*2* GOESCHE COU2ANT£Uü BOHS BINNENLAND. ZEELAND. m ■I WEEB li WIND, NUMMER 127. TWEE BLADEN. VRIJDAG 1 JUNI 1934. EERSTE BLAD. 177c JAARGANG. MIDDELBURG. La Fontaine. GOES. WALCHEREN. ZUm-BEVELAND. Hoog- en Laagwater te Viissingen. Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. ZEEUWSCH-VLAANBEREN O.D. ZEEUWSCH-VLAANBEREN W.D. MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Viissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap ,,De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekeni ng no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten by het Bureau voor Publiciteitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. B—aam—M— Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extraBewijsnommers 5 cent DE KONINGIN-MOEDER LEGATEERT. De Koningin-Moeder heeft, naar het „Handelsblad" verneemt, aan verschei dene instellingen legaten vermaakt. VERLAGING VAN DEN SUIKERACCIJNS. Naar het Nederlandsch Weekblad voor Kruidenierswaren verneemt zal de suikeraccijns ingaande 1 Juli a.s„ met 20 opcenten worden verminderd. Dit beteekent dus een accijnsverlaging van 4.50 per 100 kg. Teruggave van te veel betaalden accijns zal geschie den, zoowel op aanwezige voorraden als op de in goederen verwerkte sui ker. Een desbetreffend wetsontwerp is in voorbereiding. BEVOLKINSCIJFERS OVER 1933. Het aantal inwoners van Nederland steeg gedurende het jaar 1933 met 1.31 pet. (1932: 1.5 pet., 1931: 1.-59 pet.) van 8.182.806 op 1 Januari 1933 tot 8.290.108 op 1 Januari 1934. Voor Zeeland be droeg de stijging: 0.47 pet. (0.67 en 0.13 pet.) van 249.600 tot 250.757. Zeeland stond hiermede het laagst, met 0.47 pet. (als v.j. met 0.67 pet.) De gringe stijging der Zeeuwsche be volking vindt mede haar oorzaak in het lage geboortecijfer, 4462 of 1.79 pet. der bevolking op 1 Juli 1933 tegen een rijks gemiddelde van 2.08 pet., terwijl het. sterftecijfer 2251 of 0.9 pet. der bevol king, hooger was dan het rijksgemiddel de ad 0.88 pet. Verder bleef het aantal vertrokken personen boven dat der genen, die zich in de provincie vestig den. Zeeland verliest wat het bevol kingscijfer betreft steeds meer terrein ten opzichte van het Rijk. Thans (1 Januari 1934) is nog slechts 3.02 pet. der landsbevolking in Zeeland gevestigg; 1 Januari 1933: 3.05 pet.; 1932: 3.08 pet.; 1910: 4 pet.; 1900: 4,26 pet.; 1890: 4.82 pet, DE VOQRTVLIEGENDE K. L. M. De K. L. M. is wel voortvarend. On danks den crisistijd breidt zij het lucht- vaartnet voortdurend uit. Zoo worden thans tegelijkertijd twee nieuwe lucht lijnen ingewijd, een internationale, de verbinding met Hull en Liverpool, en een geheel binnen onze grenzen liggen de lijn, die de reeds bestaande luchtha vens, Eelde bij Groningen, Twente en Eindhoven met elkaar verbindt. Heden is deze lijn feestelijk geopend. Op het vliegveld te Twente kwamen hedenmor gen daarvoor verschillende autoriteiten bijeen, o.a. de Commissarissen der Ko ningin in Overijssel, Noord-Brabant en Drente. De burgemeester van Enschedé open de door het hijschen van de nationale driekleur de nieuwe luchtlijn. Aneta-Vaz Dias meldt uit Huil: De nieuwe dienst, die vandaag voor het verkeer wordt opengesteld, is de tweede directe verbinding tusschen de hoofdstad van Nederland en de Engel- sche havenstad. De andere veel ou dere verbinding is de geregelde stoomvaartdienst van de Hollandsche Stoomboot Maatschappij, Eens per week konden reizigers, die niet te veel haast hadden en de genoegens van een zee reis prefereerden boven de trein-boot- trein-verbinding via Londen, direct van Amsterdam naar Huil komen. Ruim 24 uur duurde deze reis. En nu: in ruim twee uur van de Amsterdamsche vlieg- haven Schiphol naar het vliegveld He- don op een kwartier afstand van het centrum van Huil! Om half twee gistermiddag [vertrok de „Valk van de K. L. M,, bestuurd door Smirnoff, met Koopman als tele grafist, van Schiphol en te 15.20 uur (15.40 Amsterd. tijd) stond de „kist" op Engelschen bodem. Het was de officieele vlucht, welke aan de eigenlijke opening van den dienst op Vrijdag vooi-afging. De passagiers waren de burgemeester van Hull, Arthur Shepherd, de voorzitter van het Comité van de Luchthaven Huil, Benno Pearl- man en mevr. Pearlman, de vice-voor- zitter van dit Comité C. K. Spruit, de directeur-generaal van P. T. T. ir. M. H. Damme als vertegenwoordiger van den minister van waterstaat, e.a. Op het vliegveld Hedon had direct na aankomst een officieele ontvangst plaats, welke door de B. B. C, per radio werd uitgezonden. Demonstraties door vlieg tuigen van de Royal Air Force besloten deze ontvangst. De opening van deze nieuwe lucht- verbinding, die tot Liverpool, waarheen de Nederlandsche gasten zich vandaag zullen begeven, wordt doorgetrokken is vooral voor Huil een belangrijke ge beurtenis, Het is niet alleen een vlugge verbinding tusschen Huil en Amsterdam het is de vlugste verbinding tusschen Noord-Engeland en het geheele conti nent! De feestelijke opening van den dienst werd gisteravond besloten met een ban ket, dat de Lord Mayor van Hull, Alder man Arthur Shepherd, Alderman Benno Pearlman en Sir Arthur Atkinson den Nederlandschen gasten aanboden. DE NIEUWE STUDIO VAN DE A. V, R, O, De bouw van de nieuwe studio van de A. V. R. O. te Hilversum is opgedragen aan de laagste inschrijvers, Gebr. Van Sleeswijk te Best, voor 363.000. SLAPTE IN DE STEENKOLEN- INDUSTRIE. Naar de „Maasb." verneemt, zullen morgen, Zaterdag, alle twaalf Limburg- sche mijnen, dus zoowel de staats- als particuliere mijnen, wegens gebrek aan afzet niet werken. DE ONVEILIGHEID OM EN IN OSS. Uitbreiding van de marechaus see, In verband met de steeds voortwoe kerende misdadigheid in Oss en om streken zal binnenkort, naar de N. K. C. meldt, de brigade van de Koninklij ke marechaussee te Oss met tien man worden uitgebreid. Ook zullen in de verschillende dorpen bij Oss manschap pen worden geplaatst, die in samen werking met de rijksveldwacht en de gemeentepolitie tot taak zullen hebben de toenemende onveiligheid op het platteland van Oostelijk Noord-Bra bant tegen te gaan. Men is voornemens een uitgebreTden surveillancedienst in het leven te roe pen, welke voornamelijk ten doel zal hebben het schaduwen van ongure ele menten, opdat deze verhinderd zullen worden op roof uit te gaan. Door deze voortdurende controle, waaronder de leden van het inbrekersgilde worden gebracht, hoopt men een eind te kun nen maken aan de talrijke overvallen, welke in deze streek voortdurend plaats vinden. (Ingez. Med.) Een mooie rijdende tentoonstelling. Men zal zich herinneren, dat verleden jaar op de Huisvlijttentoonstelling in het bijzonder de aandacht trokken de scheepsmodellen, tot in alle kleine on- derdeelen, vervaardigd door den heer Th. C. Verswijveren. Deze heeft daarin aanleiding gevonden in deze richting voort te gaan en noodigde ons thans uit een kijkje te komen nemen in de garage van den heer Koeman aan het Vlis- singsch wagenplein, waar hij een rijden de tentoonstelling op het gebied van schepen en vliegtuigen, samen een „groote reclame voor onze drie Indische lijnen, de „Rotterdamsche Lloyd", de „Nederland" en de „K.L.M." in elkaar zette. Want ditmaal zijn er niet alleen de modellen van het groote Amerikaan- sche schip „Levathan", van de „Euro pa", van de „Carbia", maar ook van de „Johan van Oldebarnevelt" en andere Nederlandsche schepen, voorts tevens enkele in het dok van de Amsterdam sche Droogdokmaatschappij. Op de 5 meter lange, van een keurig dak voor ziene uitstalling staan behalve de vitri nes met schepen, ook twee waarin de luchtvaart een groote rol speelt. Men ziet er een volledige maquette van lucht- en waterroutes naar Indië. Men maakt kennis met kleine modellen van „Pelikaan" en „Postjager", tot in alle onderdeden juist afgewerkt, Het zou ons te ver voeren alle onderdeélen van de zoo interessante expositie te beschrij ven, Wel deelen wij nog mede dat zij tot en met Maandag op genoemd adres is te bezichtigen en dat de heer Verswij veren er dan mede op reis door Neder- W eet wel, degene die vleit, leeft vaak ten koste van diegenen, die hem aanhooren en gelooven. land hoopt te gaan, als reclame voor genoemde maatschappijen, maar ook voor zich zelf, nml. om opdrachten in denzelfden geest te krijgen, waarin hij deze week reeds mocht slagen. De Stadhuisbelichting. Toen op Zaterdag voor Pinksteren de belichting van het Stadhuis ontstoken werd, haperde er wel iets aan. Gisteren avond bleek het euvel verholpen te zijn, en kwam het een en ander weer geheel tot zijn recht. Een euvel bestond echter nog op an der gebied, de tram kwam het mooie ge zicht weer storen. Vechtpartij. Hedennacht is de politie te hulp ge roepen voor een vechtpartij tusschen 'n logementhoudster en den man, met wien zij samen leeft. De politie maakte een eind aan de ruzie. DRONKEN MOTORRIJDER. Twee agenten van politie vonden he dennacht op den Singel een motorrijder onder zijn motorrijwiel liggen. De man, die uit St. Laurens afkomstig is, bleek dronken te zijn. Hij is naar het politie bureau overgebracht en zijn rijwiel is bij een der omwonenden in bewaring gege ven. ONRECHTMATIG STEUNTREKKEN. De politie stelt een onderzoek in naar aanleiding van een bericht van de ar beidsbeurs, dat men daar op het spoor is gekomen van een overtreding, nml. het trekken van steun door iemand die daarop geenszins recht had. Diefstal van kropsla. Bij de politie is aangifte gedaan van diefstal van een partij kropsla van een stuk bouwland. Ter beschikking. Door de politie te Axel is aangehou den zekere O., arbeider te Terneuzen, als verdacht van diefstal van een rijwiel, gepleegd te Terneuzen. O. is ter be schikking van de Justitie te Middelburg gesteld. Ronde van Goes. De wielerwedstrijd ViissingenGoes, is gewijzigd in de „ronde van Goes", daar voor den eersten Wedstrijd geen vergunning werd verkregen. De start zal plaats hebben Zaterdag half drie, voor het sportterrein; daarna wordt door den polder gereden, de Oude Singel terug en weer langs het Sportveld. O. EN W. SOUBURG. Met ingang van 16 Juni a.s. is de Rijksveldwachter A. de Vos, thans te Puttershoek, verplaatst naar Oost- en West Souburg. RAAD VAN BIGGEKERKE. De werkverschaffing gedeelte lijk stopgezet, Steunrege ling. BIGGEKERKE. In de raadsvergade ring van Donderdag was de heer Poppe afwezig. Medegedeeld werd dat de kor ting op de uitkeering uit het gemeente fonds is vastgesteld op 4 pet. De be grooting voor 1934 is goedgekeurd. We gens bijdrage voor het nijverheidsonder wijs is verschuldigd f 184 en voor het gymnasium f 330. Door de P.Z.E.M. zal worden terugbe taald voor het laagspanningsnet f 145, welk bedrag wordt bestemd voor extra aflossing der leening. Op een verzoek van de Geitenver- eeniging werd besloten voor 1934 een subsidie te verleenen van f 10. Het dag. bestuur stelde voor de werk verschaffing gedeeltelijk stop te zetten wegens gebrek aan werkobjecten. Al leen de kostwinners van groote gezin nen zullen aan het werk blijven en voor de anderen zal een steunregeling in het leven worden geroepen. De uitkeering bedraagt 1.25 per stempeldag. Deze regeling' zal gelden tot eind Juni. De heer P. Janse achtte het steunbe drag aan den lagen kant vooral, omdat door het weinige werk geen aanvulling meer kan worden verkregen. Het voor stel werd z.h.s. aangenomen. IERSEKE. Donderdagmiddag had de 76-jarige vrouw van den heer C. P. het ongeluk zoodanig van de zoldertrap te vallen, dat ze zich onder geneeskundige behandeling van dr. Klinkenberg moest stellen. De vrouw maakt het naar om standigheden wel. GEEN SUCCES. KRABBENDIJKE. Woensdagavond was vanwege de veiling uit Amsterdam een vergadering belegd, om de tuinders te bewegen, hunne producten aldaar te veilen, in verband met het feit, dat het veilen verplicht is gesteld en iedere te ler voor de keuze van een veiling wordt geplaatst. De woordvoerder begon met uiteen te zetten het verschil tusschen de stedelijke en de plattelandsveilingen. De eerste zouden al dadelijk dit vóór hebben, dat de producten worden ver kocht in de onmiddellijke nabijheid van de opslagplaatsen der koopers, wat aan de hoedanigheid van het product voor den consument ten goede zou komen. Door het verplicht veilen zouden de plattelandsveilingen een te grooten aan voer krijgen, zoodat de verkooping te lang zou duren; de koopers zijn voor vertrek aan bepaalde treinen verbon den, zullen het eind der veiling niet af wachten en de telers zullen daarvan de dupe worden. Bij de stedelijke veilingen zou daarvan geen sprake zijn; zoo noo- dig kon groente en fruit over verschil lende klokken loopen en bovendien zijn de koopers, Amsterdammers dan niet zoo aan den tijd gebonden. De heer Welleman het woord voe rende, zegde, dat er inderdaad een groot verschil is tusschen de stedelijke veilingen en de plattelandsveilingen. Zooals spreker deze veilingen noemde. Dat verschil is van principieelen aard en veel dieper dan de spreker heeft doen uitkomen. De plattelandsveilingen zijn markten, die door en op kosten van de telers zijn ingesteld in het centrum der cultuur. Het product wordt daar bij een gebracht om de koopers gelegen heid te geven hun noodigen voorraad m den kortst mogelijken tijd aan te schaf fen. Door voortdurende propaganda van de zijde der bestuurders wordt zoo wel aan de teelt als aan de sorteering en de verpakking steeds meer zorg be steed, zoodat deze veilingen steeds meer beantwoorden aan het doel, n.l. het voornaamste middel om den hoog- sten prijs te bereiken. De stedelijke vei lingen zijn gemeentelijke instellingen, die verpacht zijn aan derden, voor die laatsten is het eenige doel, aan deze zaak geld te verdienen. Het belang van den teler komt pas in de tweede plaats, en zeggenschap heeft de teler heelemaal niet. Het zou een stap terug zijn, als op Amsterdam werd ingegaan. Gaat de evolutie zóó, dat in de groote centra ons product zal moeten worden geveild, dan zullen deze stedelijke veilingen moeten worden verlengstukken van de „plattelandsche". De weg is dan ge baand om het principe van producent naar consument werkelijkheid te doen worden, In zijn repliek gaf de spreker den heer Welleman veel toe. De heeren Frelier en Th. Vogelaar on derstreepten het betoog van den heer Welleman. Geen der aanwezigen had lust om aan de Amsterdamsche roep stem gevolg te geven. NISSE. Woensdagnamiddag vergader de het Waterschap „de Buitenpolders van Nisse". Aanwezig 6 ingelanden. De hyp. zekerheidsstelling van den ont vanger-griffier (werd nader vastgesteld op 1000. De rekening 1933-34 werd goedgekeurd in ontv. 4398 en uitg'aven f 3475, goed slot f 923. De begrooting 1934-35 werd vastgesteld in ontv. en uitgaaf op 3903 met een post van on voorzien ad 748. Het dijkgeschot werd vastgesteld op 8.50 per ha, vorig jaar 9.-. RAAD VAN WAARDE. WAARDE. Woensdag vergaderde de Raad voltallig, onder voorzitterschap van den burgemeester J, C. van Burg. Ingekomen was een schrijven om ad- heasie te betuigen aan een verzoek aan den Minister van Waterstaat, om bij de werken aan het Kanaal door Zuid-Beve land, rekening te willen houden met werkelooze grondwerkers uit Zuid-Beve land. Hiertoe werd besloten. Mededeeling werd gedaan, dat er in dén Westveerpolder een stortplaats voor vuilnis is gereserveerd. Voorloopige be- Middelburg, l-VI-'34. Donderdag: hoog ste luchttemperatuur 25 °C (77 °F); laagste 13.2 °C (55 °F). Heden 9 h: 17.2 °C; 12 h: 24 °C. 0.2 mm regen of neer slag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 766 mm; laagste 765 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 770.8 mm te Ingö; laagste 754.1 mm te Jan Mayen. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige wind uit O. rich tingen, helder tot licht of half bewolkt, droog weer, behoudens kans op onweer, warm, Zon op: 4 h 46; onder: 21 h 11. Licht op: 21 h 41. Maan onder: 9 h 42. L. K. 4 Juni. (Zomertijd.) Westkapelle is 28 min. en Domburf 23 min. vroeger; Veere is 38 min. later (S Springtij.) Hoogwater. Laagwater Juni. Vr. 1 4.32 16.52 10.59 23.34 Za. 2 5.27 17.48 11.47 24.28 Zo. 3 6.25 18.43 12.38 (Zomertijd.) Hoogwater. Laagwater. Juni. Vr. 1 S 6.32 18.56 12.04 24,33 Za. 2 7.23 19.49 12.56 Zo. 3 8.16 20.38 1.27 13.48 sprekingen, hadden plaats over eene eventueële wegverbreeding tusschen de mestvaalt voor de landbouwschuur van den heer IJ. C. Poley en de daarte genover staande haag. RAAD VAN TER NEUZEN. TER NEUZEN. In de Donderdag ge houden vergadering van den gemeente raad herdacht de voorzitter wijlen het raadslid J. Huijssen-De Koeijer, die de zer dagen op zoo noodlottige wijze om het leven is gekomen. De Raad verklaarde zich bereid voor de gemeente over te nemen het onder houd van den weg over den Baandijk, nadat de rijweg van rijkswege zal zijn voorzien van een betonweg. Ingetrokken werden het 2e en 3e lid van art. 26 der Bouwverordening, be palende dat voor het bouwen buiten de kom ruimte tusschen de woningen moet blijven. Deze bepaling wordt voor de minder gesitueerden te bezwaarlijk ge acht. Het voorstel der meerderheid van B. en W. om niet in te gaan op het verzoek van het comité van actie om te besluiten het tot stand komen der Zeeuwsch- Vlaamsche waterleiding alsnog te voor komen en daartoe de noodige maatre gelen te nemen, waarover in de vorige vergadering de stemmen staakten, werd thans aangenomen, met 8 tegen 6 stemmen. De heer Colsen opperde het denk beeld wegens de ongelukken langs het kanaal, (reeds 6 slachtoffers zijn op kor ten tijd te betreuren door in het kanaal rijden) te trachten een voorziening te krijgen langs den kanaalboord door een betonnen muurtje of een graszoden dijk je. De voorzitter verklaarde dat B, en W. bereid zijn, daarover eens met de be trokken rijksautoriteiten te spreken, BIERVLIET. In de Donderdag gehou den algemeene vergadering van ingelan den van den Paulina-polder werd als no. 1 op de aanbeveling voor dijkgraaf geplaatst de heer R. Sturm te Yzendijke, zulks in de vacature-Jac. Dieleman. Bedolven. WATERLANDKERKJE. De polder werker A. S. bezig zijnde een rioleering te maken van plm. 3 meter diepte voor den „Gen. Prins Willem Polder" werd door een grond afschuiving bijna geheel bedolven. Met vereende krachten is hij door anderen, die daar ook werkten, bevrijd. Hij bleek zich leelijk te hebben bezeerd, en kon niet staan. Per auto is hij naar zijn woning te Schoon-»., dijke gebracht. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Naar wij vernemen zal S. een paar weken het bed moeten houden.

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1