I >3 rou indole GOISCHE COURANT pms W.9dc BINNENLAND. ZEELAND. RECHTSZAKEN. HANDEL EN NIJVERHEID. FINANCIEELE BERICHTEN. WEER El WIND. NUMMER 137. TWEE BLADEN. WOENSDAG 13 JUNI 1934. EERSTE BLAD. 177e JAARGANG. TOELATING EN VERBLIJF VAN VLUCHTELINGEN EN VREEMDE ONDERDANEN. CONGRES VREEMDELINGEN VERKEER. EEN INTERVIEW MET DEN EX-KEIZER. DUITSCH SCHIP OP DE WESTERSCHELDE IN BRAND GERAAKT. MIDDELBURG. GOES. Collecte Crisiscomité. WALÓHEREN. ZUID-BEVELAND. BRANDSTICHTING Faillissementen, Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Hoog- en Laagwater te Wemeldinge, MIDDELBURGSCHE COURANT Daafclad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekeni ng no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent Dezer dagen heeft de regeering nade re instructies aan de politie-autoritei- ten gegeven met betrekking tot toela ting en verblijf van verschillende soor ten vluchtelingen, zoomede van zekere categoriën van Oost-Europeesche vreemdelingen. Uitleiding van reeds hier verblijvende vluchtelingen van Duitsche nationali teit zal voorshands niet plaats hebben terwijl er ook geen verandering, wordt gebracht in de tegenwoordige gedrags lijn. De politie heeft evenwel de be voegdheid den vreemdelingen op poli tieke of justitioneele gronden (b.v. re volutionaire elementen, vreemdelingen met crimineele antecedenten enz.) ver der verblijf hier te lande te ontzeggen. Wanneer op aanmaning vertrek niet plaats vindt, zal voor uitleiding naar Duitschland overleg moeten worden ge pleegd met het Dep. van Justitie. Voor nieuwe vluchtelingen van Duit sche nationaliteit wordt bepaald, dat op hun paspoorten een aanteekening kan worden geplaatst, waaruit blijkt dat hun verblijf hier te lande slechts van tijde- lijken aard zal zijh (b.v. voor twee we ken,) Kan aangenomen worden dat terug keer naar Duitschland voor den vreem deling onmiddellijk lijfsgevaar met zich zal brengen, dan zal voorloopige toe stemming om op Nederlandsch gebied te verblijven, worden gegeven. Zoo noo- dig dient hieromtrent overleg te wor den gepleegd met den inspecteur der Kon. Marechaussee. Uitleiding van uit Duitschland gekomen vluchtelingen naar andere staten dan Duitschland zal niet plaats hebben. De vluchtelingen zuilen niet aan werk of studie mogelijkheid mogen worden geholpen. Staatloozen vluchtelingen zal voor- loopig het verblijf hier te lande worden toegekend. Nieuw aangekomen staat loozen, wier terugkeer naar Duitsch land geen onmiddellijk lijfsgevaar met zich brengt, worden niet toegelaten. T.a.v. vluchtelingen van andere dan Duitsche nationaliteit, geen staatloozen zijnde, zal bevorderd worden dat zij naar hun eigen land terugkeeren. Indien zij dit niet vrijwillig doen, zullen zij, uitsluitend naar hun eigen land, wor den uitgeleid. Voor nieuw aangekomen vluchtelingen zal het binnenkomen in Nederland zooveel mogelijk worden be perkt, en wanneer zij het vereischt'e vi sum niet hebben, zullen zij zonder meer worden teruggewezen, tenzij lijfsgevaar dreigt. Poolsche onderdanen en andere per sonen uit Oost-Europa, niet vallende onder de categorie vluchtelingen, die zich hier de laatste jaren gevestigd hebben, en welk aantal niet onaanzien lijk is, kunnen in de gelegenheid gesteld worden vrijwillig het land te verlaten Indien zij hieraan niét voldoen zal uit leiding naar hun land worden bevorderd, in overleg met het Dep. van Buiten- landsche Zaken. Verblijven deze Oost-Europeesche vreemdelingen reeds van vóór 1 Janua ri 1931 in ons land, dan ware verder verblijf toe te staan (uiteraard behou dens ongunstige elementen). Bovenstaande regelen gelden uiteraard niet voor diegenen, die niet onder de categorie vluchtelingen, noch onder de andere categorie vallen, zooals zaken lieden, zij, die in het seizoen onze bad plaatsen komen bezoeken enz. In de Harmonie te Groningen werd Dinsdagmorgen aangevangen met de AI gemeene Vergadering van de Vereeni ging Alg. Ned. Ver. Vreemdelingen Ver keer. In het hoofdbestuur werden gekozen de heeren A. Robertson, Den Haag; mr, E. Menten, Den Haag, C. A. v. Woelde- ren, Vlissingen, H. C. van Beurden, Tilburg, De heer G. Houtekamer te Kloetinge moest dit jaar aftreden. Aan de orde kwam het jaarverslag 1933. Geinformeerd werd naar de verhou ding tusschen Nederland en Duitschland ten opzichte van het vreemdelingenver keer onderling. De ingestelde commissie dringt bij de Regeering aan op een betere regeling, zoo, dat wordt opgeheven de bepaling van Duitschland dat bezoekers aan Ne derland niet meer dan 200 RM met zich mogen brengen. Door den voorzitted werd de wensch uitgesproken, dat die Maatschappijen die ook belang hebben bij het verkeer (autobussen) een financieele bij)drage mogen geven aan de A. N, V. V. Een motie van de V. V. V. om te pro testeeren tegen het feit dat de jeugdher- bergcentralen ook logies verschaffen aan volwassenen, werd aangenomen. „Als zij mij terugwillen moe ten zij tot mij komen". De heer Churchill zoon van den be kenden voormaligen Britschen minister heeft een gesprek gehad met den ex- keizer van Duitschland te Doorn. Hij brengt erover verslag uit in het blad „Daily Mail". „Het Duitsche volk heeft zich van mij afgekeerd, zei de ex-keizer, en als het nu wil dat ik zou terugkeeren, dan moet het tot mij komen". Vervolgens liet de ex-keizer zich uit over Hitier en zei: „Hitier heeft uitstekende dingen ver richt. Hij heeft aan het Duitsche volk een nieuw leven en een nieuwe ziel ge schonken. Indien ooit het werk van het Duitsche herstel moet voltooid worden door het herstel van het koningdom, dan ben ik overtuigd dat mijn familie haar plicht zal doen." De voormalige keizer is diep onder den indruk van de groeiende macht van Japan, Ten slotte nog deze opmerking van den ex-keizer: „De Volkenbond heeft niets opgele verd, omdat er te veel politici in den Volkenbond zitten en niet genoeg Staatslieden. Een Staatsman kan geen politieker zijn, zoo besloot hij, doch een politieker is niet altijd een goed Staats- Aan boord van het Duitsche s.s. „Se- sostris" van de Hamburg Paket Lijn, is in het tusschenruim, waarin tabak was geladen, brand uitgebroken. Het schip is nabij Walsoorden blijven liggen, waar na de zich aan boord bevindende pas sagiers door het Duitsche s.s. „Keppler" van de Neptuneslijn zijn overgenomen, terwijl de „Keppler" door het overpom pen van water den brand trachtte te stuiten. Zeer vermoedelijk is deze ont staan door broeiing in een der kolen bunkers. Te Terneuzen en Antwerpen liggende sleepbooten zijn ter assistentie derwaarts vertrokken. Later wordt gemeld, dat de „Sesostris" hedenmorgen, begeleid door eenige sleepbooten zijn reis naar Antwerpen heeft voortgezet, waar getracht zal worden den brand verder te blusschen. Het schip is ongeveer 8000 ton groot en kwam van Zuid-Amerika. Naar wij vernemen blijft, wegens de groote belangstelling, die zij reeds in de eerste dagen trok, de tentoonstelling, die een beeld geeft van de ontwikkeling van het boek van de 15e tot en met de 18e eeuw in de leeszaal der Provinciale Bibliotheek van Zeeland, no(g eenigen tijd langer 'geopend, dan aanvankelijk was medegedeeld. Artis te Middelburg. Aan de Tufkade meerde hedenmor gen het tentoonstellingsschip „Klein Ar tis" eigendom van de vereeniging da tura Artis". Bij de samenstelling der ten toonstelling is men krachtig gesteund door de Nederl. Natuur Hist. Vereeni ging, het Koloniaal Instituut te Amster dam; „Natura Docet" te Denekamp, de „Vereeniging tot behoud van Natuur monumenten", de Landbouw Hooge- §chool te Wageningen, de Ned. Heide maatschappij e.a. Het resultaat is, dat men in een groot deel van het schip, in een zindelijke om geving heel wat samen heeft gebracht, dat de verzameling in de eerste plaats maakt tot een voor de schooljeugd, aan trekkelijke plaats, waar zij veel kunnen leeren over hetgeen de natuur ons brengt, temeer daar men van een goede toelichting verzekerd is. Maar ook ieder ander, die iets voelt voor wat er gebracht wordt wij den ken o.a. aan de aquarium-bezitters, aan vogelliefhebbers enz. zal zich na een bezoek aan het schip dankbaar gevoelen De man, die vooruitziet, blijft voor uitgaan. over dat bezoek en met verrijkte kennis huiswaarts gaan. In de eerste plaats zijn er levende die ren, o.a. een vos, een goed sprekende papegaai, apen, slangen, krokodil, vo geltjes en tal van aquariumbewoners, tot zeer bijzondere soorten toe. Maar naast de levende dieren is er een uitgezochte collectie opgezette die ren, geraamten en deelen van geraam ten van groote en kleine uit- en inheem- sche schelpen, zeeplanten, fossielen enz. Bij ieder dier, bij ieder voorwerp staat de naam en de verkrijgbaar gestelde ca talogus geeft tal van bijzonderheden na der aan. Het schip blijft nog eenige dagen hier liggen; leerlingen van verschillende scholen zullen ieder op hun beurt een kijkje komen nemen. Iedere groep leerlingen komt afzon derlijk, heeft een uur gelegenheid rond te kijken en krijgt bovendien nog een explicatie. Van des morgens 9 tot des avonds 9 kunnen anderen tegen een klein entrée het schip bezoeken, doch Zondag is het gesloten. De werkloosheid. Overzicht van den stand der werk loosheid in het district Middelburg per 31 Mei 1934. Middelburg 868, Vlissing'en 860, Aag- tekerke 7, Arnemuiden 199, Baarland 18, Biggekerke 14, Borssele 24, Colijns- plaat 12, Domburg 29, Driewegen 22, El- lewoutsdijk 16, Goes 175, 's Gravenpol der 8, Grijpskerke 9, 's Heer-Abtskerke 3, 's Heer Arendskerke 22, 's Heerenhoek 34, Heinkenszand 50, Hoedekenskerke 24, Ierseke 79, Kapelle 8, Kats 1, Katten- dijke 0, Kloetinge 4, Kortgene 14, Kou- dekerke 104, Krabbendijke 19, Kruinin- gen 32, Meliskerke 12, Nieuwland 8, Nisse 9, Oostkapelle 22, Oudelande 30, Ovezande 26, Rilland-Bath 5, Ritthem 21, Schore 12, Serooskerke 17, St. Lau rens 4, Souburg 217, Veere 10, Vrouwen polder 19, Waarde 10, Wemeldinge 5, Westkapelle 211, Wissenkerke 108, Wolphaartsdijk 44, Zoutelande 24. Totaal 3469 personen. De collecte voor het Plaatselijk Cri siscomité heeft deze week 62.25 opge bracht. ARNEMUIDEN. In verband met ver trek naar Middelburg van den heer C. Hoogerheide, die dientengevolge als be stuurslid van de Vereeniging van Bijzon der Lager onderwijs op Geref. grondslag moest bedanken vergaderde o. 1. van den heer Iz. Cornelisse deze vereeniging In de vacature werd de heer H. Crucq te Nieuw- en St. Joosland gekozen, die zich deze benoeming liet welgevallen. HEINKENSZAND, Toen de tuinder J. de K., alhier Dinsdagmorgen op zijn land kwam, een kwartier buiten de kom ge legen, ontdekte hij tot zijn schrik dat 'n schuurtje waarin zijn gereedschap was geborgen in den nacht was afgebrand. Daar de eigenaar kwaadwilligheid ver moed is aangifte bij de politie gedaan Daar het schuurtje niet verzekerd was, is dit voor betrokkene een schadepost ROELOFSEN STAAT TERECHT. Drie maanden gevangenisstraf geëischt. Voor de Rotterdamsche rechtbank heeft de bekende N. S. B.-er H. Th. Roelofsen zich Dinsdag te verantwoor den gehad wegens beleediging van oud minister Verschuur, prof. dr. Berger en anderen. O.m. werd hem ten laste gelegd, dat hij in openbare vergaderingen te Gou da en Rotterdam het volgende heeft gezegd: le. „In Nijmegen werd onder leiding van Van Zwanenberg een organisatie in het leven geroepen, welke besloot, tot beperking van den uitvoer op En geland. De prijs der varkens daalde in Nederland hierdoor zoodanig, dat deze bijna waardeloos werden. Koppen en pooten werden zelfs verbrand, omdat zij niet te verhandelen waren. Dit noem ik landverraad. En de minister, die dit con stateerde, noem ik daaraan medeplich tig." 2e. „Minister Verschuur heeft onlangs gezegd: Ik heb liever dat de grooten stelen dan de kleinen, omdat de groo ten zwij'gen en de kleinen niet." 3e. „In Delft is een koe den natuur lijken dood gestorven, hetgeen het hoofd van den keuringsdienst ter oore was gekomen. Dit dier had voor de consump tie afgekeurd moeten worden. Het bleek echter, dat het toch verhandeld was en het hoofd van den keuringsdienst kwam er achter en liet een onderzoek instel len. Het bleek toen, dat de koe terecht gekomen was in de fabriek van Van Zwanenberg te Oss. Toen hiernaar een onderzoek werd ingesteld, kwam dit Zwanenberg ter oore en die besprak die met dr. Berger. Dr, Berger zei toen tot den betrokken keurmeester, die het onderzoek instelde, dat hij zijn mond moest houden, anders ging hij er uit. Dr. Berger en Van Zwanenberg zijn twee handen op. één buik". Na een uitvoerig getuigenverhoor eischte de officier van justitie drie maanden gevangenisstraf. Als verdediger van verdachte trad o.m. op mr. J. E. W. Duys, het soc. dem. Tweede Kamerlid. Deze begon met een verklaring af te leggen, waarom hij als bekend sociaal-democraat een natio- naal-socialistischen propagandist ver dedigde. Hij zeide zich op het stand punt gesteld te hebben, dat niet de ver dachte hoofdzaak was, maar de zaak waar het om gaat. Die zaak is van groot belang. En het feit dat Roelofsen lid is van de N. S. B, is voor pleiter geen beletsel geweest om hem zijn hulp te weigeren. Integendeel, hij heeft met sympathie deze zaak op zich genomen, ondanks verdachte's politieke gezind heid. Toen ik zag, aldus pleiter, hoe de vervolging van deze verdachte van hooger hand is geforceerd, heb ik ge zien dat de regeering zenuwachtig is. Dit proces is daarvan een symptoom. Als ik, officier van justitie was ge weest in deze zaak, zou ik Roelofsen na de onthulling van het baconvarken in Lybelle te Rotterdam, mijn compliment gemaakt hebben. Met die zaak toch heeft hij een stuk corruptie uitgesneden. Ik zou hem er echter ook op gewezen hebben, dat hij deze dingen voortaan anders moest aanpakken. De zaken, die Roelofsen aanroert, kunnen niet door den beugel. Al heeft de officier van justitie in een vorige zitting de be weringen van Roelofsen als onwaarheid gebrandmerkt, uit het dossier inzake de bacongeschiedenis blijkt, dat hij de volle waarheid heeft gesproken. Het citeeren van de woorden van minister Verschuur kan bezwaarlijk als een beleediging beschouwd worden. De officier heeft niet aangetoond, dat de minister die woorden niet gebezigd heeft. Aan de hand van de getuigenverkla ringen toonde spr. aan, dat dr. Berger inderdaad misleidend is opgetreden, al was het wellicht te goeder trouw. „Mis leiders'" was hier nog heel zacht uitge drukt. Toen spr. officieele stukken inzake Roelofsen ingezien had, had hij den in druk gekregen, dat men toch vooral tegen deze verdachte wilde optreden. Tegen die sfeer in ons land kwam spr. op- Men gaat er prat op, zeide hij, tegen het opkomend fascisme de democraUe te stellen. Maar democratie houdt open baarheid in en het toelaten van scherpe critiek. Spr. achtte 99 pCt. van de ten-las te- leggingen niet strafbaar. Daarom conclu deerde hij tot een lichte correctioneele geldboete. Uitspraak 26 Juni. De arr. Rechtbank te Middelburg heeft heden failliet verklaard: M. Kole, tabak en sigarenhandelaar te K 1 o e t i n- g e, Schoolstraat A 192. Rechter-commissaris: mr. A. van der Hoop. Curator: mr. A. L. W. van Heel te Goes. Middelburg, 13-VI-'34, Dinsdag: hoog ste luchttemperatuur 19 °C (66 °F); laagste 11.6 °C (53 °F). Heden 9 h: 13.2 °C; 18 °C. Geen regen of neerslag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 769 mm; laag ste 767 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 764,6 mm te Seydisfjord; laagste 744.3 mm te Var- doe. Verwachting tot morgenavond: Meest zwakke W. tot Z, wind, half tot zwaar bewolkt, aanvankelijk droog weer, later wellicht eenige kans op re gen, iets warmer. Zon op: 4 h 40; onder: 21 h 20. Licht op: 21 h 50. Maan op: 5 h 14; onder: 22 h 57. E.K. 20 Juni. (Zomertijd.) Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veeie is 38 min, later (S Springtij.) Juni. Hoogwater. Wo. 13 3.02 15.20 Do. 14 S 3.39 15.56 Vr. 15 4.16 16.30 Laagwater 9.24 21.51 10.00 22.27 10.35 23.04 (Zomertijd.) Juni. Hoogwater. Wo. 13 4.54 17.19 Do. 14 5.32 17.55 Vr. 15 6.10 18.28 Laagwater. 10.27 22.51 11.04 23.28 11.40 24.05 DE NEDERLANDSCHE BANK IN 1933. De winst gestegen Handhaving van den gouden standaard. Naar een lager kosten- en prijzenpeil Verschenen is het jaarverslag over '33 van de Nederlandsche Bank. De bedrijfsuitkomsten wijzen, in ver gelijking met het jaar 1932, eene verbe tering aan. De netto-winst steeg van 1.004.202 tot 2.669.408. Mr. L. J. A. Trip, de directeur der Ned. Bank, houdt in het verslag een uit voerig pleidooi voor de handhaving van den gouden standaard, daarbij wijzende op het.vaste besluit der regeering, om geen inflatie te dulden. Verder wijst hij op de noodzakelijkheid van aanpassing aan de eischen van dezen moeilijken tijd; de overheidsfinanciën moeten het laatste deel van den weg naar het even wicht nog afleggen. De belastingheffing is opgevoerd tot een peil, dat met het belang van de noodzakelijke kapitaal vorming niet te rijmen is. De openbare uitgaven bewegen zich ook thans nog op een niveau, dat uitgaat boven de mo gelijkheden, welke het nationale inko men biedt. Afgescheiden van de openbare finan ciën, vertoont, aldus mr. Trip, het Ne derlandsche economische leven ver schillende verschijnselen van oneven wichtigheid en verstarring, welke de aanpassing 'verhinderen of bemoeilijken. De gevolgen komen vooral tot uiting in den omvang der werkloosheid en in den onvoldoenden afzet van Nederlandsche producten in het buitenland. Ofschoon de werkloosheidscijfers der eerste maanden van het loopende jaar een verbetering vertoonen, staat vast, dat het euvel van de werkloosheid met gemiddeld 270.700 en 322.600 werkloo- zen in 1932 en 1933, tegen 138.200 in 31, een ernstig karakter heeft verkregen. Wat den buitenlandschen afzet van Nederlandsche producten betreft, deze blijft vooral in waarde, een dalende rich ting volgen. De waarde van den invoer overtrof in 1933 herhaaldelijk die van de overeenkomstige maand van het vo rig jaar, de waarde van den uitvoer ech ter bleef nog steeds dalen, al werd de daling af en toe door een licht herstel onderbroken. Ten aanzien van den om vang geldt, dat de invoer in de tweede helft van 1933 een hooger cijfer bereik te dan zoowel in de eerste helft van dat jaar als in de tweede zes maanden van 1932, terwijl de uitvoer alleen een vooruitgang boven de eerste helft van 1933 kon boeken, doch ten achter bleef bij de tweede helft van 1932. In het eer ste kwartaal van 1934 was zoowel van den invoer als van den uitvoer de om-

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1