomst komen dan zou dit den prijs gunstig beïnvloe den. Te betreuren is echter, dat men landelijk blijft beschermen. Spr- meent dat opheffing van deze bescherming en een nieuwe conventie, als die van 1903 alleen de oplossing kan brengen. Neder land zou versterkt uit den strijd komen Wel produceeren Java en enkele andere landen goedkooper, doch deze kunnen de heele wereld niet voorzien. Daartoe moeten de andere landen, die het goed koopst produceeren, hun deel bijdragen en tot die behoort Nederland. Daarom is thans de steun aan de Nederlandsche suikerindustrie ten volle gerechtvaar digd. Inderdaad zou de Java-suiker hier 2 ct, goedkooper zijn, maar toch zou dit voor ons,-gelijk de heer Van Bommel van Vloten, berekende, een nadeel geven van 27 millioen, tegen een voordeel van 18 millioen. Wat de toekomst zal brengen, kan niemand zeggen, maar zoo kan het niet blijven- Op het oogenblik wordt over de geheele wereld met 1500 millioen ge steund. Als Amerika en Engeland tot de internationale conventie toetreden, za' dit verbetering brengen. Ook de con sumptie kan toenemen. De particuliere prijs is echter te hoog, door de hooge accijns. Spr. erkent echter, dat de re geeringen in deze voor een moeilijk vraagstuk zitten, daar zij alle inkomsten hard noodig hebben. Spr. besluit met de hoop uit te spre ken, dat men spoedig een oplossing za! vinden, vooral ook in het belang van de Nederlandsche verbouwers van suiker bieten. De heer De Vrieze, van Drijschor merkt op, tegen het gebruikte woorc „steun" te zijn. Men bezigt dat woorc ook niet bij het op peil houden van in dustrieele artikelen én loonen. Ook hier dient van een „op prijs houden" gespro ken" te worden. Spr. betreurt dat een deel der pers in deze de publieke mee ning ten onrechte ongunstig beïnvloedt De hr. Kousemaker betreurt dit eveneens. De hr. Le Clercq, van Meliskerke wijst er in deze op, dat de landbouw de kurk is, waar de maatschappij op drijft en inplaats van „steun aan den land bouw", dient men van „steun aan het algemeen" te spreken. Men dient hier in wijder kring de aandacht op te vestigen De hr. Kousemaker zegt voorts nog op een vraag van den heer Vrieze dat men, wat de fabricage van alcohol uit bieten betreft, de resultaten van de proefnemingen moet afwachten. Verder dient men steeds den normalen tijd voor oogen te houden en in normalen tijd is AMSTERDAM, 19 Juni. 20 Juni. Londen 7.43% 7.42% Berlijn 56.97 56.07% Parijs 9.73 9.73% Brussel 34.45 34.44 Zwitserland 47.91 47.91 Kopenhagen 33.27% 33.17% New-York 1.47% 1.47% de alcoholfabricage uit bieten niet mo gelijk. Frankrijk steunt deze fabricage zwaar, omdat het geen petroleumbron- nen heeft en zelf brandstoffen wil pro duceeren voor zijn vliegmachines enz. De voorz. betuigt hierna zijn dank aan den spr. voor zijn lezing, die met veel belangstelling is aangehoord, Spr, complimenteert vervolgens de afdeeling in het land van Renesse, met haar 25 jarig jubileum. Verder brengt spr. hulde aan den secr. voor de wijze waarop hij den stand van den B. V. G. op de ten toonstelling te Kruiningen heeft inge richt. Voorts deelt spr, nog mede, dat men in Oostburg en Tholen een cursus zal organiseeren in economie en wets kennis, zooals te Goes gehouden is. Ten slotte spoort spr. aan tot het houden van veldexcursies. Na afloop der vergadering vereenig- de men zich aan een gemeenschappelij- ken maaltijd en vervolgens werd per auto naar de tentoonstelling te Kruinin gen gereden. Heden werd, voor het eerst na 1930 wederom een Landbouwtentoonstelling, uitgaande van de Z.L.M.gehouden; zulks op het terrein van den heer A. van Hootegem te Kruiningen. De ten toonstelling is geopend door den Commis saris der Koningin, jhr. mr. J. W. Quar les van Ufford. Daarna voerde mr. Die- leman het woord. Wij komen morgen uitvoerig op een en ander terug. De generale indruk, die wij van deze tentoonstelling kregen, is, dat alles tot in de puntjes verzorgd werd. Het aantal runderen, paarden, var kens, geiten, schapen, kippen en konij nen, in één woord het levend gedeelte der expositie bedraagt 1000 stuks. Daar naast zijn véle scoorten moderne land bouwmachines, waaronder dit maal de veel besproken boerenwagen op lucht banden, een zeer voornaam onderdee vormen. Niet minder dan 16 dezer wa gens trokken zeer veel bekijks. De tuinbouw en de werktuigen van dit onderdeel, nemen oolc veel plaats in en de afdeeling landbouw-voorlichting en -onderwijs brengt weer al het nieuwe dat de plantenziektenkundige Dienst, de R.W.L. te Goes en de Landbouwwinter- cursussen naar voren hebben te bren gen. Maar zeer in het bijzonder willen wij stil staan bij de afdeeling landbouwhuis- houdkunde. De commissie voor deze af deeling heeft een geheel bijzonderen stand samengesteld. In haar tent heeft zij een eenvoudige boerenwoning ge maakt, om te laten zien hoe met niet te veel kosten, een goede en hygiënische woning tot stand is te brengen. Ook hier moeten wij kort zijn, doch mogen nog wel eens vaststellen hoe dit onderwijs in het leven van de platte landsbevolking een heele ommekeer heeft gebracht en hoe dit leven daar door zeker is veraangenaamd. De dames boden de bezoekers „most" aan, een alcoholvrije drank, vervaardigd uit vruchten, zelfs uit die, welke minder geschikt zijn voor gewone consump tie. De P. E. Z. M. verleende haar krachtige medewerking aan dezen stanc Het Vereenigingswezen is ook goed vertegenwoordigd; daar zijn de Z. L. N en haar onderdeelen verschillende verzekeringsmaatschappijen en coöpera ties, w.o. de boter- en melkfabrieken te Wemeldinge en te Middelburg. Ai zonderlijk exposeerden de E. N. C. K te Vlaardingen en de Districts-Arbeids beurs te Middelburg. De gemeente-gas fabriek te Goes maakt machtige propa ganda voor haar product. Zonder iets af te willen doen aan de andere, levende inzendingen, willen wij even terug keeren naar de geiten, om dat de Provinciale Vereeniging tot ver beïering van het geitenras met deze tentoonstelling haar 25-jarig bestaan herdenkt. Zij beschikte over een gehee' afzonderlijke tent, waar de mooiste dieren uit de provincie tegenwoordig waren en waar in een stand o.a. aange toond werd de belangrijke verbetering die aangebracht is in de stallen. Een oud- en een nieuw model stal spreken boekdeelen. Maar ook in de kwaliteit der dieren, in haar melkproductie is in deze kwarteeuw groote vooruitgang Unilever Koninkl. Philips Tabak Amerika Markt Ford Robber I Schepen Mijnen (Weittg gedeponeerd.) te constateeren. „De koe voor den ar beider" is van zeer groot belang. Ter Openbare rechtzitting der Arr,- R.echtbank te Middelburg, Kamer voor Burgerlijke en Handelszaken, van heden is geinstalleerd als Rechter in die Recht bank mr. C. E. Muller, voorheen subs.- Griffier der Arr.-Rechtbank te Amster dam. Het woord werd achtereenvolgens ge voerd door den President, door mr. Sik kel, waarnemend-officier van justitie, namens het parket, door den griffier en door mr. F. B. Evers, advocaat en pro cureur te Middelburg namens de Balie. Ter genoemde zitting werd be- ëedigd als kantonrechter plaatsvervan ger te TerNeuzen mr. G. Tichelman advocaat en procureur aldaar. De gemeenteraad van Vlissingen zal Vrijdag a.s. in vergadering bijeen komen. Behandeld zal worden een voor stel van B. en W. om met de N.V. In dische Gas Mij. te Rotterdam te stich ten een N.V. onder den naam van N.V. Zeeuwsche Gas Maatschappij, en in dié' N.V. deel te nemen en zich te verbinden om met ingang van 1 Juli 1934 aan de op te richten N.V. Zeeuwsche Gas Mij. concessie te verleenen voor de gasvoor- ziening van Vlissingen. De directeur van de Stoomtram Mij, Breskens-Maldeghem, A. C, O. E, R. de Th. te Breskens, werd op 13 Oct. 1933 door de Middelburgsche rechtbank vrij gesproken van de hem bij dagvaarding ten laste gelegde valschheid in geschrif te en met opzet gebruik maken van een valsch geschrift, voor welke feiten door het O. M. tegen den verdachte 1 jaar ge vangenisstraf was geeischt, In hooger beroep werd ter zitting van het Hof van 10 Jan. door den advocaat- generaal, nadat opnieuw de deskundige in deze zaak was gehoord, eveneens 1 jaar gevangenisstraf tegen den verdachte geeischt. Verdachte verzocht toen, bij monde van zijn verdediger, mr. J. J, Heyse, een tweede deskundige te benoemen, teneinde de bewijsstukken aan een che misch onderzoek te onderwerpen, welk onderzoek bij interlocutoir arrest door het Hof werd bevolen. Heden diende deze zaak opnieuw voor het Hof. Naar aanleiding van het ingekomen deskundigen rapport, heeft de advocaat- generaal zijn requisitoir gewijzigd, en alsnog bevestiging van het vrijsprekend vonnis van de Middelburgsche recht bank gevraagd. Het Hof zal op 2 Juli a.s. arrest wij zen. Te Vlijmen heeft gisteravond een felle brand gewoed, waarbij vijf boerde rijen en zes schuren en loodsen in de vlammen zijn opgegaan. Omstreeks kwart over acht brak, vermoedelijk ten gevolge van een lek in den schoorsteen, brand uit in de boerderij van den land bouwer J. B. Er woei een stormachtige wind en in een minimum van tijd stond het groote pand van onder tot boven in lichter laaie. Met groote moeite konden de bewo ners zich in veiligheid stellen. De vrouw van den landbouwer, die bij het verne men der tijding flauw viel, moest naar buiten worden gedragen, terwijl door in klimming juist bijtijds een baby van 5 maanden uit de wieg kon worden gered. Het vuur sloeg over naar de woning van den landbouwer v. d. G. en tastte ach tereenvolgens ook aan de boerderij en de daarachter gelegen schuren en lood sen van den landbouwer van H. en den kolenhandelaar v. N. Kort daarop vloog ook de aan de overzijde van den weg gelegen boerderij van den heer K. in

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 2