KRONIEK van den DAG. FORTINBR AS, l/tU&Umdk*"pMdem vudcifa&t cdie ufoen. BINNENLAND. hooge vaste rente TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEÜWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN DONDERDAG 14 JUNI 1934. N#. 138. Geruchten rond de Duitsche S.A Een lange vacantie en Roehm met ziekte-verlof, De betee' kenis er van wordt vermoedelijk overschat. FEUILLETON. BE KOOPMAN IN GELUK, WILLIAM LOCKE. Per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Bij Uw drogist HET CONGRES VAN VREEMDELINGENVERKEER. LEVENSVERZEKERING-BANK ROTTERDAM Een Lijfrente-Poli9 s der „Nationale", geeft een 'l! (Ingez. Med.) HET DREIGENDE CONFLICT BIJ DE MIJNEN. Vragen van een Kamerlid WONDEREN DER MODERNE TECHNIEK. De a.s. stapelloop van „Bloemfontein." de DE BOM OP DE „ZEVEN PROVINCIëN". De heer Albarda stelt nadere vragen. voor (reu), 1 jaar Ires L. n vóór Boe? Roehm, de opperste leider der S.A. in Duitschland, is met ziekte-verlof ge gaan Tegelijkertijd verneemt men, dat de onder-leiders een maand vacantie hebben gekregen en dat de volgende maand de manschappen zelf vrij-af zul len hebben, Practisch beteekent dit dus, dat de S.A, gedurende een paar maan den min of meer op nonactief is gesteld Het is best mogelijk, dat daar niets bij zonders achter zit, maar de lange duur en het massale der vacantie laten niet na de aandacht te trekken en zekere geruchten in omloop te brengen. Deze geruchten willen, dat er iets niet in den haak is met de S.A, of beter gezegc met de (verhouding tusschen jDuitsche reg'eering en S.A. Het „Berliner Tagebiatt" heeft zich bereids geroepen gevoeld, om veront waardigd over dergelijke onderstellin lingen te zijn. Het blad zegt er het vol gende van: „De tactiek om het eenvou dige en duidelijke te negeeren, zoodra het om geruchten uit Duitschland gaat en de wensch om verwarring te stichten, treedt in een groot en helaas invloedrijk deel van de buitenlandsche pers bij ie dere gelegenheid aan den dag. De chef van den staf, Roehm, die sedert vele ja ren hard gewerkt heeft, heeft ziekte- verlof genomen. Deze ziekte moet nu met alle geweld van diplomatieken aard zijn. Zij moet par force als uitgangs punt dienen voor allerhande geruchten. Hier zij dus medegedeeld, welke de ziek te is, die dit verlof heeft veroorzaakt, hoewel dat een zuiver particuliere aan gelegenheid is. Het gaat om een zware en uiterst pijnlijke neuralgie in den lin ker bovenarm, welke den chef van den staf reeds weken lang 'dag en nacht kwelt en nu moet worden genezen. Er bestaat echter niet veel hoop, dat de geruchten verstommen. Want deze een voudige waarheid stoort de geruchtma kers, die dag en nacht aan het werk zijn en van verwarringg leven, niet". Men hoeft niet aan de waarheidsliefde en de goede trouw van het Berlijnsche blad te twijfelen, maar kan desondanks de heele zaak toch nog verdacht blijven vinden. Van de groote vacantie van de massa der S.A,-manschappen rept het blad trouwens, niet. Voorloopig nemen we niet aan, dat die het ook heelemaal aan de zenuwen hebben. Er is echter meer, In een schrijven aan de S.A., waarin hij mededeeling doet van zijn ziekte-verlof en de vacanties regelt, zegt Roehm o.m. het volgende: „Wanneer de vijanden der S.A, de hoop mochten koesteren, dat de S.A. van haar verlof niet meer of slechts ten deele zal terugkeeren, willen wij hun deze hoop laten. Zij zullen mettertijd en in den vorm welke noodig schijnt, het daarop vereischte antwoord ontvangen. De S, A. is en blijft het lot van Duitschland". Roehm kan met „die vijanden der S. A." moeilijk het buitenland op het oog hebben. Kennelijk tracht hij hier, een zekere oppositie binnen de Duitsche grenzen een veeg uit de pan te geven. En dat is dan toch wel hoogst merk waardig. Dat duidt er op, dat er toch wel iets waar is van de geruchten, dat te Berlijn machten werkzaam zijn, die de S.A. willen uitschakelen. Die mach ten zouden vooral voortkomen uit de rijksweer en uit Ijeidende /industrieele kringen. Dezen moeten meer dan ge- inoeg hebben van de radicale politiek der bruinhemden. Tevens zou de minis ter van financiën, Schwerin von Kro- door 41.) De trein naar Parijs. C*1? vier uur vijftig zei de beamb te, alsof dit geweldig avontuur voor de gewoonste zaak van de wereld was. Over hoeveel) tijd is dat? hijgde zij. Hij gluurde naar de klok. Over een half uur. De trein was op het punt te vertrek ken. Er was geloop en geschuifel om een plaats te krijgen. Ze wist zeker, dat het de Parijsche trein was. De trein straalde den magischen invloed uit van de groo te stad, die zijn bestemming was. Maar een bagagedrager, dien zij om inlichting vroeg, vertelde haar dat deze trein pre cies de andere richting uitg'ing. De snel trein naar Parijs vertrok om 4,50 uur. Toen de trein wegstoomde, scheen het Félise, dat ze een vriend verloor. Hulpe loos keek ze rond en toen ze een dikke boerenvrouw gewaar werd, die op een bank zat met veel kinderen en veel pak ken om zich heen, ging ze bij haar zit ten om bescherming te zoeken. Het is hei onbekende dat ons angst aanjaagt, In het Hotel des Grottes gaf sigk, die eigenlijk geen nationaal-socia- list is, op ontbinding der S.A. hebben aangedrongen, zoogenaamd om redenen van bezuiniging. Buitenlandsche bladen weten in ver band met een en ander al te vertellen, dat de leider van de rijksweer, generaal Tritsch, allengs zeer grooten invloed op Hitier heeft verkregen en zij verwach ten binnenkort een- jsoort van staats greep, die Duitschland onder een mili taire dictatuur zou stellen en dus aan het zuivere nazi-bewind een einde zou maken. Hier zal de wensch de vader der ge dachte wel weer zijn. Wij gelooven voorloopig niet, dat het zoo'n vaart zal loopen. De nazi-machthebbers zitten nog veel te vast in het zadel. Wel ech ter ontkomt men niet aan den indruk, dat het steeds meer gaat broeien en dat achter de schermen zich 'n taaien strijd om de leiding zal ontwikkelen. Dat de bevelhebbers der rijksweer daarin een rol spelen, ligt voor de hand. Tot dus ver hebben zij het leger voor een wer kelijke „gelijkschakeling'" weten te be hoeden, Dat beteekent niets anders, dan dat ze zachtjes gezegd andere op vattingen zijn toegedaan dan de nazi's Gelukt het hun deze politiek vol te hou den dan kunnen daar op den langen duur gebeurtenissen uit voortkomen. De verschijnselen, die zich thans in verbanc met het verlof der S.A. voordoen zijn wellicht symptomen van hun groeiende macht. Maar men zal zich er voor die nen te hoeden, daar vooralsnog te groo te beteekenis aan te hechten. (Ingez. Med In de voortgezette algemeene verga dering van de A.N.V.V'. te Groningen, heeft de directeur, de heer W. P, F van Deventer een overzicht over het afgeloopen jaar gegeven. De inkomsten der vereeniging zijn dalende. Daar staat echter tegenover dat de belangstelling voor vreemdelingenverkeer toeneemt, zooals blijkt uit oprichting van V.V.V.'s. Er is leven in de brouwerij en men blijft paraat, ook ten aanzien van den strijd tegen belemmerende bepalingen voor vreemdelingenverkeer. Met vol doening constateerde spreker de goede samenwerking tusschen de A.N.V.V. en de V.V.V.'s. De belangstelling voor Ne derland is in het buitenland steeds groeiende. De propaganda werd gevoerd in bijna alle landen van Europa door middel van lezingen en de vertooning van films. Het laatste is echter een kostbare pro paganda, zoodat men die moet aanvul len met lantaarnplaatjes. Bovendien werden nog velerlei brochures en platen uitgegeven. Met leedwezen constateerde spreker dat de bijdrage van de Nederlandsche badplaatsen is teruggebracht van 7000 op 3750, een bedrag dat veel te gering is om behoorlijke propaganda in het buitenland voor de Nederlandsche bad plaatsen te maken. Er werd het vorige jaar weer goede propaganda gemaakt in Amerika en op de booten die op Amerika varen. Ge zien de moeilijkheden die het buitenland zij haar bevelen, alsof zij koningin Eli sabeth was en, wat handelsreizigers en andere mannelijke bezoekers aangaat, ze nam niet meer notitie van hen dan van de ganzen, die ze plukte. En de gewel dige tante Clothilde had te vergeefs ge tracht haar bang te maken. Maar hier in deze koude, met glas bedekte, met ijzer beslagen spookachtige hel, waar men schreeuwde, was het angstwekkend vreemd. En toch kon het haar niet schelen. Onder het onvriendelijk dak van tante Clothilde, waar zulke woorden waren gesproken, had ze niet kunnen blijven! Want er waren schandelijke woorden ge zegd. Haar vader was bemind en geëerd door iedereen, door haar moeder, door oom Gaspard, door Corinna en door Martin. En zij, kende zij haar vader niet? Bestond er een tweede zooals hij? De aeleedigende woorden gonsden door haar hrein: Liever wilde ze allerlei ver schrikkingen doorstaan, om niet dat af schuwelijke gepraat aan te hooren. Neen, nooit zou ze het haar vergeven, niet voor alles in de wereld. Die kleine Félise Fortinbras was een vurige jonge ziel. Ze was uit die kille, nare villa ont vlucht met een valiesje, waarin een nachtjapon, wat toiletbenoodigdheden en een verbleekte fotografie van haar ouders, toen ze, pas getrouwd, op weg waren naar die vreeselijke draaikolk Parijs, waar haar aangebeden goden woonden. En toen ze daar zoo rustig zat, naast de dikke, niet angstige boerin, met haar pakjes en haar kinderen, maakte ze N AT IO N A L E den trek naar ons land in den weg legt en gelet op den ellendigen toestand waarin het hotelbedrijf in eigen land verkeert, deed spreker een ernstig be roep op ieder Nederlander om de va canties zooveel mogelijk in eigen Tand door te brengen. Een der afgevaardigden drong aan op samenwerking tusschen de spoorwegen, de plaatselijke V.V.V.'s en de A.N.V.V. tot het organiseeren van reizen voor buitenlandsche journalisten, zooals on langs in België is gebeurd. De voorzitter herinnerde er aan dat de A.N.V.V. in 1928 een dergelijke reis door ons land heeft georganiseerd en meende dat er alles voor is, dat nog eens te herhalen. Spreker riep alvast de me dewerking der V.V.V.'s daarvoor in. Sprker deed hierna voorlezing van 'n telegram met betuiging van aanhanke lijkheid en trouw aan de Koningin. Nog een andere afgevaardigde drong er bij het hoofdbestuur op aan den mi nister te verzoeken er bij de provincia le en plaatselijke instanties op aan te dringen, dat zij ook in de tegenwoor dige omstandigheden de subsidies voor de afdeelingen voor vreemdelingenver keer niet verlagen. De voorzitter zegde de gevraagde be middeling toe. Gevraagd werd de medewerking van het hoofdbestuur voor de verkrijging van een wat minder strenge toepassing van de douanevoorschriften, waardoor tegenwoordig den vreemdelingen veel last wordt aangedaan. De voorzitter gaf toe, dat de ambte naren den laatsten tijd zeer bang zijn voor smokkelarij en dat daavoor ver moedelijk ook wel reden is. Intusschen beloofde spreker de aandacht van de betrokken autoriteiten op deze klacht te willen vestigen. Een der afgevaardigden klaagdè er over, dat sommige couranten buiten landsche reizen uitschrijven en dus doende kapitalen naar het buitenland brengen. Het hoofdbestuur antwoordde, dat de A.N.V.V. dit moeilijk kan beletten. De bedoeling der A.N.V.V. is de bevorde ring van het internationale vreemdelin genverkeer. In dezen abnormalen tijd adviseert zij: blijf in eigen land, maar haar eigenlijke streven is internationaal. Het hoofdbestuur heeft groote waardee ring voor hetgeen de pers ter bevorde ring van het vreemdelingenverkeer doet. De vergadering is hierna gesloten. Gisteren hebben de vertegenwoordi gers van de drie vakbonden in de con tactcommissie van het mijnbedrijf mede gedeeld, dat ze de door de directies der mijnen voorgestelde loonsverlaging van 10 pet. van de hand wijzen. Ze wilden, dat de zaak voorloopig zou worden op geschort, om te trachten 't een of ander van regeeringswege gedaan te krijgen. Dit idee hebben de directies echter van de hand gewezen. De besprekingen in de contactcom missie zijn dus nu zonder resultaat ge ëindigd. Dat wil echter niet zeggen dat geen verdere onderhandelingen zullen plaats hebben. Zoowel de directies als de vertegenwoordigers der vakorganisa ties hebben zich bereid verklaard tot verdere besprekingen. as» Het Tweede Kamerlid Drop (s.d.) heeft den Minister van Waterstaat (schriftelijk) de vragen gesteld: of over het voornemen der mijn-directies tot op zegging der loonovereenkomst van te voren overleg met den Minister is ge pleegd Indien zulks inderdaad het geval is, op welke motieven heeft de minister zich dan met het ten deze gevoerde be leid der mijndirecties vereenigd Indien het antwoord ontkennend kan zijn, is de Minister dan bereid alsnog te bevorderen, dat de geldende loonover eenkomst voor het mijnbedrijf ook na 1 Juli ongewijzigd wordt voortgezet en zoowel met de werknemersorganisaties in het bedrijf als met de Mijndirecties overleg te plegen over de middelen ter bestrijding der moeilijkheden, die zich in dit bedrijf voordoen Moet de minister in elk geval niet toestemmen dat verdere loonsverlagin gen na de vermindering van inkomsten, die voor het personeel in dienst der Steenkolenmijnen voortvloeide o.a. uit. het inleggen van verzuimdiensten (feier- schichten) voor dit personeel, voor een groot deel der bevolking van Zuid-Lim burg een zoodanige verlaging van le venspeil zou beteekenen, dat dit om ver schillende redenen niet te verantwoor den zou zijn zichzelve een standje, omdat ze zoo flauw was. De korte reis duurde nog geen twee uur. Als het nu nog naar Brantóme was geweest, waarmede de heele nacht ge moeid was, dan zou ze reden hebben ge had om te sidderen. Maar naar Parijs was het slechts een stapje. De Abbé Du- loup sprak over het g'aan naar Parijs, zooals haar oom sprak over het gaan naar Périgueux. In dat eindelooze half uur sloeg haar hart met bonzende slagen. En er was altijd de mogelijkheid, dat tante Clothilde haar vervolgen zou. Met angstigen blik hield zij de deur van de wachtkamer in het oog. Eindelijk stoomde de trein het station binnen en daar was het rumoer van 't uit- en inladen van koffers en schorre stemmen riepen den sneltrein naar Pa rijs af en een stroom wachtende men- schhen, waaronder haar buurvrouw met al haar bagage, liep langs het perron en klom op den hoogen treeplank. Geluk kig was er vlak voor Félise een wa gon tweede klasse, waarin aan een com partiment een bordje met damescoupé in het raampje. Ze klom naar binnen en viel neer op de bank. Wie haar mede reizigsters waren, kon ze zich later niet meer herinneren, want ze hield jhaar oogen gesloten, haar gedachten vervuld met wat vóór haar lag. Maar het was een veilig gevoel, dat ze, zoolang de reis duurde, geen geringschattende be? handeling van mannen te verduren zou hebben. Parijs! Een der dames, ziende dat ze Zaterdag a.s. zal de Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij te Amster dam de bijzondere belangstelling ge nieten van een groot deel der bevolkin gen van ons land, van Nederlandsch- Indië en van Zuid-Afrika, die door de radio luisteren zullen naar het verslag van het evenement, dat dien dag zal worden voltrokken. In tegenwoordig heid van meer dan tweehonderd offi- cieele genoodigden, van wie onze mi- nister-president dr. H. Colijn het mid delpunt zal vormen op de officieele tri bune en van eenige duizenden andere toeschouwers, die de overige tribunes zullen bevolken, zal het dubbel- schroef motorpassagiers- en vrachtschip „Bloemfontein", dat op helling 3 van genoemde werf in aanbouw is voor de Holland-Afrika Lijn van de N.V'. Ver- eenigde Nederlandsche Scheepvaart Mij zitten bleef, riep hel haar, den trein ver latende, toe over haar schouder. Félise volgde haar en stond een oogenblik een en al verwarring in dat blauwe licht en de drukte, die op het ge.wriemel van 'n mierenhoop geleek, van de Gare Mont- parnasse. 't Scheen of een heele stad uit den trein gestfbomd was, als vluuchlelingen voor een naderend onheil, mannen en vrouwen en kinderen, beladen met ba- g'age, alles naar den uitgang toe. Mede- gesleurd door den stroom gaf ze haar kaartje af en toen ze uit het station kwam, stond ze in een nauwe straat, die ze, de anderen volgend, uitliep, tot ze op een drukken hoofdweg kwam. Nooit in al haar gedroom over Parijs, had ze zich zulk een zinsverbijsterend fatamor- gana van schel licht en drukte en be weging kunnen voorstellen. Duizenden gezichten vlogen langs haar heen in om nibussen, in den schemer van autobus sen, op wagens, op karren, op fietsen; duizenden zaten voor de vroolijk ver lichte cafés, duizenden oogen zag ze glinsteren in de ijle, trillende atmosfeer. Op den hoek van de Place de Rennes en den Boulevard Montparnasse stond ze verlamd van schrik, met haar taschje te gen zich aangeklemd. In die vreeselijke straat zouden honderd dieven haar om ver loopen. Ze kon geen voet verzetten; ze voelde zich als verpletterd door de ontzagwekkende grootte van Parijs. Een goedhartige politieagent, wellicht de vader van mooie dochters, bemerkte haar angstige verbijstering, 't Lag niet te 's-Gravenhages door den eersten mi nister van de Unie van Zuid-Afrika, ge neraal J, B. M. Hertzog, die zich in deze oogenblikken bevinden zal in het gebouw van het Nederlandsche gezant schap te Pretoria, te water worden ge laten. Dit zal geschieden dank zij het won der der moderne techniek. Op een wijze, die nog nimmer is toegepast, n.l. door een mechanisme, dat door generaal Hertzog te 12 uur in werking wordt ge steld, (door op een knop te drukken), zal een bepaalde toon, die op een gra'ino- phoonplaat is vastgelegd radiografisch van Zuid-Afrika naar Nederland worden overgebracht, welke toon door middel van een relais op de helling in mecha- nischen arbeid wordt omgezet, noodig om de laatste beletselen, welke het schip aan de helling vasthouden, weg te nemen, waarna het gevaarte op zijn sleden over de met talk en parafine ge vulde goten in zijn element zal glijden. Dezelfde radiografisch uit Pretoria overgebrachte toon zal een toestel in werking brengen, waarmede steeds de champagnedoop van een schip, op het oogenblik, dat het in beweging is, vol trokken wordt. De Nederlandsche Sein- toestellenfabriek te Hilversum heeft, in samenwerking met Philips-radio te Eind hoven, de installaties, noodig voor def.e merkwaardige doopplechtigheid, aange bracht. Het staatsbedrijf der P.T.T. ver leent zijn medewerking voor het goed overkomen van den toon en van de redevoeringen. Voor dat hij op den knop drukt zal ge neraal Hertzog een dooprede houden. Nadat de stapelloop voltrokken is, zal dr. H. Colijn een rede uitspreken. Het Tweede Kamerlid Albarda (v.d.) heeft tot den Minister van Defensie de volgende schriftelijke vragen gericht: 1) Heeft de minister kennis genomen van de nadere berichten, volgens welke de commandant van het esquadrille vliegtuigen, dat tegen de Zeven Provin ciën optrad, zou hebben nagelaten zijn ondergeschikte officieren mede te dee- len, dat order luidde om na de somma tie een waarschuwingsbom kort vóór den boeg te werpen, en die comman dant, wiens vliegtuig door bijzondere omstandigheden uitviel, dat verzuim niet kon herstellen, waaraan het zou zijn toe te schrijven, dat de bom het schip trof zoodat 23 schepelingen wer den gedood en vier ernstig gewond Zoo ja, wil de minister dan mededeelen, wat er van die voorstelling waar is 2) Indien de officier, die uit de D 11 de bom wierp de opdracht, om een waarschuwingsbom te werpen vóór het schip, wèl heeft ontvangen en bedoeld heeft aan die opdracht te voldoen, acht op zijn weg om ongevraagd als dolende ridder diensten te bewijzen, maar daar hij op dat oogenblik niets beters te doen had, wist hij haar aandacht te trekken en keek haar echt vaderlijk vriendelijk aan. Een sergent de ville is een sergent de ville, kenbaar door het uniform in heel Frankrijk. Félise had zeer veel re spect voor Père Chabrol, die in Bran tóme dit ambt bekleede. Deze politie agent had een dik, donker, lachend ge zicht, met een korte snor en leek wat op Père Chabrol. Ze nam haar moed en en haar taschje stevig in 'haar beide handen. Monsieur, zei zij, kunt u mij den weg zeggen naar de Rue Maugrabine? Dat kon hij niet; die straat kende hij niet. In welk quartier was hel? Dat wist Félise niet. Daar woont mijn vader, voegde ze er bij. Het is mijnheer Fortinbras. Ieder een in Parijs kent hem. Maar helaas de agent van politie had nooit van den beroemden Fortinbras ge hoord; dat is vreemd, want heel Bran tóme kende hem, hoewel hij er niet woonde, Wat moet ik dan doen mijnheer om bij mijn vader te komen? vroeg Félise. De ag'ent van politie schoof zijn képi achter op zijn hoofd en peinsde. Toen riep hij met opgeheven hand een lang zaam rijdende huurrijtuig aan. Rue de Maugrabine? (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 5