GOESCHE COUBANT£!££ BINNENLAND. ZEELAND. KORT ZEEUWSOH NIEUWS. KUNST EN WETENSCHAP. RECHTSZAKEN. WEER il WIND. Een Tandarts LEGER EN VLOOT. ONDERWIJS. NUMMER 129. TWEE BLADEN. MAANDAG 4 JUNI 1934. EERSTE BLAD. 177e JAARGANG. G0ES. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. ZEEUWSSH-VLAANDEREN W.D. BS-J fê Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. MIDDELBURGSCHE COURANT Öagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bü het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extraBewijsnommers 5 cent FUSIE VAN R. K. PARTIJEN. Zaterdag en Zondag heeft te Breda een bijeenkomst plaats gehad van de Katholiek Democratische Arbeiders Partij, onder voorzitterschap van mr. P. Arts. Na uitvoerige besprekingen werd besloten tot fusie met de Katholiek De mocratische Partij (voorzitter professor Veraart), welke partij in congres te Nij megen eveneens tot fusie heeft besloten. PROV, BIBLIOTHEEK. Tentoonstelling van het boek in z'n uiterlijken vorm. Men schrijft ons: Op veler verzoek heeft de bibliothe caris der Provinciale Bibliotheek te Middelburg besloten de verzameling prachtige en kostbare werken, die reeds vele malen door groepen leerlingen be zichtigd is, gedurende een tweetal we ken in de leeszaal der bibliotheek voor het publiek ten toon te stellen. Deze verzameling geeft een beeld van de ontwikkeling, die het boek in zijn uiterlijken verschijningsvorm van om streeks 1450 tot 1800 doorloopen heeft, Men vindt er allereerst op perkament geschreven boeken uit de 15e eeuw en gedrukte boeken van vóór het jaar 1500, met door de monniken versierde hoofdletters. Dan een reeks prachtige boeken uit de -16e18e eeuw, met houtsneden en kopergravures geïllu streerd. Onder deze laatste vragen de met de hand gekleurde en kostbaar gebonden werken uit de bibliotheek van Madame de Pompadour en Koning Lodewijk XVI van Frankrijk wel in het bijzonder de aandacht. Van de ontwik keling der bindkunst geven de prach tige specimen, die op de verschillende tafels neergelegd zijn, een goeden in druk. Een aantal reproducties, o.a. uit het beroemde Brevarium Grimani, dat bewaard wordt in de bibliotheek van de Si. Marcokerk te Venetië, vult de verzameling oude boeken en hand schriften aan. Op de uren dat de Pro vinciale Bibliotheek voor het publiek geopend is, d.i. eiken werkdag van 2 5 uur, is ook deze kleine tentoonstel ling voor het publiek te bezichtigen. N. Chr. V. B. De Zeeuwsche landdag van den Ned. Christen-Vrouwenbond zal op Woens dag 13 Juni op Westhove bij Domburg voor Zeeland en Noord-Brabant gehou den worden. Het openingswoord spreekt mevr. D. M, J. BrouwerCappon, pre sidente der afdeeling Middelburg. Ds. A. T. W. de Kluis te Vlissingen zal een re de houden óver: „De vrouw in crisis tijd". Mevr. M. M. HavelaarVan Beeck Calkoen presidente van 't Hoofdbestuur beantwoordt de vraag: „Wat beteekent de Bond voor ons Het slotwoord spreekt mevr. M. PetermeijerDönzel- mann, hoofdbestuurslid te Middelburg. OPHEFFING COMMISSARIAAT VAN POLITIE. Naar de Zeeuw verneemt heeft de Minister van Justitie te kennen gegeven, geen bezwaar te hebben tegen opheffing van het commissariaat van politie al hier, mits een inspecteur van politie wordt benoemd NIEUW EN ST. JOOSLAND. Vrijdag hielden de hiernavolgende polders hun gewone jaarvergadering in het koffie huis ,de Roode Leeuw." J ohannapolder. Aanwezig alle ingelanden. De rekening' over 1933/34 werd goedgekeurd; ontv. f 362; uitg. f 299. De begrooting voor 1934/35 werd vastgesteld op f 382 in ontv. en uitg. Dijkgeschot f 10 per ha. (vorige jaar f 11). Nieuwerkerkepolder. Aan wezig 5 van de 6 ingelanden. De rekening over 1933/34 beliep in ontvangst f 444 en in uitgaaf f 369. De begrooting voor 1934/35 werd vastge steld op f 467 in ontv. en in uitg. Dijkge schot f 3 per ha. (vorige jaar f £25.) Suzannapold e r. Alle ingelan den tegenwoordig. De rekening over op 1649 en in uitgaaf op 1362. De begrooting voor 1934-'35 werd vastge steld in ontvang en uitgaaf op 1648. Dijkgeschot evenals het vorige jaar f 17 per ha. Middelburg'schenpolder. Aanwezig alle 14 ingelanden. De reke ning over 1933/34 beliep in ontvangst f 2508 en in uitgaaf f 2411. De begroo ting 1934/35 werd vastgesteld op f 2486. Dijkgeschot f 8 per ha.; evenals het vo rige jaar. Op voorstel van het bestuur werd be sloten nog niet over te gaan tot het aan slaan van de gebouwde eigendommen. Molenpolder. Van de 8 ingelan den waren er 7 tegenwoordig. De reke ning over 1933/34 bedroeg in ontv. f 135 en in uitg. f 112. De begrooting voor 1934 werd vastgesteld op f 135 in ontv. en uitg. Dijkgeschot f 4.50 per ha. gelijk aan 1933/34. M'orfierepolder, Aanwezig 6 van de 8 ingelanden. Rekening 1933/34 ontv. f 377 uitg, f 336. De begrooting 1934/35 werd vastgesteld in ontv, en uitg. op f 338, met een dijkgeschot van f 5.50 per ha., evenals het vorige jaar. In alle polders werd besloten zich niet aan te sluiten bij de door den Zeeuw- schen P. en W. Bouw gesloten overeen komst met een accountantsbureau voor controle der polderadministraties wat de financiën betreft, zulks met het oog op de hooge kosten daaraan verbonden en de minder omvangrijke boekhouding der polders. Poging tot diefstal van een lam. N. EN ST. JOOSLA)ND. Vrijdag stopte een zekere M. uit Middelburg op het schor voor den polder „Nieuw Sint Joosland" een lam, behoorende bij de kudde schapen die daar graasde, in een zak en ging er vervolgens van door. De schaapherder R, had het geval echter ge zien, en achtervolgde den man, en wist hem in te halen. M. was niet genegen het lam vrijwillig terug te geven, waar op de herder hem den zak afnam en het lam eruit haalde. Even later passeerde de rijksveldwachter uit Arnemuiden die van een en ander proces-verbaal op maakte. BRANDSTICHTING ARNEMUIDEN. In verband met de eenige dagen geleden plaats gehad hebbenden brand in de landbouwschuur en woning van G„ is Zaterdag j.l. door de politie aangehouden en ter beschik king van de justiie te Middelburg ge steld, zekere C. arbeider, wonende al hier. Zooals men weet was C. het eerst bij den brand en heeft hij de bewoners die zich ter rustte hadden begeven, ge wekt. C. is, als verdacht van den brand te hebben gesticht, naar het Huis van Bewaring overgebracht. HET ONWEER VAN ZATERDAG. Het deel van onze provincie, dat Za terdagmiddag onder de bui viel heeft een uitstekend bad gehad. Van water gebrek zal hier wel geen sprake meer zijn. Jammer, dat ook hier en daar de hagelsteenen schade aanrichtten. Te Middelburg stonden de straten in een minimum van tijd onder water en de riolen konden de binnenstroomende massa slechts ternauwernood verzwel- gen. Te Vlissingen liepen enkele kelders onder en vormden het water, dat van den trap bij den Boulevard afliep, als het ware een waterval. HAGELSLAG. 's-HEER ARENDSKERKE. Zaterdag middag om ongeveer 3 uur is het hier zeer slecht weer geweest. Onweer en regen en 'n bijzondere hevige hagelbui heeft veel schade aan de landbouw- en tuinbouwgwassen toegebracht. Oudere menschen vertelden, dat ze het zelden zoo erg meemaakten. HEINKENSZAND. Naar aanleiding van een ons geworden mededeeling van den heer P. Oele, ontvanger-griffier van het waterschap 's Heer-Arendskerke, vermelden wij hier in aanvulling op, en ter gedeeltelijke verbetering van, ons bericht van Zaterdag jl. inzake het dijk geschot van dat waterschap, dat door de vermindering van het dijkgeschot met 2 per ha dit is geworden 12 voor de schotbare gronden (voorheen 14) en f 11 voor de vroonen en vrijlanden (voorheen 13. Onweer. IERSEKE. Tijdens het kort maar he vig onweder dat Zaterdagmiddag boven onze gemeente woedde, sloeg de blik sem in een meerpaal aan de haven, die versplinterd werd. De arbeid, de toewijding keert tot ons zelf terug. IERSEKE, Een 30-tal motorbooten van lerseke is reeds naar de Wadden vertrokken om mosselzaad te halen. De gelegenheid is daartoe van 5 Juni tot 28 Juni geopend. De mosselen mogen ech ter niet grooter zijn dan 4 centimeter. Naar we vernemen moeten echter zeer weinig zandbanken te vinden zijn. KAPELLE. Zaterdagmiddag had te Kapelle het bondsconcours plaats, van wege den Zuid-Bevelandschen bond der Handboogsocieteit. Aan dit concours waren verbonden het kampioenschie- ten en op de gaaisteng om de mees te kleppen en tevens het kampioenschap om de meeste vogels. Tegenwoordig wa ren 15 sociëteiten. Precies 2 uur opende den heer P. A. Rijk van Heinkenszand, voorz. van den Bond de bijeenkomst. Spr. wenschte de vereeniging „Willem Teil" te Kapelle geluk met dezen dag. Hoewel nog jong is zij toch reeds in staat geweest om op eigen terrein het bondsconcours te doen houden. Hierna werd met schieten begonnen, AJhoewel alom in den lande regen werd verlangd, was het voor de schutters niet prettig, dat zij driemaal door een bui moesten vluchten. Om 5 uur was de stand P. P. Houteka mer, C. van Liere en G. Verheijke allen van „Zorgvliet", Ellewoutsdijk, 4 klep pen, terwijl nog enkele volgden met 2 en 3 kleppen. De stand op de vogels was toen: P. Maat van „Zorgvliet", 6 vogels, terwijl verschillende volgden met 3 en 4. Daar de regen aanhield werd besloten bij loting te beslissen. Aldus werd P. P. Houtekamer No, 1, C. van Liere No. 2 en G. Verheyke No. 3 op de kleppen en P. Maat No. 1 op de vogels. De Zijvogels werden geschoten door: P. van den Dries, van „Eensgezind heid" van 's Heerenhoek en A. Geunse van „Zorgvliet" te Ellewoutsdijk. De Hoofdkallen door: J, de Booy van „Juliana" te Oudelande en J, Koopman van „Soranus" te Heinkenszand, De Kleine kallen door: B. C. H, van den Borgt van „Willem Teil" Kapelle en J. van 't Westeinde van „Victoria" Kwa- dendamme. Motorrijder aangereden. TERNEUZEN. Toen de heer Houtha mer, controleur der Arbeidsbeurs te Sas v. Gent, met z'n motor uit de richting Zandstraat gereden kwam en de weg TerneuzenSas v. Gent in wilde draaien, kwam hij met een uit de tegen overgestelde richting komende auto, be stuurd door den heer de J. in botsing. De heer H. werd een 25 tal meters mee gesleurd en zeer ernstig gewond. Per vrachtauto is hij naar het ziekenhuis te Sluiskil vervoerd. De auto werd vrij ernstig beschadigd. De heer J. is met een particuliere auto naar Terneuzen gebracht. De toestand van den motorrijder was Zondagavond bevredigend. MOTORFIETS GESLIPT. Duo-rijder gedood. OOSTBURG, Zaterdagochtend is op den rijksweg tusschen Oostburg en Schoondijke, een ernstig motorfiets-on geluk gebeurd, waarbij een persoon het leven verloor. Door het springen van den achterband is een motorrijweil, be stuurd door den heer W. en op de duo zijn zwager M„ beiden aannemers te Hoofdplaat, geslipt. Tengevolge daar van werden de beide heeren tegen den grond geslingerd. De heer W. kreeg 'n lichte hersenschudding. De heer M. is zwaar gewond opgenomen en overge bracht naar het ziekenhuis te Oostburg, waar hij Zaterdagavond is overleden. Men brengt het ongeluk in verband met het vinden van kopspijkers, tengevolge waarvan den vorigen dag eenige auto's lekke banden hebben gekregen. Het is niet uitgesloten, dat deze kopspijkers door een kwaadwillige op den weg zijn geworpen. De sluisknecht P. Hoogerheide te Hansweert is met ingang van 1 Juni in gelijke betrekking overgeplaatst naar Vlissingen. Tot lid van het bestuur der wa- j terkeering van den Calamifeuzen Jonk- i vrouw Anna Polder is bij K.B. benoemd j de heer J. Vogelaar te Kortgene. j Op de arbeidsbeurs te K o r t g e7- n e stonden op het laatst van Mei 14 werkloozen ingeschreven; de vorige maand bedroeg hun aantal 26. Een openluchtspel te St. Jansteen. Men schrijft ons: „Klokke Roeland"' gaat kleppen en luiden over de oude vrije heerlijkheid van Sint Jan ten Steene, een kwartuur gaans van Hulst gelegen. Onder dien titel is namelijk een nieuw openluchtspel verschenen, dat in drie bedrijven den toeschouwer verplaatst naar Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen in de eerste helft der veertiende eeuw, een spel, dat wij alweer te danken hebben aan den vindingrijken, schep penden geest van den heer Jos, A. Everaard te St. Jansteen. Een spannende vertooning vol hoo- gen ernst, maar afgewisseld met sappi ge, goedlachsche boert uiti Vlaamsche volkskringen wordt hier het publiek geboden. Niet enkel fantasie geeft het nieu we spel, want het is opgebouwd rond een kern van historische waarheid, voor een groot deel ontleend aan de oudstbekende stadsrekening van Hulst over het jaar onzes Heeren 1326, waar van de volledige tekst met toelichtin gen thans in het Jaarboek van den Oudheidkundigen Kring wordt gepubli ceerd. In samenwerking met den auteur en zijn verdienstelijke helpers handhaaft het bestuur van de tooneelvereeniging „St. Jan" ook dit jaar de oude traditie om telkenjare in een nieuw oorspron kelijk openluchtspel de geschiedenis van Hulst en Steene zichtbaar en hoor baar onder de aandacht van streekge- nooten en vreemdelingen te brengen. En dat op zulk een boeiende en ge zellige wijze, dat de toeloop naar St. Jansteen telkenjare grooter wordt en de Nederlandsche en Belgische groot bladen zich met deze aangelegenheid gaan bemoeien. Het spel beweegt zich om de histo rische figuur van ridder Philips Vilain, heer van St. Jan ten Steene, die aan vankelijk schuchter maar ten slotte krachtig optreedt als ijveraar voor de Vlaamsche gedachte, de Vlaamsche zaak, waarvoor dit deel van Zeeuwsch- Vlaanderen in de eerste helft der 14e eeuw lijdt en strijdt, tot het ten slotte triompheert, zooals onder de tonen der Roelandsklok achtereenvolgens aan hets lot van elk bedrijf wordt uitge beeld. Het Vlaamsche volk uit dien tijd vindt in den wijzen naar Uilespiegel die zich telkens op kritieke, beslissen de momenten vertoont, den Vlaam- schen geest belichaamd. Het gaat in dien bewogen tijd tegen den Franschen invloed, waarvan de baljuw van Steene, als vertegenwoordi ger van den Franschgezinden graaf Lo dewijk van Nevers, de drager is. De invloed van het Fransche Hof wordt bevorderd door Hector Vilain, die als felle Leliaert zijn persoonlijken wrok koelt op Hulst, het stadje der Klau- waerts en daardoor in strijd komt met zijn broer, Philips Vilain, den held van het stuk en met den pastoor van Hulst, die zijn parochianen in beschermnig neemt. Op 12, 15 en 19 Augustus zullen de eerste opvoeringen te St. Jansteen plaats hebben, zooals nader zal worden aangekondigd. Vier maanden voor doodelijke aanrijding. Voor de Haarlemsche rechtbank had zich Donderdagmorgen een 26-jarige vischhandelaar uit Alkmaar te verant woorden als verdacht van het veroor zaken van dood door schuld. Op 14 Dec. j.l. had hij op den Wijkerstraat- weg te Velsen den 62-jarigen H. B., die daar naast zijn bakfiets liep, met zijn vrachtauto aangereden. Verdachte beweerde tegen den agent dien hem destijds bekeurde, dat hij het slachtoffer niet had gezien, zooge- Middelburg, 4-VI-'34. Zaterdag en Zondag: hoogste luchttemperatuur 24 °C (75 °F); laagste 11.7 °C (53 °F). Heden 9 h: 12.3° C; 12 h: 14 °C. Zaterdag/Zondag 11 mm, Zondag/Maan dag 0.1 mm regen of neerslag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 770 mm; laagste 765 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 769.5 mm te Thorshavn; laagste 753.6 mm te Wil na. Verwachting tot morgenavond: Meest matige N.W. tot N.O. wind, be trokken tot zwaar bewolkt, weinig ol geen regen, iets zachter overdag. Zon op: 4 h 44; onder: 21 h 13. Licht op: 21 h 43. Maan op: 13 h 22; onder: 12 h 36. L.K.: 4 Juni. (Zomertijd.) Westkapelle is 28 min, en Domburg 23 min. vroeger; Veere is 38 min. later. (S Springtij.) Hoogwater. Laagwater. Juni. Ma. 4 7.23 19.41 1.27 13.41 Di. 5 8.28 20.51 2.29 14.47 Wo. 6 9.39 22.03 3.35 15.59 (Zomertijd.) Hoogwater. Laagwater. Juni. Ma. 4 9.08 21.27 2.25 14.51 Di. 5 10.05 22.30 3.26 15.58 Wo. 6 11.10 23.36 4.34 17.10 uit een groote provincie-hoofdstad ver klaarde, dat hem na proefneming ge bleken is, dat IVOROL inderdaad zeer fijn van consistentie en aangenaam van smaak is, en dat hij daarom deze Ne derlandsche tandpasta onvoorwaarde lijk aan zijn patiënten kan en zal aan raden. Neem van dit advies goede nota en begin nog heden met: IVOROL, De Nederlandsche Tandpasta. (Ingez. Med.) naamd, omdat het publiek een "drei gende houding tegen hem aannam. La ter had hij dit getuigenis herroepen en thans beweerde hij1, dat hij het slacht offer eerst wel had gezien, maar toen er een auto met verblindende lichten van den anderen kant aankwam, niet meer, en was de aanrijding gebeurd. De officier van justitie eischte vier maanden hechtenisstraf. De verdediger pleitte vrijspraak. Uitspraak 14 Juni a.s. De afdeeling Zeeland van het mo torkorps van den Vrijwilligen land storm heeft in de Harskamp deelgeno men aan de schietoefeningen onder lei ding van den eersten luitenant J. C. Persant Snoep, terwijl als sectie com mandant optrad de reserve tweede lui tenant jhr. D. van Doorn. Er namen 60 leden van de afdeeling aan deel. Voor het U.L.O.-onderwijs te Kortgene hebben zich 27 leerlingen aangegeven. Te Rotterdam slaagden voor leerares in kinderverzorging en opvoe ding de dames C. C. M. M. Barends en W. J. v. d. Laan, beiden te Middel burg. Akte L. O. Geslaagd aan de Rijkskweekschool voor onderwijzersfessen) te Oost burg voor 't eindexamen de dames M, Dekker te Retranchement, J. Meijer te Breskens, M. de.Pau en A. van Prooije te Oostburg. Geëxamineerd 6 Candida- ten. Afgewezen 2.

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1