222Ü£ GOESCHE COUPANT^ BINNENLAND. ZEELAND. BIOSCOPEN. KERKNIEUWS. ONDERWIJS. RECHTSZAKEN. WEER EN WIND. LANDBOUW. V STRAND- EN SPORTKLEEDING BADC0STUUMS EN BADMUTSEN J. F. WOLSKY - M'BURG NUMMER 134. DRIE BLADEN. ZATERDAG 9 JUNI 1934. EERSTE BLAD. 177e JAARGANG. MIDDELBURG. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. Middelburg. Hoog- en Laagwater te Vllssingen. Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. ELBUQGSCHE COUfeINT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent- idutp Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Q*Oes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bi, contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgscbe Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1—7 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. by vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent JDE CRISISPACHTWET 1932. Sterke vermindering van het aantal ingediende requesten tot vermindering. In totaal bedroeg het aantal verzoek schriften tot geheele of gedeeltelijke ont heffing van be laling van een pachtter- mijn, ingedieni in de maanden Juli 1933 tot en met Maart 1934 3913; hiervan werden er slechts 753 ingediend in de 'laatste drie maanden van genoemd tijd vak. Uit de in Juli 1933 gepubliceerde Mededeeling No. 3 bleek, dat in de eer ste 10 maanden van de werking van de Crisispachtwet (van 1 Juli 1932 tot en met 30 April 1933) 20,103 verzoekschrif ten werden ingediend. Daarbij vergele ken is het totaalcijfer van de eerste 9 maanden (3913) gering. Tezamen met de op 1 Juli 1933 onaf gedane zaken waren er in de maanden Juli 1933 tot en met Maart 1934 4345 2aken aanhangig. In genoemd tijdsverloop werden ge ëindigd 4136 verzoekschriften, waarvan door: intrekking verzoekschrift, niet- ontvankelijk- of onbevoegdverklaring 582 of 14.1 pet. van het totaal; totstand koming minnelijke regeling 140 of 3.4 pet. van het totaal; beslissing van de kamers voor crisispachtzaken 3414 of 82.5 pet. v. h. totaal. Op 31 Maart wa ren er onafgedaan 209 verzoekschriften. Van de 3414 beslissingen van de ka mers voor crisispachtzaken leidden er 59 tot handhaving van den pachttermijn of 1.7 pet. van het totaal aantal beslissin gen; 682 tot reductie van 1 tot en met 25 pet. of 20 pet. van het totaal aantal beslissingen; 2238 tot reductie van 26 tot en met 50 pet. of 65.6 pet. van het totaal aantal beslissingen; 392 tot re ductie van 51 tot en met 75 pet. of 11.5 pet. van het totaal aantal beslissingen; 22 tot reductie van 76 tot en met 99 pet. of 0.6 pet. van het totaal aantal beslissingen; 21 tot geheele ontheffing of 0.6 pet. van het totaal aantal beslis singen. LOTING VOOR DEN DIENSTPLICHT, Dinsdag a.s. om 2 uur namiddag, zal in een der grafelijke zalen te 's-Graven hage, en wel in de z.g.n. Rolzaal (Bin nenhof 8) de loting voor den dienstplicht plaats hebben voor de lichting 1936. Tot deze lichting komen in het algemeen te bebooren zij, die in 1936 20 jaar oud worden, m.a.w. die in 1916 geboren zijn. Deze jongelieden moeten zich in Janu ari 1935 voor den dienstplicht laten in schrijven. Dat nu al voor hen geloot wordt, houdt voornamelijk verband met de aanmelding voor de vooroefeningen BIJ BEDORVEN MAAG, gistingen in den darm, leelijken smaak in den mond voorhoofdspijn, koorts, constipatie, bra ken of diarree heeft reeds een glas na tuurlijk „Franz-Josef'-bitterwater, een rzekere, snelle en aangename uitwerking flngez. Med, Ontwikkeling en ontspanning van Werkloozen, De Minister van Sociale Zaken heeft voor subsidie voor moreele zorg onder de werkloozen (ontwikkelings- en ontspan ningscursussen) voor 1934 de volgen de bedragen vastgesteld voor de onderstaande gemeenten: Arnemui- den/50, Biggekerke/50, Dom burg 1000, Hoedekenskerke 300, Koudekerke 350, Mid delburg 2400, W olfaartsdijk 150. Hieronder zijn niet begrepen event, subsidies voor practische werkcursus- sen. VERKEERSOVERTREDINGEN. Het is voor de politie ondoenlijk alle verkeersovertredingen te constateeren. Men zou dan wel in iedere straat een of meer politiemannen moeten plaatsen. Het aantal niet officieel geconstateerde verkeersovertredingen is legio, en al is het een groot geluk, dat slechts een klein percentage tot ongevallen aanleiding geeft, tor' -nag voor ons geen reden zijn met af en Loe eens op gevallen, me wij zelf waarnemen te wijzen. Dezer dagen zagen wij bijv. een automobilist op de Vlasmarkt een sleeperswagen passeeren en daarna plotseling voor het paard langs den Penninghoek in draaien. Het liep wonder boven wonder goed af. Hedenmorgen zagen wij een wielrijder, nog wel een ambtenaar der gemeente een groote fout maken, door twee voet gangers op den hoek Segeerstraat en Langedelft niet behoorlijk voorgang te geven, doch hun vlak voor de voeten dicht bij den stoep van het Corner's house te passeeren om vervolgens af te stappen en met een collega, (rijwielen aan de hand) midden op den rijweg te gaan loopen praten. Zoo zouden wij door kunnen gaan, want er gaat geen dag voorbij, of men ziet meer of minder er- genis gevende gevallen. Wij zullen niet schromen, om hier zoo nu en dan eens op te wijzen, als het te erg wordt. Goed afgeloopen. Hedenmorgen kwam op het Noord plein een fietser tegen de pooten van een voor een wagen gespannen paard terecht. Het gevolg was een beschadigd rij wiel, terwijl van de wagen het lemoen afbrak. Persoonlijke ongelukken bleven uit. RAADSVERGADERING. DOMBURG. In de Vrijdag gehouden vergadering van den gemeenteraad van Domburg is o.a. besloten tot het aan gaan van een 4 pet, leening van 40.000 voor verschillende werken; tot het beschikbaar stellen van een bijdra ge in het vervangen van het boven- grondsch electrisch net in een onder' grondsch, tot het afschaffen van de gas- straatverlichting en daarvoor electri- sche in de plaats te brengen. Naar aanleiding van een vraag bij de rondvraag verzekerde de betrokken wethouder, dat met de meeste gestreng heid wordt opgetreden tegen den werk looze, die weigert werk te verrichten. (Uitvoerig verslag in ons volgend num mer.) Het wrak bij lort Rammekens. Op een desbetreffend verzoek ont ving het Hoofdbestuur der Schippers Vereen. Schuttevaer bericht, dat het uitleggen van een wrakton op de „Trunks" of „Phoenix" nabij het fort Rammekens bij Ritthem bezwaren ont moet, doch dat de stompe ton no. 1 met afgeknotte kegel van het Sloe zoodanig is gelegd in de onmiddellijke nabijheid van het wrak, dat het wrak daaraan be hoorlijk verkend kan worden. KAPELLE. Onder voorzitterschap van den heer Johs. Schipper kwam de Groep aardbeientelers „Aller Belang" te Ka pelle in het café de Veiling bijeen tot het bespreken van den verkoop van aardbeien. In totaal wordt verwacht een opga ve van circa een opbrengst van 35 gem. Jocunda. Besloten werd om bij voorkoop te doen verkoopen over de veiling Kapelle en bij het vat gelijk men reeds enkele jaren gewoon is. Over het algemeen bevalt deze verkoop het beste. Besloten werd om het bestuur te machtigen om in twee gedeelten te vei len wanneer de opgave meer dan een opbrengst van 40 gemet wordt. Ook werd vastgesteld om den dag' van ver koop te bepalen op Maandag 18 Juni a.s. en de opgave niet langer open te stellen dan tot Dinsdag e.k. Als commissieleden voor den verkoop werden aangewezen de heeren: D. Mal- lekote voor Kapelle; J. de Poorter van Hansweert voor de gemeenten Schore, Kruiningen met inbegrip van Hansweert en W. Mol van ^s Gravenpolder voor de andere gemeenten. Als controleur werd met algemeene instemming de voorzitter, de heerv Johs. Schipper aangewezen, die deze taak al jaren vervuld. Besloten werd om vanwege de ver eeniging geen chips aan te koopen om dat het veilingsbestuur hiervoor zorg draagt. De Oranjetrein. TERNEUZEN. Uit de reisroute van den tweeden Nederlandschen Tentoon- stellingstrein, Oranjetrein die, zooals reeds gemeld, dank zij de bemiddeling der Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Zeeuwsch-Vlaanderen ook naar deze streek komt, blijkt, dat zij Menschen zijn vaak het maaksel van wat anderen meenen dat zij zijn. den tocht op 23 Juni aanvangt te Ber gen op Zoom, zij komt daarna Dinsdag 26 Juni te Hulst, 27 en 28 Juni te Ter Neuzen, 29 Juni te Axel en 30 Juni te Sas van Gent. Stieren onder stroom. BRESKENS. Een dezer nachten ge raakte door een defect in de electrische leiding, de melkmachine van den heer C. onder stroom. Gelukkig bevonden zich in den stal slechts twee stieren die, in aanraking met de machine, door den electrischen stroom onmiddellijk werden gedood. Indien dit een maand vroeger gebeurd was, zou de ramp niet te over zien zijn geweest, daar toen 21 beste melkkoeien in den stal waren onderge bracht. Het is met dat al voor den eige naar toch reeds een leelijke schadepost, daar de beide stieren, stamboekdieren, tegen dergelijke ongelukken niet verze kerd zijn. ELECTRO. Ich kenn' Dich nicht und liebe Dich. Onbekend maakt onbemind, zegt 'n bekend spreekwoord. Robert echter stoort zich niet aan zulke gezegden, want de onbekendheid van het char mante meisje, wier foto hij in een tijd schrift ontdekte, is voor hem geen beletsel om haar te beminnen. En dat doet hij dan ook op ondubbelzinnige wijze. Het portret van die onbekende mooie vrouw inspireert hem tot een aardige Schlager, die bij zijn toehoorders op en voor het witte doek inslaat, veel ge zongen wordt in deze film en die men al gauw meeneuriet. Robert is een vooruitstrevende kerel, die weet wat hij wil, en alle hinderpalen op den weg naar zijn geluk, naar zijn ideaal, overwint. En.... liefde maakt list Wie het knappe meisje is, heeft hij spoedig uitgevonden. Dan pas komt de zware taak: haar voor zich te winnen. Van operette componist tot kamer dienaar degradeeren doet men niet fii een handomdraai. Robert wel, want voor hem is het de eenige manier om in Gloria's omgeving te komen. En voor zulk een schoone zaak doet men rare sprongen. Daarmee is het doel dan echter nog niet bereikt, want er zijn meer kapers op de kust. Robert leidt hen evrnwel op de kust. Robert leidt hen evenwel den tuin. Zijn diplomatie op dit gebied is on verbeterlijk en tevens amusant. Gloria komt tenslotte echter achter het ge heim van den galanten kamerdienaar, en op haar beurt stelt zij hem nu zwaar op de proef. Doch ook hier geldt: lief de overwint alles. Een vroolijke, luchtige operettefilm, die een genoegelijk uurtje ontspanning biedt. Willy Forst, de verliefde compo nist en Magda Schneider, de levenslus tige, beminnelijke dochter van den Ge- neral-Direktor zijn daarvoor een waar borg. CITY. Uit den hemeel gevallen. Er moet heel wat gebeuren, voordat 't aardige cadeautje, in den vorm van de charmante juffrouw Corinna Storm, uit den hemel komt vallen. Daar zijn Peter en Jumbo, twee ech te Duitsche jongens, die er tusschen uit trekken, om een zeiltocht te maken. On derweg pikken ze een drenkeling, Abel, op, en als blijkt, dat deze met z'n mond- harmonika wonderen doet, is er spoedig vriendschap gesloten en hij gaat mee. Een kameraad noodigt Hurry uit, met hem op te stijgen in een wedstrijd voor luchtballons. Hurry komt echter niet alleen, maar vergezeld van Corinna. Ro mantiek van een luchtballon boven de wolken. Met zoo'n hulp is Hurry g'auw klaar, want, al zien we 't niet, juffrouw Storm vertelt later vol vuur dat, ze door hem zelfsgekust is. Is 't te verwonderen, na deze ontboe zeming, dat Corinna beeft van woede, als ze in 't uiterste gevaar door Hurry als ballast overboord en in zee gewor pen wordt Al is 't dan ook vlak voor de boot van Peter en Jumbo Peter heeft er werk mee, haar aan 't verstand te brengen, dat 't haar redding is ge weest. Drie jonge mannen en een jong meisje in een kleine boot. Abel grijpt z'n mond- harmonika en speelt er de muizenissen mee weg uit Corinna's hoofd. Z'n spel brengt hen dichter tot elkaar Het slot is tragisch, d.w.z. voor Abei. Als de boot aanlegt in Bremerhaven, staat daar op de kade Hurry. De ballon landde ondanks de moeilijkheden in Sleeswijk, de prijs is gewonnen. Hurry eischt z'n rechten op. Peter treedt nog eens op als middelaar. De boot zet de reis voort. Achterin zit dicht bij 't roer Abel en speeltop z'n mondharmoni- ka. De rustverstoorster. Klaus en Thekla, een pas getrouwd paar, leven samen met een pleegdochter van Klaus, Alwine en de oude com pagnon van Klaus' vader, Lebrecht. Daar is rust en geluk, daar in de provin cie. Dat was zoo gebleven, alsMaar de schoonmoeders zijn de wereld nog niet uit, Thekla's moeder komt over uit de residentie. In haar oogen is haar dochter tot een al te provinciale levens wandel gedwongen. Ze weet haar over te halen van Klaus een rijker leven te eischen en anders maar echtscheiding. Klaus weet geen raad, totdat Lebrecht 't probate middel vindt, om van schoon moeder af te komen. Dan is 't weer pais en vree in 't gezin. Ned, Herv. Kerk. Cand. G. J. de Niet te Rotterdam is beroepen te Brouwershaven. Cand. R, Bijlsma heeft voor het be roep naar Ovezand bedankt. Aan de universiteit te Leiden slaag de voor het candidaatsexamen rechts geleerdheid de heer J. F. C. van Deinse te Middelburg. Examen handenarbeid. De examens ter verkrijging van een akte van bekwaamheid in „handenar beid" zullen aanvangen op 25 Juli a.s. Te 's-Gravenhage voor de provinciën Zuid-Holland en Zeeland. Voorzitter dezer commissie is de heer Th. Brouwer, inspecteur L. O. te Gorinchem. Een merkwaardige benoemingskwestie. Naar, ,de Residentiebode" verneemt, heeft de minister van Onderwijs aan het bestuur van de bijzondere school aan de Noordpolderkade te 's Gravenhage op gedragen over te gaan tot benoeming van een gehuwde onderwijzeres (met vijf kinderen, waarvan de jongste ongeveer een half jaar.) De vraag rijst hoe deze handelwijze tevens is te vereenigen met de tegen woordig algemeen heerschende meening, dat de gehuwde vrouw uit de school ver wijderd behoort te blijven, doch in het bijzonder of deze methode niet in strijd is met het beginsel van onze onderwijs- wetgeving, dat de onderwijzers benoemd moeten worden door de schoolbesturen en niet door den minister daartoe wor den aangewezen. Een juffrouw die veel misdreef. Wegens een drietal misdrijven veroor deelde de Amsterdamsche rechtbank Vrijdag de 27-jarige E. V. te Huizen tot een gevangenisstraf van een jaar en drie maanden met aftrek van een half jaar, conform den eisch. Zij had terecht gestaan wegens het doen van een valsche aangifte van een inbraak, die in haar winkel zou zijn ge pleegd. Op deze wijze trachtte zij in het bezit te komen van een uitkeering door de verzekering ten bedrage van ruim 135. Enkele dagen na de „in braak" brak onder verdachte omstan digheden brand uit in den winkel. Spoe dig bleek, dat de vrouw den diefstal had geënsceneerd en den daarop gevolgden brand zelf gesticht. In de derde plaats heeft zij zich moe- Middelburg, 9-VI-'34. Vrijdag: hoog ste luchttemperatuur 23 °C (73 °F); laagste 13.2 °C (55 °F). Heden 9 h: 14.7 °C; 12 h: 18.6 °C. Geen regen of neer slag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 771 mm; laagste 770 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 774.9 mm te Akureyri; laagste 761.6 mm te War schau en La Coruna. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige O. tot N. wind, licht tot half bewolkt, later wellicht toenemende bewolking, aanvankelijk droog warm weer, later koeler. Zon op: 4 h 41; onder: 21 h 17. Licht op: 21 h 47. Maan op: 2 h 34; onder: 19 h 12. Zondag 10 Juni. Zon op: 4 h 41; onder: 21 h 18. Licht op: 21 h 48. Maan op: 2 h 58; onder; 20 h 24. N.M. 12 Juni. (Zomertijd.) Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere is 38 min. later. (S Springtij.) Hoogwater. Laagwater. Juni. Za. Zo. Ma. Za. Zo, Ma. 9 12.37 24.56 6.39 18.55 10 13.23 7.26 19.42 11 1.39 14.08 8.10 20.28 (Zomertijd.) 9 10 11 Hoogwater. Juni, 1.45 14.18 2.39 15.09 3.26 15.58 Laagwater. 7.37 20.03 8.25 20.50 9.11 21.34 Wij brengen dit seizoen een schitterende sorteering in (Ingez. Med.) ten verantwoorden wegens verduistering in haar vroeger betrekking als hulpver koopster bij de N.V. Hema. ROODE TULP OP 1 MEI. Drager tot boete veroordeeld. De kantonrechter te Leeuwarden heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen een tuinman te Beetgum die als deel nemer aan een op 1 Mei aldaar gehou den optocht geverbaliseerd werd wegens het dragen van een roode tulp op zijn jas. Hierin werd de uitdrukking van 'n bepaald staatkundig streven gezien. De man, aldus het Hbld., werd over eenkomstig den eisch veroordeeld tot 5 of 5 dagen hechtenis, Vervalsching van margarinewikkels. In het laatst van het vorige jaar werd ontdekt, dat in de Groningsche Veenko loniën een groote hoeveelheid valsche margarinewikkels in omloop was. Een ingesteld onderzoek wees uit, dat een clichéfabriek te Groningen het stempel van het officieele regeeringswikkel had nagemaakt op order van den winkelier G. B. te Musselkanaal. Deze had bij een drukker ter plaatse de valsche wikkels laten drukken. De rechtbank te Groningen heeft gis teren den winkelier R. M. te Mussel kanaal wegens het opzettelijk gebruik van valsche wikkels veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf, terwijl de gros sier G. B. te Musselkanaal, die de wik kels had verschaft, veroordeeld werd tot 8 maanden gevangenistraf. Tegen hem was 6 maanden geëischt. Crisisbotermerk en vervoervergun- ning voor buitenl. boter van 10 tot en met 6 Juni 1 per kg. Stand van kersen en bessen. Aan Het in de Staatscourant opgeno men overzicht van den stand van ker sen en bessen op 29 Mei 1.1. ontleenen wij het volgende: De bloei van kersen zoowel als van

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1