ONDERWIJS. RECHTSZAKEN. LEGER EN VLOOT. BUITENLAND. PERSKRONIEK. INTERNATIONAAL FRANKRIJK DUITSCHLAND. ZUID-SLA VIE. OOSTENRIJK. SPANJE. PALESTINA. ROEMENIE. VEREENIGDE STATEN. „KLEIN." Onder het opschrift „Klein" criti seert Bte (mr, Joh. J. Belinfante) in het laatste no. van „De Vrijheid" het uit reden van prof. mr. W. C. Mees R.A. Zn. te Wageningen. uit den Vrijheids bond. en diens motiveering van dat uittreden. Bte. wijdt eerst eenige aandacht aan het, uit „Het Vaderland" overgenomen, bericht omtrent deze uittreding, het welk „blijkbaar uit den koker van prof. Mees zelf" kwam. Een bericht in de soc.-dem. pers over prof. Mees be zwaar tegen het meten met twee ma ten [N. S. B. en S. D. A. P.—Red. Midd. Crt.j' komt volgens schr. eveneens „uit den koker van prof. Mees". Bte. behandelt dan prof. Mees' be kende opvattingen omrent 'n zgn. her leidingsstelsel, in verband met veran deringen in de waarde van het geld. „Reeds verleden week hebben wij in het licht gesteld, dat Prof. Mees in gebreke is gebleven over tuigend en onweerlegbaar aanne melijk te makenr dat de waarde meter inderdaad is ingekrompen, en evenmin een middel aan de hand heeft gedaan, waardoor even tueel met zekerheid ware op te maken hoeveel de waardeme ter is ingekrompen of uitgerekt." Schr. neemt dan hetgeen prof. Mees in deze quaestie in ons blad schreef vrijwel volledig over, en vervolgt daar op: „De in het vorenstaande vervat te grief van Prof. Mees als zou onze Partij het socialisme ontzien om tezamen daarmede het fascisme te bestrijden is hersenschimmig en met de feiten in den meest tlag- ranten strijd. [Qui s'excuse trop, s'accuse! Red. M. C.] En wat zijn herleidingsstelsel betreft, niet slechts ontbeert het iedere weten schappelijke basis en is het een sprong in het duister, niet slechts zou het practisch onuitvoerbaar blijken en tot allerlei onbillijkhe den leiden, maar Prof. Mees geeft hier zelft toe, dat „hier en daar" een grootere reductie zou noodig zijn dan zijn stelsel meebrengt, m. a. w. dat het wetenschappelijk on deugdelijk is. Maar niet in het bijzonder om hierop te wijzen, hebben wij naar de pen gegrepen. Nu prof. Mees het oorbaar heeft geacht zichzelf voor te stellen als de verongelijkte, moeten wij verklaren, zijn gansche optreden in deze aangelegenheid bitter klein te vinden. Uit alles blijkt, dat deze hoogleeraar aan 'n bedenkelijke mate van zelfover schatting lijdt en dat hij voor rede, voor overtuiging van en inzicht in eigen ongelijk niet vatbaar is. Dat is wel duidelijk aan den dag getre den in de polemiek, welke hij met ons en met mej. mr. van Dorp ge voerd heeft. Maar vooral klein achten wij zijn houding tegenover onze Partij. Met welk recht stelde deze hoogleeraar zichzelf geeste lijk boven zijn medeleden in het Hoofdbestuur? Met welk recht eischte hij van dezen, dat zij hun inzicht in de doeltreffendheid en uitvoerbaarheid van zijn plan on dergeschikt zouden maken aan het zijne en dat zij zich zouden neer leggen bij iets, dat zij op grond van rustig nadenken niet als aanbeve lenswaardig konden erkennen We kunnen begrijpen, dat het voor Prof. Mees teleurstellend was," te ervaren, dat het Hoofdbestuur hem op dit terrein niet wenschte te volgen. Doch hoe vaak komt het in een college niet voor, dat een der leden zijn meeningen geen in gang kan doen vinden, zijn haan niet koning kan doen kraaien. Is dat een reden om zich pruilende uit zulk een college terug te trek ken in plaats van zich bij de geval len beslissing neer te leggen en verder in het algemeen belang te blijven samenwerken? Maar zoo mogelijk nog erger is het feit, dat Prof. Mees tevens be dankt heeft als lid van den Vrij heidsbond. Dat doet de vraag rij zen: met welk doel was hij lid van onze Part ij geworden? Om de liberale beginselen te dienen o! om de Partij als instrument te ge bruiken voor eigen opvattingen? Wat zal Prof. Mees nu gaan doen? Een andere partij opzoeken, waar hij zijn zin hoopt te kunnen doordrijven? Maar zulk een partij bestaat er niet. Mischien gaaf^ hij dan wel een eigen partijtje oprich ten! Wij voorspellen bij voorbaat, dat hij daarmede niet het minste succes zal beleven. Prof. M'ees heeft èn door de hou ding, welke hij ten deze heeft aan genomen, èn door aan deze zaak publiciteit te geven, zichzelf geen dienst bewezen; hij heeft daardoor moreel zichzelf veroordeeld. Het heengaan van dergelijke personen uit onze Partij is voor haar geen verlies, doch re^cn tot dankbaar heid." Tot zoover het artikel in „De Vrij heid." Elders in dit blad vindt men prof. Mees' antwoord op dezen feilen aanval. Geslaagd voor het machinisten diploma B, de heer A. Bode, leerling van de „de Ruijterschool te V 1 i s s i n- g e n. Bezit van een karn is strafbaar. De Hooge Raad heeft arrest gewe zen inzake het beroep van den officier van justitie te Den Haag tegen een von nis van de rechtbank aldaar, waarbij met vernietiging van een vonnis van den kantonrechter te Alphen a. d. Rijn, S. J. P., melkboer te Woubrugge, is ontslagen van rechtsvervolging, ter zake dat hij te Woubrugge in zijn woning een inrichting tot het bereiden van boter heeft gehad, zonder te zijn ingeschre ven bij de Crisiszuivelcentrale. De rechtbank heeft overwogen, dat art. Ibis van het nieuw Crisiszuivelbesluit 1932 verbindende kracht mist, omdat het de grenzen van de CrisiszuiveTwet waarop het steunt, overschrijdt. De Hooge Raad heeft thans in cassatie overwogen, dat al moge de Crisiszui- velwet de verdeeling van de daarin genoemde producten, w.o. botpr rege len en niet de voortbrenging daarvan niettemin het hebben van een kdrn als regel zal leiden tot het verkoopen en afleveren derhalve tot het verdeelen daarvan. Op dezen grond werd het vonnis ver nietigd, het bewezen verklaarde straf baar verklaard, en de gerequireerde veroordeeld tot 3 boete subs. 1 dag hechtenis. Bij Kon. besluit is benoemd bij 't wapen der infanterie, tot majoor, bij het 14e reg. infanterie, de kapitein W. ridder van Rappard, van het 12e reg. infanterie. INTERNATIONALE ABEIDS-CONFERENTIE. Het hoogtepunt van de crisis overschreden? Gisteren is te Genève de 18e inter nationale arbeidsconferentie geopend, waaraan vertegenwoordigers uit 46 lan den deelnemen. De Deensche oud-mi nister van financiën, Bramsnaes, voor zitter van den Raad van Beheer van het Internationale Arbeidsbureau, sprak de openingsrede uit. Hij zeide o.m, te gc- looven, dat het hoogtepunt van de cri sis thans is overschreden en de wereld zich langzamerhand weer in de richting der genezizng beweegt; deze genezing zal moeten worden georganiseerd, wil zij duurzaam zijn. In de moeilijke crisis jaren is in tegenstelling tot vorige cri sistijden geen sprake geweest van in eenstorting van den reeds vroeger ver wezenlijkten sociqlen vooruitgang; on danks alle moeilijkheden heeft men er overal naar gestreefd het bestaande so ciale peil zoo veel mogelijk te handha ven en aldus is het gevoel van sociale verantwoordelijkheid der staten onbe twistbaar aan het licht gekomen. Brams naes meent dat dit voor een belangrijk deel aan het bestaan der Internationale Arbeidsorganisatie te danken is ge weest. Tot voorzitter der conferentie is ver volgens gekozen de Fransche oud-mi nister van justitie, Godart en tot onder voorzitters Najera (Mexico) voor de regeeringen, Gerard (België) voor de werkgevers en Johanson (Zweden) voor de arbeiders. Het Nederlandsche Eerste Kamerlid Serrarens heeft bij de conferentie een resolutie ingediend, die op de arbeids toestanden in het Saargebied na de volksstemming betrekking heeft. De heer Serrarens herinnert er aan dat het Saar gebied sterk geïndustrialiseerd is, een zeer ontwikkelde sociale wetgeving be zit, die in groote mate verschilt van de sociale wetgeving van de landen, die di rect bij de volksstemming geïnteresseerd zijn. Hoe ook de uitslag van de stem ming moge zijn, ernstige problemen zul len op het gehied der arbeidswetgeving, vrijheid van vakvereeniging, enz., moe ten worden onder de oogen gezien. Met het oog hierop stelt Serrarens voor dat de raad van beheer een commissie zal samenstellen uit vertegenwoordigers der regeeringen, werkgevers en arbei ders, om in samenwerking met de oeco- nomische commissie van den Volken bond van het Saargebied en met de com- missie-Aloisi te beraadslagen over de waarborging van de belangen der arbei dersbevolking van het Saargebied. Deze commissie zal desnoods aan de betrok ken regeering en de belanghebbenden hare goede diensten moeten aanbieden voor een definitieve en billijke oplossing van de moeilijkheden op dit gebied. Een resolutie van dezelfde strekking is door den Franschen arbeidersgedelegeerde Jcuhaux ingediend. DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. Meeningsverschil over de ver dere werkwijze. Het bureau der ontwapeningsconfe rentie heeft gisteren langdurig beraad slaagd over de mogelijkheid, óm aan de algemeene commissie, die morgen weer bijeen moet komen, voorstellen te doen voor de verdere werkwijze. Diepgaan de meeningsverschillen kwamen daar bij aan het licht. Barthou en Litwinof willen, dat eersi het veiligheidsvraagstuk zal worden opgelost, doch deze opvatting werd bestreden door Eden en Norman Davis, Frankrijk en Rusland staan dus nog steeds lijnrecht tegenover Engeland en Amerika. Tenslotte is besloten, om he den de discussies voort te zetten. Veel heil verwacht men er niet van. Indringer in het park van Frank- rijks president. Uit den nieuwen die rentuin van Vincennes, waar zich een 5Ö0-tal apen in gratis huisvesting en voeding mogen verheugen, zijn een 12- tal dezer slingerstaartige grijpdieren ontsnapt. Van een te hunnen gerieve aange brachte, kunstmatige rots hebben de on dankbare pensionairs een sprong van 5 meter gewaagd naar nabijgelegen hoo rnen van het omliggende bosch. Eén der vluchtelingen dreef de vi taliteit zóó ver, dat hij zich ging .viai- leeren in de boomen van het ^ar'.j var den president der republie' Toen een boodschappenjongen on den hoek van de Rue de l'Elysée va de Avenue Marigny zijn fiets even neer zette, gleed de aap naar beneden en kaapte uit een mandje, dat aan het stuur hing, een fijnen sinaasappel weg. De jongen zag den diefstal bedrijven, maar kon niets anders meer doen, dan de politie waarschuwen. Deze organi seerde een drijfjacht, die tenslotte met de „arrestatie" van den vluchteling in een naburigen tuin eindigde. Ook zijn kameraden werden ten lange laatste op gespoord en gevankelijk naar Vincen nes gevoerd. De kunstmatige rots, oorzaak van de verleiding tot ontsnapping, is inmiddels in allerijl zoodanig veranderd en verbe terd, dat ongewenschte ontvluchtin gen voortaan tot de - onmogelijkheden behooren. DE PLICHTEN VAN DEN DUITSCHEN SOLDAAT. Rijkspresident, generaal-veldmaar schalk Von Hindenburg, heeft als opper bevelhebber der weermacht een nieuwe redactie goedgekeurd van de beroeps plichten van den Duitseïieh soldaat. De nieuwe tekst luidt als volgt: 1. De weermacht is de wapendrager van het Duitsche Volk. Zij beschermt het Duitsche rijk en vaderland, het in het nationaal socialisme vereenigde volk en zijn gebied. De wortels van haar kracht liggen in een roemrijk verleden, in het Duitsche volk, Duitsche aarde en Duit- schen arbeid. De dienst bij de weermacht is een eere-dienst aan het Duitsche volk. 2. De eer van den soldaat ligt in het onvoorwaardelijk op de bres staan voor volk en vaderland, zoo noodig met op offering van zijn leven. 3. Hoogste soldatendeugd is de moed tot strijden. Deze eischt hardvochtig heid en vastberadenheid. Lafheid is ont- eerend, dralen onmilitair. 4. Gehoorzaamheid is de basis der weermacht, vertrouwen de basis der ge hoorzaamheid. Militaire leiding berust op vreugde irt verantwoordelijkheid, superieur kunnen en onvermoeide zorg. 5. Groote prestaties in oorlog en vre de ontstaan slechts in onverwoestbare strijdgemeenschap van leider en troep. 6. Strijdgemeenschap vereischt kame raadschap. Zij blijve in het bizonder in nood en gevaar bestaan. 7. Zelfbewust en toch bescheiden, op recht en trouw, godvruchtig en waar achtig, zwijgzaam en onomkoopbaar moet de soldaat zijn en voor het volk een voorbeeld van manlijke kracht. Slechts prestaties rechtvaardigen trots. 8. Het grootste loon en het hoogste geluk vindt de soldaat in het bewustzijn van met vreugde vervulde plicht. Karakter en prestatie bepalen zijn waarde en weg. De rijksweerminister heeft bevolen, dat de tekst van de „plichten" direct ter kennis moet worden gebracht van iede- ren soldaat en door hem moet worden geleerd. Noodweer in Wurtemberg, Zon dagmiddag zijn verscheidene districten van Wurtemberg door zwaar onweer, wolkbreuken en hagelslag geteisterd. In de nabijheid van Stuttgart is vooral het Remsdal ernstig geroffen. Daar hebben slagregens de aarde van de wijnbergen losgespoeld. Een kwar tier lang heeft het boven verscheidene wijnbergen hevig gehageld. De hier door veroorzaakte schade is zeer groot. Ook aan het jonge ooft is groote schade toegebracht. Tusschen Waiblingen en Enders- bach heeft de storm, welke aan het on weer voorafging een aantal boomen ontworteld, zoodat het verkeer op som mige plaatsen gestremd werd. Hevig onweer heeft ook boven het geheele Filderdistrict ?ed. Vooral het plaatsje Plienningen is ernstig ge troffen. Door een hevige wolkbreuk stonden in korten tijd de kelders voi water. In sommige huizen steeg het wa ter tot de eerste verdieping. Voor zoo ver bekend heeft het noodweer geen ernstige ongelukken veroorzaakt. Dorp in vlammen opgegaan. Hel geheele dorp Donja Pologa, is naar uit Belgrado wordt gemeld door brand verwoest, ondanks krachtige pogingen om het vuur meester te worden. De brand brak uit op een marktdag toen alle mannelijke inwoners naar de nabijgelegen markt Tetovo waren ge gaan. De vrouwen slaagden er in hun kinderen en vee te redden, doch de sterke wind wakkerde de vlammen zoodanig aan, dat zij hun meubelen niet meer uit hun met ströo bedekte wonin gen konden halen. PUTSCH-PLANNEN DER NAZI'S? De Oostenrijksche „Reichspost" doet sensationeele onthullingen over natio- - aal-socialistische putschplannen, die do,' lusschenkomst van de zoogenaam- den iu. "v ^erd en van Mfvnchen uit ste he'" '...h Juni zouden moeten wor den t an Mf'nchen uit zc.u.en e.jU'igeèru. ie begijnen met 4 Juni zo el en d aden van sabotage óp grooter schaal v, orden ondernomen, zoodat de Oos- !t irijksche regeering, die, volgens hef l d, geheel op de hoogte is en tijdig 2 jenmaatregelen heeft kunnen nemen, cot represailles zou zijn gedwongen. Deze onderneming zou onder leiding van 'n gewezen Duitschen majoor te München staan, terwijl 'n Oostenrijk sche reserve-kapitein te Linz en 'n in genieur in Opper-Oostenrijk daarbij zouden helpen. Verder zou de vorming van twee soorten corpsen van actie zijn voorzien. De eerste zou zijn gevormd naar het voorbeeld der Macedonische Trojka's: een hoofdgroep van dertig, verdeeld, in tien ondergroepen van drie man. Aan het hoofd zouden hier werklooze intellectueelen en onderofficieren staan. Zij zouden theoretische acties moeten uitvoeren. Het andere corps zou een soort S.A. naar Duitsch voorbeeld zijn, gewapend met lichte en zv/are machine-geweren. Daar deze niet in den vrijen handel verkrijgbaar zijn, neemt de Reichspost aan, dat hier Duitsche officieele per soonlijkheden hun bemiddeling zouden verleenen. Bij deze beweging zouden Oostenrijksche nationaal-socialisten [aan 't hoofd staan; Duitschers zouden hen echter als chefs van den staf behulp zaam zijn. 608 dagen per jaar. Bij gelegen heid van de behandeling der provincia le begrooting heeft de gouverneur der Spaansche provincie Albacete een ver slag uitgebracht over den dienst der ambtenaren, die sedert de vestiging der republiek de gemeentelijke boekhou dingen controleeren. De inspecteur R. D. Margarit had voor het bezoeken van de gemeente huizen der provincie een declaratie van reiskosten ingediend ten bedrage van 46.983 pesetas en 20 centimes, waar voor hij in totaal 476 dagen op reis was geweest in 1931 en niet minder dan 608 dagen in 1932! De gouverneur verklaarde tenslotte, dat hij niet van plan was, om nog lan ger deze corruptie te dulden, die ten slotte niet meer of minder beteekende dan een ambtelijke plundering van de provinciale geldmiddelen. Te duur. Jeugdige Mohamedanen te Remleh nabij Jaffa, hebben aange kondigd, dat zij de plaatselijke meisjes zullen boycotten. Het is daar namelijk de gewoonte, dat de mannen hun toe komstige vrouwen koopen en zij verkla ren thans, dat de vaders voor hun doch ters een te hoogen prijs vragen. De vrij gezellen hebben daarom verklaard, dat zij de vrouwen uit Cyprus zullen impor teeren, tenzij de prijzen der vrouwen verlaagd worden. 20 boeren bij aardverschuiving omge komen. In de gemeente Oratem wer den 20 boeren aan den voet van een berg bij het graven naar leem door een aard verschuiving bedolven. De ter hulp ge ijlde dorpsbewoners konden tot nu tóe slechts één doode bergen. Van de red ding der overigen kan geen sprake meer zijn. Oorlogstuig voor Japan. In de af- geloopen twee maanden zijn niet min der dan 32 Amerikaansche vrachtsche pen geladen met ijzerwaren, staal, loodj katoen en munitie voor Japan, komend uit Amerikaansche havens aan den At- lantischen oceaan, door het Panamaka- j naai gepasseerd. Bovendien passeerde een zending luchtdoel-geschut van Afmerikaansch maaksel, bestemd voor Japan het ka naal. De kanonnen waren verpakt in kisten en aangegeven als „machines." Als men te veel geld en te weinig besef van waardigheid heeft. Dezer dagen is te Oyster Bay bij New York met veel pracht en praal het huwelijk voltrokken van Helena McCann, een kleindochter van den stichter van een reeks winkels, en Winston Guest, een bekend polo-speler en kleinzoon van Henry Phipps, een der oprichters van de voormalige Carnegie Steel Cy. Het huwelijk werd voltrokken in de open lucht en voor een nagemaakten oud-Griekschen tempel, speciaal voor dat doel gebouwd. De plechtigheid en de feesten hebben een vermogen ver slonden, naar men zegt van 150.000 dollar. (N. R. C.) 1. Afzenders onbekend stuk in de prul lenmand. 2. Briefwisseling wordt over inge zonden stukken geplaatst of geweigerd niet gevoerd. 3. De kopij wordt nie; teruggezonden. 4. Maakt het kortl HET FANTASTISCH TIENMILLIOENENPLAN FN DE WERK OBJECTEN VQOR CONTRA-PRESTATIE, ,Ge'achce[ Hoofdredacteur. In- 'si.eidingsvergadcrini over miin denkbeeld;ii nz. ..Contraprestatie is door mij gezegd, dat in 1932 circa 145.000 eo in 1933 170.000 galden aar. «leun ia uitga'even, doch dat voor dat bedrag een bekoerhj;-: wpt>. 1 1 stand gebracht had kunnen werden. De door mij genoemde werkobjecten vond :i fantastisch en een tienmillioenenplan. In het eerste oogenblik van kennisne ming vond men deze plannen zoo groot, dat men ze zonder meer meende te moe ten afwijzen en liever doorging om steun te verleenen, het moreel der vaklieden te bederven en de vakbekwaamheid te doen achteruitgaan. Men vroeg mij cij fers; hoewel een raming door mij was gemaakt, was deze raming zonder na dere berekening te riskant om te noe men, doch blijkt mij na onderzoek dat de raming gerust genoemd had kunnen worden. Het zij mij vergund alsnog deze cijfers hier weer te geven, waarbij ik te vens mijn dank uitspreek aan hen die mij hulp en voorlichting gaven. Als eerste object is door mij genoemd: le. Het afgraven van den dijk achter het station (1000 meter) circa 20.000 gulden. (De kruin van dezen dijk is 2 m. hooger dan de Loskade, dus bij even- tueele sluisdoorbraak te Vlissingen of Veere is deze dijk een groot gevaar voor Middelburg'.) 2e. De Segeerssingel achter het sta tion verbinden met Nieuwlandsche weg en O. Vliss. weg, iets verhoogen met grond van den dijk en bestraten. 40.000 gulden. 3e. De nieuwe door mij geprojecteer- den weg van het eind van den Schroe- weg tot 't station 2 km lang bij 8 m straatbreedte en 2 m fietspad: 90,000 gulden, 20.000 m3 grond aanvoeren 20.000 gulden. Onteigenen met inbegrip van alle schadevergoedingen taxatie, opmeten enz. 5400 gulden per km is 10.800 gulden, totaal 120.800 gulden, totaal 120.800 gulden. 4e. Het zwembad in beton gecon strueerd met diep bassin van 100 maal 15 m„ oefenbassin 40 maal 10 m., twee bronnen voor oppompen van water, voorverwarmingsvijver, meubelen enz. 60.000 gulden. (Men vergelijke de totale bouwkosten en grootte van het nieuwe openluchtzwembad te Zwolle. Middel burg kan in deze nog wel wat doen). 5e. Het nieuwe station voor een stad van 30.000 inwoners, oppervlakte 1200 m2, (nu 1100 m2.) 150.000 gulden, tunnel van le naar 2e perron 15000 gulden, overkapping 1200 m2. 20.000 gulden, sta tionsmeubelen 3000 gulden, seinhuisje baanwachterswoning, nieuw rangeerter rein (1000 m. railslengte), wissels 20.000 gulden, totaal 208.000 gulden. 6e. Wanneer de „Waterstaat" abso luut een nieuwen dijk eischt (maar dan zeker voor bescherming van een dijk doorbraak uit het Zuiden!!) een 3Vi km. langen dijk vanaf Nieuwlandschen weg, aan 't eind van den Schroeweg tot om de buitenplaats „Veldzicht" aanslui tend aan de O. Vliss.weg, circa 368.000 gulden. Onteigening (of bij minnelijke schik king) van 16 a 18 ha. grond circa 85.000 gulden, 'i Het maken van twee duikers een één dijkdoorgang 50.000 gulden. Samen 503.000 gulden. Totale kosten 951.800 gulden, daarbij een onvoorzien van 200.000 gulden is een eindbedrag van circa 1.151.800 gulden. Zelfs wanneer ik niet op één millioentje kijk (woorden van één der debaters) kom ik maar op 1,15 plus 1 is 2,15 millioen gulden en zou gaarne mijn debaters vra gen: „vanwaar haalt Gij Uw fantastische tienmillioen vandaan!" Is in Middelburg niet direct industrie ie krijgen, op Walcheren worden steeds meer warme en koude kassen gebouwd, ■waardoor de toekomst gezorgd moet worden dat afvoer van landbouwartike- len zoo spoedig mogelijk èn per spoor èn te water mogelijk is, dus noodig terrein voor ruime opslagplaatsen. Een voor beeld levert Goes, dat Middelburg al aardig op zij streeft en waar men m.i. harder werkt dan hier. Nu de financiering. Van post 1 en 2

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 7