Verkade brengt 't voordeel aan UW kant! VERKADE'S BESCHUIT HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor lOct. KRONIEK van den DAG. FORTINBRAS, ZEELAND. cent p. rol =_.-_.*. --*%>■ TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEÜWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN WOENSDAG 6 JUNI 1934 No. 131. DE KOOPMAN IN GELUK, MIDDELBURG. WALCHEREN. Heel vaak is een prijsvermindering tegelijk een kwaliteits-verminde- ring bij VERKADE kunt U dat echter niet verwachten! In prijs verlaagd in kwaliteit ech ter even voortreffelijk als vroeger dat is 't principe, waarop Verkade's bedrijf is opgebouwd! Dat is tevens de oorzaak, waardoor héél Neder land den naam Verkade ziet als het symbool van het allerbeste! Zoo is het ook met beschuit! Ver gelijkt Verkade's beschuit, die nu slechts 9 cent per rol kost, met elk ander merk en oordeelt zelfl Het anti-semitisme in Duitsch- land. Ontdekkingen van de „Angriff', Contemplatieve Ariërs en nog iets. Wij hebben" gisteren aan het slot van onze beschouwing over de oplossing van het Saarprobleem de onderstelling ge uit, dat men, ondanks de garantie van de Duitsche regeering, er niet gerust op kan zijn, dat polit'ieken tegenstanders der nazi's in het Saarg'ebied, na even- tueele wederïrilijving hij Duitschland, geen overlast zal worden aangedaan. Daarmee stelden we geen wantrouwen tegen de opréchtheid der Duitsche re geering doch wantrouwen tegen haar macht, om zekere hartstochten harer on derdanen in toom te houden. Het fascis tische regime in Duitschland verschilt ook in zooverre van dat in sommige andere landen, dat het slechts tot een zekere grens autoritair of dictatoriaal mag heeten. De macht van Mussolini in Italië is veel omvangrijker dan die van Hitler in het Derde Rijk. Mussolini ge doogt geen eigengereidheden van zijn onderdanen; zij hebben zich te houden binnen de door hem getrokken gren zen. Hitier echter moet het aanzien, dat het luidruchtigste deel zijner volgelin gen" voBrtdwrend dingen doet en zegt, waar hij het in zijn hart niet mee eens is. Hij voelt zich niet machtig genoeg, om daar paal en perk aan te stellen. Vooral geldt dit, ten aanzien van het Joden-vraagstuk. De heeren machtheb bers te Berlijn weten, hoezeer zij met hun anti-semitisme eigen glazen hebben ingegooid, hoezeer Duitschland te lijden had en heeft van de in verband daarmee ontsltane boycot-beweging iin het bui tenland. Aan pogingen, om de anti-Jood- sche hetze in te dammen, ontbrak het dan ook niet. Onlangs leek het er op, dat deze pogingen succes zouden heb ben, doch sinds begin Mei werden de goede verwachtingen weer een voor een den bodem ingeslagen. De beruchte anti semiet Julius Streicher, gouw-leider van 't Frankenland, gaf toen een extra nummer van den „Stürmer" uit, gewijd aan het sprookje van den ritueelen moord (Rabbi's, die bloed van Christen kinderen drinken etc.) en daarmee is het hek opnieuw van den dam geraakt. Een golf van anti-semitisme overspoelt sindsdien Duitschiknd. Bijzonder fraai is de rol, welke de „Angriff", het orgaan van dr. Goebbels, in de nieuwe hetze speelt. Het blad heeft „gegevens" verzameld, om aan te toonen, wat voor een minderwaardig in dividu een Jood eigenlijk wel is. Dezer dagen kwam het met den oogst voor den dag: een relaas van verschillende vor men van z.g. driestheid en wangedrag der Joden. Bij jgebrek iaan [steekhou dend materiaal heeft de „Angriff" aller hande pietluttigheden bij mekaar ge sleept. Joodsche reizigers vertoonen oor logsmedailles en lidteekens en gaan prat op hun verrichtingen in oorlogstijd, zegt het blad en beschouwt dat dan als een soort van halsmisdaad. Alsof 'niet de nazi's zelf door hun pathologische ver eering van een ieder, die (vaak tegen zijn zin) in de loopgraven heeft gestaan, den Joden dit reclame-middel aan de hand deden. Een ernstige g'rief is verder de „truc" om Joodsche zaken een „a- risch" voorkomen te geven, door blond personeel te engageeren en getooid met hakenkruis voor de deur te zetten. Als of niet de nazi's zelf met hun komieke rassen-theorie dergelijke „trucs" nood- wenndig in het leven hebben geroepen. Nog veel mooier maakt de „Angriff" 't tenslotte met een lyrische ontboeze ming over de schhoonheid der natuur, waarop een Jood en een „Ariër" zoo heel verschillend zouden reageeren. Boer? door WILLIAM LOCKE. 34. Heb ik het je niet gezegd, beste vriend, antwoordde deze, dat Périgord je aan hef hart zou drukken. En dan was er Félise, die, als zijn werkgeefster, hem Martin noemde, maar buiten de diensturen, hem altijd betitel de als Monsieur Martin. Tusschen bor-' den en schotels bracht zij een atmos feer van vrede, en haar aanmoedigende woorden klonken lang na in zijn ooren. Met een tact, die men alleen in Frankrijk vindt, combineerde zij de autoriteit van de meerdere met de achting van haar, die zich verstandelijk de mindere voelt. Zij vond zijn veranderen van betrekking niet zoo heel belangtijk. Haar vader, de alwijze en algoede, had het bevolen; haar oom, wijs en goed, had er in toe gestemd; Martin, bijzonder wijs en bijna volmaakt, had het met enthousiasme aanvaard. 'I Was niet aan haar om de handelingen van ondoorgrondelijke man nen te beoordeelen. Zij ontmoetten elkaar noodzakelijker wijze nu meer dan toen hij nog gast was en daar zij te zamen vele gelijke belan gen hadden, werd hun gemeenzaamheid „Wij zagen kortelings, zegt het blad, een Joodsch gezelschap kaartspelen bij een meer. Na een onweersbui verscheen aan den hemel een schitterende regenboog en het leek, of de natuur herademde. Maar de Joodsche kaartspelers keken niet op. Druk pratend, in tegenstel ling tot de Duitschers om hen heen, die in stille con templatie verzonken war en, gedroegen zij zich, alsof zij en hun spel het middelpunt van de wereld uitmaak ten". Het staat er lezer, zou Multatuli zeg gen. Het staat er inderdaad, om te de- monstreeren de voortreffelijkheid van 'n (onnaspeurlijk) Arisch ras en de minder waardigheid van het Semitische. Wij zouden willen vragen, wat voor meening de „Angriff er over het geestelijk peil harer lezers op na houdt. Gaan dergelij ke uitingen er nu werkelijk in in Duitschland? Zou het inderdaad moge lijk zijn, dat men zooiets voor goede munt accepteert? Het is eigenlijk onge looflijk. Elke Duitscher, 3ie niet door haat verblind is, (en die zullen er heusch nog wel zijn, ook buiten het troepje, dat aan het meer van de „Angriff" in con templatie zat verzonken) moet het kin derachtige van dergelijke uitingen in 't oog springen. En hij moet het zijne den ken van een mentaliteit, die het aan durft de zotternij af te drukken. De „An griff zal het, bij gebrek aan contempla tie, vermoedelijk niet beseffen, maar ze beleedigt het Duitsche volk met dit fraaie staal van journalistiek. En 't is veel erger dan wat een „Stürmer" doet, omdat het blad het lijforgaan van een minister is, wiens naam de lading dekt. DE DISTRICTSARBEIDSBEURS. Jaarverslag 1933, In het jaarverslag 1933 van den dienst der Werkloosheidsverzekering en ar beidsbemiddeling, tevens Districts-ar- beidsbeurs voor de gemeenten tusschen Ooster- en Westerschelde herinnert de- directeur er aan, dat in de gemeentelijke commissie van toezicht de heer P. Francois als lid en secretaris is vervan gen door den heer J. Mondeel, en dat de door den Commissaris der Koningin be noemde commissie van toezicht op de districtsbeurs is geïnstalleerd. Van beide commissies is nu de heer J. Onderdijk voorzitter en de heer J. Mondeel secre taris, Door de vele werkzaamheden, voortvloeiende uit verschillende crisis maatregelen, werden de kantoor-uren verlengd, terwijl het personeel nog werd uitgebreid met een controleur. Zooals in het vorige jaarverslag is opgemerkt, werd de beschikbare ruimte te klein. In het laatst van 1933 kreeg de directie de beschikking over de rechter-vleugel van het gebouw en konden de afdeelingen landbouw en steunverleening afzonder lijk worden ondergebracht. Helaas kon in 1933 weer geen sprake zijn van eenige verbetering op de plaat selijke arbeidsmarkt en moest de di rectie voor het eerst sedert het bestaan der beurs een aantal van meer dan 1000 werkloozen noteeren. Alhoewel de ijzer gieterij gedurende 1933 het bedrijf op gang wist te houden, is de toestand overigens nog geenszins verbeterd. De slapte in de bouwvakken bleef besten digd en daardoor ook in de aanverwante bedrijven. Ook op „De Schelde" te Vlis- singen bleef de opleving uit. Wel daal de het aantal ingeschreven werkzoeken den van 2838 op 2673, doch dit is het gevolg van het minder worden van het aantal in -en afschrijvingen omdat de in- dividueele werkloosheid van langer duur blijft. Het aantal plaatsingen liep terug van 896 tot 707 en dat der werkgevers- aanvragen van 955 op 889. De tijdelijke vakafdeeling voor den landbouw, werkende voor Zeeland, Zuid- Hollandsche Eilanden en West-Brabant, bleef ook dit jaar bestaan. Om het ver kregen contact te behouden werd in Juli een kring Oosiburg gevormd voor een tiental omliggende gemeenten. Door een regelmatige propaganda wist deze afdeeling haar aantal werkgevers- aanvragen nog uit te breiden van 1560 op 1568. Het aantal voldane aanvragen liep terug van 1300 op 1170. In den Wieringer- meerpolder werden dit jaar 28 gezinnen geplaatst, benevens 41 ongehuwde land arbeiders. Het aantal verzekerde arbei ders liep terug van 1738 op 1708. Aan contributie is betaald f 20324 tegen f 21.367 in 1932. Werd in 1932 f 86077 uitbetaald aan uitkeering, door verzwarende bepalingen in de verschillende kasreglementen be droeg dit in 1933 f 70.162. Aan werkverschaffingsloon is uitbe taald f 85822 tegen f 36010 in 1932. Aan steun in totaal f 161559 tegen f 135861 in 1932. RAAD VAN ST. LAURENS. In principe besloten tot verbe tering van het Breewegje. SINT LAURENS. Maandagavond ver gaderde de Raad voltallig onder voor zitterschap van burgemeester Van 't Hoff. Onder de ingekomen stukken be vonden zich o.a. een dankbetuiging van H.M. de Koningin voor de deelneming betuigd bij het overlijden van H.M. de Koningin Moeder; een mededeeling van den Minister van Sociale Zaken, dat werkloozen niet in het bedrijfsleven mogen worden opgenomen; mededee ling van de P.Z.E.M. dat 108 wordt terugbetaald als derde uitkeering in de kosten van het ondergrondsch laag spanningsnet; brieven van het gemeen tebestuur van Middelburg, dat alsnog 512 moet worden betaald voor leer lingen, die Nijverheidsonderwijs in Middelburg volgen en 91 voor kosten ad. art. 104 der Lager Onderwijswet; schrijven van den Minister van Biniïen- landsche Zaken inzake het vaststellen van een verordening op de Burger wacht, welke verordening overeenkom stig het medegedeelde concept werd vastgesteld. De v o o r z. deelde mede, dat aan ds. J. H. van 't Hoff ongeveer 440 m2. bouwgrond is verkocht naast het ge meentehuis. De vergoeding bedoeld in art. 101 der Lager Onderwijswet voor de Bijzondere lagere school ter plaatse werd voor 1933 vastgesteld op f 12.51 per leerling, en in totaal op f 700. Op voorstel van B. en W. werd de zeker heidstelling van den oud-gemeenteont vanger P. Vader Hzn., nu de rekening over 1932 is vastgesteld, opgeheven en is hij als zoodanig gedechargeerd. De verordening tot het heffen van loonen voor het keuren van Vee- en Vleesch- waren werd gewijzigd in dier voege, dat 9 (Ingez, Med.) het keurloon bij afkeuring met 50 pet. zal worden verminderd. De begrooting voor 1933 werd gewijzigd, aangezien dekking moet worden gevonden voor den 512 te betalen kosten van Nijver heidsonderwijs, hetgeen den heer M a- r i n i s s e n aanleiding' gaf tot de vraag, of het niet aanbeveling zou verdienen aan Middelburg een schrijven te richten om in het vervolg de kostenopgave re gelmatiger te doen toekomen, waarop de v o o r z. eenige toelichting gaf. Na afloop van de vergadering van den Raad werd door B. en W. niet de Raadsleden het voorloopige plan tot verbreeding en vernieuwing van de be strating van het Breewegje ter plaatse (Ingez. Med.) grooter. 't Was nu de drukke tijd van het jaar; het maken van de paté de foie gras; de vetgemeste ganzen werden ge dood, de gezwollen lever er uitgehaald en uit de beukenwouden werden de manden zwarte, wratachtige truffels, door de varkens en honden opgezocht, gebracht. Martin, zooals ieder, die tot de huis houding behoorde, stond den heelen dag in de keuken, die vol damp hing, te hel pen, onder het oog van een vakkundigen chef, of in de lange, frissche werkkamer, waar wit geboezelaarde meisjes, aan rij en staande, het lekkere mengsel maak ten en verpakten. Hier zwaaide Bigour- din met saamgetrokken wenkbrauwen den scepter met majesteit en Félise als tweede kommandant, dribbelde glim lachend ijverig' rond. 't Is goed om van alles te leeren, zei ze tegen Martin, wie weet hoe blij u eens zult zijn dat u paté de foie gras hebt leeren maken. En zoo kreeg Martin, ofschoon het niet in het dienstplan van 't Hotel des Grottes was opgenomen geweest, veel onderricht van haar in deze délicate kunst, die werkelijk heel prettig was. En de meisjes keken onder de lessen toe op de haar eigene manier en wisselden blikken van verstandhouding en ieder een was tevreden, behalve Bigourdin, die zijn kalmte nog niet had herwonnen na Corinna's weigering. En ziet, in dit aardsch paradijs, daalde toen neer Lucien Viriot. Lucien kwam niet onverwachts. Zijn vader, Monsieur Viriot, marchand de vin en gros en een van het beroemde krin getje van het Café de l'Univers, had al een paar maanden er duchtig' van opge geven, dat over eenige weken de jonge man uit den dienst terug zou komen. Martin had het hem hooren zeggen, Bi gourdin had hem onder de wandeling naar huis gesproken over de in den he mel besloten verbintenis van de twee jonge menschen en over zijn eigen een zaam leven. Waar zou hij een andere huishoudster vinden als Félise? 't Is zoo jammer, dat Corinna zoo weinig gezond verstand heeft getoond, zei Martin bij een van deze aangelegen heden. Bigourdin loosde een diepen zucht. Ach, mijn goede vriend was zijn eenige antwoord. De zucht en het „Ah, mon vieux!" spraken van verbrijzelde idealen. Daar is nog Madame Thuillier, die mij hielp, toen Félise klein was, ging hij peinzend voort. Ze heeft ondervinding, maar ze is zoo horribel leelijk, de arme vrouw. Waarop hij wederom zuchtte en zoo bleef Martin in het onzekere over de plaats, die hij deze niet schoone dame in zijn huis had toegedacht. Martin was in kennis gesteld van de komst van den gewezen krijgsman. Fé lise eveneens. Maar ik kan u niet verlaten, mon oncle, riep ze verslagen uit. Wat zou er van u worden? Wie zou uw linnengoed verstellen? Wat zou er worden van 't Hotel en van de fabrique? Bah! zei hij, knippend met de vin gers over zulke onbeduidende overwe gingen. De brave Madame Thuillier is er immers. En ik dacht, dat u een hekel aan haar hadt, voor zoover u een hekel aan iemand hebben kunt. Je hebt 't mis, mijn kind zei Bigour din. Ik heb groote achting voor haar. Zij heeft'groote qualiteiten; ze is een vrouw van rijpen leeftijd met veel gezond ver stand. Hieruit blijkt hoe mannen met twee monden kunnen spreken, Oude snibbekat zei Félise. Zwijg zei Bigourdin op strengen toon. Want op zijn zachtst gesproken beduidt une vieille pimbêche een leelijke oude kat, die haar nagels uitslaat om te krabben. Neen, ik zwijg niet, lachte Félise rebelsch. C' est une vieille pimbêche en: ik wil u niet in haar gezelschap laten. Ik wil niet van u weggaan. Ik wil niet' trouwen, Dat zeggen alle heel jonge meisjes, zei Bigourdin. Maar als je Lucien ziet komen, knappe jonge kerel met zijn neus in den wind, dappere kleine Fransche soldaat, en als hij je dan aankijkt met zijn eerlijke oogen, dan zal je niet langer zeggen: ik wil niet trouwen oom. Ze lachte om de overdreven wijze, waarop hij een jonge meisjesstem na bootste. En toch is het waar, antwoordde zij. Er is niemand, met wien ik trouwen wil, en Lucien, die zooveel mooie meisjes in Parijs heeft gezien, zal ook niet met mij willen trouwen. Als hij dat niet doet, als hij durft besproken, waarvan het resultaat was, dat het plan zal worden uitgewerkt en te zijner tijd in behandeling zal worden genomen. Niet alleen uit een oogpunt van ver- keersverbetering, maar ook als object voor werkverschaffing werd instem ming met 't voornemen betuigd, terwijl de burgemeester reeds nu mededeelde, dat de kosten uit 'n gekweekte reserve kunnen worden bestreden en dus geen leening behoeft te worden gesloten. RITTHEM. De nieuwe bestrating van den weg RitthemOost-Souburg is na aanbesteditg gegund aan den laagsten inschrijver C. Wiskerke te Nieuwdorp voor 22068. De raming was 25000. Er waren 19 inschrijvers. De weg zal ook aanmerkelijk ver breed worden, voor zoo ver hij in ?3e gemeente Ritthem ligt. Ook worden eenige scherpe bochten geheel of ten riep Bigourdin dreigend uit. Wat dan? vroeg' Félise. Dan zal ik een ernstig gesprek heb- 'ben met zijn vader, zei Bigourdin. Dus waren Martin en Félise beiden gewaarschuwd. Maar geen van beiden sloeg veel acht op die waarschuwing. Martin had altijd geweten van de be stemming, die het almachtige tweeman schap, besaande uit haar oom en Mon sieur Viriot, haar hadden toegedacht, en daar hij haar beschouwd had als verbonden aan een ander, had hij voor zichtig zich bewogen langs de grenzen van het verboden land der Teederheid met echte Martinachtige omzichtigheid, waarmee Corinna hem nog niet zoo lang geleden geplaagd had. En in dat gemanoeuvreer langs de grens lag een zekere bekoring. Met het Eeuwig Vrouwelijke was Martin nog heel wei nig in aanraking gekomen, het eenmaal gekuste juffertje, dat rouwde met den uien beminnenden loodgieter, en dan Corinna, wier kort aangebondenheid hem zoo van zijn stuk bracht, tot hij zelf ook geleerd had kort aangebonden te zijn. En dan nog de derde: Félise, een wezentje, dat, hij herinnerde zich altijd de vooringenomen beschrijving van Fortinbras, als een alpenbloem, waar uit honig wordt gemaakt, een samen stel van lieve, aardige, zachte hoeda nigheden was (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 5