«rondheid Voor Uwe ONDERWIJS. RECHTSZAKEN. HANDEL EN NIJVERHEID. GEMENGD NIEUWS. 1 Aspirin BUITENLAND. BURGERLIJKE STAND. c c r r 2 2 i 2 2 ZUID-BEVELAND. FRANKRIJK. DUITSCHLAND. DE STERRENHEMEL 6—13 JUNI 1934, 23 h MT. 24 h ZT. ZUIP GRIEKENLAND. VEREENIGDE STATEN. r h h h C C 1 E J- i 1 deele weggenomen. Deze week wordt reeds met de werkzaamheden begon nen. WESTKAPELLE. Het departement van defensie heeft bepaald, dat voortaan voor een bezoek aan den vuurtoren 15 cent per persoon moet betaald worden. Tot heden was een bezoek aan den to ren vrij. WESTKAPELLE. Aam den ijieer J. van der Wal is op zijn verzoek met in gang van 1 October a.s. eervol ontslag verleend als opzichter-machinist bij 's Rijks kustverlichting te Westkapelle. BORSSELE. Dinsdagavond werd on der voorzitterschap van den heer P. Warren alhier een vergadering gehou den van de personen, die zich aan het voorloopig bestuur hadden opgegeven als lid eener te stichten zwemvereeni- ging. Een 47-tal bleek zich aangemeld te hebben. Op de eerste plaats werd thans besloten tot oprichting der ver eeniging, die den naam zal dragen „De Schelphoek." De voorzitter der verga dering deelde mee, dat van Ged. Staten van den Raad der gemeente Borssele, van den Dijkraad van den Polder Bors sele en van den pachter van den zee dijk toestemming is verkregen tot het plaatsen van kleedhokjes aan den Scheldedijk. Daarna stelde men een re glement vast, waarna overgegaan werd tot de verkiezing van een definitief be stuur. Het voorloopig bestuur werd verzocht aan te willen blijven en, zoo wel de heer P. Warren, als de secreta resse mej. A. M. Everse en de penning meester J. Kok verklaarden zich be reid aan dit verzoek te voldoen. Daar na koos de vergadering nog als be stuursleden mej. M. van Liere Cd. en den heer J. van de Velde. De jaarlijk- sche contributie zal 0.50 bedragen, terwijl alsnog toetredende leden 0.50 entréegeld zullen moeten betalen. BORSSELE. De heer Krijgsman uit VLissingen gaf Dinsdagmiddag in de openbare school alhier voor de leerlin gen een voorstelling van Japansche kunst. De kinderen hebben zich koste lijk geamuseerd. Die ouders en kinder vrienden, die door het geven van een geldelijke bijdrage de kleinen dit genot hebben doen smaken kunnen voorzeker tevreden zijn. Geslaagd voor het machinisten-di ploma B (theoretisch gedeelte) de heer H. Meijer, leerling van de De Ruyter- school te Vlissingen. Acte-examens L, O, Aan de Rijkskweekschool te Middel burg slaagden Dinsdag de dames S. J. van Baal, te Wemeldinge; A. N. A. Bak ker en E. Dekker te Vlissingen; M. van Belois te Goes en A, C. Buijn te Koude- kerke. Een candidate is afgewezen. Akte L. O. Geslaagd voor het eind-examen der Rijkskweekschool te Oostburg: mej. J. de Ridder te Retranchement en de heeren J. J. Almekinders te Sluis, A. du Bois te Hontenisse en J. Haart- sen te Schoondijke. Afgewezen 2. Ge ëxamineerd 1 vrouwelijke en 5 manne lijke candidaten. Oplichterstruc in Rusthuis. In een rusthuis in het landelijk Drie bergen nam het vorig jaar een 50-jarige man zijn intrek om uit te rusten van de vermoeienissen des dagelijkschen levens. Hij gunde zich echter niet al te veel rust, doch besteedde zijn tijd met het voorbe reiden van een geraffineerde oplichters truc. Hij wist een bejaard echtpaar H„ dat ook eenig'en tijd in het rusthuis zijn intrek had genomen, te winnen voor zijn ideaal: predikant te worden. Honderden guldens voor collegegeld, kamerhuur, boeken enz., een bedrag van f 2000 ongeveer gingen in handen van den „student" over. Ook de vrienden van het echtpaar schonk hem haar vertrouwen engeld, geld voor ringen en geld voor dé studie. Zij verloofde zich zelfs met hem. Tenslotte bleek, dat de drie goedg'e- loovige menschen door den 50-jarigen „student" om den tuin waren geleid. Een aanklacht bij de justitie volgde. De rechtbank te Arnhem veroordeelde hem op 21 Februari j.l, tot 2 jaren en 6 maanden gevangenisstraf. Dinsdag stond de man in hooger be roep terecht voor het Hof te Amsterdam. De procureur-generaal, in aanmerking nemende, dat hij reeds enkele veroor deelingen achter den rug heeft, requi- reerde een gevangenisstraf van 3 jaren. Arrest 19 Juni a.s. Acht jaar geëischt. Dinsdag heeft het O.M. bij de rechtbank te Roermond tegen den 22-jarigen tim merman C, W. J. uit Tegelen ter zake van den in den nacht van 8 Februari van dit jaar in de woning van mej. J. Siebers te Tegelen gepleegden overval met be- rooving, waarbij de weduwe ernstig met een hamer werd mishandeld, een gevan genisstraf van acht jaar geëischt. Uitspraak over 14 dagen. Aantal arbeiders bij Philips weer tot boven 14.000 gestegen. De Philips' Directie deelt mede, dat, ondanks belangrijke verplaatsingen naar het buitenland, de Philipsfabrieken te Eindhoven, in verband met de verhoog de productie, gedurende de laatste 6 weken meer dan 1000 menschen hebben aangenomen, waardoor het aantal arbei ders bij haar onderneming te Eindhoven weder boven de 14.000 is gestegen. De gang van zaken tot dusverre is overeenkomstig hare verwachtingen en geeft geenszins aanleiding tot ongerust heid. OVERVAL IN WISSELKANTOOR Alleen om onderdak te krijgen. Op den Schiedamschen Dijk te Rot terdam is Maandagavond in het daar gevestigde gebouw van de N.V. Rotter- damsch Wisselkantoor 'n brutale over val gepleegd, waarbij zekere D. R., een 28-jarige dekknecht, den directeur, den heer J. P. met een stuk hout een klap op het hoofd heeft gegeven. De heer P. liep een bloedende wonde op, maar des ondanks zette hij den aanrander, die onmiddellijk de vlucht had genomen, na en met hulp van een voorbijganger is hij er in geslaagd den man te pakken. De heer P. zat even voor 't sluitings uur van het kantoor de krant te lezen achter een van de loketten, Uen 'n man binnen kwam, die op hem toeliep en hem met een stuk hout een slag op het hoofd toebracht, waarna hij onmiddellijk de vlucht nam. Hoewel de heer P. bloedend werd ver wond, zette hij den vluchteling onmid dellijk na. Op zijn geschreeuw waren zijn vrouw en zijn zoon, die boven wa ren, naar beneden gekomen en de zoon, die zijn vader nog juist de deur van het kantoor zag uitgaan, liep hem na. De vluchteling was inmiddels naar de Ge dempte Vest gerend. En deze kreeg in de gaten wat er gaande was en samen met den heer P. slaagde hij er in den vluchteling bij de Schildersteeg te grij pen. De heer P., die nog steeds bloedde, is eerst naar het ziekenhuis aan den Cool- singel gebracht, waar zijn wonde, die gelukkig niet van ernstigen aard bleek te zijn, is verbonden. De dader, de 28-jarige dekknecht D. R., is aan een verhoor onderworpen. Daarbij is gebleken, dat hij nog nimmer met de politie in aanraking is gekomen. Hij was werkloos en in den nacht van 2 op 3 Mei heefthij op het hoofdbureau van politie om onderdak gevraagd. Dit is hem geweigerd, zelfs toen hij met zijn handkoffer de ruit van de tochtdeur stuk had geslagen. Volgens zijn verklaring heeft hij toen het plan gemaakt om iets „ergers" uit te halen en hij zou niet het plan hebben gehad om dén heer P. ernstig letsel toe te brengen of iets uit het kantoor te stelen. Zijn eenige bedoeling was on derdak te krijgen. De politie acht deze verklaring niet onaannemelijk, maar desondanks zal den man zware mishandeling ten laste worden gelegd. LAFFE AANSLAG OP EEN N. S. B.- ER. Nadat de heer v. Z. te B e u s i- c h e m, Maandagavond een propagan- da-bijeenkomst van de N.S.B. had bij gewoond, is hij nabij zijn woning door twee personen overvallen, die hem met een scherp voorwerp verwondden. De kwetsuren bleken niet ernstig. Een der vermoedelijke daders, v. d. B. uit Rijs wijk (Gld.) is door de politie gearres teerd en gevankelijk naar Utrecht over gebracht. KINDERLIJKJE OPGEHAALD. Maandag is uit het water van de Kost- verlorenvaart nabij de Geuzenkade te Amsterdam opgehaald een voldra gen kinderlijkje van het vrouwelijk ge slacht, waarvan de herkomst onbekend is. IJSBEER VALT TEMMER AAN. Tijdens de middagvoorstelling van het circus Henny Hagenbeek op de kermis te Heerlen heeft een ijsbeer een der temmers aangevallen. De man is in deerlijk gewonden staat naar het zie kenhuis vervoerd. DOOR EIGEN KAR OVERREDEN. Dinsdagochtend wilde onder Hier- den nabij Harderwijk de landbou wer B. P., die naast een tweewielige met hout beladen boerenkar, waarvoor een paard gespannen was, liep, den weg naar zijn boerderij inslaan, doch hij verzuimde daarbij een verkeerstee- ken te geven. Het gevolg, was dat het span van achteren werd aangereden door een groote vrachtauto. Het paard sloeg op hol en de landbouwer raakte bekneld tusschen den wagen en de auto om vervolgens door zijn eigen kar te worden overreden. Het bleek dat hij een hersenschud ding had opgeloopen en beide beenen had gebroken, 's Middags was het slachtoffer nog niet tot bewustzijn ge komen. VERDRONKEN. Dinsdag is het 15-jarig meisje B. B., wonende te Maastricht, bij de Stuw te Borg haren in een diep gedeelte van de Maas geraakt en verdronken. Een uur later is het lijk opgehaald. In een onbewaakt oogenblik is Dinsdagmorgen het tweejarig zoontje van den heer B. uit W ij t h m e n in een teil met zeepwater geraakt en verdron ken. steeds het goede en het beste, daarom alleen TABLE TTEN en nooit vervalschingen Uitsluitend verkri jgboor in de oranje-bondbuisjet van 20 tobl. 70 cis. en oranjezakjes van 2 tabl. A 10 ets. (Ingez. Med.) „In het water met de parlementsle den!" De crisis in den landbouw heeft onder de boerenbevolking groote onrust en gisting verwekt. Men uit zijn verontwaardiging over het feit, dat de Kamer wekenlang debatteert over de graanprijzen, zonder tot doeltreffende maatregelen te komen De socialistische afgevaardigde Benassy, die een platte- lands-dstrictt vertegenwoordigt, heeft de gevolgen daarvan aan den lijve on dervonden. Toen hij in een vergadering wilde spreken, werd hij door zijn kie zers van het spreekgestoelte gehaald en onder het roepen van „Het water in met de parlementsleden", kreeg hij een geducht pak slaag. Van de vergadering kwam niets, en onder bedreigingen der menigte zocht Benassy snel een goed heenkomen. Schrijver van detective-romans blijft dood van schrik. Een baldadige jon geman te Parijs had [Zondagavond lust een dwaze streek uit te halen. Toen hij nu een bejaard man zag aankomen hield hij hem plotseling een in roode verf gedoopte kwast onder den neus, waarop de man, waarschijnlijk de kwast voor een revolver aanziende, dermate schrok, dat hij bewusteloos in één zakte. Naar het politiebureau "ge bracht, stierf de man daar na enkele oogenblikken. Het bleek de 59-jarige schrijver Gabriel Bernard te zijn, au teur van populaire dedective-verhalen. „Lijkverbranding een heidensche ge woonte." Naar uit de Vaticaansche stad wordt gemeld, zijn de betrekkingen tusschen Duitschland en het Vaticaan opnieuw eenigszins verscherpt door de nieuwe Duitsche wet, waarbij het cre- meeren van lijken wordt aangemoedigd. In kringen van het Vaticaan be schouwt men dit als een nieuwen slag naar de katholieke kerk, die zich steeds tegen crematie, als zijnde een heidensche gewoonte, heeft verzet. Sedert jaren wordt er in Duitsch land al gestreden tusschen de katholie ke vereenigingen voor christelijke be grafenissen en de vrijdenkers, die voor standers zijn van crematie. Nu de na- tionaal-socialistische regeering in Duitschland zich geschaard heeft aan de zijde der vrijdenkers, met de ver klaring dat crematie van lijken veel hygiënischer is, zullen deze op den duur wel overwinnen. Volgens de „Osservatore Romano", het pauselijke orgaan, is het aantal cre maties in Duitschland toegenomen van 40 in 1913 tot 64.000 in 1933. Hoe buitenlandsche journalisten be- spionneerd worden. In de „Daily Express" vertelt de Engelsche journa list' Pembroke Stephens, die onlangs uit Duitschland werd gezet in verband met zijn onthullingen over de Duitsche herbewapening, dat het voor een kran tenman onzaglijk moeilijk is inlichtin gen te Berlijn etc. te krijgen. Als hij inlichtingen wil hebben, moet hij zich tot het ministerie van propaganda wen den, want aan de Duitsche bladen heeft hij weinig of niets. Uit particuliere bronnen is ook niet veel te putten, de regeering laat de woningen van buiten landsche correspondenten steeds in 't oog houden, om te weten te komen wie er in en uitgaan. Telefoongesprek ken worden „afgetapt1" en opgenomen op gramofoonplaten. Loopt op die wijze iemand, die inlichtingen heeft gegeven, er in, dan aarzelt de politie niet hem te arresteeren en in een concentratie kamp te stoppen. De straffen op het verstrekken van inlichtingen aan bui tenlanders zijn onlangs verhoogd; op inlichtingen van militairen aard (her- Ster v/a 3'grootte, of uuacr Ster v/d 2' grootte. ■Jjl Ster v/d 1' gr. rl-i Melkweg Wettelijk ingeschreven bij het Bureau Yd Industrieelen Eigendom onder No. 4222 EERSTE m VOLLE MMN 3 LAATSTE KVftRTIEP NIHJVE KAAN VENUS HARS© JUPITER Q) SATURNUS© Bovenstaand kaartje stelt voor den sterrenhemel in Nederland, des avonds te e 1 f uur Middelbare Tijd, (twaalf uur Zomertijd) gelijk aan 15 h 59 min Sterre- tijd. In tegenstelling met gewone landkaar ten vindt men hier het Westen rechts, het Oosten links van den beschouwer geteekend. Dat is bij sterrekaarten nood zakelijk en gebruikelijk, teneinde te ver hoeden, dat de beelden in spiegelschrift zouden verschijnen. Wanneer men in het oog houdt, dat de hemellichamen die in het Oosten opkomen, naar het Zuiden stijgen en in het Westen ondergaan, en wanneer men verder slechts dat kwadrant van de kaart voor zich neemt, waarnaar de blik aan den hemel gericht is, dan is de oriën tatie eenvoudig genoeg. Op dit kaartje loopt, van het Z.Z.O. naar het N„ door de sterrenbeelden Schutter, Arend, Zwaan, Cepheus, Per seus een gebogen stippellijn; zij duidt de ligging van den Melkweg aan, In drukletters vermeld zijn de namen van de sterrebeelden; de eigennamen van een aantal der helderste sterren zijn in schrijfletters geteekend. De middaghoogte van de zon veran dert deze maand weinig; zij is 60° a 61}4 (Zomersolstitium, zonnewedde of zonnestilstandspunt) de dagboog is de tijd dat dat zij boven den horizont staat), is bij den aanvang der maand 16 h 22 min. geweest; op den langsten dag is ze 16 h 44 min en aan het einde der maand 16 h 39 min. De schijngestalten der maan zijn: L.K.: 4 Juni; N.M.: 12 Juni; E.K.: 20 Juni; V.M.: 27 Juni, op dit eerste kaartje van deze maand komt echter geen maantje voor, aangezien zij voor elf uur middelbare tijd nog niet op is. DE PLANETEN. Op onze kaartjes volgen wij den loop der vier planeten Venus, Mars, Jupiter en Saturnus. Venus (m 3,5) is morgenster in de beelden Ram en S t ie r. Mars (m 1.6) staat te dicht bij de de zon om waargenomen te kunnen wor den. Jupiter (m 1,7) js avondster in de Maagd, benoorden S p i c a. Saturnus (m 0,9) is morgenster in den Waterman; op het laatste kaart je dat deze maand zal verschijnen (27 Juni) zal men hem juist aan den Z.O.- rand van de kaart vinden, (m magnitude helderheid, vergele ken met een ster van de le grootte, die m 1,0 heeft.) wapening) is zelfs de doodstraf gesteld. Toen Stephens met zijn publicaties over Duitschlands herwapening' begon nen was, heeft hij dadelijk gemerkt, dat de „bewaking" verscherpt was. Er was altijd een eigenaardig metallisch ge- ruisch in zijn telefoon, zijn brieven droegen het kenmerk geopend te zijn en zijn huis werd bespionneerd. Na zijn eerste arrestatie en vrijlating werd het nog erger. Stephens besluit: „Ik heb eenige ervaring van toestanden in landen waar een dictatuur is: Hon garije, Zuid-Slavië, en wist dus wat mij in Duitschland te wachten stond. Maar ik had me toch nooit voorgesteld, dat men mij het leven zoo zuur zou maken als te Berlijn is gebeurd/' Wolkbreuk. In de omgeving van Koeningshain heeft een hevig nood weer gewoed. Te Wartha, een bekende Silezische bedevaartplaats, stroomde het water van de bergen in wilde beken door de straten. Verscheidene woonhuizen overstroomden en een aantal bruggen werd weggerukt. Te Gierischwalde drong het water tijdens den dienst de kerk binnen, zoo-, dat de kerkgangers in allerijl 't gebouw moesten verlaten. Ook hier leken de straten wel beken. Het water stroom de huizen en stallen binnen en zware boomen werden ontworteld, terwijl tal van voorwerpen en stukken houtwerk door de straten dreven. Veel kleinvee kwam in "t water om. Het water zakte vrij spoedig, doch liet groote verwoes tingen achter. In de tuinen is de aan plant verdwenen en de gewassen zijn van de velden weggespoeld. Minister van den kook. In de Grieksche kamer heeft een opzienba rend incident plaats gehad. Toen de vroegere premier Papadopoulos den minister van oorlog becritiseerde, wond deze zich zoo op, dat hij den stoel op nam en dezen naar den ex-premier wierp, die aan den arm verwond werd. De zitting is hierna opgeheven. Zeven dooden bij een ontploffing. Terwijl employé's van de Sinclair Oil Company nabij Norman (Oklahama) naar petroleum-bronnen zochten, ont plofte onverwachts een auto met nitro glycerine, die ze bij zich hadden. Zeven hunner werden gedood. Een boer, die zich op eenige honderden meters van de plek des onheils bevond vertelde, dat hij plotseling een vreeselijken slag hoorde en de lichamen der mannen door de lucht zag vliegen. ONTVANGEN BOEKEN. Bij de Uitgevers Mij. N.V. „Graaf schap" te A a 11 e n verscheen de „Poli tieke Gids voor 1934", samengesteld door I. Stap, redacteur van „Cijfers en feiten". Deze vierde jaargang is uitgebreider dan de vorige. De uitgave bevat o.m. een kort overzicht" der politieke geschie denis van Nederland in de 19e en 20e eeuw, de ministeries sedert 1842, bene vens de Troonrede en Millioenennota 1933. Na een aantal persstemmen volgen vele gegevens over de ministers, ver schillende Raden, de beide Kamers, overzicht der verkiezingen, samenstel ling van Ged. en Prov. Staten enz. enz. Tenslotte zijn in dit practische boekje van de politieke partijen het program van beginselen, verkiezingsprogram, werkprogram e.d. opgenomen. „De Zevenslager", door Antoon Thiry. Bandontwerp van Greta Stein. Uitgegeven door de Nederlandsche Boe kenclub ,,'t Gildeboek" te Den Haag, Kloetinge. Van 27 Mei3 Juni. Bevallen: J. J. Harinck geb. Breeweg d. A. Been hakker geb. Allemekinders z. D. C. de Regt geb. Versluis z. Getrouwd: J. op 't Hof, 24 j. jm. en M. G. van I waarden, 24 j. jd. J. C. Bos, 25 j. jm. en P. N. van Liere, 24 j. jd. Ondertrouwd: W. Bareman, 30 j. jm. en A. F. de Leeuw, 28 j. jd. Groede. Over de maand Mei. Bevallen: 2. L. Ch. van de Velde geb. de Waele z. 3. H.. G. B. Govaert geb. Meijer d. 11. J. M. E. Versrijnge geb. Vermeulen z. Overleden: 12. J. Kareis, 74 j. ongeh. d. 19. P. Louret oud 69 j. echtgenoote van A. Haartsen (te Oostburg overleden) Getrouwd: 3. J. de Kraker 25 j. jm, en S. S. Verhage 21 j. jd. Elec. Drukkerij G. W. den Boer, M'burg. i

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 6