KRONIEK van den DAG. LEVENSVERZEKERING-BANK Daalt Uw rente? niet converteerbaar FRIESCHE BAA110,13 en 15 ct TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEÜWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN DONDERDAG 31 MEI 1934. No. 126. FEUILLETON. FORTINBRAS, DE KOOPMAN IN GELUK, ROTTERDAM Laat er geen gras over groeien Koop vandaag een pakje Echte Friesche Heeren baai en U zegt voortaan Een Beleggings-Polis der „Nationale" is GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG. De affaire-Insull Was de bankier het slachtoifer van een aantal menschelijke aasgieren? Hoe men de zaak te Chicago bekakt. Onlangs hebben wij het een en an der verteld over de onvrijwillige zee- -t Aen A.merikaanschen ex-ban- kfeT Samuel Insull, die tot besluit daar- j r de Turksche politie werd in gerekend en daarna aan de Ver. Staten B .i; Geleverd. De man zit thans in de Gevangenis te Chicago, dezelfde stad, waar hij eenige jaren geleden een kolos sale financieele onderneming dreef (de kapitalisatie er van werd indertijd ge schat op 1 millioen dollar). Millioenen dollars, veelal toebehoorende aan klei ne beleggers en spaarders waren op een gegeven oogenblik verdwenen. En In- sull verdween toen zelf ook naar Griekenland, waar hem na twee jaar aangezegd werd zijn biezen te pakken, met het bekende gevolg: de zwerftocht op een Grieksch schip en de aanhou ding. Onze Amerikaansche correspondent wijdt thans een brief aan de ontvangst van Insull te Chicago en in verband daarmee aan de merkwaardige menta liteit van het Amerikaansche publiek. Wij ontleenen daar het een en ander aan: Toen Insull uit den trein stapte en omringd door een cordon politie naar zijn auto liep was er een man, die zijn hand uitstak en direct door de vlotte bewakers tegen den grond werd gesla gen uit vrees dat hij Insull kwaad wilde doen. Op de been geholpen stootte de man er uit, dat hij Insull de hand had willen drukken en hem moed inspreken, omdat hij „met den ouden kerel te doen had". Dit lijkt sterk op de reactie van 't bioscooppubliek over het heele land, wanneer hen een foto van den aarts- schurk John Dillinger, ontvoerder, bankroover en moordenaar, vertoond wordt zij klappen Niet voor diens misdaden en het gevaar, dat dreigt zoo lang dit gevaarlijke individu vrij door 't land zwerft, maar omdat de brave bur gerij er iets sportiefs in vindt, dat deze man tot op heden in staat is geweest alle netten van de wettelijke overheid te ontglippen. Dit staaltje van Ameri kaansche mentaliteit, zoo geheel ver schillend van de onze, gaat ook op voor Insull, die twee jaar in zijn eentje ge vochten heeft om zijn vrijheid tegen de macht van de U.S.A. met zijn 125 mil lioen inwoners en enorme autoriteit. Het Amerikaansche volk is dol op zulke dingen als een jacht op Insull of Dillin ger en staat dan gewoonlijk aan de zij de van den vervolgde. Maar er is nog een veel belangrijker factor voor de publieke opinie in het Insull-geval. Het is de vaste en mis schien algemeen verbreide overtuiging, dat Insull niet weggeloopen is om al leen zichzelf te redden. Van alle kanten is de meening geuit, dat er een menigte lieden in Chicago woonde, die hem lie ver nooit terug wilden zien menschen in de politiek en het zakénleven, wier gemoedsrust leelijk gestoord zou wor den, ja zelfs wier persoonlijke vrijheid in het gedrang zou kunnen komen, wan neer Insull eens aan het opbiechten ging. En in dezen geest klopt heel Chicago's hart vol verwachting, dat Insull tijdens zijn komende proces niets en niemand zal sparen, maar integendeel man en paard zal noemen. Want dat hij alleen aansprakelijk is voor het te loor gaan van tientallen millioenen van zuinige e eggers en kleine spaarders wil er tot nog oe bij niemand in. En voor zoover GIG"-ut u verlede.n van deze uiterst in gewikkelde geschiedenis heeft kunnen putten wijst veel er op, dat Insull niet door WILLIAM LOCKE. 29. HOOFDSTUK VIII. CoHnna opgekwikt door in allerijl on oden voedsel, stak een cigaret op en verklaarde zich op sarcastischen oon bereid om naar het Orakel te luis teren. liet Orakel boog met zijn gewo ne welwillendheid en sprak lang en v oeiend in termen, die niets dubbel zinnigs hadden, omtrent zijn bedoeling. m nu te zeggen, dat Corinna verrast was over zijn voorstel, zou haar gevoel van verontwaardigde verbazing slecht weergeven. Doodstil zat ze daar met vuurroo e wagen en samengeperste ïppen en iet den ellendigen kerel zijn uitspraak voleindigen, voordat zij hem geheel ging vernietigen. Hij sprak nog, Blg°Urdm aan de deur verscheen. Midden in zijn zin brak Fortinbras af en nep hem toe, binnen te komen. - Mijn beste Gaspard, zei hij in het Granfh' wfnt Bigourdin kende weinig Engelsch, ik ga mademoiselle Corinna Tlt,C Vj0rleëgen, dat zeer haar geluk zal bevorderen en waar jij ook een reusachtige oplichter is geweest maar het onwillige slachtoffer van een aantal menschelijke aasgieren, die hem zijn voorspoed niet gunden. De Amerikaansche geschiedenis is vol van dergelijke voorbeelden. Een menig te lieden, die met niets begonnen zijn en later tot de fameuze „milliardairs"- kaste zijn gaan behooren hebben de aanvallen van jaloersche kleinere god heden niet kunnen afslaan en zijn er aan ten gronde gegaan. Een naam, dien iede re lezer kent en er een frappant voor beeld van genoemd kan worden, is Wi- liam Fox, de filmmagnaat, wien letter lijk zijn heele levenswerk door naijveri ge financiers ontnomen is, toen de Fox Film op den top van de bioscoopin dustrie was gekomen William Fox is op het oogenblik een gedesillusioneerd mensch, die wel heel royaal kan leven, maar niets meer te zeggen heeft in de maatschappij, die hij van het poovere begin tot een millioenenconcern heeft opgebouwd. Zoo zijn er meer op te noe men, wier namen mijn lezers niets of een heel klein beetje zouden vertellen en die op dezelfde manier het slachtof fer geworden zijn van samenzweringen door beursmanipulaties, opkoopingen van aandeelen e.d. waardoor zij zich de macht over hun eigen levenswerk uit de hand gewrongen zagen en dan alle schuld van een faillissement of een mis lukking op hun schouders geschoven kregen. Terwijl de bewerkers van die catastrophe op den achtergrond bleven! De vaste overtuiging, dat Insull op het oogenblik voor offerlam mag spelen voor anderen, die evenzeer, zoo niet meer schuldig zijn dan hij zelf, maakt dat er nu een stroom van sympathie door het land gaat. Zelfs bij de eenvou dige lieden, die hun spaarduiten in zijn ondernemingen verloren hebben Zulke opmerkingen als „Waarom gaan ze niet achter de andere lui aan De oude heer (Insull) was de ergste niet worden tel kens en telkens gehoord. Insull was een tyran, hij was een onaangenaam mensch, hij was een hardvochtige en hij zag er geen bezwaar in om links en rechts menschen om te koopen, ten einde zijn doel te bereiken. Maar het publiek ver heugt zich nog eiken dag in de verwar ming en het licht en de transportmidde len, die hij hun toch ook in de laatste dertig jaar verschaft heeft en het schit terende gebouw van de „Chicago Civic Opera", die in de jaren 1928 en 1929 de New-Yorksche „Metropolitan Opera" naar den kroon stak, staat nog in de „Windy City" als een monument van Insull's geniale ondernemingsgeest. Chicago heeft die jaren van weelde en voorspoed niet vergeten. Het heele land heeft door dolle speculaties milliar- den en nog eens milHarden verloren, niet alleen in Insull-beleggingen, maar in Wall Street en in niet-bestaande Pe- ruviaansche spoorwegen Insull heeft een groote kans van vrijspraak. NATIONALE (ïngez. Med.J (Ingez. Med.) wel je goedkeuring aan zult geven. Ga zitten en neem deel aan onze vergade ring. Ik vind bij voorbaat alles goed, zei de forsche man glimlachend. Dan bent u zeker al van dit prach tige plan op de hoogte? vroeg zij, In 't geheel niet, maar ik heb een onbeperkt vertrouwen in mijn zwager. Zijn idéé is, dat ik in uw fabriek werk zou vinden als opzichteres. Maar dat is prachtig, riep Bigour din uit met schitterende oogen. Zoo iets kan alleen maar in zijn wijs hoofd op komen. De zaak groeit Félise en mij boven het hoofd. Vroeger of later moet ik een vrouw aanstellen bij de fabrica ge. Ik heb Daniël mijn moeilijkheden vertelt en nu komt hij met deze prach tige oplossing. Want het is werkelijk prachtig. Zijn heele eerlijke gezicht straalde. Je zoudt van meet af aan moeten beginnen om er alles van te leeren, voegde Fortinbras er vlug aan toe. Dat zou gemakkelijk gaan, want zij, die je moeten onderrichten, zijn van goeden wille en je hebt een flinke dosis gezond verstand. Je zoudt iederen dag meer gevoel van eigenwaarde krijgen omdat je een werkzaam deel neemt in het so ciale organisme. i Dus, zei Corinna, ter wille van Bi- gourdin's tegenwoordigheid een heftige uitbarsting bedwingend, hoewel ze trilde van woede, u zoudt willen, dat ik het leven, dat God mij gegeven Vergadering van Woensdag 30 Mei te 2 uur. Voorzitter de burgemeester. Aanwezig 16 leden. Eén vacature. 1. Notulen vergadering van 18 April 1934. Deze worden onveranderd goedge keurd. 2. Ingekomen stukken, De VOORZITTER deelde mede, dat B. en W. als nog toestemming hebben verleend aan J, Dronkers te Seroosker- ke voor den bouw van drie woningen op een perceel grond aan den Veerschen weg. De heer JERONIMUS legde dit nader vast. Bij de kwestie van de kosten van spui ten van den fontein op de Balans zeide de heer DEN HOLLANDER dat het niet erg duidelijk is, dat men nu van f 140 op 90 is gekomen. De heer BOASSON begreep niet wat de heer Den Hollander bedoelde. Er is destijds 140 geraamd, nu is 90 bere kend. De heer PAUL vroeg met den heer Hollander: hoe kwam men destijds tot 140 De heer BOASSON achtte dit ten slot te niet van belang, omdat de waterlei ding toch verlies oplevert. Hij zeide, gehoord verschillende protesten, de zaak wel nader met den directeur te zullen bespreken. De heer ONDERDIJK zeide, dat de 140 een berekening is van den vori- gen directeur. De heer v. d. FELTZ wilde de vraag beantwoord zien -of de motorische op pomping meer of minder zal kosten. De heer JERONIMUS ontkende dat het hier stelposten betreft, men moet de waterleiding als een zuiver commercieel bedrijf beschouwen. Bij de kwestie der klinkers voor Blau- wendijk en Poelendalesingel, herinnerde de heer JERONIMUS aan de geschie denis van dit werk. Spr. ontzegde het recht aan den wethouder beslist te zeg gen, dat de levering aan de verwachtin gen voldeed, nu er toch geen monster meer is genomen. De tijd tusschen monsterneming en levering was veel te groot. De heer ONDERDIJK zeide niet te zullen antwoorden. De heer JERONIMUS zeide toch te zullen voortgaan. Het monster nemen van een tap steenen is zeer moeilijk. Spr. gaf ernstig in overweging alleen steenen te koopen franco wal met keuring hier, en niet de menschen aan hun werk te onttrekken om elders te gaan keuren. De heer ONDERDIJK zeide, dat de vorige maal alleen is toegezegd de stuk ken in den trommel ter inzage te leggen; er is gewerkt met de Provincie samen heeft, gebruikte om pate de foie gras te maken? Dat is beter dan je als een dwaas aan te stellen door slechte schilderij en te maken. Ik heb 't schilderen opgegeven, zei Corinna. En iedere vrouw stelt zich als een dwaas aan. Van daar het voort bestaan van het menschdom. In jouw geval, mijn lieve Corinna, zou dat prijzenswaardige dwaasheid zijn. U beleedigt me, riep ze, haar wangen vuurrood, Stil, stil zei Bigourdin en hij legde zijn forsche hand op de arm van zijn zwager. Maar Fortinbras streek zijn witte manen naar achter en zag beiden aan met den rustigen blik van een ouden kalmen leeuw. Het kan niet als een beleediging beschouwd worden, als men een cyni- schen grap beantwoordt met het ge zegde dat èn huwelijk èn moederschap het prijzenswaardige lot van de vrouw zijn. Hoonend vroeg Corinna, Hoe speelt u dat klaar om zoo te doen? Wat te doen? Zoo te praten. Omdat ik onderwijs heb gehad, dat verder ging dan gewoon lager on derwijs. Maar je hebt niet geantwoord op mijn voorstel. Eens heb je gezegd, dat je het leven bij de keel zou grijpen om er iets groots uit te schudden. Dat en de heer Jeronimus moet wat beschei dener zijn. De VOORZITTER deelde mede z.i. geen recht te hebben het bespreken van een voorstel te voorkomen. De Raad nam de zaak voor kennisgeving aan. De kwestie der Marktzetting van bo ter en eieren gaf den hr. HARTHOORN aanleiding er op te wijzen dat de notee ring van thans onhoudbaar is. Niet al leen de boeren, maar ook de midden stand heeft belang bij behoud van de markt; maar dit wordt niet bevorderd als de overheid zich met de marktnotee- ring bemoeit. Het verdwijnen van de Markt zou ook schade doen aan vreem delingenverkeer. De heer"DEN HOLLANDER zeide, dat de aanvoer op de Markt maar een deel is. En nu komt het voor, dat de boerenboter duurder is dan de Room boter, en dit is een schade voor de handelaren. Een Nederlandsche notee ring is van meer belang dan een Mid- delburgsche. De VOORZITTER zeide, dat ook B. en W. alle bezwaren kennen: maar zij refereeren zich aan het advies van den Rijkszuivelconsulent, om de zaak niet te veranderen. Er zijn toch partijen, en die moeten zich eerst eens met elkaar verstaan. B. en W. wachten inlichtingen dan van beide zijden af. De heer DEN HOLLANDER meende, dat men zich dan voorloopig moet ont houden van noteeren door de gemeente. De heer JERONIMUS zeide, dat het hier een algemeen belang geldt ten op zichte van het vreemdelingenverkeer. De Rijkszuivelconsulent is voorstander van veilingswezen. De adressen werden nu voor kennisgeving aangenomen. De VOORZITTER deed mededeeling van de beslissing van de Kroon inzake de barak. 2a, Benoeming secretaris Burgerlijk Armbestuur. Voor de benoeming van een secretaris B.A. bestond de voordracht, die opzette lijk niet-alphabetisch was, uit de heeren K. J, van Sluijs en A. G. Bouwense. Mevrouw WEIJL meende, dat men in zulk een geval als deze ook de stuk ken voor de raadsleden ter inzage moet leg'gen. Maar buitendien wilde zij er iets over in besloten zitting zeggen. De heer PORTHEINE wilde dit dan doen aan het einde der agenda. Aldus werd besloten. 3. Verhuring gemeentegrond Smids- bolwerk. Het voorstel luidde om 53 c.a. grond aan het Smidsbolwerk weder voor 5 jaar te verhuren tegen 795 per jaar, thans aan W. Jansen. Aangenomen z.h.st. 4. Pachtvermindering gronden Oude Mïddelburgsche Haven. B. en W. stellen voor aan A. Tjaarda over het pachtjaar 19321933 73.60 vermindering van pacht toe te staan wil je nog, maar je kunt het niet. En je weet dat je het niet kunt, lieve Co rinna. Zelfs zij, die het wel kunnen, valt toch weinig geluk ten deel. Geluk komt tot ons door de fijnste kanaai tjes! En ik geloof dat het voor jou zou komen door de lever van een ve'tge- mesten gans. Na Corinna's uitval was er een scha duw gevallen over het zonnig gezicht van Bigourdin. Mademoiselle Corinna, zei hij op ernstigen loon, als u deze positie, zoudt willen aanvaarden deze positie die niets oneervol is, dan verzeker ik u uit den grond van mijn hart, dat u met groote achting en waardeering behan deld zoudt worden. De volmaakte hoffelijkheid van Bi gourdin ontwapende haar. Ze was na tuurlijk nog verontwaardigd op Fortin bras. Dat hij haar, Corinna Hastings, 't laatste type van de geëmancipeerde jonge, Engelsche vrouw, er zeer op ge steld haar persoonlijkheid te laten gel den, zou aanraden om zich te begraven in een duf, klein, Fransch stadje en 'n soort van huishoudster te worden in 'n klein Fransch hotelletje! Dat voorstel was belachelijk, een beleediging van haar persoonlijkheid die zij zelve toch zoo belangrijk vond en die hij van nul en geener waarde scheen te achten. Waarom maar niet dadelijk kamer meisje of ganzenhoedster worden? Zijn minachtende aanmatiging maakte haar razend, Ze was woedend op Fortin- voor de gronden in de Oude Middelburg- sche Haven. Aangenomen z.h.st. 5. Wijziging Ambtenarenreglement en Wachtgeldverordening. Dit voorstel omvatte o.a, de bepa lingen inzake het dragen van insignes, het vlaggen, lid zijn van verboden ver- eenigingen, ontslag bij huwelijk en bij revolutionnaire gezindheid, en ten slot te de bepalingen inzake opkomst in mi litairen dienst. De VOORZITTER deelde nog enke le wijzigingen mede, o.a. dat met de huwende ambtenares, zij wordt gelijk gesteld die in concubinaat gaat leven. De heer PAUL meende, dat men den raad gaat uitschakelen, en vroeg of ieder der leden van B. en W. de voor gestelde bepalingen noodzakelijk acht. Als het zoo is, dat B. en W. het noo- dig vindt en dan vroeg' spr. of er hier ter plaatse noodzaak is voor deze bepa lingen en of de bestaande niet voldoen de zou zijn. Nu lijkt het of men geregeerd wordt door circulaires van de regeering. Hier tegen protesteerde toch ook de V. D. Kooiman, lid van Ged. Staten van N.- Holland. Dit alles is in strijd met de Grondwet, en de redactie is dit zelfs met de gemeentewet. De raad moet ver ordeningen vaststellen en niet de minis ter. Er zijn enkele bepalingen waartegen spr. geen bezwaar heeft. Zoo het dragen van insignes in dienst, en het vlaggen van dienstwoningen. Vallen er ook vlag gen van sportvereenigingen onder waar toe bijv. een zoon of dochter behoort Het gaat om het ontslag van ambte naren om tot nu toe niet bestaande re denen. Het recht van vereeniging is toch ge regeld bij de grondwet, maar de wet re gelt het verder. Dit moét zijn voor iedereen, maar niet voor de ambtenaren alleen, die mogen geen uitzonderingspo sitie innemen. Er is z.i, een bezwaar, dat alleen de voorzitter van den raad van ministers de verboden vereeniging aanwijst. Het is de vraag of Utrecht zich wel zou heb ben aangesloten als zij geweten had daardoor Ir. Mussert te moeten ont slaan. Spr. kwam er tegen op, te bepalen, dat het eerst de gehuwde ambtenares- se zal worden ontslaan. Men kan de crisis toch niet verwijten aan de vrouwen, want de meeste regeer ders zijn toch nog altijd mannen. De cu mulatie van inkomens wordt toch ook bevorderd bij de aanstelling van regee- ringscommissarissen. Spr. vroeg den heer Boasson pertinent hij hij denkt over het voorgaan van de vrouw bij ontslag. Hoe denken B. en W. te beoordeelen of iemand is van revolutionnaire gezind heid? Men kan dit door verschillende brillen bezien. De Oostenrijksche reg'ee- ring was z.i. in Februari revolutionnair, wat vandaag gezag is, kan morgen re volutionnair zijn en omgekeerd. Mevr. WEIJL zeide ook, dat het voor- bras. Maar Bigourdin, die de zaak be handelde als iemand, die een gunst vroeg, verdiende een beleefd antwoord. Monsieur Bigourdin, zei ze met veel waardigheid, iets getemperd door een medelijdend glimlachje, ik weet dat u allervriendelijkst bent en ik dank u oprecht voor uw aanbod, maar om per soonlijke redenen kan ik er niet o.p in gaan. U moet me vergeven, dat ik naar Engeland terug ga, waar mijn plicht mij roept. Je plicht? Tegenover wie? vroeg Fortinbras. Ze wierp hem een vernietigenden blik toe. Tegenover mij zelf, antwoord de ze. In dat geval valt er niets meer te zeggen, merkte Bigourdin mistroostig op. Daar valt nog van alles te zeggen, zei Fortinbras, maar het is de moeite niet waard om het te doen. Corinna stond op en nam haar hand schoenen. Ik ben blij, dat u dat inziet. Bigourdin stond ook op en hield Tiaar een oogenblik tegen: Als u ons, met fijnen tact doelde hij ook op Félise ais gastvrouw, de eer wilt aandoen eeni ge dagen onze gast te zijn, om het aan bod nog eens te overwegen, zoudt u misschien een ander besluit nemen. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 5