CITROEN STAP IN KERKNIEUWS. SPORT. RURGERUJKE STAND. GOES. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. FIRMA L. SNOODIJK -waterstaat te Middelburg en Goes, on der gebracht. DE ABDIJ UIT V OERING. De eerste uitvoering in dit seizoen van het Middelburgsch Muziekkorps heeft velen naar het mooie Abdijplein getrokken, al hadden wijf gezien het weinig aanlokkelijke weer om naar duin en strand te trekken, nog meer be langstellenden uit de stad zelf verwacht. Voor buitenmenschen was het wel wat te winderig, om naar hier te komen op de fiets. Zij, die er waren, hebben weer volop genoten van hetgeen het korps onder leiding van den heer Joh. H. Caro ten gehoore bracht. De nieuw ingestudeerde koraal, Psalm 65 1, schiep de op deze plaats zoo zeer gewilde stemming (al moeten sommigen leeren hun mond te houden Met groote waardeering is verder ge luisterd naar het bekende „Praeludium" en „Postludium" beide van wijlen Jan Morks. De heer E. A. Polvliet heeft in „Love's old sweet song" van J. L. Mol- loy, zich een uitstekend solist op de cornet a pistons getoond. De prachtige fragmenten uit „Tann- hauser" van Rich. Wagner lokten een luid applaus uit. Aan de poorten ston den de ijverig collecteerende dames met de bussen. Er is gezien het aantal aan wezigen, vrij bevredigend geofferd, doch toch zal het niet veel minder mogen worden, wil men deze uitvoeringen be houden. Een Nederlander, die blijkbaar voor het eerst een uitvoering als deze bij woonde, vroeg waarvoor gecollecteerd werd. Toen het antwoord luidde: „Voor de instandhouding van het korps, dat dreigt noodlijdend te worden" zeide de vreemdeling „het was wonder mooi" en hij bedacht de collecte met twee kwar tjes. Een voorbeeld voor hen die niet ge ven of niet naar hun kunnen en later zouden mopperen als de Abdij-uitvoerin gen achterwege bleven of het korps ge- heel verdween. BRAND IN EEN AUTO, De brandweer is pnmiddellijk ter plaatse en bluscht 't vuur. Zaterdagmiddag te kwart over zes reed de broodbezorgingsauto van !den heer Vergouwe op den Kanaalweg tus schen het station en het veilingsgebouw. Men maakte er den bestuurder bijtijds opmerkzaam op, dat zijn wag'en in brand stond, vermoedelijk ten gevolge van kortsluiting. De man kon de auto nog tusschen de boomen zetten en deze verlaten, terwijl ook 't brood kon wor den gered. Intusschen kreeg de brand weer bericht, dat voor 't station een auto in brand stond en in den kortst denkbaren tijd reed de magirus-auto- spuit naar den Kanaalweg. Twee zuig stangen moesten aaneengekoppeld wor den, doordat 't water bijzonder laag is, doch toen was 't pleit in 'n ommezien beslecht. De carosserie is deerlijk ge havend, Een en ander trok veel be langstelling. GOED RESULTAAT, Niettegenstaande het .herhaaldelijk terugkeeren van collectes- en bloempjes- dagen en de voor het werk zeer van onpas komende onweersbui, heeft de verkoop van het bloempje ten bate van het „Fonds tot Steun" van „Volkson derwijs" Zaterdagmiddag ruim 187 opgebracht. DE WERKLOOSHEID. Bij de arbeidsbeurs alhier stonden Za terdag ingeschreven: geheel werkloos: 780 mannen en 6 vrouwen; gedeeltelijk werkloos 64 mannen en 4 vrouwen; niet werkloos 7 mannen. Algemeen totaal vorige week 876, bij- gegkomen 33, afgegaan 48, over 861. De mast gebroken. Zaterdagmiddag kwam een jacht, dat de stationsbrug alhier passeerde, met de mast tegen de brug aan, waardoor deze in tweëen brak. Clubhuis Padvindsters, Zaterdagmiddag werd in „Ma Retrai te" het nieuwe clubhuis voor de Goe- sche padvindsters geopend. Onder de genoodigden merkten we o.a. de heeren Van Melle, wethouder, en Van Balle- goyen de Jong, gemeente-secretaris, op. Mevr. Van Ballegoyen de Jong, de voorzitster van de afd. Goes van het Nederlandsche Padvindstersgilde, heet te de aanwezigen welkom en betuigde haar dank aan het colege van B. en W. en aan den Raad, voor de verleende medewerking bij het huren van eenige kamers van „Ma Retraite", en aan den directeur van gemeentenwerken, den hr. Rothuizen, "die altijd bereid is, met raad en daad bij te staan. Spr. uitte voorts haar dank aan de leiders van de Zeeuw- sche padvinders voor de geschonken vlaggemast, en betuigde haar erkente lijkheid voor de aanwezigheid van mej. Derkindern, de adjunct-districtcom- missaresse, de hoop uitsprekend op een prettige samenwerking. Spr. heetïe vervolgens ouders, begun stigers en meisjes welkom in het nieu we padvindstershuis, en herdacht met waardeering hetgeen de leidster van de meisjes, mevrouw Israël, -•ïm voor de beweging deed," en wat Dit Jansen voor de kabouters was. Aldoende leert men, aldus spr., en dat hebben ook bestuur en leidsters ondervonden, waarbij de districts-com- missaresse, mevr. Kindermann, altijd, als het noodig was, met raad en daad heeft bijgestaan. We hebben nu een goeden troep padvindsters, het aantal kabouters neemt steeds toe, en we ho pen, dat deze meisjes, als ze twaalf jaar zijn, naar de padvindsters zullen over gaan. Spr. legde er hierbij den nadruk op, dat het nog vaak voorkomt, dat de goed is voor de kinderen, zoolang ze ouders meenen, dat de padvinderij wel klein zijn, maar dat er betere dingen voor hen zijn zoo spoedig ze ouder worden. Een bewijs, aldus spr., dat het goede werken van de beweging niet altijd tot uiting' komt. Dus meisjes, groot en klein, doe je best! Laten we trachten met onze troep veel te berei ken. Padvindsters, die aanpakken en doorzetten, moeten we hebben! Spr. besloot met het nieuwe clubhuis voor geopend te verklaren. Mej. Derkinderen, bracht vervolgens namens mevr. Kindermann, de geluk- wenschen van het hoofdbestuur over. Spr. schetste daarbij de groote waarde van een eigen tehuis, dat de saamhoo- righeid versterkt, en zij sprak de hoop uit, dat de goede resultaten, onder de bekwame leiding van mevr, Israël, steeds meer tot uiting zouden komen tot heil van de padvinderij. De leiding van den middag berustte verder bij mevr. Israël, die begon met op de voorgeschreven wijze vijf mei3>- jes als padvindster te installeeren. Den aanwezigen werd hierna een kop thee geserveerd, waarna deze ope ningsmiddag besloten werd met eenige spelen en voordrachten, die op vlotte, aantrekkelijke wijze door de meisjes uitgevoerd werden. DOMBURG. De in de afgeloopen week gehouden bazaar, die door den burge meester werd geopend, ten bate van de jeugdige werkloozen heeft zich in een druk bezoek mogen verheugen. Vele voorwerpen van den meest verschillen den aard, waren op lange tafels in de zaal van het hotel „Wilhelmina" met smaak uitgestald en werden tegen mati gen prijs verkocht. Veel daarvan was door de jeugdige werkloozen zelf ge maakt. Ook werd een druk gebruik ge maakt van in de zaal geplaatste spelen: o.a. sjoelbak, grabbelton en de vroolijke keuken. Verder verleende een kinder koor onder leiding van den heer Derck- sen beide avonden met veel succes me dewerking. Toen Zaterdagavond alles was afgeloopen kon het comité met vol doening op zijn werk terugzien en was een flink bedrag binnengekomen. De heer L. J. van Voorthuijsen, voorzitter van het crisis-comité, bracht allen har telijk dank voor de ruime medewerking inzonderheid aan de dames medewerk sters en leden van het crisis-comité. Ook werd daarbij een woord van lof gespro ken tot den heer Joh, Corré en diens g'ezin, die belangloos hebben medege werkt, alsmede voor het gratis afstaan van zijn zaal. VEERE. Zaterdag meldden wij bij 't jericht van het ministerieel bezoek aan Veere, dat de huizen „Het Lammetje^' en „De Struys" eigendom waren van 't Ujk. Dit berust op een reeds jarenlan ge verkeerde meening, die algemeen grond heeft gewonnen. Eerstgenoemd ïuis is wel eigendom van het Rijk, doch het huis „De Struys1" is indertijd eigendom geweest van den heer A, L. Ochs, die het later aan zijn dochter, mej. A. F. Oakes, de tegenwoordige eigenares, heeft overgedaan. Wij vol doen gaarne aan het verzoek van eige naresse om door deze rectificatie een meening, die voor haar onaangenaam moet zijn, uit de wereld te helpen. RAAD VAN KRUININGEN, Voorstel van B, en W, tot re geling van de kwestie met de N.V. „Weegbrug Oostdijk" verworpen, Voordracht tot, benoeming van een lid v. h. B. A. teruggezonden. KRUININGEN. Vrijdagavond verga derde de Raad voltallig. Voorzitter surgemeester B. C. de Mul. De Voorzitter deelde o.m. me de, dat naar aanleiding van het gespro kene in de vorige vergadering door den heer Groof, de heeren van den Brink en Polderman ontslag hebben ge nomen als brandmeester en onder- brandmeester te Hansweert, Van den Chr. Besturenbond was een verzoek ingekomen om adhaesie te be tuigen aan een schrijven van den Min. van Waterstaat, om bij uitvoering van werken zooveel mogelijk werkloozen uit eigen streek aan te nemen. Aldus besloten. Aan de orde was tevens een voorstel van B. en W. tot het aangaan van een overeenkomst van dading met de „N.V. Weegbrug Oostdijk". De V o o r z. zette uiteen, dat de ge meente in 1920 een jaarlijksche subsi die van 60 aan de N.V. heeft ver leend voor 20 jaar evenals andere be langhebbende gemeenten en Polders. Tot 1926 is het subsidie betaald. Daar na is het op voorstel van wijlen burge meester Elenbaas niet meer uitgekeerd, op grond van het feit, dat de weeggel- den tot op de helft verlaagd waren. Verschillende malen is dezë zaak door de betrokkenen besproken. Tenslotte leidde dat tot het voorstel om over de jaren 1927-'28 40 en over 1929 tot 1933 30 "s jaars te betalen en verder tot 1940 f 30 's jaars. Er zal dan geen procedure plaats vinden. Langdurig werd over deze zaak gesproken. De heeren v. Hootegem, Sinke, Burkink, Witte en Groof voelden er niets voor en betoogde, dat de belanghebbenden, nu het weeggeld zooveel verlaagd is, maar betalen moe ten; verder dat het niet om de weeg brug maar om de losplaats zou gaan en dat er geen bewijzen zijn dat het sub sidie voor 20 jaar is aangegaan. Er zou een persoonlijke kwestie achter zitten. De wethouders Kole en Francoy s verdedigden het voorstel op grond van de zedelijke verplichting. Ook de heer de Bat wees op de zedelijke ver plichting. Er zijn vele kleine belang hebbenden bij berokken. Ook de heer Minnaar wilde met het voorstel van B. en W. aannemen. Met 7 tegen 4 stemmen is het ten slotte echter verworpen. Zonder hoofdelijke stemming werd aan het plaatselijk Crisis-Comité een subsidie voor 1934 verleend van 70 maal f 2.10 of f 147. De pensioensgrondslag van den bur gemeester werd vastgesteld op 3500. Bij een voorgestelde begrootingswij- ziging vroeg de heer Van Hoo tegem, of er ambachtslieden zijn, die over 1933 hun rekening niet betaald kregen; de V o o r z. zeide, dat dit met een enkele misschien kon gebeuren, daar Ged. Staten gewaarschuwd fteb- ben, dat niet meer bij wijze van voor schot groote bedragen mogen betaald worden. De post straatverlichting vond de heer Witte te hoog. De V o o r z. zeide, dat dit komt, doordat 3 nieuwe lantaarns zijn geplaatst en doordat iets langer gebrand wordt, vooral Za terdags. De heer Minnaar vond de post ook hoog, en weet van geen besluit af om langer te branden. De Voor z. deelde vervolgens de uitgaven mede omtrent de kosten van steunverleening en werkverschaffing over den afgeloopen winter, alleen was de gemeente betreft:delfwerk 374; dempen sloot Kruiningen 841; idem Weel 641; steun 2750; bijdragen aan de werkloozenkassen 3404. To taal 8060. Vastgesteld werd de rekening van den Keuringsdienst van Vee en Vleesch Keuringskring Kruiningen over 1933; onkosten van 6024; uitgaven 5411, batig saldo van 613. Tot leden der commissie tot wering van schoolverzuim te Kruiningen wer den benoemd in de vacature E. Wis- kerke: L. Kostense, en in de vacature C. Hollestelle: D. Huizer. De aanbeveling ter benoeming van 'n lid van het Burg. Armbestuur in de va cature door het overlijden van den heer H. Markusse bestaat uit de heeren I. H, van der Vliet; 2. P. J. Noels. De heer Minnaar meende, dat nu het Burg. Armbestuur in een andere positie gekomen is, (omdat door de ver schillende diaconiën medegewerkt wordt bij het tot stand komen van het tehuis voor ouden van dagen) het be stuur daar rekening mee had dienen te houden bij het opmaken van de voor dracht. De heer Witte was het hiermee eens, doch dan dient men consequent te zijn. De S.D.Aj.P. is altijd uitgesloten, hoewel het Burgerlijk Armbestuur niet kerkelijk is. De heer Burkunk gaf de heeren Witte gelijk. De heer Groof was tegen politiek in het B. A. De heer d e B a t stelde voor de voordracht terug te sturen met de re denen omkleed. De /heer Van Hoo tegem vond dit gewaagd, daér moeilijk geschikte personen te vinden zijn voor dit bestuur. Met 6 tegen 5 stemmen werd daartoe toch besloten. Bij de rondvraag informeerde de heer Burkunk naar het resultaat van het onderzoek nopens gasverwarming in 't tehuis voor ouden van dagen. De V o o r z. zeide, dat de directeur der gasfabriek wél schappelijk wil zijn doch cokes is in elk geval voordeeliger. De heer Burkunk vroeg verder, of het Burg. Armbestuur bedeelden gekort heeft. De V oor z. zeide, dat zulks in een geval is geschied, dat stond op zich zelf, en was billijk. Op de vraag waar om de steun is opgehouden antwoordde de V o o r z. dat B. en W. dit gedaan hebben, omdat op 15 Mei de Rijksbij drage is komen te vervallen. Spr. meent dat gezien de uitgaven zoo even genoemd, B. en W. niet karig geweest zijn. De heer Witte informeerde waar om in deze vergadering het ambtena ren-reglement niet aan de orde is ge steld, o.m. om ambtenaren op 65-jarigen leeftijd te ontslaan. Spr. meende, dat dit in het belang van jongere krachten zou zijn. Hij wil ook de ambtenaren door den Raad benoemd zien. De V o o r z. deelde mede, dat deze zaak bij de volgende vergadering zal worden behandeld. De heer Groof zeide dat de stank in de Weel niet overdreven is. De V o o r z. merkte op, dat het stuk je in de krant daarover hem "geërgerd had. Ieder zal erkennen dat de Weel verbeterd is. Er is graszaad gezaaid. B. en W. doen alles om den toestand te verbeteren; de schrijver van het stuk je had een andere drijfveer. De heer Groof bracht vervolgens de ruïne van den brand weer ter spra ke. De V o o r z. zeide dat de onder handelingen tot verkoop nog niet vlot ten, doch de ruïne levert geen gevaar op. Tenslotte vroeg de heer Groof o. m. of de schoolkinderen onderzocht worden in verband met het besmet tingsgevaar van tuberculose. De V o o r z. zeide, dat een wetsont werp aanhangig is om deze zaak te regelen, Overigens onderzoekt de ge meente geneesheer éénmaal per jaar de kinderen. RAAD VAN HOEDEKENSKERKE. HOEDEKENSKERKE. De Vrijdag'ge houden vergadering van den Raad dezer gemeente werd wegens ongesteldheid van den burgemeester voorgezeten door wethouder L. Lous. Afwezig met kennisgeving de heer M. Steyn Jr., wegens ongesteldheid. Besloten werd adhaesie te betuigen aan 't door den Christelijken Besturen bond tot den Minister v. Waterstaat ge richt adres inzake te werkstelling van Zeeuwsche arbeiders voor werken, die door het rijk in Z«ipland zullen worden uitgevoerd, ter bestrijding van de werke loosheid. De rekening van het Burgerlijk Arm bestuur dienst 1933 werd goedgekeurd in ontvang' ad f 9360, in uitgaaf ad f 8717; goed slot f 643. Met 4 tegen 2 stemmen werd besloten niet in te gaan op het voorstel van Ged. St. om de aansluiting aan de drinkwater leiding voor nieuw te bouwen woningen gelegen op 40 m afstand of minder van de hoofdleiding, verplichtend te stellen. Vóór stemden de beide wethouders. ONWEER. WEMELDINGE. Tijdens een kort doch hevig onweder, gepaard gaande met een flinke regenbui en eenige ha- gelsteenen, sloeg de bliksem in de wo ning van M. S. alhier, zonder iemand te treffen of brand te veroorzaken. De schade bleef beperkt tot eenige dak pannen die werden weggeslingerd en een gat, dat in het overstek van de woning ontstond. In de godsdienstoefening van Zon dagmorgen heeft ds. J. H. van t Hoff te St. Laurens de gemeente mede- deeling gedaan van zijn voornemen om met October a.s. emeritaat aan te vra gen. Ds. Van 't Hoff staat sinds 1899 in bovengenoemde gemeente. GOESCHE VOETBBALSPORT Een fusie? Zondag 3 Juni is voor de Goesche voetbalsport een belangrijke dag ge weest, want een combinatie van „Goes en „Zeeuwsche Boys" speelde tegen R. C. S. uit Souburg. En dit was een feit van belang, omdat die combinatie van spelers zeer waarschijnlijk een blijven de zal zijn, en deze wedstrijd de voor bode was van een fusie tusschen Goes en Zeeuwsche Boys. We meenen, dat zulk een fusie zeer toe te juichen zou zijn. Het Zeeuwsche voetbal lijdt in het algemeen reeds aan versnippering, en het is zeker aan deze versnippering te wijten, dat onze pro vincie niet één werkelijk goede eer ste klasser heeft, terwijl Goes het daardoor tot heden met één derde klas ser heeft moeten stellen. Bovendien is er juist voor een fusie tusschen „Goes" en „Zeeuwsche Boys" veel te zeggen. „Goes" is een vereeni- ging met een flink ledental en een aan tal veel-belovende jonge spelers, maar met te weinig volwaardige spelers om een eerste elftal met tweede klasse capaciteiten samen te kunnen stellen. De afstand tusschen het halfdozijn top- spelers en de rest is te groot. Ander zijds beschikt „Zeeuwsche Boys" over 'n aantal spelers, die juist die tusschen- ruimte behoorlijk aanvullen, zoodat, naar wij verwachten, door een fusie niet alleen een sterk eerste elftal, maar ook een zeer goed tweede elftal samen te stellen zal zijn. Wordt de fusie inder daad een feit, dan zien we zoowel het eerste als het tweede elftal van de saamgesmolten clubs spoedig een klas se hooger stijgen. Daartoe is echter niet alleen een vol ledig samengaan van beide clubs noo dig, maar ook een volledige samenwer king van alle nu aangesloten spelers. Laat men in deze alle eigenbelang ter zijde stellen; slechts denken aan het be lang van de voetbalsport en de ééne te vormen vereeniging; met als ideaal: Goes moet een eerste-klasser hebben! En dat kan, mits men eendrachtig sa menwerkt. Ook een speler die in een tweede of lager elftal zijn beste krach ten aan zijn vereeniging geeft, draagt zijn deel bij aan de 'successen, die het eerste elftal weet te behalen! Over den wedstrijd tusschen de Goe sche Combinatie en R.C.S. het volgende: De opzienbarende Citroën „7" de eenige economische auto met OVERMAAT zitruimte staat bij het Citroën-Agentschap gereed voor bezichtiging en beproeving. Verzuimt niet van de gelegenheid te profiteeren om een sensatie van veering en stuurvastheid te be leven, die nog géén auto U ver schaft heeft. Officieel Citroën Agentschap voor Noord- en Zuid-Beveland en Walcheren: Middelburgschestraat Goes (Ingez. Med.J De Combinatie, bestaande uit 6 spe lers uit „Goes" en 5 uit „Zeeuwsche Boys", won welverdiend met 21. Be grijpelijk viel er op de combinatie nog wel een en ander aan te merken, want in de eerste plaats dienen de spelers zich nog bij elkaar aan te passen, en in de tweede plaats, was elke speler nog niet op de hem aangewezen plaats inge speeld. Maar in elk geval waren de groote gaten en zwakke plekken, die „Goes I" vertoonde, verdwenen. Er wa ren een paar backs, die hun plaats waard waren; er was een hardwerkende middenlinie, met een spil die inderdaad spil was; en er speelde een voorhoede, die nog wel niet het juiste samenspel ge vonden had, maar die toch stevig op den bal zat, een paar bewegelijke, goede vleugels had, en veel belooft voor de toekomst! Met belangstelling en vertrouwen wachten we dus af wat de toekomst voor de Goesche voetbalsport brengen zal! ONTVANGEN BOEKEN. „Ik verwacht het geluk". Roman door Alie van Wijhe-Smeding. Band en omslagteekening van P. A. H. Hofman. Verschenen bij A. W. Sijthoff's, Uitge vers-Maatschappij N.V. te Leiden. „Op zoek naar Oermenschen", door H. Geurtjens M.S.C. Indrukken en herin neringen uit de binnenlanden van N.- Guinea. Uitgave J. J. Romen Zonen te Roermond. Bij de uitgevers Valkhoff Co. te Amersfoort verscheen: „Durf het aan", door Willy Pélillon. Omslag van Hans Borrebach. Bij de uitgevers firma G. W. den Boer te Middelburg' is het eerste nummer verschenen van het nieuwe periodiek „De Weegschaal", maandblad voor de vrienden van het Duitsche boek. Onder redactie van prof, dr. Th. Baader, dr. G. Ras, dr. H. Sparnaay, prof. dr. Th. C, van Stockum en prof. dr. J. van Dam. Als een der hoofdtaken beschouwt de redactie het, in een reeks van arti kelen de aandacht te vestigen op nieu we Duitsche schrijvers, vooral op de zulke, die in ons land nog maar weinig bekend zijn. Souburg. «Van 2329 Mei. Ondertrouwd: A. de Vrieze, 31 j. en J. de Buck, 20 j. Bevallen: P. de Meijer, geb. de Ridder, z. Overleden: W. C. Berwald, 51 j-, vrouw van A. J. Kamermans. Veere, Van 131 Mei. Bevallen: M. de Bree, geb. Mersie, z,; M. A. Ekker, geb. Plasschaert, d. Elec. Drukkerij G, W. den Boer, M'burg.

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 6