LANDBOUW. SPORT. BEURSTHERMOMETER van Donderdag. Examenvrees? FINANCIEELE BERICHTEN. HANDEL EN NIJVERHEID. BUITENLAHD. BEURS- EN WISSELKOERSEN. DOMBURG Consternatie in Genève. AMSTERDAM, 31 Mei, Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 31 1000-4 101%—-101% Ned. 33 1000-4 101%101% Ned. 34 1000-4 101 101 Certificaten-3 88%—88% O. Indië 32 1000-5 100%—100% O. Indië 26 1000-4% 100—100% 0. Indië 34 1000-4 99%— 99% Denemarken Oblig. 1926-5 88%—89% Duitschl. 100-7 43%—40% Duitschl 30 1000-5% 39%—37%-37 Engeland 1960-90 4 71%—71% Zwitserl. oblig. '24-5 99%— 98% Zwitserl. Staatssp. 1927-4% 98—98 Amsterdam 1933-5 101%—101% s Gravenhage 1929-4% 101 Rotterdam 1926-1930-4% 98—98 Berlijn 1925-6% 21%—21%. Zeeuws. Hyp. B-5 100%—100%. Zeeuws. Hyp. B-4% 100%—100% Cities Service Cy. P. 1958 5 27%—28. A Amsterd. Bank 104%104%. C Rotte. Bankver. 74% A Twentsche Bank 76% A Pref. Gruyter en Zn. A. 120% A Pref. Jurgens A 94% A Ned. Gist- en Spiritusf. 368370. A De Schelde N.B. 18% A Ver. Papf. v. Gelder 56%57. C Am. Car Foundry 1313. C Am. Smelt Ref. 23%—23%. C Ferbenind. I.G. 5756%. C Stand. Brands 12%12%, C U. States St. 25—24%. C North Am. Cy, 10%10%, A Born. Sum. H.M. 124124% A Linde Teves en Stokv. 64% A Ned. Wol Mij, 90 A Singkep Tin M. 90%92%. A J. C. Japan Ln. 25%25%. A Rotterd. Lloyd 36% A S. M. Nederland 38 A Amst. Thee C.M, 56%—55%. CHR. BOEREN- EN TUINDERSBOND IN NEDERLAND. Alg. vergadering te Middel burg. De Chr. Boeren- en Tuindersbond hield dit jaar zijn algemeene vergade ring in Zeelands hoofdstad. Vandaag was het de „groote" dag, maar ook gis teravond, op de huishoudelijke verga dering waren reeds velen uit alle stre ken van het land tegenwoordig in ,,De Vergenoeging." De voorzitter, prof. dr. P. A. Diepen horst opende te half acht. Deze verga dering aldus spr. is uitsluitend n werkvergadering, die voor de eerste maal bij wijze van proef wordt gehou den. Door den groei van den Bond is het noodig aan den vooravond van de alg. vergadering de huishoudelijke aan gelegenheden te behandelen. Jaarverslag. De voorzitter stelt eerst aan de orde het jaarverslag met de rekening en verantwoording, opgenomen in „Ons platteland" van 23 Mei 1934. Afan de bespreking hierover namen deel de heeren J. Verkuijl te Heem stede, C. Kamper te Vijfhuizen en Van Hemessen te Ede. Er werden inlichtin gen gevraagd en gegeven over rente en aflossing, grootte der schuld en groei van het ledental. Wat dit laatste be treft, zegt de secretaris, de heer mr. J, W. Goedbloed te Goes, dat de netto- lédenwinst in 1933 529 bedraagt. In Januari zijn nog opgaven van vele nieuwe leden ingekomen, maar die tel len pas mee in 1934. Op een vraag van den heer Van Dam te Voorthuizen antwoordt mr. Goedbloed, dat reeds meerdere malen is gevraagd om een uitkeering uit het Centraal Bureau. Een definitief ant woord is nog niet ontvangen. In antwoord op een vraag van den heer Van Loenen te Amersfoort zegt mr. Goedbloed, dat bij de contributie heffing wel rekening is gehouden met de draagkracht der leden. In het nieu we concept-statuten is bepaald, dat het Hoofdbestuur uitmaakt welk bedrag van elke Prov. afdeeling zal worden •'gevraagd. De rekening wordt na gunstig rap port van de commissie van onderzoek bij monde van den heer G. v. d. Putte te Vlissingen goedgekeurd. Reorganisatie-plan. De Voorzitter stelt daarna aan de orde de oprichting van een centraal secretariaat te Den Haag. De R.K. Boe ren- en Tuindersbond en het Kon. Ned. Landbouw-comité hebben reeds een eigen bureau. We hebben noodig een secretaris, die zich geheel en uitslui tend aan de belangen van den "Bond kan wijden. Vooraf wil spr. echter de vele kwali teiten van den secretaris, mr. Goed bloed, prijzen. Het is zelfs de vraag, of de nieuwe secretaris op even voortreffe lijke wijze het secretariaat zal kunnen waarnemen. De verhalen, hier in Zee land rondgestrooid, alsof de C. B. T. B. zou parasiteeren op de beide andere or ganisaties in de commissie van samen werking, zijn totaal onwaar. In die com missie wordt het voorzitterschap en het 2e secretariaat om beurten door de drie organisaties waargenomen. En onze se cretaris deed dit op voortreffelijke wij ze. De crisis vraagt echter veel van den Bond. Er is veel te confereeren en te representeeren. Vandaar het voorstel van het Bestuur. Maar daarvoor zijn twee dingen noo dig: le Zekerheid omtrent de noodige geldmiddelen; 2e De bestaande schuld moet eerst uit den weg geruimd worden. Spr. deelde nog mede, dat de heer C. v. d. Heuvel zich beschikbaar heeft ge steld als leider van de actie voor dit plan. De hr. J. Verkuyl te Heemstede deelt mede dat men in de Hollandsch Brabant- sche afdeeling met enthousiasme 't plan aanvaardt. Zonder hoofdelijke stemming vereenigt de vergadering zich er mee. Statuten. Hierna volgt behandeling der statu tenwijziging. D« V oorzitter zet vooraf de lei dende gedachte uiteen, die bij de wijzi ging heeft voorgezeten. Er komt veran dering in den opzet van den Bond. Hij is klein begonnen. Later zijn gekomen plaatselijke en gewestelijke afdeelingen. De grondslag bleef nog altijd het indivi- dueele lid. Daarin komt nu verandering. Het verband wordt federatief. Het Hoofdbestuur wordt samengesteld en op de alg. vergadering wordt gestemd door de prov. afdeelingen, gerekend naar de ledentallen. Behalve deze categorie le den (de prov. afdeelingen dus) kent de Bond voortaan buitengewone leden en begunstigers. In art. 5 is voor het eerst opgenomen (krachtens de wet op de collectieve ar beidsovereenkomsten), dat gestreefd worde ter bevordering van een goede verstandhouding tusschen werkgevers en werknemers met name door heF af sluiten van collectieve overeenkom sten. De Voorz itter merkt hierbij op, dat het niet de bedoeling is in alle af deelingen collectieve arbeidsovereen komsten verplichtend te stellen, maar ze tot stand te brengen, overal waar men ze begeert. De mogelijkheid wordt dus geopend. Deze opening is noodig, omdat anders de coll. arbeidscontrac ten rechtsgeldigheid missen. Op voorstel van den heer Biesheu vel te Spaarndam wordt „met name" vervangen door „zoo mogelijk.'1' De hr Haverkamp te Kampen stelt namens de gewestelijke organisa tie Overijssel voor op de alg. vergade ringen ook stemrecht te geven aan de plaatselijke afdeelingen. De hr Salomons te De Krim be strijdt de nieuwe inrichting van den Bond. Spr. vreest ledenverlies. De hr de Putter te Axel brengt de kwestie der dubbele leden ter spriï- ke. Er zijn in Zeeuwsch-Vlaanderen C. B. T. B.-leden, die ook lid der Z.L.M. zijn. Ze kijken zoo nu en dan om het hoekje en doen soms ons na. Hier moet een beslissing genomen worden. De hr A. M. den Boer te Zierik- zee wil duidelijk de verhouding tus schen plaatselijke en gewestelijke af deelingen en het Hoofdbestuur zien aangegeven. De hr G. v. d. Putte te Vlissingen onderstreept de vraag van den heer de Putter. Spr. houdt niet van een hin ken op twee gedachten. Op voorstel van den V oorzitter wordt de kwestie van de verhouding tot andere Bonden niet verder bespro ken, maar aangehouden tot morgen. De secretaris, mr. Goedbloed, heeft er geen bezwaar tegen, dat de plaatselijke afdeelingen op de alg. yer- gadering vertegenwoordigd kunnen zijn en een adviseerende stem heb ben. Na een gloedvolle verdediging van den voorzitter wordt met slechts drie stemmen tegen de door het bestuur voorgestelde restrictie van art. 7 aan genomen. Na verdediging van den voorzitter en den heer C. v. d. Heuvel wordt de con tributie-regeling met alg. stemmen aan genomen. Hetzelfde geschiedt met de regeling van het stemrecht. Na nog enkele besprekingen over on dergeschikte punten worden de statuten vastgesteld. De vergadering wordt hierna gesloten. V. V, Zuid-Beveland. De heer H. A. Hanken schrijft ons: Het bericht in mijn openingsrede als voorzitter der Veilingsvereeniging „Z.- Beveland" te Goes, inzake den Kruisbes- senverkoop, is verkregen door verkeer de inlichtingen, die mij waren verstrekt. De verstandhouding tusschen de Vei lingsvereeniging ,,Zuid--Beveland" en den handel is zeer goed en alle zaken worden op vriendschappelijke wijze be handeld. Indien er fouten ontstaan dan ben ik steeds bereid, deze, in gezamelijk overleg, uit den weg te ruimen. Abonnementen en Advertentiën vooi dit blad worden aangenomen door den Agent W. TRIELLER A Houth. Alberts 33% C Baltimore Ohio 14%14%. A Southern Rlw. 1515. C Union Pac. Rr. 7472%. C Int. Nickel Cy. 16%15%, A Koloniale Bnk. 51%51%. A N.I. Hbk. 10Ó0 55%—56. C Ned. H.M. 1000 44% -^4%. A Alg Kunstz. U. 36%—36-%, A v. Berkels Pat. 15%—15i%. C Calvé-Delft 52—52%. A C. Suiker Mpij. 2323%, A Ned. Ford A.M. 209—208%-09%. A Philips Gem. B. af. 220%—215%-17. C Unilever 75—73%-74%. C Ajnaconda Cop. 8%8%-8%. C Bethlehem St. 20%—20% -20. C Kennec Copper 12%12. C Un. States Leather 4%4%. A A.N.I.E.M.—N.B. 202%—201 A Kon. Petr. Mpij. 154%—153%-52% C Contin. Oil Cy. 11%11% C Shell Union O.C. 5%—5% C Tide Water Ass. Oil 6%6%, A K.N. Stoomb, Mij. 3%4. A Ned. Scheepv. U. 37%37. A H.V. Amsterdam 174-173-%. A Java Cult. Mij. 3888. A N.I. Suiker U. 6968%. A Deli Batavia 138%—138. C Deli Mij. 1000 128%—127-28. A Senembah 136%136. C Chicaggo Milw. 3%3%. A Amst. Rubb. C. 106%—106%-07% A Deli-Bat. Rubb. 63%—63. A Hessa Rubber 47-45-%, A Serbadjadi 50%51. Prolongatie 11, WISSELKOERSEN. Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Kopenhagen New-York 30 Mei. 31 Mei. 7.49% 7.49% 57.65 57.67 9.73 9.73% 34.49 34.50% 48.00 47.9SJ? 33.50 33.50 l.#7% 1.47% Postduiven. De West-Zeeuwsch Vlaamsche Duivenbond te Oostburg hield j.l. j Zondag een wedvlucht van Orleans (Frankrijk) uit, waarin 107 duiven mee vlogen. Te 5,59 gelost kwam de eerste duif 12.8 op haar hok; ze had 1081 m per minuut gevlogen. De prijzen werden behaald als volgt: M. Mabesoone te Oostburg le, 2e, 7e en 21e pr., R. van de Voorde te Sluis 3e, 6e, en 9e, W. Kievit te Aardenburg 4e, 15e en 22e, C. Aalbregtse te Aarden burg 5e en 26e, G. le Roij te Sluis 8e, B. Pde Ridder te Cadzand 10e en 1 over- duif, J. Simpelaar te Oostburg lie, W. Brevet te Cadzand 12e, F. Yntema te Oostburg 13e en 19e, A. Daansen te Oostburg 14e, J. van Balkom te Sluis 16e, P. le Roij te Oostburg 17e, A. de Putter te Cadzand 18e, P, Rijkborst te Sluis 20e en 27e, A, de Baets te Sluis 23e, C. de Meijer te Sluis 24e, P. Barra te Oostburg 1 overduif. STADHUISBELICHTING; In verband met het Congres van den Chr.- Boeren- en Tuindersbond zal he denavond van 10 tot 11. Vreemdelingen verkeer het Stadhuis te Middel burg doen belichten'; i1 «IK DE WINKELOPENSTELLING' OP ZONDAG. In verband met de discussies in den gemeenteraad van Middelburg over de verordening voor openstelling van win kels op Zondag en meer speciaal ten opzichte van het verbod om dan perso neel in de winkels te hebben, en de op merking van den heer Mes, dat zulks te Sluis verboden is, hebben wij ter bevoegder plaatse inlichtingen inge wonnen en is ons gebleken, dat de ver ordening te Sluis de kwestie van het personeel onaangeroerd laat. Er komt geen enkele bepaling te dien opzichte in voor. IN HOOGER BEROEP. F. J. P., 26 j., koopman te Vlissin gen heeft hooger beroep aangetee- kend tegen het vonnis der rechtbank van 18 Mei 1934, waarbij hiji wegens verduistering is veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf. Bij K.B. is mr. J. E. H. baron van Nag'ell benoemd tot buitengewoon ge zant en gevolmachtigd minister bij het Zweedsche hof, en bij de regeering van Finland, met standplaats Stockholm. GEBRUIKT NEDERLANDSCH FABRIKAAT. In een circulaire aan de gemeente besturen wijst de minister van binnen- landsche zaken er op, dat het naar der regeering is gebleken, nog meermalen ondanks de verzoeken bij onderschei dene aanschrijvingen gericht, tot de gemeente besturen gericht, voor komt dat door publiek-rechtelijke lichamen, orders welke aan de binnen- landsche nijverheid ten goede hadden kunnen komen, in het buitenland wor den geplaatst, zonder dat met de rijks commissie voor werkverruiming over leg werd gepleegd. De minister meent te mogen aannemen, dat de noodzake lijkheid van het rekening houden met de belangen van de nationale industrie, te zeer van zelf spreekt, dan dat hij an dermaal een uiteenzetting daarover kou moeten geven. Mét den meesten aandrang verzoekt de minister stipt de hand te doen houden aan het gestelde in de vorige desbetreffende circulaires. EEN ONTAARDE MOEDER. De Haarlemsche rechtbank deed uit spraak in de zaak tegen de 22-jarige ge huwde moeder, die in Nov. j.l, haar 2- jarig zoontje met het hoofd tegen den vloer heeft geslagen, tengevolge waar van het is overleden. Het vonnis luidde gevangenisstraf voor den tijd van 6 jaar, De officier van justitie had een gevange nisstraf van 8 jaar geeischt. OVEREENSTEMMING INZAKE DE S AARKWESTIE? De „Times" verneemt uit Genève, dat het mogelijk is dat morgen een Fransch- Duitsche overeenstemming inzake de voorwaarden voor het Saarplebisciet aan den Volkenbondsraad bekend zal worden gemaakt. Deze overeenstem ming zou o.a. inhouden het onmiddellijk vaststellen van een datum voor het ple bisciet, waarschijnlijk 15 Jan, 1935 en waarborgen van Duitschland, welke, of schoon zij niet zoo uitgebreid zijn, als door Frankrijk oorspronkelijk werd ge- wenscht, toch voldoende zijn om door Frankrijk te worden aanvaard. STAATSLOTERIJ. (Onder voorbehoud). Op onderstaande nummers vielen de volgende prijzen: f 1000 2473 9461 6519 f 4Q0: 321 7462 7619 18419 f 200: 691 2724 11234 16179 20304 f 100: 56 1160 1188 1577 2361 5688 6631 7)569 9079 10608 Unilever Philips Koninkl. Rubber Tonng Markt Industrie Amerika (Wettig gedeponeerd.) Geen sprake van, indien Gij slechts Mijnhardt's Zenuwtabletten gebruikt. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. (liigez. Med.) De Vlismar te Vlissingen. In de op 30 Mei gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders van de Vlissingsche Mineraal olie en asphalt- fabriek (de Vlismar), is het dividend over het afgeloopen boekjaar, na ruime afschrijving vastgesteld op 6 pCt. Een karwei voor „De Schelde." Het s.s. ,_,Nieuwkerk" van de Ver. Nederl. Scheepvaartmij. te 's-Graven- hage is Woensdag van Hamburg naar Vlissingen vertrokken, waar het bij de Kon. Mij. „de Schelde" tot mo torboot zal worden verbouwd en van een Mayer-neus voorzien. Verwacnt wordt dat de „Nieuwkerk" in de eerste helft van November gereed zal zijn. 't Schip wordt tevens herdoopt en Rrijgt den naam „Boschfontein.'' OORLOGSSCHEPEN VOOR BRAZILIë? Eenige werven, w.o. de Kon. Mij. „De Schelde" onderhande len over de zaak. Naar „de Maasbode" verneemt, wor den de besprekingen van een tweetal Rotterdamsche, de Vlissingsche en een Amsterdamsche scheepswerf met cle Braziliaansche regeering over den bouw van een aantal oorlogssche pen, kruisers etc. nog steeds voortgezet. Op 20 Februari is de gepensionneerde vice-admiraal van onze vloot, jhr. G. L. Schorer, vroeger te Middelburg wonen de als gemachtigde o.a. van Wilton- Feijenoord, de Rotterdamsche Droogdok en de Kon. Mij. „de Schelde" naar Rio de Janeiro vertrokken om besprekingen over dit vlootbouwplan te voeren. Het betreft hier een zeer groote transactie. Men noemt een bedrag van circa 40 mil- lioen Hollandsche guldens. Een derge lijke order zou hier dus 'heel wat werk aan den winkel kunnen brengen. Intusschen bedenke men wel, dat het nog lang niet zeker is, dat de order m Nederland uitgevoerd zal worden. Bra zilië heeft n.l, ook reeds in andere lan den, o.a. in Japan met dit bouwplan voor oorlogsbodems geleurd. Maar net is steeds afgesprongen op de manier, waarop de betaling geregeld zou wor den. t Naar men weet, kan Brazilië niet be talen merkte de zegsman van het Flad zeer typisch op. Daarom wil het groo- tendeels in 't nationale voortbrengsel, bij uitstek, koffie, betalen, een product waar Nederland toch al niet erg happig op is en waarvan het bovendien in leng te van dagen zelfs nog niet voor enkele tientallen millioenen guldens "zal kunnen opdrinken. Afgewacht zal dus dienen te worden of de betalingsmoeilijkheden een belem mering voor de order zullen zijn. Barthou gaat Engeland en Duitschland te lijf De En- gelsche kranten spreken reeds van het einde der con ferentie. Genève heeft gisteren, den tweeden dag der ontwapeningsbesprekingen, sensatie opgeleverd. Nadat de Engel- sche minister van buitenlandsche za ken Sir John Simon, een ietwat droge speech had afgestoken, kwam zijn Fran- sche collega, Barthou, aan het woord. Deze tapte uit een heel ander vaatje. Tot groote consternatie van alle gede legeerden en van de persmenschen ging Barthou op een ongekend felle wijze zoowel Engeland als Duitschland te lijf- Op ironrschen, soms bijtend-spottenden toon bestreed hij eerst het betoog van Sir John Simon, o.m. hoonend opmer kende, dat men in Groot-Brittannië pas eenige belangstelling voor het vraag stuk der veiligheid had gekregen, toen men ging beseffen, hoezeer Engeland trefbaar zou zijn door n aanval uit de lucht. Zoo lang ze nog op hun vloot hadden meenen te kunnen vertrouwen, hadden de Engelschen nooit van veilig heidswaarborgen willen weten. Daarop greeg Duitschland er van langs. Barthou beschuldigde de Duit- sche regeering er van, dat ze, juist ter wijl Fransch-Engelsche onderhandelin gen in April over het ontwapenings- vraagstuk tot een oplossing schenen te zullen leiden, plotseling door een bruta le openbaarmaking van een militaire begrooting ronduit en openlijk te ken nen heeft gegeven, dat Duitschland zich aan de ontwapeningsbepalingen van het verdrag van Versailles hoegenaamd niet meer gebonden acht. Frankrijk wilde niet dat een dergelijke verdragsbreuk met een Fransche toestemming tot lega liseering daarvan, zou worden beant woord. Vol temperament richtte Bar thou zich tegen het afwezige Duitsch land dat echter in ieders opvatting aan wezig was als het land dat de ontwa pening in den weg staat. Intusschen gaf Barthou aan het einde van zijn rede voering, die voorts weer het gewone Fransche pleidooi voor een organisatie der veiligheid bevatte, te kennen, dat Frankrijk tot voltooiing van de taak der conferentie wil medewerken en dat alle deuren nog open stonden. Men zal dit laatste als een nog eenigszins verzoe nend slot van Barthou's redevoering kunnen beschouwen, doch de geheele toon was zoowel tegen Engeland als te gen Duitschland zoo scherp dat hij ze ker niet tot verbetering van de atmos feer heeft bijgedragen. De gemoederen waren aanvankelijk zelfs zoodanig over stuur dat men besloot de volgende spre ker, de Poolsche minister van buiten landsche zaken, Beek, maar niet meer aan het woord te laten komen en overi gens maar een dag respijt te nemen, om weer wat van de schrik te kunnen bekomen. Eerst morgen, Vrijdag,, wor den de beraadslagingen voortgezet. Engelsche persstenianeH. Het was natuurlijk te verwachten, dat men vooral in Engeland zeer slecht over Barthou's uitval te spreken zou zijn. De Engelsche persstemmen geven reeds blijk van g'roote verontwaardiging, een verontwaardiging, dife in zekeren zin de perken te buiten gaat. Zoo schrijft de Geneefsche corr. van de „Morning P|ost" note bene, dat Barthou's rede voering iedere kans op een overeen komst heeft vernield. Het blad is er zeker van dat de ontwapeningsconfe rentie haar einde heeft bereikt. De „Daily Herald beweert o.m. dat tusschen Simon en Barthou een openlij ke twist is uitgebroken. In Volkenbonds kringen gelooft men, volgens het blad, dat de redevoering van Barthou betee- kent, dat Frankrijk teg'en iedere rrntwa-

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 2