ZEELAND. ONDERWIJS. REOHTSZAKEN. WEER EN WIND. LANDBOUW. BINNENLAND. J,F. WOLSKY - M'BURG KERKNIEUWS. BLOUSES J. F. WOLSKY-M'BURG NUMMER 133. TWEE BLADEN. VRIJDAG 177c JAARGANG. ^aardige mutsen HANDSCHOENEN, SHAWLS MIDDELBURG» GOES. ZUID-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. De Mode van heden ZUIVER ZIJDEN KWALITEITEN 2.95 - 3.50 - 4.50 - 4.75 Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. ^rovmciale S JUNI 1934 "HSTE BLAD. MIDDELdUBuSCHE courant Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes IS et. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. BU contr. voer beide veel lager; tar. op aanvr. goesche courant^ Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bfj vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent DE TOESTAND IN ZUID-LIMBURG HACHELIJK. Een adres aan den Ministerraad. Het hoofdbestuur van den Alg. Ned, Mijnwerkersbond heeft een adres aan den Ministerraad gezonden, waarin ver zocht wordt van regeeringswege in vloed uit te oefenen op de mijndirecties, om een voorgestelde loonsverlaging van 10 pet. terug te nemen, en onder leiding van den Minister van Waterstaat een spoedconferentie bijeen te roepen, die op korten termijn den ministerraad ad viseert met welke maatregelen sanee ring van het mijnbedrijf kan worden ver kregen. In het adres wordt er op gewe zen, dat naast een officieele loonsverla ging in 1931 en 1932 van 15 pet. ook door aftrek van premies en dergelijke het loon verder ig verminderd ierwijl in 1933 over 1,300,000 dagen geen loon meer werd uitgekeerd in verband met ingelegde verzuintdiensten. Daarnaast zijn ruim 7000 arbeiders ontslagen, staan groote groepen woningen leeg en verarmt door de verminderde koop kracht der mijnwerkers de middenstand zienderoogen. Aanvaarding van de loonsverlaging kan dan ook niet door vertegenwoordigers der arbeiders wor den geadviseerd, zoodat een staking het gevolg kan zijn, wanneer de regeering niet ingrijpt en maatregelen tot sanee ring der mijn industrie treft. In dit ver band wijst hét Hoofdbestuur er op, dat de Ned. Mijnwerkersbond nu reeds drie jaar lang verschillende regeeringsmaat- regelen leeft bepleit, die echter telkens worden ifgewezen, terwijl de door hen voorgestelde maatregelen intusschen wel doe: de regeeringen van andere landen verden getroffen, met als resul taat, da een goed geoutillserde Ncd. Mijnindustrie geleidelijk ten gronde wordt geiicht. -EEN KWART-CENT. Voorhen, zoo'n vijftien jaar geleden, toen de wereld zich rijk droomde maar he: bleek slechts een rijkdom aan schulden ;e zijn, waaronder we ons nu moeten irommen vond men het be lachelijk, dat we nog rekenden met hal ve centen. Zoo'n luttele waarde kon men genst negeeren. Maar iet is er niet toe gekomen; de halve cent is gebleven. In Ind:ë ook. Daar zit men nu wel zoo in de misère, dat men een halven cent reeds als „grootg'eld" rekent en vraagt om een kwart-cent. De Munt te Utrecht heeft reeds kwart cent-modellen naar Indië gestuurd, dan kan men maar uitzoeken. Men heeft aan Indië de keus gelaten ^usschen twee verschillende modellen., •eide zijn rond van vorm. Hei eer,e heeft de grootte van een In- ischen hal ven cent, is zelfs iets I grooter met middenin een gaatje, het andere is nog niet zoo klein als de Ne derlandsche halve cent en Zonder gaat je. Het laatste model wordt zeker niet geschikt geacht voor het gebruiken in de dessa, omdat het door zijn geringen omvang gemakkelijk verloren kan wor den, doch het model met ihet gaatjek, waardoorheen een touwtje kan worden geregen, wordt wel bruikbaar geoor deeld. I Tv Z^n moc^e^en m brons en in koper. He bronzen worden het duurzaamst ge acht. (Ingez. Med.) Het vliegveld te Haamstede aangekocht door de gemeente Haamstede De Raad van Haamstede heeft in zijn laatste vergadering een voor geheel Schouwen en Duiveland belangrijk be sluit genomen. Na uitvoerige toelichting van den Voorzitter jhr. R. J. H. Q. Röell en na breedvoerige besprekingen is zonder hoofdelijke stemming besloten het sedert begin 1933 door de gemeente geëxploiteerde vliegveld Haamstede, dat zich sedert de laatste maanden niet meer in eigendom bevond van de N.V. „Nieuw Haamstede", doch van een tweetal par ticulieren, aan te koopen. De Raad ver trouwde dat mede belanghebbende groe pen z.a. Gemeentebesturen en V.V.V.'s, Kamer van Koophandel en anderen zul len medewerken door het verleenen van jaarlijksche bijdragen in de ex j'o'.talie- kosten. De verwachting werd uitgespro ken dat de K.L.M. hare diensten naar Schouwen en Duiveland ook in de toe komst zou concentreeren op Haamstede. De Minister van Financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist is ontvangen; wegens over vorige jaren te weinig betaalde belas ting naar inkomen bij: den ontvanger der directe belastingen, enz. te Bres- k e n s 4,76; te Goes 22.60; te Middelburg 28.72;' 26.76; 14.02; 5.20; te Oostburg f 19.60; te Sluis 96.30, 24.49, 18.54, 15.48, 11.46, 6.60; te Vlissin gen 13.78, 12.80. EEN DIESELTREIN OP DE ZEEUWSCHE LIJN. Hedenmorgen bereikte ons het be richt, dat een proefrit gemaakt zou wor den over de Zeeuwsche lijn met een Dieseltrein. Achter den stoomtrein, die te 11.57 van hier naar Vlissingen rijdt, was de Dieseltrein op de lijn en even na 12 uur, gleed het voor ons en dege nen, die zich overigens op het perron bevonden, nog ongekende gevaarte voor het tweede perron. Het was als 'n ontzaglijke rups, die zich snel voortbe weegt. Wij en ook de verdere aanwezigen kregen gelegenheid in de enkele minu ten, dat de trein, die in 16 minuten van Goes naar Middelburg was gereden, hier stil stond, zoowel de groote motor in het midden als de zitplaatsen voor den geleider en de beide klassen waar uit de trein bestaat (tweede en derde in oogénschouw te nemen. Een en ander is prachtig ingericht. De derde klassezitplaatsen zijn mooier dan die in sommige tweede en eerste klassewagens van thans. Na enkele minuten zette het grijze gevaarte zich weer in beweging en be reikte direct een groote snelheid. Er waren hedenmorgen zoo min hier als te Goes en andere plaatsen veel be langstellenden, zulks omdat slechts zeer weinigen van de komst van den trein wisten Was dit wel het geval geweest, de N. S. zou het zeker in den verkoop van peronkaartjes hebben gemerkt. Hedenmiddag keerde de, trein uit Vlis singen terug en vertoefde hier te half twee weder enkele minuten aan het station. De collecte van het Plaatselijk Cri sis Comité heeft deze week alhier f 79.10 opgebracht. Zwemmen aan 't Sas. Naar wij vernemen heeft de Goesche Bad- en Zwemclub 't Sas, voor de zo mermaanden, den heer Jongepier, als badmeester aangesteld. De heer Jongepier zal voortdurend aan 't Sas aanwezig zijn, en daar toe zicht houden en zwemlessen geven. Hiermede zal dus in een groot be zwaar van velen, dat er in 't geheel geen toezicht was aan 't Sas, en dat men er niet altijd terecht kon om lessen te ne men, voorzien zijn. We hopen dat deze maatregel naar waarde geschat zal worden. KRUININGEN. Deze week is alhier opgericht een jeugdige Meisjesvereeni- ging onder leiding van Mevrouw Mor tier en Mej. Stok, Het ligt in de bedoeling de gemaakte werkstukken te bestemmen voor „Kin- derzorg", terwijl ook het maken van op stellen en voordrachten beoefend zal worden. Samensmelting met het Jeugd koor wordt overwogen. Brand. SCHORE. Donderdagmiddag is brand uitgebroken boven in de woning van A. Maasmans te Vlake. Enkele toegesnel de personen wisten met emmers water het vuur in bedwang te houden, waar door de brand na het verschijnen der brandweer spoedig geheel was ge- bluscht. Een deel der woning bleef ge spaard. Aangezien noch woning, noch inboedel waren verzekerd, is de schade voor Maasmans zeer aanzienlijk. De moederliefde is onuitsprekelijk [groot; 't Is één gebed, van 't- kraambed tot [den dood. SCHOONDIJKE. Donderdag vergader den in 's Lands Welvaren de ingelan den van den Generalen Prins Willem polder. Uit de rekening dienstjaar 1933/ '34 bleek, dat de ontvangsten bedroegen f 39711 en de uitgaven f 30166. De be grooting voor het loopende dienstjaar werd vastgesteld op f 36582. Het dijkge- schot werii bepaald op f 7 per ha. Een voorstel van het bestuur om de pachtsommen der tuingronden met 20 pet. te verlagen, werd aangenomen. De couponbelasting zal op de obliga tiehouders worden verhaald. Behoudens goedkeuring van den Raad dezer gemeente zal voor gezamenlijke rekening een kluis worden g'ebouwd voor de archieven. Ned. Herv. Kerk. Ds. C. G. H. Blok te Westmaas heeft bedankt voor het beroep naar Biezelin- ge. W. van Griethuijzen, cand. te Stap horst heeft bedankt voor het beroep naar Oud Vossemeer. De Minister van Onderwijs, K. en W. heeft ingetrokken de benoeming van ir. J. Cramer e.i., leeraar aan de Zeevaartschool te Vlissingen, tot lid van de examencommissie Nijver heidsonderwijs N VI en benoemd tot lid in zijn plaats W. Morée, officier ma rinestoomvaartdienst le klasse, ieeraar aan het Kon. Instituut voor de Marine te Den Helder.. Te 's Gravenhage slaagde voor het examen M, O. Gymnastiek de heer A. W. Bom te I e r s e k e. Acte L. O. Aan de Rijkskweekschool te Middel burg slaagden Donderdag voor het eind examen (acte L, O.) de heeren: R. van Aken en J. Kruidenier, beide te Middel burg; W. A. Ardewijn, J. Gunst, G. A, J. Spijkers en J. W. G. Leeflang, allen te Vlissingen. Afgewezen geen. Akte examen L.O. Voor het eind-examen der Rijkskweek school te Oostburg, slaagden Donder dag de heeren: P. de Hullu te Oostburg, J. de Jong te Vlissingen, A. Jurrij te Hoek, A. Kaan te Terneuzen, H. Koster te IJzendijke en D. de Ridder te Oost burg. Geëxamineerd 6 candidaten. Kantongerecht te Middelburg. De Kantonrechter te Middelburg heeft veroordeeld wegens: met een motorrijtuig niet behoorlijk uitwijken naar rechts: S. de N., Grijps- kerke: f 15 b. s. 10.h. h.; .med een rijwiel niet van het voorne men' om van richting te veranderen ken nisgeven: W. W., Middelburg: f 10 b. s 10 d.h.; met een rijwiel of motorrijtuig' de lin kerzijde van den weg houden: A. K., Colijnsplaat: f 3 b. s. 3 d. h.; L, K., West kapelle: Vrijspraak; met een rijwiel in een bocht niet rechts houden: K. IJ., Nieuw- en Sint Joosland: f 10 b. s. 10 d.h.; met een .rijwiel in verboden richting berijden: W. K., Wissenkerke: f 3 b. s 3 d. h.; een motorrijtuig zonder voldoend toe zicht op een weg laten staan met niet in rust gebrachte motor: I. L. J. v. d. M. Kats: f 10 b. s. 5 d.h.; met een rijwiel rijden zonder rem: A S., Oost en West Souburg: f 5 b. s. 5 d. h,; met een rijwiel rijden zonder bel: P D. v. H., Goes: f 3 b. s. 3 d. h.; met een rijwiel rijden zonder uitstra lende lantaarn: A. C. V., Ierseke; P. D Nieuwdorp, ieder: f 5 b. s. 5 d. h. met een rijwiel een ter linkerzijde van den weg gelegen rijwielpad berijden, ter wijl ook aan de rechterzijde zich een rijwielpad bevindt: J. L., Hilversum: f 3 b. s. 3 d. h.; met niet op de eerste vordering van daartoe bevoegde ambtenaren een gel dig rijbewijs vertoonen: A. B. H., Oost- )urg: f 5 b. s. 5 d. h.; A. C., Vlissingen; T. B., Tholen, ieder: f 3 b. s. 3 d.h,; met een rijwiel rijden op zoodanige wijze dat de veiligheid van het verkeer wordt in gevaar gebracht: P. P., Oost- kapelle: f 5 b. s. 5 d.h.; straatschenderij: A. J., P. L., J. K., J. J., er; I. M. allen Meliskerke. Beris ping: G. G., Meliskerke: Vrijspraak; niet zorgen dat een door hem op den openbaren weg geplaatst voorwerp be hoorlijk verlicht is: K. v. K., Grijpskerke: f 15 b. s. 10 d.h.; rumoer verwekken waardoor de nachtrust kan worden verstoord: P. de K., Middelburg: f 15 b. s. 30 d. h.; wettelijk als getuige opgeroepen, we derrechtelijk wegblijven. I. B., Rotter dam 15 b. s. 10 d.h.; openbare dronkenschap: H. S., Dom burg 15 b. s. 10 d.h.; kreupele dieren arbeid doen verrich ten, waartoe zij uit hoofde van hun toe stand ongeschikt zijn: C. v. M., Oost- en West Souburg 15 b. s. 10 d.h.; loopen gedurende de maanden Mei tot en met October op eenig hooiland: Pa. P., Ierseke, 2 b. s. 1 d.h.; overtreding jachtwet: J. de W., Bors- selen 25 b. s. 10 d.h.; C. de W., Bors- selen 25 b. s. 10 d.h., met verbeurd verklaring van het niet inbeslaggenomen geweer; een vuurwapen voorhanden hebben: P. J. S-, Borsselen 5 b. s. 5 d.h.; ver beurdverklaring van het inbeslaggeno men geweer; overtreding vuurwapenwet: J. de W., Borsselen 10 b. s. 10 d.h.; met een voertuig op den tramweg verblijven en den trein in zijn loop be lemmeren: A. R., Vlissingen 15 b. s. 10 d.h.; als schipper een Rijkskanaal bevaren de, niet van een ex- van het Algemeen reglement van Politie voor Rivieren en Rijkskanalen benevens een ex. van het Binnenaanvaringsreglement voorzien zijn: C. L. H., Antwerpen gedomicili eerd: 2 maal 2 b. s. 2 d.h. voor iedere boete; als schipper een Rijkskanaal beva rende niet den naam van den schipper op de buitenzijde van het schip aange ven met letters groot ten minste 0.10 m: H. J., gedomicilieerd Amsterdam, f 5 b. s. 5 d. h. als schipper het vaartuig bij het na deren van een brug niet doen stoppen, indien des nachts een rood licht wordt getoond: F. D., Delfzijl 25 b. s. 10 d.h.; in de Zeeuwsche stroomen zonder vergunning zich bevinden op in uitslui tend gebruik gegeven plaatsen: M. L., Wemeldinge 3 b. s. 3 d.h.; in de provincie Zeeland een overzet veer in werking brengen zonder de voorgeschreven aankondiging en inzen ding te hebben gedaan: J. P. F., St. Maartensdijk 25 b. s. 10 d.h.; als eigenaar niet nakomen van een voorschrift als. bedoeld in artikel 3 lid 1 der Boschwet: D. M-, Kattendijke 25 b. s. 10 d.h.; als hoofd en bestuurder van een win kel gedurende den tijd dat deze voor het publiek gesloten moet zijn van dien winkel uit iemand bedienen: J. M. K., Middelburg f 5 b. s. 5 d. h.; opzettelijk onware gegevens ten aan zien van zaken of feiten de naleving van de „Invaliditeitswet" betreffende aan een ambtenaar doen: W. N. J. te O.- en W. Souburg: 50 b. s. 25 d. h.; als werkgever niet voldoen aan de „Invaliditeitswet": G. N. te 's Heer Arendskerke: 4 m. 2 b. en 2 m. 0.50 b. s. d. h. voor iedere b. van 2 en 1 d. h. voor iedere b. van 0.50; overtreding van artikel 2 van het Nieuw Crisis Zuivelbesluit: J. G, Capel- le (B.): 20 b. s. 20 d. h.; H. K. gedomi cilieerd, Delfzijl, H. B., gedomicilieerd te Groningen ieder 15 b. s. 10 d. h.; J. M. Jzn., Nisse: 2 m. 15 b. s. 10 d. h. voor iedere boete; G. L., Vlissingen: 10 b. s. 10 d. h., allen met verbeurdverklaring van de inbeslaggenomen margarine of boter; D. K. te Goes: Vrijspraak, met te ruggave van de inbeslaggenomen reuzel; A. K., Waarde, P. S., Kruiningen, C. V. te Kruiningen: met teruggave van het inbeslaggenomen productie- en verkoop- boek; J. R. Mzn., te 's H. Arendskerke: ieder 5 b. s. 5 d. h.; te Westkapelle venten: D. C. te Vlis singen: 3 b. s. 1 week tuchtschool. (Ingez. Med.) Middelburg 8-VI-'34. Donderdag hoog ste 1 u c h t'temperatuur 18.8 °C; (65 °F); laagste 11 °C (52 °F). Heden 9 h: 13.5 °C; 12 h: 18 °C. Geen regen of neerslag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 770 mm; laagste 764 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 776.1 mm te Seydisfjord; laagste 760.7 mm te Warschau. Verwachting tot morgenavond: Zwakke veranderlijke wind, licht tot half bewolkt, droog weer, iets warmer. Zon op: 4 h 42; onder: 21 h 16. Licht op: 21 h 46. Maan op: 3 h 15; onder: 17 h 53. N.M.: 12 Juni. (Zomertijd.) Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veeie is 38 min. later (S Springtij.) Hoogwater. Laagwater Juni. Vr. Za. Zo. 8 9 10 11.47 24.07 12.37 24.56 13.23 5.47 18.03 6.39 18.55 7.26 19.42 (Zomertijd,) Hoogwater. Laagwater. Juni. Vr. 8 13.20 6.43 19.12 Za. 9 1.45 14.18 7.37 20.03 Zo. 10 2.39 15.09 8.25 20.50 Mislukte Bank-overval. Eenigen tijd geleden is te Eindhoven bij! de Ned. Bank een roofoverval ge pleegd, door den aldaar woonachtigen kantoorbediende A. C. Het is hem daarbij wel gelukt den bankbeambte S. met een ijzer op het hoofd te slaan, doch overigens moest hij onverrichter- zake vluchten. Voor de Bossche rechtbank heeft het O.M. veertien dagen geleden deswege tgen C. vier jaar gevangenisstraf ge- ëischt. De rechtbank heeft hem gisteren tot twee jaar veroordeeld met aftrek van preventief. Onmenschelïjk. Donderdagmorgen stonden voor de rechtbank te Zwolle terecht een 29-ja- rige arbeider uit Hasselt en zijn vrouw, verdacht van doodslag op hun kind, door dit met voorbedachten rade vol doende voedsel te onthouden, 't Kind je was geboren 7 September 1933 en overleden 1 November. Blijkens het doktersonderzoek was het bij het overlijden volkomen gezond geweest, maar gestorven door absolute uitputting. De Officier van Justitie wees er in zijn requisitoir op, dat het meer dan onmenschelïjk is, op een dergelijke wij ze een kind van het leven te berooven. Hier is geen sprake van een opwelling, maar gedurende bijna twee maanden is systematisch, v^n dag tot dag het kind voldoende voedsel onthouden. Hij eischte tegen ieder der verdachten 8 jaar gevangenisstraf en onmiddellijke gevangenneming. De rechtbank gelastte de gevangen neming en zal 21 Juni uitspraak doen. Voorzitter crisis Rundvee-centrale, De Minister van Economische Zaken a. i. heeft met ingang van 1 Juni 1934 aan den heer H. Tromp van Holst, te Utrecht op zijn verzoek eervol ontslag verleend als voorzitter en lid van het bestuur van genoemde stichting en ir. W, de Jong, Rijksveeteeltconsu'ent te Arnhem, thans lid van het bestuur van genoemde Stichting, benoemd lot tijde lijk voorzitter van het bestuur van die Stichting.

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1