3 BINNENLAND. ONDERWIJS. KUNST EN WETENSCHAP. LANDBOUW. wEEi li wind. ZEELAND. MIDDELBURG. VLISSINGEN. WALCHEREN. NUMMER 130. TWEE BLADEN. DINSDAG $t0irweif*te 5 JUNI 1934. EERSTE BLAD. 177e JAARGANG. MIDOELBUCQSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. rr.ededeelmgen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. GOESCHE C0UQANT£££ Uitgeefster Naamlooze Vennootschap ,,De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekeni ng no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extraBewijsnommers 5 cent KONINGIN EN PRINSES. Gistermiddag' hebben de Koningin en Prinses Juliana een bezoek aan de Leid- sche Universiteit gebracht. Vermoedelijk houdt dit bezoek verband met de schen king van gobelins door de Koningin aan de Leidsche Universiteit. PRINSES JULIANA NAAR ENGELAND. De Apeldoornsche correspondent der Msb. meldt: Naar wij vernemen zal het bezoek van H. K. H. Prinses Juliana aan Enge land twee weken duren. DE NIEUWE SPELLING. De A.V.M.O. heeft aan den raad van ministers het volgende adres gezonden: „Het Hoofdbestuur van de Algemeene Vereeniging van Leeraren bij het Mid delbaar Onderwijs heeft de eer, het vol gende verzoek tot U te richten: Het Hoofdbestuur heeft met groote be. langstelling kennis genomen van de pu blicatie van het spelling'-compromis. Het meent, dat hiermee de gewenschte een heid van spelling kan worden verkregen, wat voor het onderwijs van het grootste belang is, als de nieuwe spelling offi cieel wordt ingevoerd en op de scholen verplichtend wordt gesteld. Daarom ver zoekt het Uwen Raad, een beslissing te nemen in boven bedoelden zin". DRUKTE IN DE SIGARILLOS- INDUSTRIE. In het voorjaar was in de sigarillos- industrie eenige slapte waarneembaar, gepaard met ontslagen aan verscheidene fabrieken Die inzinking' schijnt nu over wonnen. De meeste fabrieken zitten weer mét flinke orders. Dat is het geval met de Kaveeweefabrieken, die haar fabriek te Wernhout Maandag na tijdelijke stop zetting weer in bedrijf stelden en daar het werk met ongeveer 50 man hervat ten, en niet minder ook met de Jasnava- fabrieken te Roosendaal, waar in enkele weken tijds een honderd werkkrachten zijn bijgeplaatst en waar men thans tot invoering van een twee-ploegen-stelsel is overgegaan. (N.R.C.) DE HEER ROELOFSEN ZEGT.... Maandagavond heeft de bekende heer Roelofsen uit Rotterdam in een druk be zochte openbare vergadering te Zutphen, gesproken over de diverse cri sismaatregelen. Na afloop van de ver gadering heeft de commissaris van poli tie proces-verbaal tegen hem opgemaakt naar aanleiding van het door hem ge zegde, dat „zoolang wij een minister van economische zaken hebben, die met den heer Van den Bergh van de Unilever zijn vacantie te Nice doorbrengt, waar deze de inzet voor de roulette betaalt, en de minister de winst opstrijkt, er geen verandering in den toestand zal komen". DE TUBERCULOSE-BESTRIJDING. In het 30ste jaarverslag van de Ne derlandsche Centrale Vereeniging tot bestrijding van de Tuberculose te 's-Gra- venhage, wordt aan de hand van een grafiek een overzicht gegeven betreffen de het sterftecijfer van Nederlandsche tuberculoselijders. Uit 't grafische over zicht blijkt dit sterfte-cijfer sinds 1905, waar het 18 per 10.000 bedroeg, in 1933 gedaald te zijn tot 6 per 10.000, waaruit geconcludeerd wordt dat Nederland op dit gebied tot de meest begunstigste lan den van Europa behoort. In dit verband is het merkwaardig dat de sterfte in de groote steden meer is afgenomen dan op het platteland, wat hoofdzakelijk te danken is aan de financieele omstandig heden. Het ledenaantal liep in 1933 tot 2869 terug. Wil de vereeniging haar werk met succes voortzetten, dan zal bij gebrek aan overheidssubsidie het particulier initiatief zijn krachten moeten verdub belen. GEEN „NATIONALE DEMONSTRATIE". De initiatiefnemers voor de nationale demonstratie „Nederland vooruit", mr. S. J. R. de Monchy, burgemeester van Arnhem, en mr. J. Huges, die in 1935 op het landgoed Zijpendaal een groot- sche tentoonstelling wilden houden, dee- len mede, dat, aangezien de pogingen om een tweede garantiefonds bij het Neder landsche bedrijfsleven te plaatsen, of schoon in vele richtingen beproefd, geen succes hebben gehad, en tijd voor verder onderzoek ontbreekt, zij hebben beslo ten van nadere pogingen af te zien. De Koningin en de Prinses zijn gisteravond om kwart voor zeven per auto van Huis ten Bosch naar het Loo vertrokken. „Gevoelige voeten ge vraagd". TIMMER- MAN'S inrichting voor voetverzorging, helpt U zelfs in de moeilijkste gevallen. Vlissingen Bellamypark 54. (Ingez. Med.) TWEE JONGENS GEWOND. Bij de politie is aangifte gedaan, dat twee jongens, die dezer dagen met toe stemming van den bestuurder, op een vrachtwagen medereden, toen deze den Nieuwen Vlissingschen weg opreed, er even voorbij den Tramsingel zijn afge sprongen en tegen den grond smakten. De een liep ontvellingen op; de twee de was er erger aan toe, en is bewuste loos en met een hersenschudding naar het gasthuis overgebracht, waar hij na twee dagen nog niet bij kennis was, De politie onderzoekt of hier van schuld sprake is. HET GESTOLEN LAM. De politie alhier heeft aangehouden en ter beschikking van den burgemees ter van Nieuw- en St. Joosland gesteld M. wiens aanhouding was verzocht als verdacht van diefstal van een lam. Bij het verrichten van werkzaam heden op het terrein van de „VlismaF' kwam de 48-jarige K. d. W„ wonend te Biggekerke, te vallen doordat hij 'n ladder waarop hij stond, te schuin te gen een ketel had gezet, met het ge volg dat deze omlaag schoof. De man brak een been en werd naar het St. Joseph-ziekenhuis overgebracht. RAAD VAN SEROOSKERKE. f 600 subsidie toegezegd voor den aanleg van een ijsbaan. SEROOSKERKE. Maandagmiddag ver gaderde onder voorzitterschap van bur gemeester Dregmans, de Raad. Afwezig wegens ziekte weth, Goedbloed. Bij de ingekomen stukken was o.a. een schrijven van den Minister van Sociale Zaken, dat een subsidie voor de steun- verleening wordt toegezegd tot 27 Octo ber 1934. Eveneens van denzelfden Minister, dat geen subsidie kan worden verleend voor den aanleg van een ijsbaan, wegens te geringe economische waarde van het ob ject. De v o o r z. deelde mede, dat wel goedkeuring is verkregen om, indien door werkloozen de werkzaamheden aan de ijsbaan worden verricht gedurende die periode de steunregeling stop te zetten. Naar aanleiding van dit laatste schrijven stelden B. en W. voor tot definitieven verkoop aan de IJsvereeniging' alhier over te gaan van de noodige perceelen, ter grootte van ongeveer 75 are, of zoo veel meer of minder als later bij ka dastrale opmeting zal blijken, onder de zelfde voorwaarden als waartoe in prin cipe werd besloten bij Raadsbesluit van 5 Febr. 1.1. Over dit voorstel werd breedvoerig gesproken, met als resul taat, dat bij de reeds vastgestelde voor waarden aan de IJsvereeniging nog toegevoegd: „Vervreemding van het gekochte mag nimmer plaats hebben, dan na verkregen vergunning van den Raad." Hierna werd z.h.s. tot verkoop besloten, behoudens goedkeuring van Ged. Staten. B. en W. stelden naar aanleiding van v. n. besluit verder voor een subsidie ad 600 aan de IJsvereengiing te ver- leenen, onder voorwaarde, dat alle werkloozen, die tijdens de uitvoering van het werk als werkzoekenden staan ingeschreven en voor zoover zij inge volge de geldende steunregeling wor den of zouden worden gesteund tewerk Het is een schande, dat het goede zoo vervelend is en het is leelijk dat de verleiding zoo prettig is, maar het is heelemaal verkeerd als het prettige zoo mooi is, dat men gelooft dat het goed is. Anker Larsen. worden gesteld. Nadat de Vo o r z. had uitgelegd, dat hierdoor de gemeen tekas financieel niet méér zal wor den getroffen dan bij steunverleening, werd zonder hoofdelijke stemming het voorstel aangenomen, eveneens be houdens goedkeuring van Ged. Staten. Het voorstel van B. en W., om aan S. Meijers Bz. e.a. 50 m2 grond in het Smidswegje te verhuren tegen een re cognitie van 1 per jaar voor het leg gen van een weegbrug op een door B. en W. nader te bepalen plaats aldaar, werd na eenige bespreking met 4 tegen 2 st. (weth. Wondergem en de heer Allaart) aangenomen, met dien verstande ech ter, dat de vergoeding niet 1, 'maar 5 per jaar zal bedragen. Z. h. st. werd besloten, dezen verhuur tot wederop zegging tot stand te brengen, mits adres santen zich verbinflen bij beëindiging der exploitatie, geen recht tot eenige scha deloosstelling te zullen doen gelden en het terrein alsdan op te leveren in aan sluiting met den bestaanden toestand, een en ander onder goedkeuring van den bouwopzichter. Bij het te Vlissingen gehouden examen voor machinist aan boord van binnenvaartschepen slaagden voor: Di ploma A motorvaartuigen J, H. Gooyen; voorloopig' diploma motorvaartuigen: H. W. Eekman, J. G. Mannaart, J. Roelse. S. W. M. Roest, J. H. van der Run straat en F. J. Witte; voorloopig diplo ma stoomvaartuigen: A. J. van Deute- kom, allen leerlingen van de Binnen- vaartschool aldaar. Mej. C. Zeevaart te Krabben- d ij k e slaagde te Zeist voor het diplo ma verpleegster. De Vereeniging Openbare Leeszaal en Bibliotheek te M i d d e 1 b u rg boek te de volgende aanwinsten: Bussum, Sani v. „Het Joodsche Bruid je"; Eges, W. „Skunks"; Nescio, „Dich tertje", „De Uitvreter", „Titaantje"; Stoke, M. „De blinde en de lamme"; Gudmundsson, K. „De Bruidsjapon"; Körmendi, F. E„ „Erfgenamen; Belloni, G., „La porte d'ivoire"; Bennett, A. „The Old Wives tale"; A.dler, A. „De psy chologie van het individueele op school en in het gezin"; Grondys, L. H. „Wat wil Japan?"; Hoop, J. H. van der „Ziel kunde en de zin van ons leven"; Méro- de, W. de „Lichtstreep"; Supf, P. „Das neue Welterlebnis". Nieuwe vitamine gevonden. Professor Van Euler van de universi teit van Stockholm heeft een nieuw vi tamine ontdekt, dat veel overeenkomst vertoont met het reeds bekende vitami ne C-, doch hiermede niet identiek is. Het nieuwe vitamine wordt aangetroffen in het sap van citroenen en zwarte bes sen. Aangenomen wordt, dat het een goed voorbehoedsmiddel zal blijken te zijn tegen infecties in het bijzonder te gen alle soorten van longaandoeningen. Pogingen worden in het w.erk gesteld om het nieuwe vitamine, het twaalfde van de tot dusver ontdekte vitaminen, af te zonderen. Rekening wordt gehou den met de mogelijkheid, dat het vita mine ook in het sap van andere vruch ten aanwezig is. Tot dusverre is het evenwel alleen in zwarte bessen en ci troenen gevonden. Proefnemingen op Guineesche biggen hebben reeds afdoende de waarde van het vitamine tegen longziekten aange toond. Nieuwe ontdekkingen van Marconi, Naar gemeld wordt, heeft senator Marconi een manier uitgevonden, om microben in het menschelijk lichaam door middel van ultrakorte draadlooze golven te vernietigen. Deze verwekken in den patiënt een koortstemperatuur, waarin de micro ben niet kunnen leven. Op menschen is de proef nog niet ge nomen, maar indien zij succes h»eft, zou zij een groote verandering teweeg brengen in de geneeskunde. Een andere uitvinding van Marconi is een „electrisch mes" voor chirurgen, dat snijdt zonder bloed te verwekken. Het mes is met een dynamo verbon den en de electrische stroom hecht "de aderen weer aaneen, zoodra zij door gesneden zijn. LANDBOUWSCHOOL TE SCHOONDIJKE. Zaterdag j.l. werden aan de Landbouw school te Schoondijke de eindlessen ge geven in tegenwoordigheid van den Rijkslandbouwconsulent ir. C. Stevens, de Commissie van Toezicht (de heer Mijs was wegens ziekte verhinderd) di verse Burgemeesters en wethouders en tal van andere genoodigden. De heer L. van Dijk, hoofd der inrich ting heette allen van harte welkom, in zonderheid den Rijkslandbouwconsulent, en deelde daarna den 21 leerlingen der eerste^lasse mede, dat zij allen bevor derd waren tot de tweede klasse met een gelukwensch aan allen, maar te vens met een waarschuwing (zonder nadere aanduiding) tot de zwakkere broeders, voor de toekomst, dat allen hun best hadden te doen, waarna verde re bevordering zeker niet zou uitblijven. Ook de T8 leerlingen der tweede klasse werden allen bevorderd, nadat de di recteur hun eenige vragen gesteld had, voorts werd het onderzoek voortgezet bij de leerlingen der derde klasse, waar bij de directeur liet uitkomen, dat hij over de gegeven antwoorden niet be paald enthousiast was; evenwel werden alle negen bevorderd zij het dan ook met een ernstige waarschuwing. Ten slotte had het eindexamen plaats der 7 leerlingen van de 4e klasse, het geen een zeer bevredigend verloop had, waarover de heer Van Dijk dan ook zijn tevredenheid te kennen gaf. Bij monde van den heer Bleiker, bur gemeester van Schoondijke en waarne mend voorzifter der Commissie van Toe zicht, werden de leerlingen der 4e klas se geluk gewenscht, waarbij hij de di ploma's uitreikte en nog eenige wijze lessen voor het a.s. leven als landbou wer medegaf. De heer Stevens herinnerde er aan, dat dit jaar het 10-jarig bestaan der school herdacht wordt en dat met de leerlingen, die thans met diploma de in richting verlaten, in totaal aan 76 leer lingen het einddiploma werd uitgereikt. Spreker achtte de school een zegen voor de streek. Hij nam deze gelegen heid waar om ook eenige woorden te richten tot de ouderen ter zake van de verschillende regeeringsmaatregelen, die bedoeld ziin niet als individuee'en steun, maar als steun aan het bedrijf, waarbij op de medewerking van allen moet kun nen gerekend worden, zoodat ook de Nederlandsche arbeiders voorrang behooren te hebben boven vreem delingen. De kosten der controle moe ten kunnen verminderd worden. Spr. zeide te gelooven in een beteren tijd; we mogen niet langer spreken van landbouwcrisis of crisis in 't algemeen, maar van een nieuwe tijdperiode met heel andere economische verhoudingen dan vroeger. Hij waarschuwde o.a. te gen onbesuisde pacht; men moet pot lood en napier mede nemen om bij ge legenheid te kunnen uitrekenen wat de gevolgen van een hooger bod bii open bare verkoopingen of verpachtingen kunnen zijn; men moet er niet zoo maar op inhakken. Spr. besloot met een hartpliiken deluk- wensch tot de geslaagde leerlingen. Een der leerlingen dankte daarop mei eenige hartelijke woorden, ook namens ziin kameraden, den heer Van Dijk voor zijn onderricht en de werkelijk zeer aan gename wijze, waarop hij steeds met hen omging. Hij zeide, dat hii, zoowel als zijn medeleerlingen bij gelegenheid gaarne van de door den heer Van Dijk aangeboden verdere hulp of raad, ge bruik zouden maken, waar tegenover hij ook aller medewerking toezegde wanneer de heer Van Dijk hen noodig zou hebben voor het nemen van proe ven e.d. Ook tot den heer Van Lare, helper van den heer Van Dijk, werden enkele woorden van dank namens de leerlingen gericht (applaus) De heer Van Dijk sprak daarna een algemeen Middelburg, 5-VI-'34. Maandag: hoog ste luchttemperatuur 14.5 °C (58 °F); laagste 11.3 °C (53 °F). Heden 9 h: 13.7 °C; 12 h: 16.5 °C. Geen regen of neer slag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 767 mm; laagste 763 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 770.8 mm te Thorshavn; laagste 752.8 mm te Mar seille. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige, N. tot O, wind, meest half bewolkt, weinig of geen re gen, iets warmer overdag. Zon op: 4 h 43; onder: 21 h 14. Licht op: 21 h 44. Maan op: 13 h 35; onder:. 13 h 57. N.M. 12 Juni. Hoog- en Laagwater te Vlissingen, (Zomertijd.) Westkapelle is 28 min. en Domburj 23 min. vroeger; Veere is 38 min. later (S Springtij.) Hoogwater. Laagwater Juni. Di. 5 8.28 20.51 2.29 14.47 Wo. 6 9.39 22.03 3.35 15.59 Do. 7 10.45 23.09 4.43 17.06 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge, (Zomertijd.) Di. 5 Wo. 6 Do. 7 Hoogwater. Juni. 10.05 22.30 11.10 23.36 12.15 24.43 Laagwater. 3.26 15.58 4.34 17.10 5.41 18.14 woord van dank, in 't bijzonder tot de leerlingen vdor de wijze waarop ze steeds mijn leerlingen zijn geweest. Spr. gaf ze de hartelijkste wenschen mede voor hun verder leven. Na een herinne ring aan het centraal-comité voor de keuring van gewassen had spr het over den bloei der school, waartoe in de laat ste drie jaren ('32, '33 en *34) telkens een twintig leerlingen werden toegela ten. Voorts bracht spr. bijzonderen dank aan tal van instellingen en perso nen, Rijkslandbouwconsulent enz, en extra aan de Z.L.M, voor de aanbieding inzake den aanleg van een rassentuin. De heer Van Dijk drukte er nog zijn on verholen blijdschap over uit, dat het ge vaar, dat de landbouwscholen zouden verdwijnen, is afgewend. Aan de land bouwschool is in zeer sterke mate noo dig een technicus met het oog op de machine, die hoe langer hoe grooter plaats in den landbouw gaat Innemen, spr. en zijn helper kunnen niet alles doen. Wij laten hier thans de namen der bevorderden volgen: Bevorderd van de le naar de 2e klasf- se: A. I. Becu te Groede, R. C. de Bruijckere te Aardenburg, J. A. dén Hamer, A. A. de Hulster, P. de Hulster, A. Ramondt en J. H. Vermue te Schoon dijke, A. O. J. Haverbeke en A. J. van Hoeve te Biervliet, P. de Hullu en P. J. Vervouteren te Retranchement, J. Kools te Cadzand, A. J. Leenhouts, C. Quaak en B. A. van der Slikken te Yzendijke, D. P. Luteijn en P. C. Verhage te Nieuw- vliet, E. J. de Milliano te Waterland kerkje, Pr. J. de Milliano te Oostburg, C. Pladdet en M. J. Quaak te Zuidzan- de. Van 2e naar 3e: C. Baecke te Hoofd plaat, A. J. Bliek en A. Haverbeke te Biervliet, P. van Cruijningen, W. Quaak en B. Knibbe te Zuidzande, J. Dees, J. Dhont, A. Salome- en A. de Hullu te Groede, A. de Feijter te Waterland kerkje, J. Haak, E. de Smet en M. E. Bonte te Sint Kruis, J. Haartsen en A. Termote te Yzendijke, J. Moggré te Schoondijke en J. Scheele te Eede. Van de 3e naar de 4e: Z. Cornelis te Nieuwvliet, J. de Hullu te Retranche ment, J. Provoost en J. Haverbeke te Yzendijke, P. Quaak en A, D. Risseeuw te Zuidzande, J. P. Risseeuw en J. P. van Dijke te Groede en R. J. Scheele te Sluis. Het einddiploma werd verworven door: C. Aernaudts en P. Aernaudts te" Sluis, Aug. Dellaert, G. Dellaert en W. Quaak te Yzendijke, J. J. de Feijter en H. J. Vermue te Schoondijke, De volgorde der namen houdt geen rangorde in. Toegelaten tot de le klasse: A. van de Ree, I. J. Haartsen, J. Ramondt, J. Moggré en S. de Feijter te Schoondijke, A. F. Rosendaal te Nieuwvliet, P. I.

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1