RECHTSZAKEN. BUITENLAND. AGENDA. BURGERLIJKE STANG. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. BELGIE. DUITSCHLAND. RUSLAND. MIDDELBURG. BIOSCOPEN. VLISSINGEN. GOES. (Ingez. Med.) op een vlug ingerichten vrachtauto ge legd. Bij een oefening als deze ontbreekt het niet aan humoristische momenten, maar weldenkende toeschouwers zullen moe ten erkennen, dat zeer nuttig werk werd verricht. De brandweer werkte als altijd keurig en toonde weer wat oefening en goede leiding vermogen te bereiken. De oefening is o.a. bijgewoond door den Commissaris der Koningin, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, vergezeld van zijn zoon; den gemeentesecretaris, mr. M. W. G. van der Veur, die het college van B. en W. vertegenwoordigde (bij uitstedigheid van burgemeester en wet houder Onderdijk en verhindering van wethouder Boasson); de bestuursleden van de af deeling van het Roode Kruis; de af deeling Veere met de cursisten van de lessen in eerste hulp bij ongeluk ken, de eigenares van het buiten, die welwillend hare medewerking verleen de en enkele andere belangstellenden. Rijwielpaden. De Vereeniging „Rijwielpad Walche ren die zich den aanleg van rijwielpa den ten doel stelt, is erin geslaagd, dank zij de medewerking van autoriteiten en particulieren, de verbinding Koudekerke duinen tot stand te brengen, het Slob- berduinsche Rijwielpad nadert zijn vol tooiing. Thans staat op het uitbreidingspro gramma, de aanleg van een rijwielpad Middelburg-Vlissingen langs den Ouden Vlissingschen weg. De nummering der huizen. 0. EN W. SOUBURG. De woningen in deze gemeente zullen allen vernum merd worden. Aan de eene zijde van de straat krijgen de huizen een even num mer en aan de andere zijde een oneven. RAAD VAN RJLLAND-BATH. Voorstel tot bestrating van den Adr. Butynweg en aanleg gen trottoirs m.a.s. aangeno men. RILLAND-BATH. De Raad kwam Donderdag in voltallige vergadering bij een. De V o o r z. deelde mede, dat stemming inzake het verzetten van de kermis te Kloosterzande, waarover in de vorige vergadering de stemmen staakten, achterwege kan blijven aan gezien de termijn voor het inbrengen van bezwaren inmiddels is verstreken; verder dat de werkverschaffing (be graafplaats) is geëindigd. Tot leden van de commissie tot we ring van schoolverzuim werden be noemd de heeren F. Blok, A. A. Mol, R. Rijk, J. Niewenhuijse en T. Huisman. Aan A. Nieuwenhuijse en M. Evers- dijk werd een half jaar ontheffing ver leend van hondenbelasting. Aan de orde kwam vervolgens een voostel tot bestrating van den Adr. Butynweg van de Vinkenissestraat tot aan den Derdeweg en het aanleggen van tegeltrottoirs aldaar. De heer Dronkers drong er op aan, bij de aanbesteding te bepalen, dat voor het werk zooveel mogelijk arbeiders uit de gemeente moeten worden genomen. In het bestek zal een dergelijke bepaling worden opgenomen. Het straatwerk zelf zal natuurlijk door vakmenschen moe ten geschieden. Na eenige bespreking werd het voorstel met algemeene stem men aangenomen. Met het werk zal zoo spoedig mogelijk worden begonnen. De Raad kan er zich mee vereenigen dat de gunning aan burgemeester en Wethouders wordt overgelaten mits het begrootingscijfer niet wordt overschre den. Ter dekking van deze kosten zal het wellicht noodig zijn een geldleening aan te gaan. Wethouder Van de San- cf e betoogde dat het nageslacht ook van deze verbetering zal profiteeren, zoodat het alleszins billijk is, dat ook deze menschen iets betalen. Een voorstel van B. en W. in band hiermede, tot verplaatsing eenige tuintjes werd aangehouden Met algemeene stemmen werd volgens besloten tot het aangaan van 'n geldleening tot dekking van de kosten. De V o o r z. deelde mede, dat zooals bekend, een van de voorwaarden voor den aankoop van bouwgrond was, dat vergoeding door de gemeente diende te worden betaald voor de boomen staande op het aangekochte terrein. De taxatie heeft ondertusschen plaats ge-' had. Voor de gemeente is als taxateur opgetreden de heer J. J. van Gorsel Jzn. Deze kwam tot een bedrag van 300. De deskundige van de Fam. Ooms kwam aanvankelijk tot een be drag van 453; thans is men gedaald tot 375. Na eenige bespreking ging men hiermee accoord. De V o o r z. deelde nog mede, dat ver van ver den Polder toestemming is gevraagd voor demping en rioleering van de sloot voor het bouwterrein. De vergadering van den polder moet evenwel nog plaats hebben zoodat voorloopig nog niets definitiefs kan worden gedaan. In behandeling Jcwam daarna het plaatsen van 2 ijzeren hekken voor de begraafplaats. Besloten werd dit op te dragen aan K. Saman, wiens ontwerp 't meest geschikt wordt geacht. De heer Van del Sande zeide, dat hij wel met het voorstel kon meegaan; doch hij wilde in overweging geven met het doen van uitgaven wat voorzichtig te zijn, alles in één jaar uitvoeren is geen juist beleid. Bij de rondvraag informeerde de hr. Van Gorsel naar de plannen voor verbetering van den Hoofdweg. De V o o r z. zegde, dat daaraan wordt ge werkt. De hr. Dronkers vroeg, wie is aangewezen om naar de zitting van den Raad van State te gaan waar de opheffing van de 0. L. School Bath wordt behandeld. De heeren Dronkers en Van Gorsel achtten het wenschelijk de gemeente daarbij te doen vertegenwoor digen. De hr K o 1 e vroeg naar de moge lijkheid van ophalen van huisafval aan den Tweede weg en de halte. De hr. D e u r 1 o o deelde mede, dat daartoe reeds eenige jaren terug is besloten. De V o o r z. zegde onderzoek toe. De hr. Dansen vroeg, of het niet wenschelijk zou zijn in deze gemeente een ventverbod in te voeren. Meege deeld werd dat B. en W. deze kwestie reeds onder het oog hebben gezien. Een wijziging van de legesverordening zal mogelijk nog dezen zomer in behande-, ling worden genomen zoodat deze kwestie dan toch aan de orde komt. Verder wees de hr. Dansen er op dat nergens in deze gemeente een uri noir is geplaatst. Hij zou B. en Wi. wil len vragen of zij plaatsing daarvan eens willen overwegen. AARDENBURG. Woensdag had de jaarlijksche vergadering plaats van de stembevoegde ingelanden van den Ha venpolder. De rekening over 1933 werd goedgekeurd. De ontvangsten bedroe gen 577, de uitgaven 422. De begroo ting voor 1934 bedraagt in ontvang en uitgaaf 617 waarbij 33 voor onvoor zien. Het dijkgeschot werd bepaald op 5 per h.a. evenals het vorige jaar. Als dijkgraaf werd herbenoemd de heer L. Versprille, als plaatsvervangend dijk graaf de heer C. J. Blondeel. Als afgevaardigde naar de jaarlijksche vergadering der „Sluis aan de Wielin gen" werd herbenoemd de heer L. Ver sprille. Steekpenningen aangenomen. Voor den Zeekrijgsraad te Willems oord hebben Woensdag terecht gestaan de sergeants-botteliers P. v. S. en C. S. die er van beschuldigd werden steek penningen te hebben aangenomen van den vischhandelaar Z. in Den Helder. Zij beheerden de zoogenaamde toespijsgel- den der korporaals en minderen, waar voor de „zuurwaar" gekocht moest wor den. Aan het einde van iedere maand werd bij den handelaar afgerekend, die dan, om de botteliers als klant te hou den, een gift in geld van gewoonlijk 25 pet. van het betaalde bedrag aan hen cadeau deed. Deze sommen, die soms in de dertig gulden liepen, staken de botte liers in den zak, den officier van admini stratie in de meening latend, dat voor de visch de laagst mogelijke prijs werd be taald. Beklaagde P. v. S. heeft 22 maal deze steekpenningen ontvangen, be klaagde C. S. neg'en maal. De fiscaal meende ter waarschuwing 'n zware straf te moeten opleggen. Hij eischte tegen v, S. vijf maanden en te gen C. S. vier maanden gevangenisstraf. Verduistering door een notaris. Voor de Haagsche rechtbank heeft Donderdag terecht gestaan de 49-jarige oud-notaris M. J. F. P. te Den Haag, thans gedetineerd in het huis van be waring. Bij uitvoerige dagvaarding wer den aan verdachte een 10-tal feiten ten laste gelegd, deels betrekking hebbend op het zich wederrechtelijk toeëigenen van verschillende geldsbedragen, welke hij in zijn hoedanigheid van notaris on der zich had, deels op het gebruiken of door anderen doen gebruiken van een eerste grosse van acten van schuld bekentenis met hypotheekstellen, welke stukken door hem valschelijk waren op gemaakt, alsmede van een gefingeerde borderel van inschrijvingen van hypothe cair verband, uit het gebruik van welke stukken eenig nadeel kon ontstaan. Het O.M. had 14, de verdediging 2 ge tuigen opgeroepen. Mr. C. Punt, curator in het faillisse ment van P., deelde op een vraag van den president omtrent het' actief en het passief mede, dat het actief bedraagt f 20.000 plus aan vordering'en f 40.000, terwijl er een erkend passief is van f 120000. Getuige erkende op een vraag van den verdediger, dat verd. groote be dragen aan anderen heeft geleend. Het O.M. eischte na getuigenverhoor, legen verdachte terzake van verduiste ring, meermalen gepleegd en wegens valschheid in geschrifte, vijf jaar gevan genisstraf. DE GEBOORTE VAN PRINS ALBERT. Koningin Astrid van België heeft, zooals wij reeds hebben gemeld, Woens dagavond om 23,35 uur het leven ge schonken aan een jongen prins. Donderdagmorgen heeft de bevolking van Brussel deze blijde tijding verno men uit het lossen van 101 kanonscho ten. De blijde gebeurtenis heeft plaats gehad in het idyllisch gelegen kleine kasteel van Stuyvenberg, vlak tegen over het koninklijk kasteel van Laeken en op een paar minuten gaans van de koninklijke crypte, waar sedert enkele maanden het stoffelijk overschot rust van den roemrijken grootvader, naar wien de jonge prins, het derde kind van koning Leopold en koningin As trid is genoemd. Het is 62 jaar geleden; dat in Bel gië een kind in den regéeringstijd Hef koninklijke familie is geboren, tiet laat ste was dit het geval met prinses Cle mentine, dochter van Leopold II. Bij Koningin Astrid bevonden zich Woensdagavond o.a. haar moeder, prin ses Ingeborg, die reeds sedert een maand op Stuyvenberg verblijft en ko ningin Elisabeth, de tragische moeder in rouwgewaad, die sedert den ver schrikkelijke slag" van 17 Februari om zoo te zeggen onzichtbaar is geworden en zich met haar groot leed heeft terug getrokken tusschen de bloemen van het kasteel van Laeken. De nieuwe Belgische prins heeft de namen ontvangen van Albert, Humbert, Felix, Theodoor, Christiaan, Eugene, Maria. Om elf uur Donderdagmorgen is hij gedoopt in de Lieve Vrouwekerk van Laeken. Om half twaalf heeft op het kasteel Stuyvenberg de onderteekening plaats gehad van het proces-verbaal betref- fnde de geboorte van prins Albert en van de geboorteacte voor den burger lijken stand van de stad Brussel. Op het oogenblik van de geboorte woog de nieuwe prins zeven pond. Hij zal waarschijnlijk den titel ontvangen van prins van Luik. (Msb.) Ongeluk of misdaad? In de nabij heid van de grens der gemeente Bam berg in Beieren werd Woensdag de auto van een fabrikant brandend aangetrof fen. De eigenaar zat, totaal verkoold, nog aan het stuur. Een ingenieur, die in zijn auto den brandenden wagen passeerde en dade lijk uitstapte, alsmede twee voetgangers, hebben aan de politie imededeelingen gedaan die een nader onderzoek wetti gen of hier ongeluk of misdaad in het spel zijn. Een der voetgangers zou hulp kreten vernomen hebben. De auto stond aan den verkeerden kant van den weg en was blijkbaar met benzine begoten. De banden waren nog onverteerd en sprongen pas toen de brand het hoogte punt bereikt had. Op den weg is voorts geen enkel brandspoor gevonden. Een nader onderzoek wordt ingesteld. Afschuwelijke dood. In het dorp Ratto bij Oels zou uop een boerderij 'n put uitgebaggerd worden. Een 45-jarige arbeider daalde met behulp van een lad der in den put af, en zonk tot zijn en kels in het slib. Hij sloeg daar geen acht op en ging aan het werk tot hij tot zijn ontzetting merkte, dat de bodem van den put uit drijfzand bestond, waarin hij steeds dieper wegzonk. Hij riep om hulp en spoedig waren brandweer en genees kundige dienst ter plaats, die tevergeefs trachtten hem uit de verraderlijke, taaie massa te bevrijden. Steeds verder werd het lichaam van den ongelukkige door het drijfzand weggezogen en na twee uur gaf het slachtoffer den geest. De zandmassa had het lichaam zoodanig te zamen geperst, dat de bloedsomloop er door gestremd werd en het hart bleef stilstaan. De nazi's hebben de genade des he mels verdiend. Dr. Goebbels, Rijks minister voor de propaganda, is aan het woord geweest te Gleiwitz in Opper- Silezië. Scherp ging hij tegen de R.-Ka tholieken te keer. Eerst kreeg de voormalige R. K. Par tij, „het Centrum, een veeg uit de pan, „omdat het van meening was geweest, „dat uitsluitend zijn vertegenwoordigers wisten, wat de hemel wilde". Daar stel de dr. Goebbels echter tegenover, dat de hemel het werk der nationaal-socia- listen zichtbaar had gezegend. Door ar beid en vlijt had men de genade des hemels verdiend en hoopte men deze ook in de toekomst waardig te blijven. De regeering staat op het standpunt: voor de politiek slechts politici en voor de kerk meneer pastoor. Evenmin als de regeering er aan denkt van den kansel te gaan preeken, wenscht zij, dat de vro me dienaren Gods zich met de politieke leiding bemoeien. De leider heeft verleden jaar, aldus de minister verder, vier jaar tijd ge- iaae»astWTni«ah-i»t!^Bi vraagd voor de uitvoering van zijn pro gram. De werkloosheid is inmiddels met. 2ja gedaald (sic.) Als men zegt, dat de deviezenvoorraad ingekrompen is, geeft de regeering dat onomwonden toe. Om vier milloen arbeiders werk te kunnen verschaffen moeten grondstoffen worden ingevoerd, die met geld betaald moeten worden. De internationale joodsche boy- cot zal op den duur het Duitsche volk en C. Kuijpers, 25 j. niet breken, want het beschikt over,' Bevallen: M. Heerschap, geb. Selij, d. de beste arbeiders, de beste ingenieursOverleden: A. C. C. Snoep, 67 j., en de beste regeering. (Bescheidenkeit vrouw van P. M. Ossewaarde. J, Bos- Vlissingen. Van 31 Mei7 Juni. Ondertrouwd: A. van den Broek, 28 j. en S. A. Rijnders, 23 j. Getrouwd: N. A. Kieboom, 24 j. en A. Matthijssen, 26 j. C. J. Stroo, 27 j. selaar, 85 j., wed. van I. Matthijsse. M. J. Collet, 40 j„ vrouw van I. J, van de Velde. A. Bosselaar, 84 j„ wedn. van W. Wielemaker. W. de Kok 84 j., wedn. van J. P. Berger. 's-Heer Arendskerke. Van 131 Mei. Getrouwd: J. Schipper 43 j. weduwn. ist eine Zier). DE JANBOEL BLI DE SPOORWEGEN. De Raad van Volkscommissarissen van de Sowjetunie en het centrale co mité van de communistische partij heb- ben naar aanleiding van het feit, dat in van c- Karelse en H. Schipper weduwe den laatsten tijd de ordeverstoring op j yan Bak 34 j.; J. Hoogesteger jm. 23 de spoorwegen en beschadiging van den en van Schaik jd. 22 j,; J. Kake- weg en het rollend materiaal steeds veelvuldiger voorkomt, als volgt beslo ten: Uitgaande van de bestaande wetten wordt aan de organen van toezicht op gedragen de ordeverstoorders, die in- beeke jm. 22 j. en A. J. van Antwer pen jd. 20 j.; J. Koole jm. 21 j. en J. A. van Antwerpen jd. 19 j.; J. Boonman jm. 26 j, en J. Boonman jd. 23 j. Bevallen: J. van den Berge geb. Won- dergem d.; M. Kole geb. de Schipper breuk maken op de rechten van het d.; C. K. Koopmans geb. Breen d.; C. spoorwegpersoneel en de passagiers, het C. de Winter geb. Vermue d.; J. van spoorwegverkeer in de war sturen en Weele geb. Paardekooper d.; E. Polder de spoorwegeigendommen beschadigen, dijk geb. Goedegebure d,; S. J. Thole- voor- een termijn van zes maanden tot naar geb. Nieuwersteeg z.; C. W. de drie jaar in concentratiekampen op te Hamer geb. Nieuwenhuijze z.; C. Ver sluiten en personen, die eigenmachtig mue geb. Steijn d.; S. Blok geb. van zonder speciale vergunn'ng van de sta- Strien z.; M. Fraanje geb. Walhout z.; tionschefs in goederenwagens reizen, B. Voet geb. van den Dries z. voor een termijn van zes maanden. 1 Overleden: C. Vermue d. 3 d.; G. M. Aan de spoorwegbewaking van het Franke, 80 j„ echtgenoot van M. Bijlo. vo'kscommissariaat van spoorwegen wordt opgedragen de plaatsneming in passagierstreinen te regelen en het rei zen op buffers, treeplanken en bovenop de wagons te beletten. Het volkscommissariaat van spoorwe- Oudelande. Van 131 Mei. Ondertrouwd: A. Jansen jm. 27 j. te Kloetinge en M. Karelse jd, 27 j. Getrouwd: J. Franje jm. 24 j. te Waar gen en de ^directeuren der spoorwegen de en q Mo1 jd. 24 jC. Janse jm. 25 j. te Kattendijke en J. Meijaard jd. 24 j.; A. Platschorre jm. 32 j. te Ellewouts- dijk en C. C. Potter jd. 24 j. Bevallen: A. Mulder geb. de Leeuw d. ziïn verplicht binnen een maand lijds uit de verschillende spoorweggebouwen binnen het terrein van de spoorwegen allen te verwijderen, die niet bij de spoorwegen werkzaam zijn. In een hoofdartikel erkent de „Praw- da", dal op de spoovwegen tot dusver een geregelde orde en de noodige disci pline ontbroken hebben en dat in den laatsten tijd de gevallen van ordever storing enz. weer talrijker zijn gewor den. Eenige voorbeelden illustreeren dit. Zoo is onlangs op den Kazanj spoorweg een zekere Sedeljnikof die als spijbelaar en lijntrekker bij de spoorwegen en ver volgens bij den aanleg van den onder- grondschen spoorweg te Moskou ontsla gen was, op een station te Moskou op een locomotief geklommen, die onder si oom stond en stuurde deze in volle vaart af op 'n passagierstrein, die juist binnen kwam. Slechts door de waak zaamheid van een wisselwachter, die de locomotief op dood spoor leidde, kon 'n ramp worden voorkomen, maar met dat al berokkende het geval toch nog een schade van 30.000 roebel. Op het sta tion Sjoemich, aan den Zuider-Oeral- spoorweg, gooide een candidaat van de communistische partij in dronkenschap alle mogelijke voorwerpen op de rails en kon slechts met moeite door een sein- wachter overmeesterd worden. Op een ander station sloegen twee arbeiders, die met de controle op de automatische remmen belast waren, deze met hamers stuk. Dit zijn weliswaar de ergste ge vallen, maar de „Prawda" betoogt, dat er principieel geen onderscheid is tus schen de groote en kleine ordeverstorin gen. Wat het onbevoegd meereizen in goederenwagens betreft, dit is vooral daarom zoo schadelijk, omdat hel veelal geschiedt door speculanten of menschen die onderweg op den inhoud van de wa- g'ons denken te teren. RAKKEEBWAARDE MET7ÖE5WG VRKRUCaAAR BH AU£ POSTKANTOREN Eö KJ DE PtAAISEUJKE CRISISCOMtTÉS APOTHEKEN, Te beginnen met den nacht van Zater dag op Zondag is des nachts, alsmede Zondag den geheelen dag te Middel burg geopend de apotheek van den heer M. J. van Pienbroek (Pottenmarkt). City-theater. Noordstraat. Vanaf Vrijdag iederen avond half acht „Uit den Hemel Gevallen" en „De Rustverstoorster". Zondag matinée om 3 uur. „Electro" (Markt) Vanaf Vrijdag iederen avond 8 uur. Zondag, matinée om 3 u. „Ich kenn' dich nicht und liebe dich" en „Op de Boerderij". Alhambra-thea t e r. Van Vrij dag 8 tot en met Donderdag 14 Juni: „Het leven begint" en „Tro- penstorm". L u x o r-t h e a t e r. Van Vrijdag 1 8 tot en met Donderdag 14 Juni: „De Dierentemmer" en „Mitter- nachtsliebe". Tot en met Zaterdag 16 Juni. Tentoonstelling van Schilde rijen van Louis Heymans, „Lente op Walcheren". Kunsthandel Min- houd. (Burg.) V r ij d a g 8 Juni. Muziekuitvoering Middelburgsch Muziekkorps. Molenwater 8 uur. Maandag, 11 Juni. Alg. Verg. Ned. Mij. v. Nijverheid en Handel (Dep. Middelburg) Soc., de Ver genoeging n.m. 2 uur. Dinsdag 12 Juni. Opening eerste zitting Prov. Staten, n.m. 2 uur. Woensdag 13 Juni. Alg. Ledenverg. Kunstmuseum, Middelburg 5 uur. Donderdag 21 Juni. Jaarl. Paarden markt. Molenwater. Donderdag, 28 Juni. Keuring' van Hippos. Molenwater 9Y< uur. V r ij d a g, 8 Juni. Concert „Euphonia". Groote Markt 8 14 uur. Donderdag, 21 Juni. Concert „Ho sanna". Schuttershof 8 uur. Vrijdag. 6 Juli. Concert „Euphonia", Groote Markt 814 uur. Dinsdag, 10 Juli. Concert „Excelsior" Kloetinge. Groote Markt, 8 14 uur. Donderdag. 26 Juli. Concert „Ho sanna". Groote Markt. 8/4 uur. V r ij d a g, 10 Augs. Concert „Euphonia' Schuttershof 814 uur. Vrijdag, 31 Augs. Concert „Eupho nia". Groote Markt 814 uur. Donderdag, 13 Sept. Concert „Ho sanna". Groote Markt 8/4 uur. Elec. Drukkerij G. W. den Boer, M burg.

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 6