kriStmmenTtr 7? ,vra*e"' BURGERLIJKE STAHD. MARKTBERICHTEN. GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG. pening is, dan wel dat zij slechts een uit val is geweest, welke echter den Euro pe eschen vrede groote schade kan toe brengen. De diplomatieke medewerker van de News Chronicle noemt de zitting van gisteren de meest hopelooze en nega tieve welke hij ooit heeft meegemaakt. De verdaging tot Vrijdag kan, volgens dezen medewerker slechts zoo worden opgevat, dat men in den tusschentijd m particuliere besprengen wil overwe gen, of het nog doel heeft de conferen tie voort te zetten. Dit alles gaat natuurlijk veel te ver. Er is zeer zeker een ietwat onverkwik- kelifke sfeer te Genève ontstaan. Maar van een afbreken der onderhandelingen kan nog geen sprake zijn. Misschien zou men zelfs mog'en verwachten, dat de bui, eenmaal overgedreven, zuiverend heeft gewerkt. (Vervolg van het Tweede Blad). Avondvergadering. Voortgezet werd de behandeling van het voorstel inzake de openstelling van winkels op Zondag. De heer PORTHEINE was het eens met den heer Jeronimus, en had ook gaarne iets meer gezien. Spr. is het met den heer v, d. Feltz eens, dat men de verordening iets meer moet omschrijven in de overweging tot invoering. Alleen een uitbreiding van het Vreemdelingenverkeer is niet vol doende. Men zou kunnen zetten, dat het Vreemdelingenverkeer vooral op Zondag toeneemt en zich concentreert op het centrum van de gemeente. Het tweede bezwaar van den heer v. d. Feltz achtte spr. niet zoo groot. Aan de hand der betrokken wetten, meende spr. op juridische gronden, dat de veror dening zal worden goedgekeurd. Deze verordening steunt niet op de arbeidswet, doch op de winkelslui tingswet, die aan de gemeenteraden, zoowel de bevoegdheid geeft tot ver zachting, dan verscherping van de wet. Hier doet men beide door de opening toe te laten, en het toelaten van per soneel te verbieden. Men kan het in art. 2 opnemen, maar spr. geeft de voorkeur art. 3 op zich zelf te handhaven, wil een hooger or gaan het anders, dan zal men zich" er bij neer moeten leggen. De heer HARTHOORN geloofde er niets van, dat Middelburg om het vreemdelingenverkeer draait, en het 'n algemeen middenstandsbelang is. Van een algemeene toename van het vreem- dlingenverkeer merkt spr. niets. Uitbreiding van het rayon zal ten nadeele van andere winkeliers zijn, die door de concurrentie worden gedwongen hun winkel open te houden. De heer DE BRUIN had een zuiver technische opmerking. De heer BOASBON zou persoonlijk gaarne een veel uitgebreider vrijheid zien ingevoerd, maar bij B. en W. heeft spr. zich neergelegd bij het geen te bereiken was. Een groote uit breiding had niet veel kans op goed keuring door den Kroon. Spr. verdedigde tegenover den heer v. d. Feltz het nu weer komen met een voorstel; want nu gaat het niet meer om een verzoek van een enkeling, maar om adressen van Vreemdelingenver keer en Handelsbelang. Onder de leden van Handelsbelang zijn zeker ook niet winkeliers. Maar van de 195 leden, die voor stemden, waren 118 winkeliers, van de 34 tegen stemmers, waren er 19 winkeliers. Het is juist, dat niet de organisaties zijn gehoord, maar wel de grootste der drie. De beide anderen hebben samen niet zooveel leden, als er nu van Han delsbelang aan deel namen. Het vreemdelingenverkeer neemt door boot- en wegenverbeteringen zeer toe. Er was dus reden om weer er mede te komen. Toen B. en W. begrepen te moeten beperken, en wel in de buurt, en ook in hel soort van winkels is het huidige voorstel ontstaan. Het vreemdelingenverkeer beperkt zich hoofdzakelijk tot de Markt en ge noemde straten en wat de branches be- treft, kwamen de souvenirs naar voren. Ook sigaren zijn zeker gaarne geziene artikelen voor vreemdelingen, maar terwijl de souvenirs bijna uitsluitend in het centrum worden verkocht, geldt dit niet voor de sigaren. Die worden alom verkocht. B. en W. kunnen dan ook niet richSgaook.et een Uilbreiding in welke Het is hier iets heel anders dan met het voorstel-Den Hollander, daar weet 5f3« ?at Cr een wet zal komen, w bij deze materie is dit zeer 0nZeker. Het Vreemdelingenverkeer kan men met deze verordening bevorderen en de passanten, die hier maar kort blijven, kun nen hier iets koopen en moeten dan niet naar Veere, Domburg of Vlissingen gaan om souvenirs, daar kunnen zij ze Lo pen naar hartelust. De beperking is nu zoo groot mogelijk wil men later verder gaan, dan kan men altijd nog zeggen tot Hier toe en niet verder". Spr. zride dat krijgt men het deksel op de neus. Men dwingt met deze beperkte bepa ling niemand tot opening. Ook vroeger was het aantal geopende winkels zeer gering. De VOORZITTER zeide, dat de adres sen in handen van B. en W. zijn gesteld is. om advies. Het college had een heel an dere samenstelling en moest dus eens nagaan wat destijds tot afwijzen aanlei ding gaf. Destijds ging het om ongelimi teerde openstellen op Zondag. B. en W. hebben nu een voorstel ge daan van slechts drie maanden, voor 'n beperkt deel der stad, voor enkele win kels en voor enkele uren. Het is een voorstel van een streng exeptioneele strekking. Het sluit zich in alle opzich ten geheel aan bij den geest van de wet. Er is voorkomen, dat men dwang uit oefent op filiaalhouders, dat de concur rentie te scherp is, Spr. heeft de vroe ger naar voren gebrachte bezwaren be studeerd. Het is niet te ontkennen, dat er hier vreemden komen op Zondag, al blijft 't gelukkig daarbij rustig in de stad. Spr. heeft doen nagaan, dat 't des Zondags ge middeld 500-600 personen bedraagt, grootendeels buitenlanders. In de hotels waren gemiddeld 80 per sonen in de groote hotels. Spr. kreeg zonder persoonlijke con trole den indruk, dat het vreemdelingen verkeer groot is te Middelburg, grooter dan in andere plaatsen van gelijke groot te of nog grooter. Als het tijdelijk min der is door de oeconomische toestanden, dan mag in de toekomst bij herstel dei- toestanden weer op meer worden gere kend. Middelburg ligt nu eenmaal in het centrum van het gezochte land. Onder seizoenplaalsen rekent men zoowel badplaatsen als Scheveningen of Zandvoort, als ook Velp, Eede enz. Middelburg is het bepaald niet, maar 't is wel een drukke vreemdelingenplaats. Verleden jaar heeft de firma F. B. den Boer zich tot den Minister gewend en deze schreef aan B. en W., dat als er reden voor is, hij geen bezwaar heeft te- g'en eenige openstelling der winkels ge durende enkele uren op Zondag. Minister Verschuur is er niet meer, maar spr. ver trouwt het plan ook bij den Minister ad interim geen bezwaar zal ontmoeten. Spr. staat aan de zijde van de prin- cipieele tegenstanders, en wel bij Zon dag als een dag van heiligen ook en van sociaal groote beteekenis. In de Kamer zou hij zeker tegen ver ruiming der opening hebben gestemd, maar hier gaat het of men gebruik zal maken van een aan den raad gelaten gelegenheid bij art. 9 om een uitzonde ring te maken, bij bijzonderheden. Als deze er zijn, dan rust z.i, de plicht op den raad om 't te doen. Men kan daar niet uitsluitend principieel tegenover blij ven staan. Spr. schaamt zich zijn begin sel niet. Bij de toepassing moet men re kening houden met de plaatselijke om standigheden en de structuur der wet. Middelburg heeft in bevolking en in den raad een zeer gemengde samenstel ling. Spr. meende de zaak objectief te moe ten beoordeelen en meende toen in het voorstel te kunnen berusten en het den raad met weinig enthousiasme te kunnen aanbevelen. Men kan van spr. niet verwachten, dat hij het Vreemdelingenverkeer op Zondag gaat aanmoedigen; maar hier heeft men met de werkelijkheid te maken. Heel delicaat is voor spreker, de kwestie van het personeel. Het zou voor hem 'n be paalde moeilijkheid zijn, als het verbod van het hebben van personeel in de win kei niet toelaatbaar bleek te zijn. Spr. heeft deze kwestie ook uitvoerig nage gaan en kwam tot de conclusie, dat art3, verbiedend hel werken van het perso neel, niet in de verordening behoort. Uit sociaal oogpunt is het doen wer ken van het personeel af te keuren. Spr. vreest zeer, dat men de goedkeu ring niet zal krijgen. Spr. is daardoor in een impasse geraakt. De heer ONDERDIJK zeide, dat men de Zondagssluiting moet handhaven; en zeker geen personeel mag laten werken, en dit denkt ook spr.'s fractie. Spr. meende, dat als de juristen het niet eens zijn men gerust kan afwachten W£\v7 re^eer'në zal beslissen over art. 3. waar de Voorzitter het belang van het Vreemdelingenverkeer zoo mooi uit eenzette, en men dit toch niet keeren kan, doch alleen kan verplaatsen, ver dedigt spr. het idee, dat de winkeliers vrijwillig verklaren geen personeel in dienst te zullen laten komen. Uitbreiding van de verordening zou spr. afkeuren, ook voor wat de sigaren winkeliers betreft; omdat dan ook de caféhouders sigaren kunnen verkoopen. Domburg heeft toch ook een anti-rev. burgemeester en is grootendeels rechts De heer PORTHEINE wilde wel be kennen dat het wellicht tot twijfel kan aanleiding geven, maar spr. blijft er bij, dat men hierbij zich houdt aan de Ar beidswet. Spr. neemt echter het risico niet voor zijn rekening, stelt voor art te schrappen en in art. 2 op te nemen dat de winkeliers een vrijwillige ver klaring afleggen geen personeel in dienst te zullen hebben "op Zondag. De VOORZITTER zeide, dat men nu wel kan aannemen, dat geen enkele winkelier zal opponeeren, maar dat blijft maar een veronderstelling. Spr. zou buiten de verordening om de win keiiers willen laten verklaren geen personeel te zullen hebben op Zondag. Mevr. WEIJL wilde er zich toe be palen, den wensch uit te spreken, dat de winkeliers geen personeel zullen hebben. Doen zij het toch, dan kan men de verordening steeds weer wij zigen. De heer v. d. FELTZ meende, dat men tenslotte dan toch niet gebonden De VOORZITTER wilde eerst de verklaring der winkeliers hebben. De heer JERONIM3US wilde lezen in art. 2 „en in zooverre zij verlof van B. en W. hebben." De VOORZITTER stelde voor de kwestie aan te houden, en te trachten uit deze impasse te komen. De heer JERONIMUS stelde voor art. 3 te doen vervallen, en achter het eerste lid van art. 2 te lezen „Voor zooverre zij verlof hebben van B. en W." De heer ONDERDIJK zag daarin ge vaar en als het niet wordt goedge- gekeurd, dan moet men er weer aan beginnen. Dan is aanhouding beter. De heer DEN HOLLANDER zeide, dat men den kool en de geit wil sparen. Men wil het personeel sparen, maar dan de huisgenooten. Spr. voelt voor het geheele voorstel niets. "«1* De heer MES zeide destijds vernomen te hebben van een vooraanstaand jurist, dat de bepaling er in moet staan. Te Sluis stond zij er vast in. Spr. meende, dat de minister het zelf eischte. De ge- ïeele verordening wordt aangenomen met 10 tegen 6 stemmen. Met de linkerzijde stemde de heeren Mes en Jeronimus voor. 7, Rapport Raadscommissie ad hoe tot eventuecJe reorganisatie open baar U, L. O. Naar aanleiding van het bekende rap port stellen B. en W. voor vrijstelling te vragen van de verplichting tot het ge ven van onderwijs in „lichamelijke Oefening" aan school G, de betrekkin gen van vak-onderwijs en aardrijks kunde en geschiedenis en van amanues- sis op te heffen en de leeraren W. de Graaf en E. Mos, en de amanuensis J. J. Hoogesteger op wachtgeld te stellen. De heer PORTHEINE vroeg of er haast bij was. De heer BOASSON zeide zeker ook voor de ouders die nu niet weten hoe iet gaan zal. Mevr. WEIJL juichte het toe, dat het rapport komt tot behoud van school G, die van groot belang is voor Middel burg. Het is een school zooals men die elders onder andere namen heeft. Spr. is voor het behoud der afzonderlijke meisjesschool. Te Nijmegen heeft men afzonderlijke klassen voor jongens en meisjes. Voor vele leerlingen is het gaan naar R.H.B.S. of gymnasium geen bezwaar, het gaat niet aan al deze Scho len dubbel te hebben. De school heeft wel. een bijzonder ka rakter met leerkracthen met speciale bevoegdheden. Het is voor de meeste leerlingen het eind-onderwijs. De kleine klassen maken meer zorg aan ieder der leerlingen mogelijk. Spr. bepleitte ook behoud van de 5de klasse, omdat het voor vele meisjes goed is ook dit onderwijs te genieten en meer ontwikkeling te krijgen. De kosten zijn voor deze klasse laag en dus h.i. geen bezwaar. Spr. betreurde het opheffen van het vak lichamelijke oefeningen. Wellicht is bij toename van het aantal leerlingen weder invoering mogelijk. De heer MES wees er op, dat men be zuiniging op de jongensschool niet mo gelijk acht. Daar is net aan personeel genoeg. Maar dan blijkt dat de meisjes school het troetelkind van Middelburg is. Deze school is voor meisjes, die niet willen of kunnen volgen het onderwijs van de R.H.B.S. Het is voor de meisjes slechts een tijdverdrijf. Geroep: „O, o". Spr. wilde school G combineeren met de jongensschool, omdat daarmede Middelburg niet achteruit zal gaan en die school in deze tijden luxe is. Men kan in 3 jaar het diploma halen, maar dan behoeft men ook geen vierde klasse te hebben. De vijfde klasse zeker luxe. De heer DE BRUIN ziet twee stroo mingen. Mevr. Weijl wilde de school zoo veel mogelijk intact laten en de heer Mes haar besluit afbreken. Spr. wilde een tuschenweg en wel school Cr maken tot een gewone Uloschool van 3 jaar. Hoeveel is er dan te bezui nigen? Nu is het eerst 2000 en ten slotte ten hoogste 3000. De heer ONDERDIJK heeft geen groote verwachtingen gehad van de bezuinigingen, die zijn te vinden, en nu is hij verbaasd dat er nog f 3000 per jaar is gevonden Het overgaan tot een gewone U.L.O school zal allerlei kosten, ook van een gebouw enz. mede brengen Zeker school G is een troetelkindje maar daarvoor is recht. De R.H.B.S. of de H.H.S. krijgen subsidies van de gemeente, en die zui len wel de kinderen krijgen In de Meisjesschool ziet men in en buiten de stad nog steeds een Mulo- school, en dit brengt de leerlingen aan Als men nu de R.H.B.S. moet gaan be talen kost dit ook veel geld, zelfs reeds als men alleen de 5de klasse zou ophef fen en de kinderen naar de R.H.B.S gaan, kost dit f 600 meer. Men moet niet vergeten dat nu van buiten veel leerlingen school G bezoe ken, die niet naar de ULO school zullen komen. Het komen der buitenleerlingen (Ingez. Med.) Goes. Getrouwd: D. Gorsse 27 j. en E. C. iuijper 24 j.; W. J. Dominicus 25 j. en VL S. de Graaff 26 j. Kloetinge, Van 20—27 Mei. Bevallen: P. M. Mabelis, geb. Verhulst, d.; H. M. Mallekote, g'eb. de Jonge, z. Overleden: B. Vertriest, oud 70 j„ weduwn. van M. L. Steemetser. Gehuwd: M. Kosten, jm. oud 38 j. te Kaltendijke en J. C. Sonke, jd. oud 30 j. te Kloetinge. zou het 5de leerjaar willen behouden. schouwen en dit bestuur zou daarna De heer JERONIMUS is g'een bewon- nog eens met een voordracht kunnen deraar van dit voorstel, ook hij meent, komen, hetzij van dezelfde, hetzij van dat men voor de R.H.B.S. veel meer zal andere personen. moeten gaan betalen. £je VOORZITTER zeide, dat* B. en Spr. vreesde, dat men bij de begrooting w daartoe bereid zijn. 1935, wel eens zou gedwongen kunnen Besloten werd z.h.s. de benoeming worden tot opheffing der school. aan houden en de vergadering werd Als het M. O. gereorganiseerd wordt, dgarna gesloten dan zal men hier moeten komen tot ly cea in Middelburg. Spr. kent gevallen van leerlingen, die het verder brengen. 1 Spr. is voor de 4-jarig'e school. De heer PAUL behandelde de k//estie van de instelling van U. L. O. voor jon gens. Toen is de waarde van het diplo ma naar voren gebracht. Combinatie der scholen zal geen be zuiniging mede brengen. Men zal komen tot splitsing der klassen. Spr. komt op tegen de wijze waarop de heer Mes over het onderwijs aan school G en over het diploma sprak. Spr. wijst er op, dat men hoe langer hoe meer terug komt van de 3-jarige Ulo-oplei ding. Spr. kan niet medegaan met het voorstel De Bruin. Spr. is n u voor behoud van de 5e klasse en zal voorstemmen. Als er later meer bezuiniging door te krijgen is, zal hij voor opheffing stemmen. De heer v. d. FELTZ wees er op, dat op f 26000 nu f 3000 is te bezuinigen. 3eze school is geen luxe school, maar 'n dure school. Het was niet zoo eenvoudig dit te verminderen. Men heeft te maken met iets, dat historisch gegroeid is. Terug te brengen tot een 3-jarige is niet mogelijk, want dan komen de leer ingen toch bijna steeds een vierde jaar terug, zooals elders blijkt. De vijfde klasse is heel aardig, maar de vraag is of zij te handhaven is voor enkele leerlingen. Opheffen geeft maar 15 bezuiniging, maar bij een vacature onder het personeel zal men 5 of 4 uren minder moeten voorzien. Vacaturen zul- en spoedig' komen als men op 60-jarige leeftijd weg moet. Men kan dan iemand aanstellen met meer bevoegdheden. De heer BOASSON wilde niet het ge heele rapport bespreken, maar een lans te willen breken voor behoud van de 5e klasse. Deze klasse wordt door diverse ouders ten zeerste op prijs gesteld, om dat het onderwijs er groote ontwikke ling geeft aan de betrokken meisjes. De leerkrachten krijgen enkele uren meer les te geven, maar geen meerdere cor rectie of dergelijke, omdat men in die klasse geen huiswerk op geeft. Hoog stens zal er 120 tot 150 bezuinigd worden. Het afschaffen der vijfde klasse zul len de ouders reeds direct overwegen of men niet de meisjes onmiddellijk naar de R.H.B.S. zal zenden en dit kost meer geld aan de gemeente, zooals de heer Onderdijk reeds uiteenzette. Alleen uit beginsel van versobering, die er niet is, kan men toch de 5de klasse niet af schaffen. Dit kan steeds nog gebeuren, als het grooter voordeel mocht brengen. De heer DEN HOLLANDER lichtte liet minderheidsrapport toe. Spr. is voor 3 jaar, omdat binnenkort het ULO- diploma voor de Kweekscholen is ver- eischt. Spr. betreurt het, dat niet alle ar gumenten van de deskundigen in het rapport zijn neergelegd (wel zijn de no tulen ter inzage gelegd). Het rijk rekent niet met het aantal klassen, doch met het aantal leerlingen. Dit zou van belang zijn bij combinatie der scholen, wat geleidelijk kan geschie den. Spr. komt er tegen op, dat men het aantal leerlingen der meisjesschool te optimistisch voorstelt. De vijfde klasse is feitelijk niet bevolkt. Een deskundige zeide spr., dat de kinderen van gemeng de Ulo-scholen beter zijn in sommigs vakken. De raad vereenigde zich met alle on derdeden van het voorstel z.h.s., behal ve, dat tot opheffing van de vijfde klas se. Dit werd aangenomen met 9 tegen 7 stemmen, die der S. D. A. P. en V. D. De VOORZITTER bracht dank aan de commissie voor haar arbeid. 8. Gratificatie gemeenteambtenaar. B, en W. stellen voor den heer J. Ph. Koene 25 gratificatie toe te kennen als secretaris van de Commissie inzake het U.L.O. Aangenomen z.h.s. na een opmer king van den heer MES om zoo weinig mogelijk gratificaties toe te kennén. Verkoop grond. Op voorstel van B. en W. wordt als nog besloten tot verkoop van de per- ceelen 16 en 17 op het bouwterrein „de Griffioen" voor resp. 1500 en 1750 aan Daniëlse. Deze perceelen grenzen aan die waarop thans gebouwd wordt. Secretaris B, A. Hierna ging de vergadering te half twaalf over in eene met gesloten deu ren. Tegen half een werd de vergadering heropend en kwam de des middags aangehouden benoeming van een secre taris van het Burgerlijk Armbestuur aan de orde. Mevr. WEIJL zou willen verzoeken deze voordracht aan te houden. Zi denkt daarbij aan een andere mogelijk heid van vervulling dezer functie waarbij ze niet zoo zeer het oog heeft op een combinatie met een andere ge meentelijke werkzaamheid, als wel op een bezuiniging voor de gemeente. B. en W. zouden dan deze zaak nog eens Middelburg, 31 Mei. Aangevoerd door Walchersche boerinnen (oïficieele prijsnoteering): Boter f 0.75. Kipeieren f 2.25. Poelje f 1.50. Eendeieren f 2.30. Ganseieren f 7, Kalkoeneieren f 4.50. Aangevoerd door handelaren: Boter f 0.7214. Kipeieren f 2.25. Eendeieren f 2,25. Ganseieren f 4. Kalkoeneieren f 5, Particuliere prijs: Boter f 0.82 y«. Kipeieren f 3.25. Poelje f 2.50. Eendeieren f 3.30. Ganseieren f 7. Belasting' inbegrepen. Middelburg, 31 Mei. Op de he den gehouden eierveiling waren aange voerd 40.000 stuks. Gew. witte kipeieren 5052 kg 1.59; 52—54 kg 1.76; 54—56 kg 1.94; 56—58 kg 2.06—2.15; 58—60 kg 2.23—2.30; 60—62 kg 2.38—2.43; 62 —64 kg 2.59; 66—68 kg 2.70. Bruine: 5658 kg 2.19; 5860 kg 2.26; 60—62 2.41; 62—64 kg 2.43; 66—68 kg 2.63. Eendeieren 2.44. Ganzeneieren 6 ct. per stuk. Kalkoeneieren 4 ct. per stuk. Poelepetaateieren 2 ct. per stuk. Middelburg 31 Mei;. Exportvei ling: kruisbessen 2.90f 3.60; aardap pelen f 5.10f 5.80; poters I 4.605; id. II f 0.902, alles per 100 kg. Oostburg, 29 Mei. Veilingsver- eeniging „Avicultura". Aanvoer 106 kg boter; prijs 1.081.51 per kg. is even goed als dat van toeristen, Spr. met het Burg. Armbestuur kunnen be- 465 STEN STAATSLOTERIJ. 5de klasse, 11de lijst. Trekking van Woensdag 30 Mei. Op onderstaande nummers vielen de volgende prijzen: f 1500: 5911 f 1000: 249 f 400: 179155 19744 f 200 4435 11893 11967 18794 19303 f 100: 1879 4525 4739 7895 9169 11356 16579 17616 PRIJZEN VAN f 70. 2819 12631 12671 17907 17934 17958 '20031 NIETEN. 1006 1016 1038 1096 2817 2823 2845 6679 6686 66% 6702 6722 6734 12652 17930 17937 17942 17978 20041

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 3