Zeer lage prijzen ZEELAND. NUMMER 143. TWEE BLADEN. WOENSDAG 20 JUNI 1934. EERSTE BLAD. 177e JAARGANG. H BINNENLAND. Donderdag Vrijdag Zaterdag Middelburg Zie etalages MIDDELBURG. GOES. HES II WIND. Hoog- en Laagwater te Vlissingen, Hoog- en Laagwater te Wemeidinge, VLISSINGEN. WALGREREN. ZUID-BEVELAND. ftotriticifite MIDDELBUÖG5CHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. By contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. *2* GOESCHE COURANTE Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 - Postrekening no. 43255 Kantoor te GÖES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent PRINSES JULIANA EN PRINS BERTIL Merkwaardige uitlating van den Nederlandschen gezant in Zweden Te Londen wordt uit Stockholm ge meld, dat men aldaar den nieuwen Ne derlandschen gezant in Zweden, baron Van Nagell, zijn meening heeft gevraagd over de geruchten welke de ronde doen over een verloving van H. K. H. Prinses Juliana met Prins Bertil van Zweden. In verband met hun gelijktijdi- dig bezoek aan Engeland. Baron van Na gel antwoordde: „Ik geloof niet dat ik een indiscretie bega, wanneer ik zeg', dat het Nederlandsche volk een Zweed- schen Prins hartelijk zou begroeten, als lid van de Nederlandsche koninklijke familie. UIT DE LUCHT GEGREPEN. Naar aanleiding van vragen van het Tweede Kamerlid Wijnkoop, deelt de minister van Koloniën mede, dat het be richt, als zou de directeur van het Tele- graafagentschap Aneta te Batavia ge vangen zijn genomen, volkomen uit de lucht is gegrepen. KLACHTEN VAN BOUWPATROONS- In de heden te Vlissingejn ge houden vergadering van den Patroons hond voor de Bouwbedrijven in Ne derland is het jaarverslag uitgebrachtt door mr. B, Bouman. In dit jaarverslag wordt o.m. gezegd, dat er plannen zijn tot samensmelting van Patroonsbond en Ned. Aannemers- bond. Vermoedelijk zullen deze plannen wel ten uitvoer worden gebracht. Gewezen werd op den zorgelijken toestand van het bouwpatronaat. Toch komen er steeds maar nieuwe patroons bij, waardoor het werk nog weer over meer patroons móet worden verdeeld. Bovendien heeft de „beunhazerij" (het zelfstandig uitvoeren van werk door ar beiders) ontstellende afmetingen aange nomen, In samenwerking met andere bij de C. A. O. betrokken organisaties is een commissie inzake deze „beunhazerij" opgericht. In verschillende plaatsen is reeds een regeling getroffen, dat de er kende patroons alleen koopen bij er kende handelaren en deze hun bouwma terialen alleen aan erkende patroons leveren. De overheid gaat ook maar steeds voort met werkverschaffing, waardoor het particuliere bedrijfsleven voor een groot deel van de uitoefening van zijn taak wordt vrijgesteld. In dezen nood toestand zal op korten termijn moeten worden ingegrepen- Inzake de werkloosheid werd gezegd, dat er weliswaar een lichte neiging tot dalen is te bespeuren, maar het niveau van eenige jaren geleden is nog lang niet bereikt. De verbetering over de maanden April tot Dec. 1933 zal moeten worden toegeschreven aan een verhoogde acti viteit in den woningbouw. Uit de cijfers blijkt dat in 1932 voor 89 millioen en in 1933 voor 109 millioen is aan besteed. Het ledental van den Patroonsbond steeg van 1718 tot 1760. GENT EN DE SLUIS TE TER NEUZEN. Men schrijft aan de „N. R. Ct.": Bij het lezen van het bericht van uw Rrusselschen correspondent over de persconferentie te Gent, trok het mijn bijzondere aandacht, dat de Gentsche burgemeester zich op zeker punt, n.l. met betrekking tot de voor zijn haven zoo dringend noodige nieuwe sluis te Tei Neuzen, speciaal tot de v e r- tegenwoordigers der Ne derlandsche bladen richtte. Nederland moet toch niet zorgen voor Gent? Dit is een taktiek, die de heer Van der Steegen de laatste jaren meer ge bruikt, n.l. het te doen voorkomen, als of die hulp voor de Belgische haven Gent die Brussel, onder invloed van Antwerpen, in den steek laat (maar dit vertelt hij er niet bij), nu moet komen van Nederlandsche zijde. Dat de sta in den weg^ te Antwerpen moet worden gezocht is echter van Nederlandschen kant (Kamer van Koophandel en ge meentebestuur van Ter Neuzen) aan" 't gemeentebestuur van Gent in een con ferentie onomwonden gezegd. Nederland is volkomen bereid, over bouw van een nieuwe sluis onderhan delingen te openen, mits België her stelt wat het onrechtvaardig' heeft te ruggenomen. n.l. de speciale spoorweg- S. WIEKEI Ci. (lngez. Med.} tarieven voor de haven van Ter Neu zen, die volgens 't oordeel onzer regee ring niet eens als ruilmiddel in aanmer king kunnen komen, en dat België voorts ook zal opruimen de „knoeierij' (zoo noemde een minister van buitenland- sche zaken het in een kameraadschap pelijke samenkomst) daar aan de Maas, door de stop van Ternaye. Men is er van die zijde niet meer op teruggekomen. Dat er voor Gent niets gedaan wordt, is dus niet een gevolg van onwil van Nederland, doch van Bel gië, dat niet aan rechtmatige verlangens wenscht te voldoen. ZUID-HOLLANDSCHE MAAT SCHAPPIJ TOT REDDING VAN SCHIPBREUKELINGEN. Het jaarverslag over 1933 van de Zuid- Hollandsche Maatschappij tot redding van schipbreukelingen te Rotterdam opent met een herdenking van wijlen de Koningin-Moeder, die gedurende drie-en veertig jaar beschermvrouwe van de maatschappij is geweest. In de plaats van den heer A. C. Mees, die ruim veertien jaar directeur is ge weest, en die wegens verandering van woonplaats is afgetreden, en wijlen het bestuurslid den heer J. Leis zijn thans gekozen de heeren mr. J. Th. van Mun ster van Heuven en Murk Leis- De stations van de maatschappij, ge vestigd op de Nederlandsche kust be- iZuiden Loosduinen, waren in 1933 de volgende: Ter Heijde, 's Gravenzande, Hoek van Holland, Stellendam, B u r g h- sluis, Westkapelle, Vlissin gen en Sluis aan de Wielingen, welks nieuwe reddingboot „Zeeuwsch-Vlaan- deren" sedert 8 Mei is gestationneerd. Behalve het boothuis te 's Gravenzande, dat door een nieuw zal worden vervan gen, verkeert al het materiaal in goeden staat. Evenmin als het vorige jaar deden zich in 1933 scheepsrampen voor op het on der de maatschappij ressorteerende ge bied; slechts enkele malen riep men de hulp in 'van de reddingbooten. Met het materieel van de maatschappij werden in totaal vier personen gered. In het afgeloopen jaar heeft de maat schappij eenige belangrijke schenkingen en legaten ontvangen. Uit het financieel verslag blijkt voorts, dat de rekening in inkomsten en uitgaven sluit met een be drag, groot f 65,781 en een batig saldo van f 1430. Hedenochtend is Prins Hendrik uit het buitenland in de residentie terugge keerd, en heeft zijn intrek genomen in het Kon- Paleis aan het Noordeinde. Z. K. H. zal morgen naar Het Loo ver trekken. Naar wij vernemen zal de invoer van koffie in Duitschland met ingang van 1 Juli a.s. worden gecontingen- teerd. Weer een Statenvacature. De heer E. B. Dumoleijn heeft thans officieel ontslag genomen als lid van de Provinciale Staten van Zeeland, waarin hij sedert 1903 zitting had voor de R.K. partij. Als opvolger zal worden aangewezen de heer J. W. Vienings, burgemeester Een volk, dat zijn dooden niet eer biedigt, is geen volk. van Clinge, die reeds eerder zitting in de Staten had. LUCHTBESCHERMINGSDIENST Wat moet gebeuren als een vijandelijke luchtmacht bo ven Zeeland komt Het \raagstuk van de bescherming der burgerbevolking tegen vijandelijke vliegtuigaanvallen begint alom in den lande meer en meer de aandacht te trek ken, Aangezien het rechtstreeks en uit sluitend defensieve karakter dezer maatregelen door niemand betwijfeld zal kunnen worden, bestaat er tegen over deze zaak niet dat verschil van meening tusschen heele, halve ontwa- penaars en hun tegenstanders, hetwelk men bij zuiver militaire vraagstukken in ons land altijd vindt. Allen zijn het er wel over eens, dat het beramen van maatregelen ter bestrijding en verlich ting van de gevolgen eens ongewil- den vliegeraanvals uitsluitend mensch- lievend en dus menschenplicht is. Onder voorzitterschap van den com missaris van politie, den hr. Brons, hoofd van den luchtbeschermingsdienst in Middelburg, is gisteravond in de so ciëteit „De Vergenoeging" een openba re vergadering gehouden, waar overste Bierman een lezing met filmvertoo- ning, over dit onderwerp heeft gehou den. Spreker achtte de vrees, dat in een nabije toekomst vijandelijke luchtaan vallen boven de Zeeuwsche steden en dorpen te verwachten waren, helaas niet ongegrond, en, dit zoo zijnde, is het treffen van beschermingsmaatrege len plicht. Wat kunnen vijandelijke vliegtuigen ons doen Ze kunnen brisantbommen, brandbommen en gasbommen afwerpen. Het publiek, aldus spr., vreest de laat ste het meest, doch ten onrechte. Want de brisantbommen hebben een veel grootere uitwerking en de brandbom men zijn feitelijk de allergevaarlijkste. Brisant- of ontplofbommen zijn er van 51820 kg. Een bom van 100-200 kg vernietigt reeds een heel huis; en bom van 300-500 kg werpt een heel blok hui zen in puin. Het gevaar voor de burger bevolking is hier, dat, om een bepaald object te treffen, series bommen met re gelmatige intervallen worden afgewor pen. Eén treft dan zeker het object... de rest valt waar zij valt. De lichtere brandbommen wegen van 1-5 kg. Zij kunnen in groote massa wor den afgeworpen en, op de zolders tus schen de daar immer aanwezige brand bare „rommelvallende, stichten zij daar met hun temperatuur van 2- 3000 °C tal van branden tegelijk, over heel de stad verspreid. De onmogelijk heid om bv, in Middelburg 20 ernstige branden tegelijk te blusschen, zelfs met onze huidige brandweer, ligt voor de hand. De gasbommen zijn: verstikkend, traanverwekkend, niesverwekkend en prikkelend. Wij kunnen hier volstaan met te verwijzen naar de serie artikelen, welke wij kortgeleden over dit onder werp publiceerden (van de hand van dokter W. Feikema). Overste Bierman behandelde nu uit voerig de organisatie van de bescher mingsdiensten, in 1927 door den Gene- ralen staf ter hand genomen. In 1931 verscheen vanwege dien staf een Leidraad, welke ook in het buitenland als voortreffelijk erkend wordt. Hij dient hoofdzakelijk tot voorlichting van de burgemeesters der verschillende ge meenten. Natuurlijk behoeft niet elke gemeente omvangrijke maatregelen te treffen dat hangt van haar grootte en „trefkans" af, om 't zoo te zeggen. Spr. besprak de indeeling der gemeen ten in 4 klassen. A bv. Souburg, het welk zich slechts naar Vlissingen en Middelburg heeft te richten in haar ge dragingen; B Domburg, nabij den Westkapelschen vuurtoren en aan de zeekust (grensgebied); C Middelburg, stad, zetel prov. bestuur, monumentale gebouwen, industrie, verschillende tak ken van gemeentedienst. De leidraad schrijft voor, dat het hoofd van den luchtbeschermingsdienst hier een „al leszins bevoegde autoriteit" moet zijn In de klasse C moeten schuilplaatsen worden gebouwd, brandweer en ver keerspolitie georganiseerd, Roode Kruis, E.H.B.O., verduistering etc, [Is ver donkering niet beter Red. M.C.] Tenslotte klasse C: Vlissingen bv., met zijn oorlogshaven etc., moet alle maatregelen van den Leidraad nemen. De zaak moet evenwel niet op papier in orde zijn, maar zij dient werkelijk te bestaan. Daartoe deed spr. een wei sprekenden oproep tot alle aanwezigen, en, over hunne hoofden heen, tot heel de burgerbevolking. Bij een luchtaanval moet het passieve deel dezer bevolking zich zoo goed mogelijk bergen, het ac tieve deel moet de gevolgen der afge worpen bommen bestrijden. Tot actieve deelname aan de voorbe reiding tot dezen strijd wekte overste Bierman allen krachtig op. Een Duitsche film vertoonde ons uit voerig, hoe op een gasmaskerfabriek daar te lande de zaak punktueel ge reglementeerd en ingestudeerd was. Koninklijke belangstelling, H. M. de Koningin heeft aan het be stuur van Vreemdelingenverkeer voor de jaarlijksche ringrijderij weer een zil veren beker beschikbaar gesteld, nu de tweede beker van H, M., verleden jaar weer blijvend eigendom is geworden. AANGEHOUDEN. De Rijksveldwacht te Zierikzee heeft ter beschikking van de Justitie te Mid delburg gesteld H. S. 40 jr., schipper te Breskens, en Ph, W. B. 23 jaar monteur te Keulen die dezer dagen met een mo torschip de haven van Zierikzee nood gedwongen zijn binnengeloopen en als verdacht van het zich bezig houden van smokkelen werden aangehouden. De marechaussee te Oostburg stelde in de zelfde zaak ter beschikking van de Ju stitie U. S. A. H-, vlaskoopman te Eloy- Vyfve. België. Allen zijn overgebracht naar het Huis van Bewaring. POLITIE-COMMISSARIAAT. Wil de Raad een inspecteur? Naar wij vernemen zullen B, en W-, in de raadsvergadering van Donderdag 28 Juni a.s., mededeeling doen van het standpunt van den minister inzake de opheffing van het commissariaat van po litie. De minister heeft, middels een schrijven aan den Commissaris der Ko ningin in deze provincie verklaard, dat hij geneigd is aan de Kroon te verzoeken, het commissariaat van politie te Goes op te heffen, mits de Raad daaarvoor in de plaats een bekwaam inspecteur be noemt. B. en W. zullen thans in de a.s- raads vergadering de meening van den Raad vragen. Opgemerkt zij, dat hiermede slechts zeer ten deele het doel van de raads- meerderheid bereikt wordt. De Raad be doelde n.l., door opheffing van het com missariaat een bezuiniging van pl.m- f 4000. Wordt echter, inplaats van een commissaris een inspecteur aangesteld deze aanstelling behoort tot de be voegdheid van den Raad, dan zal ver moedelijk niet meer dan pl.m. f 1000 be zuinigd worden. Openbare volksconcerten. Evenals vorig jaar, zullen ook dezen zomer eenige openbare Volksconcerten gegeven worden in den tüin van het Schuttershof. Deze concerten zijn voor ieder vrij toegankelijk. Leeftijdgrens 16 jaar. Het eerste concert is- bepaald op Donderdag 21 Juni en wordt gegeven door de Harmonie „Hosanna". Het pro gramma van dit concert vermeldt de nos. 1. „Le Roi des Airs" marsch J. Lonys; 2. „Oberto conté di si Bonifacio" ouverture G. Verdi; 3. „Eternel Prin- temps" valse F. Popy; 4. „Zampa" fan- taisie sur l'opera F. Herold; 5. „2e Gran de Ouverture" L. Langlois; 6. Marie Louise" Serenade aus d. Tonfilm „Die Sonne geht auf" arr, C. G- Govaarts; 7. „Ein Melodie" van Rubinstein; 8. „Sui te Oriëntale" in 4 deelen. F. Popy; 9. The Stars and Stripes Forever" marsch Sousa. Het concert begint om half negen. Verbetering Groote Markt. We hebben reeds meermalen gewe zen op den onhoudbaren toestand waarin de Groote Markt zich bevindt. Bij droog weer vliegen de stofwolken rond als bij een zandstorm in de Sa hara, en bij; regen kan men er bijna zwemmen en modderbaden nemen. Gelukkig zal dezen toestand thans spoedig tot het verleden behooren. B. en W. zullen in de Raadsvergadering van 28 Juni a.s. aan den Raad een voor stel tot verbetering van de Markt aan bieden. Zij, die zich met ingang van 1 Juli a.s. per kwartaal op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschij nende nummers W GRATIS Middelburg, 20-VI-'34. Donderdag: hoogste luchttemperatuur 22.1 °C (72 °F); laagste 15.2 °C (59 °F). Heden 9 h: 16.6 °C; 12 h: 17.7 °C. 1% mm re gen. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 761 mm; laagste 758 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 766.8 mm te La Coruna; laagste 741.8 mm te Nor- doyan. Verwachting tot morgenavond: Matige W. tot N.W, wind, gedeeltelijk bewolkt, aanvankelijk nog kans op re genbuien, weinig ol geen regen overdag, aanvankelijk nog koeler. Zon op: 4 h 39; onder: 21 h 24. Licht op: 21 h 54. Maan op: 16 h 07; onder: 12 h 00. V.M. 27 Juni. (Zomertijd.) Westkapelle is 28 min. en Domburf 23 min. vroeger; Veeie is 38 min. later (S Springtij.) Juni. Hoogwater. Laagwater Wo. 20 7.43 19.56 1.39 13.48 Do. 21 8.40 20.57 2.37 14.49 Vr. 22 9.42 22,03 3.35 15.55 (Zomertijd.) Wo. Do. Vr. 20 21 22 Juni. Hoogwater. 9.22 21.37 10.13 22.33 11.12 23.36 Laagwater 2.37 14.58 3.32 14.58 4.30 17.03 Parkeerterrein Koepoort. We vernemen, dat als eerste werk- object thans het in orde maken van 't terrein aan de Koepoort als parkeer terrein op de werkverschaffingsagenda staat. Patroonsbond voor de Bouwbedrijven in Nederland. Heden en morgen houdt de bovenge noemde Bond zijn jaarvergadering in hotel „Britannia" te Vlissingen. Hedenmorgen zijn de reeds aanwezi gen leden ontvangen op het stadhuis door het gemeentebestuur. Hedenmiddag is de vergadering be groet door den voorzitter der afdeeling Vlissingen, waarna de algemeene voor zitter, de heer J. Ringers de openings rede hield. VEERE. Door het uitvallen van een regel in ons bericht betreffende het vastloopen en vlotkomen van de met macadam geladen aak van schipper Ver- hey, in het blad van Maandag, is het idee gewekt, dat de Ve-7 een gedeelte dier lading zou hebben overgenomen. Dit is niet juist: de Ve-7 voer uit om eventueel assistentie te verleenen, het geen niet noodig bleek. De aak Avon tuur heeft 3es middags nog een groot gedeelte der lading overgenomen, ter wijl de Ve-I, schipper A. Huybrecht, reeds tevoren een lading macadam had overgenomen. ERNSTIG TREIN-ONGELUK. Conducteur beide beenen alge reden. Met den trein welke gister om 14 h 59 aan het station Kruiningen-Ierseke arri veerde, had de conducteur het ongeluk bij het uitstappen uit den wagen te vallen. Beide beenen werden den ongelukkige afgereden; hij werd in de wachtkamer van het ge noemd station gebracht. De dokters Klinkenberg en Gerritsen uit Ierseke werden ontboden en verleenden de eer ste hulp. Nader vernemen wij dat het slachtof fer de hoofdconducteur David uit Venlo was. Tiiders 't vervoer naar het ziekenhuis

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1