*NIVEA IJD ►EN? KRONIEK van den DAG. FORTINBRAS, BINNENLAND. ZEELAND. M O T O R O I L ie en de |room lit de 'burg TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN VRIJDAG 8 JUNI 1934. No. 133* De Belgische kabinetscrisis. L'histoire se répète. Waar de schoen wringt en zal Wijven wringen. FEUILLETON. DE KOOPMAN IN GELUK, OPRICHTING OF UITBREIDING VAN BEDRIJVEN IN NED.-INDIë, Steun in den vorm van vrij stelling van invoerrechten. CRISISDIENST BIJ HET DEPARTEMENT VAN KOLONIëN. MIDDELBURG. EEN GEFINGEERDE LUCHTAANVAL Brandweer en Roode Kruis oefenen. r DE BESTE OLIE IN EEN IDEALE VERPAKKING' BON door de kennis batons, koekjes broodjes, |A. F. J. M'burg, iien 9 ct. p. K.G, telen, U zonder Irgd. M, IBEIEN, »es. Uw J Sinaas- Jogaard, Jrg, Tel. |N voor 15 ct. c. per Markt, per kg. appelen bn 10 v. versch llage. L. (M'burg. Delft, le aller- pschwa- ea U jüR, zie sdkoop- 3 uur j-dbeien. morg enstraat Kalfs- Ide prij- |lo. Rund-f I Gebra- Zult 8, 7, ham riessen, |lelburg. )K", b. appelb., ïrkoek- Haarl. I. Zoute |c. p. o. ïclame. drui- |ct. per Grape G. 5,'burg- dame zaak. uitge- mureau »ss Op hetzelfde oogenblik, dat hem z n tweeden zoon geboren werd, heeft Ko ning Leopold III voor de eerste maai met een kabinetscrisis te doen gekre gen. Het laat zich aanzien, dat het ge val hem niet veel hoofdbrekens zal kos ten, omdat de oplossing voor de hand heet te liggen: men wil een nieuwe re- peering, die op dezelfde leest geschoeid is, als de afgetredene, zoo mogelijk met dènzelfden man aan het hoofd: den be jaarden politicus graaf De Broqueville. Maar tegelijkertijd beteekent dat voor de toekomst zooveel kopzorg te meer. De combinatie, waarop die kabinetten steunen: R.-katholieken en liberalen, heeft zichzelf n.l. overleefd. Het gezel schap is te heterogeen van samenstel ling dan dat het het aanzijn aan een stabiele regeering kan geven. In de af- geloopen jaren is dat herhaaldelijk aan het licht getreden. Dat men de boel tel kens toch nog weer bij elkaar hield, was voor een niet gering deel te danken aan het ingrijpen van koning Albert I. Diens groote gezag, gezag van edele allure, wist op critieke momenten vaak den op- stekenden storm te bezweren. Zoo voorkwam hij een paar weken voor zijn tragischen dood nog een kabinetscrisis, die onafwendbaar leek. De regeering-De Broqueville, die nu gestruikeld is, kwam in October 1932 aan het bewind. Men bevond zich toen in een soort van impasse. Achtereen volgens hadden met gering succes ver schillende katholiek-liberale kabinetten getracht het Belgische schip van staat door de onstuimige wateren van den ongunst dezer tijden te boegseeren. Tel kenmale veranderde het tableau de la troupe echter zonder dat het wat hielp. Min of meer ten einde raad is men toen een beroep op graaf De Broqueville gaan doen, een gezaghebbende figuur, die zich de laatste jaren wat terzijde van het politieke gewoel had gehouden. Hij aanvaardde de opdracht en vormde een regeering, die weliswaar wederom uit katholieken en liberalen bestond, doch >die \zicii tegelijkertijd aandiende als half-en-half nationaal. Met voorbij zien van partij-politieke desiderata be schouwde ze haar taak weidscher, in overeenstemming zoo te zegg'en met de (onpleizierige) ontzaglijkheden van het huidige wereldgebeuren. Dat was de vooropgezette theorie. Maar in de prak tijk is de oude Adam al gauw weer bo ven gekomen. De heterogeniteit van de parlementaire meerderheid, waar ook De Broqueville het van moest hebben, had zich niet laten wegredeneeren. Er bleef een kloof tusschen conservatieve en democratische katholieken, tusschen Vlamingen en Walen, En het bleef ram melen tusschei rechter- en linkervleu gel van de likerale partij. Ruim ander half jaar heef! De Broqueville tusschen de klippen door weten te zeilen. Maar hij kon niet verhinderen, dat zich al lengs grieven ophoopten, die als nieuwe en steeds gevaarlijker klippen in zijn vaarwater kwamen te lig'gen. Vooral de Christen-democraten, die een afzonder lijke linksche fractie in de R. K. Partij vormen, voelden zich voortdurend er ger bezwaard door de sociale maatrege len der regeering. Herhaalde malen kon men de laatste maanden uitingen van geprikkeldheid, 'van een iboos humeur beluisteren. Het liet geen twijfel, dat 't op' een gegeven oogenblik moest spaak loopen. Thans is het spaak geloopen. De Kamer heeft in een paar kwesties van ondergeschikt belang de re- door WILLIAM LOCKE. 36. 't Was alleraardigst gezegd en de aanwezigen gaven teekenen van bijval. 't Is volkomen waar, zei Bigour- din. Lucien boog weer. Hij zou de eer hebben Monsieur in zijn hotel op te zoeken. Monsieur logeerde zeker in 't Hótel des Grottes? Monsieur Bigourdin heeft mij als bediende in dienst genomen, zei Mar tin. Zooveel te beter, riep Lucien uit, alsof deze mededeeling de naturlijkste zaak van de wereld gold en hij schud de hem hartelijk de hand. Zoo wor'dt men, zooals mijn vader zegt, een goed inwoner van Périgord. En toen ging Martin naar huis- en hoogst tevreden ging hij naar bed. Weer was hem een klein stukje van de wereld, dat hij zijn eigen noemen kon, aangeboden in dit nieuwe land, dat zoo hoffelijk was voor den doorsnee En- g'elschman, van wien het toch zoo ver afstond, maar ook zoo gastvrij en edel moedig jegens den Engelschman, die den Franschen geest in zich had. Midden in den nacht werd hij wakker geering Woensdag dwars gezeten. Op zichzelf had het eigenlijk niet veel om 't lijf. De portefeuille-kwestie was niet eens gesteld. Maar graaf De Broqueville vatte de stemming terecht op als een soort motie van wantrouwen. Zij gaf ui ting aan diepere gevoelens van verzet. Er (bleek een (gemoedsgesteldheid uit, welke de regeering' beduidde, dat ze 't radicaal verkorven had. En dus bleef haar niets anders over, dan heen te gaan. Als gezegd, zal de oplossing der crisis waarschhijnlijk gezocht worden in een soortgelijk kabinet als het afgetredene. Een andere mogelijkheid bestaat eigen lijk niet, tenzij de socialisten bereid mochten zijn tot een katholiek-liberale coalitie toe te treden, In geen van beide gevallen echter, kan men de nieuwe re geering een lang leven g'even. Voor een korten tijd zal het wel gaan; de crisis heeft wal lucht aan de opgekropte ge moederen verschaft. Maar daarna moe ten noodzakelijkerwijze de tegenstellin gen weer aan den dag treden. Wellicht ware het het beste, het nu maar eens met verkiezingen te probeeren, al is het allesbehalve zeker, dat die de samen stelling der Kamer in voldoende mate zouden wijzigen, om aan het gesukkel een einde te maken. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot aanvulling van de Indische Tariefwet en wijziging van het tarief van invoerrechten in Ned- Indië. Het wetsontwerp heeft een tweele dige strekking. In de eerste plaats be oogt het de aanvulling van de Indische Tariefwet met een bepaling, welke den gouverneur-generaal van Ned.-Indië in staat zal stellen bij de oprichting van nieuwe of uitbreiding van bestaande bedrijven vrij- stelling van invoerrecht toe te staan voor de machinale installatie en de grondstof fen. Voorts heeft het wetsontwerp ten doel eenige verbeteringen aan te bren gen in het thans geldend Indisch tarie van invoerrechten. Het bevorderen van de vestiging in Ned.-Indië van nieuwe industrieele be drijven, welke een voldoende levens vatbaarheid doen verwachten en rede lijke mogelijkheden bieden met het oog op werkverschaffing, het bezigen van inheemsche materialen en het voorzien in de binnenlandsche behoeften, moet aldus de minister van koloniën in de memorie van toelichting van groot belang voor de verdere ontwikkeling van dat gebiedsdeel worden geacht. In aansluiting aan de bevoegdheid tot het verleenen van vrijdom van ;n- voerrecht in het belang van de nijver heid, waarvan in art. 3 der Indische Tariefwet reeds sprake is, voorziet art 1 van het wetsontwerp nu in de moge lijkheid om de vestiging van nieuwe of de uitbreiding van bestaande bedrijven in Indië aan te moedigen door tevens vrijstelling van invoerrechten te ver leenen voor de thans in het algemeen met 9 pet. der waarde belaste machi nerieën, werktuigen of toestellen, die daarvoor noodig zijn. Teneinde de jonge industrieën in haar eerste bestaansjaren verder tegemoet te komen, ware die vrij stelling gedurende een voor elk geval te bepalen tijdvak van ten hoogste twee ja ren, voorts uit te strekken tot de in de nieuwe bedrijven of bedrijfstakken te verwerken grondstoffen. Blijkens het slot van de voorgestelde bepaling is het de bedoeling om de facili teiten te beperken tot die gevallen, waarin en voorzoover naar het oordeel van het uitvoerend gezag het toekennen daarvan in het oeconomisch belang van Ned.-Indië te achten is. Dit laatste zal den doorslag geven en derhalve telkens moeten worden afgewogen. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging ;en verhoo ging van de begrooting van Koloniën. Onderscheiden maatregelen op oeco nomisch en handelspolitiek gebied in het belang' van Ned.-Indië moeten worden voorbereid. Deze maatregelen, die van zeer urgenten aard zijn, brengen voor het departement van koloniën veelom vattende werkzaamheden met zich, waarbij een veelvuldige telegrafische en telefonische gedachtenwisseling met de Indische regeering en de Indische auto riteiten noodzakelijk is. Voor deze werk zaamheden bleek de organisatie van een crisisdienst bij het departement noodig', waarvan de leiding is opgedragen aan den Oost-Indischen hoofdambtenaar, prof. J. van Gelderen. Het voorgesteld nieuw artikel 3a zal allereerst dienen om daaruit de inkom sten van prof. Van Gelderen en van het hem toegevoegd tijdelijk personeel te betalen. Voorts zullen uitgaven van on derscheiden aard, die een gevolg zijn van de tegenwoordige crisis, uit dat ar tikel worden gekweten, met name tele foonkosten, reis- en verblijfkosten en overwerk. De totale verhooging bedraagt f 46.000. in (M, üuktenzen! (Ingez. Med.) uit een vervelenden droom. Waar ik het goed heb, daar is mijn vaderland. Met verontwaardiging kwam hij in op stand tegen die kernspreuk, 't Was de ellendige filosofie van den epicurischen opportunist. Hij behoorde bij de Engelschen, En- gelsch was hij. Dat zijn moeder een Zwit- sersche was, was toeval. Hij behoorde tot het ras van zijn vader. Hij erkende Zwitserland niet als een invloed heb bende natie. Hij wilde Engelsch zijn en blijven en zou g'een Franschman worden» geen Périgordien. Maar om als En gelschman en dan nog wel als Engelsch man, die in dienstbetrekking is, te wor den opgenomen in een provincie van het oude Frankrijk, ja, daar kon je trotsch op zijn. In den vroeggn morgen, om vier uur, dacht hij met intense opgewonden heid er aan, hoe hij Frankrijk kon too- nen, wat Engeland vermocht, 't Is een zeldzame kans. Ik ben een Engelschman, ,.e efn tehuis heeft g'evonden in Frank rijk, ik men een verbindingsteeken tus schen de twee landen. Dit uitgemaakt hebbende, draaide hij zich om, rolde zich lekker in zijn deken en viel in diepen slaap. HOOFDSTUK X. Eenige avonden daarna gaf Bigourdin een groot diner ter eere van de Viriots en een groot diner in de Fransche pro vincies is een zeer ingewikkelde en moei- lijke zaak! Den geheelen dag waren er ernstige voorbereidselen gemaakt. Féli- se liet de fabrique in den steek en was vol ijver in de keuken aan den arbeid Gisteravond' hebben Brandweer en Roode Kruis alhier gezamenlijk een oefening in verband met de luchtbe scherming gehouden. Verondersteld was, dat eerst de na dering van een vijandelijk vliegtuig was aangekondigd en dat spoedig daarop bommen waren geworpen in de omge ving van het station, die echter niet dit gebouw doch de woning op het buiten Rosenburg van mejuffrouw C. M. Ver- heij hadden getroffen. Brand was ont staan en allereerst kwam de brandweer ter plaatse met den ladder en ving aan met een op de waterleiding geplaatsten slang van bovenaf den ladder het dak te bespuiten, omdat verondersteld was, dat de brand boven woedde. Intusschen was om meer hulp gevraagd en kwam ook de magirus ter plaatse, die water pompte uit een sloot in de omgeving, Ook met deze spuit werd aan de voor zijde water gegeven, aanvankelijk met één later met twee slangen. Een der ffiotorspuiten zonder motorischen trek kracht, kwam als derde ter plaatse, dit met Euphèmie, terwijl Bigourdin, die, als alle goede hotelhouders, een bedreven chef was, overal alles controleerde en naging. Het diner zou om half acht be ginnen, dat gekke, late uur was gekozen omdat de handelsreizigers dan den af tocht zouden hebben geblazen. De lange tafel in het midden was vervangen door een ronde tafel, kwistig versierd met bloemen en met vier driekleurige linten, elk zooals het ordelint van Monsieur le Maire, te voorschijn komende van onder een zilveren middenstuk, beladen met fruit, waarvan een ananas de kroon vormde. Een verwarrend aantal glazen stond voor ieder bord om ter zijnertijd gevuld te worden met den wijn, die bij eiken gang behoorde.-Martin moest tel kens voor Bigourdin de volgorde van de wijnen herhalen. Bigourdin had iets plechtigs over zich, Als een adjudant had Martin zich toegevoegd gekregen den glazen- en bordenwasscher uit 't Café de rÜnivers, een volijverigen nieuweling, die met spanning het fijnere werk van zijn beroep ging beoefenen. Gastheer en genoodigden waren in I groot toilet. Bigourdin en vader Viriot werden gesmoord in dichtgeknoopte ge- kleede jassen van eerwaardigen en slechten snit; Lucien zag er zwieriger uit in 'n jacquet 't laatste snufje van Bond- street kort geleden gekocht in 't High- Life Warenhuis te Parijs; de drie heeren droegen gele leeren handschoenen, die ze aanhielden totdat ze aan tafel zaten. Madame Viriot, gezet en rustig, droeg haar beste zijden japon met een kraag van oude kant, en haar besten hoed, waarop haar beste struisveer, bevestigd wm MÉi -s i»!i G**- i t deze nieuwe Valvoline schenkkan- w' Alle moeilijkheden, om onderweg ,t even wat Valvoline bij te vulferv zijn met één slag overwonnen: Geen aangebroken bus meer in Uw wagen I U opent eenvoudig de her metisch gesloten '/^gallon schenkkan met het sleuteltje, dat er aan bevestigd is, vult bij en werpt de waardeloos ge» worden bus weg. f De hals der bus kan zoo ver worden dichtgeknepen, dat de olie zonder te morsen gemakkelijk in de nauwste carter-vulopening gegoten kan worden. Aan Ritz' Handelmaatschappij N.V, Amsterdam (C.) - Prinsengracht 583 U gelieve mij gratis en (ranco te doeo toekomen de Valvoline Agenda 1934. Naam Adresi maal niet aan een der andere gekop peld, doch met de hand voortgetrokken en geduwd. Deze spuit werd geplaatst bij den vijver op het buiten en gaf wa ter aan de achterzijde van het gebouw. Met vier flinke stralen was het vuur in gesloten. Intusschen waren er gas-zieken ge komen en gewonden bij de blusschings- werkzaamheden. Om dezen te vervan gen kwam de bemande burgerijspuit eveneens naar het terrein van den met een ouden diamant van haar over grootmoeder, en die in het heele Dor- dognedal beroemd was; en Félise droeg een rein wit japonnetje, waartegen haar fijn bruin gezichtje aardig zou hebben afgestoken, had ze niet bijzonder bleek gezien. Bigourdin had Madame Viriot aan zijn rechterhand, links van hem zat Mon sieur Viriot en Félise zat tusschen Mon sieur Viriot en Lucien. Ieder was even deftig beleefd. Het was „mon cher Vi riot" en „mon cher Bigourdin" en het deftige „u" inplaats van „mon vieux" en het „jij" van het Café en van het gewone leven. En het was ook „Chère Madame" en „Monsieur Lucien" en „Mademoisel le Félise" en „ma mère". En ofschoon Lu cien en Félise elkaar hun heele leven bij den naam hadden genoemd, was het nu „Monsieur" en „Mademoiselle", 't Hu welijk is in Frankrijk een heele ceremo nie, die al begint maanden, voordat de torenklok wordt geluid. Dit deftige diner was het eerste tooneel van het eerste bedrijf van het uitgesponnen drama, dat zou eindigen, als het gordijn werd neer gelaten, bij het luiden van de trouwklok- ken. Ja, als men zich verdiept in de quaestie, hoeveel hindernissen van prik keldraad de Fransche wet en de Fran sche gewoonten opwerpen voor jonge menschen die man en vrouw willen wor den, dan vraagt men zich af hoe het mogelijk is, dat allemaal te slikken en toch te trouwen; dan krijgt men de overtuiging dat Frankrijk het moreelste land van de wereld is, wat ook inder daad de waarheid is. 't Was een lang diner met vele gan- brand. Maar ook een flink aantal leden en helpsters van de transport-colonne van het Roode Kruis kwam naar den Se- geersweg en verleende hulp bij het ver binden en vervoeren der gewonden. Al len waren op hun plaats en wekten ver trouwen, dat zij bij ongehoopte ernst ook voor hun taak berekend zullen zijn. Aanvankelijk per brancard of op de handen vervoerd, naar een gebouw in de omgeving, zijn later nog slachtoffers gen. Marl in, bijgestaan door den pion- geur. sloeg er zich kranig doorheen. Zijn bescheiden aard en de drukte van het tafeldienen beletten hem om acht te slaan op de conversatie. Maar wat hij te hooi en te gras opving, trof hem niet als geestig of aardig. Het kleine gezel schap was zeer met zichzelf vervuld. Men had het druk over den truffeloogst en haalde er zelfs statistieke gegevens bij; men luisterde naar Lucien's tamme anecdoten over den dienst; men maak te uil, dat de Parijzenaars zeer te be klagen waren, omdat ze moesten wonen in Parijs en niet in Brantóme. Zelfs de smakelijke gerechten konden het gezel schap niet op vroolijker peil krijgen. En dat kwam misschien door de weinige toeschietelijkheid van een der hoofdper sonen, Houdt u van honden .Mademoisel le? vroeg' Lucien, die dapper met een praatje van wal stak. Ja, mijnheer, antwoordde Félise. Hebt u er een, Mademoiselle? Neen, mijnheer, antwoordde Félise. Die mooie poedel, die zoo knap was met zijn kunstjes, is dood geloof ik, zei Madame Viriot, haar zoon te hulp snellend. Ja, Madame, antwoordde Félise. Hoe verlokkend beschroomde onschuld met neergeslagen oogen ook moge zijn voor den jongen Franschman, die aan trouwen denkt, als die onschuld zoo niets te zeggen heeft, wordt het gesprek er niet levendiger op. fWordt vervolgd.

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 5